3)e £eidóe6oti/Yci/itt Er zit nog geen schot in Genève Belgisch hof Beide partijen verwerpen elkanders voorstellen VLIEGTOCHT HIELP 00K AL NIET Koning Boudewijn houdt persconferentie Chroetsjtsjefs bezoek aan Albanië ,,Able" en Baker' wisten weinig te zeggen Gezonde eetlust Staatsietrein voor de Sjah MAANDAG 1 JUNI 1959 50ste JAARGANG No. 14724 Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 wordt MINDCR stijf Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. De Sowjet-Unie heeft zaterdag in Genève ronduit geweigerd de westelijke voorstellen inzake Berlijn te bespreken. De Russische minister kwam echter wel voor de dag met een nieuw voorstel. Hij wenst de vorming van een permanente commissie om toezicht te houden op de „vrije stad" West- Berlijn, zoals de Russen zich deze hebben voorgesteld. Deze commissie waarin vertegenwoordigers van de Grote Vier en Oost-Duitsland (dus niet van West-Duitsland) zitting, zouden moeten nemen kan dan regel matig verslagen over de toestand in de stad uitbrengen aan de betrokken regeringen en de veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Volgens waarnemers is het duidelijk, dat het Westen dit voorstel niet zal kunnen aanvaarden, omdat het de taak van de commissie zou zijn: toezicht uit te oefenen op de „vrije stad" West-Berlijn naar Russische opvatting, welke opvatting al door het Westen is verworpen. Op de geheime zittingen zou Gromyko echter een enigszins afwijkende mening hebben geuit. Hij zou hebben aangedrongen op een tijdelijke regeling, krachtens welke de drie westelijke mogendheden en de Sowjet- Unie symbolische strijdkrachten in Berlijn zouden moeten handhaven. niet dichter tot elkaar gebracht in zake de kwestie-Berlijn. NOG EVEN VER De zitting van zaterdag de eer ste plenaire zitting na de terugkeer van de ministers van buitenlandse za ken uit Washington, waar zij de be grafenis van Dulles hebben bijge woond heeft het Westen en Oosten Soekamo krijgt geen meerderheid De Indonesische constituerende vergadering heeft zondag te Ban doeng het voorstel van de-regering- Soekarno om terug te keren tot de grondwet van 1945 verworpen. Er was een tweederde meerder heid vereist. Het voorstel kreeg 269 stemmen vóór, 199 tegen. De oppo sitie werd hoofdzakelijk gevormd door de Masioemi en andere Moslim partijen. Maandag zal een nieuwe stemming worden gehouden. Als het voorstel opnieuw de tweederde meerderheid niet haalt, zal dinsdag een laatste en definitieve stemming worden ge houden. Gromyko verklaarde, dat de wes telijke mogendheden West-Berlijn bezet wilden houden om de stad te kunnen gebruiken als een „vooruit geschoven basis voor de koude oor log" tegen Oost-Duitsland. Hij maak te het voorts duidelijk, dat hij graag zou zien dat er een einde gemaakt wordt aan de uitzendingen van het door de Amerikanen gesteunde radio station Rjas in Berlijn. Van officiële Amerikaanse zijde werd later meege deeld, dat de V. S. niet zullen toe- genover Christian Herter zat, bleef stemmen in liquidatie van dit radio station, maar waarnemers houden het er voor dat het Westen onder be paalde omstandigheden wel zal in stemmen met een zekere beperking van de uitzendingen. Donkere wolken „Bild am Sonntag" schrijft, dat over de conferentie in Genève donkere wolken samenpakken en dat er wei nig kans schijnt te zijn voor een be vredigende oplossing. Volgens het blad schijnen de ministers tijdens de vliegtocht van Washington naar Ge nève vruchteloze besprekingen te heb- VOLK EN VORST VINDEN ELKAAR Heel België heeft zich opgemaakt de koning, die vandaag van zijn Amerikaanse reis terugkeert, in te halen. Premier prof. Eyskens komt met Het huwelijk van prins Albert. Dat de regering drie grote recep ties heeft gearrangeerd om prins Al- bert en zijn Italiaanse echtgenote na het huwelijk