DUINSTREEK Scherp DE LEIDSE BIOSCOPEN Holland Festival brengt Bartók in Leidse Waag Nieuwe kansen voor spastische kinderen dank zij Mytylschool Diploma-zwemmen van meisjes huishoudschool Rapenburg ,De troep' zei hopman Van Stijn vaarwel ZATERDAG 13 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 KAMERMUZIEK Dinsdagavond worden in het waag gebouw te Leiden werken van Bela Bartók uitgevoerd. De heer Iskar Aribo, dirigent te Leiden, schrijft ons naar aanleiding hiervan onder meer: Bela Bartók werd geboren in Na gyszentmiklos (Zuid Hongarije) op 25 maart 1881. Hij overleed in 1945 in New York op 26 september. Reeds als 8-jarige schrijft hij zijn eerste composities en nauwelijks 2 jaar later ziet men hem als pianist op het podium. Hij studeerde van 1899 tot 1904 aan de Musikhochschule in Boedapest piano en compositie. Zijn muziekloopbaan begint hij als con certpianist. Zijn componeren geraakt zelfs tijdelijk op de achtergrond. Door een uitvoering van een orkest werk van R. Strauss wordt zijn com- positiedrang weer gewekt. De studie van het volkslied en de boerenmu- ziek van zijn land geeft hem de be wustwording van zijn nationale taak. Vanaf 1905 bereist hij Hongarije, Roemenië en de nabuurlanden ter bestudering van de volksmuziek. Van de werken, die a.s. dinsdag ■uitgevoerd worden noemen we eerst een 7-tal stukken uit de „Mikrokos- mos". De „Mikrokosmos" is een ver zamelwerk voor pianosolo, waarin de componist allerlei problemen van de pianotechniek belicht in het idi oom der hedendaagse muziek, vanaf de meest eenvoudige, tot aan de EHBO d enst vergaderde moeilijkste graad van de techniek. Een aantal hiervan bewerkte Bartók voor twee klavieren. Een van de belangrijkste werken van de Hongaarse meester is de so nate voor 2 piano's met slagwerk. Dit bestaat o.a. uit troms, xylofoon, bekkens en automatische pauken. Een zeer mooi werk is het trio voor viool, klarinet en piano bekend onder de naam „Contrasten'5. Een dankbaar speelstuk tot slot is de bekende Rhapsodie voor viool en piano. Deze zal worden vertolkt door Theo Olof en Géza Frid. Noemen we ook de andere medewerkers: Luctor Ponse, piano, Jolle Huckriede, kla rinet, Wim Heesen en Frans van de Kraan, slagwerk, die allen zullen medewerken aan het openingscon cert dinsdagavond van het Holland Festival te Leiden in het mooie Waaggebouw van onze stad. I VERBOUWING LEIDSE BROODFABRIEK Door de directie van de Leidse Broodfabriek werd een verbouwing van de baxkerij aan de Mare opge dragen aan de Leidse aannemer L. Menken. Het ontwerp is van Archi tect De Bruyn. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Geneeskunde H de heren J. H. van Epen te R'dam, C. P. M. Neefjes te Noordwljk en I. J. W. Schonen-ihÜ werd achterop gereden door een berg te Katwijk. a^to. Het rijwiel kwam rnog juist Geslaagd voor het semi-artsexa-1 aan het achterspartbord geraakt door men de heren H. A. Davids te Den de auto en de jongen kwam op de Haag en A. H. Wissel te Zoeterwoude. kap van de auto terecht. Met een Geslaagd voor het artsexamen de i buil op zijn hoofd kwam hij er nog heren F. C. Boersma te Vlaardingen, j goed af, dat hij mede te danken had A. M. Leeman te Oegstgeest, H. E. der aan de autobestuurder die vrijwel HILLEGOM Op de Barteweig stak de 