Kinderen brachten wasgoed in plaats van lorren aan ^een geweld tegen Nieuw Guinea Rijnsburg krijgt mausoleum voor graven en gravinnen Hollandse huis Dwangarbeid in Tsjecho-Slowakije DE ZWARTE DINSDAG 9 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 0 „AANRIJDING OP AFBETALING EN „N VERKEERDE VERDACHTE" vallig waren er getuigen, anders had de eigenaar van de beschadigde auto met de kosten van herstel ge zeten". „Ik heb een hechtenis-straf in deze overwogen, doch zal u nog een kans geven". Wel eis ik naast Kantonrechter te Leiden vonniste met één maand Ondanks de voortdurende acties, Hi die worden gevoerd om de steeds een boete van ƒ150.— of een mnd] groeiende stroom van weggebruikers de ontzegging van rijbevoegdheid op te voeden tot medewerkers aan van 1 jaar onvoorwaardelijk, omdat een veilig verkeer en ondanks het u nog moet leren, dat het rijbewijs feit, dat de vaak zeer strenge von- i naast rijvaardigheid ook nog een nissen tegen de verkeerszondaars fatsoenlijk gedrag op de weg eist", toch voor anderen een ernstige waar- Na de eis en nog voor de plv. kan- schuw ing zouden moeten inhouden, tonrechter vonnis ging wijzen vroeg moeten steeds weer vele series ver-1 verd., of hij die f 150.— in termijnen dachten, die het niet zo nauw na-1 mocht betalen, daar hij geen geld men met de artkelen der wet of de i bezat. „Een aanrijding op afbetaling regels van het fatsoen, voor de ba- dus", volgens de plv. kantonrechter, lie verschijnen om rekening en ver- j Na een zeer ernstig vermaan, luidde antwoording van hun wandaden af het vonnis 75.— boete subs 10 dgn te leggen. Hierbij opgeteld het aantal I en één maand intrekking van ry- verdachten dat niet in het verkeer, I bewijs, doch op andere wijze schromelijk te I kort is geschoten in de naleving van Tweemaal dezelfde zaak. de wet dan is het niet te verwonde- .no ren, dat gisteren aan het Rapenburg De_ zaah tegen de 28-jarige foto- in totaal bijna 200 zaken moesteng™31 was no«aI eenvoudig. Verd. worden behandelt. I "a(* rijdende met zijn bromfiets een a wielrijder voortgeduwd, gaf het feit Om deze stroom van zaken te kun- toe en kreeg, conform de eis 7.50 nen berechten waren bijzondere 'boete. De 25-jarige student had zijn maatregelen nodig en het was dan veri00fde al bromfietsende voort- ook een voor Leiden zeer uniekegeduwd en zou er éveneens met gebeurtenis, toen op een zeker mo-ƒ7.50 zijn afgekomen, ware het niet, ment in de benedenzaal de kanton- dat verd. ontkende en beweerde, dat rechter, mr. R. de Bruyn, met de zijn verloofde zelf trapte en hij officier, mr. E. v. d. Schans, recht j siechts zijn hand op haar schouder spraken en in de bovenzaal de plv. hacj gelegd. De verhouding van verd. kantonrechtermr. W. de Koning, was n0gal arrogant en zijn tegen- met de officier, mr. H. J. F. Zand- werpingen irriteerden merkbaar. De huis, de nodige eisen en vonnissen zaak kreeg een ernstige wending, uitspraken. toen verd. uiteindelijk zijn verloof - Naast de vele kleine zaken met de naar voren haalde als getuige a boetes van ƒ1. tot ƒ25.waren 1 décharge. Hoewel deze getuige a dé- er ook enige zeer ernstige, waarbij j charge aanvankelijk volhield, dat "Hïhechte" verd. de waarheid, ging zij aarzelen toen de officier haar enige vragen stelde en haar wees op de waarde nisstraf werd uitgesproken. Wie de jeugd heeft.. Zo stond de 46-jarige opkoper uit Den Haag terecht voor 5 zaken te- van de eed, omdat hij meineed vrees de. Daar getuige niet toegaf en bleef aarzelen, eiste de officier uitstel van De verkeerde. In de navolgende zaak bleek uit eindelijk dat de verkeerde verd. te recht stond en dat niet de 34-jarige vertegenwoordiger, die terechtstond omdat hij op rijksweg no. 4 nabij de afrit naar Oegstgeest tegen de auto van een 70-jarige Hagenaar was op gereden, doch integendeel juist deze 70-jarige, die