CETAFLEX Maximiliaan de Eerste speelt hoofdrol in 3 October-optocht A. R. de Vroomen, Warmond, doctor in de Wis- en Natuurkunde 1809 31 1959 NEEM UW ZONNEBLOEM-LOT IN HANDEN Joseph Haydn leeft voort in zijn muziek HET VERHAAL VAN ZIJN LEVEN IS BEWOGEN Valse Vermeer kost Rijk geld Laat je niets wijsmaken mei ZATERDAG 30 MEI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Bezoek aan Leiden ZOALS REEDS BEKEND IS, zal de 3-oktober-optocht dit jaar gewijd zijn aan de persoon van keizer Maxi miliaan I, die 500 jaar geleden, na. op 22 maart 1459 in Wiener-Neustadt geboren werd. Hij was de zoon van Frederik III, de laatste koning van Duitsland, die te Rome werd gekroond door de paus, en Eleonora van Por tugal. Keizer Maximiliaan. Welke historische herinneringen roept deze naam bij ons op? Denken we niet direkt aan Ma ria van Bourgondië, die door de plotselinge dood van haar vader Karei de Stoute in 1477 geconfronteerd werd met het recht van erfopvolging in de Bourgondische landen, een al lerwegen bestreden recht, re sulterend in hopeloze politie ke verwikkelingen en verwar ringen. Wie zal haar helpen? Toch niemand anders dan de man aan wie zij 4 jaar geleden als toekomstige echtgenote werd beloofd, maar die zij nimmer ontmoette? Maria verblijft in Gent, men houdt haar onder strenge bewaking, maar toch weet zij listig een boodschap in Maximiliaan's handen te spelen. Zij doet een dringend beroep op hem om hulp. Maximiliaan voelt er niet veel voor. Hy is nauwe lijks 18 jaar, Maria is slechts een vaag begrip voor hem, maar weigeren kan hij immers niet. Het lot van deze twee jonge mensen werd, zoals dat toen gebrui-j kelijk was, uit politieke overwegin gen verbonden. Hij gaat op reis met i zijn gevolg en komt 18 augustus te I Gent aan. Hij wordt begroet door de I hertogin-weduwe Margaretha en zijn' bruid. Het is liefde op het eerste ge zicht. De ontvangst is groots aan een j luxueus hof. De volgende dag al wordt in de vroege morgen het hu-j welijk door de aartsbischop van Trier ingezegend. Het ene schitterende feest I volgt op het andere. De bruidegom1 wordt overladen met geschenken. Maar de droom is kort. Een ellendige j realiteit dringt zich op en Maximi liaan komt tot de ontdekking, dat hij doodarm is. Hij dient alle kostbaar heden van zichzelf en zijn gemalin te belenen. Hij bemerkt ook, dat hulde, toejuichingen en eerbewijzen bij zijn aankomst klatergoud waren, dat er een revolutionaire geest heerst. Het hertogelijk paar wordt gedwongen de ene schrede na de andere terug te gaan, het ene privilege na het andere te schenken, steeds meer macht en recht te verliezen. Maximiliaan is energiek, kan een leger aanvoeren. Na een tijd slaagt hij erin vertrouwen en geld te win nen. Hij kampt met de Hoekse en Kabeljauwse partijtwisten; Frank rijk, dat vastbesloten is Bourgondië in handen te krijgen, is een ernstige tegenstander. 7IJN HUWELIJKSLEVEN is zeer gelukkig. In 1478 wordt zijn zoon Filips (de Schone) geboren, in 1480 zijn dochter Margaretha. Maar de 27e maart 1482 sterft zijn vrouw als ge volg van een ernstig ongeluk tijdens de valkenjacht, een verlies dat hy nooit te boven kwam. Tijdens de min derjarigheid van zijn zoon wordt Maximiliaan regent over Maria's lan den. Een zware taak. Weer binnen landse moeilijkheden, de Vlamingen accepteren hem. niet als regent, Frankrijk tracht weer zijn slag te slaan, maar het energieke optreden van Maximiliaan deed hem ook hier weer overwinnen. Een triumfale in tocht in Gent bezegelt zijn succes. Alleen.hij heeft, om Frankrijk te vreden te stellen, zijn dochter Mar garetha naar Frankrijk moeten zen den om te worden opgevoed aan het Franse hof als