Commissaris bij vissen verdronken Nederland trekt het buitenland ANWB wil proef met parkeerschijf ken- weekelykse cponycke visie op televisie ZATERDAG 20 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Nieuwe ere-commandeur iot ridder geslagen ER ZIT DE KLAD IN HET SMIDSBEDRIJF In de Ridderzaal in Den Haag is H. K. H. prinses Bea trix vrijdagmiddag geïnstalleerd als erecommandeur van de Johanniterorde in Nederland. Foto: Z. K. H. prins Bepihard, landscommandeur van de orde, geeft zijn dochter de ridderslag. Achter prinses Beatrix v.l.n.r.: H. K. H. prinses Irene, W. J. S. gravin van Limburg. Stirum-Repelaer, van Driel, H. M. de Koningin, mevrouw M. M. de Brauw van Panthaleon, barones van Eek en mevrouw J. C. Baud Quarles van Ufford. Bestrijders van bosbrand zijn voortdurend op hun hoede Ten gevolge van de grote droogte mogelijk ieder begin van brand di van de laatste maanden hebben er dit ^ect te signaleren. De bestrijding van „nn( „Qn<,. dergelijke branden vereist een geheel Jaar reeds een rroot aantal bos- en l andere aanpak dan het blussen van heidebranden eewoed. Tot na toe ver. J een huisbrand. Over het algemeen nielden deze branden, in de meeste wordt het blussingswerk dan ook ge- gevallen, slechts betrekkelijk kleineleid door bosbouwkundigen, die dan Naar HUIBËKS Haarlemmerstraat 123, Leiden voor Geboorteaankondigingen stukken bos en heide. Deze beper king van de schade is vooral ook te danken aan de paraatheid en het doortastende optreden van de regio nale bosbrandweerorganlsaties. Op de Veluwe, in Utrecht, de Ach terhoek, Drente, Limburg en Noord- Brabant, m.a.w. in de bosrijke stre ken van ons land, zijn sinds 1930 or ganisaties in het leven geroepen, die zich bezig houden met de bosbrand bes trijding. Een netwerk van brandtorens over deze gebieden verspreid, maakt het Volgens gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek wer den in de eerste drie maanden van het jaar van het jaar 1959 in de Nederlandse hotels bijna 343.000 overnachtingen van buitenlandse gasten geregistreerd. Vergeleken met de overeenkomstige periode van 1958 is het aantal overnachtingen met ongeveer 20 procent toegeno men. De toeneming van het aantal over nachtingen was het sterkst voor de de bezoekers uit Duitsland (stijging 25.000 of 39 procent). De stijging was voor de Verenigde Staten van Amerika 6.600 of 22 procent. Voor Engeland en Schotland 4.400 of 12 procent. Voor Frankrijk 3.700 of 21 procent. De procentuele toename was zeer groot voor Denemarken en IJs land: 46 procent (2.600) en Noor wegen 39 procent (2.700). Het be zoek van geallieerde militairen nam toe met 3.600 of 20 procent. Alléén voor bezoekers uit Zweden werd een geringer aantal overnach tingen geregistreerd. In 23 gemeenten: De A.N.W.B. heeft de 23 grootste gemeenten in ons land dringend ver zocht niet over te gaan tot het plaat sen van parkeermeters, doch eerst een proef te nemen met de z.g. par- keerschijven. De bond wil zich belas ten met de aanmaak en de gratis ver spreiding van deze parkeerschijven. Sinds vorig jaar heeft de A.N.W.B, de aandacht gevestigd op de grote voordelen die de parkeerschijf heeft ten opzichte van de parkeermeter: voor het parkeren beschikbare ruim te wordt automatisch verdeeld naar de grootte van de geparkeerde voer tuigen. De kosten van de parkeer schijven zijn, vergeleken met die van de parkeermeters, vrijwel nihil. Bijna géén bosbessen dit jaar Daar bosbessen veel vocht nodig hebben en