Huidgenezing F» U ROL Intern, waterpolowedstrijden en balletzwemmen in De Does weekelykse CRonyeke der LIEFDE ZATERDAG 13 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Horizontaal: 1. lichaamsdelen, 6. hoofdstad van Tibet, 11. jongens naam, 12. broeibak, 14. stevig, 16. ka lief, opvolger van Aboe Bekr, ver overde Syrië, 17. kneedbaar mengsel, 19. meisjesnaam, 20. krom, 22. niet met een naam aangeduid, 24. voeg woord, 25. indische vogel ter groot te van een lijster, de straatjongen onder de vogels, 27. scheikundig ele ment (afk.). 28. verfstof, 29. zijtak Elbe, 31. stop van een vat, 32. gebod, 34. landschap in de Peloponnesus, 36 slangvormig dameshalshont, 37. lig gende, 38. danspariij, 39. uitbraaksel van een vulkaan, 41. leeftijd (Fr.), 42. rivier in Duitsland, 45. vrucht, 47. man van Ruth, 49. klein kind, 51. dorp in Friesland onder Tietjerk- steradeel, 54. tot nader order (afk. Lat.), 55. dorpel, 57. in elk geval, ten minste, 59. dorpje onder Epe, 60. gie rig, zuinig, 62. meisjesnaam, 63. oor zaak, 65. zuster, 66. dorp in Gelderl. onder Vuren, 67. rivier in Rusland, 68. tuchtroede. Verticaal: 1. dorp in Gelderl. onder Gorssel, 2. zijtak Donau, 3. deel van Afrika, 4. boom, 5. 12 gros, van kno pen, 7. oude Rom. munt, 8. steel, 9. half, 10. behoeftig persoon (meer voud), 11. cilindervormig projectiel, 12. zijde, 13. plaats voor dieren, 15. SPORT De nationaal technische commissie van de KNAU heeft de Nederlandse herenploeg, die op zondag 28 juni a.s. te Antwerpen tegen België uitkomt, als volgt samengesteld: 100 m. Smit (V en L), Ruiters (Em ma) en Bruin (Olympia). 200 m.: Smit, Bos (V en L) en Rui ters. 400 m.: Moerman (Pro Patria),* Ka- renbeld (Pegasus) en Kortlever (Mi nerva). 800 m.: Haus (PSV), Heida (AV 23) en Essajas (AAC). 1500 m.: Blankenstein (Trekv.), Stey- len (Shell) en Jansen (AAC). 5000 m.: Delnoye (Kimbria), Kunen (Sprint) en Jonkers (Sprint). 10.000 m.: Bleeker (Lycurgus), de Bruin (Minerva) en Viset (Cialfo). 3000 m. steeple chase: Koster (Trekv. Lam (VIF) en Spierenburg (Memphis) 110 m. horden: Kamerbeek (PSV), Nederhand (ALO) en Boere (Minerva). 400 m. horden: Parlevliet (V en L). Boere en Vissers (Haarlem). Verspringen: Hofstede (AAC), Weis- scher (Estafette) en Klaassen (Quick). Hoogspringen: Nummerdor (Olym pic), Knol (Thor) en van Kleeff (DOS). Hink-stap-sprong: Hofstede, Verschoor (Volt) en Fischbuch (Minerva). Polstokhoogspringen: Wijsen (Kim bria), Kamerbeek en van Praag (DOS). Speerwerpen: Fikkert (AAC), van der Heyden (AAC) en Kamerbeek. Discuswerpen: Koch (Pro Patria), Aarts (Hellas) en Fikkert. Kogelstoten: Koch, Aarts en van Wees (AAC). Kogelslingeren: Romani (V en L), Hamer (V en L) en de Groot (Siomo). 4 x 100 m. estafette: Smit, Bruin, Bos en Mock (AAC); res. Beker (Holland). 4 x 400 m. estafette: Haus, Parlevliet, Moerman en Karenbeld; res. Kortlever en Essajas. Algemeen reserve: Thissen (AAC). deel van een- huis, 17. vrucht. 18. riviertje op de W.-kust van Sumatra, 21. dorpje tussen Sneek en Joure, 23. gehucht in N.-Brabant onder de gem. Vlijmen, 26. rechtschapen, 28. ondoorschijnend, 39. Amerikaanse sierheester, 31. muzieknoot, 32. groente, 33. als 41 hor., 35. iemand die treitert, 40. bekend Nederl. schil der, 43. kat (scherts), 44. Engels vor stengeslacht, 46. komt van het var ken, 47. Europeaan, 48. muskus, 50. gil, 52. aanloop. 