Aanhoudende droogte brengt schade toe aan aardbeien jams, zó voordelig! Mr Beernink: men kan niei mei de CHU spelen Examen doen De Leidse brandweer was gewaarschuwd KORTE golf DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Comité Nationaal Vluchtelingenjaar" geïnstalleerd W Zwaardemaker's In het vredespaleis in Den Haag heeft de minister van Buitenlandse Zaken, Z. E. mr. J. M. A. H. Luns woens dag in aanwezigheid van H. M. koningin Juliana het Nationaal Comité Vluchtelingenjaar 19591960 geïntal- leerd. Na de installatie hield H. M. een toespraak. Links naast de Koningin minister Luns. De bedoeling van het comité is, het bijeenbrengen van twee miljoen gulden. De Koningin, die na minister Luns het woord nam, sprak de hoop uit, dat iedereen bereid was mee te werken aan een gezonde wereld, „een wereld, waarin wij elkaar allemaal nodig hebben". De voorzitter van het Comité, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, herinnerde eraan, dat onze Koningin reeds vijf jaar geleden in een brief aan president Eisenhower gepleit had voor een totale aanpak van het vluchtelingenvraagstuk. Nu is het zover en kan een grootscheepse actie gevoerd worden. Zoals gebruikelijk, is een gironummer opengesteld, waarop giften gestort kunnen worden. De girodienst gaf het toepasselijke nummer 195960 vrij. De bank van het Comité is de N. V. Nederlandse Overzeebank. Het secretariaat is gevestigd in de Van Eeghenstraat 66, Amsterdam, tel. 724465. De echte ZUIDZEEin 't Leidse museum van Volkenkunde Publiek is barometer De aanhoudende droogte dreigt ern stige gevolgen te zullen hebben voor het gewas, in het bijzonder aan de aardbeien. Het Zeeuwse fruitgebied heeft reeds meer dan een maand geen regen van betekenis meer gehad. Op Zuid-Beveland heeft men zich de laatste jaren steeds meer toegelegd op de teelt van vroege aardbeien voor de verse consumptie. De hoogste aan voer van deze vruchten moet nog ko men. Elke dag opnieuw evenwel, valt de aanvoer tegen: de aardbeien zijn klein en droog. Op vele tuinen han gen de planten slap en er zit geen groei in de nog onrijpe vruchten. Vanzelfsprekend lijden de kwekers hierdoor grote verliezen: de aard beien brengen op het ogenblik nau welijks de kosten van het plukken op. Het aardbeienseizoen zal dit jaar voor Zeeland een grote mislukking zijn, als er niet zeer spoedig (veel) regen komt. De virusziekte, die de late aardbeienrassen heeft aangetast, (Advertenue) deed voor deze soorten een geringe „Ministersambt is niet populair meer" „Brokjes voor de Unie" dellen geven een aardig beeld van de „Zuidzee" van toen en nu. Daar de zeevaart voor deze eilan dengroepen, die alles bij elkaar een oppervlak hebben van achtmaal Ne derland, zeer belangrijk is geweest, heeft men ook hieraan ruime aan- hierover op leerzame wijze. Dr. S. dacht besteed. In een overzichtelijke Kooyman, hoofd van deze afdeling stand heeft men modellen van ver van het museum heeft de tentoon- j schillende scheepstypen, die in de Hoe reageert het publiek op een 2tellinë samengesteld in samenwer- Zuidzee worden en werden gebruikt, tentoonstelling' I kinS met de heer H- H- Fresse van de bijeengebracht. educatieve afdeling, die vooral veel i Straks zal men een gedeelte van Blijft men geïnteresseerd van het aandacht heeft besteed aan pakkendedeze tentoonstelling gebruiken bij het eerste plaatje, tot de laatste grafiek, I en duidelijke teksten bij de vele inrichten van een blijvende stand in I of wordt^ men kijkmoe en richt de prachtige afbeeldingen. Het gebied i het museum. De educatieve gegevens De Christelijk-Historische Unie is beslist niet van plan op alles „ja en was aangenomen voor „volkshuisves ting". Spr. verklaarde overigens dat het kabinet-De Quay zeker op de steun amen" te zeggen. De «erm ..gouver-1J™ nementeel houdt dit beslist niet in. i land en volk, maar hij moest erken- Mr. H. Beernink, voorzitter van de nen, dat de landbouwparagraaf in de CHU heeft dit irezeed on de alire-l regeringsverklaring verre van gerust- neen dit gezegd op de alge stellend was Hij sprak voorts 0V€r te belangstelling zich van uitstekendeVan de Zuidzee is te verdelen in drie afbeeldingen naar stekende ekster-1 delen, Melanesië, Polynesië en Mi- ogen? cronesië, een prachtige kaart geeft Dit zijn vragen die de moderne i hiervan een beeld. Vervolgens heeft museumdirecteur en zijn staf in deze j ™en in een serie foto's een beeld tijd bezighouden"; in het bijzondérgegeven