S)e CcidóeSoti/fcout Gromyko Gromyko heeft het vandaag in de hand GISTEREN NADERE INFORMATIES Eisenhower ziet nog geen reden voor 'n topconferentie De Chinezen in Tibet KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 31 DONDERDAG 18 JUNI 1959 50ste JAARGANG No. 14731' heeft 'f maar voor hot zoggen Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w., f2.56 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Vandaag antwoord op Westerse voorstellen Andrei Gromyko zal waarschijnlijk vandaag (donderdag) 't pleit van de ministersconferentie, die 39 dagen heeft geduurd, beslechten, als hij de Russische mening geeft over het laatste westelijke voorstel tot een voor lopige oplossing van het geschil op Berlijn. Ofschoon de Russische minis ter van buitenlandse zaken woensdag het westelijke voorstel nog niet wilde afwijzen, verwacht men in westelijke kring, dat hij zulks vandaag wel zal doen. UITSTEL OM INLICHTINGEN j westelijke voorstellen voor een tijde- lij'ke regeling voor Berlijn, d; dins- Van communistische zijde verluidde dagavond aan de russische delegatie woensdag, dat Gomyko waarschijn lijk van zijn regering opdracht had gekregen nadere inlichtingen over het westelijke voorstel te vragen en het nog niet tot een breuk te laten komen. Van dezelfde zijde werd ver klaard, dat Gromyko op de korte bij eenkomst van woensdag voor het eerst heeft meegedeeld, wat de Sow- jet-Unie bedoelt i .et haar eit, dat 't Westen slechts een symbolische strijdmacht in West-Herlijn statio neert. De westelijke garnizoenen moes ten worden verminderd van de te genwoordige 11000 man tot drie- of vierduizend. De Sow jet-Unie, zo wordt van communistische zijde verder verno men, heeft haar eis, dat het West- berlijnse garnizoen ook Russische troepen moet bevatten, laten vallen. Een Britse woordvoerder zei, dat Gromyko op de bijeenkomst van woensdagmiddag, die 35 min. heeft geduurd, enkele korte, inleidende opmerkingen heeft gemaakt over de waren overhandigd. Gromyko be hield zich het recht voor commen taar te geven. Het is daarom dat de ministers donderdag verder gaan pra ten, aldus deze 3rltse woordvoerder. Na Gromyko's vertrek begaven de Duitse bondsminister van buitenland se zaken, von Bretano, en het hoofd van de Duitse afvaardiging, Grewe, zich naar de villa van minister Lloyd om overleg te plegen met de weste lijke ministers. Het onderhout, duur de twintig minuten. Een glimlachen de Lloyd leidde achtereenvolgen» von Brentano, Herter en Couve de Murville naar de deur. Een verslaggever van A.F.P. meld de, dat de vier westelijke ministers er ontspannen uitzagen en geen en kel teken van nervositeit toonden. Afschuiving van schuld. De „New York Times" schrijft, dat de Russen him uiterste best doen de schuld van een mislukking in Ge- nève op het Westen te schuiven, maar de wereld zal duidelijk onder scheid weten te maken tussen Rus sische politiek van wapengekletter en ultimatums en de v/vstelijke tak- tiek van compromis en verzoening. Het blad is van mening, dat deze po litiek van het Westen het gevaar lijke punt heeft bereikt. Li zijn laat ste voorstel geeft het Westen meer dan genoeg toe, aldus de „New York Times", maar zelfs dat schijnt de Russen niet genoog. Zij eisen meer en tot dat doel willen zij een topcon ferentie, zo niet over Berlijn, dan over een verbod van kernwapens. Dit zal de Sowjets echter niet ver hinderen hun ultimatum inzake Ber lijn, dat het westen zou kunnen ver delen, te blijven stellen, aldus het Amerikaanse blad. ROOD KERALA Nehroe, de minister-presi- DENT van India wil graag goe de vrienden blijven met zijn buren en in 't bijzonder met China. De Chine zen maken het hem evenwel niet ge makkelijk, want behalve dat zij het religieus sterk met India verwante Tibet onderdrukken, proberen zij ook in het binnenland van India vaste voet te krijgen. Het is begonnen in Kerala, één van de vele deelstaten, waaruit India be staat. Dank zij de laksheid 0 van de kiezers is het daar in 1957 de communisten ge lukt om een regering te vormen en deze is