er dit voorjaar nog zeer weinig regen is gevallen, dreigt de oogst van deze vruchten te misluk- Nadat de nachtvorst al veel bloe sem heeft vernield, maakt de droog te, dat er aan de struiken practisch géén bessen zitten. Dit is teleurstel lend voor de duizenden die elk jaar een goede bijverdienste vinden in de pluk van deze smakelijke zwarte vruchten. optreden als technisch leider. Onder de bevelen van de technisch leider staan één of meer blusgroepen, die zelf weer worden geleid door een groepscommandant. Deze groepscom mandanten zijn over het algemeen personeelsleden van bosbedrijven, ter wijl de groepsleden voor het meren deel bosarbeiders zijn. Dit gehele apparaat komt in wer king als er een brandmelding bin nenkomt van een der wachtposten op de uitkijktorens. Gedurende de brand gevaarlijke perioden van het jaar zijn deze brandtorens voortdurend bezet. Bosbrand op Drakenstein en te Soest BRANDSTICHTER? Gistermiddag omstreeks half drie is op het landgoed „Drakenstein" in de gemeente Baarn een bosbrandje uit gebroken. Tegen half vier meldde de politie van Baarn, dat het vuur be dwongen was voordat het een zeer grote omvang kon aannemen. Op het ogenblik is nog niet bekend of de brand heeft gewoed op het deel van het terrein dat onlangs door prinses Beatrix is aangekocht dan wel op het deel dat eigendom is van jhr. Bosch van Drakenstein. In twee bospercelen te Soest, eigen dom van deze gemeente, zijn gister middag branden uitgebroken. De eer ste brand begon omstreeks twee uur in een perceel vliegdennen aan de Foekenlaan. Een vrij grote opper vlakte bos ging daar verloren. Toen de brandweer er arriveerde brak achthonderd meter verder een nieu we bosbrand uit, die door spoedig in- grijpen tot een oppervlakte van vijf tig vierkante meter beperkt kon blijven. Vermoedt wordt, dat beide branden door een pyromaan zijn aan gestoken. Een verdachte wordt op het politiebureau te Soest vastgehou den. De brandweren van Soest en Soes- terberg, die met nevelspuiten werk ten, werden bij het blussen geassis teerd door een groep van veertig vijftig militairen, die bij Soestdui- nen aan het oefenen waren. Na on geveer drie kwartier waren de bran den bedwongen. Men was om 15.45 uur nog aan het nablussen. VIJF GEWONDEN BIJ AUTO-ONGELUK Op het kruispunt Amersfoortseweg- Meervelderweg heeft gistermiddag omstreeks twee uur een aanrijding plaats gehad tussen twee personen auto's, afkomstig respectievelijk uit Den Haag en Bussum. De personen auto uit Den Haag, bestuurd door mevrouw W. J. L.—S. verleende op dit kruispunt geen voorrang aan de uit Bussum afkomstige wagen. Het gevolg was dat de wagens met een enorme klap op elkaar reden, waar door de vijf inzittenden van de uit Den Haag afkomstige auto allen op de weg werden geslingerd. Daarbij liep de 40-jarige mejuffrouw M. S- een schedelbasisfractuur op en de 53- jarige mevr. C. A. de W. zware in wendige kneuzingen en diverse been breuken. Zij werden, samen met de drie andere inzittenden, die lichte verwondingen kregen, ter verpleging in het Julianaziekenhuis in Apel doorn opgenomen. De bestuurder van de uit Bussum afkomstige wagen, de heer C. G. kwam met de schrik vrij. De beide Advertentie) Rondvaartboot dreef stuurloos naar zee De oud-commissaris van politie van Leeuwarden, de heer C. Kool, die na de oorlog is gepensioneerd en die in Loosdrecht woonde, is gisteren ten gevolge van verdrinking om het le ven gekomen. De heer Kool die een groot liefhebber van