S)e Ccicbe6öti^cmt Erhard mengt zich in presidentsstrijd Kard. Stepinac De moord op de Kalmhoutse heide Nederlandse bus botste in Italië In Genève heerst pessimisme In de Alpen verongelukt De landing in Normandië plechtig herdacht De bommenwerpers naar Engeland? licll'iaanre zeelieden in staking Spionage affaire in Denemarken en en varen op 'n luchtkussen Opklaringen weer i Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 10 JUNI 1959 50ste JAARGANG No. 14732 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w., f2.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franeo p.p. f8.—Advert.: 17 ct p. mjn. Telefoontjes f 1.50. Een hariig woordje binnen de partij De Westduitse minister van Eco nomische Zaken, Ludwig Erhard heeft gisteravond, bij zijn terugkeer uit Amerika in Bonn gedreigd des noods uit het kabinet te zullen tre den, indien de partij haar moeilijk heden met kanselier Adenauer niet tot zijn (Erhard's) tevredenheid op lost. Op een persconferentie op het vliegveld, zei Erhard, dat hij niet on voorwaardelijk vice-kanselier en minister van Economische Zaken zou blijven. Zijn houding zal afhangen van het geen gebeurt in een open debat in de christen-democratische partij. Erhard zei, dat hij zal staan op een openbare behandeling van de kwestie in de partij. „Door mij zijn de laatste woorden over de gebeurtenissen van verleden week nog niet gesproken", aldus de minister. Erhard verklaarde dat hij nooit aanspraken had gemaakt op het kan selierschap, wat daarover verleden week ook bericht mag zijn in Bonn. De minister, die voor de meeste christen-democraten de man was om Adenauer als kanselier óp te volgen, verklaarde voorts, dat hij de ,ihis- torische leugen" uit de wereld wil hebben, dat hij minder standvastig is dan anderen in de buitenlandse politiek, die de levensbelangen van het Duitse volk raakt, of dat hij een tegenstander van Europese integratie Duitsland zou worden. „Het raakt veel meer met name de bescherming van de democratische orde", aldus de minister. Toen hem gevraagd werd, of hij zou proberen een afspraak met Adenauer te maken, antwoordde de minister: „Ik niet". Maar hij voegde hieraan toe, ervan overtuigd te zijn, dat zulk een gesprek zou komen. Hij zei dat de komende dagen gevuld zouden zijn met belangrijke bespre kingen. De minister zei, dat wat in de ko mende dagen zal gebeuren, veel meer raakt, dan de kwestie of hij, Erhard, al dan niet ooit kanselier van West- Bij een botsing tussen een Neder landse touringcar en een Duitse wa gen zijn gisteravond drie Duitse toe risten verongelukt tussen Ora en Bronzolo (Italië). Volgens de politie raakte de Duitse auto in een bocht op de linker helft van de door regen gladde weg en botste tegen de Nederlandse bus. De auto kaatste terug en werd door de zware tegenligger tegen de rotswand verpletterd. De drie inzittenden, Ri chard Bechler (64), een kleermaker uit Ugoechem, zijn echtgenote Luise j Martha Bechler (60) en Margaretha Kownatzki (51) kwamen om het le ven. De 31 passagiers en de chauffeur van de Nederlandse bus, heer H. Dijkman uit Lemsterlanu, werden hevig door elkaar geschud. Slechts I twee van hen, E. Batterman (65) en Naar het K.N.P. uit kerkelijke krin gen te Zagreb verneemt, is in het ziektebeeld van de verbannen aarts bisschop van dit aartsbisdom, kr di- naal Stepinac, een ernstige verslech tering opgetreden. Men vreest, dat de kardinaal een been zal moeten missen. Zoals be kend is, lijdt de 60-jarige kardinaal, die in 1955 verbannen is naar zijn ge boorteplaats Krasic, aan een ernstige trombose in het rechterbeen. Ook in de zomer van het vorige. T /onN jaar moest de kardinaal een zware J* de Hooge (60) uit Rotterdam wer- operatie ondergaan, waarvan hij nog den licht gewond. Zij konden het zie- nauwelijks hersteld is. 1 kenhuis spoedig verlaten. i voorlopig te laten rusten en zich te concentreren op het bereiken van Een Amerikaanse woordvoerder een akkoord over Berlijn zonder de heeft dinsdag in Genève verklaard, kwestie van de bezettingsrechten aan dat de westelijke ministers pessimis- te roeren. tisch gestemd zijn over het eventuele De westelijke ministers willen ech- resultaat van de besprekingen in Ge- ter een schriftelijke garantie van de nève. Op de besloten vergadering van Russen, dat