Doodstraf voor Kalmthoutse moordenaar Verboden jachtterrein Tien jaar gëeist wegens laffe doodslag Debré won het p'eit Inkomsten voor de kerkenbouw in bisdom Rotterdam Erhard verzoende zich met Adenauer DONDERDAG 11 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 APPLAUS OP DE PUBLIEKE TRIBUNE Het Hof van Assisen van Antwer pen heeft de 37-jarige Louis Maas uit Essen ter dood veroordeeld wegens moord op de 22-jarige verpleegster mej. Maria van Steensel, uit Kalmt- hout. Na drie kwartier te hebben beraad slaagd, heeft de jury bevestigend ge antwoord op de twee vragen die haar waren gesteld. Louis Maas heeft op 10 juni 1958 het meisje met messteken gedood in het nationaal natuurreservaat van de Kalmthoutse heide. Volgens de verklarin-g van de ver oordeelde was hij van huis vertrok ken met het voornemen de eerste vrouw, die hij tegenkwam, te doden. Hij had met voorbedachte rade een mes meegenomen, dat hij van te vo ren had geslepen. Ofschoon de doodstraf in België theoretisch nog bestaat wordt zij in de practijk niet meer toegepast. De ter dood veroordeelde krijgt steeds gratie, waarbij zijn doodstraf wordt Sergeant-vlieger wordt als deserteur beschouwd Daar de 31-jarige sergeant-vlieger M. M. van de vliegbasis Woensdrecht der Koninklijke Luchtmacht niet bij dit dienstonderdeel is teruggekeerd, zal men hem nu wegens desertie trachten op te sporen, zo vernemen wij. De sergeant-vlieger bevond zich kort geleden, naar men meent te weten, nog in ons land. Hij zou te 's-Gravenhage gesignaleerd zijn. De overval aan de Kruislaan Tot vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest heeft de rechtbank te Amsterdam van ochtend de 26-jarige automonteur H. B. en de 23-jarige monteur G. J., beiden uit de hoofdstad, veroordeeld, wegens de door hen op 1T december j.l. aan de Kruislaan te Amsterdam gepleegde roofoverval op de toen 20-jarige Gerrit Pfrommer uit Har derwijk, die zij met revolverschoten levensgevaarlijk verwondden. De rechtbank achtte hen beiden schuldig aan poging tot doodslag, vergezeld van diefstal (de auto van Pfrommer) en legde hen de maxi mumstraf daarvoor op. De primair ten laste gelegde poging tot moord werd niet bewezen geacht. Zulks in tegenstelling met de officier van justitie, die voor dit misdrijf en voor de diefstal van de auto de maximum straf van twintig jaar met aftrek plus daarna ter beschikkingstelling der regering had geëist. In dit vonnis was „anders dan an ders", zo zeide de president, mr. J. Knottenbelt, een bijzondere voor beiden geldende overweging opge nomen luidende: „Ofschoon verdach- tes jeugdige en zwakke persoonlijk heid en zijn minder gunstige levens omstandigheden gronden zijn, die tot een andere strafmaat hadden kunnen leiden, hem toch een zeer langdurige straf behoort te wórden opgelegd omdat de maatschappij moet worden beschermd tegen on duldbare levensgevaarlijke wanda den als de onderhavige". VEERTIEN MILLE GESTOLEN Twee broers, uit Eist en Nijmegen, zijn door de recherche der rijkspolitie aangehouden op het vermoeden dat zij ongeveer 14.000 bij een bejaarde boer in Lathum hebben gestolen. De broers, kwamen regelmatig aan huis bij de landbouwer, die relaties onderhield met hun zuster in Arnhem. Zij haalden het geldbedrag bij de boer uit het geldkistje, waarin zich in totaal 30.000 bevond. omgezet in een tijdelijke straf. Men verwacht dat Louis Maas zeker 30 jaar zal krijgen. Toen na de uitspraak van de jury het doodvonnis werd uitgesproken, klonk er een applaus op van de pu blieke tribune. Seahawk jagers mei geleide projectielen Succes voor „Valkenburg" Seahawk-straaljagers van de Ma rineluchtvaartdienst hebben geoefend met (dummy) sidewinder projectie len, waarmee deze