volgens het bekende recept van Moskou bezig zich vast te zetten. De meerderheid zelfs de overgro te meerderheid van de bevolking is helemaal niet communistisch, maar nu zij zich eenmaal door com munisten hebben laten verschalken, is het niet zo gemakkelijk ze meer weg te krijgen. Gedachtig aan de stelling „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst", is de eerste aanval van de rode regeerders gegaan tegen de particuliere scholen, welke voor een groot deel in handen zijn van de Ka tholieken. Er is een wet uitgevaar digd, waardoor deze particuliere scholen onder toezicht van de staat worden gesteld. Wat dat betekent kan men zich ge makkelijk indenken en het is dan ook geen wonder, dat er een felle oppo sitie is opgestoken tegen deze maat regel en tegen de rode regering in het algemeen. Met boycot en lijdelijk verzet poogt men de regering dwars te zitten en haar uiteindelijk tot af treden te dwingen. De laatste dagen heeft dat reeds aanleiding gegeven tot vechtpartijen met de politie, waar bij doden zijn gevallen. Hier ziet Nehroe onder zijn ogen een beweging groeien, welke tot doel heeft om het regiem, dat hij voor staat, uiteindelijk ten val te brengen. Hij zal zijn eigen moordenaars die nen te beschermen krachtens zijn eigen principes. Illusies hoeft hij zich niet te maken, want hij heeft de Dalai Lama uit Tibet vlak bij de hand als levend voorbeeld van wat er met hem gebeuren kan, als de heren van Kerala succes hebben. Trouwens ook anderen mogen zich spiegelen aan hetgeen in Kerala is gebeuld. Politieke onverschilligheid, welke zich uit in laksheid bij ver kiezingen, kan heel nare gevolgen hebben. Vooruitzichten niet beter geworden President Eisenhower heeft woens dag op zijn persconferentie gezegd, dat de vooruitzichten voor een top conferentie ongelukkigerwijze niet beter waren dan twee weken gele den. Op de ministersconferentie in Genève scheen, zei hij, zo er al geen impasse heerste, van Russische zijde geen bereidheid te bestaan om zaken te bespreken die men kon beschou wen als mogelijkheden voor vrucht bare onderhandelingen aan de top. Als er maar enige redelijke voortgang te bespeuren zou zijn, die een topcon ferentie zou rechtvaardigen, zou hij de gelegenheid nooit van de hand wijzen. Eisenhower gaf dit ten antwoord op de vraag of het feit, dat de Sow jets hun ultimatum ten aanzien van Berlijn niet hadden ingetrokken be tekende. dat hij geen onderhandelin gen aan de top zou aangaan over an dere kwesties zoals ontwapening en opschorting van kernproeven. Eisenhower zei nog, dat de vereis te voortgang, die een topconferentie mogelijk zou maken, niet verbonden -behoefde te zijn aan het sluiten van een akkoord over de eigenlijke kwes- tie-Berlijn. Hij schikte de komende reis van vice-president Nixon naar Moskou en het bezoek aan de V. S. van de Sow jet-Russische vice-premier Frol Kozlof onder de pogingen, die nog op hoog niveau gedaan moeten worden, om de voornaamste proble men tussen het Westen en de commu- nisische wereld te regelen. Hij zei dat hij Kozlof, die eind deze maand in de V. S. verwacht wordt om de Rus sische handelstentoonstelling in New York te openen, op het Witte Huis zou ontvangen. Weer een geval van aanranding In Benton (Arkansas) zijn twee mannen 26 en 21 jaar gearres teerd, omdat zij zaterdag een 21-jari- ge negerin hadden verkracht. Zij be kenden onmiddellijk. Het meisje, dat uit Little Rock af komstig is, verklaarde tegenover de politie, dat beide mannen haar waren komen halen met een auto om kin deren op te passen. Zij hadden haar echter meegenomen naar een afge legen plek. Men vraagt zich nu af. of er weer clementie zal worden betoond tegen over deze misdadigers, omdat zij blank zijn en hun slachtoffer „maar" een negerin is. Regeringshoofden zijn geen tovenaars Op de vraag, wat hij dacht van het Britse streven naar een topcon ferentie koste wat het kost, zei Eisen hower, dat hij geen enkele nut zag in een topconferentie, wanneer de weg daartoe door de ministersconferentie niet toereikend geëffend was. Er