Gisteren recorddag voor bos- en heidebranden In het land van Auvergne kan men naar hartelust manoeuvreren Brand in huize „Herinckhave" Dierenbescherming gaai maatregelen nemen Vlieger verdween straf na Bataafse boerderij opgegraven DINSDAG 9 JUNI 1959 nR LEIDSE COURANT PAGINA 5 Studenten oefenen voor buitenland Nederlandse troepen naar Frankrijk Tijdens een gistermorgen in Apeldoorn gehouden persconferentie hebben luitenant-P. Gips, commandant van het eerste legerkorps en zijn sectiechefs nadere bijzonderheden verstrekt over de oefeningen van onderdelen in de periode van 1 juli tot 31 oktober in Frankrijk en in het bijzonder over het vervoer van de troepen van Nederland naar Frankrijk, het verblijf in het kamp dat gelegen is in het plaatsje La Courtine alsmede het oefenschema van de gevechtstroepen der le en 4e divisie. De studenten-weerbaarheden uit Amsterdam, Leiden, Utrecht en Delft gaan donderdag, in Parijs paraderen voor het Nato-opperbevel. Dinsdag zal de 200 man tellende troep naar Parijs vertrekken. Maandag werd in de Amsterdamse Oranje Nassaukazerne druk geëxcerceerd. Tientallen hectaren geblakerd Bossen en verraderlijke moerassen Het Duitse leger, dat sterk is ge groeid, wenst thans zelf weer te be schikken over het kamp Sennelager en de Nederlandse parate troepen moesten dus naar een ander oefen terrein omzien. Dit werd uiteindelijk gevonden in Auvergne nabij Cler mont Ferrand. Het grote voordeel van La Courtine, waar het kamp zal worden opgeslagen, is, dat ook buiten het manoeuvreterrein, dat een opper vlakte heeft van 6200 ha, geoefend kan worden. Een oefening waarbij tanks, infanterie en artillerie tezamen over een diepte van 50 km. opmar cheren, zoals in La Courtine zal ge schieden, is in Nederland b.v. on denkbaar. Het terrein ligt 800 meter boven de zeespiegel in een gebied waar duizen den jaren geleden vulkaans ontston den, en dut tal van door diepe dalen gescheiden heuvels, uitgestrekte bos sen en verraderlijke moerassen telt. De eerste eenheden zullen op 2 juli uit de legerplaats Oirschot vertrek ken. Die dae wordt 300 km. afgelegd waarna in Mourmelon gebivakkeerd zal worden. De volgende dag wordt dan opnieuw 300 km. afgelegd waar na wordt overnacht in Bourges. De derde dag wordt door een heuvel achtig landschap langs serpentine achtige wegen La Courtine bereikt. De legering in Courtine geschiedt in stenen gebouwen en kan, indien no dig, worden uitgebreid met tenten. Aan de we's zullen onze soldaten even moeten wennen want het ziin naar Franse gewoonte „hurk-we's" dus in feite weinig meer dan een gat in de vloer Vijf miljoen. In genoemde periode zullen onge veer 30.000 Nederlandse militairen aan de manoeuvres deelnemen. Met de oefeningen zal een uitgave van ongeveer vijf miljoen gulden ge moeid ziin. hetgeen naar luitenant- generaal Gips zeide, minder is dan hetgeen voor het Duitse kamp Senne lager werd uitgegeven. De gewone Op verschillende plaatsen in ons strijd aan tegen het vuur, onder meer soldaten zullen tijdens hun verblijf land hebben zich gisteren bos- en met behulp van bulldozers. Eerst om-1 in La Courtine per dag boven hun heidebranden voorgedaan, waarbij streeks vier uur was men de brand gewone soldij een gulden extra ont- meester. Ongeveer vier hectare heide vangen, was toen zwart gebrand. uit Nederland worden aangevoerd. De menu's zullen dan ook een geheel „Nederlands" karakter dragen. Het geen velen zullen betreuren. De benzine wordt door Franse legereenheden aangevoerd en is, doordat er geen belasting op wordt betaald, goedkoper dan in Nederland. Ontspanning. Veel zal gedaan worden voor de ontspanning van de onderdelen die als regel drie weken in La Courtine zullen doorbrengen. In hun vrije tijd zullen de militairen excursies kun nen maken naar de bekende Franse kastelen en naar befaamde grotten met voorhistorische tekeningen en schilderingen. Ook zullen zij berg tochten kunnen maken naar de top pen van het Massif