S)e Cöicbe6oti^cmt Amerikaanse atoombommenwerpers uit Frankrijk De Gaulle wil geen HET WIL 00K ATOOMMOGENDHEID ZIJN Navo dient gemoderniseerd te worden Militaire bedevaart in Lourdes Is het einde van Genève in zicht? Eerste raketpost ?cer\heeit. de; Westelijke waarnemers beschouwen "US lan ia"d -fbracht °P deze verklaring als prematuur. r.wiïeHt a l? A™er'kaan.se ma Het is n.l. mogelijk, dat de Kussen rineluchtvaart by Jacksonville munt willen slain uit het ongeduld, Zonnige perioden Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 DINSDAG 9 JUNI 1959 50ste JAARGANG onbekende bommenwerpers Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p.w., f2.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. 18.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Frankrijk wil er teveel van weten Prinsesje op kampbezoek De Amerikaanse atoombommenwerpers, die gestationeerd zijn in Frank rijk als één van de Navo-gebieden, zullen in één van de andere Navo- landen worden gestationeerd. Volgens kringen in de omgeving van de Franse regering is dit besluit van de opperbevelhebber van de Navo-strijd- krachten, generaal Norstad, kortgeleden aan de regering in Parijs mee gedeeld. Deze Amerikaanse maatregel houdt verband met het feit, dat Frankrijk nog niet heeft ingestemd met de voorwaarden, waaronder atoombommen in Frankrijk kunnen worden opgeslagen. Het Franse standpunt is niet gewijzigd sedert generaal De Gaulle ver klaarde, dat Frankrijk een stem moet hebben bij het „beslissen over het ge bruik van niet-Franse atoombommen, die in Frankrijk zijn opgeslagen en over het gebruik van raketten, die van raketbases in Frankrijk zouden wor den gelanceerd. Frankrijk wil beschikken over eigen atoombommen en over Franse straalbommenwerpers, die deze bommen kunnen vervoeren. GLOBALE STRATEGIE Op de onverwachte persconferen tie, die werd gehouden tijdens de plemaire vergadering van het Atlan tisch congres te Londen zei generaal Billotte van de Franse delegatie: „Wij zijn van mening dat het niet juist is, dat bondgenoten zoals wij aan de Amerikaanse regering de ver antwoordelijkheid moeten laten voor de defensie van het Franse grondge bied. Er moet een globale strategie zijn, die door alle leden van het At lantische bondgenootschap kan wor den gecontroleerd". De kwestie van een globale stra tegie van de Navo was reeds eerder opgeworpen in de vergadering van de politieke commissie van het At lantische congres. Tijdens' een verga dering van deze cgmmissie deed de Franse generaal Charpentier een aanval op de beperking van de ge heimen van kernwapens tot de Ver enigde Staten en Engeland en hij he kelde de sfeer van wantrouwen en de verspilling van de krachtsinspan ning, die hierdoor in de Navo ont staat. Aioomverlangens op het Atlantisch congres druk doende is om de Navo op de helling te nemen en aan te passen aan de eisen van de politieke ontwikkeling, probeert De Gaulle om zijn positie in de Navo weer wat te verbeteren. Het is nl. een hobby van de gene raal om Frankrijk weer te doen eer biedigen als „grote mogendheid". Nu behoort Frankrijk inderdaad tot de Grote Vier, maar van die 0 Grote Vier is het de enige mogendheid, welke niet over atoombommen beschikt. Het vervaar digen van atoombommen is nl. een ingewikkeld karwei en de drie lan den, welke het fabrieksgeheim heb ben gevonden (Amerika, Engeland en Rusland) houden het zorgvuldig voor zichzelf. Reeds geruime tijd zijn de Fransen bezig met experimente ren, maar zij vorderen slechts moei zaam en daarom ergeren zij zich er over, dat de Amerikanen en Engel sen niet bereid zijn om hen in te lichten. Op Franse bodem zijn ongeveer 200 jachtbommenwerpers van de Navo gestationeerd, welke van atoomladingen kunnen worden voor zien, maar de Fransen willen geen te verenigen met de meer gematigde standpunten van het merendeel der overige Navo-bondgenoteri. De Londense „Times" sprak zich dinsdag uit ten gunste van de hui dige Brits-Amerikaanse politiek, die het andere landen moeüijk maakt eveneens atoommogendheden te wor den. Men