53. bijb. figuur, 54. gem. in N.-Brabant, 56. einde, 58. tel woord, 61. roodachtig, 64. scheikundig element (afk.), 66. lidwoord. Ook onder degenen, die deze week een oplossing inzenden op de kruis woordpuzzel, die hiernevcn gaat, worden weer twee prijzen, groot vijf gulden, verloot. Deze (goede) oplossingen dienen aan de PUZZELREDACTIE bezorgd te worden voor donderdagmorgen a.s. 12 uur. OPLOSSING VORIGE WEEK Horizontaal: 1. oaba, 4. poema, 8. darg, 11. enkel, 12. Adorp, 13. leeg, 14. Kilia, 16. Óise, 17. ter, 19. een, 29. les, 22. run, 24. bes. 26. Waalwijk, 29. Sevenum, 32. Arno, 33. Marum, 34. mare, 35. nep, 36. Jet, 37. Emma, 40. gevel, 41. sage, 43. rooster, 45. Tegelen, 47. pan, 49. Num, 51. sen, 52. neb, 54. Let, 57. emir. 58. poker, 60. rein, 61. reder, 62. Saron, 63. toen, 64. taats, 65. eten. Verticaal: 1. silo, 2. beet, 3. Anger- lo, 4. pek, 5. olie, 6. Main, 7. Ada, 8. droesem, 9. apis, 10. Goes, 15. Lek, 18 ruw. 20. lev, 21. bar, 23. Nijmegen, 24. Bemelen, 25. uur, 26. water, 27. animo, 28. kaper, 29. sujet, 30. Natal, 31. Megen, 38. mok, 39. Asperen, 41. Semeroe, 42. Gen., 44. tan, 46. gul, 48. dek, 50. mest, 1. sire, 52. Nora, 53. Best. 55. tent, 56. Onan, 58. pet, 59. ras. De winnaars van de beide prijzen die we de vorige week uitloofden zijn: C. J. Vaneman, Oude Kerkweg 7a te Hoogmadc en mevr. R. Feld- Van Meel, Donkersteeg 12a in Lei den. Ze krijgen hun prijzen spoedig thuisgestuurd. Huidzuiverheid Huidgezondheid Voeten en oksels Iris door Purol-poeder t Advertentn SUPERIEURE FINNEN Onder auspiciën van de L.Z.C. werden gisteravond in het Leider- dorpse Zwembad De Does een drie tal polo wedstrijden gespeeld tussen de Finse club Helsingfors Simsalls- kap, De Merwede uit Dordrecht en de L.Z.C. Ter opluistering bij deze internationale ontmoeting was er de damesploeg van Z.A.R. uit Amster dam die het vorig jaar bij de kam pioenswedstrijden balletzwemmen, gehouden te Amsterdam, het Euro pese kampioenschap behaalden. De wedstrijden werden voorafgega n door een ontvangst op het raadhuis waar zij door burgemeester Van Diepeningen in het Engels werden toegesproken. In het zwembad werden de aan wezigen welkom geheten door de voorzitter van de L.Z.C. de heer J. v. d. Reijden, die een bijzonder woord van welkom richtte tot bur gemeester en mevr. Van Diepe ningen, de beide wethouders, de secretaris van de Finse Ambassade, de heer Arling en de heren Planjer en Elzinga, ere-leden van de L.Z.C. Onder het spelen van de volkslie deren, werden de spelers aan het publiek voorgesteld waarna aange vangen werd met de wedstrijd Hel singfors S.S.