DE ZWARTEZWAAN<™> Kalh. Bond van Bejaarden en Gepensioneerden DOOR TREIN GEDOOD Mevr. Lieberman nog niet geklopt Vrouwen van Bethanië' bestaan 40 jaar Fotoboek voor emigranten der LIEFDE VRIJDAG 19 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 In Bisdommen Haarlem en Roiierdam De Algemene Jaarvergadering van de Kath. Bond van Bejaarden en Ge pensioneerden in de bisdommen Haarlem en Rotterdam welke don derdag 18 juni in café-restaurant Brinkman te Haarlem werd gehou den, is door de bondsvoorzitter, de heer VV. J. Heselaars geopend met een pleidooi voor beter begrip voor het werk van de bejaardenbond. Hij was van mening, dat gezien 't maat schappelijk werk dat wordt verricht, de bond zeker recht heeft ingescha keld te worden 'jij de verstrekking van subsidies. Voor een bond met 15.000 leden is 'n bedrag, van 50.000 wel zeer aan de lage kant. Spr. vond, dat de bejaarden door eigen organisatie werkzaam moeten zijn aan de eigen problemen, om ac tief deel te nemen aan het maat schappelijk leven. Hdj stelde voor aan de bisschoppen van Haarlem en Rot terdam een telegram te zenden, waar in de bond zou getuigen van gehoor zaamheid aan het gezag der bisschop pen. Zo ook aan de Minister van Maat schappelijk Werk, mej. dr M. Klompé waarin zij dankten voor de belang stelling het bejaardenwerk betoond en de belangen van de bond bij voort during in de aandacht aanbevolen. Uit het jaarverslag van de secr. bleek duidelijk de groei van de bond. Het totaal aantal nieuw-ingeschreve- nen in 1958 bedroeg 1988. Een afge vaardigde van Amsterdam vroeg zich echter af, waarom het aantal leden in de grote steden zo gering is. „Wordt het woord - bejaarden - sy noniem gesteld met - arm -?" De af deling Grootebroek vond de afdracht van 50% van de contributie aan de Algemene Unie wel wat erg hoog. Van de acht cent die van de afde lingen per lid per maand wordt ont vangen gaan vier cent naar de Unie. Dit bedrag zou op de begoting zelfs nog met een halve cent zijn verhoogd. De voorz. merkte op, dat -men op dringend verzoek was overgegaan J om in plaats van zes in het vervolg elf nummers van het blad „Levens avond" uit te geven, waardoor de feitelijke kosten omhoog zullen gaan. „De afdelingen hebben zelf gewild j dat Levensavond frequenter zou gaan verschijnen. Ik stel dan ook voor de begroting goed te keuren en de con- I tributie te handhaven zoals die was". De heer Th. Steimnetz, vooz. van de Nationale Unie, schetste de orga- i nisatie van de bejaarden als 'n maat- I schappelijk werk, dat recht heeft op j subsidie. Hij ging in op de vraag die elk lid moet stellen: „Waarom ben ik lid van een bejaardenbond"? Niet in de eerste plaats voor de so- j cieteitsavonden, maar veeleer ook om de godsdienstig-zedelijke belangen, de sociaal-economische en de soci- aal-hygiënische belangen, om daar door persoonlijkheid te behouden, en zo die kwijt is terug te krijgen. Al werken de bejaarden niet meer ac tief in de productie mee, toch. kun nen zij nog deel uitmaken van het productie-prcces. Ziekte en armoede zijn niet zo erg voor de bejaarden als leeggeld. Maar al te vaak horen we: als we de sociëteit niet meer hebben kunnen we wel opdoeken, uitlatingen waaruit blijkt dat men de betekenis van de bond niet begrijpt. Te veel denkt men aan de sociëteit en te weinig aan het algemeen maat schappelijk werk." Bij de bestuursverkiezing werd met 72 van de 103 uitgebrachte stemmen tot nieuw bestuurslid gekozen de heer G. Förrer, secr. van de afd. Hillegom. Hiermee is voorzien in de vacature die is ontstaan door het aftreden van de eer A. Augustinus uit Lisse. De voorstellen van de afdelingen Noordwijk, die 't bondsbestuur vroeg maatregelen te treffen inzake de be paling van de AOW bij overlijden, en Berkel, betreffende de klachten over het steeds hoger worden van de premie voor het ziekenfonds, zijn door de bond doorgegeven aan het Unie-bestuur. Het voorstel van de afd. Purmerend, om aan de Nederl Vervoersbedrijven te verzoeken reis