50 Jaar luchtvaart in Nederland Sergeant-vlieger weer op zijn basis 2e SOCIAAL-ECONOMISCH CONGRES VKAJ EN KAJ Directeuren kerkkoren spraken over goede verhoudingen Vader redt kind en verdrinkt Kind bij brand omgekomen Tragisch incident bij muziekconcours Drenkeling Babel uit Landingsvaartuig aan de grond Echtpaar gewond zwaar na ongeval visie op televisie Ernstig verwond door projectiel TEVERGEEFS GEWERKT... MAANDAG 15 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 DEKEN VELTMAN TE WEITEVEEN GEHEIM KAMER HEER. Pastoor P. J. Veltman, sinds 1919 herder van de parochie van O.L.Vr. van de Vrede te Weiteveen in Zuid oost Drente en sinds 1930 deken van het dekenaat Klazinaveen, is be noemd tot Geheim Kamerheer van Z.H. de Paus. Deken Veltman werd deze onderscheiding verleend bij ge legenheid van het 40-jarig bestaan van de parochie te Weiteveen, waar van hij bouwpastoor was. Reeds eer der weyd deken Veltman benoemd tot ere-kanunnik van het kapittel te Utrecht, waardoor hij* het voorrecht kreeg paarse gewaden te dragen. Volgens mededeling van de voor lichtingsdienst van de luchtmacht heeft de sergeant-vlieger M., die op 6 juni na een aangezegde straf van zijn post verdween, zich zondagmor gen om 7 uur weer bij de vliegbasis Woensdrecht gemeld. De kon. mare chaussee heeft hem voorlopig in ar rest gesteld. Aan het ongeoorloofd afwezig zijn van de sergeant-vlieger ging een reeks moeilijkheden vooraf, begin nende met de verdenking, dat hij na een noodlanding een vliegtuig onbe heerd zou hebben laten staan, ge- Vakbond voor dienstmeisjes? In de Rivièrahal te Rotterdam is gistermiddag het tweede sociaal- jeugdige werknemers, onder meer met betrekking tot vakantierege- I lingen, de beloning en de werktijd. Het sparen was het laatste onder- werp, dat ter sprake is gekomen en economisch jeugdcongres besloten j het congres meende, dat het sparen van de Vrouwelijke Katholieke Ar- j bij een goede inkomens-besteding beiders Jeugd en de Katholieke Ar- een centrale plaats moet innemen, beiders Jeugd. Voorzitster Bep Hey- Om sparen mogelijk te maken of te stee kon o.a. begroeten de minister bevorderen, geeft het besluit van het van sociale zaken en volksgezond- j congres een aantal suggesties, waar heid, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, bij o.m. wordt gedacht aan gepre- staatssecretaris drs W. K. N. Schmel- I miëerde bedrijfsspaarregelingen. Fis- zer, de voorzitter van de KAB, de caie tegemoetkomingen voor hetgeen heer J. A. Middelhuis en de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen. Het congres heeft een aantal be sluiten aanvaard over onderwerpen, die vanmorgen in sectievergaderin gen aan de orde waren gesteld en besproken. Zo sprak het congres zich uit voor het bevorderen van een sterke samenwerking tussen (V)KAJ en vakbonden met betrekking tot de medezeggenschap. In onderne mingen moet gezocht worden naar een mogelijkheid om de jeugdige werknemers intensiever te betrek ken bij het werk van de onderne mingsraden en gedacht wordt aan een jeugdcommissie, die een vaste commissie moet zijn van de onder nemingsraad. Daar gebleken is, dat de rechts positie van het dienstmeisje op vele men jaarlijks zelf spaart, worden zeer wenselijk geacht. Het nationaal verbond wordt o.m. gevraagd er bij de internationale KAJ op aan te dringen om, te be ginnen op Europees plan, de juni- orenstatus te bestuderen en by de Europese organen aan de orde te stellen. Wensen en rechten. Het congres werd besloten met een j rede door prof. dr N. Perquin, di*i recteur van het Hoogveld-instituut I te Nijmegen, over het onderwerp j „Wensen en verlangens in het licht i van het recht op opvoeding der ar beidende jeugd". Prof. Perquin, die in het slot van zijn betoog stelde, een uitgesproken Pi voorstander te zijn van de junioren- punten om verbetering vraagt, zal status en aan één punt van het pro- Scooterdief negeerde waarschuwingsschoten Een agent van politie heeft zondag avond in de Nieuwstraat