vliegtuigen bin nenkort zullen worden uitgerust. De beproevingen hadden ten doel de aero-dynamische eigenschappen van deze vliegtuigen met de nieuwe geleide wapens aan boord onder al lerlei mogelijke vliegomstandigheden te testen. De proeven mogen als volkomen geslaagd worden beschouwd, hetgeen voornamelijk te danken is aan het onder de vleugels aangebracht op- hangingsmechanisnie, dat door het marinevliegkamp te Valkenburg met eigen middelen is vervaardigd. Het ligt in de bedoeling alle bij de Koninklijke Marine in gebruik zijnde Seahawk-straaljagers iet deze appa ratuur uit te rusten. Zuiver Uw bloed met Kruschen. 0m Uw rheumatiek te verdrijven. Want naarmate Kruschen's aanspo rende werking onzuiverheden uit Uw bloed verdrijft, verdwijnen Uw pij nen vanzelf. Kruschens vijf minerale De onbewaakte" eiste zijn droeve tol nabij Burg uit een Franse militaire trein was gesprongen die van West- Berlijn naar VVest-Duitsland reed. De twee Fransen werden later vrij gelaten, aldus heeft het Oostduitse persbureau AD.N. woensdag gemeld. De 22-jarige Algerijn, die naar zouten brengen Uw bloedzuiverende Frankrijk werd overgebracht, wist organen weer op gang. Uw bloed gaat het terrein van een machinefabriek sneller stromen en de pijnverwek- te bereiken. De twee Fransen, die na kende onzuiverheden verdwijnen I hem uit de trein waren gesprongen, langs natuurlijke weg. drongen eveneens op het fabriekster- (Advertentie) I rein door waar zij, volgens A.D.N., de Oostduitse autoriteiten hebben twee leden van de Franse militaire politie aangehouden toen laatstgenoemden dinsdagavond op Oostduits grondge bied een Algerijn achtervolgden die j Algerijn grepen en mishandelden on- Op een onbewaakte jverweg bij Amersfoort is vandaag een auto door een trein gegrepen. De wagen werd als het ware in tweeën gescheurd; het deel waarin de best uurder zich bevond werd over een afstand van enige honderden meters voortgesleurd. De stoffelijke resten van de chauffeur een Amersfoortse dierenarts moesten met snijbranders uit de verwrongen wrakstukken van de auto verwijderd worden. der protest van de arbeiders. Het persbureau heeft niet gemeld of de Algerijn in Oost-Duitsland is gebleven. Waarnemers achtten dat echter wel zeker omdat het persbu reau de naam en de leeftijd van de man heeft vermeld. Het is woensdag in de Franse Na tionale Vergadering tot een tumult gekomen, toen de socialisten meedeel- Dekenaten Pasch. per Opbr. 1ste Rangn. Genegenheid verkeerde in haai strekt tot invoering van dezelfde pen", zo redeneerde hij, want de ™un.ten en bankbiljetten in Algerië familie K, had naar zijn mening oot door het meisje tegen hem te waar schuwen. Hij wachtte Jouke op, de De officier van justitie bij de broer van Jacob, die bij zijn meisje Leeuwarder Rechtbank heeft gisteren thuis was. een gevangenisstraf geëist van tien jaar met aftrek van voorarrest voorwaardelijke terbeschikkingstel ling aan de regering met drie jaar proeftijd, tegen de 37-jarige onge huwde veehouder W. B. te Garijp. Deze stond terecht op beschuldi ging van doodslag van de 21-jarige vertegenwoordiger Jouke Klooster- Het slachtoffer raakte slechts licht Ongerustheid en spijt? Toen Jouke tegen twaalf uur naar huis fietste, reed hij hem met de auto achterop. Hij zwenkte even naar rechts, gaf de eenzame fietster een duw met de auto en reed toen door. man in de nacht van zondag 16 maandag 17 november 1958. De mis daad waar het hier om ging, heeft destijds in Friesland veel stof doen opwaaien. B. was jarenlang vriend geweest met Jacob, de oudste zoon van de familie K. en kwam geregeld bij deze familie thuis. Afgunst. Toen Jacob echter verkering kreeg en hij B. daardoor een beetje links liet liggen, zette