S)e £ddóe(Bou^ci/nt Handhaving troepensterkte in West-Berlijn Saielliei mei muizen de ruimte in rr - - - Paus zond een afgezant Brussel naar Muizenissen Besprekingen in kritiek stadium Russische geschiedschrijving Onlusten in Ecuador Start vermoedelijk mislukt :.S£ Ze kunnen het niet laten in Lima Nasoeiion „bevriest" de situatie SIR PAUL MASON IN MAASTRICHT HOE wordt Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 4 JUNI 1959 50ste JAARGANG No. 14727 IN DE LUCHT Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p. w., f2.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1JO. Nieuw Westers voorstel te Genève Uit gewoonlijk betrouwbare bron is in Genève vernomen dat het Westen woensdag op de besloten vergadering heeft aangeboden de sterkte van de westelijke troepen in West-Berlijn op het huidige peil (10.000 man) te bevriezen. Men vreest, dat dit het westelijke antwoord is op Gromyko's voorstel om in West-Berlijn „symbolische" troepen van de Grote Vier te legeren. Het Westen zou echter in geen geval legering van Russische troepen in West Berlijn willen aanvaarden. Ook zou er geen sprake van kunnen zijn dat Engeland, Amerika en Frankrijk hun troepensterkte in West-Berlijn ver minderen. onderhandelingen in Genève te be vorderen. Sprekend over de vooruitgang, die naar zijn mening noodzakelijk zou zijn om een topconferentie te recht vaardigen, zei de president: „Men zal het er zeker over eens moeten zijn, dat er tot de totstandkoming van de hereniging van Duitsland een dui delijke verbintenis moet bestaan, dat de westelijke rechten en privileges in West-Berlijn niet zullen worden geschaad". Eisenhower zei, dat hij geen be zwaar heeft tegen een mogelijke se rie van besprekingen op topniveau zolang deze vorderingen beloven. De berichten over de verklaring van Eisenhower, dat er in Genève geen vooruitgang te bespeuren was, die een topconferentie zou recht vaardigen, kwam voor conferentie kringen te Genève als een koude douche. Waarnemers meenden, dat de op merking vooral bedoeld was als ant- woord op de redevoeringen van Chroesjtsjef in, Albanië. BESLISSENDE FASE Dit nieuwe voorstel zou eerder deze week door de Ver. Staten naar voren zijn gebracht op een bijeenkomst van westelijke functionarissen in Genève. Volgens waarnemers is het nog te vroeg om te kunnen zeggen of er een „doorbraak" is bereikt. De besprekingen zijn thans in een kritiek stadium gekomen. Volgens Britse woordvoerders zal in de ko mende 48 uur beslist moeten worden of de ministers van Buitenlandse Za ken een oplossing kunnen vinden voor de impasse inzake Berlijn. Zelfs Groot-Brittannië, dat ziclr eerder dan de Ver. Staten of Frank rijk voorstander heeft getoond van een topconferentie, zou thans twijfel koesteren over de kans op een derge lijke bespreking op het hoogste ni veau. EISENHOWER BESPEURT GEEN VOORUITGANG President Eisenhower heeft woens dag op zijn persconferentie meege deeld, dat er op de conferentie in Ge nève geen vooruitgang te bespeuren was, die het houden van een topcon ferentie zou rechtvaardigen. Ook zei hij niet te weten of de Russen nog even graag als enkele maanden geleden een topconferentie wensen. Hij voegde hieraan toe, dat sommige verklaringen van Chroesjt sjef zeker niet bijdroegen om de spanningen te verminderen en ver betering van de atmosfeer voor de In de woensdag te Moskou ver schenen nieuwe geschiedenis van de Russische communistische partij is de naam van de 78-jarige president Worosjilof weggelaten uit de rij dier genen, die premier en partijleider Chroesjtsjef steunden in zijn strijd tegen de anti-partijgroep van medio 1957. Worosilofs naam komt ook niet voor bij de opsomming van perso nen, die „vastbesloten tegen Molo- tof, Malenkof, Kaganowitsj en Sjepi- lof optraden." Voorts wordt van maarschalk Zjoekof gezegd, dat diens rol in de tweede wereldoorlog schromelijk is overdreven en buiten alle verhoudin gen is met zijn werkelijk aandeel in de Russische oorlogsinspanning. (Zjoekof werd in oktober 1957 van zijn ministersfunctie ontheven). Reeds in 1956 op het 20ste partij congres was naar aanleiding van kri tiek van o.a. vice-premiër Mikojan op het vroegere boek besloten tot uit gave van een nieuwe herziene editie. Schaapjes op het droge De president van Ecuador, Ponce Henriquez, heeft woensdag voor het gehele land de „staat van veiligheid" afgekondigd, nadat dinsdagavond bij relletjes in de stad Guayaquil vijf mensen om het leven waren gekomen en een dertigtal gewond. In de stra ten van de stad patrouilleert nu het leger met tanks. De relletjes van dinsdag ontstonden toen een bijeenkomst van stakende leerlingen van middelbare scholen en studenten door de politie uiteen werd gejaagd. De scholieren en studenten eisen het aftreden van de