Woningtoewijzing ontlokt felle kritiek in vergadering Zuidhollandse gemeenten DE ZWARTE A I 2™ eeen p,aat_s ."?eer *Ün binnen j kennen gegeven toch nog te willen Rotterdams Rijnhotel feestelijk geopend .Mft ™?irallsta' '.s ïeJv,'?Un' ".„„„u v„, Positie van de Nederl. Middenstand is niet bijzonder gunstig KIEKEN Vier bosbranden op de Veluwe brutalFdiefstal opgehelderd Koempoelan voor kath. verkenners DONDEKÜAG 4 JUNI 1359 DE LEIDSE UOURANT PAGINA tt Busrit eindigde onder water Weth. Jongeleen sprak over het Leidse ruimteprobleem Tijdens de jaarlijkse algemene vergadering van de vereniging van Zuid hollandse gemeenten, die gisteren in de schouwburg te Gouda is gehouden, heeft de wnd. voorzitter van de vereniging, mr. J. Heusdens uit Vlaardingen, felle kritiek doen horen aan het adres van gedeputeerde staten van Zuid- Holland, naar aanleiding van de wijze waarop dit jaar de woningbouw- contingenten aan de gemeenten zijn toegewezen. Hij was van mening, dat het aantal toegezegde woningen voor dit jaar niet toereikend was om aan de meest dringende behoefte te voldoen. doelde de toekomstige uitbreiding van de stad. De Goudse toekomst plannen zijn gebaseerd op een groei tot 100.000 inwoners. Spr. zeide geen voorstander te zijn van het laten ont staan van een satellietstad Wilsveen. Hij zag liever een uitbreiding van enkele bestaande centra. Bereidwilligheid van rand gemeenten. De heer A. J. Jongeleen, wethou der van Leiden, die de tweede in UCI v 4J1 UC1UCI1, «IC UC IWCCUC 111- V 1" 1 voor de gemeente. Ook met de xer- eidillg verzorgde, deelde de aanwe- belanghebben, zullen worden geko- deling van woningwetwoningen en bf» Particu'iere woning niet voor massa bereikbaar Terwijl bijna alle goederen direct na de oorlog vrij werden verkocht is een woning nog steeds „op de bon", zo zeide mr. Heusdens. Hierdoor wordt de vestiging van industrieën in vele gevallen ernstig belemmerd, hetgeen van nadelige invloed kan zijn Het structuurplan, dat uit de bus is gekomen, vond de wethouder te klein van opzet, al moest hij toe geven, dat het ook positieve winst punten bezat. Spr. betreurde het zeer, dat de randgemeenten een andere opvatting bezitten dan Leiden, hij zag evenwel geen oplossing in een bovengemeentelijk orgaan, dat de be langen van alle gemeenten in het Leidse gebied zal behartigen. De voorzieningen zouden getroffen moe ten worden door één centraal ge meenschappelijk bestuur. Weth. Jon geleen koesterde de flauwe hoop, dat dit centrale bestuur het gemeente bestuur van Leiden zou zijn. De derde inleider was burgemeester mr. G. E. van Walsum van Rotter dam. Deze zeide graag te zien, dat het Botlekgebied en Europoort ge heel aan Rotterdam zouden komen. Rotterdam bestudeert thans nog een plan, dat door de hoogleraren Prins en Simons is ontworpen. Onder meer staat in dit plan, dat de leden van het bovengemeentelijk orgaan rechtstreeks door de inwoners van alle gemeenten, die bij dit orgaan deling van woningwetwoningen en particuliere woningen was mr. Heus dens het niet eens. Want de parti culiere woning is niet bereikbaar voor de massa, terwijl de middenstanders j willigh|id van de randgemeenten zo vaak niet in staat zijn de kloof, aie atTXes" Leirrdo^ vöomchm bestaat tussen de woningwetwoningen en Zoeterwoude. In onze gemeen- bruï»n wonmgen te over- (e hebbe„ we een gr00t ruimfeteUor(, t?t- u-* - - j i4 j aldus spreker. De woningbouw in gedeelte van de Leiden is een zeer urgent probleem, vergadenng werden dne inleidmgen Binnenkort ,jj00 gehouden. Eerst sprak dr. K. F. O. James, burgemeester van Gouda. Spr. splitste de ruimtelijke moei ijkheden van Gouda in drie delen ah a i uus geen uiitiiis mcei Allereerst vroeg hij aandacht voor de msurcn ,,eidtn. de problemen van de Goudse binnen- 1 stad, de Goudse kosmos. Het gemeentebestuur van Gouda heeft een verordening gemaakt die strekt tot wering van ontsiering van het stadsbeeld. Deze verordening houdt onder meer in, dat onbebouwde terreinen niet bebouwd en woningen niet tot magazijn gemaakt mogen worden. Vervolgens vroeg