Examen-uits'agen Rijnlands Lyceum FIRST OFFfCl MISSILE MAIL Langzaam, maar zeker, lopen DAFjes van de lianJ Oberammergau, dorp der Passiespelen Wat lezers schrijven WOENSDAG 10 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Th. G. A.Scholie benoemd tot inspecteur LO. te Enschede Bij koninklijk besluit van 5 juni 1959 is met ingang van 1 september 1959 benoemd tot inspecteur van het lager onderwijs in vaste dienst in de inspectie Enschede met standplaats Enschede: Th. G. A. Scholte, hoofd van de Titus Brandsmaschool voor uitgebreid lager onderwijs te Leiden. Door omstandigheden liet de on dertekening van dit besluit door H.M. de Koningin enige tijd op zich wachten, 't Bericht moest de redac tie dus enige tijd in de pen houden. Hoewel deze benoeming tot onder- wijs-inspecteur een promotie voor de heer Scholte betekent, verheelt deze niet, dat het afscheid van Leiden, waar hij sinds 1946 heeft gewoond en gewerkt, hem zwaar valt. Oók r voor Leiden betekent dit vertrek een vrijere studie vormen, die méér het nersgroep; een van de eerste in Twente. De verkennerij bleef hij toegewijd, ook in de tijd dat hij, na zijn benoe ming in 1938 hoofd was van de ka tholieke lagere school in Wolvega en daarna. 1 Februari 1943 werd hij on derwijzer aan de kath. Mulo te Al melo. Zijn benoeming te Leiden ge schiedde op 1 mei 1946; hij werd hoofd van de katholieke jongens- ULO aan het Vrouwenkerkhof (la ter op initiatief van het nieuwe schoolhoofd Titus Brandsma-ULO gedoopt). Zijn voorliefde voor het verkennerswerk kreeg in 1947 op nieuw gestalte door zijn benoeming op St Jorisdag tot districts-commis- saris. Wegens opeenhoping van werkzaamheden moest hij tot zijn spijt in 1957 voor deze functie be danken. Genoemde andere werkzaamheden waren onder meer: voorzitter van de Katholieke Jeugdraad, het overkoe pelend orgaan van alle katholieke jeugdorganisaties in Leiden, lid van het dagelijks bestuur van de Leidse Jeugdactie, waarin hij de Katholie ke Jeugdraad vertegenwoordigde. Voorts was h\j lid van de gemeente lijke commissie van advies in cultu rele zaken en lid van de „commissie culturele vorming van de ULO- jeugd". Genoemd lidmaatschap past ge heel in het kader van de activiteiten, die de heer Scholte als hoofd van de katholieke jongens-ULO ontwikkel de. Op de eerste plaats toonde hij zich een groot voorstander van sa menwerking der katholieke, neutra le en christelijke groeperingen in het jeugdwerk, daarnaast stimuleerde hij, waar hij kon, in zijn school de verlies. Theodorus Gerardus Albertus Scholte werd in 1909 te Hoogezand geboren. Na de lagere school, stu deerde hij drie jaar aan de HBS te Sappemeer, twee jaar aan het semi narie te Kaatsheuvel, waarna hij te Winschoten de onderwijzersstudie volgde, die in 1929 bekroond werd met de acte. Zijn eerste standplaats als onderwijzer was Borne (Twente) waar hij, na in 1931 geslaagd te zijn voor de hoofdacte, overging tot op richting van een katholieke verken karakter en de aanleg van de leer ling aanspreken. In de vakken taal liek Paedagogisch Centrum werd uit gebracht. In 1948 nam de heer Scholte het initiatief tot oprichting van een ka tholieke avond-ULO te Leiden, die zeer veel belangstelling geniet en aan velen nieuwe kansen biedt tot ver ruiming van kennis en positie-ver- betering De heer Scholte keert na bijna dertig jaar terug naar Twente, waar hij zijn loopbaan als onderwijzer be- gon. De herinneringen