Prinses Wilhelmina schenkt „Het Loo" en omgeving aan de Staat Enorme brand in (uiemborg Om in verre toekomst versnippering te voorkomen Stevige straften in bromfietsenaffaire KORTE golf ZATEuDAG 13 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Geurig en kleurig feest in Ventimiglia In het Italiaanse plaatsje Ventimiglia op de Italiaans- Franse grens, is het jaarlijkse bloemenfestival gehouden, waaraan natuurlijk een bloemencorso was verbonden. De foto geeft een beeld van dit geurige en kleurige schou wspel. Vruchtgebruik blijtt aan de Kroon Prinses Wilhelmina heeft grbte stukken grond op en in de omgeving van Het Loo geschonken aan de Staat der Nederlanden. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, dat verband houdt met deze schenking. De Prin ses heeft de wens te kennen gegeven, in haar bezit zijnde onroerende goe deren van het landgoed „Het Loo", een aantal in de nabijheid liggende onroerende goederen en voorts de rechten, welke zij met betrekking tot een aantal opstallen op percelen, be horende tot het kroondomein, kan doen gelden, onder zekere voorwaar den en bepalingen aan de staat te schenken. Hierbij heeft de Prinses beoogd, dat deze goederen als één geheel in stand zullen worden gehouden en het genot van de vruchten daarvan voorbehouden zal blijven aan de draagster van de Kroon, d.w.z. Ko ningin Juliana. De Prinses en ook de regering is van oordeel, dat zulks het beste kan worden bereikt door het geschonkene onder te bren gen bij het kroondomein. Aldus schrijft minister Zijlstra in de me morie van toelichting. Ook het recht van pacht blijft aan de Kroon. ir Ivan een ander hotel. Voorts in Apel doorn 2827 hectare, waarop Het Loo staat, een boerderij en twee huizen, en in Uddel waar drie boerderijen en zeven huizen staan. Tenslotte nog 344 hectare in Nunspeet. I De gezamenlijke oppervlakte be draagt 6370 hectare; dit is ca. één derde deel van het eiland Walche ren. Het is de bedoeling van Prinses Wlhelmina, dat deze gebieden aan één stuk bewaard blijven en niet versnipperd geraken. De prinses heeft deze mogelijkheid vooral voor de verre tcekomst willen uitsluiten. Daar de regering met eerbiedige dankbaarheid en instemming van de voormelde doelstelling heeft kennis genomen, heeft de minister de schen king namens de staat aanvaard, al dus voorts de memorie. Deze over eenkomst behoeft, gezien de aan de schenking verbonden voorwaarden en bepalingen en de toevoeging aan het kroondomein, bekrachtiging bij de wet. Het ingediende wetsontwerp strekt tot het treffen van deze wet telijke voorziening. Een deel van de over te dragen gronden liggen in Gortel (gemeen te Epe en Oenen). Hier staan veer tien boederijen en twaalf woningen (1625 hectare). In Niersen (Vaassen) vallen onder de schenking nog 1777 hectare met veertien boerderen, ze ven huizen en een winkel; in Hoog Soeren 156 hectare met veertien wo ningen, een hotel en een dependance Charly Chaplin op vacantie m TBC NOG NIET OVERWONNEN. De tuberculose-epidemieën in 1958 en ook nog in 1959 vormen een teken aan de wand, dat grote waakzaam heid bij de bestrijding van tubercu lose geboden is. Dit verklaarde dr. M. R. Heynsius van den Berg, voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Centrale Ver eniging tot Bestrijding der Tubercu lose, in Utrecht bij ae opening van de algemene vergadering van deze vereniging. Hij zei, dat de laatste ja ren bij het publiek het misverstand heeft postgevat, dat de tuberculose vrijwel zou zijn verdwenen en als volksziekte van geen belang meer zou zijn. De sterke daling van het tuberculose-sterftecijfer sinds 1945 heeft tot die mening aanleiding gege ven, aldus dr. Heynsius van den Berg. Hij voegde hieraan toe, dat er in 1958 echter donkere wolken zijn komen opdagen: het sterftecijfer is in geringere mate gedaald dan in voorgaande jaren (in 1954 7,5 t.b.c.