3)e Revolutie-spel in Midden-Amerika Genève voor een definitieve mislukking? Slaaf vandaag in Genève het sluitingsuur? „LAATSTE AANBOD" VAN HET WESTEN Robert Schuman bezoekt Nederland hj Vandaag nieuwe president van Ierland Korving Boudewijn in Luxemburg Papier wordt zilver Voorzitter KAB-A'dam in Lourdes overleden HOE wordt het weer 1 Korreltje Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 17 JUNI 1959 50ste JAARGANG No. 14738 Telefoon: Direetie, Abonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p.w., f2.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 et p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Gromyko heeft hei in de hand De Sowjet-Russische minister van buitenlandse zaken Gromyko heeft dinsdag onverwachts een bezoek gebracht aan zijn Amerikaanse ambtsge noot Herter. Het initiatief voor de ontmoeting was door Gromyko genomen. De twee staatslieden hebben vermoedelijk over de „slotfase" van het over leg tussen Oost en West gesproken. Direct na zijn bespreking met de Rus reed Herter naar het hoofdkwartier van de Amerikaanse delegatie, waar na zijn aankomst het interne overleg tussen de drie Westerse ministers begon. Gisteravond is aan Gromyko een officiële uiteenzetting van het Westerse standpunt overhandigd. Het lot van de Geneefse ministersconferentie hangt af van het Russische antwoord op dit „laatste aanbod" van het Westen tot een voorlopige oplos sing voor het Berlijnse vraagstuk om de weg te effenen voor een top conferentie. In westelijke kring verwacht men, dat Gromyko het westelijke voorstel als basis van bespreking zal afwijzen, waarmede dan de conferentie volle dig mislukt zal zijn. DE DEUR BLIJFT OPEN dan bij vorige ontmoetingen en dat hij zelfs terug kwam van zijn eerder Naar gemeld wordt, willen de wes- op een voltallige vergadering afge- telijke ministers bij een afwijzing van legde verklaring, dat de Westerse hun voorstel door de Russen de be-1 staten wettelijk het recht bezitten sprekingen, die 38 dagen geduurd zich in West-Berlijn te bevinden, hebben, liefst zo spoedig mogelijk Herter zou de Rus in feite hebben verdagen, zonder dat zij evenwel aan| gevraagd: „Hebben wij, ja dan nee, het overleg tussen Oost en West de finitief een einde willen maken. Luchtincident bij Korea Mig-straaljagers hebben dinsdag op ongeveer 150 km. ten oosten van de Noord-Koreaanse boven internationale wateren een Prins Carl Gusiav was boos aan Nederland heeft de voorzitter van het Europese parlement, Robert Schuman, ontmoetingen met de mi- j nister-president, prof. De Quay en de| minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, gehad. In de namiddag woonde hij een stad^Wonsan recePtie bÖ het gebouw van de Tweede Kamer aan het Binnenhof te Van gezaghebbende Amerikaanse zijde is dinsdagavond verklaard, dat een voorlopige regeling van het Ber lijnse vraagstuk voorwaarde voor een topconferentie is, aangezien het Wes ten een dergelijke conferentie niet wil beginnen in de schaduw van een Russisch dreigement met eenzij dig optreden ten aanzien van Berlijn. Het „laatste aanbod" van het Wes ten is een herhaling van het bekende westelijke standpunt, maar met één belangrijke wijziging. Het Westen houdt niet langer vast aan een for mele Russische erkenning van de geldigheid van zijn bezettingsrechten in West-Berlijn, hangend een Duits vredesverdrag. Van Westerse zijde wordt nog ver-I nomen, dat Gromyko dinsdag in zijn onderhoud met Herter opnieuw uiting heeft gegeven aan de Russische vast beslotenheid om een einde te maken aan het bewind op basis van bezet tingsrechten, dat door de Westerse Grote Drie in West-Berlijn wordt ge voerd. AFP meldt, dat Gromyko in zijn onderhoud met Herter een nog ne gatiever standpunt heeft ingenomen het recht om in Berlijn te zijn?" Gromyko zou hierop hebben geant woord: „Naar mijn mening bezit u dat recht niet. Maar ook al zou u het bezitten, dan nog zou u uit Berlijn moeten vertrekken". Herter: „Wij hebben onze rechten. U heeft zelf erkend, dat onze aanwe zigheid in Berlijn niet onwettig is". Gromyko: „Ik kan noch ja noch nee zeggen, voordat wij weten wat onder Berlijn zal worden