-De Merwede. De Finnen beheersten het spel grotendeels door beter plaatsen en dit leidde na •zes min. na fraai opzwemmen van de linksachter die zuiver naar een mede speler plaatste tot een 1-0 voor sprong. Bij een scrimmage voor het Merwede-doel gaf de keeper on nodig een corner weg, wat hem duur te staan kwam, want er ontstond opnieuw een doelpunt (2-0). Toen in de tweede helft een Fin uit het water gestuurd werd, wist Merwede de achterstand te ver kleinen tot 2-1, maar uit een corner konden de Finnen de voorsprong vergroten en deze na een mooie aan val brengen op 4-1, tevens eindstand. Vervolgens konden we bewonderen het eerste deel van het balletzwem men. De openingsmars op de melodie van de River-Kwaimars werd ge zwommen door 12 meisjes in mili taire paradestijl, waarbij zij getooid waren met sjako's. Een zeer geestig nummer en heel goed uitgevoerd. De volgende nummers gaven, zoals de voorz. van de Z.A.R. per micro foon mededeelde, een verloop te zien van eenvoudige naar meer inge wikkelde nummers en werd besloten door een solo-nummer, de Taran tella, een Spaanse dans, een spel van snelheid en gratie op keurige wijze vertolkt door Hettle Balkenende. De hierop volgende polo wedstrijd tussen L.Z.C. en de Merwede werd gewonnen door L.Z.C. met doelpun ten van de midvoor die zich keurig vrij zwom, en uit een straf worp het tweede doelpunt maakte. Merwede dat hierna flink op kwam zetten, wist de achterstand wel te verkleinen tot 2-1, maar slaagde er niet in gelijk te maken. In het tweede deel van het balletzwemmen was een drietal nummers ingelast, waarmede men op het internationaal tournooi een eerste prijs heeft behaald. Dit waren Golden Tango, Vesuvius, een solo van H. Balkenende en La Forza del Des- tino, gezwommen door A. Appels, F. Eichenberg, N. te Riet en H. Bal kenende. Dit laatste was wel één van de mooiste nummers. Tot slot werd gespeeld L.Z.C.- H.S.S. De wedstrijd had een zeer spannend verloop, waarbij de Finnen nogal vinnig speelden. Kort na de aanvang werd er al een uit het water gestuurd, maar ondanks numrae- rieke overmacht, wist L.Z.C. hiervan geen profijt te trekken en zelfs kwam een doelpunt van de Finnen. Aange moedigd door het publiek werd er verwoed gestreden wat tot gevolg had, dat de scheidsrechter van beide partijen een speler aan de kant zette. Rust 1-0. Direct na de hervatting wist L.Z.C. onder luid gejuich gelijk te maken, maar weer nam H.S.S. de leiding met een schot van haar midvoor, die ge heel vrij lag. Toen kreeg L.Z.C. de kans om gelijk te maken met een strafworp, maar te lang wachten met schieten na het fluitsignaal was oorzaak, dat de scheidsrechter het doelpunt niet toekende. Een kapi tale fout was van L.Z.C.'s rechts achter, die een bal achterwaarts op een medespeler wilde terugplaatsen, maar de bal bij een vrij liggende tegenstander plaatste, die zich niet bedacht maar met een onhoudbaar schot de stand op 3-1 bracht en daarmede de tweede overwinning veilig stelde, want L.Z.C. slaagde er niet meer in te doelpunten. Een vrij talrijk publiek was getuige van deze zeer geslaagde zwemdemonstraties. WIELRENNEN De sportcommissie van de KNWIJ heeft in overleg met Klaas Buchly de volgen de ach: renners definitief aangewezen om samen met de Luxemburgers in een gecombineerde ploeg aan de Tour de Fi'ance deel te nemen: Martin van der Borgh, Piet Damen, Piet van Est, Piet de Jongh, Daan de groot, Jaap Kersten, Bram Kool en Gerrit Voortlng. Indien Nederland met negen man zal mogen starten de KNWU acht het waarschijnlijk, dat Bolzan niet aan de ronde zal deelnemen wordt Piet van den Brekel aan het achttal toegevoegd. Luxemburg is in de J'e-Lux equipe