- sterftegevallen per 100.000 inwoners en in 1955, 1956, 1957 en 1958 resp. 6,7, 5.5, 4.7, en 4,3). Het ziektecijfer vertoont ten op zichte van 1957 nauwelijks enige daling. HAAGSE RECHTBANK. Enige uren heeft de Haagse Recht bank besteed aan de behandeling van een bromfietsenaffaire, waarbij I vier Leidenaars betrokken waren. Er I werden stevige straffen geëist, tegen de eerste verdachte, de 38-jarige v. d. T. zeven maanden gevangenis straf. Er waren tegen hem twee dagvaar dingen uitgebracht, ten eerste dat hij op 1 december 1958 zich wederrech telijk een bromfiets had toegeëigend uit een stalling, nadat een andere Leidenaar, de 39-jarige C. S., op de Stationsweg een stallingskaartje had gevonden. Ten tweede had verdachte j samen met zekere J. K. uit Leiden op 12 december van een schoolplein aan de Hooglandse Kerkgracht een brom fiets weggenomen. Beide karretjes waren in Amsterdam op het Water- looplein verkocht en de buit werd gedeeld. Op 19 februari jl. was verdachte v. d. T. samen met M. nog door de Haagse Rechtbank veroordeeld we gens een poging een bromfiets te ste len, enkele dagen na de nu tenlaste- gelegde feiten. „Waarom hebt u toen niet meteen in februari schoon schip gemaakt en j ook deze dingen bekend. Nu moet u er apart voor terecht staan", zei de president. De verd. v. d. T. zei, dat hij M. had willen sparen. Het rapport zei over deze verdach te dat het een slappeling is en niet bepaald werkwillend. „Als u zes kin deren hebt kunt u zich dat niet ver oorloven, dan moet er gewerkt wor den", onderwijst de president. Tegen de 33-jarige schilder F. M., die nu nog vanwege het vorig von nis in Norg vertoeft, werd wegens heling twee maanden gevangenisstraf geëist en tevens werd tenuitvoerleg ging gevraagd van de vorige maal voorwaardelijk opgelegde vier maan den. Na raadkamer direct uitspraak doende veroordeelde de rechtbank M. tot een maand gevangenisstraf en werd de voorwaardelijke straf niet ten uitvoer gelegd. In deze zaak werd een vertegenwoordigster van het bureau voor alcoholisme gehoord, die meende dat met een anti-drank- kuur nog wel wat met M. te berei ken zal zijn. De reeds vijfmaal veroordeelde 31-jarige grondwerker J. K. hoorde negen maanden met aftrek tegen zich eisen, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proef tijd en toezicht van de R.K. reclasse ring. Zeven maanden, waarvan drie voorwaardelijk met drie jaar proef tijd en toezicht van het Leger des Heils werd geëist tegen de 39-jarige voeger C. S. „Als hij met het stal lingskaartje had gedaan wat er ge daan moest worden dan was deze hele zaak achterwege gebleven", merkte de officier van justitie op. Uitspraken 25 juni. Marie José mag niet ontvreden zijn Charley Chaplin brengt met zijn vrouw Dona een vakantie van een week door in Venetië, ik welke stad hij volgens de geruchten zijn nieuwste film zou gaan maken. De foto toont het echtpaar wandelend tussen de be roemde duiven op het al even beroemde San Mareoplein. NIEUWE ZILVERVLOOT-CAMPAGNE Ten behoeve van het Ideaal-spaar- plan „De Zilvervloot" is een nieuwe voorlichtingsactie ingeluid. Ongeveer 200.000 jongeren van 15 tot 21 jaar. die sinds 1 januari 1958 in loondienst zijn gegaan, ontvangen een brief van de Staatssecretaris van Algemene Zaken. In die brief wordt gewezen op de mogelijkheden die het Ideaal-spaarplan biedt. Een week la ter wordt hun vanwege het ministe rie een tweede brief toegezonden die in aansluiting op de eerste, nog wat nadere bijzonderheden geeft en een opwekking bevat om met de Zilver vloot in zee te gaan. Tenslotte krijgen zij in de derde week een eenvoudige, geïllustreerde brochure, die met name gaat over de 'betekenis van eigen bezit. Deze actie wordt, evenals die van het vorige jaar, gevoerd in onderlin ge samenwerking tussen de landelijke spaarinstellingen en de overheid. Lag de vorige keer het accent op de alge mene benadering, thans valt de na druk op de persoonlijke benadering. Het is de bedoeling om nog in de loop van dit jaar ook de aandacht te Het negentienjarige Franse meisje Marie José Serio, dat op 2 mei j.1. tijdens een autotocht met haar vrienden door Algerijnse opstandelingen in een hinderlaag werd overvallen, bij welke overval haar vrienden werden gedood, is vrijgelaten en teruggekeerd in haar woonplaats Constantine. Op een persconferentie heeft zij verklaard, dat zij door de rebellen wel van schuilplaats naar schuilplaats in de bergen was vervoerd om de Franse patrouilles te ontkomen, maar dat zij uitstekend was behandeld. Wijken werden ontruimd In Oulemborg is vannacht om kwart over drie een grote brand ont staan in de Siaps stralingsverwar- mingsindustrie die ondergebracht is, in de vroegere Cadenacomplexen in' de Lange Meent. Er werd direct groot alarm gegeven, omdat huizenhoge] vlammen boven de industriewijk op-j rezen, en met