Aan 370 noodwachters (sters) in de BB werd de zilveren ster uitgereikt Scherp Waardevolle verzameling ontdekt! POTLOOD EN GEEST RIJNSTREEK Voor Vaderdag Opening Holland Festival in Leiden WOENSDAG 17 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Voor vijfjarige dienst Het is al weer vijf jaar, dat de Be scherming Bevolking „draait". Het heeft inderdaaJ heel wat voeten in de aarde gehad om zover te komen, maar er zijn toch altijd wel burgers, die de plicht van naastenliefde en hulp aan de evenmens voldoende be grijpen, om zich te geven waar en wanneer dit van Len gevraagd wordt. De besetting van de BB in de A- Kring Leiden-Oegstgeest is daarvan het beste bewijs, want zij is per centsgewijs nimmer de slechtste ge weest in de BB. Die getrouwheid aan een plicht, welke men zich vrijwillig op de schouders heeft gelegd, behoeft geen beloning, maar van de andere kant: de mens is nimmer ongevoelig voor een bewijs van waardering. De op komst, gisteravond in de foyer der Stadsgehoorzaal was voor het HBB, de heer S. YV. Hagedoorn, voldoende reden om zijn dankbaarheid jegens zijn gasten te ~onen, die het mooie weer en de televisie ditmaal hadden opgeofferd voor deze bijeenkomst. Spr. verwelkomde daarbij in de eerste plaats de voorz. van de Kring- raad, Jhr mr F. H. van Kinschot, burgemeester van Leiden, verder mr J. Siderius, secr.-penningmeester, om vervolgens te zeggen, dat het de be doeling was de eerste vijf jaar BB op eenvoudige wijze af te sluiten met de uitreiking van de zilveren ster voor vijf jaar trouwe dienst. Er was een keuze gemaakt uit de grote groepen van medewerkers: uit de zelfbescherming, de Opruim- en reddingsdienst, de sociale verzorging, de bezetting van de commandopost en de verbindingstroepen, de vaste noodwacht brandweer en de mobiele geneeskundige groep. De heer Hage doorn kon natuurlijk niet nalaten de wens naar voren te brengen, dat eens de 100% bezetting een feit zou zijn. Hierna werden op het toneel geroe pen de dames E. C. J. Diehl-YVayen- berg, mevr. E. v. Es-Maliepaard, J. I C. v. d. Kraan-v. YVijnen en N. de Rave, benevens de heren YV. Th. Bernsen, J. G. Jollie, A. v. d. Leek, D. v. Leeuwen, M. C. Overduin, P. M. du Prie, G. B. Rooijakkers, dr H. P. Velthuyzen, H. v. d. Vos en A. YVljling, die de BB in allerlei func ties representeerden. VIJF JAAR HARD YVERKEN. Burgemeester jhr mr F. H. v. Kin schot memoreerde de vijfjaiige pe riode van hard werken voor de BB, die thans achter ons ligt. Bij beschik king van de minister van Binn. Za ken was het mogelijk de zilveren ster voor vijf jaar Lruuwe dienst uit te reiken. Als burgemeester was hij er trots op, dat er onder de Leidse burgerij zoveel getrouwen zijn ge weest, die begrip hebben getoond voor het begonnen werk on men mag in dit opzicht ook over zichzelf te vreden zijn. Bij de onlangs gehouden alarmoefening waren binnen enkele ogenblikkon niet minder dan 75% der opgeroepenen aanwezig. Dat be wijst, dat de BB leeftmaar er komen nog meer alarmoefeningen. Spr. was voorts blij te kunnen me dedelen, dat de BB binnenkort een eigen home zal ingericht hebben in een der gebouwen van T. en D. aan de. Middelstegracht. Spr. hoopt, dat het spoedig op feestelijke wijze zal kunnen worden