de hengelsport was, is tijdens het vissen waarschijn- lijk onwel geworden en in het water gevallen, dat ter plaatse zeer opdiep is. De, heer Kool was 75 jaar. Hij was I voordat hij te Leeuwarden benoemd I werd, commissaris van politie in Velp. Edese brandweer helpt dorstend wild De grote droogte, die vooral op de hogere gronden duidelijk merkbaar is, doet het wild op de Veluwe naar water snakken. In het Nationale Fark „De Hooge Veluwe" drinken de wilde zwijnen, getergd door de dorst, de drinkvijvers voor de vogels leeg. Daardoor krijgen niet alleen de vo gels maar ook de herten en moufflons van gebrek aan water te lijden. De toch als schaarse drink plaatsen voor het rode wild op de landgoederen „Planken Wambuis" en „De Ginkel", tussen Arnhem en Ede, zijn uitgedroogd. De brandweer van Ede trekt nu 's avonds met een grote tankwagen de bosen in om te voor komen, dat het wild van dorst zal omkomen. Zweefvlieger landde Gistermiddag om vijf uur heeft een 1 zweefvlieger uit Arnhem, die van het vliegveld Teriet was opgestegen om twee uur, met zijn zweefvliegtuig j PH-175 een zeer geslaagde landing gemaakt op de Graetheide onder de gemeente Sittard. Het vliegtuig was op weg naar het vliegveld Beek, doch moest enkele kilometers voor Beek dalen wegens gebrek aan thermiek. Het zweefvliegtuig liep geen schade op bij de landing. Bestaansmogelijkheden zijn nog maar gering De heer F. van Beurden, voor zitter van de R.K. Bond van Sme denpatroons heeft vrijdagmiddag tijdens de jaarvergadering van deze bond in Maastricht gezegd dat het oude smidsbedrijf bijna niet meer bestaat en dat de mogelijkheden voor de smid tot het aantrekken van werk weer geringer zijn geworden. Dientengevolge, zo zeide spreker, zullen vele smeden hun bestaan moeten zien uit te breiden op het terrein van de aangrenzende bran ches en de detailhandel. In het af gelopen jaar, zo deelde hij mede, zijn opnieuw bedrijven opgeheven we gens te geringe bestaansmogelijk heden. Hij merkte voorts op dat het van de vakbekwaamheid en de onder nemingszin van de smeden zal af hangen in hoeverre zij de bedrei ging van hun bestaansmogelijkheden kunnen weerstaan. De heer Van Beurden herinnerde aan een publi- katie van het economisch instituut voor de middenstand „Het kleine smidsbedrijf ten plattelande" waaruit blijkt dat na de oorlog in dit be- drijftype zich zeer grote verande ringen hebben voorgedaan. Op het platteland is uitoefening van het Een 66-jarige gepensioneerde zee- loods uit Vlissingen heeft donderdag- middag een uur lang stuurloos rond gedobberd in het verraderlijke Veer- se Gat met een rondvaartboot, waar in 80 passagiers, die een uitstapje maakten naar de Deltawerken. j De passagiers, allen afkomstig uit Aalsmeer en omgeving, hebben in angstige spanning moeten toezien, hoe hun vaartuig met de sterke stroom -afdreef: naar zee. Er was geen enkel reddingsmiddel aan boord. De rondvaartboot werd geëxploi- teerd door de rederij „Delta" te Hel-1 levoetsluis, die vanuit Veere tripjes organiseert naar de Deltawerken. Toen het scheepje tegen drie uur er- gens midden op het Veerse Gat voer, sloeg de motor af. De olie was op en noch de gepen- sioneerde loods, die als kapitein fun-1 geert, noch de werkstudent, die ma chinist, dekknecht en conducteur is, I slaagden er in, de motor weer op I gang te krijgen. i Het was afgaand tij en de boot werd door de sterke stroom meege trokken naar de Noordzee. Ten ein- de raad greep de kapitein toen zijn