12-jarige J. van Duin, wonende te Vogelen zang, per rijwiel de weg over toen Weduwen te Lelden en A. v. d. Wou den te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift geti teld: „Onderzoek over de reactivi teit ten opzichte van jodium van de onderscheidene tyrosinersten van in suline", de heer L. W. de Zoeten, ge. boren te Hilversum en thans wonen de te Weesp. De komende week Al krachten zUn gebundeld Leiden in het teken van de Stichting Leidse Mytylschool staan. Deze stichting, welke bij het voorbereidende werk reeds de steun van zeer velen mocht ontvangen, organiseert dan nl. een huls-aan-hulscollecte, welke zater dag 20 Juni wordt afgesloten met een straatcolleote. Bij deze straatcollecte zal het niet blijven, want de Wan delkring Lelden en omstreken var de Kon. Ned, Bond voor L.O. houdt die Gisteravond vond In de boveniaal Mmenwerklnï mel de Wan Lar\^0yv°Ldne XSZTSiStlSgi delsportver. „De Stale® Band';, «n^ alle thans op de school aanwezige leer de Ver. EHBO-Dienst plaats. Nadat de voorzitter, de heer L. H. Piek, een kort welkomstwoord had uitge sproken, waarbij hij zich in het bij zonder richtte tot een aantal nieuwe leden, bleek uit het jaarverslag van de secretaresse, mej. M. J. Vellekoop, dat de cursus tot opleiding voor het EHBO-diploma wederom succesvol is verlopen. Ook de herhalingscur sussen mogen zich in een steeds groeiende belangstelling verheugen. Het aantal leden is weer toegenomen. De periodiek aftredende 2e voor zitter, 2e penningmeester en de comm. van materiaal werden bij ac clamatie herkozen. Wegens vertrek naar elders moest de eerste secre taresse aftreden. Voor deze functie werd mevr. A. J. Breedeveld-van Giezen met algemene stemmen ge kozen. Met enige welgekozen woor den dankte de voorzitter mej. Velle koop voor het vele werk, dat zij in het belang van de vereniging heeft verricht en prees in het bijzonder haar accuratesse. Na een zeer ge animeerde rondvraag sloot de voor zitter om ruim elf uur de vergade ring. wandeltocht over twintig kilometer. Tussen twee en drie uur kan men vanaf de kantine van de HCW (Zoeterwoudseweg) voor deze tocht starten. Een tocht, waaraan men zowel individueel als in groepsverband kan deelnemen. Vanzelfsprekend zijn aan deze tocht waarbij het in de eerste plaats gaat om 't voor ogen gestelde doel Drijzen verbonden, waarbij het aantrekkelij ke is, dat elke deelnemer een spe ciaal ontworpen herinnering ont vangt. Inlichtingen over dit wandel festijn verstrekt de heer W. Breede- velt, Levendaal 175a, Betreft dit nog slechts een organi satorische mededeling over deze „Mytylweek', van meer belang is het werk, dat de Stichting, welke nu reeds zes jaar een school voor spas tische kinderen aan de Zuidsingel exploiteert, heeft verricht en nog denkt te verrichten. Zal het werk in speciaal school verband met ingang van augustus a.s. in gemeentelijke handen over gaan, voor de Stichting blijft ook dan nog een ruime en verantwoorde lijke taak over. De nazorg van de Voor het diploma-zwemmen in de I G: Aleke Bonarius, Lydia Brus- Leidse „Overdekte" zijn geslaagd de see, Alie Coert, Tineke de Haas, Tilly volgende leerlingen van de Huis- de Klerk, Greetje Libochant, Inge houdschool aan het Rapenburg 23: I Looyestein, Willy Mieloo, Marion Diploma B: I C. Sini v. Leeu- den Os, Alie v. d. Reyden, Janny Roe wen, Joke Jongeleen, Henny Link, doe, Ria Vos, Joke Offerman, Cok Carry Martijn, Anneke Vos, Conny de Wolf. IA: Josje Bekkers, Ankie Bos man, Atie de Graaf, Geeske Groen, Ada Habraken, Joke Hoogeboom, Charry Kenter, Henny Kop, Marja v. Pelt, Elly v. Rooyen, Rietje Spek, Coby Uit den Bogaard. I F: Alberdien v Ammers, Bar- tha de Graaf, Anneke Griffioen, Riet Heus, Marijke de Jong,, Margreet Jungerius, Adrie van Katwijk, Suze Kleyn, Ditje de Lange, Meta van Rij, Jannie Veenstra, Adrie Visser, Wies- je Frankhuyzen, Mary Friesema, Greetje Hermans, Yvonne den Her tog, Marry Klijri, Annie Padding, Betty v. Maanen, Henny Sieval, Han- ny Sira, Ineke v. d. Waals, Lea Was senaar, Irene Kop. I B: Cari van Dam, Joke Fasseur, Corrie Filippo, Anja Keyser, Joke Klinkhamer, Anneke Koet, Tineke Landesbergen, Tini Olivier, Nel Ouwerkerk, Janny Stare, Anneke Smittenaar. VERBOUWING PATHOLOGISCH LABORATORIUM Door de Rijksgebouwendienst te Lelden werd de verbouwing van de dierenstallen van het Pathologisch Laboratorium aan de Wasenaarsweg aanbesteed. Hiervoor waren vier aannemersbedrijven uitgenodigd. Van hoog naar laag schreven zij als volgt in: Mok's aannemingsbedrijf, Rotter dam, 15.920; K. Burgy, Oegstgeest ƒ14.816; L. Zitman, Leiden 13.719; B. J. Huurman Zn., Leiden 13.438. De gunning werd nog aangehouden. POTLOOD EN GEEST Oplossing No 511. Horizontaal: 1. raap, 4. slak, 7. dal, 8. soep, 9. bede, 11. Leerdam, 14. kro, 15. stroper, 19. leep, 20. dier, 21. pot, 22. keer, 23. reet. Verticaal: 1. resi, 2. adel, 3. Pape- kop, 5. leed, 6. kreni, 9. broeder. 10. dam, 12. Erp, 13. sté, 15. slok, 16. rede, 17. rite, 18. pret. Groenedijk. I E: Willy Barnlng, Conny van Gelderen, Marry Jansen, Corrie de Klerk, Ineke Philipsen, Rineke Rey- neveld, Lilian Borgerding. Diploma A: I A: Petra Kossen, Gerry van Muiden. I F: Ria Rooza. I D: Bep Langezaal, Irene Meyer. I B: Pea Jansen, Tiny van Strater, Jannie Vlasveld, Elly Ouwerkerk. I G: Corry v. d. Burg. lingen het zijn er 34 uit Leiden en omgeving de uitzending naar vakantiekolonies, het stichten van een internaat, de kleuterzorg en het schenken van aandacht aan de dub- bel-gehandicapten, zal voortdurend de belangstelling en toegewijde zorg van het Stichtingsbestuur opeisten. Het z;jn vooral deze facetten van het werk voor en onder „Mytylkinde- ren", waarvoor in de komende week aandacht en veel geld wordt gevraagd. Daartoe in staat gesteld door het hoofd van de Leidse Mytylschool naar het voorbeeld van Amsterdam de tweede in ens land de heer T. Tieleman, hebben wij een indruk ge kregen met hoeveel liefde en toewij ding op deze school wordt gewerkt aan de ontwikkeling van de ver standelijke en lichamelijke vermo- gsen van het spastische kind. Een speciaal daartoe ontworpen methode ook een onder leiding van de heer W. P. Leenen staande gymnastiekles woonden wij bij gaf ons de indruk dat met zeer veel toewijding nog veel valt te bereiken. Ieder kind leert op eigen wijze, aangepast aan zijn gebrek. Kan het sommen schrijven, dan legt het die uit, met behulp van cijferplankjes, desnoods met magne tische cijfers. Bovendien bestaat la ter de mogelijkheid, aat het leert schrijven op een schrijfmachine Ook krijgt het