verstaan". UUVC11 ïiiLoiuuuiiaic wdicicu ecu tt„„„ j:„ aanval ondernomen op een vliegtuigj g™, yan |e sVtïïen-Generaal eveneens aanboden ter gelegenheid van de Amerikaanse marine, waar van één lid van de bemanning zwaar - - gewond werd, aldus heeft het Ame-1 van hf' verblW1. m. °ns l!md I unnr7ittpr rine lf»r?A»rt van Hp Ka- rikaanse ministerie van defensie be kend gemaakt. De straaljagers openden zonder waarschuwing het vuur. Deze toe stellen, naar aangenomen wordt twee, gingen zesmaal tot de aanval over en volgden het Amerikaanse vliegtuig tot op enkele meters bo ven het wateroppervlak, toen het een ontwijkende beweging maakte. Toen de eerste aanval begon wa ren de vliegtuigen op ongeveer 2000 meter hoogte. Het zwaarbeschadigde toestel is veilig geland op zijn basis op Hon- sjioe. De aanvallende straaljagers waren zilverkleurig met rode ster aan weerszijden van de romp. Het Amerikaanse vliegtuig maakte een routinevlucht, aldus de Ameri kaanse bekendmaking. Ir. Ali Olovi, actief lid van het centrale comité van de verboden communistische Toedehpartij in Per- zië. is door een vuurpeloton terecht gesteld wegens samenzwering tot omverwerping van de Perzische mo narchie en de regering. Het volk van de Ierse republiek kiest vandaag een nieuwe president als opvolger van de 76-jarige O'Kelly. De kandidaten zijn de huidige mi nister-president, de Valera, en gene raal Maceoin. Eerfstgenoemde is van de Fianna Fail, de regeringspartij, en de andere van de Fine Gael. Poli tieke waarnemers verwachten alge meen, dat de Valera zal worden ge kozen. Ook zullen de Ieren zich vandaag erover uitspreken of voor de verkie zingen voor de Dail het parle ment het stelsel van evenredige vertegenwoordiging moet worden ge handhaafd of dat een meerderheids stelsel moet worden ingevoerd met één afgevaardigde per district. Vol gens het huidige stelsel van evenre dige vertegenwoordiging vaardigt één district tot vijf afgevaardigden naar het parlement. De politieke waarne mers zeiden, dat de strijd hierover geheel open is. De belangstelling tijdens de ver kiezingscampagne is gering geweest. Een eenvoudige meerderheid is voldoende voor verkiezing van de nieuwe president. De einduitslag wordt rond middernacht verwacht. Koning Boudewijn van België is gisteren voor een driedaags bezoek in Luxemburg aangekomen. De ko ning werd op het station welkom ge heten door groothertogin Charlotte, prins Felix en erfgroothertog Jan. De menigte juichte de koning toe op zijn rit naar het groot-hertogelijke paleis, waar de koning zijn zuster, erfgroothertogin Charlotte, ontmoet te. De koning en de groothertogelijke familie verschenen op het balkon van het paleis om een ovatie van de Luxemburgers in ontvangst te ne men. Onder het gebeier van de grote klok van de kathedraal van Luxem burg heeft de koning een krans ge legd bij het monument voor de ge vallenen. Deze plechtigheid werd ook bijgewoond door minister-presi dent Werner en de Belgische minis ter van buitenlandse zaken, Wigny. De groothertogin en prins Felix hebben de koning daarna ontvangen voor een noenmaal in het groother togelijk paleis. Fidel Castro's voorbeeld Het schijnt in Midden-Amerika sport te worden om door middel van invasies dictators te bestrijden. Sinds de geslaagde rebellie van Fidel Cas tro op Cuba is het revolutie-spel in populariteit enorm gestegen. Vooral Nicaragua is het mikpunt van „inva sie-groepen". President Somoza van Nicaragua heeft dinsdagavond op een perscon ferentie in Managua verklaard, dat Nicaragua vanuit het noorden en zui den met invasie wordt bedreigd. Een groep van circa 200 rebellen was waarschijnlijk al Nicaragua bin nengedrongen vanuit Honduras en opereert nu in het gebied van Tote- cancinte. Voorts zou eeji andere groep van ongeveer 200 man in Costa Rica zijn samengetrokken met de bedoeling Nicaragua binnen te vallen. Volgens Somoza zijn de rebellen uitgerust met wapens, die de Dominicaanse republiek aan ex-dictator Batista va,n Cuba heeft geleverd en die la ter buit zijn gemaakt door de troe pen van Fidel Castro. Ook in de Dominicaanse Republiek schijnt een invasieleger geland te zijn bestaande