4-voudige werking... Kustvaarder week een paar streken te ver uit extco geneeskracht! Diamant-zonder-naam op zicht in Amsterdam Na de „CuHinan" de grootste Chefarine ,4 Monteur kreeg dodelijke schok Premie kan niet omlaag Ruim 721.000 personen ontvingen A.O.W.-uitkering Overleg ambtenaren- pensioen mislukt Premie 7 procent voor drie pensioenen voorgesteld Van Beethoven in het straaltijdperk WUündDAii 10 JUNI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Een zeldzaam grote, ruwe diamant van 314 karaat (62,8 gr.) met een voorzichtig geschatte waarde van tenminste drie miljoen gulden be vindt zich op het ogenblik „op zicht" bij een sedert 1876 te Amsterdam ge vestigde diamantfirma. De „diamond Trading Company", de wereldverkooporganisatie voor ruwe diamant te Londen, heeft deze steen, die enig in zijn soort i? en geen eigen naam heeft, aan de firma als eerste en enige „op zicht" gege ven. „Ik zal proberen hem te kopen vertelde de 33-jarige directeur van de firma. Binnen vier weken valt hierover de beslissing. Ongeveer anderhalf jaar geleden is de steen bij de nomale produktie van een mijn in Zuid-Afrika gevonden. Zaterdagmorgen j.l. is hij per vlieg tuig uit Londen naar Aimsterdam ge bracht. Morgenavond wordt de steen in de geschiedenis bekend. Uit de steen zijn volgens de directeur o.a. een z.g. „Markies" van 25 30 karaat en een z.g. „emeraude" van een ka raat of 12, beide met een waarde van ongeveer een miljoen gulden, te ma ken. En daarnaast een aantal grotere stenen, waarvan het karaat variëert van 10 tot 20. Naar dit laatste soort stenen, die een waarde kunnen heb- iddelen tezamen werken «neller, krachtiger en langduriger. In de hele wereld word! legen pijn en griep meer en meer een combinatie van middelen gebruikt. De 4 middelen van Chefarine „4"- elk op zichzelf al beroemd helpen elkaar en werken daardoor bij zonder weldadig. Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelarox. (Advertentie) De 63-jarige M. Hagenaars, °hef monteur van de afdeling elek ci- teitsdistributie van het G.E.B. te Oosterhout Is maandagavond over leden, nadat hij nabij de boerderij van J. Wouters in aanraking was ge komen met een elektriciteitsleiding, waarop een spanning stond van 220 volt. Eerder op de dag was daar in de omgeving een autobestuurder tegen een paal van de straatverlichting ge reden, zodat het licht was uitgeval len. De heer Hagenaars trachtte sa men met een assistent monteur het mankement op te sporen. De assistent had handschoenen aan, de heer Hage naars niet. De brandweer haalde het slachtoffer met een brandweerladder naar beneden, waarna een arts de dood constateerde. Kersenplukker na val van trap over.eden De 52-jarige plukker J. Bloksma uit Doorn is bij het kersenplukken in een boomgaard te Wijk bij Duur stede van een ladder gevallen, waar bij hij zo ongelukkig terecht kwam, dat hij op slag dood was. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. Uit het Buiten-IJ heeft de Rijks politie te water dinsdagmiddag het ben van zelfs 24 miljoen gulden is stoffelijk overschot pgehaald van de een enorme vraag. Vooral Oosterse 53-jarige heer J. Porsius uit Durger- vorsten zijn kopers van deze grote dam. Hij was des morgens bij het vis- stenen. De Maharadje van Haidera- sen op 200 me'er ten oosten van het bad heeft een befaamde colléctie. vuurtoreneiland te water geraakt. -Het aantal voor AOW-pensioen in In het verslag wordt ten slotte stil- aanmerking komende personen is gestaan bij de voorgenomen tijdelijke voor de televisie getoond. Daarvoor enigzins onderschat. Men had ver- financiering der algemene weduwen- zijn speciale veiligheidsmaatregelen wacht, dat begin 1957 ongeveer 712.000 en wezenverzekering uit de reserve getroffen. De steen is uiteraard ver- personen recht op pensioen zouden ringen van het algemene uuderdoms- zekerd, doch de directeur zeide het; hebben. Het feitelijke aantal bedroeg fonds, bedrag niet te mogen noemen. Wordt 7121.300. Nagenoeg alle personen die de steen gekocht dan zal de directeur voor een pensioen in aanmerking ko- hem zelf kloven, want hij wil de ver- men, maken