zou kunnen redeneren, al dus de „Times", dat op den duur een land als Frankrijk toch een atoom- mogendheid zal worden, doch als men het zou aanmoedigen, zouden anderen het voorbeeld van Frank rijk gaan volgen, zoals Frankrijk het Britse voorbeeld volgt. De nadelen daarvan zijn duidelijk: het gevaar van een „toevallige oorlog" zou gro ter en overeenstemming over ont wapening zou veel moeilijker wor den. De „Times" gelooft niettemin, dat over tien tot twintig jaar een zestal landen buiten Amerika, Rusland en Engeland eigen atoomwapens zullen hebben, doch mogelijk zullen de Gro te Drie vóór die tijd tot regelingen zijn gekomen. De „Washington Post" verklaarde Met belangstelling wordt thans in i dinsdag, dat het Amerikaans Londen afgewacht, welke oplossing Franse meningsverschil over de op het Atlantisch congres zal worden kernwapens ernstig is, doch niet on gevonden om het Franse standpuntoverkomelijk. Waarschuwing van Spaak bewonderenswaardig acht, geen oog hebt voor de concrete vraagstukken", zei hij. Concrete kwesties zijn vol gens Spaak: De uitrusting van alle NAVO De secretaris-generaal van de NA VO, de Belg Paul Henri Spaak, heeft i j_»e unru&ung van aue xrAirr» wm ,;„u ju in de politieke commissie van het At- strijdkrachten met tactische atoom- lantisch congres te Londen als zijn wapens. mening uitgesproken, dat de NAVO Het beschikbaar stellen van strate- niet langer een afdoend antwoord op gische atoomwapens voor alle bond- het communisme vormt. De werkelij- genoten. ke strijd speelt zich nu al buiten het Herziening van de „regel der een- aardrijkskundig gebied van het bond- stemmigheid", waardoor alle beslui- genootschap, zei hij. Het is nodig, dat ten van de NAVO door alle vijftien de NAVO zich gaat bewegen op eco- leden gesteund moeten worden, nomisch, sociaal en cultureel gebied, i Wat betreft de gezamenlijke hulp van de NAVO-landen aan minder Zaterdagmiddag, heeft het Belgische .prinsesje Marie-Christine in het Parmentier-park te Woluwe St. Pieters een jeugdkamp van de stichting vakantieverblijven bezocht. De foto toont het prinsesje in gezelschap van haar gouvernante en de directeur van de stichting. De secretaris-generaal wijdde harde ontwikkelde gebieden in Afrika en woorden aan de wijze waarop het i Azië zei Spaak, dat deze verbonden congres vaak te werk gaat. Enkele van de resoluties die door de politie ke commissie zijn aangenomen, be stempelde hij als vrome wensen. Het gevaar bestaat, dat u door uitdruk king te geven aan wat u theoretisch moet worden aan de defensieve opzet verband uit tegen de nadruk waar mee de politieke commissie economi sche hulp wil scheiden van de poli tieke behoeften van de NAVO. Vol gens Spaak dient de hulp geconcen treerd te worden op die landen, die ermee tot resultaten kunnen komen, waardoor andere onderontwikkelde landen verrast worden. Verspreiding van de NAVO-hulp over alle behoef tige landen zou, naar zijn mening, alle hulp in de woestijn doen ver zanden. Paus zendt boodschap Het Nederlandse detachement van Na de Sacramentsprocessie en ze gening der zieken is het officiële pro gram van de bedevaart ten einde. In een aparte bijeenkomst van de Nederlandse militairen heeft Mgr. Alfrink, die onvermoeibaar alle ge beurtenissen bijwoont, de militairen 800 personen met 24 zieken, is na detoegesproken. Hij betoogde dat hy Franse afvaardiging de grootste van voorstander geweest is van een jaar- de gehele NATO-bedevaart, welke j lijks terugkerende bedevaart. Dit is momenteel te Lourdes vertoeft. Mgr. bidden en zingen: „Heer. v/ij zijn van j Dr B. J. Alfrink, de Nederlandse U". Aalmoezenier Apeldoorn heeft legerbisschop is in gezelschap van de S deze woorden verder uitgewerkt, hoofdlegeraalmoezenier, Mgr. vanl Na een maandag van ontsp-r.ning, Westerse voorwaarden Een Russische woordvoerder heeft Voor het eerst is post vervoerd door middel van een geleid projectiel, zo hebben de Amerikaanse posterijen be- maandag op een persconferentie in kend gemaakt. Een raket van de ma- i Genève verklaard, dat volgens zijn rine