4^Ê f f (F De „Kolibrie" had wederom met pech te kampen Chefarine ,4 Tweede Kamer denkt gunstig over garanties aan Hiltonhotels OUDE MEESTERS IN DE BOOSHEID BEGONNEN SCHILDERIJENZWENDEL Man stak met bajonet naar baby Twee mannen door tram overreden WOENSDAG 17 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Voorzitter van Europarlement bij prof De Quay Vier dOBn méér dan één! 2». ■PM ■s m Prof. dr. J. E. de Quay heeft gistermorgen de voorzit ter van het Den Haag ontvangen. Europese parlement Robert Schuman 4 middelen tezamen werken aneller j krachtiger en langduriger. In de hele wereld wordt tegen pijn en griep meer en meer een combinatie van middelen gebruikt De 4 middelen van Chefarine „4" elk op zichzelf al beroemd helpen elkaar zonder weldadig. Knopje radio ip zichzeit al beroemd i helpen elkaar en werken daardoor bij- VV3S OmgedrddlQ gelijke garanties gevraagd. Gelijk waardige Nederlandse initiatieven dienen door de regering op gelijke wijze bejegend te worden. De heer Van der Heuvel (KVP) dreigde zelfs met een motie, wan neer de staatssecretaris hem geen bevredigend antwoord hierop zou geven. Deze motie zou zeker de steun van de Kamermeerderheid ontvangen. Ook anderen lieten zich in gelijke zin uit. Drs v. d. Mei (CH) wilde zelfs de mening van de staatssecretaris we ten over de medewerking van de regering bij de oprichting van een Maar; gelijke rechten voor eigen ondernemers De leden van de Tweede Kamer hebben gistermiddag gedebatteerd over het vraagstuk van het rege- ringsgeld, dat gegarandeerd wordt aan de in Amsterdam en Rotterdam te bouwen Amerikaanse Hilton hotels. De staat zal 24 miljoen ga randeren voor de betaling van rentehotel-krediet-financieringsmaatschap I pij. Men was het er over eens, dat er en ailossing. een dringen(i tekort is aan hotel- TT j ruimte in ons land, en dat bij de fi- Het ziet er met naar uit dat denanciering van de 'hoteibouw grote Tweede Kamer het regeringsvoorstel overwonnen diïnen zal verwerpen. Overwegende be- zwaren werden bij de behandeling van dit onderwerp, dat verdedigd werd door staatssecretaris Veldkamp niet gehoord. Er zijn nu vier spre kers aan het woord geweest, onder hen waren die van de KVP en de PvdA, de heren Van der Heuvel en Peschar, die enige bezwaren ont wikkelden, maar zioh in construc tieve zin over de hotelplannen uit lieten. Indien dit wetsontwerp wordt aangenomen betekent dit niet, dat de Horecaf, die zich zo fel tegen dit wetsontwerp heeft gekeerd en ge sproken heeft van „een slag in het gezicht" en „een onterend wetsont werp" een nederlaag heeft geleden. De Kamerleden, die aan het woord kwamen hebben n.l. met nadruk voor de Nederlandse ondernemers De heer Peschar (P.v.d.A.) con stateerde bij de Nederlandse hotel- ondernemers een gebrek aan daad kracht. Hij vroeg aan de staatssecre taris of deze bij zijn bezoek aan de „verzetstentoonstelling Horepliek" tot andere gedachten is gekomen. Men vroeg voorts nog wanneer met de bouw van de Hilton-hotels be gonnen zal worden. Houdt de rege ring wel rekening met een over spanning van de arbeidsmarkt? GEEN BOSPEEN MEER NAAR BELGIë EN LUXEMBURG België en Luxemburg hebben be kend gemaakt, dat zij in verband met de prijsontwikkeling van de bos- peen op de binnenlandse markt, met ingang van donderdag 18 juni de in voer van dit produkt uit Nederland zullen stopzetten. De laatste dag van inklaring is woensdag 17 juni. En eindigden voor de rechier Op beschuldiging van het zich we derrechtelijk bevoordelen door mid del van zwendel met schilderijen hebben voor de rechtbank in Arn hem terechtgestaan een 54-jarige kunsthistoricus uit Amsterdam, een 59-jarige restaurateur en een 47-ja rige koopman-antiquair, beide uit Bierum. Het was een zeer langdurige zit- in de literatuur leert echter dat het kunstbedrog net zo oud is als het verzamelen van kunst