3)e Celcl6e(Eoii4cmt Genève gaat de zesde week in ALLES IS NOG MOGELIJK ONRUST IN KERALA Tevens de laaisie week der onderhandelingen? Sterke drank dubbeltje duurder weer? MAANDAG 15 JUNI 1959 50ste JAARGANG No. 14736 Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w., f2.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Vandaag gaat de zesde week in van de conferentie te Genève. Volgens vele waarnemers zal dit de laatste week worden. Maar niemand is op het ogenblik in staat te voorspellen wat er uiteindelijk uit de bus zal komen. Een beperkt akkoord? Uitstel? Slechts een volkomen mislukking schijnt onwaarschijnlijk en wel omdat geen der partijen de verantwoordelijkheid hiervoor zal willen dragen. Het zou overigens niet volkomen juist zijn te beweren, dat de besprekingen weer op hetzelfde punt zijn aangeland, waar vandaan de ministers op 11 mei, de openingsdatum van de conferentie, startten. In de loop van de besprekingen zijn de grondslagen van een mo gelijke reeling van de kwestie-Berlijn duidelijk in het licht gesteld. DE GRONDSLAGEN De Britse minister van buitenland-1 se zaken, Selwyn Lloyd, heeft deze grondslagen vrijdag nog eens opge-1 somd: vermindering van de weste- lijke troepen in West-Berlijn, stop zetting van de vijandige propaganda en activiteit over en weer in Oost en West-Berlijn en een Russische ga rantie voor de vrije toegang van het Westen naar West-Berlijn. Geen ingewijde heeft ooit verwacht, dat de conferentie meer zou opleve ren dan een akkoord op deze beperk te basis. Maar bij de onderhandelin gen hierover is men steeds weer ge stoten op de principiële kwestie: moet het huidige bezettingsstatuut van Berlijn gehandhaafd blijven tot de hereniging van Duitsland een feit is geworden, of moet dit statuut wor den opgeheven? M.a.w. moeten de westelijke troepen al dan niet- in West-Berlijn blijven? Volgens een oud gezegde moet men om een hinderpaal heentrekken als men hem niet overwinnen kan. Als men het in Genève hierop houdt, zullen de ministers een manier moe ten vinden om om deze hinderpaal heen te trekken. Men heeft in het westelijke kamp de indruk, dat Gro- myko, gezien zijn jongste voorstel len, nu niet bepaald genegen is om met geduld een dergelijke weg te zoeken. Premier Macmillan van Engeland heeft op een bijeenkomst van de con servatieve partij gezegd, dat de wes telijke ministers nog trachten met hun Russische collega's tot overeen stemming over Berlijn te komen. De premier toonde zich niet al te pessi mistisch. „Maar wij moeten wel bedenken, dat de toestand in Berlijn gevaarlijk kan worden, als de Russen hun stand punt niet aanzienlijk wijzigen", zei de Engelse premier. In Goa begraven De acht slachtoffers van de vorige week verongelukte Martin Mariner zijn zondag op de r.k. Vasco da Ga- ma-begraafplaats in Nova Goa (Por tugees India) begraven. De acht doodkisten werden geplaatst in een graf in de vorm van een kruis. Autoriteiten van Goa, de Neder landse commissie die een onderzoek naar de ramp instelt en bemanningen van Nederlandse schepen woonden de begrafenis bij. Toespraak van Adenauer Bondskanselier Adenauer heeft zondag op een bijeenkomst van de Beierse afdeling der christen-demo cratische partij te München ver klaard, dat de conferentie tussen Oost en West te Genève tot een klein suc ces zou leiden „juist genoeg dat er voor de Sowj et-Unie een topconfe rentie mogelijk wordt gemaakt". Adenauer zei, dat de verdeling van Duitsland geen realiteit is omdat 95 procent van de Oostduitse bevolking geen communist is. „Wij spreken al tijd van hereniging, maar wij moeten eigenlijk spreken van bevrijding uit de slavernij", aldus Adenauer hierbij doelend op de Oostduitsers. De bondskanselier was van mening, dat de R.K. Kerk en de protestantse kerken vrijuit moeten spreken over de christenvervolging, die op het ogenblik in Oost-Duitsland aan de gang is. Hierover is niet genoeg be kend. Adenauer was er niet van over tuigd, dat de hereniging van Duits land spoedig een feit zal zijn. „De gang van zaken te Genève bewijst dat mijn opvatting juist is". Bruidegom neergeschoten Algerijnse rebellen hebben zater dag een jonge Algerijn neergeschoten