M.nister reageert op het „geval vliegbasis Woensdrecht" „ANJER-ACTIE 1959" Prinses Beatrix verheven tot erecommandeur van de Johanniter Orde NICHT WILD ÜBER- HOLEN Stijlvolle en kleurrijke plechtigheid in de Ridderzaal Heemsteeds landgoed voor de landmacht Gestolen „Vogel" kapot teruggevonden VRIJiJAvjr la JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Deze zeer recente foto van het Koninklijk gezin werd door H. M. de Ko ningin en Z. K. H. de prins der Nederlanden exclusief ter beschikking ge steld van het Prins Bernhardfonds en de Anjerfondsen, waarvan Z. K. H. prins Bernhard regent is. Foto M. C. Meyboom v Advertentif VEENBRAND Bil WIERDEN DUURT VOORT Nog steeds duurt de heide- en veen brand, die in de gemeente Wierden al bijna 500 hectare heeft geblakerd, voort. Nog altijd zijn militairen bezig met blussingswerkzaamheden. Ze worden regelmatig afgelost. Tegen het middaguur leek gisteren het vuur af te nemen, doch in de namiddag laaide het, mede door het toenemen van de wind, weer op. Aangezien de wind ook enigszins is gedraaid, ver plaatst het vuur zich thans lang zaam in zuidelijke richting naar de spoorbaan AlmeloZwolle. Hare Koninklijke Hoogheid prinses Beatrix is vanmiddag in de Ridder zaal van het Binnenhof in 's-Gravenhage geïnstalleerd als erecommandeur van de Johanniter Orde in Nederland, tijdens een plechtige ridderdag, die ook door Hare Majesteit de Koningin en Z.K.H. de prins der Nederlanden, landscommandeur van de Johanniter Jrde in Nederland, en H.K.H. prinses Irene werd bijgewoond. Op deze indrukwekkende en kleurrijke plechtig heid, die ook de herdenking was van het 50-jarig bestaan der Orde, heeft de prins de welkomstwoorden gericht aan de vele hoge gasten uit binnen- en buitenland. M. M. de Brauw geb. Panthaleon ba ronesse Van Eek, jkvr. baronesse Van Hogendorp, mevr. J. C. Baud geb. jkvr. Quarles van Ufford en gravin Van Limburg Stirum geb. jkvr. Repelaer van Driel respec tievelijk presidente, secretaresse, werkmeesteresse en penningmeester- esse van de damesafdeling van de Johanniter Orde in Nederland. Gelofte en ridderslag Onder meer het gehele kapittel der Johanniter Orde in Nederland, waarvan Prins Bernhard landscom mandeur s, woonde plechtigheid bij: mr. A. N. baron De Vos van Steen- wijk, coadjutor, jhr." mr. C. L. Van Beijma thoe Kingma, werkmeester, jhr. W. Laman Trip, schatmeester, jhr. mr. P. R. Feith, kanselier, jhr. mr. dr. L. H. K. C. van Asch van Wijck, 1ste kapittelridder, jhr. mr. F. H. van Kinschot (burgemeester van Leiden), 2de kapittelridder, R. A. baron Mackay, ridder van hij- stand en jhr. G. M. Verspeyck, rid der van bijstand. In de Ridderzaal wachtten talrijke geüniformeerde leden van de Jo hanniter Damesafdelingen, vertegen woordigers van verpleeg-instituten, 135 ere-ridders en 36 rechtsridders van de orde, de komst van de ko ninklijke gasten af. Een orkest van 40 musici der Koninklijke Marine kapel o.l.v. majoor R. van Yperen speelde „Feierlichre Einzug der Rit- ter der Johanniter Ordens" van Ri chard Strauss. Om drie uur arriveerden H. M. de Koningin en de twee prinsessen met hun gevolg bij de Ridderzaal. Zij werden ontvangen door mevr. Herdenkingsrede door Prins Bernhard. Toen Hare Majesteit en de prin sessen de Ridderzaal binnenkwa men, speelde de kapel de „Fanfare van Chartres" (een oude melodie van het Wilhelmus uit de 16e eeuw). Prins Bernhard nam hierop het woord. Hij releveerde dat vijf tg jaar ge leden hét initiatief tot de oprichting van de Johanniter Orde in Neder land werd genomen door Prins Hen