in Vaticaanstad aan de Belgen voor te stellen heeft de sfeer ook aanmerkelijk verbeterd. In kringen van het Vaticaan en van de familde van prinses Paolo Ruffo di Calabria werd zondag strik- al zijn ministers naar het vliegveld te stilzwijgendheid in acht genomen waar koning Boudewijn na zijn ge- over de audiëntie die de paus vry- slaagde tournee door Amerika zal dag aan de prinses en haar moeder neerstrijken. Leden van het parle- heeft verleend. ment, prins Albert en tal van voor- T, aanstaanden, zullen de koning op- "f* bekend dat Vaticaanse auto- wachten j nteiten ernstig bezorgd zijn over de I politieke spanning die volgde op de In een open auto zal de koning bekendmaking dat de broer van ko- dcor Brussel rijden. Het publiek zal langs de route komen staan om zijn koning toe te juichen.-Overal worden de vlaggen uitgestoken, en alsof het heel duidelijk moest worden bewe zen, dat er nu een verandering komt, zal de vorst de pers ontvangen. Het is in België nog nimmer ge beurd dat een constitutioneel mo narch een persconferentie gaf. Het schijnt een aanwijzing, dat de koning ergens voelt, dat zijn volk hem pas leerde kennen toeh hij in Amerika „gewoon" deed. Hij mag in boom wonen Bernard Bowey mag in een boom wonen. Dat hebben de autoriteiten in zijn woonplaats, Morpeth (Enge land) ten slotte moeten toegeven. Een paar dagen geleden dachten zij daarover nog anders. Zij gaven toen een politie-agent opdracht Bo wey te gelasten zijn hoge woonstee te verlaten. Bowey gehoorzaamde maar nam het niet. Hij liet zich niet als een landloper wegjagen. In zijn „woning", een houten hok je van 2.60 bij 1.20 meter had hij het altijd naar de zin gehad. Daarbij kwam dat hij het op de begane grond niet kon uithouden. Het was hem daar te vochtig. Met zijn protesten had hij succes. Hij toonde aan dat hij geld bezat en dus niet als een landloper kon wor den weggejaagd. De autoriteiten hadden er toen vrede mee. Bowey mocht zijn boom weer in op voor waarde dat de eigenaar van het land waarop zijn boom staat hem en zijn stulp duldt. Koning Paul van Griekenland heeft zaterdag te Zürich met goed ge volg een operatie wegens staar aan het rechteroog ondergaan. ben gevoerd. „Toen Gromyko, die te- herhalen, dat de westelijke voorstel len voor het oplossen van de Berlijn- se kwestie voor Moskou „onaanvaard baar" zijn, stond Herter plotseling op en ging naar bed". Massa moord op christenen in China Vijf Aziatische kerkleiders hebben zondag tegenover leden van de com missie tot het tegengaan van on Amerikaanse handelingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den verklaard dat de regeringen van communistisch China en Noord-Ko rea zich van martelingen van en massamoord- op christenen in hun landen bedienen in een poging om het christendom aldaar uit te roeien. De Chinese predikant W. S. Cheng deelde mede dat de communistisch- Chinese regering sinds 1949 ongeveer 140.000 christenen ter dood heeft la ten brengen. Zij heeft voorts beslag gelegd op kerkelijke eigendommen in de Chinese volksrepubliek tot een bedrag van ongeveer honderd mil joen gulden. De predikant deelde ook mede, dat 180 leden van één Chinese christe lijke familie door de Chinese com munisten, na verschrikkelijke marte lingen, ter dood zijn gebracht. Eén lid der familie, dat de afslachting heeft overleefd, bevindt zich op For mosa. Een deel van de Russische afvaar diging naar Albanië is zondag per vliegtuig naar Moskou vertrokken, maar de minister-president, Chroesjt- sjef, en zijn minister van defensie, Malinofski, blijven nog een paar da gen in Albanië. Waarnemers in Belgrado zijn van mening, dat hun verwachtingen over een verzachting van de anti-Zuidsla- vische campagne werkelijkheid zul len worden. Zij verwijzen hierbij naar de rede, die de Albanese communis ten