!£vej? KLIEKJES Grof geld met „jukeboxen" Europees contact van jonge middenstand de fraaiste kleurspoeiing doet u zelf Hevig kabaal in stationshal Veer ZATERDAG 13 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 (Advertentie) Van het feit, dat koning Saoed van Saoedi Arabië een jukebox heeft ge kocht en waarschijnlijk geen auteurs rechten betaalt als zijn vrouwen zich met dit luidruchtige speelgoed ver meien, nam de rechtbank te Dor drecht, die gistermiddag de 45-jarige importeur van muziekapparaten H. B. uit Rotterdam voor zich zag ver schijnen, met belangstelling kennis. Van waarde voor de strafzaak was het echter niet, want niet koning Saoed had zich te verantwoorden, maar de importeur en hij had wel degelijk met auteursrechten te ma ken. De importeur had namelijk bij een Gorinchemse caféhouder een jukebox geplaatst en deze had het apparaat laten draaien. Auteursrechten voor de ten gehore gebrachte muziek had hij echter niet betaald, ondanks het feit, dat het bureau voor muziek- auteursrecht hem daartoe verschil lende malen had aangemaand. B. nu werd als exploitant van de jukebox aansprakelijk gesteld voor het beta len van de auteursrechten. Er werden in deze zaak vier ge tuigen gehoord, van wie er één tal van interessante bijzonderheden ver telde over de commerciële mogelijk heden van jukeboxen, waarmee grof geld verdiend kan worden. De an deren verklaarden, dat zij de juke box in het café van de Gorinchemse caféhouder hadden horen spelen. De officier van justitie achtte verdachte schuldig van medeplichtigheid aan het overtreden van de muziekauteurs- wet en hij eiste 25,boete, subsi diair vijf dagen. Uitspraak vrijdag 26 juni. ZILFA PLEET In september is het tien jaar gele den dat op initiatief van de KJMV in Nederland, de eerste internatio nale contacten werden gelegd tussen de onderscheidene organisaties en be wegingen in Europa voor r.k. jonge middenstanders. Ter herdenking van dit 10-jarig internationaal contact zal op 19, 20 en 21 september een Europa-congres worden belegd in Brussel, waarop 500 jonge middenstanders uit vijf landen de opzet van het verenigd Europa critisch zullen bestuderen. ONDANKBARE GAST De 35-jarige Th, van de E. uit Am sterdam kwam dezer dagen op be zoek bij kennissen in Arnhem en bleef daar een nacht over, waarna hij de volgende dag weer vertrok. Kort na zijn vertrek ontdekte zijn gast- i ROSSEM du CHATTEL Hsre«ur»< os DRIESSEN Bi- HOOGERVORST D Morschttraat 9 BK P. J. MAARTENSE Hoogstraat 6 I Fa. A. MANDERSLOOT Donkersteeg 14 B j. du PON B Breestraat 89 (Advertentie) Do© 't zélf - óók do "crème behandeling - met do POLYCOLOR Baarkuur. Vraag het nw drogist of parfu merie., (1.85) POLYCOLOR Kleurshampoo helpt u met een simpele tintgevende haarwassing (zónder ver ven) aan een nieuwe, modieuze haartint - of een coquette lok! Crème in een tube, eenvou diger kan het al niet. (En een enkel grijs haartje is tegelijk spoorloos verdwenen!) Tube 1.95 tintgevende haarwassing 't hoort bij uw mahe-up! LAHNEMANN Ur«nN.H.Po»tbu4l8. Imp.* n POLYCOLOR-K2r-Plac«ntubeX' Mouion «Hartree Aïtor- Blendax (Advertentie) vrouw dat zij een bedrag van plus minus 480 gulden miste. Van de E. werd dezer dagen aangehouden in zijn woonplaats, verdacht van het ver duisteren van enige bromfietsen. Hij bekende oen ook de diefstal in Arn hem. E. is ter beschikking van de justitie gesteld. Schoonmaaktoren stort naar beneden In de stationshal van Maastricht is gisteren een schoonmaaktoren van 12 meter hoog naar beneden gestort. Met de buizen kwam ook een ar beider, de heer J. Otten, omlaag die een lichte shock opliep; 'hij viel van een hoogte van twee en een halve meter. Het gehele gevaarte knapte tegen de muur van de hal in tweeën en viel voor een deel op het dak van het inlichtingenbureau, waar twee informatrices hevig verschrikt werden. Men had geen dee van de oorzaak van het ongeval; alles was op het oog in orde. Een schoonmaak bedrijf is reeds enkele dagen bezig met het opknappen van de stations hal. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter naam van het schip vermeld. Argentinië m.s. „Waterland" (15/ 6), s.s. „Highland Brigade" (16/); Australië s.s. „Townsville Star" (15/ 6), s.s. „Strathmore" (18/6); Brazilië m.s. „Waterland" (15/6), s.s. „Alna- ti" (16/6)Canada s.s. „Rijndam" (15/6), m.s. „Prins Willem van Oran je" (18/6); Chili via New York (14/ 6, 17/6); Indonesië s.s. „Adrastus" (15/6); Ned. Antillen m.s. „Medon" (15/6); Ned. Nw. Guinea m.s. „Beng- kalis" (18/6); Suriname m.s. „Oran jestad" (17/6); Unie van Z. Afrika en Z. W. Afrika m.s. „Pendennis Castle" (14/6); Brits Oost Afrika s.s. „Ferd. de Lesseps" (14/6). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. van KIEKJES Om het gehengen op te warmen en de nieuwsgierigheid te bevredigen, volgt hier eerst weer de samenstel ling van de „Fotokliekjes" van de vorige week: 1) We hebben een boot op zolder, 30 mei; 2) Mieke de Geit schonk een vierling het leven, zaterdag, 30 mei; 3) Nu de zon het land met haar warmte streelt"idem; 4) Mau rice en Sophia filmen samen, vrijdag, 5 juni; 5) Informeel gesprek tussen Barend Boxer en Gijsje Geit, zater dag, 30 mei; 6) Millie Perkins legt krans bij de Dokwerker, vrijdag, 29 mei; 7) Dromend van een roemrijk verleden, dinsdag, 2 juni; 8) Een oude droom werd werkelijkheid, dinsdag, 2 juni; 9) Zeven Duitse vis- kapers, visten achter het net, maan dag 1 juni; 10) Tupolevs kracht, za terdag, 30 mei; 11) Sport onder het wakend oog van de t.v.-camera- don derdag, 4 juni. Met zijn (haar) inzending heeft W. van Hameren, Spoorstraat 28 te Roelof arendsveen deze keer de prijs gewonnen, die wekelijks verloot wordt onder de inzenders van een juiste oplossing. De prijs komt spoedig. DE SCHOTEL VAN DEZE WEEK. Ga er eens by zitten 5). O nee, maakt u het zich nog gemakkelijker 2). Zo 3) heeft u alle comfort, u krijgt er zelfs gedienstige huisknech ten 7) bij. Die mogen overigens wel grote handen 8) hebben als ze ge hakt ballen van dit formaat 9) zou den moeten -opdienen. Zo hebben we tegenwoordig ook een apparaat 1) om balletjes mee in de soep te mikken. Ook is er een nieuwe pannekoek ge creëerd 11). Hij is ons wat te stevig: net zo lief gebruikten wij een stuk van 4) of van 10) voor het diner. In tense studie 12) van nieuw materiaal in de kliekjeskeuken; 6) bloemen voor de man, die zoveel voor Nederland gedaan heeft. WAT U DOEN MOET. Kimt u deze fotofragmenten thuis brengen? Moeilijk is dat niet, want u kunt er de kran t by-nemen als u die ten minste bewaard heeft De omschrij ving, van de foto waaruit u een kliek je meent te herkennen daarvoor leent zich een eventuele fotokop bij uitnemendheid moet u wel verge- I zeld doen gaan van een datum, waar op de betreffende foto in de krant heeft gestaan. Als u uw oplossing onder het motto „Fotokliekje" voor donderdag a.«. Inzendt aan de redac tie van De Leidse Courant, -naakt u een goede kans, een prijs te winnen. Van hei kastje aan de muur mei verbandmateriaal en medicamenten Eerste hulp is wel heel nut tig, maar het is beslist niet goed, als u daarvoor iets moet hebben en niet weet waar u 't zoeken moet. In huishouden, gezin en werk plaats komen telkens weer onge vallen voor. Het is prettig wanne.r er dan ergens in de buurt enig verbandmateriaal bij de hand is. In zo'n kastje aan de muur kun nen ook enkele medikamenten wor den bewaard voor het geval er ie mand onwel geworden is of zich minder prettig voelt. Wanneer zoon of dochter met schram men of builen thuiskomen wan neer de werkvrouw zich in de vin ger heeft gesneden is het goed om eerste hulp te kunnen verlener En dan natuurl.jk niet met een vies lapje dat men ioevallij ergens opduikelt of met de bekende „scho ne zakdoek", die