aan deze land streek zijn zó goed, dat zijn gevoe lens bij het afscheid „gemengd" zijn. A. J. N. J. WiUeman hoofd Tiius Brandsma- ULO ie Leiden De heer A. J. N. J. Witteman, on derwijzer aan de katholieke jongens- ULO te Noordwijk zal de heer Th. Scholte als hoofd van de Titus Brandsma-ULO te Leiden opvolgen, j De heer Witteman is 25 jaar als leer kracht in het katholiek onderwijs te Noordwijk gevestigd geweest; ,eer$t als onderwijzer aan de kath. lagere school voor jongens (vijfde en zesde klas), later als onderwijzer aan de kath. ULO, waar zijn vakken Ne derlands, Engels en Geschiedenis waren. Hij werd in 1906 te Hoogmade ge boren. Zijn broer, de heer N. Witteman, is onlangs benoemd tot hoofd van de kath. school aan de Franchimont- laan te Leiden. Geslaagd voor het diploma gymna sium a: de dames: C. F. Beelaerts van Blokland; M. A. Bernie; G. H. GheySelinck; M. Huygens; M. C. J. Jansen Schoonhoven; de heren: R. J. P. Kuin, P. Maitland, G. W. Muller, Uit het neusje van de raket 'WC POSTMA5TCW OCWCWAC WASHINGTON Vele Philatelisten zullen er alles voor over hebben om de op deze foto afgebeelde brief te kunnen bemachti gen. Het is een van de drieduizend brieven, die vanaf een duikboot „ergens op de Atlantische oceaan" naar Amerika werden geschoten met een Regulus-raket. Het tijdperk van de postverbindingen is hiermee een nieuwe i fase in gegaan. Van de groep AII van de eind examen-kandidaten van het Gymna sium slaagden de dames: C. H. Nap te Leiden, C. M. de Bruin te Leider dorp, M. v. Caspel, L. M. Versteeg, beiden te Oegstgeest, en de heren: M. G. N. van den Ende, T. P. Hof- tekenen^kon hij reeds gedeelte- p Valstar. Afgewezen: 4 kandidaten, stee, A. H. Huussen, allen te Leiden. lijk de „vrijere expressie", het zélf- doen, van toepassing brengen. Eén van zijn hartewensen was ook om tot oprichting te komen van vrije clubs, die in de middaguren op an dere dan schoolse wijze zich op de studie van een bepaald vak zouden toeleggen. Hij nam deel aan het realiseren van een rapport over samenwerking van het voortgezet onderwijs met de Met 4 kandidaten wordt het examen voortgezet. Geslaagd voor het diploma gym nasium b: de dames: P. M. J. de Haan; M. V. Koekebakker; M. P. van Lede; E. J. M. de Wilde; de heren: F. A. W. Bannier, R. W. Lanting, A. Y. van der Meulen, R. W. M. Nagt- glas, J. E. W. van Panhuys; J. D. Querido, J. Reneman, F. H. de Vries, A. G. Wiersma, J. R. de Wijn. Afge- jeugdbeweging, dat aan het Katho- we2en: 4 kandidaten. De eind-examens zijn heden ge ëindigd. Van de 31 kandidaten zijn er 30 geslaagd en 1 afgewezen. Geslaagd voor kleuterleidster diploma A de dames Marijke Haas, Inge Nachtegaal, Ria Pieters en Riet Aalders allen uit Leiden. Leerlingen van de R.K. opleiding voor kleuterleidsters, Hoefkade, Den Haag. Geen stagnatie, geen proces, alleen auto's (van onze verslaggever) EINDHOVEN (P P) - „Die personenwagen? Nog steeds niet in productie, meneer. Ze hebben te veel hooi op d'r vork genomen. Stagnatie tot en met". „Nieuwe vinding? Laat me niet lachen, plagiaat meneer, dat idee van die riemoverbrenging is gewoon ge stolen van de D.K.W., die had dat al jaren geleden. Daar is nou een proces over aan de gang en vandaar, dat de D.A.F. nog niets aflevert". „Wat, wilt u een D.A.F. bestellen, meneer? Wees toch wijzer, kijk eerst de kat maar eens uit de boom en laat ande ren met die kinderziekten opschepen. Als ik u was Vele