als getuige tegen verd. optrad, de schuldige bleek te zijn. Het geval was nogal gecompliceerd, Een Duitse automobilist zou hebben geaarzeld of hjj rechtdoor zou gaan Van Nelle bestellen (Adv.) J^cii iioag icicuu vuui o £ctncu te- gelijk en dat deze verd. nog meer I behandeling teneinde de verbalisant op zijn kerfstok had. bleek wel uit H horen ora eventueel tot vervol- het feit, dat de 5 dagvaardingen I Sln« negens meineed te kunnen hem in het huis van bewaring wa-I oveJBaan'Zo.. zal tus Meine ren bekend. Verd. had in 5 verschil- zaa*' dank zij de houding van de lende gemeenten zonder vergunning I vardachte mogelyk tot een ernstige lorren ingezameld en wendde zich Ull6r0eien- hierbij in het bijzonder tot de jeugd. Ieder kind, dat een hoeveelheid oude lorren bij hem aan de kar bracht, kreeg hiervoor in ruil een of ander prul met een waarde van enige cen ten. In Katwijk gingen de zaken bijzonder goed. want hier droegen enige kinderen, gebruik makende van de afwezigheid van moeder, geen oude lorren, doch wasgoed aan om te ruilen en werden daarbij flink aangemoedigd door verdachte. „Het waren vodden", hield verdachte vol. Het tegendeel werd onomstotelijk bewezen. Verd. kocht ook goederen op, zonder enige registratie, doch het geval Katwijk deed de deur dicht. Voor verd. was dit de celdeur want in zijn zeer scherp gesteld requisi toir eiste de officier, mr. Zandhuis,1 naast in totaal 150.boete en on- j voorwaardelijke hechtenis van een maand tegen hem. Hoewel de plv. kantonrechter, mr. de Koning, de totale boete tot 125.subs. 21 dgn terugbracht, vond hij eveneens, dat verd. de maand hechtenis volkomen verdiende en vonniste conform. Aanrijding op afbetaling. Ook voor de 20-jarige timmerman uit Warmond is een vrijheidsstraf in overweging genomen. Verd. had met een huurauto in Warmond een bocht te krap genomen en was te gen een geparkeerde auto opgere den. Menende, dat niemand iets had gezien was verd. doorgereden om moeilijkheden te voorkomen, 't Werd een misrekening voor hem want er waren wel getuigen ter plaatse, die hem hadden herkend. Tegen de po litie verklaarde hij, dat hij was doorgereden, omdat dit zaakje hem geld zou gaan kosten en toch nie mand het had gezien. „Uw houding is bijzonder afkeurenswaardig en misselijk" aldus de officier. „Toe- of rechtsaf, een daarachter rijdende veehandelaar had afgeremd, omdat hij de Duitser zag weifelen. De daar achter rijdende 70-jarige getuige Van Nelle bestellen (Adv.) liep. De eigenaar dreigde met een proces-verbaal als hij niet zou be talen en nu had hij betaald, maar het proces-verbaal kwam toch. Dat vond hij gemeen. „De wens van de assuradeur; voor alle zekerheid" al dus de kantonrechter. Verd. ratelde aan een stuk door over zijn on schuld, hoewel zelfs de beide inzit tenden van zijn auto verklaarden, dat hij wel degelijk de weg was op gereden en niet had gestopt voor de rooilijn. Tijdens het requisitoir viel verd. de officier steeds in de naar links gezwenkt rede. zodat deze de kantonrechter moest verzoeken verd. uit de zaal te verwijderen als hij zijn mond niet dichthield. De eis was 40.subs 10 dgn. Het vonnis luidde 30. subs 10 dgn. „Die andere had beter moeten opletten, ik ben onschuldig", aldus het laatste woord van deze halsstarrige verdachte. Blokje om. De 19-jarige Woubruggenaar zou de scooter van zijn vader even „aan lopen", omdat deze niet wilde star ten. De motor ging draaien en zoon lief ging meteen maar een blokje om, hoewel hij geen rijbewijs bezit. Onderweg gaf hij geen voorrang was toen en de 34-jarige verd. reed tegen diens auto op. Al beschuldigende, bleek uiteindelijk, dat getuige zich zelf moest beschuldigen en dus had geboft, dat hij geen proces-verbaal had gekregen. De 34-jarige vertegenwoordiger ging vrijuit en werd ontslagen van rechtsvervolging, terwijl de Duitser bij