zo uit een broek zak afkomstig is' maar met een be hoorlijk noodverband. Behandeling van wonden. Daarom is de aanwezigheid van verbandgas in de huisapotheek een eerste vereiste. Op een wond mag alleen steriel, dat is kiemvrij, gaas worden gelegd. Zulk verbandgaas is o.a. in de handel als de zogenaamde „zestien tjes", dat zijn afzonderlijk verpak te stukjes. Voor een omslag om een onsto- ken keel behoeft natuurlijk geen steriel gaas te worden genomen, dat kan heel - geschikt worden aan gebracht met een lap die „huishou delijk schoon" is. Behalve verbandgaas zijn er ook watten nodig. Die 'mogen nooit di- rekt op een wond worden gelegd, maar zij bewijzen goede diensten als het erom gaat een lichaams deel warm in te pakxen en om iets schoon te vegen. Wil r..en watten hebben om ogen te reinigen, dan dient men weer een bijzonder schone, dus kiemvi 'e, soort te nemen. Ook enige zwachtels mogen in de huisapotheek niet ontbreken; die moeten niet te breed en niet te smal zijn, men loet er het beste aan, middelsoort aan te schaffen. Niet alles zelf doen. En als men toch inkopen doet: er is kleefnleister nodig om een aan gelegd verband vast te maken en ook een stukje taft voor het maken van een priessnitz-verband. In ons medicijnkastje behoort ook een schaartje te liggen om zwach tels en kleefpleister te kunnen af knippen. Soms moet een vuil verband wor den verwijderd. Dat doen we niet met de vingers, maar met een pin cet. Zo'n instrument behoort ook bij de inventaris. Met jodium tinctuur van 3% en met waterstofperoxyde, van dezelf de sterkte, worden wonden behan deld voordat die worden verbonden. Boorzalf of brandzwachtels komen van pas bij verbrandingen, mits die niet te uitgebreid zijn. Ernstige brandwonden mag men namelijk zelf niet behandelen. Die moeten zo spoedig mogelijk aan de dokter worden getoond. Met te kampen De mecite mensen hebben in hun huisapotheek behoefte aan asperi- ne of een vervangmiddel daarvan ter behandeling van hoofdpijn, ver koudheid of and - gewone kwaal tjes. Ook oordruppels zijn heel ge schikt om in huis te hebben. Oor pijn komt immers 's nachts nogal eens op Men doet er echter niet goed aan op eigen gelegenheid oor druppels te bestellen; het beste is het als men daarover eerst advies vraagt aan de huisdokter. Nerveuze mensen kunnen het vaak niet stellen zonder wat vale riaan. Wanneer men daar een flesje van in huis heeft, behoort dat niet naast de fles met slaolie en het busje oploskoffie e staan. Het -.ient te v >rden opgeborgen in datzelfde kastje aan de muur. Ai.dere perso nen die met zenuwen te kampen hebben nemer* af en toe een slaap middel in. Dit laatste is echter niet onbedenkelijk en als wij het voor het zeggen hadden, zou de huisapo theek geen slaapmiddelen bevatten. Wanneer er slaaptabletten in huis zijn, wordt de weg naar verslaving al te gemakkelijk gebaand en dan is het middel beslist erger dan de kwaal. Temperatuur opnemen. Wel moet in ieder huishouden een koortsthermometer aanwezig zijn en in voorkomende gevallen dient dit instrument ook daadwerkelijk te worden gebruikt. Bij alle beginnende ziekten en bij verschijnselen van onwel zijn, waar van de oorsprong niet geheel duide lijk is, dient de temperatuur te worden opgenomen. De eventueel te hulp geroepen arts vindt in de temperatuurver- fmelding dikwijls uiterst belang rijke aanwijzingen. Hij zal dan wel beoordelen of de thermometer ook verder moet worden gebezigd. U weet ook niet alles Naai aan weerskanten van uw pouffe een gordijnring, men kan dit voorwerp dan veel gemakkelij ker verplaatsen. Penselen, gebruikt voor cellulose- verf, maakt men schoon met aceton. Nikkelen voorwerpen kan men schoonmaken door deze eerst in zeepsop te wassen en daarna op e wrijven met fijn krijt, aangemengd met spiritus. Met uiensap kan men papier op metaal plakken, "Veneens kan men met dit