voorbereiding voor het huweliik met de ziekelijke, ?eesteliik minderwaardige en wrede Lodewijk XI. die een maand na haar aankomst stierf. Het jaar 1485 opende voor Maximi liaan een meer rooskleurige toekomst. Een jaar later wordt hy in de dom van Aken, tegen de zin van zijn va der, tot koning van Duitsland ge kroond. In zijn hart noemt Maximi liaan deze hoge post een avontuur, zichzelf een avonturier. In 1493 volgt hij zijn vader op als hoofd van het Habsburgse Huis en komt daardoor weer in een politiek wespennest, met als tegenstander Frankrijk en mede standers Ferdinand van Arragon en versohillende Italiaanse vorsten. Het toneel van de strijd is Italië. Met Fer dinand wordt overeengekomen, dat Maximiliaan's zoon Filips zal trou wen met Johanna van Arragon en Castilië; zijn dochter met de Spaanse troonopvolger Juan. Onverwachte sterfgevallen brengen Filips de Scho ne op de Spaanse troon en maken Maximiliaan voor de tweede maal re gent over de lage landen by de zee. Want in 1506 sterft Filips de Schone, zijn vrouw is krankzinnig en him zoon Karei V nog maar 6 jaar oud. 1 In 1515 wordt deze meerderjarig ver klaard en neemt dan zelf het bewind in handen, de vorst van een rijk, waarin de zon niet onderging. Eenmaal, n.l. in 1508, ontving Lei den Maximiliaan, „onse alder gena- dichste heer, die Roemsche Keyser tot Leyden...., omme aldaer gehult te worden als voicht ende momber ende ruwaert van den lande". De stadsrekening vermeldt, dat zijne majesteit „eenen schoenen henxst" van 14 pond is aangeboden en dat vele kannen wijn bij deze ge legenheid zijn geschonken. jl/IAXIMILIAAN'S geschiedenis is een uitgelezen onderwerp voor een 3-oktober-optocht. Koning, geko zen keizer (niet gekroond), vertegen woordiger van de Habsburgers en de Bourgondiërs, groot veldheer op Europees strijdtoneel, groot diplo maat. Men kan dit alles uitbeelden in kostuums en grote namen. Niet voor te stellen is de persoon van de grote von Bourgondië, „zyn enige en ware I vrouw". Maximiliaan stierf eenzaam, alleen maar schulden nalatend. Na zyn dood werden evenwel 63 kisten vol juwe len gevonden. Een sprookjesachtige verzameling. Zelfs in de grootste geld nood waren deze onaangetast gelaten. De kisten droegen alle de initialen A. E. I. O. U.; Alles Erdreich ist Os- terreich Untertan, een waanidee van keizer Frederik III, Maximiliaan's vader, die een groot deel van zijn leven meer zwerver dan keizer in zijn landen is geweest. Mr. ANNIE VERSPRILLE. JAarrwsTere huid? UJIUIUCO. Babyderm-zeep Promotie met lof Hab^burger. Na de dood van Maria is hij eenzaam geworden en gebleven. Door hun opvoeding vervreemdden zijn kinderen van hem. Een tweede huwelijk met Anna Blanca uit het huis Sforza, gevolg van zijn belan gen in Italië, laat hem volkomen koud. Van een succesvol leven in po- liticis kan men geenszins spreken, geldnood bond voortdurend zijn han den. In de nacht van 12 januari 1519 sterft hy. In de Stephansdom wordt een requiem opgedragen. Zijn testa ment openbaarde, dat hij wenste be graven te worden in zijn geboorte plaats Wiener-Neustadt, naast zijn moeder, maar zo, dat de priester voor hét altaar zijn graf onder de voeten zou hebben. Zijn hart moest worden bijgezet in de grafkelder van Maria Ook het Rijk is er in gelopen. De rekenkamer deelt mee, dat de totale schade voor het Rijk, als gevolg van de aankoop in bezettingstijd van het vervalste schilderij „De zalving in Bethanië", ruim 948.000 had bedra gen. Men dacht dat dit knappe doek een echte Vermer was. 