burgemeester James aandacht voor wat hij noemde de macro-kosmos, waarmee hij be zigen mee, dat Leiden op het gebied zen. Omdat de gemeente Rotterdam van de stadsontwikkeling, recreatie 75% van de bevolking van dit gebied en uitbreiding van de universiteitherbergt, zijn de buitengemeenten er wel wat huiverig voor dat Rotterdam te veel invloed zal krijgen. Spr. deelde mee, dat voor dit pro bleem waarschijnlijk een oplossing is gevonden. Aanvankelijk waren er 27 gemeenten, die belangstelling had den voor zulk een orgaan, maar dit Tijdens een „bliksemoverstroming" in Cleveland, V. S. kwam het water zo snel in de straten opzetten, dat een autobus als het ware door het water werd overvallen en niet voor- of achteruit meer kon. De inzittenden klauterden op 't dak van de wagen en werden vandaar door bootjes van de kustwacht en Dukw's van het leger in veiligheid gebracht. woningen aantal is later gereduceerd tot vijf- j moeten worden opgeruimd, waarvan j tien. Elk van de twaalf gemeenten, er slechts 700 kunnen worden her- die bij deze reducering langs de lijn vbouwd. Voor 10.000 mensen zal er zouden komen te staan, hebben te toetreden. „Herberg van een goed leven W.W •1° n J van het I stand verenigingen, ,1e heer M. Rade- Irauw te Rotterdam op feestelijke makers uit Arnhem op het gistcren in hotel „Van Gijtenbeek" te Zwolle Somber geluid op congres N.V.M. „De jongste regeringsverklaring is ten aanzien van de middenstand uitermate sober. Wanneer de huidi ge regering van plan is het beleid van de regering van de laatste jaren voort te zetten, dan is er enig uit zicht voor die middenstand. Waar het om gaat is dat er een midden- standsbelcid komt waarbij de mid denstand als sociale groep één figuur wordt", aldus de voorzitter van het Nederlands Verbond van Midden- waren daar de eigenaars van het oud ste „Fallstaff'-restaurant ter wereld, dat n.l. sinds 1403 in Canterbury ge vestigd is, te gast bij de jongste Fall stafftelg, het restaurant bij het Rijn hotel, en ten slotte was daar de ver persoonlijking van de Shakespeare en Verdi-figuur, die, net als in „de vrolijke vrouwtjes van Windsor", in een mand vervoerd werd en van daar uit een van zijn prologen weggaf. Het was volslagen feest bij de ope ning van dit toeristenhotel met zijn 240 bedden, plus de gehele café-res taurant accommodatie daarvan, waar van men een cultureel centrum wil maken. Vandaar die naam „Fallstaff", die behalve aan Lucullusmaaltijden doet denken aan toneel en muziek. Het feest werd bijgewoond door de burgemeester van Rotterdam, minis ter mr. A. C. W. Beerman en hon derden gasten. Er zijn vele vriendelijke woorden gesproken, o.a. door burgemeester Van Walsum, die o.m. zeide, dat dit hotel de outillage in Rotterdam be langrijk versterkt, maar toch als zijn persoonlijke visie te kennen gaf, ken nelijk doelend on de HlRnr^^npn dat er in Rotterdam nog plaats ls voor meer hotelruimte, in ver., .nel onder andere te menen, dat door een met de steeds toenemende stroom van groter en inniger contact tusen d( vreemdelingen. besturen van bedrijfslichamen en be gehouden congres van het verbond. De heer Rademaker sprak zich uit tegen een huurverhoging, zoals die in het advies van de SER van 24 april jl. tot uiting is gekomen, omdat zij een zeer ernstige lastenverzwaring voor de midden- en kleinhandel tot gevolg zal hebben. Zij is voor het N.V.M. onaanvaardbaar. Het ver bond is voorstander van een alge mene loonronde, indien er iets aan de lonen moet worden gedaan. Het verbond meent, dat een algemene loonronde meer aanbeveling ver dient dan toepassing van een sy steem van gedifferentieerde loon vorming. Het verbond is tegen af schaffing van de subsidie op con- sumptiemelk. De positie van de middenstand noemde de heer Rademakers niet bijzonder gunstig, de kapitaalpositie is moeilijk en het aantal faillisse menten neemt toe. Het lid van de Tweede Kamer drs. J. M. den Uyl heeft in een rede over ,De ontwikkeling van de P.B.O. J ei# lede kritisch be- Den Uyl zeide verband met de dreigende over-or- ganisatie" de geschiedenis