heilgymnastiek en spraak les en moet hQt leren zich te i.iten, zich te redden, paraat en actief te zijn. Met ingang van maandag wordt op de Leidse burgerij een beroep ge daan voor dit werk een offer te bren gen. Voor het inzamelen van dit of fer zijn vele collectanten nodig, wel nu zij kunnen zich opgeven bij het secretariaat van de Mytylstichting, Cobetstraat 22. De Mytylstichting wat al initiatieven staan haar nog voor ogen doet in de komende week een beroep op uw daadwerke lijke hulp voor het zo zwaar getrof fen spastische kind, aan u het finan ciële antwoord. Burgerlijke Stand Geb.: Christianus P., z. v. P. C. de Haas en G. C. van der Poel; Hendrik M., z. v. E. H. Huizing en K. E. Büchli; Wim J. B., z. v. J. V/ilting en P. B. M. Olijhoeck; Carla E., d. v. L. Tegelaar en C E. Sloos; Theodora J. C. d. v. H. J. v. Teijlingen en H F. Cor- nelisse; Eduard J., z. v. J. G. C. Paauw en W. v. d. Bent; Wilhel- mina xA., d. L. G. WassenLurg en M. de Jong; Elsbeth, d. v. J. J. Bar nard en A. J. Schipper; Leonardus A., z. v. G. A. L. Teeuw en M. E. Zwaan; dadelijk zijn wagen stopte. Veilig verkeer Aan 205 leerlin gen van de Hillegomse scholen werd donderdagmiddag door de opper wachtmeester der rijkspolitie, de heer H. van Dam, een diploma uitgereikt voor „veilig verkeer". Aan twee leer lingen werd bovendien een Veilig Vei;keers-insigne op de borst gespeld omdat zijn hun examen hadden afge legd zonder een fout te maken. Er waren 15 leerlingen, die slechts 1 fout hadden gemaakt. De heer Van Dam prees de gediplomeerden en in het bijzonder de twee „foutlozen", om hun ijver en volhouden bij het volgen van de lessen. N00R0WIJKERH0UT Het wordt voor het comité elk jaar moeilijker om een autotocht voor de bejaarden te organiseren. „Zijn onze Carmen M. M. Th., z. v. J. v. Diggele en O. I J. M. Bouwman; Elizabeth S., d. v. H. A. J. Buhre en J. M. P. van Rijn; Catharina, d. v. .L Brinkman en A. v. d. Linden. Ondertrouwd: W. v. Egmond en S. M. Schlagwein; L. W. J. van Kes- teren en J. Bavelaar; C. de Meij en H. Burgemeester; J. Looye en D. J. H. v. d. Haven; J. W. A. Foks en J. W. C. Vreeken; A. F. Neuteboom en M. J. Verschoor; B. Keller en A. A. van Westbroek; J. G. C. van Kan en M. A. C. van Heteren; P. A. Ver- hoeks en A. D. Stubbe; W. H. Gulde- mond en H. E. Ravensbergen; A. J. Schreuder en A. M. Tol; W. I. van Kampen en G. J. M. de Ridder; J. Zandbergen en G. Evers; M. F. T. de Haas en J. B. M. van Leeuwen; G. Hundersmarck en J. Hofman; M. Hoek en M. C. Weeber; J. Sjardijn en M. Hannaart; T. van den Berg en G. H. de, Groot. Ov.erl.: A. C. v. d. Hoorn, 72 jr., man; J. Stoute, 61 jr., man. Leidse agenda ZONDAG, 14 JUNI. N.R.KJM.-bedevaart naar Heilo. Vertrek vanaf Stadhuisplein, 8.30 uur nam. MAANDAG, 15 JUNI. Speeltuinver. „Rondom de Water toren", Klas-dansavond. Dozystraat. K. O.-rondleiding door De Laken hal, „Het Nederlands portret sinds 1880", 8 uur nam. DINSDAG, 16 JUNI. Bescherming Bevolking. Uitreiking zilveren ster aan BB'ers kring Lei den. Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Holland Festival, Bartók-concert o.l.v. Theo Olof, Waaggebouw, 8.15 uur. WOENSDAG, 17 JUNI. Rozenkranskruistocht, St. Petrus- kerk, 7 uur nam. DONDERDAG, 18 JUNI. K. O.