drik der Nederlanden. Het zijn ge voelens van dankbaarheid die naar deze eerste comrnendator uitgaan, „Aan zijn dochter, Hare Majesteit onze Koningin, wil ik de verzeke ring geven hoezeer hare aanwezig heid ons met grote erkentelijkheid vervult" zei de prins, die voorts gro te dankbaarheid uitte aan het Roode Verkeersschilderijen ter beveiliging Langs de verkeersweg MannheimFrankfort, die berucht is vanwege de vele ongelukken, heeft men nieuwe waarschuwingsborgen geplaatst. Door moderne felle kleuren en figuraties wil men zien of deze borden de weg gebruikers beter inspireren. Kruis voor „de steun en samenwer king in de loop van vijftig jaar on dervonden", en ook aan de talrijke Johanniters, leden van de dames afdeling en Johanniter-zusters en -helpsters. Bijzondere waarde kende hij toe aan de vertegenwoordiging van de zusterorden, de militaire en souvereine Orde van Malta en de Duitse Orde Balije van Utrecht. In het Engels richtte hij speciale welkomstbetuigingen aan de buiten landse vertegenwoordigingen en gasten. Na een wijdingswoord en koraal- muziek, gespeeld door de kapel, sprak Prins Bernhard zijn herdenkingsrede uit, waarin hij uitvoerig de historie van de Orde - en in kleiner verband van de Nederlandse tak, uittekende. In tijden, waarin de medemens dringend behoefte nodig heeft aan medische hulp en verzorging, doet de orde met haar helpsters en in samen werking met de Rode Kruisorgani satie haar werk. Naast de taak tot het verplegen van gewonden en zieken wordt in het Koninklijk Besluit tot instelling van de orde eveneens als taak van de Jo hanniter Orde in Nederland genoemd het oprichten en in stand houden van ziekenhuizen en soortgelijke inrich tingen. De prins sprak er zijn dank en waardering over uit, dat zo talrijken zich bij dit pogen daadwerkelijk heb ben gegeven, en besloot: „maar nim mer zullen wij vergeten, dat God dit werk leidt in tijden van voorspoed en tegenslagen. Moge de Allerhoog ste ons allen het geloof en de kracht geven, in Zijn naam onze taak in alle bescheidenheid en ootmoet te ver vullen". Prinses Beatrix geridderd. Na deze rede werd prinses Beatrix tot ridder verheven, waarmee zij, op voorstel van het kapittel benoemd werd tot ere-commandeur van de orde. Na haar op de ernst en de verant woordelijkheid van deze functie te hebben gewezen, sprak de prins de tekst van de gelofte uit, en vroeg: „Zijt gij bereid, deze verklaring en belofte tot de uwe te maken en deze overal en te allen tijde gestand te doen: wat is daarop uw antwoord?" De prinses antwoordde: „Van gan ser harte ja". De landcommandeur nam 'n zwaard en, de prinses daarmee driemaal op de rechterschouder rakend, zei hij: „Met deze drie slagen sla ik u tot erecommandeur en geef u alle rech ten, die een erecommandeur van de Johanniter Orde in Nederland bezit. Erecommandeur Beatrix, godvre zendheid, barmhartigheid en gerech tigheid mogen door u steeds en over al worden nagestreefd en bevorderd." Bijgestaan door de coadjutor (mr A. N. baron De Vos van Steenwijk) en de werkmeester (jhr mr C. L. van Beij'ma Thoe Kingma) legde prins Bernhard het ridderkruis om, en ver volgens, bijgestaan door de schatmees ter (jhr W. Laman Trip) en de kan selier (jhr mr P. R. Feith) de Johan niter mantel. Vervolgens zei hij: „de u thans uitgereikte tekenen van de waardig heid van erecommandeur mogen u steeds herinneren aan de door u van daag afgelegde gelofte en u aanspo ren uw ridderplicht als een ereplicht te vervullen". De prinses nam haar plaats weer in en kreeg bloemen in de kleuren