ingericht en dat hij tot in verre toekomst op de bereid heid van alle noodwachters en nood- Dat doet ieder, die in het doosje kijkt, waarin zich de Van Nelle waardepunten bevinden, die'u van de pakjes VAN NELLE's koffie en thee geknipt hebt. Die geven recht op pracht cadeaus! Op een pakje koffie van 250 gram al 25 punten en op een pakje thee van 100 gram al 10 punten. Dat spaart dus wel erg vlug. Vraag onze ge- illustreerde cadeaufolder bij uw winkelier of bij Van Nelle, afd. Cadeaus, Postbus 817, Rotterdam. No. 514. Horizontaal: 1. radio om roep (afk.), 3. dorp in Z.-H. onder Heukelum, 7. geboorteplaats van Samuel, 9. tevens, 11. sneeuwschaats, 12. faam, 14. hetzelfde, 16. water in Friesland, 18. vervoermiddel, 20 cy- lindervormig voorwerp, 22. muziek noot, 23. kaasworm, 25. spitstoelo- pende. wigvormige strook, 27. ach ting, 29. honingbij, 30. gem. in Gel- derl., 32. aarden vuurpotje, 33. wel aan. Verticaal: 2. zwaardvis, 3. stapel meter (afk.), 1. deel, 5. rund, 6. pers. voornaamw., 8. opera van Verdi, 10. voorteken (Lat.), 11. gebloemd ka toen, 13. plaats, plek, 15. honingbij, 17. insecteneter. 19. stad in Letland, 21. onbep. voornaamw., 24. oorlogs god, 26. bolrond vruchtje (spreek taal), 28. gravure, 29. muzieknoot, 31. luitenant (afk.). Oplossing morgenavond. OPLOSSING No. 513. Horizontaal: 1. liga, 4. Iser, 7. alant, 9. vermaning, 10. abt, 11. alt, 15. Velthoven, 18. dodde, 19. rein, 20. ende. Verticaal: 1. lava, 2. Garibaldi, 3. alm, 4. Inn, 5. stilleven, 6. Riga, 8. aar, 12. ever, 13. Ph. D, 14. ante, 16. Don, 17. ode. Vervolgens spelde de burgemeester de veertien genoemde personen de zilveren ster op de borst, waarna de heer Hagedoorn een dankwoord sprak tot de burgemeester, terwijl hij voorts de wens uitsprak, dat allen gezamen lijk hun krachten zouden geven ter bereiking /an het gestelde doel, want de eenling vermag niets. GEZELLIG. Hierna werden de 370 personen, die de BB gedurende vijf jaar trouw waren geweest, in de gelegenheid ge steld de zilveren ster af te halen en met het aangeboden kopje koffie, verloor men zich spoedig in aange name kout, waarbij de vriendschaps banden weer een tikje nauwe* wer den toegehaald Na de pauze volgde verder de ver toning van een tweetal filr s, die van de „Fokker Friendship" op een van zijn vluchten, en tenslotte een cul turele film over leven, zeden en ge woonten in Afrika, een prachtige kleurenfilm, na aflo.«p waarvan de heer Hagedoorn een slotwoord sprak, waarin hij naar aanleiding van de laatste film wees op de traditionele waarden van een land. Spr. hcopte, dat de BB-ers deze roep zouden ver staan en aat zij daarom ae BB trouw blijven. Hedenavond wordt in Oegstgeest de zilveren ster uitgereikt aan de in Oegstgeest wonende vijf-jaar-leden van de A-Kring. Sterrenregen over BB-leden Aan de volgende B.B.