op de stoep van de Parijse kerk, waar hij even tevoren met een r.k. meisje in de echt was verbonden. Het slachtoffer, Amar Guilmani, werd ernstig gewond. Het bruidspaar poseerde voor de kerk voor de fotografen toen vier schoten knalden. Twee Algerijnen met pistolen in de hand stonden nau welijks vier meter van de pas ge trouwden. Guilmani viel neer met een kogel in het hoofd. Een van de aanvallers is door het publiek gegrepen en danig toegeta keld. De politie slaagde er met veel moeite in hem te ontzetten en te ar resteren. De politieauto werd door het publiek gekanteld. De tweede Al gerijn kon ontkomen. In' ettelijke Franse steden hebben zich weer schietpartijen tussen Alge rijnen voorgedaan. Drie van hen wer den gedood. Het Britse kabelschip „Ocean La yer", dat zich 600 mijl ten Z.W. van Ierland bevindt, staat in brand. De gehele bemanning van het fel brandende kabelschip is door een Duits schip, de „Flavia", aan boord genomen. Amerikaanse eigendommen op Cuba Amerikaanse onderdanen, wier sui ker- en andere ondernemingen op Cuba zullen worden genationaliseerd volgens de agrarische hervormings wet, door Fidel Castro uitgevaardigd, zullen daarvoor geen schadeloosstel ling ontvangen in contanten. In een televisietoespraak heeft pre mier Castro zaterdagavond medege deeld, dat voor deze Amerikaanse eigendommen, waarvan de waarde in de honderden miljoenen dollars loopt, de enig toegestane vergoeding zal be staan uit obligaties van de Cubaanse staat met een looptijd van 20 jaar en met een maximum rente van 4H procent. Castro zeide dit naar aanleiding van een nota van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken van donderdag j.l., waarin voor de in beslag te nemen Amerikaanse eigendommen een voldoende, spoedi ge en gerechtvaardigde compensatie wordt geëist. „Nog even wachten met staken menen de Franse spoorwegmannen De communistische, christelijke en socialistische vakbonden van Franse spoorwegmannen, die voor dinsdag a.s, een staking hadden aangekon digd, hebben vanmorgen te kennen gegeven, dat zij bereid zijn het sta kingsparool op te schorten, indien de regering toestemt in het beginnen van besprekingen over de loonkwes- ties. Het besluit tot eventuele opschor ting van de staking werd genomen op een bijeenkomst van de vakbond leiders na de aankondiging van de regering dat belangrijk spoorweg personeel gevorderd zou worden. Na het besluit van de vakbonden werd een afspraak gemaakt voor een bespreking van vakbondleiders met de minister van verkeer Buron rond het middaguur. In een communiqué vanwege de vakbonden wordt geprotesteerd tegen de vrijdag door premier Debré geuite bewering, dat bepaalde lieden met het stellen van looneisen poli tieke oogmerken wilden bemantelen. Om de staking alsnog te vermijden, aldus het communiqué, behoeft de regering alleen maar terug te komen van haar op 4 juni als volgt omschre ven standpunt: „de regering is in de huidige omstandigheden niet van plan andere regelingen te treffen ter zake van de lonen en de pensioenen in 1959 dan de per 1 februari toe gestane verhoging". In India bevindt zich een staatje, Kerala, dat door communisten wordt geregeerd. Tegen dat rode bewind bestaat nogal verzet, dat evenwel hardhandig wordt neergeslagen. Zo werden in het afgelopen week eind 5 personen gedood door een sal vo geweerschoten dat de politie in Ankamali, in het noorden van Ke rala, loste op een woedende menigte van ongeveer tweeduizend mensen die het politiebureau wilde bestor men om een man te bevrijden wiens enig vergrijp was geweest dat hij met een plakkaat van de actie voor lij delijk verzet had staan posten voor een winkel. Er vielen 22 gewonden onder de menigte en 27 onder de po litie. De menigte was met stenen en stokken gewapend. In de hoofdstad van Kerala arres teerde de politie meer dan 2O0 men sen die met plakkaten op post had- Apen de ruimte in Een chimpansee en rehsusapen zul len eind juli of in augustus van de nieuwste raketbasis op Wallops Is land voor de kust van Virginia 180 km de ruimte ingeschoten worden. Het is de bedoeling, dat de bussen met de levende dieren weer veilig de aarde bereiken. Een keukenmeisje