van Nieuw lid Raad van State Pic-nic: geknipt om te (ook in kleur) drijfgenoten bij de besluitvorming veel kritiek, die thans wordt geuit, zou verdwijnen. Hij schrijft de ver traging van het tot stand komen van nieuwe publiekrechtelijke organen i in belangrijke mate toe aan de vrees, j die aan de zijde van vrijere organi-1 saties bestaat voor uitholling van hun machtpositie. Er is daar geen afkeer van bedrijfsorganen als zodanig, maar men koestert er vrees voor de medezeggenschap van de arbeiders- vakverenigingen. Den heer Den Uyl zeide, dat men kleine schappen in het leven moet roepen, dat men een overbelasting der besturen moet voorkomen, dat er behoefte bestaat aan grote, veelom vattende schappen, die geen tekenen van perfectionistische differentiatie moeten vertonen Hij beval een efficiency-onderzoek bij de publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie aan. De heer Den Uyl zeide in de loop van zijn betoog onder meer dat er bij het uiten van kritiek op de P.B.O. wel wordt gewerkt met cij fers om aan te tonen hoe duur de P.B.O. wel is. Spreker noemde een dergelijke opsomming van cijfers, waarbij dan behalve de kosten van het apparaat ook de subsidiebedra gen en de heffingén worden geteld, een voorstellingswijze, die kant noch wal raakt. Dat sluit niet uit, dat er met be trekking tot salarissen en de ver goedingen niets te zeggen zou zijn en er is zijns inziens alle reden de ontwikkeling kritisch te bekijken. Meer activiteit, meer kapitaal. De secretaris van het verbond, de heer P. J. de Kruif, heeft in een toe lichting op het onlangs uitgebrachte rapport van het verbond „proble men van de middenstand in de ont wikkelingsgebieden" gezegd, dat er in de tot dusverre over dit onder werp van andere zijde gepubliceerde rapporten heel weinig over de mid denstand wordt gezegd. De oorzaak daarvan ligt volgens de heer de Kruif voor een zeer belangrijk deel bij de middenstand zelf. De activi- geweten te hebben. In de fabriek van de Nederland se industrie van dierlijke produkten aan de Keileweg te Rotterdam is gis termiddag de 32-jarige A. Starren- burg uit Vlaarlingen om het leven gekomen, toen een hoogfrequent las apparaat het begaf en hij zijn hand Nabij de „Trapjesberg" in Loenen 1 in het inwendige van het toestel stak. is gistermiddag brand uitgebroken in De man raakte daarop een draad, een perceel heide met eikenhakhout waarop 1.500 volt stond. Hij was vrij- Advertentie teit nodig voor een „forse aanpak" ontbreekt. De heer De Kruif herinnerde er aan, dat de Sociaal-Economische Raad in zijn advies van 24 april tot een jaarlijks bedrag van 50 miljoen gulden voor de ontwikkelingsgebie den komt. De commissie „het noorden des lands" meent, dat een bedrag van 900 miljoen per jaar ver eist is. De politie van Den Helder heeft de hand weten te leggen op de da der de 29-jarige bakkersknecht G. R. van een brutale meubeldief- stal gepleegd in september 1958, waarbij de dief met een bakfiets voor het pakhuis van de meubelhandel Klercq en Zn. in de Oostslootstraat reed en daaruit een dressoir, twee kasten, twee stoelen, een tafeltje, een ledikant met toebehoren ter waarde van duizend gulden ont vreemdde. De patroon van R. deed een dezer dagen aangifte van een diefstal van geld uit een kistje. De knecht beken de de diefstal gepleegd te hebben. Daarop ging de recherche bij hem thuis eens rondeuzen Zij trof daar de gestolen meubelen in dagelijks ge bruik aan. De man zal voor de offi- en waaidennen. Bij deze brand is een oppervlakte van ongeveer 1000 m2 verloren gegaan. De oorzaak is onbe kend. Aanvankelijk was een grote brand gemeld, zodat naast de Veluwse bos- brandweer ook de Apeldoornse brandweer met twee tankwagens en de brandweren van Brummen en Eerbeek ter plaatse aanwezig waren. De band was snel geblust. Gistermiddag om ongeveer vier uur is, bij Arnhem een perceel hak hout riiet heide, gelegen in de nabij heid van de Rijksweg 12 en deel uit makend van de „Kapelberg" in brand geraakt. De brandweer van Arnhem had ongeveer een uur nodig om het vuur te blussen. Een