verstek tot 100.boete subs. 20 dgn werd veroordeeld. De Hage naar zal de schade aan zijn auto, die vrij aanzienlijk was, nu zelf moeten betalen. Zonder rijbewijs. De 24-jarige metaalbewerker uit o <=-- W, o Leiden had alles op alles gezet en aan een andere scooter en reed er had, nadat hij reeds viermaal voor het rijexamen was gezakt, toch maar vast een auto gekocht, waarmede hij de wegen onveilig maakte. „Het spijt mij heel erg, dat uw auto niet in beslag is genomen", aldus de of ficier. „Rekent u er maar vast op, dat het een volgende keer zal ge beuren". De eis was 75.subs 20 dgn. Met een herhaling van boven genoemd dreigement, vonniste de kantonrechter met 40.of 10 dgn. Het gebeurt niet vaak, dat inzitten den getuigen tegen de man, die ach ter het stuur zit, want meestal pro beren zij deze te helpen bij zijn verklaringen van onschuld. De 67- jarge bouwkundige uit Renkum reed in Sassenheim een uitrit uit en gaf geen voorrang aan passerende lad derwagen. Verd. beweerde, dat hij net voor de rooilijn had gestopt, maar dat de ladderwagen nogal uit stak en daardoor 122.schade op- Van Nelle bestellen (Adv.) bovenop. Schade totaal ƒ360.Die zal de zoon moeten betalen, omdat hij zonder rijbewijs reed- en de ver zekering de schade dus niet dekt. Bovendien nog te betalen 40. boete voor het rijden zonder rijbe wijs en 30.idem voor het niet verlenen van voorrang, zo luidde het vonnis conform de eis. Mild vonnis. De 26-jarige spoorwegarbeider was domweg op een avond twee po- litie-agenten gaan uitschelden voor alles wat lelijk was. Waarom hij dat had gedaan? Hij was nogal wat overspannen, omdat hij bij een an der inwoonde met zijn gezin en die toestand ondragelijk werd. Een huis kreeg hij maar niet en uit gramschap tegen de overheid in haar geheel, was hij tegen de agenten begonnen. Het was een triest verhaal. Het von nis was, na een eis van 25.subs 10 dgn, daarom nogal mild en werd ƒ15.subs 5 dgn. »W/s< u dif?« Piovncie geeft boekje uit Om de doorsnee Zuidhollander een indruk te geven van het werk van het werk van het provinciaal be stuur is er een boekje verschenen, dat door de „provincie" wordt uit gegeven en waarin op leesbare ma nier allerlei wetenswaardigheden worden verteld. Mr J. Klaasesz heeft in een toelichting voor de pers ge zegd, dat in 'n provincie met 171 ge meenten, 800 waterschappen en twee en een half miljoen inwoners vele problemen dagelijks afgehandeld moeten worden en dat het 18 blad zijden tellende boekje daar slechts een beperkte indruk van kan geven. Duitsland is voorzichtig Deze foto-montage geeft een goed idee van de eerste atoomkrachtcentrale van West-Duitsland, welke wordt gebouwd te Kahl bij Frankfort. De 50 meter lange cylinder is voor de helft in de grond verzonken, de atoom- reactor bevindt zich in het onderste gedeelte diep onder de grond. Het geheel is omgeven door een gasdichte mantel van gewapend beton om alle gevaar bij voorbaat uit te sluiten. Het is de bedoeling, dat dit boekje in handen komt van alle belangstel lenden en bij de zaken van de pro vincie betrokkenen. Voorts wordt het gezonden aan hoofden van mid delbare scholen. Leerkrachten kun nen het boekje kopen voor 35 ct per stuk. De „winkelprijs" is twee kwartjes. Het boekje dat ook iets vertelt over de geschiedenis van het pro vinciaal bestuur en zijn taak, wijdt de meeste aandacht van het vele werk, dat op de provinciale griffie en ook in de provincie gedaan wordt. Het is verlucht met foto'sTwee kaarten: één wegenkaart en één j haald. kaart van de toekomstige ontwikke ling van Zuid Holland behoren bij deze uitgave. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, dr. Soebandrio, heeft maandag de verzekering van zijn re gering, dat geen geweld zou worden gebruikt bij haar aanspraak op Wes telijk Nieuw-Guinea,.te Londen her- recht, vanwaar zij echter geen kans zag naar de weg terug te klimmen. Negen dagen heeft zij moederziel al leen op dat rotsblok gezeten. Zij hield zich in leven met wat mos. Zondag werd zij bij toeval ontdekt en kon een inderhaast georganiseerde red dingsexpeditie uit haar benarde po sitie verlossen. Zij was volledig uit geput. In Tsjecho-Slowakije begint verzet te rijzen tegen de gedwongen arbeid in de mijnen van Ostrava. Naar Britse staatssecretaris van buitenland- thans blijkt, zijn vorige maand twee Onderzoek in Groningen naar skelettenvondst voltooid F. 800-- voor lijdelijke herbegrafenis Vanavond gaat de raad van Rijns- oude (beroemde) abdij van Rijns burg. Uitbreiding van het kerkhof was de aanleiding tot deze opgravin gen, die onder dr. Van Giffen van het biologische archeologisch insti tuut te Groningen, wiens werk later door de Groningse keel-, neus- en oor- burg een beslissing nemen over de! arts dr. B. K. S. Dijkstra werd over genomen. Van Nelle bestellen (Adv.) ULO scholier trachtte examen opgaven in handen Ie krijgen Een achtienjarlge Ulo-scholier uit Amsterdam wilde al ie slim zijn. Hij vertrouwde schijnbaar niet erg op rijn kennis en verlangde er naar de zal ongetwijfeld grote belangstelling examenopgaven tijdig -wart op wit trekken. tijdelijke herbegrafenis van de stoffe lijke resten van graven en gravinnen van het Hollandse huls, die bij opgra vingen in 1949 naast de oude kerk van Rijnsburg zijn gevonden. De raad zal hiervoor een krediet van 800 gulden beschikbaar stellen. Het is de bedoeling dat later een mausoleum wordt gebouwd, gelijk met het nieuwe raadhuis en dat de stoffelijke resten van deze graven en gravinnen, die ieder zich van de schoolbanken zal herinneren hier on dergebracht worden. Dit gebouwtje voor zich te hebben. Hij bedacht een listig fraude-plan netje, belde de drukker van de examen-opgaven op, gaf zich uit voor de inspecteur van het mderwijs en verzocht deze de examenopgaven naar een bepaald adres in de stad te sturen. Het was het adres van een vriendje. De drukker was zeer verbaasd, want hij had een paar dagen daar voor de opgaven al verstuurd. Zijn verwondering werd nog groter, toen hij later op de dag werd opgebeld doo^ de „secretaresse -an do inspec teur", die er nogmaals op aandrong, dat de opgaven naar het genoemde adres werden gestuurd. De drukker haalde toen de politie erbij en al gauw kwam men er achter wie de slirrme-ik was geweest, die op deze wijze de opgaven In handei had wil len krijgen. Gisteren stond de Am sterdamse knaap ooi de Haarlemse politierechter. Hier bleek, dat de „secretaresse" het dienstmeisje van de oude.-, van de jongen was. De Men zal zich herinneren, dat de ske letten werden gevonden bij het on derzoek naar de fundamenten van de Laatste Berichten PAPOEA'S, DIE POLITIEMAN OPATEN. GEARRESTEERD Uit Port Moresby (Australisch Nieuw Guinea), wordt gemeld: Een politiepatrouille heeft een aantal in boorlingen uit Australisch Nieuw- Guinea gearresteerd, die ervan wor den beschuldigd achttien mei j.l. een inheemse dorpspolitieman te hebben overvallen, gedood en opgegeten. De schuldigen zijn afkomstig uit een afgelegen heuvelgebied, dat als het z.g. „Tijgerland" bekend staat. Gewoonlijk krijgen papoea's? die niet rechtstreeks onder Australisch be- Rapport De stoffelijke resten werden naar Groningen overgebracht en hier heeft men onder leiding van dr. Dijkstra een tijdrovend onderzoek ingesteld, dat thans is voltooid en waravan dr. Dijkstra een ampel rapport heeft sa mengesteld. Het is nog niet bekend, wanneer dit rapport zal verschijnen en vóór die tijd wil men de officiële gegevens nog niet vrijgeven, maar het is wel vast komen te staan dat onder de stoffelijke resten die van Floris de Vijfde en zijn zoon, de op zestien jaar overleden Jan de Eerste, zijn; voorts van Ada van Holland, abdis van de abdij van