dit kwaad bloed bij verdachte. Hij nam zijn toevlucht tot ongeoorloofde middelen om Jacob te intimideren. B. begon meer en -meer bedrei gingen te uiten tegen het gezin K. Hij liet het niet bij woorden alleen.. Hij werd enkele malen betrapt, toen hij de familie K. lastig viel, met het gevolg, dat hij enige keren tot gevan genisstraffen werd veroordeeld we gens mishandeling van Jacob. Tegenover derden zei hij: „ze heb ben gelachen, toen ik de gevangenis inging, maar zij zullen nog eens hui len". Op de mistige avond van de 16de november zou B. met een gehuurde auto (hij mocht van zijn vader op zondag niet in de eigen auto rijden) naar zijn ex-verloofde in Buitenpost rijden, maar halverwege zag hij van zijn plan af. „Het zou toch niet hei gewond, doch viel bewusteloos in de sloot, naast de weg en verdrong. B., die ongerust werd over zijn daad, warschuwde toen zelf dokter en po litie, die echter te laat kwamen. De officier noemde het optreden van verdachte buitengewoon genie pig en gemeen. Iedereen was veront waardigd over deze laffe daad. Hij wilde B. volledig aansprakelijk stel len voor zijn daad en baseerde daarop zijn eis. De verdediger achtte doodslag niet bewezen en was van mening, dat B. zijn slaohtoffer slechts heeft willen mishandelen. Uitspraak over veer tien dagen. begroting voor Algerië van Algiers naar de Nationale Vergadering tel a t parijs. jAlle dekenaten gaan Deze maatregelen dragen volgens vooruit in otterzin de socialisten te zeer het karakter) van integratie van Algerië in Frank rijk. Toen de socialist Leenhardt dit meedeelde, begonnen 31-12-'58 kwart. '59 per paschant 1958 1959 1958 1959 Rotterdam 92715 42.780,81 0,032 0,035 11 11 Alphen 19771 13.101,73 0,044 0,050 3 4 Delft 31211 22.441,72 0,047 0,055 1 2 Dordrecht 13530 6.353,09 0,032 0,036 10 10 Gouda 23170 16.303,82 0,043 0,054 5 3 's-Gravenhage 125048 65.433,46 0,038 0,040 8 9 Leiden 37354 23.159,48 „0,040 0,047 6 5 Noord wijk 37393 19.988,43 0,037 0,041 9 8 Poeldijk 33759 24.297,63 0,043 0,055 4 Schiedam 26530 14.771,54 0,038 0,042 7 7 Zoeterwoude 18731 11.066,14 0,044 0,045 2 6 Totaal 459212 259.697,85 0,039 ƒ0,043 Vorig jaar heeft het Bisdom Rot terdam een overzicht gepubliceerd het eerste ontvangen werden va" de maati-egelen te schreeuwen kerkenbouw: Ter verge" ff mÜL?6 dekselsvan hun lessenaars! king ta dit in 1959 opnieuw bestu- te klapperen. Een socialistisch amendement, waarin werd voorgesteld dat vereni ging van de begrotingen van Algerië met die van Frankrijk pas zou wor den ingevoerd als de vrees in Alge rië zou zijn hersteld, werd niet in stemming gebracht. Premier Debré maakte gebruik van het recht, dat hij volgens de grond wet heeft om de vergadering te ver zoeken alleen over de door de rege ring ingediende tekst te stemmen. Het wetsontwerp werd goedgekeurd met 466 tegen 57 stemmen. Hiermee is het eerste parlemen taire debat over een belangrijke po litieke kwestie door Debré, die in januari premier werd, gewonnen. De Westduitse bondskanselier, dr. i vroeg een verslaggever de kanselier Adenauer, heeft woensdagavond mee gedeeld, dat hij vrede had gesloten met dr. Ludwig Erhard, de voornaam ste tegenstander van zijn besluit om kanselier te blijven. Toen Adenauer gisteravond de bij eenkomst van de christen-democrati sche fractie van de Bondsdag verliet, Hagel striemde Westduitse wijngaarden of hij vrede had gesloten met dr. Er hard. Hij antwoordde: „Ja, natuurlijk, verwachtte u dan iets anders?" Erhard en Adenauer verlieten sa men de kamer, waar vergaderd was en hielden stil om glimlachend te po seren voor de fotografen. De bijeenkomst duurde 40 minu ten. Door de gesloten deuren hoorde men applaus voordat de leden van de fractie glimlachend