ministers van defensie en justitie en van het hoofd van de provinciale politie, om dat vrijdag te Portoveijo bij onlus ten verscheidene studenten om het le ven zijn gekomen. Nadat de protestbetoging van dinsdag in Guayaquil uiteengejaagd was," trokken vele studenten en bur gers naar een in aanbouw zijnd ge bouw tegenover de krant „El Tele- grafo". Daar verbrandden zij een po litieman, die zij kort tevoren van zijn paard hadden getrokken en door de straten gesleurd. Militairen hebben hen met traan gas uit het gebouw verdreven. Woensdagochtend was het rustig in de stad. Het hoofd van de provinciale politie is ontslagen en uit de stad ver trokken. Er is een uitgaansverbod afgekon digd. '.'Tji.' jió'Z-~ e=~;; 'w ifiL- - Bij de schaapskooi op de Ginkelse heide is woensdag het jaarlijkse schaapsscheerdersfeest gehouden. De foto toont de kudde over de heide in een grote stofwolk op weg naar de kooi, waar vlijtige handen het winterse wolletje zulle n uittrekken. MEDEDELING Indien men verzekerd wilt zijn van plaatsing van een advertentie in de zaterdagse courant, dient men er zorg voor te dragen, dat de tekst uiterlijk vrijdagmiddag 3 uur in ons bezit is. Voor advertenties die na dit tijdstip worden aangebot en kan plaatsing niet meer 'worden gegarandeerd. De advertentie-afdeling Van de Amerikaanse luchtbasis Vandenberg in Californië is woens dag een raket gelanceerd, die vier muizen in een satelliet in een baan om de aarde zou moeten brengen. Het was de bedoeling dat de muizen later naar de aarde zouden terugke ren. Later werd bekend gemaakt dat men op grond van de thans beschik bare gegevens gelooft, dat de „Dis coverer" niet in een baan jm de aar de is gekomen. Er zouden vele uren van bestudering der gegevens nodig zijn om vast te stellen waar de satel liet m de dampkring is teruggekeerd. De satelliet is vermoedelijk bij deze terugkeer verbrand. Dit was de eerste poging om die- ren van een reis in een kunstmaan i naar de aarde te laten terugkeren. Als alles volgens plan was verlopen, zouden de muizen na een reis van 26 a 27 uur boven de Stille Oceaan op enige honderden kilometers ten noordwesten van Hawaii naar de aar de terug zijn gekeerd. Vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht zouden proberen de houder, waarin de mui-| zen zich bevonden, door middel van speciale apparatuur in de lucht op te. vangen. Als zij daar niet in zouden slagen, zouden twee torpedobootja- gers proberen de houder uit de oceaan op te vissen. In een officiële bekendmaking van' het Amerikaanse ministerie van de fensie is verklaard, dat de proefdie-j ren geen gewone muizen, doch spe-| ciaal gekweekte en geharde dieren waren, die een „opleiding" als ruim-! tereizigers hadden gehad. Het waren zwarte muizen. Eén der deskundigen van de Ame rikaanse luchtmacht, William Godel, heeft tegenover de pers verklaard, dat de proef met zwarte muizen was genomen om de uitwerking van de kosmische straling na te gaan. Het haar van muizen, die aan straling hebben blootgestaan, heeft n.l. de nei ging om wit te worden. De vier mui zen zouden echter niet aan kritieke straling blootstaan, aangezien het verwachte verste punt van de baan der kunstmaan ongeveer 775 km van de aarde zou liggen, lager dus dan de dodelijke gordel van radio-actieve straling, die bij vroegere proeven is ontdekt. Op de rug van elke muis was een kleine radio bevestigd, die 55 uur op een batterij kon werken. De buizen waren door draden verbonden met toestellen voor het vaststellen van pols- en hartslag en het gedrag van hun spieren tijdens het afvuren van de raket en de vlucht daarvan. In elk kooitje bevond zich voedsel voor vier dagen en water. Tijdens een demonstratie van stakende bankbedienden in Lima, Peru, werd door de politie krachtdadig in gegrepen; agenten te paard en te voet sloegen de demonstranten met wapenstokken uiteen. Men heeft 't geweien In 1958 heeft 's Rijks belastin gen weer belangrijke bedragen aan gewetensgeld ontvangen. De sommen variëerden van 5.65 wegens te weinig betaalde motor rijtuigbelasting tot niet minder dan ƒ250.000 wegens te weinig betaalde heffing ineens, inkom stenbelasting en vermogensbe- lastng, die de ontvanger in ont vangst mocht nemen van onbe kenden. Over het huwelijk van prins Albert Volgens berichten uit Brussel heeft Paus Johannes XXm het vorige weekeinde een afgezant naar Brussel gezonden om de huwelijksplannen van prins Albert en prinses Paola te bespreken. Na zijn aankomst stelde de afge zant zich onmiddellijk in verbinding met het koninklijk paleis. De zegs lieden zeiden dat de Paus tot deze stap besloten had nadat hij geen ant woord had ontvangen op een brief welke hij op 2 mei naar Brussel ge stuurd had. In deze brief zou de Paus geschre ven hebben dat hij