-excursie naar Amersfoort. Vertrek Stadhuisplan, 8.45 u. v.m. VRIJDAG, 19 JUNI. „St. Christoffel", (r.k. handelsreizi gersver.). Ledenvergadering De Har monie, 8.15 uur nam. bejaarden dan zo lastig? Stellen zij zulke hoge eisen aan het hun aange boden uitstapje?" vraagt u zich af, Welnee, zo zijn de Noordwijkerhou- ters niet, de jonge niet en zeker niet de ouderen. De enige moeilijkheid is, dat wij, gelukkig, zoveel bejaarde inwoners hebben, die nog fit genoeg zijn om een gezellig doch vrij vermoeiend uit stapje mee te maken. Het grote aantal bejaarden, dit keer bijna 250,, maakt natuurlijk dat er veel auto's nodig zyn. Maar die zijn er genoeg in het dorp en worden graag met chauffeur ter beschikking gesteld. Dat betekent, dat het gezel schap met ruim 80 chauffeurs wordt uitgebreid. Daarbij komen nog enkele genodigden, zoals de echtgenote van de burgemeester (burgemeester Van dei Weijden stelt, evenals zijn voor ganger, elk jaar zijn wagen en zich zelf, als chauffeur, beschikbaar), de pastoor en de dominee met echtge note, verder dt3 leden van het comi té, de wijkzusters en de meisjes, die voor de geldinzameling nebben ge zorgd en tijdens het uitstapje mee helpen bij de verzorging van de be jaarden. Alzo dit jaar een gezelschap van 344 personen, die na de auto tocht toch ergens gelegenheid moe ten hebben om zich te vertreden en wat te gebruiken. Er zijn niet veel gelegenheden, die op zo'n groot gezelschap zijn inge steld en dat maakt de taak van het comité steeds zwaarder. Maar ook dit jaar is het weer geslaagd, de jaarden een prachtige autotocht en enkele heerlijke uurtjes ontspanning te bezorgen door als doel van de tocht weer Oud-Valkeveen te kiezen. Het is weer, mede dank zij het zonnige en toch niet zo warme weer, weer een heerlijke middag gewor den en het was duidelijk te zien hoe de bejaarden genoten. De heenreis ging over Hoofddorp, Aalsmeer, Vin- keveen, Hilversum en Bussum en terug werd gereden via Muiden en Schiphol. De verzorging was weer als van ouds Sigaren en snoep, consumptie bonnen en tot 3lot heerlijke broodjes en krentebollen met twee koppen koffie. De voorzitter van het comité heeft ai degenen, die hun medewerking hadden verleend en bijzonder de autobezitters bedankt. De burge meester, de dominee en kapelaan Zijlmans namens pastooi Stande- myer, hebben op hun beurt alle het comité bedankt voor de prima or ganisatie en het vele voorbereidende werk. De terugkeer In het dorp was weer feestelijk en hartelijk, als vanouds. Beide muziekkorpsen zorgden op de Brink voor feestelijke marsen-. Volgend jaar bestaat het comité 30 jaar en voorziter Geerlings zeg de nu reeds toe, dat het comité zijn uiterste best zal doen om er dan weer eens een hele uitgaansdag van te maken. SASSE^HEïM „INSTUIF" GAAT le LUSTRUM VIEREN Op zondag a.s. wordt er door de „Instuif ter opening van de viering van het eerste lustrum een sportdag gehouden in het gem. sportpark. Alle deelnemers worden 's morgens om 9 uur verwacht in de kapel van de „St. Bernard us". Om 11 uur zal de puzzel «tstocht yan start gaan Deze zal om plm. half twee afgelo pen zijn. dm 1 uur gaan de spor'wed strijden in het sportpark beginnen Ook de Instuif afdelingen van Noord- wijkerheut r.n Voorschoten zullen in het strijdperk treden. De dames zul len elkaar bekampen me; slagbal, volleybal, handbal en h-rrdiopen. De heren ontmoeten elkaar met voetbal handbal, touwtrekken, vol leybal en hardlopen. Op zondag 12 juli, wordt er een dansfeest gehouden in de „Ruïne van Teylingen" met het hekende dansor- kest „De Woodshoppers". Kaarten reeds verkrijgbaar bij het secreta riaat. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Zaterdag 13 Juny 1859. Londen. H.M. de Koningin (Victoria) heeft het parlement in persoon geopend. Omtrent de buitenlandsche aangelegenheden liet H.M. zich als volgt uit: Den tegenwoordige toestand van Europa beschouwend, heb ik het noodig geoordeeld voor de ze kerheid mijner staten en de eer mijner kroon, mijne zeemagt in groter mate te versterken, dan door het parlement was goedge keurd". Lido. „Sterker dan de nacht", zo luidt de titel van de jongste anti- oorlogs- en verzetsfilm, die door de Corona Film N. V. is gebracht. Men zal zich ongetwijfeld afvra gen waartoe het toch dient die oor log steeds maar weer opn'ruw op te rakelen en of het niet beter zou zijn hem maar voorgoed te begraven, maar niet ieder denkt daarover het zelfde. Elke verzetsfilm is een aan klacht tegen de oorlog, tegen de on menselijkheid, tegen de bastialitelten, zoals zich vooral in de laatste oorlog hebben voorgedaan, en waarbij slechts één herinnering mag blijven: Dat nooit meer! Deze film is een film van tegenstel lingen, welke men reeds leest op de gezichten van de betrokkenen: de verbetenheid van de man in het ver zet, de huichelachtige grootdoenerij van de Gestapo-leider, de dikke pap perigheid van le in weelde badende gouwleider, de intrigerende houding van de verrader, ue angstige bezorgd heid op de gezichten van de achter blijvende vrouwen van de verzets lieden. Kortom deze film spreekt voor zich. Zij geeft de geschiedenis van de metaalbewerker Hans Löning, die in 1933 met zijn vrouw de strijd tegen Hitier en zijn regime begon, een on mogelijke strijd weliswaar zoals maar al te velen hebben ervaren die ook hem de kop kostte, maar waarbij hij de overtuiging bij zich droeg, dat hij niet voor niets had ge streden. Immers en dat schnneri velen te vergeten indien al dege nen, die hetzij actief hetzij passief in het verzet waren, vurige aan hangers van Hitier zouden geweest zijn, dit mogelijk naar 'n overwinning van Duitsland had gevoerd met alle rampzalige gevolgen van het dicta torschap. Het is een merkwaardige film in haar soort, omdat hier niet de strijd naar buiten wordt getoond, maar de strijd zoals htf binnenskamers gestre den wordt. Regisseur Slatan Dudow heeft hier een bijzondere film tot 'n goed einde gebracht. Wilhelm Koch-Drooge als de verzetsleider en Helga Curing als zijn vrouw tonen zich van hun beste zijde en zullen niet nalaten bij velen diepe indruk achter te laten. De KFC keurde de film voor vol wassenen. Casino heeft de humoritische film van sir Alec Guinness „The horses mouth" geprolongerd. Alle leeftijden. Luxor. „Hoe vertel ik het mijn dochter" Een av md-lang heeft een ervaren huisarts getracht, de bios coopbezoekers te overtuigen van het nut van tijdige voorlichting op sexueel gebied De ouders dragen de verant woordelijkheid voor nun kinderen zelf. Zij moeten ook zelf met zorg het ogenblik afwachten, waarop ze met hun kind moeten proten over