uit Dominicaanse bannelin gen die het regime van dictator Trujillo omver willen werpen. De invasie en revoltes die de laatste maanden Midden-Amerika bezig hou den zijn allemaal opgezet volgens het schema dat Fidel Castro in Cuba aan de macht bracht. Castro landde ook met enkele getrouwen, trok zich te rug in de bergen en begon een gue- rillastrijd, steeds meer aanhang on der de bevolking winnend en tenslotte zo sterk dat de regeringstroepen over liepen en de president Batista moest vluchten. De sterkte van het „bevrijdingsle ger" in de Dominicaanse Republiek is niet bekend maar gezien het feit, dat de mannen vanuit Cuba of Venezuela met bootjes moeten zijn gekomen kan ook deze strijdmacht niet indrukwek kend groot zijn. RATTEN ALS KATTEN In het plaatsje Dannemora, in het noorden van de staat New York, dur ven vrouwen niet meer op straat ko men uit angst voor de ratten die bezig zijn bezit van Dannemora te nemen. Sommige van deze dieren zijn zo groot als katten. De mannen van Dannemora maken energiek jacht op het ongedierte; de burgemeester heeft toestemming ge geven tot het gebruik van vuurwa pens, maar het is nu al duidelijk dat grootscheepse maatregelen nodig zul len zijn om een einde aan de nood toestand te maken. De ratten hebben hun hoofdkwar tier op de vuilnisbelt, die midden in Dannemorga ligt, naast de gevange nis. Sinds kort werpt het gevange voorzitter en drie leden van de Ka mer van Afgevaardigeden van Peru. De ontvangst werd door de ministers Klompé, Luns en De Pous en vele le den van de Eerste en Tweede Kamer bijgewoond. Gisteravond zaten de heer Schu man en de vier Peruviaanse gasten aan aan een diner, dat ook werd aangeboden door mr Jonkman en dr. Kortenhorst en waarop behal ve de vice-premier, drs Korthals en de ministers Klompé en De Pous le den van beide Kamers aanwezig wa ren. Woensdag zal H.M. de Koningin de heer Schuman, die een bezoek brengt aan de zeshoofdsteden van Klein- Europa, in audiëntie ontvangen. De papieren guldens zullen dit jaar nog uit de roulatie verdwijnen en hun geldigheid als wettig betaal-1 middel verliezen. De verwachting j bestaat, dat uiterlijk in het vierde kwartaal van dit jaar, wanneer waarschijnlijk ook de nieuwe zilve ren rijksdaalders in omloop gebracht worden, de oude papieren guldens tegen nieuwe, zilveren omgewisseld moeten worden. De minister van financiën, prof. dr J. Zijlstra heeft reeds aan alle ban ken en PTT-instellingen een op dracht doen uit gaan, de muntbil jetten van éên gulden nog wel als betaalmiddel te aanvaarden, maar ze niet meer in circulatie te geven. De kringvoorzitter van de KAB te Amsterdam, de heer A. van Leeu wen, is maandagmorgen te Lourdes aan een hartverlamming overleden. De heer Van Leeuwen, die al gerui me tijd lijdende was aan een hart kwaal ging de vorige week met de KAB-bedevaart naar het Franse ge nade-oord. De heer v. Leeuwen werd 77 jaar, hij was voorzitter van de KAB-af- deling „St. Antonius" in de Jordaan. Hij heeft ongeveer 60 jaar gewerkt voor de vakbeweging. Vooral de laatste twintig jaar, na dat hij als postbeambte op de trein met vervroegd pensioen was gegaan, heeft hij zijn krachten gegeven aan de KAB, aldus vernemen wij uit De Volkskrant. Behalve de KAB worden ook ver schillende andere verenigingen en instellingen getroffen door zijn ver scheiden. De overledene had o.m. zitting in het sanatoriumwerk van de KAB, Herwonnen Levenskracht, in de afd. Amsterdam van de KVP, in het Kanunnik Van Schaickfonds tot opleiding van priesters uit min- nispersoneel hier geen etensrestender bedeelde milieus en voorts in meer; de uitgehongerde ratten gingen I het weeshuiswerk, de reclassering en toen zelf op zoek naar voedsel. 