kostenreductie in te stellen, werd geacht op korte termijn niet lande lijk verwezenlijkt te kunnen worden. De heer J. Korting, diocesaan voorz van de KAB-bestuur in de bisdom men Haarlem en Rotterdam en secr. van de Raad van Overleg, <mrak tij dens de lunch zijn grote u -roering uit voor het werk van de bejaarden bond. Hij verzekerde bij het hoofd bestuur te zullen aandringen op een grotere morele en financiële steun. In vurige bewoordingen tenslotte stelde de geestelijk adviseur, pa L r A. van Dieren O.P., het doel van de bond, die voor alle bejaarden werkt, niet slechts voor hen die aangesloten zijn. „Wij staan in de maatschappij voor alli bejaarden, en daarom ben ik lid". Besloten werd om van de punten van de rondvraag schriftelijk mede deling te doen aan het bestuur. De echte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak (Advertentie) SCHARRELAAR HAD GELUK Een Hagenaar, de heer Van der Does, die voor een paar dagen naar IJmuiden is gegaan om er wat in zee tc. vissen, heeft wel een bijzonder goede vangst gedaan. Staande op de Zuiderpier ving hij donderdag 300 scharretjes; dinsdag had hij al 400 scharren gevangen. In vier dagen tijd heeft hij een gemid delde bereikt van 300 scharren per dag. Als afwisseling op dit wat een tonig menu heeft hij bovendien ver schillende palingen van een pond ge vangen en een maaltje botten. Bij schilderen van spoorbrug De 47-jarige schilder H. H. Walt- huis uit Borne, die in dienst bij een schildersbedrijf uit Arnhem, bezig was met onderhoudswerk aan de spoorbrug over de Schipbeek nabij Deventer in de lijn DeventerZut- phen, is gisteren omstreeks twaalf f uur door een passerende trein ge- raakt. Hij kwam ernstig gewond in de Schipbeek terecht. Zijn mede-ar beiders haalden hem direct uit 't wa- j ter, doch zijn verwondingen waren zo danig, dat hij ter plaatse overleed. Het slachtoffer laat een vrouw enl zes kinderen na. Geen der arbeiders heeft het sein,Vijf jaar geleden werd de nu 60-jarige mevrouw Lieberman uit Parijs aan- dat een spoorwegbeambte bij het na- getrokken door de judo-sport. Twee jaar later was zij reeds in liet bezit deren van een trein moet geven, ge- van de zwarte band. Nu vindt ze, dat er in Parijs niets meer te leren valt hoord. De spoorwegbeambte heeft i en heeft ze besloten, haar kennis bij de Japanse grootmeesters te gaan een shock. verrijken. Zij pakt nu haar koffers voor de grote reis naar Japan. Half jaar voor paspoorfvervalsing Maar huwelijksbedrog was ernstiger De rechtbank te Amsterdam heeft gistermiddag een 38-jarige vrouw van Ierse afkomst, door haar huwelijk met een Nederlandse zeeman thans in het bezit van de Nederlandse na tionaliteit, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes maanden met aftrek van voorarrest wegens het vervalsen van haar paspoort. De vrouw is reeds 5XA maand ge detineerd en zal dus binnenkort op vrije voeten komen. De rechtbank sprak haar vrij van een ander punt uit de tenlastelegging: n.l. het opge ven van valse namen bij de inschrij ving in het „register of mariages" te Belfast, waar zij met haar Neder landse man in het huwelijk trad. De rechtbank deed de uitspraak na af loop van de rechtszitting, nadat rij in raadkamer was gegaan om het verzoek vah de verdedigster: onmid dellijke invrijheidstelling in overwe ging te nemen. De Ierse, die op alle vragen met een bescheiden, zachte stem ant woordde, vertelde aan de rechters, dat zij in haar paspoort haar geboor tejaar 1920 in 1929 had veranderd, omdat zij daardoor gemakkelijker toe stemming van haar schoonvader voor een huwelijk hoopte te krijgen. Met haar a.s. man (25) reisde de vrouw toen naar Belfast waar zij aan de koster van de kerk ook weer valse opgaven deed. Aan hem vertelde zij, 25 jaar oud te zijn. Bovendien zou zij andere namen verzonnen hebben. De rechtbank achtte deze valse op gaven wegens oncontroleerbaarheid niet bewezen. Tijdens de zitting kwam ook naar voren dat de vrouw al twee maal eerder getrouwd was geweest