van de Orde - rood en wit - aange boden door de Johanniter-helpster mej. L. D. Bakhuyzen. Na deze installatieplechtigheid volgden korte toespraken van Lord Wakehurst, de lord-prior van „the Most Venerable Order of the Hospi tal of St. John of Jeruzalem" namens de overige takken van de orde, en van mr E. H. G. baron van Voorst tot Voorst, baljuw-president van de souvereine en militaire Orde van Malta, afdeling Nederland. De ridderdag werd tenslotte be sloten door de landscommandeur en met het Wilhelmus dat, gespeeld door de kon. militaire kapel, door de aan wezigen staande werd aangehoord. Prinses Beatrix verkreeg door haar erecommandeurschap het recht om de ridderdagen en vergaderingen van het kapittel bij te wonen en daarin haar stem uit te brengen. HAZERSWOUÜE (GR> In memoriam H. de Jong Géén privé kastjes openen zonder hoog bevel Kennelijk als reactie op het gebeu ren in Woensdrecht, waar een ser geant-vlieger A. Meerholz door een officier van de veiligheidsdienst werd opgedragen zijn kast te openen en inzage te geven van zijn privé-cor- respondentie, heeft de minister van Defensie een land- en luchtmachtor der uitgegeven, waarin hij dat aan Prachtige popeline en railcord JONGENSBROEKEN, met omslag, onberispelijk model Normaal 9.75 - 13.50. Slechts één dag, alle maten van 5-16 jaar voor de verbazing wekkend lage prijs van LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogitraat 11 Meent hk. Goudesesingel Katendr. LagedLJk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35. handen legt. Men zal zich herinneren dat op de vliegbasis Woensdrecht de sergeant-vlieger geweigerd heeft zijn kastje met particuliere corresponden tie op last van de veiligheidsofficier te openen. Hij werd daarna opgesloten. La ter heeft hij zich d<X>r te ontvluch ten aan een week lang streng arrest onttrokken. Op do basis terugge keerd heeft de heer Meerholz zich onder meer in een brief tot de minis ter gericht, waarin hij een verklaring heeft gegeven van zijn tijdelijke af wezigheid. De ministeriële order, die hierop maandag gevolgd is heeft de vol gende inhoud: „Aangezien het is voorgekomen, dat zonder geldige redenen aan mi litairen orders werden gegeven om bij hen in gebruik zijnde kasten, kis ten, koffers e.d. te openen om de inhoud daarvan te laten onderzoeken, bepaal ik, dat onverminderd de bevoegdheden van hen, die met het onderzoek naar strafbare feiten zijn belast (de marechaussee red.), een dergelijke order slechts door of namens de commandant van een com pagnie of overeenkomstige eenheid mag worden gegeven: 1. Om vast te stellen, dat de uit rusting, die zich in een kast bevindt, op de voorgeschreven wijze is opge borgen. 2. Indien er verdenking bestaat, dat er zich in een kast geschriften of afbeeldingen bevinden als bedoeld in art. 19e van het reglement betr. de krijgstucht" (geschriften e.d., die door de militaire overheid worden geweerd). ACCOUNTANT VEROORDEELD. De arrondissementsrechtbank te Groningen heeft donderdag vonnis gewezen in een aantal grote belas tingzaken die veertien dagen geleden voor de rechtbank zijn behandeld. Hoofdverdachte in deze zaken was een 47-jarige accountant uit Hooge- zand, die voor vier van zijn cliën ten zodanig "net boeken had gemani puleerd, dat daaruit onjuiste aangif te voor de inkomstenbelasting resul teerden, hij had zelf eveneens on juiste aangifte gedaan. Hij werd, conform de eis, veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden, tot geldboeten en voorwaardelijke Zijn vier cliënten werden veroordeeld straffen. Brigitte