geruchten doen de ronde, aller, lei mensen menen te weten, waar om de nieuwe „Dafjes" niet losko men. Maar terwijl heel "Tederland gist, gaat de productie in de onme telijke hallen aan de Geldropse weg te Eindhoven onverstoorbaar voort. Electronisch gestuurde machines (waarde 9 miljoen) zuigen gulzig ruwe gietstukken in, om na kunstig uitgekiende manipulaties zonder tus senkomst van mensenhanden eer compleet bewerkt stuurhuis uit te spuwen, tot op de honderdste millime ters nauwkeurig op maat gemaakt. Geen geratel en gedreun klinken op langs de kilometerlange lopende band. Zacht zoevend verzinken tien, twaalf boren tegelijk in een motor blok. Rustig schuiven de geraamten van ontelbare auto's in opbouw langs de bodylijn, waar de buitenbe plating, portieren, motorkap en kof ferdeksel worden gemor teerd. Zelfs de 140 puntlasapparaten worden elec tronisch afgesteld op aandruktijd, stroomimpuls, koel- en Tauzetijd. Langzaam maar zeker „Zijn er nu moeilijkheden met de productie of niet?" vragen wij op de man af aan de stafmensen die het weten kunnen. „Moeilijkheden? Nee, beslist niet. We draaien nu vanaf 23 maart en zijn be gonnen met de bevoorrading van de dealers, die showmateria-1 en de monstratiewagens moesten hebben. Natuurlijk werkt de fabriek nog niet op volle kracht. Dat kan nog niet, omdat er nog machines onderweg zijn, waarvan de aflevering ver traagd werd. Maar de onderdelen, die deze machines automatisch in 2 minuten moeten afleveren, maken wij nu op de ouderwetse wijze met conventionele werktuigen en man-j kracht. Dat vergt meer tijd, van daar dat we nog geen wagens in 2,4 minuut gereed kunnen hebben, zoals de opzet is. Er wordt met rijen bodies gewacht op enkele langza mer gereedkomende delen. Wij ho pen echter binnenkort de ontbreken de machines binnen te hebben u ziet, de fundamenten en kabels wach ten al op de montage en dan lopen er bij een achturige werkdag 213 wa gens per dag van de band". „En hoeveel is dat vandaag?" „Tien stuks". Eigen vinding „Wat is er waar van die geruch- over een proces?" „Niets. Er worden door de concur rentie, die pns succes misschien met lede ogen aanziet, wel meer praatjes uitgestrooid, maar daar trekken wij niets van aan. De riemaandrij- ving van de D.K.W. leek in de vers te verte niet op de geniale construc tie van de variomatic, die ver geet dat niet niet alleen als over brenging, maar ook als automati sche versnellingsbak, maxi-grip dif ferentieel én als transmissiegewricht voor de pendelassen fungeert. Een persoonlijke vinding van dr. Huub van Doorne". Wij kunnen ongeschoolde men- Carosserie na carosserie wordt na de montage op de manshoge eindlyn gezet, waar de „v trein" en de inmiddels beroemd geworden „variomatic" met de achterwielen worden aange bracht. Wagen na wagen wordt samengesteld. Na nog maar een tiental, straks over de 200 wa gens per 8-urige werkdag. sen gebruiken, want de machines denken en doen. We nemen 200 tot 300 man per maand aan en die door lopen bij ons een cursus tot ze vol ledig berekend zijn voor hun taak". „Zijn er kinderziekten geopenbaard bij de proefmodellen?" „Geen enkele. Onze experimentele wagens lopen nu al l'/t jaar 1000 km per dag zonder mankeren. In ons proefstation testen we een mo tor, die daar al enkele honderddui zenden kilometers weggedraaid heeft". Krachtdadige krachtproeven. In een hoekje van de onafzienbare hallen, waar nu nog vrachtwagens, militaire trucks