van het type „Regulus", die ge-mening het einde van de conferentie lanceerd was van een onderzeeboot in zicht was. Florida. De „Regulus" vervoerde 3.000 brie- dat langzamerhand in brede kringen doorsijpelt t.o.v. de ministerconferen- ferentie te aanvaarden. aan president Eisenhower. De duik boot bevond zich ongeveer 160 kilo meter uit de kust, toen de „Regulus" werd gelanceerd. Het projectiel werd eerst geleid door een geleidingsgroep van zes man aan boord van de duikboot en daarna, toen het bij Mayport bij de kust was aangekomen, door een vliegtuig. De vlucht duurde twee-en-twintig minuten. Het projectiel was voorzien van wielen en vertraagde zijn vaart door een parachute. Het maakte een perfecte landing op de start baan van de basis. Postbeambten ter atoomladingen toe laten, waarvan plaatse behandelden de post zij het geheim niet kennen. Zij wil len hun eigen atoombommen heb ben. Vandaar dat het Navo-opper- bevel het besluit genomen heeft om die jachtbommenwerpers elders te stationeren. Het hele geval is dus een gevolg van de gekrenkte trots der Fransen, die zich er niet bij neer willen leggen, dat zij in het concert der Vier niet de eerste viool kunnen spelen. Dat de Amerikanen en Engelsen niet bereid zijn hun bondgenoot in vertrouwen te nemen, heeft z'n goe de reden. Wanneer zij nl. aan de Fransen vertellen, wat dezen niet zelf hebben kunnen vinden, zullen ook ander landen van het bondge nootschap er aanspraak op maken en dan is het hek van de dam. Boven dien moet men in het oog houden, dat één van de voornaamste doel einden van alle ontwapeningsbespre kingen is: de beperking of het ver bod van atoomwapens. De bespre kingen daarover verlopen toch al niet te vlot en zullen nagenoeg ge heel onmogelijk worden als er nog meer atoomwapenbezitters bijkomen. Met dit al wordt de eenheid van het Navo-verband er niet hechter op. Bij Phoenix in Arizona is maan dag een tot bus verbouwde vrachtwa gen tegen een boom gereden en in brand gevlogen. Van de ruim vijftig Mexicaanse landarbeiders kwamen 16 om het leven en 32 werden zwaar gewond. Tweeduizend boeren uit de om trek zijn maandag naar Marigliano bij Napels getrokken om te proteste ren tegen de lage aardappelprijzen. Zij staken het gemeentehuis in brand, sneden telefoondraden door en richt ten wegversperringen op. verdere verzending. In kringen, die nauwe betrekkin gen onderhouden met de Franse delegatie, verklaarde men, dat Gro- myko maandag zelfs geweigerd heeft te bevestigen, dat het westen het recht heeft in Berlijn te zijn. Zoals bekend, heeft Gromyko dit recht aanvankelijk erkend. Van betrouwbare zijde is meege deeld, dat het Westen maandag zijn standpunt kenbaar heeft gemaakt aan de Russen over de waarborgen, die het Westen eist voor het tot stand komen van een regeling van de kwes- tie-Berlijn. Het Westen zou twee waarborgen van de Russen hebben verlangd en wel (1) erkenning van de westelijke bezettingsrechten en (2) een verkla ring, dat de Russen de vrije toegang tot Berlijn vanuit West-Duitsland waarborgen. Volgens diplomatieke waarnemers is het tot nu toe nog niet gebleken dat de Sowjet-Unie deze bezettings rechten wil erkennen en waarborgen. Het Westen zou voorts bereid zijn tot de volgende concessies: 1. Beperking van de propaganda in West-Berlijn en van hetgeen de Russen ondermijnende activiteit heb ben genoemd, mits daartegenover soortgelijke maatregelen in Oost- Berlijn worden genomen. 2. Vaststelling van een „plafond" voor de westelijke troepen in West- Berlijn. 