Bardot nu toch getrouwd Met het overlijden van Hein de Jong is de oudste organist van de Scheepjeskerk heengegaan, nog ge vormd door de Leidse musicus-pae- dagoog van Velzen. Deze kundige leraar had de gave om eenvoudige muzikale boerenzo nen tot organist te kweken met talent en ambitie voor deze schone taak. Meer dan vijftig jaar heeft vader Hein zijn functie als organist met ijver, bekwaamheid, plichtsgetrouw en belangeloos vervuld. Met z'n grote gezin en z'n druk veehouders- bedrijf een bijzondere prestatie. Hoewel hij de laatste tijd de zon dagse Hoogmis aan de jongere krach ten moest overlaten, de kleinere diensten in de week heeft hij tot zijn dood vervuld. Een van de oude garde. De malen dat zijn orgelklanken de gelovigen blijde hebben gestemd, alsook de vele requiem's tot inkeer en bezinning hebben geroepen zijn tal loos. Moge de engelen ook hem bege leiden „In paradisum". J. TH. WESSELINGH. De miljoenen bewonderaars(sters) van Brigitte Bardot kunnen zich weer onbezorgd ter ruste begeven en behoeven zich niet langer te kwellen met dc vraag of Brigitte wel of niet getrouwd is. „La Bardot" is donderdag ochtend, na een spelletje van kat en muis met de wereldpers te Louveclen- nes, waar haar ouders wonen, getrouwd met haar laatste ontdekking, Jacques Charrier. Foto: de jonggehuwden omhelzen elkaar in de tuin bij de villa van de familie Bardot nadat het huwelijk was gesloten. Er was toch een perefotograaf bij Het landgoed „Eikenrode" te Heemstede zal waarschijnlijk over niet al te langen tijd betrokken worden door de territoriale comman dant van Noord-Holland, kolonel baron Taets van Amerongen, en diens staf. Er moeten met het oog op deze nieuwe bestemming nog enige voor zieningen getroffen worden aan het mooie buiten. Enige jaren geleden werd de bui tenplaats aangekocht door het depar tement van marine, dat de bedoeling had, er een nieuw marinehospitaal in te vestigen. Dat plan ging niet door: het marinehospitaal blijft in Over- veen. Daarom moest er voor „Eiken rode" een andere bestemming ge vonden worden. De besprekingen tussen marine- en landmachtautoriteiten met betrek king tot de overdracht van „Eiken rode" zijn, naar wij vernamen, in een vergevorderd stadium. De .territori aal bevelhebber van Noord-Holland is thans nog gevestigd in een pand aan de Sarphathiestraat te Amster dam. Aan de Vlietdijk te Dinteloord is gistermiddag tussen half twee en twee uur het beeld „Dc Vogel" van de beeldhouwer J. Grosman terug- i gevonden, dat tijdens de luchtvaart feesten te Etten werd tentoongesteld. Het beeld werd vanaf zaterdag middag vermist. Ooggetuigen vertelden later, dat het beeld uit een auto was geworpen. Het werd door die val gedeeltelijk vernield. De daders waren door de rijkspolitie in de gemeente Etten en j Leur'al gegrepen, voordat het beeld I werd gevonden. „De Vogel" had een waarde van circa 3000 gulden. Het bestaat uit een legering van lood en het zal wanneer men het zou om smelten practisch geen waarde meer hebben. DODELIJK ONGEVAL OP KOTTER Gisteravond is op de kotter UK 70 tijdens het vissen voor de kust tus sen Noord wijk en Zand voort de 20- jarige matroos C. Loosma, uit Urk Idoor een ongeval om het leven ge komen. Omstreeks half acht werd begonnen met binnenhalen van het net. Loosma wilde met de voet een vislijn opzij schuiven doch gleed uit en raakte bekneld tussen de lijn en de winch. Hij werd op slag gedood. De UK liep vannacht om twaalf uur de vissérshaven te IJ mui den bin-

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7