HET WONDER VAN DE EUROVISIE BESTAAT VIJF JAAR Nieuwe haring doorgedraaid Luchthaven Schiphol gereed voor aanpassing aan het straaltijdperk Vrachtauto boorde zich in tram Idylle AAN DE VECHT DONDERDAG 4 JUNI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 DE GROEI VAN HET EUROVISIENET Een héél klein deeltje electriciteit en een snelheid groot genoeg om in één seconde 7,5 maal rond de aarde te vliegen maken het mogelijk dat de televisie in de huiskamers kan wor den gebracht. Van Zweden naa. Italië en van Schotland naar Wenen wor den thans over afstander van duizen den kilometers televisieprogramma's doorgegeven, waarbij een televisie beeld in een fractie "an een seconde door bijkans een heel werelddeel vliegt. Dit alles wordt mogelijk gemaakt door de zendgolven van de televisie zenders een snelheid bereiken van niet minder dan 300.000 km. per se conde. Het is door deze ongelooflijke snelheid van de televisie-zendgoiven dat de internationale T. V. mogelijk is. In Europa is de televisie reeds sinds jaren op een internationale samen werking afgestemd en heeft men de uitwisseling van programma's over alle afstanden en grenzen heen, voortreffelijk georganiseerd in de organisatie van de Eurovisie. Mo menteel zijn er reeds 12 landen op deze „ogen van Europa" aangesloten en elke uitzending is „transporteer- baar" geworden zonder hinderlijk kwaliteitsverlies. De aansluiting van Noorwegen, Ierland, Spanje en Por tugal is nog slechts een kwestie van tijd en zelfs met de landen achter het IJzeren Gordijn bestaat de mogelijk heid tot uitwisseling en overname van de televisieprogramma's. De be trekkelijk recente uitzendingen uit Praag bewijzen de mogelijkheden hiertoe. Voor wie de kaart van het Euro- DE OGEN VAN EUROPA Een duidelijk beeld van de grote technische groei van de televisie geeft deze foto van de „Telefunken- Strahler" bij Hannover. 14 moderne antennes zorgen hier voor de televisie- en geluidsverbindingen door Europa. visienet bekijkt is het duidelijk dat Duitsland zonder twijfel het belang rijke hart van de Eurovisieverbindin gen is. Alle lijnen van noord naar zuid en van oost naar west komen hier tezamen. Het is dan ook Duits land dat de eerste grote keten van relaisstations werd gebouwd, die de peilers voor de internationale ver bindingen zijn geworden. Reeds in 1953 bouwden de teclmici van Tele- funken het deel HamburgKeulen. Tot welk een omvang .iet televisie net van Europa thans is uitgegroeid laat onze kaart duidelijk zien. Dat men het Eurovisienet nog verder dienstbaar zou kun ïen maken aan de televisie blijkt wel uit het werk en de plannen die men heeft om jour naalfilms van belangrijke gebeurte nissen via het net van de Eurovisie aan de div. studio's door te geven Deze studio's nemen dan een film van de uitzending over het Eurovisie- net op en kunnen hun kijkers dan 's avonds het filmnieuws heet van de naald voorzetten. In juli a.s. zal men over deze mogelijkheden een confe rentie houden waarop men zal spre ken over de wijze waarop een blij vende uitwisseling van het televisie filmnieuw* via het net van de Euro visie mogelijk is. De twaalf landen op de Eurovisie maken zich deze week op om het 5-jarig jubileum van de Eurovisie te vieren door i iddel van een grote jubileum uitzending over heel Europa op 6 en 7 juni a.s. In onze tekening „Hallo Europa" f. 'en wij een over zicht waar en welke programma's men uit hoopt te zenden, 6 juni des avonds wordt er een Europees amuse mentsprogramma uitgezonden en op 7 juni presenteren tien landen van drie uur tot kwart over vier een wan deling door Europa, die van de oevers van het Meer van Genève en door de historische straten van Wenen naar de kust van Zuid-Zwec.en zal voe ren. Vervolgens komt men na een be zoek aan het kasteel van Hamlet in Denemarken in de city van Londen. De wandeling gaat dan over het Bra- semermeer en de Oude Wetering in Holland naar het oude Brugge om vervolgens in Parijs aan te komen. De „Wandeling door Europa" voert dan naar Duitsland, dat zich uit Hamburg meldt met bootraces en eindigt in Italië. Het is met deze uit zending dat de Duitse televisie voor de eerste maal de verantwoording heeft voor een Eurovisie-schakel- programma. Totaal komen er aan deze uitzending 4045 t. v.