I seinvlaggen, in de hoop dat iemand hem hulp zou verlenen. Na een half uur kwam die hulp in de vorm van de Veere 3, die de rondvaartboot i naar de thuishaven sleepte. De Rijkspolitie te Water maakte daar proces-verbaal op tegen de ka pitein. Deze verklaarde, dat er al geruime tijd geleden reddingsmid delen zijn besteld. Hij had ze even wel nog steeds niet ontvangen. Des ondanks moest hij dagelijks honder den toeristen door het Veerse Gat rondvaren. De bootdienst van de fir ma „Delta" bestaat nog maar enkele maanden. Fraduleus bankier voorgeleid Een bankier uit Woerden is gis teren voorgeleid voor de officier van justitie te Utrecht. De arrestant is de directeur van het bijkantoor- Woerden van de Rotterdamse Bank- vereniging. Deze wordt ervan ver dacht een bedrag-van 25 tot 30 mil le te hebben verduisterd. Gebleken is, dat hij de verduistering niet heeft gepleegd ten n&dele van de Rotter damse Bankvereniging. De fraude komt, naar men aan neemt, ten koste van de financiële administratie, die de bankdirecteur particulier voor derden heeft ver richt. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk; ter post moet zijn bezorgd, staan, tus-1 sen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Alberto Dodero" (23/6); Australië: m.s. „Johan van1 Oldenbarnevelt" (24/6); Brazilië; s.s. „Alioth" (23/6); Canada: s.s. „Maas dam" (24/6), m.s. „Westerdam" (25/6) en s.s. „American Producer" (27/6); Chili: via New York (25/6); Indone sië: m.s. „Garoet" (25/6); Ned. An tillen: s.s. „Sibajak" (21/6), m.s. „Adonis" (22/6), s.s. „Bennekom" (24/6); Ned. Nieuw Guinea: s.s. „Alm. kerk" (25/6); Nieuw Zeeland: s.s. „Sibajak" (21/6), m.s. .Johan van Oldenbarnevelt" (24/6), m.s. „Ran- gititi" (27/6); Suriname: m.s. „Mem non" (24/6); Unie van Z. Afrika en W. Afrika: m.s. „Randfontein" i Er waeren twee pastoors die „veertich jaeren" vierden en dies gehuldigd werden met veel feestvertoon. Dat magh oock wel want veertich priester jaeren die verghen heel wat werek en dat verdient syn loon. In Warmond wasset pastoor Gussenhoven die oover de Kaegherplas in 't dorp syn intocht deed. De herder van Hooghmaede wierd niet minder in 't sonnet jen geset, want daer versleet pastoor Olsthoorn een deel syns priesterleevens tot heyl van siel en kerek. Een meenigh p'rochiaen, de burhervaêr aen 't hoofd, wilde hem hüld' betoonen en bood den jubilaer de beste wenschen aen. In Haeserswoude woont een flincke deerne, Thea Gordyn, nauw sestien jaeren oud. Dat isser een die sich niet en laet kennen als 't er op aen komt fix te syn en stout. Sy haelde flux een cnaepjen uyt het waeter, daerin gevallen en in grooten nood. Waer and'ren aen de wal stonden te roepen, sy sprongh er in en redde 't van de dood. Noordwyckerhout sloegh weer eens aen het feesten voor juffer Vuistman, veertich jaer maistres op dor Voorsienighheyds doorluoht'ge schoole gaf sy er al die tyd aen veele kynders les. Al hietse Vuistman dan, een naeme die doet schncken, met sachte drangh regeerde se de klas. 