-ers(sters) uit Leiden zijn ster en oorkonde voor 5 jaar dienst bij de Bescherming Bevolking uitgereikt: Zelfbescherming: L. W. Abspoel, A W. van Abswoude, J. W. van Abs- woude, G. M. Albers, D. Bakker, B. Bastiaan, G. Bavelaar, J. Bekkering, J, N. Berg, B. W. van den Berg, L. B. F van Berkel, mej. Th. M. P. van Berkel, B. J. H. Berkemeier, W. Th. H. Berndsen, P. de Besten, O. A. M. Bik, P. C. Bik, P. G. H. Bink, J. C. J Blankwaardt, G J. Blok, M. N. Blonk, I. H. Boeke, M de Boer, N J de Boer, E. J- Bokma, J. H. Boom, C. Borsboom, J. H. Bos, C. J. H. Bo venlander, A. J. de Bree, mej. E. E. B. Breedeveld, F. P. A. Breedeveld, J A, W. Brosse, M- Brouwer, A de Bruin, G. de Bruin, A. B. van Buu- ren, A. J. Cambier, D. Chaudron, J. L. Ciere, G- A. Copier, C. L. van Dam, mevr. J. C. Deev. d. Bosch, A. Delmeer, A. C. M. Dernison, J. Develing, W- van Deventer, mej. J. Dickhoff, D. Dirkse, P. Dirkse, J. C. Burgerlijke Stand Geboren: Judith d. v. P. Wassenaar en I. Hnedenko. Antonius Petrus Ma ria z. v. T. M. M. V/aaijer en P. C. Braun. René Gijsbertus Maria z. v. T. M. M. Waaijer en P. C. Braun. Elisabeth d. v. J. van Leeuwen en S. C. van der Laken. Gerardus z. v. G. Ligtvoet en M. C. Knol. Agnita Elisabeth d. v. J. E. H. Pfauth en M. Spreij. Gerrit Johannes z. v. G. van Eijk en J. C. M. Hoogenboom. Overleden: B. Weeda 73 j. man. A. P. van Dijke 46 j. echtgenote van W. A. den Haan. Gehuwd: P. van Loo en H. van Heusden. LEIDERDORP KLEURENDIA-WEDSTRIJD Gisteravond kwam de Amateur- fotografenclub „Daguerre" in het Dorpshuis bijeen voor de onderlinge kleurendia-wedstrijd. Er waren in zendingen met 3 2 en 1 serie. Bij het bekend maken van de einduit slag, vastgesteld door de gegeven cijfers, kwam als eerste uit de bus c' voorzitter, de heer Goldberg, met 93 p. Dit is een opmerkelijk resul taat als men bedenkt, dat de heer Goldberg al zijn dia's zelf heeft ont wikkeld. De verdere resultaten wa ren: de heer Beurze, 87 p. uit 3 se ries; Viertelhausen 84 uit 3 s.; van Zanten 80 p. uit 3 s.; de Graaf 77 p. uit 3 s.; v. d. Pluim 64 p. 3 s.; van Noort 58 p. 2 s.; Wijling 50 p. uit 2 s.; Bloemendal 55 p. uit 2 s.; v. d. Sterre 31 p. uit 1 s.; Lugtenburg 30 p. 1 s.; Feyen 26 p. uit 1 s.; T. v. d. Bosch 26 p. uit 1 s.; Vonk 25 uit 1 s.; v. Egmond 25 uit 1 s.; de Gunst 22 uit 1 s. De volgende week gaat de club gezamenlijk naar Hoogmade voor avondopnamen. Uitbreiding bij „Durisol". Nabij de Achthovenerweg gaat de N.V. Nederlandse „Durisol" een hal bou wen van oOOO m2. De bouw van deze hal wordt door de N.V. Durisol zelf uitgevoerd. Z0ETERW0UDE SJ.Z. Donderdag a.s., 18 juni, organiseert het bestuur de laatste wedstrijd voor de klaverjascompe titie voor leden en donateurs en velen zullen zich afvragen, kan ik nog in het bezit komen van dat prachtige sporttableau, dat op het ogenblik in het bezit is van Ant. Verhagen? Het ziet er naar uit dat genoemde de prijs zal behouden, maar wie weet misschien zorgt een ander voor een verrassing. Deze kla- verjasavond wordt gehouden in het café van de heer Roeleven en vangt aan om 7.45 uur. 1 Diseraad, J. N. Doove, F. van Dorp, mevr. C. van Dorp—Schenkeveld, N. Dorrepaal, J. J. van Dorst, J. Dragt, W. F. Duffels, A. Duijvenbode, D. van Eek, G. van Eek, J. Eekhof, W. A. van den Ende, H- A. Enseling, mevr. E. van EsMalipaard, P. A. Esderts, C. Fasel, P. Floor, J. Gal- jaard, H. Geerlings, P. W. van der Geest, C. G. A. M. Gerdes. J. A. F. Goldenberg, J. C. Goosen, F- H. van Gorkum, H. C. Gottenbos, G. J. de Graaf, G. J. J. de Graaf, W. J. van der Graaff, J. F. Graafmans, J. W. Th. van Griensven, H. P. G. Groe nendijk, D. Groenevegen, mevr. A. A. F. de GrootFriesema, C. Guijt, W. Gijsman Sr., M. C. Gijzenij, W. J. ter Haar, F. de Haas, J. J.'de Haas, J D. Haasnoot, D. Habraken, A. 