zij de bezettingsrechten dinsdag zijn tenminste van weste- van het Westen erkennen. Gromyko lijk standpunt bezien geen vorde- zou dinsdag botweg geweigerd heb- ringen gemaakt, aldus de woordvoer- ben een dergelijke garantie te geven, der. Van westelijke zijde werd er ln sommige conferentiekringen is voorts op gewezen, dat de sfeer dins- men de mening toegedaan, dat de dag niet zo goed was als gewoonlijk. Russen helemaal geen haast hebben Een Amerikaanse woordvoerder voeg- om tot een topconferentie te komen. I de hieraan toe, dat niemand kan voor- Het is mogelijk, dat zij rustig blijven spellen hoe lang de besprekingen nog wachten op een mogelijke „wig" in Vandaag wordt het einde verwacht zullen duren. De westelijke ministers het westelijke bondgenootschap. Men van het proces tegen Louis Maas, die zullen in Genève blijven zolang er gelooft dan ook, dat de Russen met voor het Antwerps Gerechtshof te- een redelijke kans op vooruitgang be- spanning wachten op de afloop ^an recht staat wegens de moord op de Nederlandse verpleegster Maria van Steensel, verleden jaar zomer ge pleegd op de Kalmthoutse heide. De gerechtelijke commissaris A. van der Linden vertelde gisteren hoe moeilijk het was M. tot een beken tenis te krijgen: .Terwijl de feiten zich tegen hem opstapelden, bleef hij hardnekkig ontkennen met de moord op de Kalmthoutse heide te maken te hebben". Zelfs bij de wedersamen- stelling van de moord op 18 juni bleef hij hieraan vasthouden. „Ik heb het niet gedaan, ik zweer het", waren de woorden die hij herhaaldelijk be zigde. Tien dagen na de moord en zes da gen na M.'s arrestatie werd de ver dachte geconfronteerd met zijn vrouw, die inmiddels aan de gerech telijke instanties had gezegd, dat het haar man was geweest die in oktober 1954 een Essens meisje Odette van D. had aangerand. Ook dit feit wilde M - niet erkennen. Tijdens de confronta tie met zijn vrouw erkende hij echter wel, en spoedig ging hi' ook tot een volledige bekentenis over inzake de moord op Maria van Steensel. staat. het geschil tussen Erhard en Aden- auer en dat tussen Frankrijk en de De westelijke munsters zjjn echter v s over het gebruik van de kern_ van mening, dat de Russen tot nu toe ladingen voor raketten. Van gezag- nog niet veel bereidheid hebben ge- Ebbende Amerikaanse zijde werd er toond tot onderhandelen Speciaal de v00rts op gewezen. dat er nog niet besprekingen van de laatste twee da- dje vooruitgang is geboekt, welke gen zijn in dit opzicht erg ontmoedi- Eisenhower nodig acht voor een top- gend geweest, aldus deze woordvoer- topconferentie der. Gromyko zou dinsdag o.m. hebben GROMYKO PRAAT VOOR DRIE voorgesteld de kwestie van de weste- De Russische minister van Buiten landse Zaken Gromyko mag dan in Genève alleen staan tegenover de drie westelijke ministers, in het ver slag over de formele vergaderingen staan minstens evenveel „oostelijke" als „westelijke" woorden. De verslagen omvatten tot dusver re: IOIV2 pagina tekst van Gromyko, 39 3A pagina van de Amerikaan Her ter, 29 pagina's van de Brit Lloyd en Een Nederlandse toerist is bij het beklimmen van de Mottakopf-piek in 121 i van de Fransman Couve de Mur. de Rhaetikon-Alpenketen nabij de ville. Oostenrijks-Zwitserse grens ora het De Rus heeft dus meer gepraat dan leven gekomen. de drie westelijke minister samen. Volgens de Oostenrijkse politie was Jacobus Bemmelen (27) uit Amster- Pijnlijke ogenblikken kwamen toen'dam, die met vakantie in Bludenz de vader van het slachtoffer kwam vertoefde, zondag op weg gegaan om getuigen, een kleine man, in een de Mottakopf te beklimmen. Toen hij 15 juni een niet-officiëel bezoek bren- nauwsluitend zwart pak gestoken, die gisteren nog niet was teruggekeerd gen aaj Rotterdam. USS „Beeuna" De Amerikaanse onderzeeboot „Becuna" (1526 ton) zal van 11 tot over zijn vermoorde dochter sprak. Talrijke Roosendalers, vroegere buurtgenoten van M., versohenen na hem op de getuigenstoel. ging een Oostenrijkse reddingsploeg er op uit. Men slaagde erin het stof felijk overschot te vinden aan de voet van een 80 meter lange steile helling. staat onder beve' van luitenant ter zee der eerste klasse J. Snijder jr. Er zijn 8 officieren en 80 onderofficieren en manschappen aan boord. Een vijftigtal Labourafgevaardig- den