en op de Nieuwendijk te Amsterdam twee waarschuwingsschoten gelost om een vluchtende man tot staan te bren- gen. De schoten hadden geen uitwer king. want de vluchteling verdween tussen het publiek. De man was even tevoren op een scooter aangehouden om zijn papieren te tonen. Hij had de scooter tegen een muur gezet en was gevlucht. Zeer waarschijnlijk is de scooter van diefstal afkomstig. In 't havenziekenhuis te Rotter dam is overleden de 66-jarige grond werker J. D. Baks van de Zestienho- vensekade. Gistermorgen is hij op een terrein bij de Giessenweg overre den door een vrachtauto. voïgd door heT vermoeden,"dat hij de VKAJ ^zich_ ^nchten^ tot het be- j gramma, de volle vrije dag voor ver aan een dagbladcorrespondent vens over deze affaire zou hebben verstrekt. Toen hem op 6 juni acht dagen arrest werd aangezegd ver dween hij van zijn basis, doch poogde zich later schriftelijk met zijn com mandant in verbinding te stellen. Of hieruit verder contact voortvloeide is niet bekend. de oprichting j dere vorming, speciaal voor levens van een katholieke vakbond van vorming van de jonge ongeschoolde dienstmeisjes in studie te willen ne- arbeider, de voorrang boven alles men. te willen geven, had allereerst uit- Ook over het vraagstuk van de i eengezet, dat de jeugdigen op weg arbeidsvoorwaarden heeft het con- naar volwassenheid, vooreerst tot gres zich uitgesproken en in de aan- redelijkheid moet worden opgevoed, genomen besluiten zijn tal van voor stellen gedaan in het belang van Op de Klappenberg te Etten-Leur, bij het monument, dat de plaats mar keert, waar vijftig jaar geleden* voor het eerst een vliegtuig in ons land opsteeg, vond zaterdag een korte plechtigheid plaats. De waarnemend com missaris der koningin ir Van Haaren en burgemeester Godwaldt van Etten- Leur plaatsten een krans aan de voet van het monument- KIND ONDER DRAAIORGEL WAGEN Het tweejarig zoontje van de familie Menke uit Ulft is gister middag bij een ongeluk om het leven gekomen. Het kind kwam bij het spelen te vallen en kwam met het Twee meisjes en hun" redder verdronken Bij het baden op het strand te Cad- zand zijn zaterdagmiddag omstreeks vijf uur drie personen om het leven J hoofdje terecht onder het wiel van gekomen, twee meisjes van respec-1 een passerende orgelwagen. Daarl ij tievelijk 13 en 14 jaar en een 30-ja- liep het ernstige hoofdwonden op. rige man, allen uit 's-Heer Arendsker- ke op Zuid-Bevcland. De meisjes 'waren zaterdagmiddag met een g?oep jongeren naar het vormingscentrum „Hedenesse" geko men om daar een weekend door te brengen. Zij waren met hun leidsters vertrokken naar het badstrand te Cadzand om daar strandspelen te houden. Er stond een vrij stevige golfslag en een landwind. Waarschijnlijk zijn de meisjes onbekend geweest met de gevaren ter plaatse en hebben zij zich te ver in zee begeven. De 13-jarige M. Weststrate en haar 14-jarige vriendin H. Eversdijk ver dwenen in de golven. De 30-jarige heer C. Ossewaarde, een echtgenoot van een der leidsters, begaf zich onmiddellijk in zee, maar voor de ogen van zijn vrouw ver dronk hij eveneens. De stoffelijke overschotten zijn tot dusver nog niet geborgen. De 37-jarige heer E. van den Bes- selaar uit Boxtel is zaterdagmiddag na het redden* van zijn 9-jarig zoon tje verdronken. Hij was met de jon gen gaan vissen in de Beerze. De jon gen tuimelde op een gegeven ogen blik in het ter plaatse vrije diepe ri viertje. Zijn vader sprong hem met een na, greep hem en slaagde er in zijn kind boven water te houden. Te hulp geschoten vissers staken de jon gen een hengelstok tce, waaraan hij op de wal werd getrokken. Plotse ling verdween de vader toen onder water. Hij is daaruit later levenloos opgehaald. Bij een brand in het dorp Vinkei (gemeente Nuland) is gistermiddag een vijfjarig meisje, het oudste kind van het gezin van de gemeente-arbei der H. Bos, in de vlammen omgeko men. Het kind lag boven ziek te bed toen kort na het middaguur in het woonhuis brand