't Hart, M. Hartevelt W- Hartkoorn, W H. A. Hartman, C. H. K. Haze- broek, mevr:. E. Th. M. HeesWij develd, R. Heidema, H. J. de Heiden, A. Heisterborg, Th. A. de Heij, A. J. Hiestand, D. Ch. Hilarius, J. den Hoed, mevr. G. van der HoevenOn derwater, B. Hogeveen, J. P. van der Holst, A. Honders, C. P. Hoogeveen, J. Horsman, B. J. Huurman, D. H. A. van Ingen Schenau, A. J. Jansen, A. Th. de Jong, H. J. Kanis, J. van Kat wijk, J. F. Kerstens, J. H. van Kes- sel, N. Keijzer, N. A. J. Kienjet, L. Kikkert, mej. I. M. Th. van der Klaauw, J. B. van der Klaauw, P. van der Klaauw, P. van Klaveren, J van der Kleij, N. Kloots, B. F. P. van der Klugt, J. van der Klugt, J. N de Koning, J. Koome, W. F. van Koperen, J. Koppe, J. J. Korbee, M. Kouwenhoven, A. T. Kraan, W. F. Kramers, P. J. Kroesemeijei, H. J. Kuiper, M. L. Kurpershoek, A. Kij'k in de Vegte, H. J. J. Labree, J. Lag- rand, W. Laterveer, C. A, J, van La- testeijn, A. v. d. Leek, C. v. d. Leek, D van Leeuwen, Fr. H. van Leeu wen, J. van Leeuwen, mevr, M. S. van LeeuwenZoutenbier, J. v. d. Linden, mej. M. Louwrier, Fr. A. M. Luijkx, mej, M. M. H. Luijkx, H. v&n Maanen, C. G. Martijn, C. P. v. d. Meeberg, mevr. Fr. MeerbeekHa- braken, J. J. Meerburg, P. J. Melet, C. L. Menken, H. Merbis, M. Meijer, mevr. A. M. W. MeijerHoogeveen, P. Meijers, N. Molenaar, G. N. Mon- tanus, J. Montanus, mevr. A. A. MontanusRauckes, M. Monteba, mej. J. F. Mooi, J. W. E. Neuteboom, J. de Nie, W. F. Nieuwenburg, A. L. van Nieuwkerk, J. Nie vaart. (Wordt vervolgd) Mevr. J. C. van der Kraan-Van Wijnen ontvangt uit handen van de burgemeester van Leiden de zilveren BB-ster. naar NOLET S Herenmode mag. TERLENKA EN TERYLENE DASSEN Prima wasbaar en geheel kreukvrij. 3.95 4.95 NO-IRON OVERHEMDEN Kerko Fablo WEEKEND-SHIRTS HAARLEMMERSTRAAT 206 BOTERMARKT 8—9 (Advertentie) Leidse agenda WOENSDAG, 17 JUNI. Rozenkranskruistocht, St. Petrus- kerk, 7 uur nam. DONDERDAG, 18 JUNI. K. O.-excursie naar Amersfoort. Vertrek Stadhuisplan, 8.45 u. v.m. VRIJDAG, 19 JUNI. „8t. Christoffel", (r.k. handelsreizi gersver.). Ledenvergadering De Har monie, 8.15 uur nam. K.A.B. St. Petrus en St. Lodewijk. Jaarvergadering. De Kleine Burcht, Nieuwe Rijn 19, 8 uur nam. APOTHEKERSDIENST Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552. AL EEN KEER WERD onze mooie Waag als concertzaal r-bruikt en met goed resultaat. Het klinkt er goed mede dank zijn de goede zorgen van de firma Vroom en Dreesmann, die door het ophangen van tapijten medewerkte om de accoustiek te ver beteren. Bovendien was de tempe ratuur er aangenaam. Er was volop spanning, nu een zes tal solisten van naam op zich had genomen, het eerste Festival con cert te Leiden te bestemmen voor de uitvoering van werken van Béla Bartók en het werd een ongeme n fraai concert. Door Theo Olof in sa- menwerking met Géza Frid werd met groot enthousiasme gestart en de belangstelling was terecht zeër ge spannen om de le Rhapsodie te horen waarin Olof de grootse vioolpartij en Géza Frid de klavierpartij (eigenlijk orkestpartij) met zo'n meesterschap verklankten. De