heeft dinsdag een motie opge steld, waarin zij reeds bij voorbaat protesteren tegen een eventuele over plaatsing van de Amerikaanse bom menwerpers in Frankrijk naar Enge land. Volgens de motie dient het Lager huis zich tegen het opslaan van kern bommen in Engeland uit te spreken. Volgens berichten in vele Britse bladen is de regering te Londen be reid toestemming te verlenen tot het stationeren van de ongeveer 250 Amerikaanse jachtbommenwerpers, die uit Frankrijk zullen worden te ruggetrokken. De opperbevelhebber van de N.A.V.O. in Europa, generaal Norstad, heeft echter nog geen offi cieel verzoek bij de Britse regering ingediend. De Britse pers houdt zich intensief met de kwestie bezig. De „News Chronicle" schrijft woensdag, dat De Gaulle's „nucleaire chantage" de re gering en oppositie in zeer grote ver legenheid kan brengen op het punt van de belangrijkste binnenlandse po litieke kwestie, n.l. die van de water stofbom. De opperbevelhebber van de N.A. V.O. in Europa, generaal Norstad, heeft de hoop uitgesproken dat in de onderhandelingen met Frankrijk over het stationeren van Navo-vlieg- tuigen verdere vorderingen zullen kunnen worden gemaakt. Hij weigerde berichten te bevesti gen of tegen te spreken dat reeds besloten was 200 gevechtsbommen werpers naar andere landen te diri geren. Vijfhonderd bemanningsleden van het Italiaanse passagiersschip „Giu- lio Cesare" zijn dinsdag één uur voor dat het schip met 1.175 passagiers de haven van New York zou verlaten, in staking gegaan. Toen de reeds ingescheepte passa giers v-an boord gingen en hun in.rek namen in hotels, lagen de stakers te zonnen op het d'ek. Zoals gemeld, hebben Italiaanse vakbondsleiders maandag alle zee varenden opgeroepen tot een staking na mislukking van onderhandelingen met de reders over verhoging van de gages. In de 'haven van Napels lagen dins dagavond zeven schepen die door de staking niet konden uitvaren- Niet op alle Italiaanse schepen wordt gestaakt. Er zijn dinsdag uit Genua, Triest en andere Italiaanse havens schepen vertrokken. Verte genwoordigers van scheepvaartmaat schappijen hebben dinsdag gezegd, dat zij pas weer met de vakbonden zullen gaan onderhand Dien, als de staking is afgelast. Gedenkpenning bij prinselijk huwelijk Volgens een reeds oude traditie zal het Beigische Rode Kruis ter gelegen heid van het aanstaande huwelijk tussen prins Albert en prinses Paola een herdenkingsmedaille uitgeven. De foto toont de ene zijde van het model voor deze medaille, vervaardigd door de beeldhouwer Courtens, welke do beeltenis van prins en prinses draagt. De keerzijde draagt een inscriptie. Ten bate van Oost Duitsland Zes belangrijke spionnen, die werk ten voor een uosieuropees ianu, zijn in Denemarken gearresteerd. Waar schijnlijk zullen nog mer arrestaties woruen verricht. De spionage is van ernstige aard geweest. De autoriteiten hebben geweigerd de buitenlandse mogendheden, waar-1 voor de gearresteeruen werkten, met name te noemen. Uit welingelichte bron wordt evenwel vernomen, dat de spionagebende zeer belangrijke in lichtingen heeft verstrekt aan Oost- Duitsland. Voorts wordt vernomen, dat de spionagebende haar werkzaamheden concentreerde bij twee Deense mili taire sleutelposities, het Langeland- fort, dat de zuidelijke ingang van de Grote Belt bewaakt en het Stevens fort dat de zuidelijke toegangen tot de Sont tussen Denemarken en Zwe den beheerst. De Grote Belt en de Sont zijn de strategische passages tussen de Oost zee en de Atlantische Oceaan. Ingeval van oorlog zal het de hoofd taak zijn van de NAVO-strijdkraóh- ten de Sowjet-duikbootvloot te belet ten, door die uitgangen de Oostzee te verlaten. Men dacht aan smokkelaars Volgens het socialistische blad „Ak- tuelt" heeft de politie de activiteit van de zes mannen, communisten, wier leeftijden van 35 tot 55 jaar va riëren, al een tijdlang gevolgd. Aan vankelijk dacht zij met smokkelaars te doen te hebben. De verbindingen met Oost-Europa werden namelijk onderhouden door middel van kleine schepen, die geregeld Deense havens aandoen. Op grond van dit onderzoek kon reeds een van de mannen wor den aangehouden. Een ander lid van de spionagebende trachtte militaire inlichtingen te krij gen van een Deense militair, die dit direct aan zijn superieuren