leider Hoxha zaterdag heeft ge houden. Deze zei, dat Albanië „tus- senstaatse" betrekkingen met Zuid- Slavië wil en dat beide volken „nauw verbonden zijn door hun vriendschap uit de tijd van strijd tegen de ge meenschappelijke vijand". De waarnemers menen, dat deze verklaring het gevolg is van een per soonlijk besluit van de Russische pre mier om de aanvallen tegen het „Ti toïsme" te verminderen. Zij geloven echter, dat een dergelijke verzoening een manoeuvre is, die verband houdt met Moskous grotere internationale beslommeringen. Men meent in Belgrado, dat com munistisch China, dat veel kritiek op het „Titoïsme" heeft, niet enthou siast staat tegenover een verzoening en dat de vijandigheid van Hoxha slechts verzacht is door de belofte van meer economische steun van de Sowjet-Unie. De twee eerste aardse wezens, die een tocht door de ruimte maakten en het er levend vanaf brachten, beb ben zaterdag te Washington een „persconferentie" gehouden. Het was wel een merkwaardige persconferen tie, want de beide aapjes „Able" en „Baker" konden niet veel medede len. Grijnzend knipperden ze tegen de felle fotolampen en kauwden hun pinda's zonder voor hun gasten ook maar een over te laten. Dezen moesten hun pogingen om iets uit de beide ruimtevaarders te krijgen al spoedig staken en namen genoegen met het nemen van foto's en de verklaringen van de organisa tor van de „persconferentie", direc teur dr T. Gleith Kennan van de Amerikaanse dienst voor lucht- en ruimtevaart. Deze haastte zich mee te delen dat de proefneming van donderdag waar bij de beide vrouwtjesapen in de neuskegel van een Jupiterraket tij dens een ultrasnelle reis van een kwartier enkele ogenblikken in de ruimte vertoefden, evenmin als deze confrontatie met de pers als „stunt" was bedoeld. Ter conferentie werd nog een raad- -. sel tot oplossing gebracht. „Able" mng Boudewijn m het Vaticaan zou had geen seinen uit de ruimte gege- trouwen. ven zoais men haar geleerd had te In onofficiële kringen werd er de had, dat aap en seinapparatuur niet allebei in de capsule pasten. Dus had men het instrument er maar uitge laten. Volgens functionarissen van de Amerikaanse vereniging voor lucht en ruimtevaart had de ruimtevlucht weinig invloed op het gestel van de dieren uitgeoefend. „Able" en „Ba ker" blijven echter nog onder con trole. Over de betekenis Van het be reikte resultaat zeiden de functiona rissen: „Wij moeten nog veel leren. Er is nog te veel gevaar verbonden aan het zenden van mensen naar de ruimte". Op het dek van het m.s. „Marien- fels" van de Hansa te Bremen, thans liggende in de Waalhaven te Rotter dam, is zaterdag een staatsietrein ge plaatst bestemd voor de Sjah van Iran. Deze trein bestaat uit vier wagons Zaterdagmiddag heeft H. M. koningin Juliana op de werf „De Merwede" te Ilardinxveld—Giessendam het passagiersschip „Koningin Wilhelmina" voor de stoomvaartmaatschappij „Zeeland" tewater gelaten. Foto: door het doorhakken van de verbindingsdraad naar de klink neemt de koningin de laatste beletselen weg, die het schip van het water weerhouden. Benoemingen Bisdom Rotterdam Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft benoemd tot pastoor van de parochie St. Willibrordus te Rotterdam de zeereerw. heer C. P. Meereboer, die pastoor was te Alblas- serdam (O.L. Vrouw v. Fatima). In diens plaats is benoemd de zeer eerw. heer P. B. Bottelier, die kape laan was te Den Haag (H. Theresia v. h. Kind Jezus). - Het was zondag honderd jaar geleden, dat de Big Ben, de bekende klok in de toren van het parlements gebouw te Londen, voor het eerst de tijd aangaf. Dit nummer beslaat uit 10 pagina's Een zonnige mei •maand Het KNMI deelt mede: De afgelopen maand mei was te De Bilt zó droog en zó zonnig als se dert 1922 niet meer was voorgeko men. Er werden 283 uren