intens muzikale viooltoon, de buigzame en brillante techniek en de openheid van het musiceren heeft haar uitwerking niet gemist op de vele toehoorders. Luctor Por se was hierop aan de beurt om met Frid zeven stukken uit het werk microkosmos (door Bartók zelf voor twee klavieren be werkt) te vertolken. Men leerde de stijl en toonspraak van de Hongaarse pieester horen en waarderen omdat zij zo eigen en oorspronkelijk is; zijn muziek is gevoed door het lied van de landen, rondom Hongarije, ver rijkt door eigen schepping, saamge- smeed met velerlei rhythmische en melodische waarden, uitgebreid en tot volwassenheid gekomen. De ver tolking was zeer positief, technisch perfect, en boeiend. Welk een prach tig samenspel! Artistieke verrassingen waren er genoeg op dit ongewoon interessant concert! r\E VOLGENDE MIJLPAAL in de U wordingsgang van deze moderne toondichter is het werk voor viool, piano en klarinet geweest, dat de componist contrasten noemde (sterk contrasterende delen) en dat door Olof, Ponsc en Julles Huckriede (kla rinet) werd herschapen. Alweer een volkomen gewaardeerd hoogtepunt is deze hoogst persoonlijke weder gave van een volkomen verant woorde muziek ontstaan uit de boerenmuziek die uitgroeide tot een eigen stijl, met simpele, maar sterke geestelijke kracht en toch ook weer met fijne subtiliteit, in de klank van de instrumenten, door drie vir- tuosen bespeeld, drie rasechte kunstenaars. Ten slotte Sonate voor twee piano's en slagwerk, om enigszins een over zicht te geven van het belangrijke oeuvre. De uitvoering door de twee voornoemde pianisten, door Frans van der Kraan en Wim Heesen, die het omvangrijk slagwerk bespeelden, was het toppunt van samenspel, van rhythmiek en muzikaliteit. Alle reden om te juichen! De muziek van de krachtfiguur Bartók is een open baring, imposant en lang niet ver stoken van lyriek, maar nergens tam. Het was fraai! Veelbelovend is de intrede van Leidens Festivalreeks, door dit uniek concert geweest, veelzeggend; elke partij uit uitmunted bezet. Het en- semblespel in z'n belangrijke functie grensde aan het ongelooflijke, 't Was een lust voor geest en oor. Het zeer eigen muzikaal genot werd met veel toejuichingen ontvangen ihetgeen door de instrumentalisten beantwoord werd met een reprise van het laatste deel; wat extra waardering verdient. Speciale lof voor dit belangrijke con cert. J. KORTMANN. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Woensdag 17 juni 1859. Voor het prov. geregtshof van Overijssel stond Dinsdag 1.1. te- regt een Duitscher, genaamd Karl Rotman, bijgenaamd de duivel van Twenthe. Deze per soon is vroeger reeds driemaal tot criminale straffen veroor deeld, en wel door het hof van Gelderland tot 8 jaren confine ment, door het hof van Drenthe •tot schavotstraf, met geeseling, brandmerk, strop om den hals, aan de galg vastgemaakt en 10 jaren confinement. Wegens dief stal met inklimming is hij thans veroordeeld tot ene tuchthuis straf van 12 jaren. (Advertentie). Zilveren jubileum bij de SLF Gisteren was het 25 jaar geleden dat de heer J. C. van Steen in dienst trad bij de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit. In de directiekamer sprak de di recteur, Ir. Y. Ykema, zijn erkente