1 de voogdij. Tijdens een afscheidsfeestje van school had kroonprins Carl Gustaaf van Zweden Üe rol van Richard Leeuwenhart voor zijn rekening genomen. Na afloop van de voorstelling van de prins boos op zijn zusters Desirée (rechts) en prinses Birgitta (midden), omdat zij hem uitlachten om de fouten, die hij tijdens zijn optreden had gemaakt. Verbouwingen in het Vatikaan Koning Boudewijn op staatsiebezoek in Luxemburg Koning Boudewijn van België brengt op het ogenblik een staatsiebezoek aan Luxemburg. Deze telefoto geeft een beeld van dit bezoek: staande op het balcon van het paleis neemt de koninklijke gast de groet van de Luxemburgers in ontvangst V.lji.r. koning Boudewijn, groothertogin Charlotte, prins Felix, prinses Josephine- Charlotte en prins Jean. In de eerste helft van juli zal Paus Johannes 14 dagen op zijn zomerver blijf Castel-Gandolfo doorbrengen. Midden augustus vertrekt de Paus voor de tweede maal naar Castel- Gandolfo. Tijdens de afwezigheid van de H. Vader zal het nodige aan de particuliere vertrekken van de Paus veranderd worden. De kamers, die enkel representa tieve doeleinden hebben, voldoen niet meer aan de eisen van het protocol' bü officiële bezoeken van buitenland se staatshoofden. Men zal nu de bi- j bliotheek van de Paus, die geheel I achter in het verblijf van de Paus ge- legen is, ombouwen tot een geschikte ruimte voor particuliere audiënties. De bibliotheek wordt bijna niet ge bruikt, omdat de Pausen gewoon zijn hun boeken in hun eigen werkka mer te bewaren. Overstromingen in China Een half miljoen mensen zijn inge schakeld om maatregelen te treffen ter voorkoming van overstromingen na zware regens in de provincie Foekien (Zuid-China). De provincie Foekien grenst aan het belangrijke rijstgebied van Kwantoeng, waar hulpploegen vechten tegen de zwaar ste overstromingen sedert tien jaar, waardoor meer dan een half miljoen ha. getroffen zijn. Volgens het „Volksdagblad" houden boeren de wacht bij de vallei van de Gele Ri vier in de provincies Honan en Sjan- toeng, waar zware hagelbuien vorige week de oogst zouden hebben neer geslagen. De bladen in Peking melden voorts overstromingen in de centrale pro vincie Hoepeh, de provincies Kiang- soe en Tsjekiang aan de Oostkust en in sommige gebieden ten zuiden van de Jangstse. Een Lockheed F-104 „Starfigh- ter" van de Amerikaanse luchtmacht is dinsdag in negen minuten van Lon den naar Parijs gevlogen. De straal jager maakte een snelle vlucht ter gelegenheid van de vijftigste verjaar dag van Bleriots eerste vlucht over het Kanaal. Het toestel steeg van het Parijse vliegveld Le Bourget op, vloog naar Londen en keerde vandaar naar Parijs terug. De start op Le Bourget werd bijgewoond door de 75-jarige weduwe van Bleriot. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WESTELIJKE WIND Tijdelijk veel bewolking, maar geen regen van betekenis. Ma tige tot krachtige westelijke wind. Iets lagere middagtempe- raturen. Iets lagere temperaturen De Bilt, woensdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: 1 Via IJsland trok een in diepte toe nemende depressie in de richting van de Noorse kust. Aan de achterzijde van de storing stak een noorderstorm op, waarmee zeer koude lucht uit de Poolstreken naar het zuiden werd verplaatst. Hierbij kwam op IJsland sneeuwval voor bij een temperatuur, die slechts even boven het vriespunt, lag. Over de Britse eilanden en onze omgeving daarentegen werd met westelijke winden warmere lucht aangevoerd. Het koufront, dat de scheidingslijn vormt tussen de twee luchtsoorten, zal Nederland vermoe delijk in de nacht of ochtend voorbij trekken. Het erbij behorende regen- gebied is echter van slechts weinig betekenis. De temperatuur zal morgen bij westelijke wind wat lager zijn dan vandaag. 18 Juni: zon op 04.19; onder 21.02; maan op 19.04; onder 02.46. Hoogwaterstanden 18 Juni: v.m. 0.48; n.m. 1.13. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI zwaar bewolkt STOCKHOLM regen OSLO zwaar bewolkt KOPENHAGEN regen ABERDEEN zwaar bewolkt onbewolkt 14 C. 15 LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS EORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ATHENE ROME AJACCIO MADRID LISSABON 17 21 onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bewolkt 28 licht bewolkt 23 zwaar bewolkt 17 onbewolkt 18 onbewolkt 16 onbewolkt 23 onbewolkt 26 zwaar bewolkt 26 licht bewolkt 18 licht bewolkt 25 onbewolkt 27 onbewolkt 26 onbewolkt licht bewolkt 30 licht bewolkt Het ergste vergif is wanhopen aan uw eigen kracht.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1