uitbrak. De moeder en de vier andere kinderen stonden op het punt aan het middagmaal te gaan. De vader keerde kort na het ont dekken van de brand van zijn werk terug. Hij heeft allereerst getracht zijn zieke dochtertje uit de slaapka mer te halen, maar daarbij zakte hij door de reeds brandende vloer. Even later stond het met stro gedekte huis in lichterlaaie. De brandweer van Nuland stond machteloos, daar de fel le wind en het kurkdroge huis het blussingswerk tot een onmogelijkheid maakten. Het huis brandde dan ook geheel uit. De heer Bos is met brand Tijdens het internationaal federatief muziekconcours te Nijmegen dat ge organiseerd werd door de Nijmeegse Postharmonie op het Valkhof te Nij megen heeft zich een tragisch inci dent voorgedaan. Even voordat de muziekvereniging „Bergoss" uit Oss zou optreden in de tweede afdeling fanfare, werd hun meegedeeld dat hun instructeur, de 45-jarige heer J. van Heivoort, plotseling was overle den. Het bleek dat een hartverlam ming een einde aan zijn leven had gemaakt. De heer Van Heivoort had zich de laatste' maanden tijdens de repetities voor het concours zeer ingespannen. De fanfare „Bergoss", die na dit voorval gistermiddag niet meer is op getreden, zal nu tijdens het eerst volgende concours uitkomen. De landdag van directeuren kerk koren, die de St. Gregorius-vereni- ging zondag in Utrecht had belegd, mede ter herdenking van haar 80- jarig bestaan, mag goed geslaagd heten. Er waren een kleine 500 deelnemers, met inbegrip van de gasten en er werd intensief over de verschillende problemen van de ko ren, speciaal ten aanzien van het jongenskoor, gesproken. Pater Dr B. Kahmann CSSR sprak over de gezonde mentaliteit, die op het koor aanwezig moet zyn, niet al leen in de uitoefening van de litur gische functie, maar ook in de goede verhouding van de zangers onder ling. Wouterc Paap hield 'een inleiding over de geleidelijke opbouw van een jongenskoor-repertoire. Hij betoogde, dat een jongenskoor met de nodige soepelheid moet wor den opgezet, zeker niet met een grote gestrengheid. De Ward-methode en een aantal practische punten kregen van ver schillende deskundigen toelichting. Helaas moest men vaststellen, dat het muziekonderricht op de lagere school nog wel eens te wensen over Receptie op nieuwe Amerikaanse ambassade De Amerikaanse ambassadeur en mevr. Young zullen op Onafhanke lijkheidsdag (4 juli) in de nieuwe Amerikaanse ambassade een massale receptie houden, waarop alle in Ne derland verblijvende Amerikanen verwacht worden. De Amerikanen krijgen dan de kans de nieuwe door de Amerikaanse architect Marcel Breuer ontworpen ambassade te be kijken aan het Lange Voorhout. Ne derlandse autoriteiten worden op 3 juli verwacht. Op 5 juli krijgen ver tegenwoordigers van het Nederlands zakenleven een kans. laat, zodat met haar vooral een goe de verstandhouding tot stand moet komen. Eigenlijk dient er een soort driehoeksverhouding te bestaan tus sen dirigent, school en ouders, omdat zij tot het goed-functioneren van een jongenskoor bijdragen leveren. Men is er tot dusverre nog niet in geslaagd het landingsvaartuig „Dorus Herman" dat in de Nieuwe Water weg is lek geraakt en-aan de grond gezet, te dichten. Een drijvende bok van Van der Tak's Bergingsbedrijf is bij het werk ingeschakeld. Met be hulp van deze bok tracht men nu stroppen onder het vaartuig door te trekken, om het gedeeltelijk uit het water te kunnen tillen, waarna men goede hoop heeft het wel te kunnen dichten. De „Dorus Herman" is ge laden met machinerieën. Het is eigen dom van het aannemersbedrijf Heij- ermans uit Hellevoetsluis, dat het wil gebruiken als drijvende bitumenfa- briek bij de Deltawerken. Ook dui kers assisteren bij het dichtingswerk Kersen waren giftig vervolgens tot eerbied. In het vervolg van zijn betoog bracht spr. de jeugdigen in het ar beidsproces ter sprake. Bedrijven, die jongens en meisjes werven, zo betoogde hij, nemen een grote ver antwoordelijkheid van sociale aard op