Central. Verder zullen toneelvoorstellingen worden gegeven terwijl uit Neder land door de lucht aangevoerde ge zelschappen, in een speciaal voor dat doel mee te voeren kermistent, uit voeringen zullen geven. Voor perso neel dat langer dan vier weken in Frankrijk verblijft zal verlof naar Nederland worden verleend. Op 13 juli zal in La Courtine, dat slechts enkele duizenden inwoners telt, „een feest van verbroedering" worden gehouden. Die dag zal een nieuwe kapel in de legerplaats wor den ingewijd ter gelegenheid waar van de Franse abbé Frayssinet iets zal laten zien /an o folklore van Auvergne. Volksdansers en doedel zakspelers zullen dien dag een uit voering geven van allerlei vormen van volkskunst van dit deel van Frankrijk. Van Nederlands* zijde zul len dan waarschijnlijk klompendan sen, harmonicamuziek en volkszang ten tonele worden gebracht. Het feest zal waarschijnlijk door een militair muziekkorps uit Nederland worden opgeluisterd. verscheidene hectaren bos en hei ver loren zijn gegaan. De grootste brand woedde op de Oldebroekse hei (Schiethei). Meer dan 200 hectaren beplanting zijn ver koold. De brand begon om half twee, toen er oefeningen aan de gang wa ren. Gezien de grote droogte van de afgelopen dagen waren schietoefe ningen met fosfor- en rookgranaten verboden. Men werkte daarom met brisantgranaten, die géén vuur doch alleen scherven geven. Niettemin hebben deze granaten het vuur ver oorzaakt. Een sterke wind wakkerde het vuur aan. Het blussingswerk werd ter hand genomen door de brandweren van Doornspijk en Oldebroek, het burgerpersoneel van het artillerie- Verhitte herhalingsoefeningen Dank zij het doortastend optreden van een groot aantal militairen, de meesten afkomstig uit Groningen, Friesland en Drenthe, kon gistermid dag in de nabijheid van het dorpje Reek, ten zuiden van Nijmegen, een fel om zich heen grijpende bosbrand worden bedwongen. Twee in de na bijheid staande woningen konden voor het vuur worden gered. Militai ren, opgekomen voor herhalingsoefe ningen, bemerkten 's middags een he vige rookontwikkeling in de bossen rond het plaatsje Beek. In zeer korte tijd werden de mi- uuigciuciauucci vau uci ainxiciAt- schietkamp en militairen uit Wezep htairen in groepjes verdeeld; ieder In beginsel worden alle voedings middelen van de Franse intendance betrokken en door de Nederlandse eenheden zelf in de vaste keukens bereid. Slechts de levensmiddelen die men in Frankrijk niet kent zoals b.v. hagelslag en chocoladekorrels zullen en Oldebroek. Het blussingswerk in het zogenaam de .doelgebied" was onmogelijk, om dat daar nog onontpofte granaten kunnen liggen, die door het vuur tot exposie kwamen. De genie groef met graafmachines brede brandgangen. Daar de wind steeds draaide was de strijd tegen de vlammen uiterst moei- Ük. Tegen zeven uur was men de si tuatie meester, hoewel het vuur eerst om kwart voor acht was geblust. De „Prinses Margrietkazerne" te Wezep heeft nog enige tijd gevaar gelopen, te worden aangetast.' Men heeft daar toen een tegenbrand gesticht, waar door het gevaar kon worden bezwo ren. Ook de dennebossen, die de hei begrenzen zijn gespaard gebleven. Bij de nablussing werd men geholpen door een flinke regenbui. Beekbergen en Havelte Door nog onbekend gebleven oor zaak is gistermiddag brand uitgebro ken in een houten zomerhuisje, staan de in het vakantie-kamp „Zomer- oord" te Beekbergen. Dit huisje was gehuurd door de familie De J. uit Scheveningen, die, met uitzondering van een invalide dochter, afwezig was. Op zeker moment zag deze dochter plotseling, dat de keukendeur in brand stond. Zij begon zo hard te gillen, dat in de nabijheid verblijven de mensen snel kwamen toelopen en haar nog tijdig met haar invalide wagen uit het brandende huis kondt n rijden. Het huisje brandde tot de grond toe af. Door de rondvliegende vonken ge raakten ook de in de omgeving staan de bossen in brand, maar de brand weer van Beekbergen