ook inderdaad van dat antwoordelijkheid voor deze bewer- recht gebruik. Dit zegt de Sociale king een klap op de beitel bij het Verzekeringsbank in het financiëel kloven kan fataal (of succesvol) zijn verslag inzake de algemene ouder- niet aan een ander overlaten. I donsver .ekering over 1957. Het zou na de befaamde Cullbian- diamant, die een halve eeuw geleden Ondanks het hogere aantal pen- in Amsterdam werd bewerkt en sioengerechtigden is het totaalbedrag waarvan de twee grootste stenen der pensioenuitkeringen over 1957, ter resp. in de scepter eri de kroon van grootte van rond 835 miljoen, vrij- Engeland werden geplaatst, de twee- wel gelijk geweest aan het des'.ijds de steen zijn van abnormale afmeting geraamde bedrag van 836 miljoen, welke in de hoofdstad wordt gekloofd De oorzaak hiervan is onder meer en verder bewerkt. De Cullinan was dat bij de schatting is uitgegaan van drie keer zo groot als deze steen. Er i hogere pensioenbedragen dan in feite zijn 40 a 50 van zo grote diamanten zijn toegekend. Om de AWW tot 19612 te kunnen fi nancieren zal behalve he' overschot van 245 miljoen, tevens nog 170 miljoen aan de noodzakelijke reserves van het algemeen our'.erdomsfonds moeten worden onttrokken. Deze re servering zal dan echter moeten plaats hebben in de periode na 1 januari 1962. Het gevolg van een en ander zal zijn, dat naast de AWW-premie (voorlopig te ramen op 1%). een AOW-percentage van 6.60 zal moeten worden geheven. Door de becijferingen wordt tevens de misvatting, als zo^i het AOW-per centage met 1.15 kunnen worden ver mindert, afdoende weerlegd, aldus het verslag. Parijse papierfabrieken gingen in rook op De Nederlandse kustvaarder „Navis" is dinsdagochtend vroeg, bij het uitwijken voor een tegemoetkomende Zweedse tanker „Hasselö" (8.490 ton) op de noorderpier van IJmuiden gelopen. De 498 ton metende coaster werd later wel vlot gesleept, maar toen bleek dat er ernstige lekkage was, op het strand van het Ford-eiland tussen de pieren gezet. De foto toont het schip op de plaats. De vertegenwoordigers van de vijf centrales van overheidspersoneel hebben zich gisteren in de centrale commissie voor georganiseerd over leg niet voldoende kunnen uitspre ken over de nieuwe aanpassings regeling voor ambtelijke pensioenen, daar de regelingsdelegatie geen en kele onderhandèlingsbevoegdheid had. Overeenstemming kon niet wor den bereikt en verder overleg is onmogelijk, daar de voorstellen van de regering reeds als ontwerp van wet gedrukt en voor verzending naar de Tweede Kamer gereed wa ren. De nieuwe minister van Binnen landse Zaken, mr. Toxopeus. zal de ze voorstellen nu bij de Kamer moe ten verdedigen. Erg gemakkelijk zal dat niet voor hem zijn, daar de staatscommissie-Van Poelje zich des tijds reeds heeft uitgesproken voor een garanderen van de waardevast heid van de overheidspensioenen en ook de vaste commissie der Tweede Kamer in meerderheid een garantie van de waardevastheid voorstaat. Deze garantie nu en de compen satieregeling voor de nieuwe pre mieheffing, waren de grote verschil punten tussen de vertegenwoordi gers van de organisaties en de re geringsdelegaties. Geen premies. Ter vergadering werd gisteren meegedeeld, dat de regering het voornemen heeft een z.g. samenloop regeling voor overheidspensioenen en bodempensioenen bij de Tweede Kamer in te dienen. Door de amb tenaren zullen dan geen premies voor de AOW en de AWW meer be hoeven te worden betaald. Er zal een premie van zeven pro cent worden geheven ten behoeve van het algemeen burgerlijk pensi oenfonds. De huidige premie vari eert van 4,38 procent tot 7,5 procent, zodat voor de meeste ambtenaren een verbetering van de secondaire arbeidsvoorwaarden in het verschiet verscheen, omdat de regering bereid is de hogere premie te compenseren in een salarisherziening. Enig mate rieel voordeel brengt dit de ambtena ren echter niet. Want de regering wenst niet verder te gaan dan com pensatie van het bedrag, dat werke lijk meer aan premie wordt betaald. Discriminatie. De organisaties van overheidsper soneel staan op het standpunt, dat deze compensatie