en pratend de kamer verlieten. De woordvoerder van de partij, Willy Rasner, deelde later op een persconferentie mede, dat de volgen- j de verklaring eenstemmig door de 1 aanwezigen, met inbegrip van Aden auer en Erhard, was aanvaard. „De christen-democratische fractie naar de Bondsdag verwelkomt de verklaring van de federale kanselier, dat er geen sprake was van diskwali ficatie ten aanzien van prof. Erhard. De fractie uitte haar volledig ver trouwen in prof. Erhard. Zij uitte haar spijt over verklaringen, die zijn prestige zouden kunnen schaden". Volgens Rasner had prof. Erhard gezegd, dat hij zich diep beledigd voelde door de gebeurtenissen van de laatste dagen en weken. Wat hem vooral pijnlijk getroffen had was de twijfel aan zijn vastbeslo tenheid en aan zijn Europese instel ling. Vervolgens kwam Adenauer aan het woord. Deze zei dat het noodza kelijk was de eerbied voor de partij en de regering te handhaven en de belangen van de staat te behoeden. deerd. In het eerste kwartaal van 1959 werd, via de schaal van de Bijzon dere Noden, door de diocesanen van het bisdom Rotterdam bijeengebracht 259.697,85. In 1958 was dit in die zelfde drie maanden 223.372,35. Dus: een verblijdende stijging tot een be drag van 36.325,50. Als men de col lecte van 1958 op 100 stelt, is het in dexcijfer in '59 gestegen tot 116. Twee factoren hebben medege- werk aan de verhoogde opbrengst van deze collecte; 1) het stijgende aantal diocesanen. In ons Bisdom wonen nu 17.000 ka tholieken meer dan vorig jaar. Deze stijging gaat steeds verder en is één der oorzaken van de kerkennood. Andere oorzaken zijn de bevolkings verplaatsing van de oudere stadsde len naar de buitenwijken; het verval van bestaande kerkgebouwen enz. 2) de verhoging van de bijdrage per katholiek. Per paschant (iedere katholiek boven 7 jaar, die „Pasen houdt"), heeft de collecte in dit DE NIEUW-GUINEA EXPEDITIE. Bij de Nieuw-Guinea-expeditie zijn nu twee helikopterbemanningen elk drie man sterk, van „Aero-con- tractors" in functie, zodat het vlieg bedrijf met de beide helikopters weer volledig kan worden uitge voerd. De eerst uitgezonden beman ning is van ziekte hersteld, met uit zondering van gezagvoerder Zijlstra, die nog in het ziekenhuis te Hollan- dda ligt. De reserve-bemanning is aangekomen en aan het werk gegaan. Gezagvoerder Warman van de reser ve-bemanning heeft de leiding van het vliegbedrijf overgenomen De bemanningen bevinden zich te Tana- mera. „Thor"-raket gelanceerd De Amerikaanse luchtmacht heeft donderdagochtend vanaf de lanceer basis te Kaap Canaveral, in Florida, een „Thor"-raket gelanceerd, die 8.850 kilometer verder, in de omge ving van het in het zuidelijke ge deelte van de Atlantische Oceaan ge legen eiland Ascension, moet zijn neergekomen. De lancering had een geslaagd verloop. Bij het in werking treden van het tweede raketgedeelte bereik te het projectiel een snelheid van 22.500 kilometer per uur. In de buurt van Ascension bevin den zich schepen en vliegtuigen, waarin een aantal van de aller- De kanselier legde er de andruk op nieuwste apparaten is aangebracht, De omgeving van Freinsheim in West-Duitsland is ge teisterd door zulke hevige hagelbuien, dat de wingerds in de wijngaarden om die stad vrijwel geen bladeren meer hebben; gevreesd moet dan ook worden, dat de wijnoogst in dit gebied nu geheel zal mislukken. Ook de fruittelers vrezen het ergste gezien hun vernielde fruitbomen. Een wijngaard met kale wingerds en bedekt door hagel, maakt wel een erg winterse indruk. dat zijn besluit om aan te blijven nie bedoeld was om uiting te geven aan het bestaan van besluiteloosheid. Het 'besluit vloeide automatisch voort uit de internationale toestand. Tussen zijn