in het restau rant van Londen-Airport heeft zon dag enkele benauwde ogenblikken doorgemaakt. Twintig minuten lang zat zij opgesloten in een defecte lift, waarin het water steeds hoger en hoger steeg. Monteurs slaagden er tenslotte in haar uit haar benarde positie te verlossen en het lek in een dak-watertank waardoor het hele restaurant blank kwam te staan, te A He Kameraden begroeven de strijdbijl Engeland viert Koninginnedag den gestaan voor overheidsgebouwen. Zij zullen terecht moeten staan we gens belemmering van het werk van de overheid. De eerste minister van Kerala, Namboodripad, heeft premier Nehroe van Indië uitgenodigd de toestand in Kerala zelf in ogenschouw te komen nemen Nehroe heeft op die uitnodi ging nog niet gereageerd. De democratische oppositiepartijen in Kerala hebben de massale actie voor lijdelijk verzet gebrganiseerd omdat zij de mening zijn toegedaan j dat de communistische overheid de j bevolking essentiële rechten ontzegt en dat zij niet optreedt tegen de' steeds sterker wordende corruptie. Overstromingen in Alpengebied In verscheidene delen van Oosten rijk en Beieren hebben zich het afge lopen weekeinde uitgebreide over stromingen voorgedaan, veroorzaakt door stortregens die reeds meer dan twee dagen aanhouden. In de Oosten rijkse provincie Salzburg zijn enkele dorpen door het water geïsoleerd en blank gezet. Twee boeren verdronken. De Do- nau is dermate gezwollen, dat alle plezier vaarten moesten worden afge last. In Tirol helpen agenten, brand weerlieden, burgers en soldaten om erger te voorkomen. In de Beierse Alpen zijn sommige wegen door val lend puin onbegaanbaar en ook de spoorlijn Garmisch-Griessen was zon dagochtend gestremd. In het dorp Oberammergau, bekend van de pas-i siespelen, moest men zich met boot jes verplaatsen. Vierhonderd km zui delijk van Wenen in de Karintische Alpen, waar op alle bergen sneeuw is gevallen, nam men een aardschok van middelbare sterkte waar, die overigens geen schade aanrichtte. Zondagavond was de regen opge houden en zakte het water weer in de zijrivieren van de Donau, de Inn, de Salzach en de Traun. Ook in Ti- rol zakt het water en herstelt men met spoed de beschadigde wegen en bruggen. Met twee maten Vier jonge blanken, die in Talla hassee, Florida, terechtstaan wegens aanranding van een negermeisje zul len niet de doodstraf krijgen, door dat de jury clementie voor hen heeft aanbevolen. De jury verklaarde hen wel schuldig. De vier verdachten de 23-jarige Collinswordth, de 20-jarige Scarbo rough en 18-jarige Beagles en de 16- jarige Stoutamire kunnen thans nog maximaal levenslange gevange nisstraf krijgen. Het is echter ook mogelijk dat ze r met een voorwaar delijke straf afkomen. In negerkringen merkte men op dat in Florida nog geen enkele blanke wegens aanranding van een neger vrouw ter dood is veroordeeld. Daar entegen wachten op het ogenblik vier negers op hun terechtstelling wegens aanranding van blanke vrou wen. Sedert 1924 zijn wegens dit feit 37 negers terechtgesteld. Eén blanke werd ter dood gebracht omdat hij een blanke vrouw had aangerand. Een geweldige ijsberg zou volgens de „News Chronicle" bij de Ameri- Na een fractievergadering van de Duitse christelijke democratische partij in Bonn, welke niet langer dan een kaanse kust een transatlantische ka- uur duurde, is het conflict tussen bondskanselier Adenauer en zijn minister van economische zaken Erhard bel hebben doorgesneden. Andere bijgelegd. Adenauer heeft in deze vergadering de nadruk gelegd op de grote verdiensten van Erhard voor ijsbergen zouden gevaarlijk dicht bij West-Duitsland. De verzoening moest uiteraard op de foto. V-Iju.: Adenauer, Erhard, Gerstenmaier, voorzit- j de scheepsvaartroutes tussen Ame- ter van de bondsdag en dr Krone. I rika en Europa komen. H.M. Koningin Elizabeth II van Engeland, gefotografeerd tijdens do „Trooping the Colour", de kleurige plechtigheid, waarmede ieder jaar haar verjaardag officieel gevierd wordt. Zij draagt hier de tuniek van de Gold streamguards. Op de voorgrond, gezeten op een grijs paard, de hertog van Edinburgh. Tweeduizend deelnemers aan intern. Koempoelan Zaterdag en zondag is in