lijkheid uit voor de wijze waarop de heer Van Steen steeds zijn taak heeft opgevat en vervuld. Spreker feliciteerde de heer Van Steen met zijn jubileum en overhandigde de oorkonde en gratificatie van het ge meentebestuur. Hij sprak de hoop uit dat de Fa brieken ook in de komende jaren van de werkkracht van de jubilaris mogen blijven profiteren. Ook de 40 JAAR BIJ NED. SPOORWEGEN Dinsdag 30 juni herdenkt de heer J. J. Kramer, stationschef bij de Ned. Spoorwegen te Boskoop de dag, dat hij veertig jaar geleden bij deze Maatschappij in dienst trad. SUCCES VOOR FOTOGRAFERENDE CHAUFFEUR De heer G. W. van Lunenburg, chauffeur bij de NZH heeft een mooi succes geboekt. Zijn kleuren foto van drie Haarlemse bloemen meisjes voor de Hoofdwacht te Haar lem is door de Stichting Haarlems Bloei aangekocht. Er is ook een prentbriefkaart in kleuren van ge maakt welke in binnen- en buiten land wordt verspreid. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doet. ex. Ned. Recht de heren E. M. H. von Baum- hauer te Den Haag en L. P. M. Jan- son te Den Haag; voor het Doet. ex. Franse taal- en letterkunde de heer L. Dullaart te Den Haag; voor het Cand. ex. Franse taal- en letterkunde mej. M. van Heel te Rhoon. mej. J. E. Koops te Aalst en de heer A. Th. J. Sistermans te Noordwijk; voor het Cand. ex. Klassieke taal- en letter kunde mej. A. W. van 't Hoff te den Haag; voor het Cand. ex. Westerse Sociologie de heren H. W. Hietkamp te Rotterdam en H. J. Olthof te den Haag; voor het Cand. ex. Slavische taal- en letterkunde mej. V. Kalnins te Leiden; voor het Cand. ex. E Wis- en Natuurk. de heer W. J. v. d. Hart te R'dam, voor het Cand. ex. H Wis- en Natuurk. de heer W. Kunze te Leiden; voor het Cand. ex. F Wis- en Natuurkunde de heren C. Kam- meraat te Oegstgeest en D. M. W. v. d. Ham te Leiden; voor het Cand. ex. J Wis- en Natuurk. de heren J. Bezemer, J. M. Oosterbaan en P. Maaskant, allen te Leiden; voor het cand. ex. D Wis- en Natuurkunde de heer T. Blangé te Leiden; voor het 1 Cand. ex. L Wis- en Natuurkunde j de heer G. A. Bernadina te Leiden; voor het Cand. ex. A Wis- en Na- tuurkunde de heer R. H. Terwiel te Leiden; voor het Cand. ex. F Wis- en Natuurk. de heren C. van Hooi donk en R. Jeltes, beide te Leiden; voor het Cand. ex. K Wis en Na tuurk. de heer G. J. de Bruyn te j Leiden; voor het Cand. ex. I Wis- en Natuurk. de heer M. R. Vaillant te Leiden; voor het Doet. ex. Natuur kunde de heer P. R. Locher te Lei den; voor het Doet. ex. Biologie mej. L. M. L. Jurgens te Leiden en de heer J. G. H. Wessels te Leiden (cum laude); voor het Doet. ex. Wiskunde de heer H. Weigert te Leiden; voor het Doet. ex. Scheikunde de heren H. A. Veldhoven te Leiden, W. v. d. Slik te Leiderdorp en H. Das te den Haag; voor het Doet. ex. Geologie de heer J. C. J. N. Terhell te Rijs wijk. ..directe chef, de heer Drs. D. Boers- ma, uitte zijn waardering voor het werk van de heer Van Steen en voor de manier waarop deze op zijn af deling een uitstekende teamgeest heeft gekweekt. Spreker hoopte nog vele jaren met hem samen te mogen werken. De voorzitter van de per soneelsvereniging bood hierna een schilderij aan en memoreerde daar bij, dat de heer Van Steen ook in de personeelsvereniging en