vertegenwoordigd door Charlie Gaul, Marcel Ernzer, Jampie Schmitz en even tueel Aldo Bolzan DE ITALIAANSE TOUR-PLOEG De voorzitter van de technische com missie van de Italiaanse wielerbond heeft twee wijzigingen aangebracht in de Italiaanse tour-ploeg, zoals die door directeur-technique Alfredo Binda was voorgesteld. Niet Pettinati en Tosato zijn in het twaalftal opgenomen doch Vestari en Bruni. DE RONDE VAN CHAMPAGNE Onze landgenoot Jo de Haan heeft de derde plaats in het algemeen klassement van de Ronde van Champagne behouden. HU kwam in de vierde etappe van Eper- DE RONDE VAN ZWITSERLAND De eer-te etappe van de Ronde van Zwitserland, van Zürlch naar Arosa ovei 211 km, ls gewonnen door de Zwitser Rolf Graf. Reeds in deze eerste etappe hebben vele renners een aanzienlijke achter stand opgelopen. De beste Nederlander Martin van der Borgh, die veertiende werd, kwam 6 minuten na de winnaar binnen en onze landgenoten Jan Nolten en Piet van Est zullen de tweede etappe met een kleine 20 minuten achterstand moeten beginnen. De uitslag luidde: 1. Rolf Graf (Zwits.) 6.06.55; 2. Junkermann (Did.) 6.07.32; 3 TInazzi (It.) 6.08.59; 4. Anglade (Fr.) 6.09.16; 5. Defilippis (It.) 6.09.33;; 6 Heinz Graf (Zwits.) 6.10.45; 7. Utset (Sp.) z.t.; 8. Dotto (Fr.) z t.9. Schel lenberg (Zwits.) 6.11.01; 10. Conternc (It.) 6.11.16; 13. Bahamontes (Sp.) 6.12 41; 14. Van der Borgh (Ned.) z.t.; 26. Gerrit Voorting 6.15.11; 28. Arie van Wetten z.t.; 34. Wirfi van Est 6.16.31; 38. Van Breenen 6.17.37; 52 Nolten 6.25.55; Piet van Est 6.26.23. DE RONDE VAN LUXEMBURG De eerste etappe van de Ronde van Luxemburg, van Luxemburg naar Dif- ferdange over 250 km., is gewonnen door de Belg Leon van Daele. De uitslag was: 1. Leon van Daele (Belg.) 6.48.23; 2. Bauvin (Fr.); 3. Om mer (Did.); 4. Ernzer (Lux.); 5. Alt- weck (Did.); 6. Pellegrini (It.); 7. Piet Steenvoorden (Ned.); 8. Close (Belg.); 9. van Tournhout (Belg.)10. Bolzan (Lux.); 11. Geldermans (Ned.); allen zelfde tijd als van Daele; 12. Ex Aequo: eveneens in dezelfde tijd: een groep van 18 renners, bij wie Charlie Gaul, Piet Damen, Gijs Pauw en Ehlen. 30e werd van der Ven (Ned.) in 6.48.50. Nauwelijks was het startsein gegeven toen Fornara in gezelschap van onze landgenoot Ehlen wegsprong. Lang duurde de vrijheid niet, maar toen alles weer bijeen lag zette de Ita liaan Metra een aanval op. Het peleton reageerde niet en Metra kreeg alle ge legenheid zijn voorsprong te vergroten tot 1 min. 40 sec. bij Esch-sur-Alzette (na 189 km.). Toen kwam kort voor de eerste passage van Differdange de te genaanval, waarin de Duitser Ommer, de Nederlander Geldermans, de Frans man Hoffman en de Luxemburger Bol zan de hoofdrol speelden. Tijdens de beklimming van de Ferme Rouge begon de hoofdmacht zich te roeren onder aanvoering van Charlie Gaul en Saint. Toen Metra een verkeer de weg insloeg geraakte hij wat uit ca dans maar het viertal achtervolgers kon hem voorlopig toch niet bereiken. Het verschil werd zelfs weer wat groter, maar de tactiek van afstoppen, die door zijn ploeggenoten in het peleton werd toegepast had steeds minder succes en 10 km. voor de finisch was de hergroe pering een feit. Alle activiteiten waren vergeefs