't Was een echte Van Meegeren. Uit een brief van de plaatsvervangend landsadvo- vaat bleek, dat bij de slotuitkering in het faillissement van de maker van het schilderij, Han van Meegeren, nog een bedrag van ruim 108.000 aan het Rijk werd toegewezen, welk bedrag in 's Rijks schatkist is ge stort. De schade bedraagt tenslotte 1 dus ca. 840.000. Het schilderij wordt ook wel „De voetwassing" genoemd. WIM KAN Wim Kan werkt op het ogenblik aan een geheel nieuw ABC-cabaret programma dat hij genoemd heeft „Laat je niets wijsmaken". Hy kon digt dit aan als „een programma van wonderen en onwaarschijnlijkheden" Omstreeks 1 augustus a.s. kan de première in Dilligentia te Den Haag tegemoet gezien worden. Corry Vonk en Wim Kan zullen samen de regie voeren. Het ensemble bestaat verder uit zes jonge artisten, terwijl wederom een gast in het programma zal op treden. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden werd gisteren met lof benoemd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer A. R. de Vroomen te Warmond. De heer De Vroomen promoveerde op een proefschrift, getiteld „Transport door electronen en fononen hi meta len"; de promotor was prof. dr C. J. Gorter; de paranymphen de heren F. A. Staas en C. van Baarie, beiden studiegenoten van de promovendus. Het proefschrift was de samenvat ting van een studie over de struc tuur van kristallen in metalen en de gedragingen van elektronen en fono nen in die stoffen en hun invloed op de kristalvorming. Daarbij wordt de aandacht gewijd aan het meten van geringe spanningen van tbermo-elek- triciteit, en hun relaties bij tempera tuurverschillen. Het proefschrift was niet alléén theoretischtijdens zijn studie heeft de heer De Vroomen een supergeleidende schakelaar ont wikkeld, die bijzonde. lage tempera turen meetbaar maakt en die in de toekomst zeker toepassing zal vinden in verschillende takken van weten schap. In zijn felicitatie-rede prees prof. dr Gorter de nieuw-benoemde doc tor om zijn vasthoudendheid, die in zijn studie tot uitdrukking was geko men. Het was gebleken, dat hij niet tevreden was met half werk. Prof. Gorter voegde aan zijn felicitaties de waardering toe van een niet- Leids hoogleraar, die het werk van dr. De Vroomen beoordeelde als „experimenteel en theoretisch een waardevolle dissertatie". Dr Antonius Reinerus de Vroomen werd op 4 juni 1926 geboren te War- Alleenverkoop voor Leiden HOLLANTS VISMARKT l - TELEF. 21065 mond. Hij volgde het St. Bonaventu- ralyceum te Leiden en ging daarna ter oriëntatie naar de Technische Ho geschool te Delft. Daar koos hij de studie in de Wis- en Natuurkunde in welke richting hij vervolgens aan de Rijksuniversiteit te Leiden studeer de. In 1953 legde hij zijn doctoraal examen af, waarna hij zijn proef schrift voorbereidde. Ondanks zijn drukke studie kor. hij toch nog tyd vinden om aan het culturele leven van Warmond deel te nemen, dat zijn bijzondere belangstelling had. Vele familieleden, vrienden, be kenden en studiegenoten kwamen na afloop van de promotieplechtigheid de nieuwe doctor gelukwensen. On der hen waren de conrector van het St. Bonaventuralyceum, pater E. Geers o.f.m., pastoor J. Th. A. M. Gussenhoven, pastoor A. H. Kokkel- koren uit Amsterdam, de heer Th. de Vroomen, lid van het Keukenhof- bestuur, en de heer K. Heyl te War mond. Lijm zelf alle hout met de sterkste koudlijm Bliksemactie ten behoeve van zieken Een waar festijn van naastenliefde zal ons hele land opnieuw een dag in spanning houden. Zondag 31 mei na de missen in de parochiekerken, zullen loten worden aangeboden ten behoeve van de Zonnebloem-actie. Het gaat niet zo maar om een lot, want behalve de meer dan duizend beschikbaar gestelde prijzen die ge wonnen kunnen worden, bevatten de loten een verrassingselement, dat stellig naar de zin van de kopers zal zijn. Er worden 