Algemene Rekenkamer ergeri zich aan 's Rijks verspilling Nieuwe satellietstad van Rotterdam voor 175.000 inwoners Minimum-prijzen systeem b 3 sproken ZATERDAG 30 MEI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Waardeloze hulzen-rooi- maichne De Algemene Rekenkamer is echt niet tevreden over het financieel be heer van het Rijk. Daar vermelden zij in het jaarver slag merkwaardige staaltjes van. Zo is het ondermeer gebleken, dat een machine, voor de luchtmacht aangeschaft om hulzen en projec tielen uit de bodem te verwijderen, volkomen nutteloos is. Bij schietoefeningen met straal jagers werden dikwijls afgevuurde f;ranaten teruggekaatst door derge Ijke voorwerpen in de bodem. Dat was gevaarlijk en daarom heeft men voor ƒ226.000 een machine gekocht die als een aardappelrooimachine deze hulzen zou moeten verwijderen. Onderzoek van het Directoraat Materieel Luchtmacht bracht aan het licht dat de machine niet zou werken. De praktijk heeft deze ver wachting bevestigd. De nutteloze machine gaat nu misschien nog iets betekenen voor de dienst Zuider zeewerken. Extra werk. De Algemene Rekenkamer toont zeer uitvoerig aan dat de stand van het grootboek woningverbetering ruim een jaar nadat de wet in wer king trad, nog weinig bevredigend was. Aan de hand van vele cijfers wordt uiteengezet dat er heel wat nalatige aanmeldingsplichtingen zijn, wat veel extra werk en renteverlies meebracht. De minister verwachtte echter de VOORJAARSBEDEVAART NAAR LOURDES DOOR DE „LIMBURGSE" De grote bedevaart, welke door de Stichting „Limburgse Bedevaart naar Lourdes" ddt jaar wordt georgani seerd van 513 juni, staat we$r voor de deur. In 4 extra treinen zullen de pelgrims en zieken op 5 juni a.s. van uit Maastricht vertrekken tussen 3 en 8 uur. Ongeveer 500 zieken, een van de grootste aantallen ooit door een „Limburgse" meegenomen, zijn on dergebracht in 2 ziekentreinen n.l. de witte en de rose trein. De gele en de blauwe trein zullen ongeveer 1200 pelgrims vervoeren. Voor de verzor ging van de zieken zijn 200 medewer kenden aanwezig voor de afdelingen Verpleging, Huishoudelijke Dienst en Brancardiers. 7 Artsen zijn aan de bedevaart toe gevoegd. Medisch Leider is de heer M. LLimpens, arts te Chèvremont, tevens voorzitter van de Ziekenaf deling van de Limburgse Bedevaart. Ten behoeve van de -leken wor den ziekentransporten naar Maas tricht georgan se^rd op 5 juaii vanuit Amsterdam, Der 'nag en Nijmegen. Plaatselijke Coruttb dragen zorg voor hpt inladen van de zieken in deze c..' a treirr i. Ook op 13 "juni zullen de*.e ai.3,0' vanuit Maas tricht vertre'-V n. 2 00 Zieken maken de bedevaart mee op kosten van het Liefdewerk van O. L. Vrouw van Lourdes ten bate van on- en minvermogende zie ken. Na een verblijf van 6 volle dagen te Lourdes komen de zieken en pel grims weer te Maastricht aan tussen 9 en 14.00 uur op 13 juni. De bedevaart zal staan onder de hoge begeleiding van rrngr dir J. H. G. Lemmens, Aartsbisschop van Samo- sate. Ook de Vicaris Generaal van de Bisschop van Roermond, mgr. drs P. van Odijk, zal de bedevaart verge zellen. OPPERVLAKTEBEHANDELING RIJKSWEGEN OMGEVING LEIDEN AANBESTEED Door de Rijkswaterstaat te 's-Gra- venhage is openbaar aanbesteed: het aanbrengen van deklagen en oppervlaktebehandelingen op gedeel ten van de Rijkswegen Amsterdam- Burg erveen-Sassenheim-H. Schouw 's-Gravenhage en Haarlem-Sassen- heim-'s-Gravenhage. Van de 11 inschrijvers waren de 5 laagsten: N.V. P. C. Zanen, Heem stede, 132.700; Gebrs. Schouls N.V., Leiden, ƒ130.900; N.V. Reef's Aann, en Handels-Mij, Oldenzaal, f 129.600; N.V. Aann. Mij v.h. J. M. Strijland, Uithoorn,, 123.000; N.V. N.B.M. „Zaandam" te Zaandam, v. 122.470. De gunning is aangehouden. Een nieuwe stad gaat verrijzen in de nabijheid van Rotterdam. Kapelle aan de IJssel en de Maasstad hebben daartoe een overeenkomst gesloten een stad te bouwen, die plaats zal bieden aan 175.000 inwoners. De city zal verrijzen ten oosten van het Kra- lingse bos te Rotterdam, en over schrijdt de grens van de gemeente Kapelle. Het totale oppervlak is vier eneenhalf bij zeseneenhalve kilome ter. Kapelle zal op deze wijze uit groeien van een gemeente van nog geen 12.000 zielen tot een van 80.000. Het zal ongeveer 25 jaar duren voor dit gehele project verwezenlijkt is. moeilijkheden door tijdelijke in schakeling van