Rijnsbürg, dochter van graaf Willem de Eerste; en ook van Willem de Zesde. die op een toernooi in Frankrijk gesneuveld is. Andere stoffelijke resten zijn waarschijnlijk van familieleden, die in de regering stuur staan, geen al te zware straffen rechter vonniste overeenkomstig de voor het plegen van een dergelijk eis met honoerd eulden boete. misdrijf. HET ONGEVAL OP DE ONBEWAAKTE OVERWEG TE WEZEP De rechtbank te Zwolle heeft van daag de 29-jarige H.S. uit Epe, de chauffeur van de autobus die op 1 oktober J.l. op een onbewaakte over weg te Wezep door een sneltrein werd gegrepen, veroordeeld tot 150 boete, subsidiair dertig dagen hechtenis en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de duur van zes maanden De eis luidde 150 boeten. Zoals bekend heetf het ongeluk aan vier van de 46 inzittenden van de bus het leven ge kost. De rechtbank achtte bewezen, dat S. schuldig was aan de dood van vier mensen, aan het zwaar lichamelijk letsel, da* drie andere passagiers kre gen en aan het ingevaar brengen van het treinverkeer. van Holland speeld. geen rol hebben ge- De oude abdij van Rijnsburg is in 1185 gewijd door de bisschop van Utrecht, Boudewijn van Holland. berae^l niei alleen uneraara op vuorwaarae, Xn Vp, *i H6 en~dat M) niet zouden worden gebruik K *2!„le5f" It." voor agressieve doeleinden. Volgens een verlaring van het Brit se ministerie van buitenlandse za ken heeft hy dit gedaan in een on derhoud van drie kwartier met se zaken, John Profumo. In deze verklaring werd voorts gezegd, dat Profumo dr. Soebandrio had meegedeeld, dat de Britse rege ring „dit aanvaardde als de vastge stelde politiek van de Indonesische regering". Hij was blij deze verzeke ring te horen herhalen; de Britse re gering zou - zo had Profumo duide lijk gemaakt zeker niet aan Indo nesische zijde staan als de Indonesi sche regering haar toevlucht zou ne men tot geweld om deze kwestie te regelen. Elke leverantie van Britse wapens of uitrusting aan Indonesië geschiedde uiteraard op voorwaarde, het Hollandse huis moeten hier be graven zijn. Memoriestenen in de oude kerk van Rijnsburg, wijzen er op, dat de abdis, Ada van Holland, en haar vader graaf Willem de Eer ste hier begraven moesten zijn. Een interessante bijzonderheid uit het onderzoek van dr. Dijkstra is, dat men inderdaad erfelijke afwijkingen aan de gebeenten heeft gevonden, die er op wijzen, dat men met familiele den te doen heeft. Dr. Soebandrio is in Londen doorreis van de V.S. naar Cairo. Van Nelle bestellen (Adv.) mensen doodgeschoten in de Tsje chische stad Brenzo tijdens een de monstratie tegen de dwangarbeid in de steenkoolmijnen. De politie open de het vuur, toen de demonstranten niet uiteengingen. Ook elders zijn betogingen gehou den met het gevolg, dat Praag de ge dwongen overbrenging van arbeiders naar de mijnen heeft stopgezet. De reden van de dwangarbeid is, dat de mijnen van Ostrava niet over voldoende vrijwillige arbeiders be schikken om te kunnen voldoen aan de produstie-eisen van de regering. Dit had tot gevolg dat elk bedrijf gedwongen werd een bepaald percen tage van zijn werkkrachten af te staan voor werk in de kolenmijnen. Ook onbetrouwbare elementen uit het leger werden op die manier naar de mijnen weggewerkt. Er moesten voor al deze dwangarbeiders 40.000 woningen bij Ostrava worden ge- Van Nelle bestellen De 15-jarige Ursula Bauer uit Salzburg heeft een angstig, eenzaam j bouwd. avontuur overleefd.. Zij was vrijdag I De prod"ktie moet worden opgedre- 29 mei alleen een wandeling in de I ven van 8.8 miljoen ton kolen per bergen bij Salzburg gaan maken. On-j jaar tot 25.8 miljoen ton. Dat doel had derweg gleed zij uit en kwam op een i vorig jaar al bereikt moeten zijn. (Adv.) over een kloof hangend rotsblok te- Zover is het nog lang niet. 59

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6