in de toneel club een werkzaam aandeel heeft. Hij sprak de wens uit, dat dit ook in de toekomst zo zal blijven. Hierna begaf de jubilaris zich met zijn familie naar de kantine, waar zich de naaste collega's hadden ver zameld om hun chef te huldigen. De heer H. J. van Haastrecht bood een geschenk aan namens de afde ling. De heer C. H. H. Staats over handigde vervolgens namens de to neelclub een cadeau, terwijl de heer Tj. Wiersma namens de vakorgani satie van de jubilaris, de A.R.K.A., zijn woorden met een attentie onder streepte. Na al deze blijken van vriendschap en waardering, dankte de heer Van Steen, mede namens zijn familie, allen hartelijk voor de cadeaux en gesproken woorden. Hij sprak de hoop uit ook in de toekomst op de zelfde prettige wijze door zijn mede werkers te worden bijgestaan. Sleutelgat DE LODEWIJK HOORT ERBIJ.... YesLeyden is a fascinating city with fascinating surroudings. YY'e vinden deze fascinerende zin in een folder, die door de V.V.V., te Leiden is uitgegeven om toeristen op te wek ken ook de Sleutelstad m>3t een be zoek te vereren. Het is een aardige, kleurige folder geworden, die typo grafisch zeer goed verzorgd is en waarvan vooral de goede foto-mon tage opvalt. Aan de voorzijde ziet men een paar karakterlsieke gebouwen met aardige doorkijkjes, onder meer dat over de Mare cp de Marekerk. De achterzijde geeft ruimte aan de feestelijke genoegens die de omge ving van Leiden biedt. Een ander vouwblad van V.V.V. biedt de toerist een wan deling dodr Leiden, een overzichtelijk straatje- om waarbij in de korst mogelijke tijd de meeste bezienswaardigheden ge passeerd worden. We zien vermeld de Morspoort, de Siadstimmerwerf, de verschillende musea, de Marekprk en de Hoogland se en Pietrskerk, maar we missen de St. Lodev/ijkskerk aan het Steen- schuur welk bouwwerk toch een uni cum in Nederland g' noemd kan wor den. De wandeling voert er zelfs dicht langs, maar de wandelaar wordt dunkt ons, door het niet vermelden van dit mooie kerkje een beziens waardigheid onthouden. De geschiedenis van deze kerk gaat terug tot 1477, toen een ieeds bestaand kapel van het St. Jacobsgasthuis be dehuis werd van de pelgrim., naar Compostella in Spanje, waar St. Ja cob begraven ligt. De kapel is later o.m. Saaihal geweest en werd bij het ontzet van Leiden gebruikt om ha ring en wittebrood aat, de hongerende bevolking uit te delen. Let op de sierlijke toren en ook <p het door de Italiaanse architect Jiu- dici (Rosalia, Rotterdam) ontworpen interieur. Nee.de St. Lodewijkskerk hoort erbij. Morgen, donderdag 18 juni, hoopt mej. N. Helverstijn, wonende Evert- senstraat 45 te Leiden, de dag te her denken, waarop zij vijf en twintig jaar geleden in dienst trad bij Vroom en Dreesmann te Leiden, 's Morgens om half negen wordt zij door het personeel gehuldigd, waarna zij ont vangen wordt door de directie. De viering van het jubileum geschiedt verder ten huize van de zilveren ju- bilaresse. Het Inlichtingenbureau van de Leidse universiteit zal ten behoeve van degenen die in september hun studie aanvangen, geopend zijn vanaf maandag 22 juni a.s. op werkdagen van 1012 uur en van 25 uur, be halve zaterdagsmiddags.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2