-camera's in actie! Veel van de „nieuwe maatjes" die in Scheveningen worden aangevoerd, worden doorgedraaid. Dinsdag wer den 400 van de 600 en gisteren 516 van de 1500 aangevoerde kantjes naar de vismeelfabrieken vervoerd. Oorzaak daarvan .vas, dat deze haring bij de afslag niet de door de redersvereniging en het bedrijfschap vastgestelde minimumprijs haalde. Om risico's bij de haringvangst te voorkomen, hebben d. gezamenlijke reders een opvangfc nds opgericht. Van elk verkocht kantje haring wordt een bedrag in dit fonds ge stort. Het afzetgebied voor „groene haring" is momente 1 niet erg groot. Deze haring kan niet geëxporteerd worden en moet dus in het binnen land worden afgezet. De haring, die later in het seizoen wordt aange voerd, is van betere kwaliteit en daardoor meer geschikt voor uit voer. Daarom acht men het ver schijnsel van het doordraaien en „op vangen" van de nieuwe maatjes in Scheveningen niet verontrustend. Prijs voor speuren Tijdens de jaarvergadering van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs te Appingedam is vandaag de Speur- werkprijs van dit instituut uitgereikt aan ir. W. J. van der Eb, hoofdinge nieur a bij de directie bruggen van Rijkswaterstaat te 's-Gravenhage. In de Soeka Miskin-gevangenis, waarin hij in 1944 door de Japanners werd opgesloten, bedacht ir. Van der Eb een zeer snel rijdend treintype met nagenoeg geheel opgeheven veter gang en hoge rijkwaliteit, door toe passing van de stabiliserende werking van een gyroscoop. In 1954 kwam ir. Van der Eb bij waterstaat werken. Hij ontwierp daar vele verfijnde brugconstructies. Naar aanleiding van uitlatingen vliegtuigen en dat men slechts zou van de zijde van de KLM als zou de beschikken over één startbaan voor luchthaven Schiphol niet op tijd ge reed zijn voor het verkeer met straal- HA1LO EUROPA-HET EURCMSIFPROGRAMMA OP 6 EN 7 JUN11959 EUROVISIE-SCHEMA In deze kaart geven wij een over zicht van de belangrijkste stations die voor dit Eurovisie-net worden ingeschakeld. PARAY LE MONIAL 18e NEDERLANDSE BEDEVAART De verering van het Heilig Hart van Jezus is uitgegroeid tot een we relddevotie. Paray-de-Monial is de plaats, van waaruit deze groei begon. In 1678 verscheen hier het H. Hart van Jezus aan Zuster Margaretha Maria Alacoque. In Paray-le-Monial gaf de Zaligmaker zijn beloften be treffend de verering van het H. Hart aan de wereld. Paray-le-Monial was een beroem de bedevaartplaats sinds twee eeuwen. Paray-de-Monial is een dromerig, Frans plattelandsstadje. Het heeft een wondergave basiliek, gebouwd door de monniken van Cluny. Het ligt in het glooiend land van Charolles, niet ver van Lyon. De reisweg gaat over Parijs, Or- léans, Dt. Benoit met het graf van de H. Benedictus Nevers (H. Ber- nadette, Ars (H. Pastoor van Ars, Dijon, Domremy (H. Jeanne d'Arc), Nancy. De bedevaart gaat van 3 tot en met 8 augustus. Programma's krijgt u bij het secre tariaat Liefdekoning, Seminarieweg 26, Nieuw-Ginneken, post Bavel. De 73-jarige J. Laay uit de Oranjeboomstraat te Rotterdam is in die straat door een tram aangereden. Onmiddellijk werd hij overgebracht naar het Zuiderziekenhuis, waar bij aankomst bleek, dat hij was overle den. een DC-8, die een lange afstands vlucht moet maken, en verder over één landingsbaan, wordt van de di rectie van de n.v. Luchthaven Schip hol, vernomen, dat er in de afgelopen jaren permanent contact is geweest tussen KLM-instanties en luchthaven autoriteiten over de ligging van