'k Was niet by haer op school maer wil toch met soo veelen op 't welsyn van de Juff. wel gaerne heffen 't glas. En nu naer Leyden toe. Een paer dat sestich jaeren getrouwd is en gaen we niet voorby. A. Leemans wasset en Femmetje, syn vrouwe die Zaalberg hiet. Sy ginghen sy aen sy meer dan een halve eeuw. Al synse in de tachtig het hert bleef jongh, dat is een groot gehuk. Sy leeven hoogh en laeten we eens klincken Op 't welsyn van die twee. Van sieckte, last of druck, van naerigheyd en andere ongemacken sy nogh hun leeven vry eêr het gordyn sal sacken nae 't allerlaetste deel van 't aerdsche schouwtooneel. WILLEM VAN HORSTENDAEL. •smidsbedrijf bijna onmogelijk ge worden, als er niet tegelijkertijd een winkel op na wordt gehouden, waar in ijzerwaren, haarden en kachels, gereedschap en nog meer fietsen en bromfietsen verkocht worden. Spreker noemde dit een logisch gevolg van de ontwikkeling, omdat de smid van vroeger deze voorwer pen gedeeltelijk zelf vervaardigde. Alleen de moderne produktierne- thoden, zo betoogde hij, hebben er een ander karakte aan gegeven, maar het doel waarvoor ze gebruikt wor den is hetzelfde gebleven. Hij sig naleerde voorts dat er tal van be drijven zijn die zich hebben gewor pen op de landbouwmechanisatie. Ondanks alles, zo merkte hij op, zijn er nog teveel zogenaamde probleem bedrijven, bedrijven die een andere kant uitmoeten, willen zij niet ten onder gaan. (Van onze t. v.-medewerker) Electronische opera. De meeste kijkers zullen wat on wennig hebben gestaan tegenover de electronische muziek van de nieuwe t. v.-opera „Salto mortale". Want niet veel vroeger zijn de vreemde klan ken van soortgelijke muziek tot het doorsnee-oor doorgedrongen. Niet voor de eerste keer had Henk Ba- dings electronische muziek gecompo neerd; ditmaal eeft hij het gedaan op tekst van Belcampo. Gelukkig werd de uitzending van vrijdag voor af toegelicht en ingeleid, zodat men zich althans enig begrip kon eigen maken. Er werd ook op gewezen, dat deze opera een van de Nederlandse inzendingen is voor de operaprijs van de Oostenrijkse stad Salzburg. Aan de film is vooraf gegaan de film documentaire „Meer land om te leven", die de cineast A. Koolhaas heeft gemaakt in opdracht van het Ministerie van Verkeer en Water staat. Dit uitstekei de werkje heeft betrekking op de ontwikkeling van de polders van het IJselmeer. Het weekend. Vandaag komen Jelle de Vries en Dick van Bommel met Scherzo in het amusementsprogramma van de NCRV en zondag biedt Tom Manders een afscheid van Sint Germain des Prés. Dat zal zijn 'n terugblik van hoogte punten uit het afgelopen seizoen. Extra-editie. In het KRO programma van a.s. donderdag zal een extra-editie „Van onze sportredacteur worden uitge zonden: een filmreportage over de voorbereidingen voor het vertrek van de Tour de France in Mulhouse door Jan Cottaar. Wielrennen en nog iets. De langdurige onderhandelingen die de N.T.S. met de K.N.W.U. ge voerd heeft over het uitzenden van de wereldkampioenschappen wiel rennen in augustus nebben niet tot overeenstemming geleid. In overleg met de andere Eurovisielanden heeft de N.T.S. een bedrag a:i ,f 50.000 ge boden, dat algeme'-n als 't maximum werd beschouwd. De K.N.W.U. bleek evenwvl niet bereid op oasis van dit bedrag toestemming te verlenen. Er zullen dus geen rechtstreekse tele- visie-uitzr-ndingen van deze wereld kampioenschappen geschieden. De N.T.S. heeft zich nog tot de K.N.W.U. gewend met het verzoek om ten be hoeve van de Nederlandse en buiten landse kijkers korte filmreportages te mogen maken. Opnieuw sloeg een orkaan Miami auto's werden zeer zwaar beschadigd.! (23/6); Brits Oost Afrika. Een orkaan, welke de Amerikaanse staat Miami heeft get roffen, heeft 100 personen gewond en voor meer dan een miljoen dollar schade aangericht. Foto: een ontwortelde palmboom vernielde in zijn val een grote personenwagen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8