de dingen, die het nu eenmaal weten moet en die het, als net onderwerp maar tactisch wordt behandeld, zeker niet armer zal .naken De dokter, die er eens ech voor is gaan zitten, spreekt te lang. Wat hij zegt is over het algemeen wel aan vaardbaar, maar de lengte van zijn betoog heeft de bioscoopbezoekers de (opgelegde) ernst van de film doen vergeten. Op verschillende piaatsen in de zaal had men nugal plezier, vooral toer de filmdokter zijn voorlichtende causerie-mot-film ging geven. Men ziet dan ondermeer au-hor.tieke op namen van het wonder van de ge boorte. Afgezien van alles: hier zou alleen eerbiedige stilte gepast heb ben. Het verhaal dat d - dokter vertelt, is dat van een meisje, "dat niet tijdig is voorgelicht en dat dan tevèr gaat bij haar liefdesbetuigingen jegens 'n j schoolvriendje. As de jongen de gevolgen verneemt wil hij de conse quenties dragen. Op weg naar huis verongelukt hij. Het meisje wil de „schande" niet alleen dragtr. en komt in contact met mensen, die haar ver keerde hulp bieden. De film is door de K.F.C. gekeurd vooi strikt vol wassenen. Trianon. ,,'s Nachts langs de trottoirs" behandelt een serieus pro bleem, nl. de moeilijkheden, welke de geestelijkheid ontmoet bij haar pogin gen om meisjes, wtlke in een slecht milieu verzeild zijn geraakt, weer op het goede pad te krijgen en hun een behoorlijke plaats in de maat schappij te bezorgen. De centrale figuur is pastoor Herman, die werkt in de achterbuurten van Marseille, zeer tot ongenoegen van de louche figuren, die een goed leventje leiden van de exploitatie der „meisjes van plezier" Hij wordt dnnook op alle mogelijke manieren tegengewerkt, waarbij de heren zelfs niet voor brandstichting terugschrikken. Het spelen met revolvers en met vuur wordt hun tenslotte noodlottig, maar intussen staat pastoor Herman tus sen de rokende puinhopen van zijn tehuis voor vrouwen. Ofschoon de tendenz van deze film goed is en het rosse leven in de plezierwijk van de Franse havenstad Marseille alles be halve aanlokkelijk wordt beschreven, komen er toch enkele scues in voor. welke voorbehoud tot volwassenen noodzakelijk maken. Rex. „Het lokaas van fort Bel low" is weer een Wild West-film van het zuiverste water. Er zwerft een „Zwarte Adelaar" in rond, een In dianen-opperhoofd, die meisjes ge vangen neemt, welke dan Joor en kele Joi.ge luitenants moeten worden bevrijd. Een machtig gegeven, dat in diverse spannende gevechten en avonturen kan worden uitgewerkt. Toegang 14 jaar. J Eindexamen Chr. Lyceum Leiden voor het eindexamen Gymnasium aan het Christelijk Ly ceum aan de Kagerstraat te Leiden. Gymnasium A: de dames L. J. Ked- de, N. van der Kooij, J. Ch. M. van der Laan, T. C. Z. Pieterse, Th. M. Wijntjes. Gymnasium B; mej. F. P. Doorn bosch, J. Flinterman, mej. M. Hek ster, P. Kralt. mej. M. Maas, mej. B. M. van Rhee, J. Spierenburg, mej. C. J. Vercouteren, P. J. G. Verhoef, N. J. Zimmerman. Verlengd examen 1; afgewezen 2. VOORSCHOTEN Ondertr.: J. J. Duindam en G. Bielsma; E. Ch. Frangenheim en A. H. van Eek Duymaer van Twist. Getr.: E. v. Dasselaar (te Putten) en F. M. de Graaff. Overl.: (te Leiden) M. K. J. W. Dijksma, oud 9 dagen. WARMOND De hopman van de St. Tarcislus- groep van WarnurW gaat trouwen en dit zou voor de Warmondse