was zich in de wereld een mening aan het ontwikkelen, dat de regeringshoofden dingen tot stand zouden kunnen bren gen, die niet op andere wijze te be reiken waren. Maar in de tradiion Je diplomatie zorgt de minister van. bui tenlandse zaken of de ambassadeur voor het mechanisme, waardoor men tot overeenkomsten kan geraken, al dus Eisenhower. Bij een dictatuur was er slechts één man^ die de uit eindelijke besluiten kon nemen. En nu was de naar zijn mening valse leer aan het opkomen, dat de gehele diplomatieke procedure herzien moest worden teneinde bijvoorbeeld zo om de maand een topconferentie te kun nen houden. Stakingen in Italië De stakingen in Italië vormen een groot ongemak voor de talrijke toe risten, welke op het ogenblik in het land vertoeven. De belangrijkste sta king is op het ogenblik die van het scheepspersoneel, waardoor ruim 12.000 passagiers zijn getroffen. Maar ook de staking van de bank bedienden is lastig voor al degenen, die hun buitenlandse munt in lires willen omzetten of reischèques wil len inwisselen. Gisteren dreigden de spoorweg mannen, dat zij eveneens in staking zullen gaan, wanneer hun eisen voor hogere lonen en kortere werktijden niet zijn ingewilligd. Westelijke topconferentie De Washingtonse correspondent van de „New York Times" meldt, dat er waarschijnlijk deze zomer in Pa rijs een westelijke topconferentie van Eisenhower, De Gaulle en Mac- millan zal worden gehouden, ook al gaat de topconferentie met de Sow- jet-Unie niet door. President Eisenhower verklaarde woensdag op zijn persconferentie, dat hij verlangend is naar een ontmoe ting met De Gaulle om het menings verschil over de westelijke defensie op te lossen. Een persoonlijk onderhoud met pre sident De Gaulle achtte hij het beste middel om bepaalde meningsverschil len, die in het kader van de Navo tussen de V. S. en Frankrijk gerezen zijn, uit de weg te ruimen. Woensdag is in de Nepalese hoofd stad Katmandoe van gezaghebbende zijde vernomen, dat de communis- tisch-Chinese autoriteiten in de Ti betaanse hoofdstad Lhasa een tiental Nepalezen hebben doen arresteren. Hieraan werd toegevoegd, dat het Nepaleze consulaat te Lhasa moeite doet om hun vrijlating te bewerk stelligen. De communistische functio narissen hebben evenwel verklaard, dat er in Tibet geen speciale wetten voor vreemdelingen bestaan, doch dat zij de zaak zouden bestuderen. Uit Lhasa wordt vernomen, dat de Chinese militaire controlecommissie die thans in feite het bestuur over Tibet voert, het grootste gedeelte van de landerijen van kloosters in het door hen bestuurde gebied in beslag heeft genomen en onder boeren ver deeld. De boeren werd meegedeeld, dat zij geen pacht voor het land be hoeven te betalen. Vader als wreker In Annecy, de hoofdstad van het Franse departement Haute Savoie, is woensdag het proces begonnen tegen Boris Boricki, een bijna zeventigja rige in de Oekraide geboren patriarch van een Joodse familie, die er van wordt beschuldigd zijn schoonzoon, Jean Galland, een voormalige slagers jongen, te hebben gedood. Boricki achtte deze verantwoorde lijk voor de dood van zijn dochter Frida. Zij stierf nadat zij ernstige brand wonden had opgelopen door de ont ploffing van een gasfles zonder dat Galland, die op dat ogenblik dronken was, zelfs een poging deed haar te hulp te komen. Een rechtbank had hem vrijgesproken Op de openingszitting verklaarde Boricki onder meer: Iedere vader zou hebben gedaan wat ik deed: een ten onrechte vrijgesproken moordenaar terechtstellen. Ik had gelijk dat ik te- Fusie tussen Vespa en Fiat In Pontedera is het Italiaanse „huwelijk van het jaar" voltrokken tu9»en Agnelli Piaggio, dochter van de Vespa-industrialist. en Umberto Agnelli, zoon van de grote baas van de Fiatfabrieken. Stakingsoproep Spanje in De Spaanse communiste Dolores Ibarruri, bijgenaamd Le Pasionaria, heelt er woensdag in een radiobood schap tot alle Spanjaarden op aange drongen, zich aan te sluiten bij de al gemene staking van 24 uur, waartoe verschillende Spaanse organisaties voor vandaag hebben