oppervlakte van 1000 tot 1200 vierkante meter is verloren gegaan. Over de oorzaak van de brand is niets bekend. Twee bij Ermelo. In Ermelo hebben gisteren twee bosbrandjes gewoed, namelijk een aan de Veldweg en een op de Ton- nenberg. De plaatselijke brandweer slaagde er met hulp van omwonenden spoedig in, de eerstgenoemde brand te blussen. Het vuur op de Tonnenberg werd met behulp van de brandweren van Apeldoorn, Putten, Ermelo, Gar deren en van militairen geblust. Naar schatting ging bij beide brandjes on geveer 1000 vierkante meter bos verloren. Over het ontstaan van deze brandjes is niets bekend. Op zaterdag 13 en zondag 14 juni zal op het buitencentrum Gilwell St. Walrick in Overasselt (bij Nijme gen) de tweejaarlijkse Koempoelan van „de verkenners" van de katho lieke jeugdbeweging worden gehou den. Deze bijeenkomst zal dit jaar een extra feestelijk cachet krijgen, om dat het buitencentrum Gilwell St. Walrick 10 jaar bestaat. De bisschop-coadjutor van Den Bosch, mgr. W. M. Bekkers zal op zondag, om 9.45 uur, in de open lucht een Mis opdragen welke door de KRO-televisie rechtstreeks zal worden uitgezonden. Mr. J. M. Kan, secretaris-generaal van 't ministerie van Binnenlandse Zaken die benoemd is tot lid van de Raad van State. wel op slag dood. Aetherklanken VRIJDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 7.40 Idem. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Progr. v. oudere luiste- raars. 12.00 Saxofoon kwart. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Meisjes koor en instr. ens. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole ork. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Kamermuz. 14.50 Gram. 15.10 Lichte nxuz. 16.00 Tuinb.kron. 16.15 Gram. 16.30 Altviool en piano. 17.00 Voor dracht. 17.20 Vocaal ens. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Gram. 18.00 Accord.muz. 18.20 De hangmat. 18.50 Regerings- uitz.: De ontwikkeling van de werk gelegenheid in de landbouw. Vraag gesprek met ir. A. J de Wildt, con sulent voor de arbeidsvoorziening en landbouw van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Ka mermuz. 19.30 Radiokrant. 19.55 Gram 20.00 Idem. 20.30 De hangmat. 20.45 Musettemuz. 21.05 Kunstrubriek. 21.25 Gram. 21.30 Pianorecital. 22.00 Jaar vergadering v. h. Verbond v. Prot. Chr. Werkgevers. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15 Fragm. uit „De Antieke Come- die", hoorspel. 23.4524.00 Gram. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Het kind bij Simon Vestdijk, caus. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Piano-recital. 11.40 Orgelspel. AVRO: 12.00 Luchte muz. 12.20 Regerings- uitz.: Landb.rubr. De velddagen in Nieuw-Leusen. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Theaterork. 13.55 Beursber. 14.00 Pianorecital. 14.30 Voordr. 14.50 Gram. 15.05 Gevar. progr. VARA: 16.00 Viool en piano. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.25 Vacantietips. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Pol. caus. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Het platte land nu, gesprek. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Fiimrubr. 20.20 Bariton en piano. 20.35 Benelux, caus. 20.45 Op bezoek in de stad van Calcijn, caus. VARA: 21.00 Gevar. progr. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gram. Televisieprogramma's. NTS: 20.00 Weekjournaal. 20.30 21.45 Opera buffa-conc. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOMROEP. (Over de 4e lijn). Ludwig van Beethoven: „Fidelio". Opera in twee bedrijven, op tekst naar het Frans van J. N. Bouilly, van Joseph Sonnleithner en Georg Frie- drich Treitschke. Plaats en tijd van handeling: Een Spaanse staatsgevan genis bij Sevilla aan het einde van de achttiende eeuw. VATIKAANSE RADIO. (25 m. 67; 31 m. 10; 41 m. 21; 196 m.). Vrijdag 5 juni: 22.15 uur: „Stro men van Levend Water zullen uit Zijn Binnenste vloeien"; dit zeide Hij van de Geest, Die zij zouden ontvan gen, die in Hem geloven". (Joa. 7.38, 39).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8