het bui tencentrum Gilwell St. Walrick in Overasselt bij Nijmegen de tweejaar lijkse Koempoelan gehouden van de „verkenners van de katholieke jeugd beweging". De hoofdcommissaris mr. F. B. I. M. Jansscns opende zaterdag de nationale leiders- en leidstersbij eenkomst, die met de afgevaardigden van zusterorganisaties uit Nederlanu, Duitsland en België een gezelschap van ongeveer drieduizend personen omvatte. Mr. John Thurman, de camp chief van het Gilwell Camp in Engeland hield een beschouwing over „verken nen in de wereld van vandaag". Ter gelegenheid van de viering van het tweede lustrum van het Walrick- centrum werd het schimmenspel „Nocturne voor harp" opgevoerd. Zondag werd in de openlucht een hoogmis opgedragen door mgr. W. M. Beckers, bisschop coadjutor van Den Bosch. In de loop van de voormiddag sprak pater J. Joos uit Brussel over „De wereld, waarin wh leven". In de namiddag gaven de honder den leden van de Nijmeegse distric ten demonstraties in EHBO- en brandweeroefeningen. In verband met de verhoging van de prijzen van grondstoffen heeft de federatie van slijtersorganisaties de slijters geadviseerd, de prijs van alle in Nederland geproduceerde sterk alcoholhoudende dranken met ingang van 15 juni 1959 met tien cent per liter te verhogen. Vijftigduizend Rotterdammers hebben zaterdagavond de Taptoe in het Feijenoord-stadion bijgewoond, die door de Nederlandse strijdkrach ten was aangeboden aan het Koningin Wilhelminafonds. De baten zullen bij dragen aan de bouw van het Daniël den Hoed-ziekenhuis, dat in Rotter dam-zuid zal verrijzen. Het Tweede Kamerlid de heer Scheps (P.v.d.A.) heeft de minister van Binnenlandse Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Hebben officiële provinciale en gemeentelijke instanties, ter gelegen heid van het bezoek van de Sjah van Iran aan Friesland, de bevolking ver zocht de vlag uit te steken? 2. Hebben deze instanties bij dit verzoek wel de Nederlandse en de Iraanse, doch niet de Friese vlag ge noemd? 3. Is de minister niet van mening dat dit een verzuim is? Dit nummer bestaat uit 10 pagina's (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). KOELER Wisselende bewolking met en kele verspreid voorkomende buiten. Matige nu en dan vrij krachtige noordwestelijke wind. Gematigde temperaturen. Koeler weer De Bilt, 15 juni. Tijdens het weekeinde heeft het hogedrukgebied. dat zonnig en droog weer veroorzaakte, zich teruggetrok ken naar het zeegebied ten westen van Ierland. Dit werd o.a. veroor zaakt door een storing bij IJsland, die snel in de richting van de Noorse kust trok en tot een flinke depressie uitgroeide. Deze depressie kwam vanmorgen in de Finse golf aan. Doordat het hogedrukgebied zich verwijdert, en de luchtdruk in West-Europa verder daalt, gaat een noordwestelijke sto ring overheersen. Daarin verplaatst zich een weinig actief front naar het zuiden, dat maandagavond en in de nacht daarop het gehele land pas seert. Achter dit front wordt koelere lucht aangevoerd met wisselende be wolking en enkele verspreid voor komende buien. Bij IJsland begin nen de barometers te dalen op een volgende storing, waarvan nog niet zeker is in hoeverre deze zich tot een actieve depressie ontwikkelt. 16 Juni: zon op 04.19; onder 21.02; maan op 15.28; onder 01.38. Hoogwaterstanden 16 Juni: v.m. 10.52; n.m. 11.25. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden weer temp. HELSINKI zwaar bewolkt 17 C. STOCKHOLM half bewolkt 20 OSLO licht bewolkt 23 KOPENHAGEN regenbui 20 ABERDEEN zwaar bewolkt 28 LNDEN AMSTERDAM AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MÜNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN onbewolkt 22 onbewolkt 18 onbewolkt 18 onbewolkt 21 onbewolkt 18 onbewolkt onbewolkt onbewolkt 26 half bewolkt 21 onbewolkt 24 licht bewolkt 23 zwaar bewolkt 17 half bewolkt 20 onbewolkt 23 licht bewolkt 29 half bewolkt 26 INNSBRUCK zwaar bewolkt ATHENE onbewolkt ROME zwaar bewolkt AJACCIO onbewolkt MADRID zwaar bewolkt MALLORCA half bewolkt LISSABON onbewolkt Korreltje Een dwaze vriend is een groter plaag dan een wijze vijand. (Turks spreekwoord).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1