opgeroepen. Mevrouw Ibarruri noemde de sta king een vreedzame protestbeweging tegen Franco's regime. De zender, die de boodschap heeft uitgezonden, noemt zich de „onaf hankelijke Spaanse radio" en bevindt zich waarschijnlijk in een communis tische staat. Mevrouw I'barriri verblijft sedert gen dat huwelijk was. Het was mijn j,ej. ejncje van de Spaanse burgeroor- instinct van vader dat sprak. Ik wil-, log 1939) te Moskou, de de toekomstige moordenaar van - - mijn dochter verhinderen de familie binnen te komen. Zijn dochter aan wier ziekbed hij een week lang had gewaakt, had hem gezegd: „Vader, hij heeft mij gedood". „Daar geen recht werd gedaan besloot ik zelf recht te doen. Ik sliep niet meer, ik at niet meer, overal zag ik Juist nu het toeristenseizoen weer Frima midden tussen de vlammen, is aangebroken, stellen de vakbondenOveral zag ik haar moordenaar. Ik hoge eisen in het besef, dat hun actie kon niet meer leven. Ik moest hem nu zeer ongelegen komt. 1 doden", aldus Boricki. Vermiste Tiger" kan worden afgemeld... DH nummer beitiat uit 12 ptgma'i De Spaanse politie is met het oog op stakingsoproep overal in Spanje in staat van paraatheid gebracht. Aan de vooravond van de stakingsdag wa ren al minstens 120 personen in hech tenis genomen, hoofdzakelijk omdat zij communistische pamfletten zou den hebben verspreid. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZONNIGE PERIODEN Droog weer met zonnige perio den. Dezelfde of iets lagere tem peraturen. Overwegend matige wind tussen west en noord. 19 Juni: zon op 04.19; onder 21.0 maan op 19.18; onder 03.28. Hoogwaterstanden 19 Juni: v.m. 1.40; n.m. 2.13 Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden; weer President De Gaulle van Frank rijk zal van 2 tot 11 juli een bezoek brengen aan Madagascar, Frans So- maliland, de Comore-archipel en het eiland Reunion in de Indische Oceaan. Hij reist in gezelschap van Jacques Soustelle, gedelegeerd minister, ver bonden aan het kabinet van de mi nister-president. Het Franse parachutistenecht paar DelamareDuval is er dinsdag in geslaagd tijdens hun sprong van! vier km hoogte in radiocontact metj geheel bewolkt elkaar te blijven. Het gebruik van: STOCKHOLM licht bewolkt hun speciale apparatuur opent nieu- ~^LO onbewolkt we mogelijkheden bij de opleiding^^PENHAGEN onbewolkt véin parachutisten. Tien Japanse vissers zijn dins dag ter hoogte van Nemoero op het eiland Hokkaido verdronken, doordat hun boot zonk. Het vaartuig schijnt te zwaar geladen geweest te zijn. Aanhoudend droog ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE - BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ATHENE MADRID MALLORCA LISSABON Rijkswaterstaat heeft in de Maas bij Roermond een Duit se tank, die beneden de verkeersbrug is gevonden, aan wal gezet. Het bleek een viermans Tijgertank te zijn, die vermoedelijk bij de grote terugtocht, eind 1944, te water is geraakt. De Bilt, donderdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Voor-de kust van Noorwegen ligt de kern van een diepe depressie, die ROME op het noordelijk deel van de Noord- AJACCIO zee tijdelijk westerstorm bracht. De' depressie trekt langzaam in noord oostelijke richting weg. Tegelijker- j tijd breidt een rug van hoge luchtdruk i zich over Engeland en onze omgeving uit. In verband met deze ontwikke ling wordt de kans op regen opnieuw zeer klein en zal er weinig bewolking zijn. In de temperatuur komt over het algemeen slechts weinig verandering. De wind zal overwegend matig zijn uit richtingen tussen west en noord west. onbewolkt zwaar bewolkt 27 onbewolkt 22 licht bewolkt 26 onbewolkt 23 licht bewolkt 26 onweer 30 licht bewolkt 31 onbewolkt 23 onbewolkt 25 onbewolkt 26 regenbui 23 zwaar bewolkt 25 half bewolkt 28 regen 25 mist 22 licht bewolkt 27 onbewolkt 26 onbewolkt onbewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt 17 C. 18 18 21 27 25 Korreltje Denk minder over wat u wenst en meer over wat u wilt doen om te krijgen wat u wenst.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1