zag kans het vuur snel te doven. Ook een zomer huisje met een rieten dak, dat op on geveer 30 meter afstand stond, ge raakte in vlammen. Ook hier kon het vuur tijdig worden bedwongen. Het zomerhuisje was tegen brand verze kerd, maar de inboedel niet. Omstreeks half twaalf gistermid dag is brand ontstaan op een perceel heide en dor gras, dat deel uitmaakt van het oefenterrein van de leger plaats Steen wij kerwold nabij Havelte. Ongeveer 300 militairen bonden de kreeg een taak bij de brandbestrij- FELLE BRAND IN BOSSCHE HOUTOPSLAG In een open houtopslagplaats van de n.v. Van Swaay Gips aan de En- gelseweg te 's Hertogenbosch is giste ren brand uitgebroken. Er bevonden zich zeer grote hoeveelheden hout in ding. Na enige uren hard werken za- de opslagruimten, die binnen een gen de soldaten kans, het vuur te on-1 half uur in een wielende baaierd derdrukken. De schade bleef beperktvan vuur veranderden. tot een verbrande bosoppervlakte van één hectare. Alle krachten en materieel van de De militairen ontruimden twee in terrein van de brand gevoerd. Daar de nabijheid staande woningen tijdigWas de bedrijfsbrandweer reeds bezig In de afgelopen nacht is een groot deel van een van de laatste oude Havezathen van Twenthe door brand verwoest. Tegen half twaalf brak, waarschijnlijk door kortsluiting, brand uit op het landgoed „Herinck have" te Albergen, gemeente Tub bergen. Het vuur werd ontdekt door twee Hengelose kooplieden. Er werd onmiddellijk alarm geslagen. Zeven slapende mensen bevonden zich in het huis, namelijk de 85-jarige douairière Th. von Bönninghausen, geboren, ridder De van de Scheu ren, haar kleinzoon Lotha. oud vijf tien jaar, dr. Wiemeyer en zijn echt genote en het echtpaar Van der Sluis met een acht weken oude baby. Met moeite, maar nog juist op tijd konden allen zich in veiligheid stellen. De achterzijde van de zeventiende eeuwse Havezathe brandde weldra als een fakkel. Enkele uren hadden de brandweren van Tubbergen en Almelo nodig om het vuur te be dwingen. De Havezathe moet als ver loren worden beschouwd. Het oudste deel brandde geheel uit en het uit 1742 daterende front- Bossche"brandweer wërden"naa"r"hetSjdeehe werd onherstelbaar bescha- digd. Van de inventaris ging zeer veel verloren. Daarbij waren waar- Leiding „Taptoe Delit" in andere handen Luitenant-kolonel D. baron "Mackay, die sinds 1954 de algemene leiding heeft gevoerd van de „Taptoe Delft", heeft om gezondheidsredenen ver zocht van verdere medewerking aan de „Taptoe Delft" te worden onthe ven. Aldus deelt de legervoorlich- tingsdienst mede. De minister van Defensie heeft overste Mackay onder dankzegging eervol ontheven van zijn taak en de militair-technische en artistieke lei ding van de Taptoe dit jaar opgedra gen aan majoor R. van Yperen, direc teur van de Koninklijke Militaire Kapel en kapitein A. J. van Dongen, die reeds sinds 1954 bij de leiding en organisatie van de Taptoes waren be trokken. Overtollig maagzuur kunt U blussen. In een hand-omdraaien. Met een paar Rennies. 'n Ideale remedie - en afdoende. Al tijd - overal kunt U Rennies nemen. Onopvallend. Zonder water of wat ook. Gewoon laten smelten op de tong, opgelost in Uw eigen speeksel, vinden de werkzame bestanddelen hun weg naar de vuurhaard. En blus sen die on-mid-del-lijk. 'n Wonder dat U zelf kunt ondervinden. (Advertentie) verd. BRAND IN OISTERWIJK Vannacht om half drie is brand uitgebroken in de opslagplaatsen van de N.V. Nederlandse Wolwasse rij en Carboniseerderij aan de Oud- Haarenseweg te Oisterwijk. Door de sterke wind werd het vuur aange wakkerd zodat spoedig de vlammen hoog boven de gebouwen uit sloe gen De Oisterwijkse brandweer be streed met twee wagens, waaronder een neveltankwagen, het vuur en slaagde erin binnen het uur gevaar voor uitbreiding te voorkomen. Ongeveer een jaar geleden zijn deze opslagplaatsen ook reeds door brand geteisterd, en enkele jaren te rug is het oorspronkelijke gebouw tot de