zich. „Men zegge nu niet", aldus spr. „er gebeurt al zoveel". Er zijn vele bedrijven, waar men zich van een sociale verantwoordelijkheid be wust is. maar daarin wordt niet zo gauw gezegd, dat er al zoveel ge beurt. Het gaat gewoonlijk over be drijven, waar te weinig gebeurt. Tot de verantwoordelijke personen van deze bedrijven zou men moeten zeg gen: laat het zijn, dat er veel ge schiedt, maar laten wij eens praten over de kwestie of er genoeg ge schiedt. „Genoeg is iets anders dan veel", aldus spr., die het verkeerd achtte, dat jeugdigen werken. Maar dan dienen de arbeidsvoorwaarden van dien aard te zijn, dat door het werk en de werksituatie geen ern stige belemmeringen worden opge worpen ten aanzien van hun groei naar volwassenheid. Spr. hoopte ten slotte met VKAJ en KAJ, dat de jonge arbeider gezien en erkend wordt als medemens, als Kind Gods. Hij moet leren niet alleen te ver dienen, maar ook te dienen. Man tater cvarleden Gistermiddag om half vier is op de rijksweg 's-HertogenboschNijmegen onder Hintham een luxe auto in bot sing gekomen met een uit tegenover gestelde richting komende truck met trailer. De personenauto kwam te gen 'n woonhuis terecht en werd ewaar beschadigd. De beide inzittenden, de 33-jarige heer Arnolds uit Son en zijn 24-jarige echtgenote, werden ernstig wond naar het Groot ziekengasthuis te 's-Hertogenbosch overgebracht Mevrouw Arnolds is daar vannacht overleden. De toestand van de heer Arnolds is zorgwekkend. Zij waren een half jaar gehuwd. Een auto, die voor de trailer reed en afremde, had geen stoplichten. De gelijk. De magen van de knapen wer-1 trailer moest daardoor snel uitwijken, den leeggepompt en zij ondervonden waardoor de botsing met de tegen geen gevolgen van hun smulpartij. I ligger ontstond. Even nadat een tuinder uit Bergen op Zoom de kersen van zijn boom gaard met zwaar vergiftigde „para thion" had bespoten, betrapte hij za terdagavond enkele jongens, die zijn tuin waren binnengedrongen en zich aan de levensgevaarlijke vruchten te goed deden. Hij waarschuwde de knapen, maar zij sloegen, bang voor een afstraffing, op de vlucht. Onmiddellijk waarschuwde de tuin der de politie en dank zij snel speur werk was medisch ingrijpen nog mo Nadat gisteren het 12.824 bruto register ton metende Franse tank- I schip „Ashtarak" de haven van Rot- 1 terdam was binnengelopen bracht de kapitein een circa 17-jarige jon gen bij de politie. Op 23 mei jl-, zo vertelde de gezagvoerder, had men de jongen 300 mijl van Colombo (Ceylon) aangetroffen in een bootje dat voor driekwart vol water stond. Men pikte.hem op, maar welke taal men ook probeerde, hij was niet te verstaan. Ook de Rotterdamse politie heeft van alles geprobeerd, doch zonder succes. Vandaag gaat men de consul van Ceylon vragen het eens te proberen. Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur vond de 11-jarige C. P. uit Amster dam in de duinen bij Zandvoort een hem onbekend voorwerp. Toen hij later in het caravankamp „De Duin rand", waar hij logeerde terugkeer de liet hij het voorwerp vallen, waar door het ontplofte. Met zeer ernstige verwondingen aan beide benen werd de jongen naar het marine-hospitaal te Overveen vervoerd. Zaterdag avond bleek het levensgevaar te zijn geweken. Een paar kampbewoners werden door rondvliegende scherven licht Een bewoner van een huis aan de Buiksloterdijk te Amsterdam, die zelf zijn huis helemaal had opgeknapt, ozag zaterdag zijn werk voor een groot deel teniet gaan door een brand, welke twee van zijn kamers en het wonden naar het ziekenhuis te 's-Her- gewond en een caravan werd be- j dak verwoestte. Op de foto zien we hoe de brandweer, die het vuur met vijf stralen bestreed, de overblijfselen togenbosch overgebracht. schadigd. van het dak sloopt. DE KERK IN HET KLEIN De meest indrukwekkende t.v. misuitzending die de KRO tot nu toe op gezag van het R. K. Kerk genootschap heeft uitgezonden, was die van zondag j.l. Als steeds was ze met de grootste zorg voorbereid