ver kenners niet zo erg zijn, als de hop man maar niet in Den Haag ging wonen, waardoor hij geen hopman van de Warmondse verkenners kan blijven. Toch zijn de jongens niet bij de pakken neer gaan zitten: ze hebben hun hopman gisteravond een afscheidsavond aangeboden, waar hij en zijn verkenners nog lang op terug zuilen zien. Men had er meteen een avond voor ouders en belangstellenden van gemaakt. Daardoor kon de revue „Hallo Hopman" opgevoerd worden voor de hopman en zijn bruid en een goed gevulde zaal. Onder de belangstellenden waren o.a. de burgemeester, de aalmoeze nier, kapelaan Wijnands, de districts commissaris en leiders en leidsters uit de omgeving. Omdat de hopman het liefst maar me stille trom vertrokken was, ging de opening van de revue gepaard met veel getrommel. Hierna zag men voor de pauze „The Scout Players" met gitaren en zang, de herdenking van de geboorte van de welpen uit een heel gróte rode kool, een quiz tussen drie paren waaronder de hop man met zijn aanstaande echtgenote. De hopman won met glans en ging met een heerlijke taart naar huis. Ook nog een indianenspel met echte indianen en een vredespijp, die werd gerookt vlak voordat het opperhoofd de strijdbijl opgroef tegen de bleek- gezichten. Na het eerste deel van het pro gramma werd het woord gevoerd door de hopman die erop wees dat de jeugd niet ondankbaar is zoals weieens wordt gezegd, doch dat een kritische opmerking van een der jon gens je vaak tot bezinning brengt. Hij had veel van de jongens geleerd, aldus hopman, en daar is hij dank baar voor. Kapelaan Wijnands vroeg nog eens extra om de belangstelling die de jeugdbeweging zo hard nodig heeft. De districtscommissaris sprak nog eens zijn bewondering uit voor het werk dat door de leiders wordt ver richt. Hij zei, dat het later aan de leider voldoening geeft, te weten dat hij zijn taak als katholiek heeft ver vuld en te zien hoe er uit die jon gens van de troep prachtige kerels en huisvaders zijn gegroeid. De afdelingsleider, de heer Wes- terop, dankte de hopman voor de prettige samenwerking, zijn heidei inzicht op de vergaderingen en zijn sterke persoonlijkheid. Hij dankte namens de verkenners, de ouders, de afdelingscommissie en namens de leiders en leidsters. Alle sprekers wensten de hopman en zijn bruid veel geluk. Het tweede deel van de revue werd al even enthousiast door de verken ners naar voren gebracht als het eerste. Een van de laatste nummers werd opgevoerd met medewerking van de hopman en zUn bruid. Hierbij werd de hopman eens goed in de bloeme tjes gezet en werd hem een cadeau aangeboden. Hij kreeg een logboek, rijkelijk geïllustreerd met foto's over de belevenissen van de troep over de afgelopen jaren. Tot besluit werd de hopman echt uitgetrommeld. HU dankte hierna voor deze mooie avond en de ca- deaux en deelde mede dat de lei ding van de troep voorlopig is op gedragen aan vaandrig De Vroomen. Vaandrig De Vroomen dankte voor dit vertrouwen en vroeg aan alle aanwezigen belangstelling en steun aan de verkenners, die dit zeker no dig zullen hebben. Vaandrig De Vroomen, die ook de leiding had van de revue, dankte alle medewerkers en diegenen, die tot het welslagen van deze avond hadden meegewerkt.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2