en lichte personen- wagentjes broederlijk op lopende banden langs elkaar schuiven, be^ waar bepaalde onderdelen van de D.A.F. aan speciale krachtproeven worden onderworpen. Met hefbomen worden veren inge duwd en uitgetrokken; een varioma tic wordt door een automatisch wer kende aandrijfinrichting in hog tem po berg-op berg-af gestuurd; op een andere testbank ontwaren we een hobbelend en bewegend wiel, dat volgens „normalewegcondities" de snaren op hoge proef stelt doordat het tweemaal per minuut op volle snelheid en weer tot stilstand ge bracht wordt En dan staan we stil b(j de motor, die zonder menselijke hulp grom mend start, 5 kilometer draait, slechts onderbroken door afremmen en optrekken bij vier kruispunten, vindt zich een afgescheiden ruimte, vervolgens stopt gekoeld wordt, dan weer start en viermaal d« dagelijk se gang van een denkbeeldige ge bruiker aflegt, waarna die zelfde mo tor nog eens om de 3«/t uur het vol ledige „week-end programma" van zijn baas doorwerkt te weten een dagtocht van ruim 200 km, met veel vertragingen voor straathoeken, stoplichten en inhaalmanoeuvres Alléén het gaspedaal. Tenslotte «tappen we zelf in een wa in het proefstation vinden wo ook een automatisch lopende mo tor, die al meer dan een jaar continu het rijprogramma van „de gewone man" nabo-'st kond starten, stationair draaien, rijden in bebouwde kom, stop pen, starten, lange afstanden, kruispunten, stoppen, afkoelen en weer starten voor een nieuwe rit. Achter elkaar door, dag-ln dag-uit. Aan de motor hapert nog niets gen, die gisteren in een glanzend co- ralrood en met wit albinadak uit de lakstraat over de eindmontagelijn schoof. Welk een wonderlijke erva ring op die proefbaan! We behoeven alleen een gaspedaal in te .trappen en in 12 seconden be reiken we de 90 km. Tank zij het lage zwaartepunt ligt het lichte wa gentje vast in de bocht. Versnel- lingshandel en koppeling zyn er niet meer b(j. Zelfs remmen kan krach tig geschieden op de variomatic. En in de bergen nog krachtiger, door een handel om te zetten. Dit is een wagentje, waar zelfs de voor versnelling en vele pedalen Lerugschrikkende vrouwen gemakke lijk in kunnen leren rijden. Het doet in de verte denken aan de simpele botsautootjes van de kermis. We moeten ons bedwingen om het stuur niet te wenden naar de grote weg. Voorlopig komen de cliënten op een wachtlijst bij de dealers. Er wordt geleverd, maar alle begin is moeilijk en het zal nog wel enkele jaren duren voor de binnenlandse markt verzadigd is. Dan gaan er ook Nederlandse personenwagens over de grenzen. Naar West-Duits- land, Oostenrijk en Zwitserland. Maar ook naar Noord-Afrika, Tur kije, Scandinavië en de Verenigde Staten. De bestellingen stromen binnen. Is het een wonder? OBERAMMERGAU, het vermaarde elk huis zijn geschiedenis. De Ober dorp in de Duitse Alpen, ligt niet ammergauers zijn niet slechts door; ver van Garmisch-Partenkichen in j de tijden heen hartstochtelijke to- een wild-romantisch hooggebergte.1 neelspelers geweest. Zij zijn boven- Geweldige bergen omringen het dal I dien zeer begaafde houdsnijders, van het diviertpe de Ammer. In de I beeldhouwers, schilders en muzikan- r.aaste omgeving van het dorp ver-1 ten. heft zich het weelderige slot Linder- j hof, dat koning Lodewijk n van ^^ELE BEKENDE KUNSTENAARS Beieren liet bouwen. De uitgestrekte zalen van dit slot zijn gevuld met zeldzame kunstschatten en de bezoe ker