meedeelde Toen werd besloten, dat hij contact zou blijven houden met de nieuws gierige burger, zonder natuurlijk in lichtingen te geven. De politie en contra-spionage tapten de telefoongesprekken van deze ver dachte af, waardoor men geleidelijk de hele bende op het spoor kwam. Twee van de gearresteerden waren schippers en eigenaren van kustvaar tuigen. Dit nnmmer bestaat uit 10 pagina's Nieuwe verkeerswegen De wetenschappelijke commissie van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft dinsdag een verslag van 14 pagina's gepubliceerd over de ontdekking van middelen cm voertui gen „drijvend op een kussen van sa mengeperste lucht" boven de grond te laten rijden. Met hetzelfde principe zou men schepen met grote snelheid boven water kunnen laten varen. Vol gens het verslag schijnt de wereld aan het begin van een nieuwe ont wikkeling op het gebied van het ver voer te staan. De Fordfabrieken zijn reeds bezig met de bouw van een wagén, die dank zij de nieuwe vinding op een mono rail snelheden tot 320 km per uur zal kunnen bereiken, aldus het rapport. Het Amerikaanse leger en de lucht macht werken samen met de Cana dese Avro-vliegtuigfabriek aan een avrocar, die vlak boven de grond, doch ook op grotere hoogte snel zal kunnen vliegen. Het Amerikaanse leger en de mari ne tonen veel belangstelling vo>r de I nieuwe vinding. De zee-oorlog zou door snelle schepen volgens het nieu we principe een ware evolutie onder gaan. De marine heeft vooral belang stelling voor amfibievoertuigen, lan dingsschepen en voor zeer snelle sche pen voor duikbootbestrijding. Te Laurent-Sur-Mer in de Franse landstreek Calvados, waar 10.000 in de tweede wereldoorlog gesneuvelde Amerikaanse soldaten begraven liggen, is in aanwezigheid van Franse en Amerikaanse autoriteiten op sobere wijze de dag herdacht, waarop vijftien jaar geleden de landing in Normandië begon. De foto geeft een beeld van de plechtigheid. Een carillon de „Poldertoren" zaterdag 20 juni gen aan de minis waterstaat. Met wordt de taak en Wieringermeer symbolisch afgeslo dracht luiden de week in. van '3 klokken in te Emmeloord, zal worden overgedra- ter van verkeer en deze gebeurtenis de directie van de Noordoostpolder :en. Na de over- klokken een feest- Tussen Groenland en Noorwegen ligt een gebied van lage druk, aan de achterkant waarvan polaire lucht- massa's naar de Britse eilanden zijn gestroomd. Deze polaire lucht is gis teren tot ver over het zuiden van de Noordzee doorgedrongen. Op grote hoogte in de atmosfeer is de tempe ratuur aanzienlijk gedaald, waardoor de lucht onstabiel werd. Plaatselijk kwamen dientengevolge onweers buien tot ontwikkeling. Het nabij de Azoren gelegen gebied van hogedruk trekt in de richting van Ierland, ter wijl een er mee verbonden rug van hogedruk via de Britse eilanden na derbij komt. Als gevolg hiervan wordt de buiïgheid geleidelijk onderdrukt en zullen morgen de opklaringen overheersen. Van een op het midden van de Oceaan gelegen depressie splitst zich een klein deel af, dat met grote snelheid in de richting van het Engelse Kanaal trekt. Het zal hoogst waarschijnlijk geen invloed op het weer in ons land uitoefenen. De wind blijft overwegend westelijk en daar om houdt het tamelijk koele weer aan. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig vaD woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) AFNEMEND BUIIG Wisselend bewolkt en nog en kele verspreid voorkomende buien, aanvankelijk met een kans op onweer. Zwakke tot ma tige westelijke wind. Weinig verandering te temperatuur. 11 Juni: zon op 04 onder 20.58; man op 09.24; onder 23.51. Hoogwaterstanden 11 Juni: v.m. 6.12. n.m. 6.36. Het weer in Europa De weerrapo~rten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRüCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON Korreltje Als u zich de moeite neemt iets te beginnen verzekert u dan ook het plezier het af te maken. regen 27 C. licht bew. 17 onbew. 17 half bew. 18 licht bew. 16 half bew. 17 licht bew. 16 licht bew. 16 zw. bew. 15 onbew. 18 half bew. 17 zw. bew 24 onbew. 24 regenbui 21 half bew. 19 zw. bew. 20 half bew. 16 half bew. onbew. 22 regen 19 geh. bew 17 half bew. 29 half bew. 23 onbew. 29 onbew. onbew. 26

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1