nieuwe banen, de te projecteren lengte daarvan en de outillage, waar mede start- en landingsbanen zijn of worden uitgerust. In dat overleg waren luchthaven en KLM tot overeenstemming geko men om geen naderingssysteem aan te leggen voor de nieuwe baan 0624, die 3300 meter lang wordt en thans in aanbouw is. Zou men deze nieuwe baan ook voor landingen ge bruiken, dan zouden de straalvlieg tuigen over de stad Amsterdam moe ten binnenkomen, hetgeen men juist wilde vermijden. De directie van de luchthaven is voorts van mening, dat er geen enkele reden bestaat voor on gerustheid, als zou Schiphol het vol gend jaar niet gereed zijn voor het opvangen van het straaltijdperk. Naar alle redelijkheid kan worden aangenomen, dat de 3300 meter baan in het vroege voorjaar van 1960 in gebruik kan worden genomen, omdat de uitvoering van de werken, dank zij de gunstige weersomstandigheden in de afgelopen winter zes weken op het schema vóór ligt. Verder is voor het jaar 1960 een bedrag gevoteerd voor de aanleg van de derde baan in het nieuwe tangen- tiele banenstelsel, v/aarin ook de 0119 (reeds bestaande) en de 0624 (in aanbouw) worden opgenomen. Voor deze derde baan, in de rich ting Oost-West, genaamd 09—27 zal in 1960 namelijk grondaankoop ge schieden, terwijl men tevens ver trouwt een begin te kunnen maken met de bouw van de baan op het ge deelte van het terrein dat thans reeds in het bezit van de luchthaven is. Een ander positief geluid, dat *de luchthavendirectie kan laten horen, is de aankoop van een sneeuwruim machine naast de reeds bestaande ap paratuur van sneeuwblazers en der gelijke. Uit Amerika heeft men nl. vernomen, dat de maatschappijen, die met de „jets" vliegen, bezwaren heb ben tegen een start op een baan, die vol ligt met een smeltende sneeuw laag (sneeuwpap) van 2l/« cm. of ho ger. De machine zal in staat zijn om met een snelheid van 40 km. per uur de nieuwe 3300 meter lange baan in één uur tijd over een breedte van 45 meter volledig vrij van sneeuwpap te maken. De aflevering van deze machine zal tegen het einde van dit jaar geschieden. IN 1958 MEER GEVOGELTE VERORBERD In 1958 is per hoofd der bevolking in ons land elf ons (panklaar) gevo gelte geconsumeerd, dat betekent een stijging met drie ons in een jaar tijds in vergelijking met 1957, zo heeft de voorzitter van de Nederlandse bond van poeliers en wildhandelaren, de heer D. Vlasblom, medegedeeld, op de gisteren in Krasnapolsky te Am sterdam gehouden feestelijke jaarver gadering ter ere van het 25-jarig be staan van de bond. 50STE DAPPERE DODO. Op 29 juni a.s. zal de 50ste afle vering van het kinderprogramma „Dappere Dodo" op het televisie scherm komen. Ook het volgend sei zoen zal dit verhaal worden voort gezet. Doordat de remmen weigerden, boorde zich gisteravond op de Schle- damseweg een vrachtauto in het ach terste gedeelte van een tram. Door de klap werd de 46-jarige mevrouw H. de JongPoelman uit het Zwaans hals te Rotterdam op slag gedood, terwijl haar 5-jarig dochtertje met een schedelbasisfractuur in het Wes terziekenhuis moest worden opgeno men. Drie andere inzittenden van de tram werden licht gewond. De vracht auto en de tram waren zwaar be schadigd. KUNSTMAAN ALS TELEGRAMBESTELLER Hang tussen de aarde en de maan een postkantoor in de ruimte en de mogelijkheden voor het telegraaf - verkeer worden verdubbeld. De Amerikanen waren de eerste die deze gedachte poneerden en uit werkten door een kunstmaan te lan ceren die later een korte rede van president Eisenhower uitzond op een van te voren bepaald tijdstip. Dit was voor de wereld een opmerke lijke gebeurtenis daar het duidelijk de grote mogelijkheden aantoonde die de kunstmanen in het contact tussen de werelddelen kunnen gaan betekenen. Zowel in Amerika als in Rusland werkt men thans aan plannen die tot doel hebben kunstmanen als „Tele graafstation" in de