extra werkkrachten en vereenvoudiging van de werk wijze spoedig opgelost zullen ii,in. Traag. Dit* stukje begint meer dan twee jaar geleden. Toen ontdekte de Al gemene Rekenkamer dat de Stich ting tot verruiming van werkgele genheid voor academisch gevormden geen werk meer had bij gebrek aan werkloze academici. De Rekenkamer stelde voor het saldo ad 57.800 (af komstig uit subsidies) in de schat kist terug te storten. Ruim vijf maanden later wrd meegedeeld dat de stichting mis schien toch nog zou kunnen werken. Men onderzocht de zaak. Meer dan een jaar later vroeg de Rekenkamer hoe het onderzoek was uitgevallen. In april 1958 zei de minister dat het onderzoek nog niet was afge lopen. In oktober informeerde men nog maar eens. Aan het einde van het verslagjaar was er nog geen ant woord. Nog niet opgeheven. Raad van Leiderdorp koos de heer A. M. Kleiss (KV P) ioi weihouder Subsidie Harmoniekapel in hel geding In de gisteravond gehouden raads zitting van Leiderdorp, onder leiding van burgemeester K. van Diepenin- gen werd, als opvolger van de heer H. C. Broxteman, door de voorz. ge ïnstalleerd de heer P. W. J. Goddijn. Na de eedsaflegging werd hij door Zonder het beleid van de minister de voorzitter verwelkomd in de raad. van Financiën te willen beoordelen, Het tweede punt betrof de verkie deelt de Algemene Rekenkamer mee, dat het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie In Amsterdam nog steeds bestaat en zal blijven bestaan tot eind 1984. Uit het Nationaal Steunfonds geschiedt nog steeds de financiering, die dus buiten de be groting en derhalve de Staten Generaal omgaat. Oorspronkelenk zou het instituut op 1 januari 1959 opgeheven zijn. De Rekenkamer vestigt er de aan dacht op dat het uitstel grote extra bedragen vraagt. Bedrijfschap voor de B'oembollenhandel zing van een wethouder. De heer Nievaart (PvdA) zeide, dat zijn frac tie het standpunt huldigde dat, bij gelijke vertegenwoordiging in de raad, de wetbouderszetel bij toer beurt door de fracties zou worden vervuld en wil, nu de heer Broxter- man is afgetreden dit standpunt handhaven. Hij stelt de heer Kleiss kandidaat. De heer Los (AR), hoewel geen bezwaar hebbende tegen de kandidatuur van deheer Kleiss, is van mening dat de wethouderszetel moet worden bezet door de partij die van de in aanmerking komende partijen de meeste stemmen heeft behaald, in dit geval de PvdA. Waar deze even wel hierop geen prijs stelt zal hij geen bezwaren maken. Ook de heer Lolling (Gem. Belang) steunt de kan didatuur Kleiss. Bij de stemming ver- nog voorstelden de subsidie tot /450.- te verhogen waarmee de raad, na een vergeefse poging van de heer Boot voor de volle subsidie, accoord 6 Minder goed verging het de Leider- dorpse Harmoniekapel. Het tekort op hetgeen de Culturele Raad aanleiding gaf een subsidie te adviseren van 1250.—. B. en W. stellen echter voor, om de activiteit der vereniging te stimuleren, te gaan tot 1000.—. Bij de hierop volgende bespreking kwam aan het licht dat de activiteit der vereniging, wat het innen der do naties betreft, te wensen overliet. De heer Andrik wil aanvankelijk slechts overgaan tot verlening van subsidie als de donaties over 1957 die medio november '58 nog moesten geïnd en die over 1958 zijn opgehaald. Er is in de raad over het algemeen wei nig waardering voor de activiteit van de Harmoniekapel en tenslotte stelt de heer Andrik voor S 500.nu te verlenen en de tweede 500.als de contributies over '57 geïnd zijn. De voorzitter gaat hiermede ook accoord en wil nog vaststellen dat een sub sidieaanvraag voor 1959 eerst dan in behandeling zal worden genomen als de donaties over '58 zijn geïnd en voor de aanvraag voor 1960 zullen de j donaties over '59 binnen moeten zijn. Aldus werd besloten w.rlt d. h«r K1..M 7 stemmer, d, Als om de w00rden over de kapel heren Veldbuyien, de Graaf en Ni.- iogenstraffen marcheerde dm vaart elk 1. fcr wu 1 stem blanco.evtn na he, val|fn van d„ Et.'ST'.ltiïïlStï ?3L.k.~ met volle Tijdens een openbare be.