komt hier onvermijdelijk onder de indruk van de eigenaardigheden van de „laatste romanticus op de troon", die een vriend en beschermer van Richard Wagner was en op nog jeugdige leeftijd' in het Starnberger Meer verdronk. staan ook de eerbiedwaardige kloosterkerken van Ettal, Rottenbuch en Stengaden, die zeker een grote in vloed hebben uitgeoefend op de gees telijke ontwikkeling van Oberammer gau. Ditzelfde geldt ook voor de Wies-Kirche, een van de mooiste ro- kokokerken van Duitsland. In het dorp Oberammergau heeft ANTWOORD AAN ABONNEE „WAAROM NIET" Waarom, ja waarom zijn de bananen krom? Waren ze toch recht van lijn, het zouden geen bananen zijni. Sloop maar de halve binnenstad, want voor 't verkeer moet alles plat; nog nooit gehoord van woningnood, in onze stad nog akelig groot? Wat duren toch de plannen lang, zo zucht de abonnee wat bang; nog nooit gehoord van passen meten waarmee veel tijd wordt opgegeten? In andere plaatsen gaat het vlot, in Leiden stopt men het in een pot; nog nooit gehoord, kom nou, 't is kras, van het tekort in Leidens kas? zijn hier geboren. Een wandeling door het dorp heeft een bijzondere bekoring. Hier waait een „bijbelse I lucht". Thomas Mann heeft in deze atmos feer grote delen van zijn roman „Jo seph und seinde Brüder" geschreven De namen van de straten zijn ont- leend aan het Oude en het Nieuwe Testament. De gevels van de huizen j zijn vaak getooid met scènes uit de bijbel. Het zijn werken van de zoge naamde „Luftmaler", luchtschilders. j De eigenlijke ontdekker van deze in teressante schilderkunst, waarbij de figuren in de lucht schijnen te zwe ven, is de frescoschilder Zwink, die in de XVIHde eeuw te Oberammer- gau leefde en vele leerlingen had. Men vindt hier huizen die vijf en meer eeuwen oud zijn. Zij staan on- i der monumentenzorg en worden zeer zorgvuldig onderhouden. Tot deze huizen behoort het hotel „Alte Post", waarvan de eigenaar, Anton Preisinger, bij de Passiespelen van 1950 de rol van Christus heeft ge speeld. DE KERK van Oberammergau is I een juweel uit de tijd van de late j barok. Zij heeft tijdens de vorige Passiespelen een nieuwe klok gekre- gen, de „Vredesklok", waarmede het Passiespeljaar 1960 zal worden in geluid. In die heerlijke dorpskerk kan men het hele jaar door het uit stekende kerkelijke koor en het ker kelijke orkest te horen krijgen. Op de eerste dag van de Passiespe-1 len wordt hier volgens de traditie de Kroningsmis van Mozart uitgevoerd, j Oberammergau is wel het enige dorp ter wereld waarvan de jeugd een kosteloze muzikale opleiding ge niet. Het dorp heeft een vioolschool en een zangschool. Steeds wordt er voor gewaakt, dat voor de volgende Passiespelen, die om de tien jaar plaats vinden, de nodige spelers, zan- j gers en muzikanten ter beschikking I staan. Verrassing voor mgr Jansen Drie leerlingen van de landbouw - huishoudschool van de LTB te Noordwijkerhout hebben gisteren 1075.aan mgr. M. A. Jansen overgedragen als bijdrage voor de bouw van het nieuwe klein-semina- rie „Klein Leeuwenhorst". Nadat Agnes Vrolijk (derde van rechts) een gedichtje had opgezegd overhandigde Tineke Bouwmeester aan mgr. de enveloppe-met-inhoud, onder de kritische blikken van mej. R. Nelissen. Corry Brama, links ach ter de bisschop, was allang blij, dat zij geen speciale opdracht had tij dens dit bezoek, dat in alle gemoe delijkheid verliep.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6