uimte op te hangen. Hiertoe wil men dan satel lieten lanceren die op een hooogte van ca. 1500 km de aarde omcirkelen. Deze kunstmanen zijn dan in staat om bij het passeren van een zend station op de aarde, een uitgezonden boodschap op te nemen, vast te hou- en op een aangegeven tijdstip en op Op een bepaalde plaats in haar baan het telegram weer uit te zenden. De energie voor deze handelingen ver krijgt de sateliet door de zonnestra ling om te zetten in electriciteit. Op deze wijze kunnen de satellieten heel lang dienst doen zonder dat zij door gebrek aan energie buiten gebruik raken. De befaamde deskundige Wernher von Braun ziet deze ruimtelijke „te legraafstations" als relaisstations met bandrecorders. Elke 12 uur komt de satelliet in zijn baan dan in de nabij heid va een zendstation en kan zy de boodschappen opnemen die duizen den kilometers verder weer morden uitgezonden. Een reeks satellieten zal op deze manier een ruimtelijke net van telegraafstation rond de aar de kunnen vormen. Men is bezig met het onderziek naar de mogelijkheden van het aan elkaar orgeven van berichten door de kunstmaan. Mocht dit moge'ijk blijken dar. ki.n een sa telliet, terwijl hij een andere satel liet passeert, in volle vaart berichten overgeven. Het hele stelsel zou vol komen automatisch werken. De geleerden hopen met de uit werking van dit systeem te komen tot een eenvoudiger en sneller telegraaf- verkeer tegen het jaar 1970. deer Bart In 't Hout 41) Bert was eerst zo beleefd te wach ten met het doel van zijn bezoek mede te delen, totdat de heer Berg man er om zou vragen, doch toen deze daartoe vooralsnog geen aan stalten maakte, viel Bert hem, mid den in een monoloog, in de rede: „Neemt u me niet kwalijk, dat ik u in de rede val. maar wilt u niet weten, waarom ik hier ben geko men?" Bergman keek hem even verbaasd aan, toen schoot hij in de lach: „Sakkerloot, dat was ik helemaal vergeten te vragen. Wij waren op eens ook zo druk in gesprek. Dat had ik laatst ook een keer. Ik ont moette een kennis in een café. „De reden van mijn komst", viel Bert hem weer in de rede, „betreft uw dochter, meneer Bergman". „Hè....?" Bergman was een ogenblik stil, toen lachte hij al weer. „Het spijt me, jongeman, m'n doch ter is nog altijd „In Nergenshuizen a. d. Vecht", liet Bert er genadeloos op volgen. Bert verwachtte niet anders, of zijn „onthulling" zou op de heer Bergman een verpletterende indruk maken, doch dat viel nogal mee of tegen, het is maar net hoe men het beschouwt. „Dus je weet het?", vroeg hij, ter wijl hij Bert een beetje schuldbe wust aankeek. „Ja, kerel, het is jam mer hoor, maar ik kon d'r niets aan doen. Tiny is nogal driftig en niet op d'r mondje gevallen. Enfin „U behoeft haar niets te verwijten, meneer", ging Bert verontwaardigd verder, „de schuld ligt geheel bij u. Valt u mij alstublieft niet in de re de. Ik ben speciaal uit Nergenshui zen a. d. Vecht gekomen om u eens even de waarheid te komen vertel len. Het is een schandaal, dat u uw dochter hebt willen dwingen met een jongeman kennis te makenal was ik dat dan, meneer. U en mijn oom Brogus zijn twee schavuiten. Ik heb het vanavond tegen mijn oom Brogus gezegd en nu zeg ik het te gen u!" „Ho ho, jongeman", interrum peerde de heer Bergman, terwijl hij Bert verrast aankeek, „niet zo snel, dan kan ik het niet bijhouden. Je zegt, dat je uit Nergenhuizen a. d. Vecht bent gekomen. Hoe wist je, dat mijn dochter.... of....?" „Toevallig, meneer, heb ik uw dochter daar ontmoet. Wat dacht u: dat ik een Jan Salie of een Piet Lut was. om te doen wat oom Brogus van mij verlangde? Ik was zaterdagavond evenmin verkouden als uw dochter en zondag ben ik toevallig naar de zelfde plaats gegaan, als uw dochter" „Dusje oom Brogus heeft mij voor de gek gehouden?" „En u dan, meneer, wat hebt u dan gedaan?" „Je hebt gelijk, we hebben elkaar voor de gek