BENGELS VAN 12 JAAR ZEILEN DAT HET EEN LUST IS In hun V-J's iroiseren zij ruw weer en haaiengevaar OMSLAAN BETEKENT SLECHTS EEN NAT PAK De V-J kan niet zinken DE LEIDSE COURANT (Bijzondere medewerking) Een zeilboot die niet zinken kan is ideaal voor jeugdige watersportvrienden. Ruim een kwart eeuw geleden bouwden een geweermaker en een scheepsontwerper zo'n boot in Sydney. Thans zijn er ruim zesduizend van die ranke scheepjes in de vaart! ONZE JEUGDIGE avonturiers-te-water dan ken het aan de V-J, dat zij zo volop kun nen genieten van frisse lucht, zonneschijn, mooie tochten en opwindende wedstrijden. Bo vendien leren zij aan boord van hun notedopjes samenwerking, besluitvaardigheid en sportieve zin", aldus een Australische zeiler van inter nationale vermaardheid. „Die V-J is een won- derscheepje", vervolgde hij, „tot voor kort werd het uitsluitend in Australië gebruikt, maar de laatste jaren is het ook elders ingevoerd, vooral in de Ver. Staten, doch tevens in Japan, Canada en Singapore. Zelfs langs de kusten der Mid dellandse Zee zag ik enige V-J's. Zijn ze al in Holland?" „Niet dat wij weten", antwoordden wij, „maar U weet, dat in Holland de zeilsport even hoog in aa;*zien staat als in Australië!" Dat wist onze zegsman. „Werkelijk een wonder- scheepje, die V-J", besloot hij, „je zeilt er heerlijk in en hij is een prachtige leerschool om later grotere boten te zeilen en werkelijk grote zeiltochten te ondernemen!" ZO BEGON HET HET BEGIN (van de V-J) was eenvoudig, om niet te zeggen alledaags. In 1929 stond Sil Rohu, een Australische wapensmid van Franse afkomst, dikwijls te kijken naar spelevarende kwajongens die met eigengema ikte scheepjes in de haven van Sydney hun vrije tijd zoek- brachten. Ongelukken kwairen nog al eens voor. Soms schudde Rohu bedenkelijk het hoofd, want hij wist, dat er wel eens veel haaien in Sydney's haven zijn. Wat we nodig hebben, overwoog hij, is een goedkope en ongevaarlijke zeilboot voor onze belhamels. Hij besprak het denkbeeld met zijn vriend Charles Sparrow, scheepsontwerper van beroep. Soarrow dacht een paar uur diep na en belde Rohu toen op. „Sil, dat plan van je", zei hij, „dat komt in orde. Ik zal zo'n scheepje ontwerpen en bouwen. Zo gezegd zo gedaan. Met Rohu samen werkte Sparrow het denkbeeld uit en op 1 mei 1931 liep de eerste V-J van stapel voor een proef vaart in de haven van Sydney. Er stond een sterke wind. De zee was ruw en het water in de haven onstuimig. Er was veel belangstelling voor het experiment. Enige boten van toe schouwers sloegen om De nieuwe boot hield zich echter kranig. Hij doorstond de proef glansrijk. Er was geen kwestie van omslaan. Ware hij wel omgeslagen, dan had het weinig moeite gekost om hem weer veraind te krijgen. Kortom, het scheepje was licht, snel en zeer handelbaar, ook al was het (mirus de boeg spriet) nauwelijks drie-en-een-halve meter lang. Rohu en Sparrow gaven hun nieuwe boot de naam „Vaucluse Junior". Vaucluse is een welvarende v/ijk nabij Sydney's haven. En „junior" duidde aan, dat het nieuwe type vooral voor jeugdige zeilers was bestemd. Al spoedig noemde iedereen het scheepje de V-J (Austra lisch: Vee-Jay). Vóór 1931 ten dnde was, waren er reeds acht V-J's in de vaart en toen Rohu in 1945 stierf, kon de V-J er op bogen, Australië's meest gezeilde boot te zijn. In 1936 was hij al als nieuwe „klasse" erkend en op liet ogenblik zijn er alleen in Australië al meer dan zes duizend V-J's in gebruik. Rohu en Sparrow deden dus meer dan een nieuwe boot scheppen, zij gaven de stoot tot een golf van „zeil-enthou- siasme" in Australische jeugdkringen. Zo'n V-J kan gemakkelijk twaalf knopen lopen en zelfs achttien als hij werkelijk goed gezeild wordt. Bovendien, zo'n V-J kan men zelf in zijn achter tuin bouwen en is gemakkelijk te transporteren over land. Zelfs zonder hulp heeft een handige jongen (mits hij over de tekeningen beschikt en het materiaal) niet meer dan een paar we ken nodig om zijn V-J te voltooien. PITTWATER ENIGE TIJD geleden bezochten wij Pittwater, 30 km. ten noorden van Sydney gelegen. Daar is een zeer gezocht woon- en vacantie- oord met vriendelijke bungalows, aardige hui zen, mooie tuinen en een prachtige natuur. U kunt er wandelen en vissen. U kunt er luieren en dromen. Doch beter dan wat ook kunt U er zeilen. De grote zeewaardige jachten kiezen er het ruime sop en brengen dan dagen achtereen door in volle zee. De V-J's en andere kleine schepen beperken zich tot een bescheidener areaal in de buurt van het nabije Scotland Is land. En daar houdt de Bayview Yacht Racing Association iedere week een samenkomst