geweest en de sprint maakte uit, dat Leon van Daele de eerste bloemen en kussen in ontvangst mocht nemen. LEIDESE REN- EN TOURVER SWIFT Morgen wordt een Pelotonrit gereden. A. en B. klasse 70 km; C. klasse 60 km; D. klasse 34 km. rvat is een mooye saeck, in Rynsburgh (aen de Vliet) Hoe gaen we dat nou fixen? Verdraeyd, 'k en weet het niet. Se vonden er wat beênen en wat botten. Die syn van Holland's graeven, so sey men daer meteen, en sondense, voor seeck rheyd, naer Groninghcn toen heen. Jae, sey non daer, 't is wel. Een isser var kapot en dat moet Florens weesen, die by het Muyderslot niet en ontquam aen haet, soo veelder menschcn lot. Er waeren oock nogh wat graevinnen. Hoerae, roept men in Rynsburgh, weer een attractie ryck, nogh eeven en we settense voor yedereen te kyck, en loopen duysenden touristen binnen. Myn heemel, welck gesol met sulck een oud gedoe. Ick had se rusten laeten en deckte de kuyl weer toe met Middeleeuwse heeren en hun vrouwen. Laet toch de dooden rust, al isset langih geleên dat se te rusten ginghen en men hun bot en been aen aerde's schoot heyt willen toevertrouwen. Maer nu genoegh daervan, we hebben leucker taeck in Sassenheim, daer wasset weer eens raeck: en op het choir een gouden sangher. Het was A. Berg, die veertich houw'lycksjaeren telt en 't Ecclesia ^erkreegh. Syn dochter heyt 't opgespeld. Hy leeve en singhe er nogh langh! Er was in Stompwyck oock al feest want nogh een houw'lyckspaer die hadden t'saemen lief en leed gedeeld al vyftich jaer; waer is de tyd gebleeven. Lambert van Es, Marie de Hey, hun kynders en T. V., sy allen vierden er tesaem die groote feestdagh mee. Welaen, de roemer hoogh geheeven! Ick sou nogh spreecken kunnen van 't meertjen in De Meer maer dat bewaer ick wel voor eene and're keer dat is nogh heelemael nie uyt de doecken. De kweeckers obstinaet, die heeren bennen gram, men set, soo segghen se, ons heele boeltjen lam en moeten dus een andere plaets gaen soecken. Men isser bangh voor sout, of 't waeter wordt te veel. Soo kryghen daer de kweeckers aen naerighheyd hun deel en sitten soo in de verkeerde hoecken. Eéns was De Meer vol nats, toen isset droogh gemaeckt, nu willen se dat waeter weer terugh en raeckt men 't land weer quyt. Dies dat de kweeckers vloeckcr-! WILLEM VAN HORSTENDAEL. (Advertentie) ZWEEFVLIEGEN RECORDVLUCHT VAN JUNGBLUT De zweefvlieger Joop Jungblut van de Gooise zweefvliegclub uit Blaricum, die gistermorgen omstreeks elf uur van het vliegveld Hilversum opsteeg voor 'n vlucht met een zweefvliegtuig, is gis termiddag in Frankrijk geland in de omgeving van Le Mans ten zuidwesten van Parijs. De geschatte afstand van ruim 500 km. houdt in, dat de heer Jungblut met deze prestatie waarschijn lijk het Nederlands record geëvenaard, zo niet verbeterd heeft. Het Nederlands record staat sinds 1957 op naam van Wim Toutenhoofd met 561 km. LAUNTENNIS DE STUD. KAMPIOENSCHAPPEN TE NOORDWIJK Te Noordwijk zijn de tenniswedstrij den om de nationale studentenkampi oenschappen voortgezet. De belangrijk ste uitslagen luiden: Dames enkelspel, halve finales: Mej. Commandeur versl. mej. Nien- huys Mulder 26, 64, 61. Mej. Teppema versl. mej. Goossens 6—3, 4—6, 6—4. Finale: Mej. Commandeur versl. mej. Teppe ma 7—5, 6—2. Heren dubbelspel, finale: Mendes de Leon en Over verslaan Slootweg en dijstra 62, 6—0. Gemengd dubbelspel, finale: Mej. Phoman en van Rossem versl. mej. Goossens en van Dongen 61,7—5 Dames dubbelspel, finale: Mej. Phoman en mej. Commandeur versl. mej. Teppema en mej. Schrijvers 6—0, 6-0. AUTOMOBILISME Voor de eerste landenwedstrijd voor grand tourisme wagens tot 1600 cc tus sen Nederland en Engeland, die zondag 5 juli op het circuit van Zandvoort wordt gereden, zal bestaan uit: Allan Foster, Jimmy Clark, Brian M. C. Cal- tin, Graham Warner, Pat Fergusson en Gilvert Baird. Nederland zal naar alle waarschijn lijkheid vertegenwoordigd worden door Vetter (Heemstede), Bouwmeester (Gouda), „Rake"' (Zandvoort), Blonk (Den Haag), van Dijk en Goei. Deze race, die gaat over 60 ronden (251 km.), zal beginnen met een spec taculaire „Le Mans start". Alle rijders moeten tweemaal een pitsstop maken. De eerste zes plaatsen worden gehono reerd met resp. 24, 18, 14. 10, 6 en 4 punten. Voor de return-wedstrijd die 29 augustus op het circuit van Brands Hatch wordt gehouden is de punten telling: 8-6-4-3-2-1. De winnende equi pe is het team dat in beide wedstrijden de meeste punten vergaart. PAARDENSPORT NEDERLANDSE PAARDEN WINNEN IN BELGIë Een ren voor amateurrijders op de Belgische renbaan Groenendaal bij Brussel over 1600 meter is gewonnen door de Nederlandse volbloed „Fusti- nus'', eigendom van C. Swartouw te Rotterdam en bereden door G. C. Dek kers uit Den Haag. Met paard „Wurf- taube", eveneens van de heer Swartouw werd tweede. „Wurftaube" werd bere den door M. Lips (Den Haag). NEDERLANDSE PAARDEN NAAR BELGIë Aan de „Prix de Noisetiers", een ren over 1600 meter op de Belgische ren baan bij Brussel op morgen zal door twee Nederlandse paarden worden deel genomen. Het zijn „Kandehart", eigen dom van de heer F. J. Frowein, Rotter dam en „Full Measure" van stal Nolens- Volens uit Den Haag. DUIVENSPORT WEDVLUCHT ORLEANS Wedvlucht met oude duiven vanaf Or leans. Afstand 508 km, gelost te 6.30 uur met z.w. wind. De Rijnklievers In cc icours 173 vo gels, le duir te 13.55.01 uur. C. W. Be- teke 1-9;C. de Ridder 2; M Jongeleen 3-8; C. M. van Dam 4; A. v. d. Dop 5; J. v. d. Wol 6 M. v. d. Wilk 7; H. Ket- tenis 10. L.P.C. In concours 170 vogels, le duif te 13.54.56 uur. H. van Riet 1; J. Kukler 2-4-8, P Teske 3-7; T Groenen dijk 5; W. Stoesten 6; J. Warmond 9; D. v. Mosseveld 10. De Blauwkras In concours 120 vo gels; le duif te 13.58.15 uur. P. C. Han sen 1; H. Flippo 2; H. Moenen 3-6-9; W. v. d. Wal 4; W. Gijsman 5; A. Rjjnsber- gen 7-8; W. Ravensbergen 10 De Snelvllegers In concours 129 vogels: le duif te 14.02.22 uur. J. Staf felen 1-2-6-C. v. Cleef 3-8; Gebr. v. Schie 4; G. A. L. v. d. Reijden 5; F. Heemskerk 7; P. Warmerdam 9-10. De Vriendenclub In concours 140 vogels: le duif te 14.02.00 uur. C. P Gijsman 1-4-5-7-8; J. Beekman 2-6-10; H. Wansink 3; L. Gijsman 9. De Bonte Duif In concours 86 vo gels: le duif te 14.00.54 uur. J. Kreke laar 1-3-10; P Fasel 2-6; F. Bink 4; N. Oudshoorn 5-7-8-9. Leidse Concourscommissie Wed vlucht met oude duiven vanaf Corbeil Nulpunt 419.928 km. Aantal duiven 1973 gelost te 6 uur met z.w. wind. le Duif te 11.27.10 uur G. Oude Elferink 1-7-24; P. v. Klave ren 2; Wassenburg 3; J. v. Alphen 4 W. Gijsman 5-18; P. v. d. Assem 6; C v. Dam 8; P. Warmerdam 9; A. Cramer 10; D. v. Mosseveld 11; R. P. de Graaf 12; J. Kukler 13-16-20-23; P. Teske 14; J. v. d. Wiel 15; D. v. d. Nieuwendijk 17; H. v. Alphen 19; M. Paardekooper 21; H. Fasel 22; G. v. Albada 25. 