van mening was dat de trouwplannen gewijzigd moes ten worden gezien het Belgische ver zet tegen een huwelijk in Rome. Vernomen wordt dat kardinaal Van Roey de primaat van België, inge licht was over de inhoud van de brief van 2 mei. De kardinaal zou er In afwachting van Soekarno De Indonesische president Soekar no, die nog steeds in het buitenland vertoeft, heeft generaal Nasoetion, de stafchef van 't leger telegrafisch geadviseerd „niets drastsich te on dernemen" in de huidige situatie, om dat verder optreden door het Indo nesische leger „de toestand zou terug voeren naar het peil van de rebellen- regering van Sumatra". Dit heeft het Amerikaanse persbureau U.PJ. te Djakarta vernomen. Nasoetion, die, zoals gemeld, alle politieke activiteit in Indonesië heeft verboden, heeft de regionale bevel hebbers van het Indonesische leger bij zich ontboden in Djakarta. De Britse ambassadeur in Neder land sir Paul Mason en zijn echagenote hebben gisteren een bezoek gebracht aan Maastricht, waar de afdeling Zuid-Limburg van het Nederland Engeland genootschap als gastvrouw optrad. De ambassadeur en zijn echtgeno te zijn rond het middaguur door de Commissaris der Koningin, dr. F. Houben, in de gouvernementswoning ontvangen. Na daar de lunch te hebben gebruikt, bracht het gezel schap een bezoek aan de enige Ne derlands-Engelse industrie in Maas tricht, de n.v. RegoutMatthey, die zich bezighoudt met de vervaardi ging van glansgoud voor het decore ren van aardewerk, porclein en glas. Op dit bezoek volgde een rondrit door Zuid-Limburg. Men heeft in Djakarta de indruk dat het optreden van generaal Nasoe tion gericht is op een „bevriezing" van de binnenlandse toestand, in af wachting van optreden van de pre sident. Nasoetion zou hiertoe door zijn adviseurs in de generale staf aange spoord zijn. De Indonesische premier Djoean- da, heeft verklaard dat ondanks de verwerping van het regeringsvoor stel om de grondwet van 1946 weer in te voeren, „deze kwestie nog niet is afgelopen". Hij gaf een aanwijzing dat binnenkort mogelijk een officiële regeringsverklaring over deze aan gelegenheid zal worden uitgegeven. Het hoofd van de Indonesische le- gervoorlichtingsdienst, majoor Harso- no, heeft verklaard dat parlements leden alleen in het gebouw van het parlement over politieke en staatsza ken mogen spreken. Het deelde voorts mee, dat kranten en persbu reaus geen verklaringen van politie ke partijen en organisaties mogen publiceren. echter zeker van zijn geweest dat de Belgische koninklijke familie, nadat zij gevraagd had om het huwelijk op het Vaticaan te laten sluiten, niet gemakkelijk het idee zou opgeven. Daarom deed hij bijn herderlijk schrijven uitgaan, dat thans weder om is ingetrokken. Eerst op 29 mei was premier Eys- kens ingelicht over de inhoud van de brief. De verloofde van prins Albert zal morgen in Brussel aankomen voor een bezoek aan België van ten min ste een week. Zondag zal zij op het stadhuis te Brussel officieel aan de Belgische bevolking worden voorge steld. Op 9 juni staat een tuinfeest bij het paleis op het programma, te harer ere te geven door koning Bou- dewijn. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WARM. Droog, warm en tamelijk zon nig weer, behoudens een kans op een lokale onweersbui. Zwak- f ke wind. Nog warm 5 Juni: zon op 04.24; onder 20.53; maan op 04.12; onder 19.42. Hoogwaterstanden 5 Juni: v.m. 2.51; n.m. 3.14. Het weer in Europa HELSINKI vrijwel onbew. STOCKHOLM onbewolkt OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN De Bilt, donderdag 10 uur. Het KNMI deelt mede; Nederland bevindt zich nu aan de rand van een hogedrukgebiëd, dat zich van de Middellandse Zee via Duitsland en Zweden naar Finland en Noord-Rusland uitstrekt. Een oud oceaanfront bereikte de omgeving van Londen, waar het wat lichte re-| gen bracht. Over het midden van de Oceaan koerst een depressie in de richting van Ierland. Onder invloed hiervan zal de wind in ons land uit zuidelijke richtingen waaien. De kans, dat zwakke storingen uit Frank rijk naar het noorden komen, wordt daardoor groter. Tot nu toe kwam alleen onweer voor in Noord-Span je en in de omgevink van Biarritz In ons land is er tengevolge van ge noemde storingen morgen ook kans op een plaatselijke onweersbui, maar er zal waarschijnlijk nog geen be langrijke daling van de temperatuur optreden. LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO ALGIERS MADRID MALLORCA half bew. onbewolkt regen zwaar bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt zwaar bew. onbewolkt half bew. 15 licht bew. 10 onbewolkt 21 15 zwaar hew. 19 16 Korreltje Denk minder over wat u wenst en meer over wat u wilt doen om te krijgen wat u wenst.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1