200.000 loten in om loop gebracht; dat is een vrij beperkt aantal, reden waarom de kopers er snel bij moeten zijn. Mocht men te laat komen, dan blijft er de moge lijkheid, op het kerkplein of op nader aan te duiden plaats een collecte voor het Zonnebloemwerk te bedenken. De uitslag van de loterij zal door middel van de KRO worden bekend gemaakt. Daaromtrent en ook over het grote doel van „De Zonnebloem" zal in verschillende radio-uitzendin gen nadere mededeling geschieden. Evenals zoveel vorige acties, heeft de bekende Rotterdamse organisator de heer A. M. Bergers, ook deze blik- semloterij van a.s. zondag in handen. Zyn adves is deze keer: „neem uw Zonnebloem-lot in handen en ge zult er geen spijt van hebben". Want het is deze keer volledig begonnen om de zieken, om hen die niet gezond meer zijn en het misschien nooit meer zullen worden, om de medemensen die de simpele vreugde van het ge zond-zijn reeds lang verloren hebben en die hun gehele leven of een groot deel ervan slechts kunnen zien als een troosteloze opeenvolging van lan ge dagen. Wat is eigenlijk het Zonnebloem- werk? De Zonnebloem-gemeenschap is er een van zieken èn van gezonden, die elkaar helpen. Dat gebeurde reeds op verschillende manieren toen Alex van Wayenburg dat werk nog alleen voor de katholieke radio beredderde. De acties hebben echter allengs een zodanige omvang genomen, dat huip van buitenaf nodig was. Die hulp is er spontaan gekomen, want er vorm de zich een comité „Vrienden van de Zonnebloem', weer later de stichting „De Zonnebloem". Onder leiding van de Welfare-werk ster wordt de zieke geleerd met be scheiden middelen iets moois te ma ken. De verveling en moedeloosheid wordt hiermede verdreven en in plaats hiervan komt zuivere vreugd. Zoals bekend heeft „De Zonne bloem" een deel van de radio-acties overgenomen, maar blijft toch geheel op het radio-ziekenbezoek ingesteld. Zoveel mogelijk zieken worden ver blijd met het maandblad „Zonzij"; er wordt gezorgd voor lectuur-voor- ziening en wel het belangrijkste is het welfare-werk. Er wordt geregeld een korps van welfare-werksters opgeleid die overal in het land ziekenhuizen en sanatoria, maar ook bij thuis liggende zieken de zogenaamde bezigheids-terapie be oefenen. Daardoor worden eenzaam heid en verveling verjaagd bij hen die aan het bed gekluisterd zijn. Wanneer nu morgen, zondag 31 mei, de katholieke kerkgangers ofwel een collectebus krygen voorgehouden waarop een zonnebloem pry kt, ofwel een lot dat een enkele gulden kost, kan men duizenden zieken meer vreugd verschaffen. En hun vreugde zal ongetwijfeld ook de vreugde zijn van allen, die aan het goede doel bij-1 dragen. 1 We gedenken dat op 31 mei 1809 dus 150 jaar geleden Joseph Haydn in de ouderdom van 78 jaar in zijn huis in de Kleine Steingasse te Mariahilf stierf. Het was een ru moerige tijd. want Wenen was juist door Napoleons troepen bezet. Over Haydn als musicus zal onge twijfeld in deze dagen veel geschre ven worden en hij zal met eerbied herdacht worden als een der grootste musici der wereld. Meestal zijn er bij beroemdheden ook over andere dingen dan hun ta lenten wel verhalen te vertellen. Met Haydn is dat ook het geval. Het ver haal over Haydn's schedel is eigenlijk min of meer griezelig, vinden we. Haydn werd daags na zijn dood al ter aarde besteld en een week later werd, onder medewerking van de doodgraver Jakob Demut, het graf geschonden en geopend. Men scheid de het hoofd van de romp van het stoffelijk overschot van de geniale toonmeester en verdween met de buit. Hiermede was de eerste schrede gezet op een merkwaardig pad in de muziekgeschiedenis, als we dat zo uitdrukken mogen. Eerst 