beide besluiten kwam de dood van John Foster Dulles en een on gunstige wending in Genève. Aden auer had nooit uiting gegeven aan gebrek aan vertrouwen in prof. Er hard. Hij werd voor geen enkele functie gediskwalificeerd. lie de neuskegel van de „Thor" moe- en proberen op te pikken. Deze lancering betekent 'n proef neming met een neuskegel, waarin een kernwapenlading kan worden aangebracht en die gebruikt kan worden in intercontinentale raket ten. Twee op acht april en 21 mei j.l. met „Thor"-raketten genomen proefnemingen werden met succes bekroond. kwartaal gemiddeld 56 cent ontvan gen, of te wel per week 4,3 cent. Dit resultaat is natuurlijk slechts bereikt, doordat vele katholieken een veel groter bedrag hebben gegeven, want onder de „paschanten" zijn ook de kinderen meegeteld, die nog op school gaan. Dus: bijna vier en een halve cent per week. In 1958 was dit gemiddeld 3,9 cent, dus bijna vier cent. Hier blijkt, hoe vele kleinjes één grote maken. Als inderdaad alle pa schanten per week een halve cent mèèr geven, komt per jaar ongeveer J 120.000,extra beschikbaar voor de kerkenbouw. En als zij nu eens allemaal vijf cent, een stuiver, meer zouden geven, dan zou dit meer dan een miljoen betekenen. In de dekenaten onderling bestaan er nog vrij grote verschillen. Dit blijkt uit de volgende lijst: Het voornaamste, dat wij uit dit overzicht leren is; alle dekenaten gaan vooruit en vertonen grotere of fervaardigheid. De kerkenbouw komt kennelijk steeds meer in de aandacht. Katholieken ontdekken de nood van hun geloofs-genoten, doordat zij mis schien eens uit nieuwsgierigheid naar de buitenwijken fietsen of doordat zij hun pas gehuwde kinderen in de jonge parochies gaan opzoeken of doordat zij in de nieuwbouw vrien den of kennissen krijgen. De bydrage blijft relatief het ge ringst in de meeste verstedelijkte dekenaten, maar is toch niet altijd het hoogst in de meest landelijke centra. Wel staat het Westland aan de kop (vorig jaar was dit Delft), maar de Bollenstreek is nummer acht. Dat Delft en het Westland nummer één zijn (de twee dekenaten verschillen in hun bijdrage per hoofd slechts één honderdste cent), hangt wellicht ook samen met de belangstelling, die in deze dekenaten gewekt is door de ac tie: „Samenwerken voor nieuwe ker ken", die nu in zeven maanden al bijna 90.000,heeft bijeengebracht. Hiervoor heeft ook 's-Gravenhage veel bijgedragen en ook enige paro chies van het dekenaat Zoeterwoude, maar hier heeft deze actie op de „Bij zondere Noden" niet zo'n sterke in vloed gehad als in het Westland en Delft. In 1959 moest de bouw van kerken in het bisdom Rotterdam worden stil gelegd, omdat er geen geld voor was. Alles, ook de inkomsten van 1959 en een deel van 1960, was al vooruit be steed voor de kerkenbouw van 1958. Het Bisdom hoopt in 1960 weer langzaam op gang te komen met de kerkenbouw. De achterstand is al veel te groot en wordt helaas steeds groter. Daarom is de Bisschop allen oprecht dankbaar, die door hun bij drage medehelpen om te voorzien in de kerkennood. Rotterdam, juni 1959 SECRETARIAAT VAN HET BISDOM AVONTUUR OP ZEE Drie in totaal uitgeputte toestand verkerende Philippijnse vissers wer den maandag j.l. door het Nederland se Shell-tankschip .Ceronia" aange troffen in de Soeloezee in een open vissersboot, waarin zij volgens hun verklaring zeven weken hadden door gebracht. Aan boord van het Neder landse schip werd hun eerste medi sche hulp verleend, waarna zij op 9 juni te Zamboanga (op het eiland Mindanaho van de Philippljnen) aan land werden gebracht. Het tankschip, dat op 4 juni j.l. van Singapore vertrokken was, vervolg de daarna zyn reis naar Rabaul.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7