zelf. Veilig kan worden aangenomen, zei hij voorts, dat verdachten volledig op de hoogte waren met de algemene situatie op de kunstmarkt. Als de kunsthistoricus zegt, dat deze zaak op een afschuwelijke vergissing be rust, dan moet hij zich tóch wel heel vaak vergist hebben, meende de officier en hij wees ook op de valse Rembrandt in Valkenburg, de valse El Greco's in Amsterdam en het doek van een impressionist dat ting, die de gehele dag in beslag in Zwitserland is gekomen. Deze za- nam. Tot slot vorderde de officier ken hebben zich in dezelfde tijd af tegen de kunsthistoricus een gevan-1 gespeeld als de onderhavige, genisstraf van een jaar waarvan zes j Hij merkte nog op, dat men in maanden voorwaardelijk met een deze zaak de schuld gooit op elkaar proeftijd van drie jaar en tegen de en dat men bij het verdelen van de beide andere verdachten elk een ge- j buit elkaar zelfs bedrogen heeft. Na vangenisstraf van tien maanden, i nog in het kort de gang van zaken waarvan vijf maanden voorwaarde- te hebben geschetst met betrekking lijk met een proeftijd van drie jaar. tot de in het geding zijnde schilde- Het ging om het verhandelen van rijen zei mr. van IJzendoorn nog, twee schilderijen die van een sig- dat H. en L. de gunstige sfeer heb- Ander beleid ten aanzien van N. Guinea? De vaste commissie voor defensie uit de Tweede Kamer is in het eind verslag over het wetsontwerp tot wij ziging van de dienstplichtwet en de wet voor het reserve-personeel der krijgsmacht teruggekomen op een opmerking van de minister n.a.v. de jongste regeringsverklaring, luiden de: „De aandrang op een spoedige be- - handeling van het wetsontwerp houdtbrikant en verzamelaar te s-Hee- O 'IQ L I' f"} I I 1' ft I onder meer verband met d? door de belgie wil raol a hoed/es, r aol aschoentjes, raol a natuur A. Renoir en Pissarro waren voorzien, terwijl deze doeken ge schilderd waren door de Nederlandse schilder Heyligers en de Fransman Rogier. De beide schilderijen wer den verkocht aan een 75-jarige fa- ben geschapen voor hun bedrijf. De officier merkte nog op. dat de hoofd verdachte als kunstcriticus een na tuurlijke vijand had behoren te zijn van kunstbedrog. (Advertentie) Maandagavond heeft de PH-NVG- Kolibrie van de Nederlandse Helikop- I ter Industrie, twee demonstratie- vluchten gemaakt op Le Bourget, één van tien minuten en de andere van dertien minuten, maar dinsdag bleef het Nederlandse produkt op het veldje van de hefschroefvliegtuigen de gehele dag aan de grond. De accu van de radio was in de afgelopen nacht leeggelopen, het zou zeker 12 uur vergen om het apparaat weer bij te laden en zonder radio mag men namelijk op de Parijse luchtvaartsa lon niet demonstreren, een bepaling, die geldt zowel voor een verkeers vliegtuig als voor een militaire ja ger als voor een helikopter. Men houdt hieraan uit veiligheidsoverwe gingen streng de hand. Een reserve- batterij voor de Kolibrie was nergens te vinden, noch op Le Bourget, noch in Parijs. Tijdens de eerste vlucht met de Ram jet-Kolibrie had Van der Har- Raadsleden van Delft worden gesigneerd' Op korte termijn zal de gemeente Delft de beschikking hebben over een 35-tal insignes, die de gemeente raadsleden gaan dragen eensdeels als bijdrage aan hej decorum, anderzijds om bij officiële gelegenheden gemak kelijker te worden herkend. Deze vroedschapsinsignes bestonden reeds in de zeventiende eeuw en zijn op voorstel van de burgemeester de ten, "de chef-invlieger van de N.H.I, heer D. de Loor in ere hersteld. de Amerikaanse marine-vertegen- De penning heeft de grootte van woordiger Blades, gedetacheerd bij een gulden en is van zilver. Zij bevat j „Maag" in Parijs, aan boord. Van aan de ene kant een afbeelding van der Harten demonstreerde boven en Delfts silhouet en aan de andere kant vlak by de strip voor de hefschroef- van de gevel van het