van het léven van de be- maakt men hiervan veel werk in volking op de verschillende eilanden- het museum voor Volkenkunde aangroepen, prenten onder meer de de Steenstraat waar dr. P. H. Pott, prachtige gravures uit Cooks album de directeur, destijds een speciale jgeven een beeld van leven en be- educatieve afdeling in 't leven heeft j volking, aan het eind van de 18e geroepen, waarmede de resultaten I eeuw. van het museum-bezoek voor zover mogelijk gepeild worden. De jeugd van de scholen is voor de museum staf de belangrijkste barometer. Zij wordt opgewekt opstellen te maken en tekeningen en aan de hand daar van krijgt men een goede indruk van de reacties op de expositie. Heeft men het begrepen, welke delen van' de tentoonstelling trokken de meeste aandacht, en heeft men een eerlijke, wetenschappelijk verantwoorde in druk gekregen van een bepaald land en haar bevolking? De tentoonstelling „Wat doe je in de kou" in dit museum was er zo een Zij heeft 14.000 belangstellenden ge trokken en van de reacties heeft het museumpersoneel veel kunnen leren. Vooral het onderwijs was zeer belang stellend, klassen van lagere en mid delbare scholen bespraken al lang van te voren een bepaalde datum en onder leiding van leraar en on derwijzer werden de leerlingen op het bezoek voorbereid. Romantiek. Een nieuwe tentoonsteling heeft in het museum thans een plaats gekre gen: „Zuidzee". De titel wekt ge dachten aan paradijselijke eilanden waar bij zoet-vloeiende Hawaiï-mu- ziek de kokosnoten en ananas wor den geconsumeerd. De werkelijkheid is anders en de tentoonstelling vertelt Veel typische gebruiken zijn inmid dels verloren gegaan, de westerse in vloed is op bijna alle eilanden dui delijk te merken, maar ook nu nog vindt men resten van oude gewoon ten in goed-geïsoleerde gebieden. Voorwerpen, dieren, planten en mo- welke men dan verzameld heeft zul len hierbij een leidraad zijn. „Zuidzee" blijft tot 3 juli. WSNZER GRUSZ een zachte moezel per fles 2.25 bij 3 flessen 10 ct, bij 6 flessen 15 ct korting en bij 12 flessen de dertiende fles GRATIS! Kinderen aan de feestmaaltijd. Dorps-scène op Owa Baha, Salomonseilanden, Melanesië. Foto links: Kinderen spelen „tikkertje" op de kokos palmen. (Kwajalein, Marshall Eilanden, Micronesië). Het Westberlijnse denazificatie- hof heeft woensdag officieel ver klaard (wat velen reeds vermoed den!) dat Hermann Goering een Nazi is geweest, die van zijn functies on der Hitier heeft geprofiteerd. De we- duwe van de vroegere chef der „Luft waffe", Emma, zal bijgevolg 756.000 mark moeten betalen, de waarde van Goerings bezittingen in West-Berlijn. Het geld zal ten goede komen aan het fonds voor slachtoffers van het nationaal-socialisme. In Potsdam en Brandenburg (Oost-Duitsland) hebben in de afge lopen weken meer dan 3.000 mensen dycenterie opgelopen als gevolg van ondeugdelijke boter, zo is in be trouwbare kringen in West-Berlijn vernomen. De Parijse politie heeft woens dag een speciale editie van het uiterst rechtse tijdschrift „Jeune Nation'' in beslag genomen, omdat er een spot prent van president De Gaulle in voorkomt, die beledigend wordt ge acht. „Jeune Nation" is het niet eens met De Gaulle's Algerijnse politiek. Deskundigen van het microbio logisch instituut te Moskou hebben een nieuw antibioticum „Mycerin ontwikkeld, dat in vele gevallen doel matiger werkt dan penicilline, zo is woensdag in Moskou bekend ge maakt. De Oostenrijkse regering heeft zich bereid verklaard zesmiljoen dol lar te betalen ean slachtoffers van het nazi-regime. Het geldt een ver goeding voor financiële verliezen. Naar schatting zullen zich 30.000 mensen voor schadevergoeding aan- Foto rechts: Westerse invloeden: inboorlingen met melden. Ongeveer een derde van lantaren en pijp. I hen woont in de Verenide Staten. verwachten verbeteringen in de loon- en arbeidsvoorwaarden en de nood zakelijke huurtoelage in lonen en sa larissen. oogst verwachten. Nu is het de droog te, die ook de oogst van de virus ziekte-vrije vroege soorten een zwa re schade toebrengt. Dat de aardbeienteelt belangrijk ls in Zeeland wordt wellicht het beste geïllustreerd door het feit, dat er het vorig jaar 1,3 miljoen kg aardbeien werden aangevoerd op de veiling van Kapelle-Biezelinge. Momenteel zijn de dag-aanvoeren niet hoger dan lö ton; gezien het toegenomen areaal, kan men er zeker van zijn, dat dit 30 tot 40 ton per dag zou moeten zijn. met actieve,beheerste zenuwen