van jeugdige V-J-zeilers. Omdat wij de V-J's in actie wilden zien, gingen wij naar Pittwater. Het was een mooie ochtend. Heerlijke zonne schijn. Een heldere hemel. Er woei een tamelijk sterke noordooster, de wind voor ideaal zeil- weer in die streek. Het was echter tamelijk warm, zodat er kans was op onweer. Zou zo'n onweer losbarsten, dan zouden er (hoorden wij) stellig enige V-J's omslaan, maar die risico baart de V-J-bemanningen geen zorg. De wed strijd (prijs: armbandhorloge van 100.zou 's middags om één uur beginnen. Om half elf echter waren reeds een half dozijn scheepjes uit het botehuis gehaald en gedeponeerd op het gTas langs de weg. Een aantal jeugdige zeilers waren reeds bezig om hun notedopjes op te tuigen. Er waren schooljongens onder hen, maar ook kantoorbedienden en ambachtsleer jongens. Voorts een paar meisjes, die er, ge bruind als ze waren, in hun zeilkleding aardig uitzagen. Sommigen waren te voet of per fiets naar Pittwater gekomen, anderen per auto. Nu waren allen druk in de weer. Boten halen, boten in het water dragen en dan, op het water, de middenzwaarden monteren. Dit alles ge beurde onder toezicht van de onder-commandant van de Club, Chris Hilderbrandt. Hilderbrandt is garagehouder In Sydney, doch de bekoring van het water (zei hij) kan hij maar zelden weerstaan. Hij vertelde ons, dat zijn Club naar Australische maatstaf klein was, bijna twintig ingeschreven boten en ongeveer vijftig leden tussen de elf en twintig jaar. „Aardig goedje", vond Hildebrand, „kijk maar eens Hij wees ons op een wedstrijdzeiler van elf jaar. Bill Bo wring geheten, zoon van een apotheker. Eigenaar en „commandant" ban een V-J, die hij samen met een vriendje van twaalf zeilde. Natuurlijk kreeg Bill een goede handi cap, maar niettemin had hij herhaaldelijk een uitstekend figuur gemaakt en kort tevoren bij een wedstrijd zelfs de tweede plaats veroverd met zijn „Whirlwind". Toen wij op de Club waren, bestond er erg veel belangstelling voor twee zestienjarige schoolmeisjes. Zij moesten die dag hun eerste grote wedstrijd zeilen. Ze kregen een handicap van twintig minuten, maar leden niettemin aan plankenkoorts, 's Middags konden wij, gezeten in de motorboot van de scheidsrechter, het wel en wee der meisjes vol gen. Wij zagen haar omslaan, toen zij een boei namen. Haaienvrees noch diepte-angst sloegen Jane Mercer en Margaret Meere echter uit het lood. Snel klommen zij weer aan boord en zeil den door, ook al wisten zij natuurlijk, dat zij geen winstkans meer hadden. „Pech", zei Jane's moeder (die zelf vroeger een V-J heeft gezeild), „ze hebben nog te weinig ervaring. Maar die kan niemand ze bijbrengen. Dat is een kwestie van tijd en veel zeilen!" OOK NAAR NEDERLAND? HIDEBRANDT vertelde ons na de wedstrijd iets over de V-J-wedstrijden. „Een der mooiste sporten, die er zijn", meende hij. „Voor jongelui is er geen betere denkbaar. De V-J- zeilerij kweekt initiatief en samenwerking aan. Je bent met zijn tweeën aan boord en moet het samen doen. Doe je het niet samen, dan lig je heel snel in het water. Betekent niet veel meer dan kopje onder, maar ook een verloren wedstrijd. De boot, die verspelen ze niet, maar wel de eer! Op het water is het beter en gezon der voor de jongens en meisjes dan in bioscoop zalen of op danspartijtjes. En ze leren de geest van ware sportiviteit kennen, ze leren fair te zijn.... en ze leren zeilen bovendien!" „Misschien komen er over enige tijd wel internationale V-J-wedstrijden", vervolgde Hil- debrandt, „de boot is er uitstekend voor ge schikt en haalt het beste uit de zeilers.Ja, hij vergt meer van de bemanning dan de boten van sommige andere klassen Wij namen afscheid van Hildebrandt cn reden terug naar Sydney. Misschien rien vrij binnen kort in Nederland ook V-J's op de Friese Meren, de Loosdrechtse Plassen, de Kaag en andere wateren, die bij de Nederlandse zeilers in trek zijn, overwogen wij tijdens de terugrit. oiioiioiioiionoiioiioiioiioiioiioiioiioiioiioiiona Foto boven: Een harde windstoot heeft deze V-J tijdens een wedstrijd laten kapseizen. Na weer aan boord geklommen te zijn, proberen de 11-jarige commandant, Bill Bowring, en zijn 12-jarige bemanning, Miles Farwell, hun boot weer in zijn normale stand te brengen. Onder: In het water of op de wal, de V-J is altijd gemak kelijk hanteerbaar. Hij kan zonder moeite door vijf jongelui verplaatst worden. Links: De V-J is geen comfortabele boot. Hij is gebouwd voor echte zeilsportliefhebbers. Dit scheepje vaart met een flinke bries in de zeilen in de haven van Sydney.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 4