grond toe afgebrand. De scha de wordt geraamd op enkele dui zenden guldens. Radio-Moskou meldt, dat een nieuw type reusachtige autobus, die plaats biedt aan tweehonderd passa giers, zijn intrede in de straten der Russische hoofdstad heeft gedaan. Elke bus heeft zeven deuren, die automatisch geopend en gesloten worden, hetgeen een vlug in- en uit stappen der passagiers verzekert. Generaal Anastasio Somoza, be velhebber van de nationale garde van Nicaragua, heeft maandag in Mana gua bekend gemaakt, dat de rebellen „militair geliquideerd" zijn. De rebel len waren verslagen bij een zwaar gevecht, dat maandagmiddag te Cer- ro de la Laguna. circa 180 km ten noordoosten van Managua, is gele- OVERLAST ZWERVENDE KATTEN De Vereniging voor Dierenbescher- waar jonge poesjes vergast kunnen ming wil uitgebreide maatregelen; worden. Dit is echter, evenals het nemen om de overlast van katten tot J steriel maken van poezen door de een minimum te beperken. In vele steden en dorpen lopen overal ver waarloosde, dakloze dakhazen rond. Katten planten zich snel voort en als er niet spoedig ingegrepen wordt, zal er binnenkort van een katten- plaag gesproken kunnen worden. De vereniging doet drie middelen aan de hand om binnen niet al te lange tijd het kattenoverschot op te rui men: jonge poesjes kunnen vlak na de geboorte pijnloos afgemaakt wor den, katers kunnen worden gekas- treerd en poezen steriel gemaakt. Er heeft zich uit de Vereniging voor Dierenbescherming een com missie ontwikkeld, welke een rap port over dit onderwerp heeft opge steld, nadat de dierenarts dr. C. J. Folmer uit Amsterdam deze commis sie van advies heeft gediend. Men wil komen tot instellingen en doofden daarna het vuur, dat tot op 25 meter afstand was genaderd. Bij het blussingswerk verleenden, in de loop van de middag, zes brand weren uit omliggende gemeenten steun. De oorzaak van deze brand is waar schijnlijk een weggeworpen sigaret tenpeukje. Heidebrand nabij Tilburg Omstreeks half drie is een grote heidebrand ontstaan in de z.g. „Gil- zerbaan" tussen Tilburg en Gilze. De brandweer uit Tilburg, die het vuur bestreed, werd bij de blussing geas sisteerd door militairen en burgers. Het vuur heeft 20 hectare hei ver nield. Een vliegtuig van de basis Gilze-Rijen ontdekte het vuur om half drie en meldde dat per radio. Het toestel loodste later de brand weer van Tilburg door het bos- en heidegebied, waar het moeilijk is, zich van de grens af te oriënteren, naar de plaats van de brand. Om zes uur begon de brandweer met de nablus sing. HUZAAR BIJ OEFENING GEDOOD Tijdens oefeningen van het elfde bataljon zware tanks in Kamp Vogelsang in Duitsland is gistermid dag omstreeks half één de 20-jarige ongehuwde dienstplichtig huzaar G. Th. H. Verbeek uit Eindhoven door een ongeluk om het leven gekomen. Huzaar Verbeek zat als enige in een jeep, die opgesteld stond achter een centurion-tank. De tank begon plot seling achteruit te rijden en kraakte daarbij de jeep. Huzaar Verbeek was op slag dood. Bij ht zwemmen in de Maas onder St. Agatha, gemeente Cuik is gistermiddag de 11-jarige J van den Eijken verdronken. Het lijk van de jongen is geborgen. ■met de blussing. Ook kwam er hulp van de brandweren van de B.B. in Den Bosch en van de Heinekens Brouwerijen, die naast de brandende opslagplaats zijn gelegen. Ook de brandweer van Nicholson's Files n.v. werkte krachtig mee. In totaal 32 slangen wierpen water in de vurige gloed. Na ongeveer een uur slaagde men er in, het vuur te localiseren en nog voor kwart voor twee des middags kon de commandant van de gezamen lijke korpsen het signaal „Brand meester" laten geven. Het vuur is be perkt gebleven tot een oppervlakte van 90 bij 30 meter. De schade wordt geraamd op ongeveer 50 mille. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Autobestuurder gedood; vrouw ernstig gewond Op de grote verkeersweg tussen Emmen en Coevorden nabij 't plaats je Noordbarge is gistermiddag om half drie een ernstige autobotsing ontstaan, waarbij de bestuurder H. Kromkamp, afkomstig uit Pijnacker, dodelijk werd gewond. Een mede-in zittende dame werd in levensgevaar lijke toestand naar het diaconessen- huis te Emmen overgebracht. De heer Kromkamp schoot met zijn personen auto boven op een zware tankwagen van de P. A. M., bestuurd door H. J. P. uit Deventer, die naar links wilde afslaan en geen voorrang ver leende. Hoewel de heer K. blijkens de remsporen nog uit alle macht heeft geremd, mocht dit niet meer baten. De personenwagen werd aan de voorzijde volkomen ingedrukt. De overledene, werkzaam als uit voerder van een wegenmaatschappij en tijdelijk verblijfhoudende te Goor, laat drie kinderen achter. De toestand van de vrouw is zeer ernstig. Reeds eerder, op Koninginnedag, was er een brandje ontstaan als ge volg van kortsluiting. Nadat de waarnemend squadron commandant van de vliegbasis Woensdrecht hem acht dagen ver zwaard arrest had opgelegd wegens het niet opvolgen van een dienstbe- vel, is de sergeant-vlieger A. Meer- j ning holz, die getrouwd is en vader van vervolgens bij Heemstede en Schou- huisarts, een kostbare geschiedenis. De Vereniging voor Dierenbescher ming zal de conclusies uit dit rap port nog eens duchtig overwegen. Bij Schiedam Men heeft in Schiedam, in het ge bied van Kethel, de resten gevonden van een boerderij, waarvan men vermoedt dat ze bestond omstreeks het jaar 200 na Christus. Reeds enkele weken is men ter plaatse met graafwerk bezig ten be hoeve van rijksweg 20, de verbin dingsweg tussen Hoek van Holland en Rotterdam. Zaterdag stuitte de buldozers en draglines die er aan het werk waren op houten palen, anderhalve meter onder de oppervlakte gelegen. On middellijk kon worden vastgesteld dat men hier met een oude neder zetting te doen had en wel uit de zogenaamde Fries-Bataafse periode. Deze vondst is eerder van elk soort, m Nederland gedaan. Het eerst wer den de resten van een dergelijke wo- gevonden in Santpoort, vier kinderen, sinds zaterdag spoor-1 loos verdwenen. De vlieger deed zijn I De palen van negen ,ot twaal( beklag over deze maatregel en wen- j centimeter breed. Men heeft ook en- ste voorts het weekend bij vrouw en schoorpalen aangetroffen. De kinderen door te brengen. Dit werd woning was ongeveer 5.60 meter i j waarna hij spoor- breed. Over de lengte kan nog niet worden geoordeeld, daar het terrein nog verder moet worden afgegraven. Een deskundige van de rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek heeft ter plaatse de nodige opmetin- Bethanië (Bloemendaal NH.) heeftgen gedaan en een plattegrond ge in haar onlangs gehouden kapittelmaakt. een wijziging in haar constituties) Er is reeds een kleine hoeveelheid aangebracht. Deze wijziging, die scherven van aardewerk uit het thans door de kerkelijke overheid isFries-Bataafse tijdperk, en van Ro- goedgekeurd, houdt in, dat alle apar- meinse oorsprong gevonden. Naar al- te groeperingen zullen worden opge- le waarschijnlijkheid zal het stedelijk heven. Tevens zullen allen voortaan museum te Schiedam met de vond- in het Moederhuis dezelfde kleding I sten verrijkt worden. De palen wor- dragen als in het apostolisch werk, den stuk voor stuk en met grote zorg VROUWEN VAN BETHANIë De Congregatie der Vrouwen van nl. de gewone burgerkleding. luit de bodem gehaald. VVD-onder-onsje in Belgische hoofdstad In een groot hotel te Brussel is zaterdag het Benelux- diner van de commisie voor Buitenlandse Zaken van de Belgische liberale partij gehouden. Op deze foto v.l.n.r.: mr. E. H. Toxopeus, de Nederlandse minister van Bin nenlandse Zaken, prof. mr. P. J. Oud, voorzitter van de V.V.D.; de heer Sidney James van den Bergh Nederlands minister van Defensie; de heer Albert Lilar, vice president van de Belgische ministerraad en Eugene Scha us, vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken van Luxemburg.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5