Mijnhard)'s Zenuwtabletten (Advertentie). Hektreilers in Ned. vaart Ook Nederland zal binnenkort naar verwacht wordt volgend jaar visserijfabrieksschepen, die over de achtersteven vissen, ter visserij stu ren. Nederland is dan na Engeland, Rusland en Duitsland het vierde land dat de beschikking heeft over dit soort treilers. De N.V. scheepsexploi- tatie maatschappij „De Marezaten" te IJmuiden heeft aan de machine fabriek „Hera" te IJmuiden opdracht gegeven tot de bouw van twee van dergelijke schepen, z.g. hektreilers. FOLKLORE OP TELEVISIE. Van het folkloristisch schouwspel, dat op zondag 7 juni op de Grote Markt te Brussel zal worden opge voerd in aanwezigheid van prins Al- bert van België en zijn verloofde, zal de Nederlandse televisie een recht streekse reportage geven in een ge zamenlijk programma van AVRO, KRO, VARA en VPRO. De uiteen- ding zal duren van kwart over vijf tot kwart over zes middags. mene vergadering van de partij Hilversum. Hij herinnerde aan de kabinetsfor matie waar hij en de heer Van Maas tricht bedankt hadden voor de „over geschoten brokjes" in het kabinet, die bestonden uit de weinig populaire de partementen landbouw en volkshuis- Het leek gistermiddag bij de Leid- het houtwerk van het huis zelf. vesting, nadat het impopulaire oorlog'se St. Petruskerk éven of het gebouw i Daar op de vliering en in de grote I in de brand stond en er dus een her- stutbalken in de koepel de gevolgen al in handen van de C.H.U. was ge weest. haling werd gegeven van het drama dat in 1934 plaats vond. Maar de TT I brandweer was gewaarschuwd, dat Het kabinet mag dan gouvernemen- en om e€n beetje rook niet teel zijn, maar aat wil nog niet zeg-behoefde bekommeren, omdat er gendat men ook „met de UH.Usiechts sprake was van een grote spelen Voor de verkiezingen heeft houtworm. en boktor-bestrijding die de Unie al verzekerd, dat zij niet tot - elke prijs aan het kabinet wilde deel nemen. Als men berust had in de combina tie landbouw-volkshuisvesting had men er zich bij neer moeten leggen één minister te hebben en één staats secretaris. Dit was voor de C.H.U. ten enenmale onaanvaardbaar. Mr. Beernink verklaarde dat men van dit optreden geen spijt heeft ge had. Twee volwaardige departemen ten, die van economische zaken en justitie, zijn nu in handen van de Unie. Men heeft ons verwijten ge maakt, ook in eigen kring, maar we zijn ons bewust dat we gehandeld hebben in 's lands belang. Dat prof. De Quay niet is geslaagd, heeft niet aan de C.H.U. gelegen. Men had op het laatste moment twee ministers beschikbaar, maar dit heeft moeite gekost. Er zijn talloze be dankjes geweest en daaruit conclu deerde mr. Beernink, dat het minis tersambt is gedevalueerd. Pijnlijk vond spr. het, dat de secertaris de C.H.U., mr. J. W. van Gelder, niet in deze kerk plaats vindt. De houtworm is een soort rupsje en is de larve van een keversoort. De houtworm opereert in het hout en doorgraaft het met kanaaltjes. Op een zeker moment popt de hout worm zich in; uit deze poppen ko men t.z.t. de kevers, die buiten het hout paren. De gaatjes in het hout, in de volksmond „houtwormgaatjes" zijn eigenlijk de gaatjes waardoor de kevers het hout verlaten hebben. Na paring gaan de wijfjes haar eitjes (ongeveer 300 ad 350 stuks) leggen. De eitjes Kunnen gelegd worden op al het hout, dat zich in wijde omge ving bevindt van het hout, waar de kevers uitgekomen zijn. Vandaar de overgang van het ene meubelstuk op het andere of van het meubelstuk op van huisvesting door de familie hout kever goed te merken was en men nooit vroeg genoeg kan zijn met de bestrijding van dit euvel heeft Klei- ne's Chemische Fabriek Leiden de oorlog aan dit gebroed verklaard en een van de eerste tactische zetten was het ontsteken van vele „Pyro- déé-rookpotten, waarmede de gewel ven werden uitgerookt. Voorts werden al 't aangetaste houtwerk, onder meer op het koor, bestreken met een bepaalde vloei stof. Van de wetenschap, dat de kevers buiten het hout gaan paren, is bij de bestrijding volgens de „Pyrodée- methode" gebruik gemaakt. Wanneer het houtwerk van een meubelstuk of van het huis zelf is ingestreken of in gespoten met Pyrodée, dan blyft na droging in 't hout een residu achter. Wanneer nu de kevers naar buiten boren om te gaan paren, dan moeten zij dat residu passeren, waarna zij verlammen en sterven, zonder een nageslacht te hebben kunnen vor men.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7