zware explosies acety- leenflessen ontploften. De tegenover de fabriek gelegen huizen moesten in allerijl ontruimd worden, waarbij de bewoners via de achtertuinen een goed heenkomen moesten zoeken. Toen de brand zich uitbreidde naar de meubelfabriek Centrum riep de commandant van de brandweer hulp in van de brandweren van Gelder- ma lsen en Beusichem. Met 20 stralen pakte men het vuur aan, doch om zeven uur vanochtend woedde het nog voort. Verschillende opslagplaat sen van andere bedrijven, w.o. die vragen van de daarvoor in aanmer king komende leerlingen van onder wijsinstellingen. Voorts zullen er enkele kleine ad vertenties verschijnen en in aanslui ting op dit alles is er voor de afzon derlijke spaarinstellingen de moge lijkheid voor aanvullende acties. Zo zal bihnenkort overal in het land een nieuw affiche verschijnen. van Spoors mosterdfabriek, werden aangetast. De schade beloopt tonnen. Vele particulieren hebben van nacht geassisteerd bij het bergings- en blussingswerk. Er is bij de brand, ondanks het feit dat voortdurend acetyleenflessen explodeerden, nie mand gewond geraakt. De wijk waar de brand woedde (Lange Meent, Tol lensstraat, Slot straat enz.) is versto ken van stroom. Deze heeft men vei ligheidshalve afgesloten. Hierdoor kon een bakkersbedrijf niet werken. De eigenaar van deze bakkerij was genoodzaakt, bestellingen te doen by zijn collega's. De brand heeft naar schatting 50 arbeiders werkloos gemaakt. In Cu- lemborg, waar men toch al kampt met een nijpend tekort aan ruimte om industrieën onder te brengen heeft men er in de verste verte nog geen idee van, waar men de getrof fen bedrijven tijdelijk zou kunnen huisvesten. Toen de korpsen van Beusichem en Geldermalsen van morgen omstreeks half negen uit Culemborg vertrokken, was men de brand wel meester, maar had men deze nog niet geheel geblust. Afgezien van de schade die is toe gebracht aan de drie bedrijven en de aardappelopslagplaats, is ook verder nog aanzienlijke glasschade aange richt aan de spoorweg seintoestellen- industrie van Philips en aan vele woonhuizen. Voorts werd o.a. een Vollrawagen zwaar beschadigd, toen deze werd getroffen door brokstuk ken van een omvallende muur. De brand werd ontdekt door twee politie agenten, die om drie uur hun ronde begonnen. Strijd tegen een oude vijand in Jordanië Voor de elfde maal is te Rotter dam de Van Oldenbarneveitpenning het hoogste eerbetoon van de ge meente Rotterdam uitgereikt. Thans werd aan mr. Jac. Dutilh de penning verleend ter gelegenheid van diens 75ste verjaardag op 19 juni van dit jaar en als waardering voor de diensten, die hij gedurende een lange reeks van jaren Rotterdam heeft bewezen. „Schrikkeljarigen" uit Neder land en van over de grens zullen tussen 11 en 16 juni 1960 voor een. reünie bijeenkomen in Purmerend. Deze samenkomst zal samenvallen met de feesten bij gelegenheid van j het 550-jarig bestaan van de gemeen- te maar het is de bedoeling, deze reünie om de vier jaar te herhalen. I Reeds 150 deelnemers hebben zich gemeld; b. en w. zullen hen officieel ontvangen. Koning Paul van Griekenland, die de vorige rhaand in Zürich een oogoperatie heeft ondergaan, is woensdag uit het ziekenhuis ontsla gen. De Oostduitse autoriteiten heb ben vrijdag twee leden van de Fran se militaire politie vrijgelaten, die dinsdag, toen zij een Algerijn op Oost duits gebied achtervolgden, waren ge grepen. De Algerijn was uit een trein gesprongen, die van West-Berlijn naar West-Duitsland reed. Het Pekingse „Volksdagblad" meldt, dat hagel, regen en overstro mingen veel schade hebben toege bracht aan de te velde staande zo- mergranen. Er zijn ploegen gevormd] om de zwaarst getroffen gebieden te helpen. De boeren krijgen van de overheid een hoeveelheid graan als voedsel toegewezen voor de tijd tot. de herfstoogst. Zware regenval heeft in Stier marken, Neder- en Opper-Oostenrijk I plaatselijke overstromingen veroor- In Jordanië wordt op het ogenblik met man en macht gewerkt aan het doden van Miljoenen jonge sprink- zaakt. Hier en daar staan wegen en hanen om zodoende te proberen een dreigende plaag af te wenden. Deze foto laat zien hoe twee medewerkers spoorlijnen onder water. I van het Jordaanse ministerie van landbouw de aloude vijand met moderne verdelgingsmiddelen bestrijden.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7