gehouden". „Met een heel conventioneel en on origineel leugentje, meneer!", liet Bert er minachtend op volgen. „Ja ja", gaf Bergman toe, „dat is ook waar. Zo, dus u bent ook naar Nergenhuizen a. d. Vecht gegaan en u hebt daar Tiny ontmoet?" „Ja meneer, of om nauwkeurig te zijn: we zijn zondag met dezelfde trein naar Utrecht gereisd en ik heb naast haar in dezelfde coupé geze ten. Van Utrecht ben ik verder ge gaan met een lokaaltreintje, terwijl uw dochter door uw broer werd af gehaald met de auto. Dat heb ik na tuurlijk pas later gehoord, toen we elkaar toevallig aan de Vecht ont moetten. Uw broer Eduard, die bij de ontmoeting tegenwoordig was, nodig de mij uit op zijn villa te komen en sindsdien heb ik uw dochter meer dere malen ontmoet. We hebben sa men geroeid, gepicknickt, getennist. Ik heb uw dochter lief gekregen en ik geloof, dat Tiny ook niet onver schillig tegenover mij staat. „Maar beste jongen", viel Berg man hem enthousiast in de rede, „dat is prachtig. „Nee meneer", zei Bert, „dat is helemaal niet zo prachtig. Het zou prachtig zijn, wanneer u en oom Brogus.... Alhoewel", liet hij er neerslachtig op volgen, „wij elkaar dan waarschijnlijk niet ontmoet zouden hebbenIk, ikweet het niet meer". „Laat ik je eerst nog eens in schenken", zei Bergman, die verre van neerslachtig was. „Nee nee, niet tegensputteren. Dit ogenblik moet gevierd worden. Zeg me nou eens eerlijk: was het nou werkelijk zo erg, wat je oom Brogus en ik gedaan hebben?" „Ja meneer", zei Bert heftig, „dat was wel erg!" „Goed, goed", suste Bergman. „Dan was het wel erg. Misschien had Tiny dan ook wel gelijk, maar laten we daar maar niet meer over praten. Wat voorbij is, is voorbij. Vertel eens verder". „Wat is er verder nog te vertel len....", zei Bert somber. „Als uw dochter werkelijk weet, wie ik ben, wil zij zeker niets meer met mij te maken hebben". „Weet Tiny nog niet, wie jij bent?" „NeeNou ja, ze weet, dat ik Bert van der Horst heet, maar ze weet niet, dat ik de jongeman was, die zij moest ontmoeten". De heer Bergman had de glazen weer volgeschonken. Terwijl hij van het zijne nipte, keek hij Bert naden kend aan. Deze ging zwaarmoedig verder: „Van uw broer heb ik vernomen, hoe zij over die jongeman denkt. Ze noemt hem een Piet Lut, een Jan Salie en zij zou hem wel eens ge ducht de waarheid willen zeggen. Ze denkt ook niet anders, of die jongeman heeft precies gedaan, wat zijn oom van hem verlangde". De heer Bergman bedwong een glimlach en zei: „Maar dat heb je toch niet gedaan? Dus is alles oké. En waarachtig: dat bevalt me veel beter, dan wanneer het andersom was geweest. Hier, geef me de vijf!" Over de tafel stak Bergman Bert z'n hand toe en deze drukte haar met een vaag glimlachje. „Je bent een kerel naar m'n hart. Jongelui moeten niet precies doen, wat de ouderen voor hen klaar sto ven. In m'n hart heb ik Tiny ook al lang gelijk gegeven. De ouderen wikken, maar de jongeren beschik ken. „Alhoewel", liet hij er met een ondeugend lachje op volgen, „je zult moeten toegeven, dat wij het beste met jullie voor hebben gehad. En speel nou maar gauw open kaart tegen m'n dochter en als ze je niet geloven wilt, ben ik er toch nog om te bewijzen, dat je minstens zo'n re kel bent als zij. Sakkerloot, zij kan toch zo wel zien, dat jij geen Piet Lut of een Jan Salie bent? Niet soms?" Met gemengde gevoelens nam Bert afscheid van de heer Bergman. Hij had zich het verloop van het onder houd heel anders voorgesteld, doch in plaats van zoals hij had verwacht als vijanden, scheidden zij als de beste vrienden. De heer Bergman had hem de beste wensen meegege ven voor de toekomst en, opper vlakkig beschouwd had Bert alle reden deze toekomst met optimisme tegemoet te zien. Sakkerloot, de pa van Tiny had gelijk, hij was toch geen Jan Salie of een Piet Lut

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3