en reeds acht kinderen had. Zij was in 1945 met een Nederlander getrouwd. Dat was haar tweede huwelijk; het eerste werd pas in 1955 ontbonden. Na in 1956 van haar Nederlandse echtgenoot te zijn gescheiden, trouw de zij vorig jaar in Belfast voor de derde keer, wederom met een Ne derlander. De officier van justitie sprak van een grof huwelijksbedrog, hij laakte het optreden van deze vrouw en eiste 10 maanden gevangenisstraf met af trek. De rechtbank velde een milder vonnis. Een blokhut van de gidsen in het dorp Groesbeek is gisteren door brand totaal verwoest. De brandweer stond machteloos tegen het vuur, dat binnen drie kwartier dit hoofdkwar tier in de as legde. Het gebouw werd als enig in ons land beschouwd. Het was opgetrokken in de stijl van een originele Drentse schaapskooi er heette De Boo. Zeer veel gidsen- troepen en welpen uit ons land heb ben er hun vacantiekamp gehad. De schade bedraagt ongeveer 35 tot 40.000 gulden. Voorbeeldig apostolaatswerk in ontkerstende middens Zondag 21 juni bestaan de Vrou wen van Bethanië, een stichting van wijlen prof. van Ginneken, veertig jaren. De Congregatie telt thans 120 leden, die ln Nederland, Oostenrijk en in Italië werken. Zij zijn gebon den door eeuwige geloften; zij dra gen niet het gebruikelijke kloosterha bijt, doch eenvoudige burgerkleren. Haar werk richt zich voor alles op het apostolaat in de ontkerstende mi lieux. Geheel volgens het ideaal van de stichter leggen de Vrouwen van Bethanië zich door overweging van de geloofsleer en door beleving van de Evangelische raden toe op het moderne apostolaat. Reeds een jaar na de stichting trokken de eerste catechisten naar de volksbuurten van Den Haag en Rotterdam. Zij werkten volgens een plan, dat prof. Van Ginneken had ontworpen en dat zijn tijd ver vooruit bleek. Sinds 1932 leggen alle leden van het Gezelschap na 8 9 jaren, de drie eeuwige religieuse geloften af. De Congregatie die, zoals gebrui kelijk is voor alle beginnende insti tuten, een voorlopige kerkelijke goedkeuring kreeg in 1932, telt dus 120 leden (onder wie 11 novicen en postulanten), afkomstig uit 5 landen. De eerste geestelijke vorming krij gen zij in Bloemendaal; deze wordt beëindigd met het afleggen van tijde lijke geloften, telkens voor een jaar te hernieuwen. Daarna volgt een meer wetenschappelijke vorming van drie jaar in het studiehuis Valenti- num te Nijmegen, waarin ook reeds enig praktisch werk gedaan wordt. In de studietijd worden ook zo veel mogelijk de persoonlijke talen ten van ieder tot ontwikkeling ge bracht met het oog op het voor haar bestemde vakterrein. Uiteenlopende taak. De Vrouwe van Bethanië vindt haar taak op een van de zeer uiteen lopende apostolaatsterreinen in Ne derland, Oostenrijk of in Rome. In Nederland zal dit op vele ma nieren gebeuren: door maatschappe lijk werk of door een clubhuis, waar kinderen of jeugdigen begrip vinden voor hun kleine en grote noden. Men kan iets van de Kerk zichtbaar ma- In de ouderdom van 104 jaar is te Baarn overleden mevrouw A. M. KorthalsFuchs. Zij was de oudste ingezetene van Baarn en tevens een van de oudste inwoonsters van ons land. Twee jaar geleden stierf haar dochter op "2-jarige leeftijd. De laat ste 25 jaar woonde mevr. Korthals bij de familie E. Hageman aan de Prins Hendriklaan te Baarn ken in een echt menselijk gesprek in een onkerkelijk gezin, bij een zieke of alleenstaande, in welfarewerk, als docente voor een jeugdig gehoor of als leidster op het terrein van de zo nodige vrijetijdsbesteding. Aan de meer directe geloofsverkon diging door oriënterende gesprekken, contactavonden, onderricht en doop- voorbereiding werken Vrouwen van Bethanië in Amsterdam, Utrecht, Leiden, Rotterdam-Zuid, Groningen en Wenen. In Bilthoven zorgt het Zonnehuis voor retraites voor niet- katholieken, voordrachten, liturgi sche vieringen. In drie steden: Am sterdam, Utrecht en Leiden, organi seert Bethanië sinds jaren een z.g. Apostolisch Instituut, waar jonge ka tholieken