sap dof geworden gouden voorwerpen glanzend maken De fijnheid van een nylonkous wordt beoordeeld naar de „gauge" Een grof weefstel is b.v. 39 gauge, een fijn heeft 51 gauge en een zeer fijne nylonkous heeft 60-66 gauge. Lichte sisal-cocosmatten maakt men schoon met sterke lauwe pe kel, met water en zachte zeep. Ook kunt u hiervoor gebruiken glyce rine en ammoniak. Draai, wanneer u vlees door een vleesmolen gedraaid hebt, even een stukje brood door deze molen, het verwijdert achtergebleven vlees restjes en de broodstukjes kunnen gemakkelijker uit de molen ver wijderd worden. Indien gelei niet dik wil worden, druppel er dan het sap in van een geraspte peen. Aniline-kleurstoffen verwijdert men met „absolute" alcohol 98%. In sommige gevallen bereikt men goede resultaten met karnemelk. Copieerinktvlekken verwijdert met met karnemelk. Moe* zonodig een of meer keren herhaald worden. Copieerpotloodvlekken worden ge bet met een watje met verwarmde terpentijn. Eau de colognevlekken worden De londense hoedenontwerper Aage Thaarup is de schepper van de twee hoedjes: Links een uiterst kostbare creatie vr.n nerts, diaman ten en paarlen en rechts een op de Arabische hoofddracht geïnspi reerde, gemaakt van witte en goud kleurige fluweel. UIT DE KEUKEN GEKLAPT MENU VAN DE WEEK De tuinboon - onder de peul vrucht waarschijnlijk ioor z'n aparte smaak, een buitenbeentje. Het is de nog niet volgroeide vrucht van de Wikke, word* vers gegeten en liefst zo jong mogelyl- omdat de schil, die de zaden r-nhult dan nog niet hard is. Wanneer men gaat doppen houdt men een pannetje met koud water bij de hand waar men de gedopte bonen in laat val len. Ze blijven zo mooi blank. Ze worden met een bodempje water, wat zout en een scheutje melk in 20 minuten gaar gekookt en dan is 't de vraag geworden hoé ze op te dienen. Dit kan n.l. op verschil lende wijzen gebeuren, b.v. door ze uit te laten lekken en er wat boter of fijngehakte bonenkruid door te doen, of door ze te vermen gen met dobbelsteentjes spek, of, wat fijner is: een lekker bechamel- saus met room te ereiden en ze daar doorheen te roeren. Als vlees smaken ham, corned beef, pekel vlees of knackworstjes er heerlijk bij! ZONDAG: kaasbouillon met ei; ge bakken hamplakken, tuinbonen in bechamelsaus, nieuwe aardap pelen; kersen. MAANDAG: omelet, spinazie, gare nieuwe aardappelen in z'n geheel gebakken; yoghurtvla. DINSDAG: nieren op Amerikaanse wijze, tomatensla, pommes frites; luchtige koffiepudding. WOENSDAG: kerrierijst met sla; rabarber met roomvla. DONDERDAG: kaasragout, andij vie, aardappelen; beschuit met aarbeien. VRIJDAG: gekookte tarbot, boter saus, wo'teltjes en peultjes, aard appelpuree. ZATERDAG: zomergroentesoep; gebakken griesmeelplakken Recept: Nieren op Amerikaanse w(jze De nieren in ruim water enkele uren laten uittrekken, in ruim water met zout en peterselie gaarkoken en daarna in iets boter roosteren. Bedekken met gesmoorde tomaten, omringen met plakjes gebakken spek en overgieten met gebruinde boter. Recept: Karnemelkvla 3/4 1. karnemel. 40 g maizena of custard, 60 g suiker. De maizena met de helft van de karnemelk tot een glad papje aanmengen, dit on der voortdurend roeren op een zacht vuur laten binde en even door la ten koken. Van het vuur af suiker en geleidelijk de rest van de karne melk toevoegen. De vla desgewenst met biscuits garneren. verwijderd met wasbenzine. Een le ren voorwerp, waarin een dergelijke vlek zit, wordt na deze behandeling opnieuw in de was gezet. Jodiumvlekken verdwijnen in de regel vanzelf. Men kan dit bevorde ren door de vlek boven de stoom te houden. Indien de stof hier niet tegen kan, dan behandelen met na- triumsulfiet. Stempelinktvlekken moeten eerst bestreken worden met glycerine, na een uur worden de vlekken nage- wassen met pekelwater.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10