stadhuis, met vliegtuigen en op nog geen 100 me- daaronder de woorden „in vigilatis pluribus una domus" hetgeen vrij vertaald wil zeggen: in veelvuldige waakzaamheid in een huis verenigd. In de rand van de penning komt de naam van het gemeenteraadslid. ter hoogte de eigenschappen van de „Kolibrie". Hij en zijn Amerikaanse passagier kregen de schrik van hun leven, toen bij een achterwaartse be weging in razende vaart en op nog geen 50 meter hoogte een Fouga-ja- ger over de strip vloog. „Daar ga je nu met je veiligheidsmaatregelen", had Van der Harten gebromd. „Die Fouga heeft toch ook radio aan boord en hij zal heus wel van de controletoren de opdracht hebben ge kregen niet op 50 meter over de he likopterstrip te vliegen". Toen Van der Harten en zijn me- caniciën dinsdagmorgen de „Koli brie" inspecteerden, die evenals de andere hefschroefvliegtuigen des nacht onder bewaking staan, bleek de schakelaar van de radio te zijn aangezet, waardoor de batterij de gehele nacht stroom had geleverd en nu bijna uitgeput was. Dat is de re den geweest, waarom de „Kolibrie** dinsdag de gehele dag aan de grond moest blijven staan. Op weg van Ne derland naar Parijs had, naar bekend is, de as van de trekker het bege ven, waardoor de sleep geruime tijd te laat op Le Bourget was aangeko men. Door het uitvallen van de ra dio wordt de „Kolibrie" dus op nieuw door pech achtervolgd. ONTSNAPTE AANGEHOUDEN. Een 25-jarige gedetineerde, die za terdagavond uit de rijks-psychiatri sche Inrichting in Eindhoven is ont snapt, is gisteren in Amsterdam aan gehouden. Hij had op Tweede Kerstdag 1955 op een verlaten terrein achter de Oos terbegraafplaats in Enschede een 17- jarig Enschedees meisje vermoord. Hij was veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf en daarna ter beschik kingstelling van de regering. Genzano brengt zijn bloemenoffer „Infiorata" is de grote dag voor het stadje Genzano (bij Rome)dan heeft de bevolking het bloemtapijt gereed, dat de hoofdstraat bedekt en doorloopt tot de kathedraal op de heuvel. Een processie zal dan over het bloempad trekken. Tweehonderd inwoners van het stadje werken van 's morgens vroeg tot 's avonds laat en creëren ware kunstwerken. Links op de foto ziet men een voorstelling van Don Bosco en de kerk. Een achttienjarige vader heeft maandagavond met een bajonet vier steken gegeven in "e kap van de kin derwagen, waarin zijn zeventien da gen oud kind lag te slapen. De man, expeditie-knecht J. L., uit Utrecht is door de politie aangehou den en opgesloten. Hij staat bekenti als een driftbol. Hij bezit geen woning en brengt met zijn vrouw en twee kinderen de nacht door in het tehuis voor daklozen aan de Weerdsingel te Utrecht. Overdag zijn vrouw en tv/ee kin deren ondergebracht bij zijn ouders. 's Morgens had het echtpaar ruzie, waarna de vrouw met haar twee kin deren, waarvan één van ruim één jaar, naar haar ouders was gegaan. Het oudste kind had zij later te ruggebracht naar haar schoonouders in de Orionstraat. Toen haar man 's avonds terugkwam werd hij zo driftig, dat hij een bajonet onder zijn jas verborg en naar zijn schoon ouders fietste. De moeder die haar echtgenoot zag komen was inmid dels door de achterpoort gevlucht. De man dreigde zijn vrouw en kin deren te zullen neersteken en hij koelde zijn woede op de kinderwa gen, zonder overigens het kind te raken. regering voorgestane politiek ten aanzien van Nederlands Nieuw Gui nea". Moet uit deze woorden, aldus vroe gen de leden van de commissie wor den afgeleid, dat in het beleid ten aanzien van Nieuw-Guinea verande ring is gekomen op grond van aan de regering bekende feitelijke om standigheden? EEN DODE Gistermiddag om vier uur zijn op het Spui te 's-Gravenhage twee per sonen aangereden door een tram van lijn 8, die reed in de richting Bier kade. De voetgangers staken al pra tende het