145 jaar later werd er definitief een streep onder gezet en de zaak afgesloten. De eigenlijke graf schenders waren de voormalige secretaris van Vorst Esterhazy, Joseph Karl Rosenbaum, een jarenlange bekende van Haydn en de directeur van de provinciale strafgevangenis in Neder-Oostenrijk, Johann Nepomuk Peter. Zij prepa reerden de schedel en deze bleef vooreerst onder de hoede van Peter, kwam dan een tijdlang in het bezit van Rosenbaum om door deze nog vóór zijn dood aan Peter te worden teruggegeven. Toen in 1820 de stoffelijke resten van Haydn opgegraven werden om vervoerd te worden naar het Burgen- land, teneinde in de grafkelder te Eisenstadt te worden bijgezet, ont dekte men de grafschennis. Rosen baum en Peter, die als ijverige be oefenaren van de phrenologie (her senleer) bekend stonden, werden door de politie van Wenen voor het gerecht gedaagd. Men eiste van hen teruggave van de schedel. De beide boosdoeners wilden echter van hun schat geen afstand doen, zeiden be reid te zijn de schedel terug te geven doch gaven hiervoor in de plaats de plaats de schedel van een onbekende. Men was in die tijd nog niet zo ver, dat men het bedrog kon vaststellen en zo zette men de vreemde schedel in de kelder te Eisenstadt by. In 1832 maakte Joseph Nepomuk Peter zijn testament op en vermaakte de geroofde schedel van Haydn aan de „Gesellschaft der Musikfreunde" in Wenen. Maar zijn weduwe gaf aan deze laatste wens van haar man geen gevolg en deed de schedel cadeau aan de medicus Dr. Karl Haller, die 13 jaar lang de kop bij zich hield om hem in 1852 aan het „Anantomisch Kabinet" van de beroemde anatoom prof. Karl Rokitansky te schenken. Het testament van Peter was blijk baar tóch de bewaarders van de schedel bekend, want de erven van prof. Rokitansky vervulden eindelijk in 1895 Peters wens en schonken de schedel aan het „Gesellschaft der Musikfreunde", in wier museum de schedel als bijzonder griezelig ten- toonstellingsvoorwerp jarenlang I dienst deed. j In 1909 deden geruchten de ronde als zou de schedel helemaal niet de schedel van Haydn zijn. Men baseer de de geruchten blijkbaar op tegen strijdigheden, welke men meende te hebben gevonden in het testament van Peter en in het dagboek van Ro senbaum. De laatste schreef nl. dat hy de schedel in een zak van de i doodgraver had aangenomen en in het Algemene Ziekenhuis zou ge bracht hebben, waar hij door een I arts zou zijn geprepareerd. Peter I daarentegen beweerde, dat hij de 1 schedel zélf uit het graf had gehaald j en geprepareerd had. Hoe dan ook, dat men de zaak niet te best ver- I trouwde is begrijpelyk. Hier moest I een deskundig onderzoek plaats vin- j den, waarbij alle anatomische en his- I torische feiten nauwkeurig op echt- 1 heid getoetst moesten worden, j Die taak zou te beurt vallen aan de hoogleraar in de pathologische anatomie prof. dr. Julius Tandler van Weense universiteit. Zijn onderzoek rapporteerde hij op 24 maart 1909 I aan de „Wiener Anthropologische Gesellschaft'. Resumerende kwam Tandler tot de slotsom, dat de schedel in het museum I wel degelijk de schedel van Haydn was. Hij had vergelijkingen gemaakt tussen schedel en het dodenmasker van Haydn. Ook vergeleken met het portret van de beroemde man en niet in het laatst gezocht naar sporen van een neusziekte, waaraan de compo- Inist geleden had. Men heeft dit oordeel van de be roemde anatoom als deugdelijk be wijs aanvaard en alle gerezen twijfel was vanaf dat ogenblik verdwenen. Op 5 juni 1954 werd onder een groots opgezette muzikale plechtigheid de schedel uit Wenen overgebracht naar Eisenstadt en aldaar bijgezet. SL

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9