1) Gerry kwam op het station, juist toen door de luidsprekers werd be kend gemaakt, dat de trein uit het Midden-Westen op het zestiende perron zou aankomen. Hij haastte zich door een strate gische positie in te nemen tussen twee hekken, door welke de reizigers naar buiten moesten stromen. De ontdekking, dat er twee hekken waren inplaats van één, maakte het toch al zo moeilijke probleem voor hem nog ingewikkelder en deed hem wensen, dat hij een extra paar ogen in het achterhoofd h d. Alsof een extra paar ogen of tien paar extra ogen het gemakkelijker voor hem ge maakt zouden hebben een meisje te herkennen, dat hij nooit eerder in zijn leven gezien had. Pas toen hij al op weg naar het station wa", was het bij hem opge komen, dat hij Lola niet eens ge vraagd had haar vroegere school vriendin te beschrijven. Hij was te door Reita Lambert ontroerd geweest door haar moeilijk heden, te haastig in zijn ijver om haar te troosten. Dat was de geest drift waarmee de minnaar zijn liefde wilde dienen, dat was zijn hovaar dige wens om zijn almacht te tonen. En nu keek hij met een mengeling van wanhoop en vermaak toe, hoe de lange trein begon leeg te lopen en hoe de passagiers de trap naar de hekken opgedromd kwamen. De voorhoede was geheel manne lijk en pas daarachter kwamen het langzamer heir van vrouwen en kinderen en bepakte witkielen. Onder deze mensen was het meisje, dat hij op zich genomen had af te halen en bij Lola af te leveren, een meisje, waarvan hij alleen wist, dat ze uit Deconville in Ohio kwam dat ze jong moest zijn, daar zij en Lola schoolvriendinnen geweest waren, en dat ze alleen reisde. Bepaald vol doende waren die gegevens niet. Hij keek vlug van rechts naar links. Jong, alleen reizend.... aha, dat daar kon ze wel zijn. Het was een jonge vrouw, met erg veel bagage, beduusd en verdrietig, in alles de vreemdelinge verradend. Gerry ging op haar toe en was juist van plan haar aan te spreken, toen ze met een kleine vreugdekreet langs hem heen rende en zich in de armen van een andere man wierp. Dat gebeurde hem drie keer achter elkaar. Drie keer koos hij een slacht offer en drie keer bewees iemand anders oudere rechten te hebben. Hij trok zich een weinig terug, veeg de zijn gezicht af en voelde zich lich telijk dwaas. Een grote kerel, dacht hij, die hier als een gek geworden giraffe rondspringt en vreemde vrouwen aanspreekt. Op die manier zou hij gauw de stationsdetective achter zich aan hebben. De menigte bij de hekken werd al kleiner. Hij dacht „Hemel, ik ben haar misgelopen", en toen zag hij een meisje achter een beladen wit kiel op hem aankomen. Zeer beslist een meisje uit de próvincie met een klein, vrolijk spits gezicht, waarin de ogen heen en weer zwierven om te trachten voor alles tegelijk te zien, en blijkbaar verrukt met wat ze zag. Gerry haalde diep