zonne- van 26,40 meter lengte. Eén ervan I schijn geregistreerd tegen 211 uren draagt het wapen van de Sjah, in' normaal, er viel 16 m.m. regen tegen goudkleur uitgevoerd, de andere heb- ®7 m.m. normaal. Maar niet alleen nadruk op gelegd dat een oplossing van het vraagstuk in België door de Belgen zelf moet worden gevonden. doen en dit verzuim was aanvanke lijk geweten aan een technisch man kement. Maar het bleek dat men te elfder ure voor de lancering ontdekt ben het wapen van Iran in dezelfde kleur op de zijwanden. Van deze drie wagons zijn er twee bestemd voor het gevolg van de Sjah, de derde is ten dele een goederenwagon. De trein is geleverd door de fa. Weg- mann en Co. te Kassei. Het schip vertrok zaterdag en wordt op 22 juni te Bandar Shapour verwacht, waar de wagons worden afgezet. .Memorial Day" op oorlogskerkhof Margraien in De Bilt, overal in het land was het bijzonder droog, vooral in Noord- l Brabant, Gelderland, Utrecht en Zee- land was het tekort aan regen groot, ofschoon plaatselijk zware buien i daar wel eens in korte tijd grote hoeveelheden neerslag hebben ge bracht. De temperatuur was in De Bilt gemiddeld één graad celsius bo ven normaal; sedert 1947 was mei niet meer zo warm geweest. In De Bilt werden drie zomerse dagen ge noteerd, juist het normale aanbal. Maar ook is het in enkele nachten nog tot nachtvorst gekomen, zelfs op 31 mei was dat het geval. Gematigde temperaturen Op de Amerikaanse militaire begraafplaats te Margraten, is zaterdag, op „Memorial Day", onder grote be langstelling en in aanwezigheid o.a. van Z. E. Philip Young, de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, de I jaarlijkse herdenking gehouden. De foto toont schoolkinderen uit de omgeving met bloemen bij de graven. Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: Al enkele dagen strekt zich een gor del van hoge druk uit van Azoren via-• de Golf van Biscaye tot in Midden- BitUooEL Rusland. Op de Oceaan is de stroming LUXEMBURG aan de Noordflank van deze gordel I PARIJS geleidelijk sterker geworden. Zach- BORDEAUX tere Oceaanlucht kon daardoor zon-j dag in Nederland doordringen, na- BERLIJN dat in de voorafgaande nacht plaat-i FRANKFORT selijk in het oosten en midden van ^fiNCHEN het land nog nachtvorst was voorge- GENèVE komen. Op het midden van de Oceaan I LOCARNO is vanochtend een depressie aange- WENEN komen, die in diepte toeneemt en naar het noordoosten trekt Dit heeft tot gevolg, dat in onze omgeving de I wind voorlopig overwegend uit het I zuidwesten blijft waaien. Een zwak front zal daarbij van- nacht het grootste deel van Neder land passeren en waarschijnlijk slechts weinig regen veroorzaken. De lucht achter het front is kou- i der dan de lucht waarin we ons nu I bevinden De temperatuur zal daarom I morgenmiddag een weinig lager blij- 1 ven dan vandaag. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) MORGEN OPKLARINGEN Aanvankelijk zwaarbewolkt met plaatselijk enige regen, morgen overdag opklaringen. Matige tot vrij krachtige wind uit weste lijke richtingen. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets la gere. 2 Juni: zon op 04.26; onder 20.46; maan op 02.46; onder 16.42. Hoogwaterstanden 2 Juni: v.m. 0.32; n.m. 1.05. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN INNSBRüCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS regenbui 11 c onbewolkt 12 onbewolkt 11 half bew. 13 regen 7 geheel bew. 13 half bew. 13 zwaar bew. 12 zwaar bew. 10 licht bew. 11 mist 10 onbewolkt 6 onbewolkt 14 onbewolkt 16 zwaar bew. 11 zwaar bew. 10 zwaar bew. 11 onbewolkt 5 onbewolkt 13 regen 12 regen 9 .9 regen 12 zwaar bew. 13 onbewolkt 13 onbewolkt 13 licht bew. 16 Korreltje Spreken zonder denken is schieten zonder mikken. "ophocles.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1