3. Aanvaarding van Oostduitsers als agenten van de Russen voorzo ver het de verantwoordelijkheid welke ook voor de zieken zal gelden, vertrekt het detachement dinsdag morgen en arriveert woensdag in Roosendaal. Ook conservatieven houden van een gokje voor het geallieerde militaire vervoer hij veel heimwee heeft naar Lour des, dat hijzelf verschillende malen bezocht heeft. Vervolgens ging de Paus in op de tekst van Petrus „Staat sterk en stevig in Uw geloof". Dit woord achtte de H. Vader van dubbele betekenis n.l. sterk te staan voor het vaderland en voor het ge loof. „Weest gelukkig, aldus de Paus, op deze manier uw christelijke ka meraadschap uit te spreken, die we zenlijker en dieper is dan de reeds zo nobele traditionele vriendschap onder wapenbroeders". Straelen en van generaal Warringa met de militaire trein naar Lourdes gereisd en op het station van Lour des welkom geheten door Mgr. Badré, de Franse hoofdaalmoezenier. Met de Nederlandse groep reizen als gasten Dit nnmmer bestaat uit 8 pagina's mee 5 katholieke militairen uit Noor- v 6 wegen en twee militairen, die in de Poolcirkel op patrouille zijn. De bedevaart heeft sedert de aan komst met bijna ononderbroken re genbuien te kampen gehad, zodat het legerkamp met zijn 700 tenten als het ware een modderpoel is. Nadat zaterdagavond een nacht wake gehouden was, heeft kardinaal Feltin zondag in de basiliek Pius X in tegenwoordigheid van kardinaal Mendel en van de Duitse minister von Strauss de pontificale H. Mis opgedragen. Deze mis werd massaal gezongen. Tijdens de consecratie brachten bazuinblazers der parachu tisten het eresaluut. Na het evangelie las kardinaal Feltin een persoonlijke boodschap voor van de Paus. Deze schreef, dat naar Berlijn betreft. Voorts zou het Westen ook heb ben voorgesteld een commissie van de Grote Vier in te stellen met mo gelijke deelneming van vertegen woordigers van Oost- en West-Ber lijn, die dan toezicht zou kunnen houden op de naleving van de re geling inzake Berlijn. De Britse eerste minister Harold MacMillan, lid van het parlement voor Bromley in Kent, heeft een bezoek gebracht aan een tuinfeest van de conservatieve partij te Bickley in Kent. De foto laat zien hoe hij, een sigaret in de mond, bij een stalletje een opgerold pa piertje trok om een „grootse prijs" te winnen. (Medegedeeld door 't K.N.M.I. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). KOEL Perioden met zonneschijn en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wes telijke wind. Koudere nacht. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als van- Prinses Paola is maandag voor gesteld aan kardinaal Van Roey, die op 2 juli het huwelijk van prins Al- bert en prinses Paola zal inzegenen. De kardinaal onderhield zich in de troonzaal van het aartsbisschoppelijk paleis ruim een half uur met het prinselijk paar. De Bilt, dinsdag 10 uur, Ten noorden van Schotland be vindt zich een gebied van lagedruk, dat langzaam naar het noordoosten trekt. Het koufront van -dit lagedruk gebied passeerde de afgelopen nacht geheel Nederland, het bracht bijna overal enkele mm regen. De meeste neerslag 7 mm werd afgetapt in Eelde. Om het lagedrukgebied stroomt nu polaire lucht via de Britse eilanden naar de Noordzee. Hierin komt een zwakke rug van hogedruk tot ontwikkeling, die zich over Ier land naar het oosten verplaatst. De buiïgheid is daarom zeer gering. Mor gen komt het weer in onze omgeving geheel onder invloed van de rug van hogedruk. Flinke perioden met zon neschijn zullen dan voorkomen en het zal bijna overal droog blijven. De temperatuur blijft tengevolge van de aanhoudende aanvoer van polaire lucht beneden normaaL 10 Juni: v.m. 5.39; n.m. 6.01. Hoogwaterstanden 10 Juni: zon op 04.21; onder 20.58; maan op 08.20; onder 23.21. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luidden: weer temp. HELSINKI half bew. 25 C. STOCKHOLM regen 23 OSLO licht bew. 17 KOPENHAGEN regen 17 ABERDEEN zwaar bew. 17 LONDEN onbewolkt 18 AMSTERDAM jwaar bew. 19 BRUSSEL half bew. 19 LUXEMBURG regen 18 PARIJS zwaar bew. 22 BORDEAUX motregen 20 GRENOBLE ''half bew. 17 NICE onbewolkt 26 BERLIJN zwaar bew. 26 FRANKFORT regen 18 MüNCHEN geheel bew. 23 ZüRICH geheel bew. 18 GENèVE zwaar bew. 17 LOCARNO onweer 27 WENEN zwaar bew. 27 INNSBRUCK motregen 27 ATHENE zwaar bew. ROME onbewolkt 30 AJACCIO onbewolkt 22 MADRID onbewolkt 24 MALLORCA licht bew. 25 LISSABON onbewolkt 25 BELGRADO licht bew. 16 Korreltje Al wat mooi is in het leven en waard is om te bezitten wordt door strijd verkregen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1