in een tweejarige cursus gevormd worden voor de ontmoeting met andersdenkenden. In de groot stad Wenen werken de Vrouwen van Bethanië in een eigen clubhuis aan Wipplingerstrasse, in bedrijfsscho- len, paedagogische milieux en zie kenhuizen. Rome kent een heel eigen aposto laat. Daar staan de Vrouwen van Bethanië in de Foyer Unitas ten dien ste van de niet-katholieke bezoekers en leiden hen rond in de vroeg-chris- telijke heiligdommen, waar de Kerk zelf haar eeuwenoud getuigenis spreekt. Nog andere activiteiten behoren o.m. vele godsëfdtifcnih-tan.eca y tot de taak van Bethanië. Zo werden o.m. vele godsdienstige boeken ge schreven voor kinderen en jonge men sen. Er verscheen o.a. een methode van bijbelse geloofsverkondiging „Het Ware Licht", twee Christuslevens „De Eerstgeborene" en God-met ons", en een gebedenboek voor doopleerlingen „Bidden in Christus' Kerk". Het Gezelschap geeft een twee maandelijks tijdschrift uit, dat Betha nië" heet. Het apostolisch werk wordt finan cieel gesteund door de St. Willi- brordvereniging en door vele kleine en grote gaven. Het Nederlands Emigratiefonds in Den Haag is voornemens, in de toe komst aan ieder Nederlandse gezin, dat emigreert, een fotoboek mee te geven naar zijn nieuwe vaderland. Het boek zal een tekst hebben in twee talen. Het doel van deze „ge schenk-actie" is, de emigrant in de gelegenheid te stellen, belangstelling te wekken voor Nederland. Het emi gratiefonds zal ook op andere wijze het kweken van „goodwill" voor het moederland bevorderen. „Ik veronderstel, dat het de ac trice is, die de rol schept en niet de schrijver". „O nee", zei ze vlug. „De schrijver geeft ons alleen hoe zal ik het zeggen de omtrek, de vorm. Wij moeten de ziel geven, die er leven in brengt". Dat was een beetje hard voor de schrijver, vond hij. Maar zijn be langstelling was gewekt Het meisje meende het volmaakt ernstig. Ze ge loofde beslist elk woord dat ze zei, en hij veronderstelde, dat dat haar succes als toneelspeelster verklaarde. En ze bezat gaven, ze had een aange boren charme, ze werkte verwarmend Ze hield nog steeds zijn arm vast, j even gemakkelijk en vanzelfsprekend als kende ze hem al jaren. Hij was zich bewust van de lichte druk, niet alleen op zijn arm maar over de ge hele lengte en breedte van zijn li chaam. Het was een vreemd maar ook wonderlijk zoet gevoel, en hij vroeg zich af, of ze even luchtig en door Reita Lambert vertrouwelijk en ongedwongen was met iedere man, die ze ontmoette. Vreemd genoeg beantwoordde ze die vraag met haar volgende opmer king. Ze zei, met een zachte lach: „Ik praat u de oren van het hoofd, niet? Maar het gebeurt niet dikwijls dat ik iemand ontmoet, waar ik mee spreken kaniemand als u". „Hoe ben ik dan?", vroeg hij. „U bent aardig", zei ze. „Ik wist dat, toen ik u vanavond de eerste keer zag.en u bent geen toneel speler". „Houdt u niet van toneelspelers?" „Ik houd er van samen met hen te spelen, maar dat is juist de moeilijk heid. Als je samen bent met toneel spelers, dan ga je om de een of an dere reden altijd door met acteren. Het is zo leuk iemand te ontmoeten bij wie jé je zelf kunt zijn en waar mee je over andere dingen kunt spreken". Hij was toen al zo ver weg, dat hij deze opmerking niet belachelijk vond. Integendeel, hy vond het zeer wijs gezegd en het bewees onom stotelijk dat dit lieve meisje beslist geen hol vat was. Gedurende de volgende weken leerde hij haar beter kennen. Hij had gelegenheid te merken, dat als ze „helemaal zich zelf was" ze dikwijls heel veel verschilde van het meisje dat op een meinacht naast hem op het terras van Ni gestaan had. Want ze bezat een dozijn persoonlijkheden en niet alle waren aanbiddelijk. Gerry leerde ze langzamerhand alle maal kennen. Als actrice was ze egoïstisch, egocentrisch en onver zadigbaar eerzuchtig. Als vrouw was ze grootmoedig, weekhartig en fel in haar vriendschap. Ze wist van literatuur zo goed als niets af en toch was ze er van over tuigd, dat de roman waar