adem en ging naar haar toe, zijn hoed in de hand. „Neemt u me niet kwalijk, maar bent u niet juffrouw Abbot?" Ze bleef staan en keek hem ver baasd aan. „Ja zeker". „Ik ben Gerry Miles, een vriend van Lola Leighton. Ze verzocht me u af te halen". „Lola! Maar Lola wist niet, dat ik zou komen". „Ze kreeg een telegram van iemandik geloof, dat ze zei, dat het van uw tante kwam. Misschien was uw familie bezorgd om u. Lola kon zelf niet komen en daarom bood ik mijn diensten aan". „O, dan begrijp ik het. Erg vrien delijk van u". Hij reike haar vriendelijk de hand. „Welkom in onze stad". Ze schudden elkaar lachend de hand. „Ik kon me maar niet voorstellen, wie „Hopenlyk heb ik u niet aan het schrikken gemaakt". „Nee, maar ik verwachtte niet dat iemand me zou afhalen, ziet u", zei ze, een weinig schuw naar hem op kijkend. „Ik vrees, dat ik uw naam niet goed verstaan heb". „Miles, Gerry Miles". De kleur van haar gebruinde wan gen werd dieper, haar ogen werden groter. „Meneer Miles. Natuurlijk! Lola heeft het dikwijls over u gehad in haar brieven. U ben t de schrijver, niet?" Niet „een" schrijver, maar „de" schrijver. Gerpr bloosde. „Ik zie dat we geen geheimen voor elkaar heb ben", zei hij. „Is dit uw kruier? Ja?. We willen een taxi hebben, George!" Hij greep haar arm. „Gaat u mee. Ik weet ook alles over u! Uw naam is Eudoxia. Ik zou het nooit geloofd hebben als Lola het me niet had verteld, maar om practische redenen wordt u Doxie genoemd „Ja". „En u en Lola waren vriendinnen in de goede oude dagen van school, u had de gewoonte weinig vleiende portretten van de onderwijzer op het bord te tekenen „En moest daarna school blijven". „Precies. En Lola was erg verliefd op de bediende van de yssalon...." „Dat waren we allemaal, hij was erg knap. Maar Lola was de enige, waar hy naar keekTeleurge steld zei ze plotseling: „O, hemel, ik wilde haar zo graag verrassen". „Wel, dat hebt u ook", zei ze grin nikend. „U had haar stem moeten hojren, toen ze me opbelde om me te vertellen dat u kwam". Of liever gezegd, dacht hij, is het beter dat ze die stem niet gehoord heeft. „Lieveling", had Lola's lieve stem gejammerd „mijn verleden achtervolgt mij. Het arriveert om tien over tweeëneen meisje waarmee ik in Deconville school ge gaan ben". En ze had hartbrekend uitgeroepen „Oh, Gerry, ze is mijn beste vriendin en ik hou van haar, maar waarom moet ze juist nu ko men? Waarom moet ze zo'n onge lukkig ogenblik kiezen?" ,De beste vrienden en familieleden kiezen altijd zulke ogenblikken". „Maar wat moet ik met haar be ginnen! Ik kan haar niet hier hebben, zoals de dingen nu staan. Oh, schat, ik vind het ellendig". „Arm, klein meisje. En geen nieuws van Ransone? Niets nieuws over het stuk?" „Geen woord". „Dat is naar". „Je bent blij. Ik hoor het aan je stem. Soms haat ik je, lieveling". „En ik hou van je. Zou je niet met me willen trouwen, schat?" Hij hoorde haar zuchten. „Lieveling, dat is werkelijk ern stig, dat met Doxie bedoel ik. Ik kan het huis niet uit, Ransone zou op kunnen bellen en mijn woning lijkt een stal. Ik moet de boel aan kant maken voordat ze komt. Gerry wil je haar afhalen?" „Wel, natuurlijk (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3