Spui over, zonder op het verkeer te letten, kwamen plotse ling vanachter een auto te voorschijn en werden toen door lijn 8 overre den. De ene overleed ter plaatse. De andere werd met een hersenschud ding en een hoofdwond naar het ziekenhuis Zuidwal gebracht en daar opgenomen. De overledene is een 58-jarige heer, van beroep huisknecht die woonde aan de Ammunitiehaven te 's-Gravenhage. De gewonde man is 55 jaar oud en eveneens huis knecht, en woont op hetzelfde adres. de doeken, getiteld „Tuinfeest' „Wasvrouwen" een waarde van niet meer dan een paar tientjes, respec tievelijk een bedrag van ongeveer 250.—. De koopman had aan de trans actie een bedrag van plm. ƒ3675. verdiend, de restaurateur 3300. en de kunsthistoricus plm. 1000. Volgens getuige-deskundige, de di recteur van het Haags Gemeente museum, was het in dit geval zelfs bij een oppervlakkig onderzoek dui delijk, dat het hier niet ging om een echte Renoir en een echte Pissarro. Prof. W. Froentjes, directeur van het gerechtelijk laboratorium, gaf ook nog een kort verslag van zijn bevin dingen bij het door hem verrichte onderzoek. Hierbij is ook de naam Heyligers te voorschijn gekomen. De beide schilderijen waren door de i restaurateur betrokken van genoem-1 de kunstschilder te Soest. Deze had ook de valse namen op de schilde rijen aangebracht en ze voorzien van eveneens vervalste certificaten. Het zogenaamde doek van Renoir was door de koopman al aan de ver zamelaar verhandeld, waarbij ook een verklaring van echtheid was toe gevoegd van de kunsthistoricus, die op zijn beurt het zogenaamde doek van Pissarro verhandelde aan de verzamelaar. Het tenlaste gelegde achtte de officier bewezen. In zijn requisitoir merkte hij op, dat men geneigd is te veronderstellen, dat rechtszaken in kunstbedrog zich slechts inciden teel voordoen. Een kleine excursie De zandwinning in de Haarlemmermeer In de vergadering van de Provin ciale Staten van Noord-Holalnd is een uitvoerige gedachtenwisseling ge houden n.a.v. het voornemen van Gedeputeerde Staten om aan Rijks waterstaat volgens de bodemverla- gingsverordening vergunning te ver lenen, een meertje te graven van 26 ha in het zuidelijk deel van de Haar lemmermeerpolder. Het doel hiervan is, zand te winnen ten behoeve van de aanleg van Rijkswegen. Verschei dene leden hadden bezwaar tegen de plannen en ten slotte is besloten, de verdere discussie uit te stellen tot de winterzitting in oktober. Voedselvoorraden bij Rotterdam j voor geval van nood j Langs de uitvalwegen van Rotter- dam zullen dit jaar nog grote voed- seldepots worden opgericht. Tonnen voedsel zullen hier ingeblikt tenmin- I ste tien jaar bewaard blijven Het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening neemt deze maat regel met het oog op een eventuele ernstige ramp. Er is geen sprake van enige actuele dreiging, maar in het kader van de bescherming der bur gerbevolking is het verstandig in de buurt van een stad als Rotterdam voedsel in voorraad te houden, om vluchtelingen van dienst te kunnen zijn, voor het geval een ernstige ramp zich zou voordoen. De depots worden gevestigd aan de ingangen van de Zuidhollandse waar den: Krimpen en Nieuwerkerk a.d. IJsel, Alblasserdam en Barendrecht, Verwacht wordt, dat de Rotterdam mers na een ramp naar deze waar den zullen trekken. De opslag van voedsel voor de be- I volking van Rotterdam geniet bij 't ministerie voorrang, omdat de Maas stad in tijden van gevaar de meest kwetsbare stad is. De aanleg van de opslagplaatsen zal echter geruime tijd duren, omdat het departement j van Landbouw voor de voedselvoor- De etalages van de magazijnen in Brussel komen ge heel in het teken te staan van het huwelijk van prins i ziening weinig geldmiddelen ter be- Albert en prinses Paola op 2 juli. i schikking heeft.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5