en alle elementen waren van dien aard, dat de kijker thuis een ontroerend beeld van een Gemeenschapsmis moet hebben gekregen. Deze Mis werd- opgedragen door de Bossche coadjutor mgr. W. M. Bekkers bij gelegenheid van de zestiende na tionale koempoelan van de verken ners der katholieke jeugdbeweging. Er waren drieduizend leiders en leidsters uit alle landsdelen samen gekomen en ook de Mis geschiedde in de open lucht, omdat het buiten leven nu eenmaal een van de ken merken der verkenners is. De camera's van de bekwame re gisseur Wim Bary lieten duidelijk uitkomen, dat het hier een plechtig heid van de gemeenschap betrof: het samenbidden en offeren met de bis schop. Aan een sobere altaarstafel op een hoog podium las de celebrant met het gezicht naar de jonge men sen toegekeerd; met een schare van priesters reikte hij zelf Ons Heer uit, maar ook zelf wilde hij het woord tot de duizenden richten. Het thema: „zich steeds voor Christus in zetten" werd op interessante, ont roerende wijze behandeld; de close ups toonden aan hoe aandachtig naar het bisschoppelijk woord werd ge luisterd en hoe sterk het aansprak. Tijdens de Offerande heeft de commentator Ferd. de Grijs pr. tal van gebedsintenties meegedeeld en hieraan werd telkens een korte smeekbede door de aanwezigen toe gevoegd (Gebedsintenties voor de t.v. Mis van 2 augustus kunnen bij de KRO te Hilversum worden inge stuurd - v. O.). In de gemeenschaps mis was ook interessant de psalm zang, in onze eigen taal op eigen tijdse muziek van pater J. Gelineau, uitgevoerd door de schola van aal moezenier P. Bongarts. Hier sprak de „Kerk in het klein" tot de menigte van kijkers, tot in alle hoeken van het buitencentrum te Overasselt zijn de camera's doorgedrongen. Het be sluit was een instructief vraagge sprek van Joop Reinboud, zelf ver kenner, met hoofdaalmoezenier en hoofdcommissaris, met een akela en een hopman. Men kon er van leren. „Tobias en de engel". De au gustijner pater Piron trekt op het ogenblik het land door met een zelf geschreven- en voorgedragen verhaal over Tobias. Tegelijkertijd heeft Ja mes Bridie over hetzelfde onderwerp een t.v. spel geschreven, dat de NCRV zondag heeft vertoond. Of schoon het hier gaat over het Oude testament, is nochtans een moderne visie ontstaan, niet van humor ont bloot. En ook in de vertaling van Froukje de Waard is het spel zeer plezierig gebleven. De grote rollen van Tobias en Sara waren in ver trouwde handen van Johan Walhain en Winnifred Bosboom. Tobit en Anna vonden bekwame vertolkers in Frits van Dijk en Ida Wasserman. In dit stuk, door Peter Koen met vakmanschap geregisseerd, werden exotische muziekinstrumenten be speeld. Men had weer eens gebruik gemaakt van telerecording, hetgeen aan de NCRV te vergeven is, wijl deze omroep zo min mogelijk zon- dagsarbed wil laten verrichten. AVRO op zaterdag. ,,'n zomer avond in Zandvoort" was het onder werp, dat vanuit hotel Bouwes ook binnen de huiskamers in het land werd gebracht. Het beeld was als gebruikelijk, zelfs waar het een in ternationaal karakter droeg: veel variëté, maar eigenlijk geen enkel nummer van groot formaat. Het is ook wel moeilijk, steeds weer iets nieuws te brengen; maar waarom dan niet gezocht naar een ander gen re? Interessant was de reportage uit Amersfoort, waar men begonnen is met de grandioze viering van het zevenhonderd-jarig bestaan van de stad. In verband met het komende filmfestival te Berlijn werd een film over de vorige „sterrenmarkt" ge draaid, waarbij tientallen meer of minder bekende filmartisten werden getoond. NCRV naar Warmond. Gedu rende het zomerseizoen zal de NCRV enkele malen de televisiecamera's buiten de studio's opstellen. Op za terdagavond 18 juli komt er een re portage uit Artis, waar een cabaret- programma zal worden uitgevoerd. Op zaterdag 15 augustus staan de camera's in een etablissement te Warmond voor de uitzending van kort ontspanningsprogramma.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5