een discriminatie inhoudt voor de ambtenaren, daar de compensatieregelingen in het be drijfsleven gunstiger zijn en dat waar de ambtenaren toch al meer premie moeten opbrengen, dan in komentrekkers in het bedrijfsleven. Ook het feit, dat er geen bereid heid bij de regering aanwezig was om de waardevastheid van de pen sioenen te garanderen hoewel reeds enige tijd geleden de noodza kelijkheid van een dergelijke garan tie door de regering in principe was erkend wekte wrevel. Geen enkele zin. Nog op andere punten wenste men nader overleg, maar spoedig bleek, dat het geen enkele zin had van de zijde der organisaties concessies te doen, omdat de regeringsdelegatie van haar voorstellen niets wilde te rugnemen. De ambtenarenorganisaties kwa men toen tot de conclusie, dat de de legatie van de regering geen be voegdheden had om als onderhande lingspartner op te treden, waardoor het geen nut had het overleg voort te zetten. De Tweede Kamer zal nu moeten beslissen in hoeverre de ambtenaren het gelijk aan hun zijde hebben. De ambtenaren menen, dat het ga randeren van de waardevastheid van de pensioenen niet meer dan billijk is, omdat ook de AOW-uitkering, die in feite in het nieuwe overheidspen- sioen wordt ingekapseld, een gega randeerd waardevaste uitkering is. („Trouw") Ontvluchte sergeant vlieger blijft spoorloos Als hij zich vandaag niet aanmeldt zal de sinds zaterdag uit de vliegba sis Woensdrecht spoorloos verdwe nen sergeant-vlieger A. Meerholz beschouwd worden als deserteur. Hij kan dan worden gestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste twee jaar; in oorlogstijd zou hem dit op ten hoogste zeven en een half jaar komen te staan. Zoals bekend nam de sergeant vlieger zaterdag de benen, toen hij hoorde, dat hij nog acht dagen ver zwaard arrest te goed had. Zelf had hij gedacht, dat de zaak al achter de rug was. De vlieger, die vader is van vier kinderen, heeft na zijn vlucht geen enkel spoor achtergelaten. Alle pogingen tot opsporing bleven tot nu toe vruchteloos, maar de militaire politie blijft onverflauwd doorzoe ken. RECREATIEOORD IN SCHIEDAM De commissaris der koningin in Zuidholland, mr J. .Klaasesz, heeft I gistermiddag het nieuwe recreatie- oord in Ketel te Schiedam officieel geopend. Dit recreatieoord beslaat 'n oppervlakte van ongeveer 60 ha en bestaat uit een grote vijverpartij, uit- 1 gestrekte speelweiden en bossages, j aangevuld met een kinderboerderij, kinderspeeltuinen en andere attrac ties. De beplan.ing is zodanig uitge voerd, dat te zijner tijd door het aan brengen van bortjes op bomen en heesters een mogelijkheid kan wor- i den geof end om de schooljeugd voor- I lichting te geven in de natuurlijke historie. BLIKSEM IN TRANSFORMATORHUISJE Gistermiddag omstreeks half zes is tijdens een kortstondig onweer in de omgeving van 's-Gravenhage de bliksem ingeslagen in het transfor matorhuisje van de automatische spoorwegbeveiliging aan de Vreden- burgweg in Rijswijk (Z.-H.). Hier- door werden de lichtseinen voor on- i De Engelse koningin Mary Tudor en Ludwig van Beethoven zijn per geveer een uur gestoord. Daar de straalvliegtuig van Londen naar Amerika gevlogen voor een tentoonstelling schade gering was cn het defect bin- in Niagara Falls, maar hebben zich op die vliegreis noch met elkaar noch Meer dan honderd miljoen Franse francs bedraagt de schade, die in Parijs is aangericht door het uitbranden nen korte tijd kon worden verhol- met de rest van de passagiers ingelaten. Neen, dat kon ook moeiliik want van de Navarre-papier-fabriek. Daarvoor moest al het materieel uit tien Parijse brandweerkazernes uitrukken pen, konden de seinen spoedig weer wassen beelden spreken nu eenmaal niet.Maar voor de fotografen Men slaagde er in, woningen en andere gebouwen in de omgeving te behouden. De foto toont de rokende ruïnes I fungeren. Het treinverkeer onder- .leverde dit anachronisme bij de overbrenging van beelden uit het mnaeum van de fabriek. Er deden zich ge en persoonlijke ongelukken voor. vond geen stagnate. 1 Tussaud een dankbaar plaatje op.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7