hij mee bezig was en waarvan ze nog geen woord gelezen had de beste roman zou worden die ooit geschreven was en hem beroemder zou maken dan Shakespeare. Toen hij in het begin van de herfst met ihfluenza te bed lag, was ze hem elke dag in het zie kenhuis komen bezoeken, beladen met bloemen en een of andere bui tensporige lekkernij die haar de hemel weet hoeveel gekost had. Dan ging ze op het voeteneind van zijn bed zitten en begon van haar repe tities te vertellen. Dat was, toen men begonnen was „Herfstvuur" te repe teren, en het was toen nog het beste stuk dat ooit geschreven was en dat het minstens een jaar zou doen. Hij was tot over zijn oren verliefd en het ongelofelijke en wonderlijke was, dat Lola van hem hield. Ze was ook in dit opzicht even openhartig en eerlijk als ze in alle dingen was. Hü was de eerste man, waar ze ooit echt van gehouden had, hij bezat alle eigenschappen die ze het meest be wonderde en aanbad. Maar, och schattie, ze kon niet met hem trou wen. Tenminste, nu niet, nog niet. Lola geloofde niet, dat een actrice moest trouwen. Na veel gesprekken over dit on derwerp merkte Gerry, dat ze eigen lijk helemaal niet van plan was met hem te trouwen. Het was haar vol doende, dat zij van hem hield en hij van haar. Er was in haar liefde voor hem geen zweem van hartstocht. Niemand kon op het toneel een harts tochtelijke liefdesscène met meer overtuiging, meer overgave en meer vuur spelen dan zij, maar haar liefde voor Gerry bleek een vreemde men geling van moederlijke zorgzaamheid en kinderlijke afhankelijkheid. Na weer enige tijd merkte hij, dat ze dat opzettelijk deed. Opzettelijk be heerste ze zich. De toneelspeelster was jaloers op de vrouw, de toneel-, speelster wenste niet, dat de vrouw zou trouwen. Nadat „Herfstvuur" afgelopen was veranderde die toestand geleidelijk. Het was haar eerste mislukking en in den beginne had ze die philosophisch genoeg opgenomen. Omdat, hoewel het stuk slecht en de troep middel matig geweest waren, de critiek haar spel geroemd had. Daarin had ze troost gevonden, zoals ook in het ge loof, dat het niet lang zou duren of ze zou. wel weer gelegenheid krijgen om op te treden. Maar ze was er nu aan gewend zich zelf als grote ac trice te beschouwen, en toen Lewis, die „Slechts een zuster" gelanceerd had, haar een klein rolletje aanbood, weigerde ze dat verontwaardigd. Ze had daarna in Gerry's armen hevig gehuild. „Hij denkt, dat ik niet kan spe len. anders zou hij iets dergelijks niet gedaan hebben. Misschien heeft hij gelijk, misschien kan ik niets". „Je bent veel te goed, kindje. Je deed beter mijn aanbod aan te ne menik bied je een contract voor het leven, dat weet je". „Ik veronderstel dat ik nergens anders goed voor bendan om de vrouw van iemand te zijn". Hij. was niet beledigd omdat hij wist, dat het niet haar bedoeling was te beledigen. Hij hield haar vast in zijn armen en troostte haar en was blij. Als er geen aantrekkelijker rol aangeboden werd zou ze er misschien in toestemmen zijn vrouw te worden. En de volgende dag had Charles Ransome, de jongere firmant van Lewis, haar het manuscript van een nieuw stuk gegeven om door te lezen. Lewis had het nog niet gele zen. „Maar ik denk, dat het wat is, m'n béste, en als je er zelf wat in ziet zullen we er met Lewis over spreken". De titel van het stuk luidde „Lin da" en dat was op zich zelf al een gunstig voorteken. Lola zou de rol van Linda spelen omdat beider na men met een „L" begonnen. „En, schat, het is een pracht stukge weldig gewoon". Ze wilde, dat Gerry het las en h(j nam het met een bezwaard hart mee naar huis en las het. Hy was erg op gelucht toen hij er mee klaar was. Het was in 't geheel geen geweldig stuk hoewel hij kon begrijpen waar om het Lola beviel. De titelrol zou een buitenkansjb voor elke actrice betekend hebben. Maar hij was er van overtuigd, dat Lewis het nooit ten tonele zou brengen. Hij had gelijk. (Morgen vervolg)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3