-i vergadering van het Bedrijft... voor de Bloembollenhandel, vrijnn morgen onder voorzitterschap v n de heer W. F. van Dam in resi-- rant Brinkmann te Haarlem geh- den, vormde een bespreking van h systeem voor de oogst 196' de hoofdschotel. Het Produktschi. voor Siergewassen (P.V.S.) ha^: aan het bestuur van het Be",»'::' ja- advies over deze malt rit ^evto Een voorstel tot het instellen van een drie-pr ijsklassensy strem werd verworpen met 13-3 (1 blanco). Daar na werd met algemene stemmen be sloten een twee-klassensysteem te adviseren en daarbij de verpachting uit te spreken van nader overleg over omvang en samenstelling van de laagste prijsklasse. In zijn openingswoord zeide de voorzitter optimistisch geklemd te zijn ten aanzien van de export al zullen er nog een aantal grotere or ders, b.v. uit Duitsland moeten ko men. Met betrekking tol het m.p. stel- 1 zei spr. het er -mlkomen mee eens te zijn dat de kwekerij tracht te maken wat er van te maken is maar men moet daarbij tevens reke ning houden met de moeilijkheden van de export. "W.: kunnen de buiten landse concurrentie niet meer weg cijferen en daarom is het meer dan ooit nodig dat de bollen in Neder land tegen concurrerende prijzen kun nen worden betrokken. De uitbrei ding van de cultures in het buitenland is n.l. zepr he^ngrijk, zeker tot 1955. H<fer v..-, latere jaren zijn nog niet oekend. In dit verband zal ook aan liet areaal aandacht moeten worden geschonken, aldus de heer v. Dam. Na enkele op- en aanmerkingen werd de rekening en verantwoor ding 1958 aanvaard. De rekening sloot met een totaal van 564.939.98 bij een begroting van 597.500. De kosten van het Bedrijfschap zullen van 1.7.58 tot 30.6.o9 520.586.31 bedragen; hiertegenover staat aan te verwachten heffingen de som van 521.290,—. Bij de bespreking over de toeken ning van een bijdrage aan het perso neel in de verschuldigde premie A.O.W. vroeg de heer Th. G. Stein- metz, (kath. werkn.) aan de Sociale Commissie te verzoeken alle zaken van sociale aard*, w.o. ooi: die pen sioenregeling, nog eens te bezien. Voorts werd een verordening t.a.v. de bevoegdheid van de voorzitter tot het uitvaardigen van dwangbe velen vastgesteld. Desgevraagd ver klaarde de secretaris, de heer Kolde- rie, dat het bij het niet nakomen van de verplichting der aangeslotenen tot betaling der heffiiig, slechts om geringe bedragen gaat. Bij een to taal van rond 500.00,was het in 1955/56 325,—, 1956/57 f 1083.— en 1957/58 500.— plus een faillisse ment van 3600. Voorwaarden afnemers- wederverkoopers. Aan de orde komt de vaststelling van nadere voorwaarden ten aan zien van afnemers-wederverkopers, De voorzitter zegt dat jaarlijks op nieuw werdt bekeken of aan de cri teria nog cteeds wordt voldaan. Wan neer blijkt dat wederverkopers zich niet aan de voorwaarden houden worden zij van de lijst afgevoerd. De heer J. Tegelaar Jr. (Bond v. Bloemb. h.) beveelt aan bij voorbaat steekproe/en te nemen, waarbij be trokkenen bereid moeten zijn alle gegevens te verstrekken. Dat zal niet eenvoudig zijn, aldus de voorzitter, bovendien wordt het systeem reeds toegepast bij het verzoek om erken ning. De heer J. L. v. Zijverden (Bond v. Bloemb. h.) meent dat de categorie der z.g.n. jobbers, door de wederverkoperskorting worden ge stimuleerd onze bollen te verkopen. Spr. denkt in dit verband aan de dreigende Japanse concurrentie. La ten we dus soepel zijn met betrekking de bloembollen hebben aangewezen, behelzende ver. oek om advies met betrekking tot een m. p. systeem voor oogst 1960. Dit punt brengt veel ton gen langdurig in beweging De voorzitter zegt A t er contact is geweest met diverse organisaties waarvan leden in liet Bedrijfschap zitting hebben. Er zijn twee verga- j deringen gehouden doch er kon geen eensluidend advies worden verkre gen. De meerderheid staat een drie- klasoenstelsel voor, als \orig jaar dus, onder voorbehoud dat de hoogste prijsklasse voor de export aanvaard baar is. Een minderheid wenst slechts één prijsklasse. Hierover ontspon zich een zeer bre de discussie waaraan door veel leden werd deelgenomen en deze resulteer de tenslotte in de verwerping van het drie-klassensysteem met 13 tegen 3 stemmen. Het voorstel een twee klassensysteem aan het P.S.V. te ad viseren werd met jiIgemene stem men aangenomen. Een redactiecom missie van drie leden zal met de voorzitter het advies aan het P.S.V. redigeren. J. K. Zandbergen met *Un verkiezing en nodigt hem uit de wethouderszetel te bezetten. Vervolgens wordt overgegaan tot afwerking der agenda. Het voorstel tot verbetering van de Hoogmadese weg en de onderhandse aanbesteding daarvan ontmoet geen bezwaar. huis. Doordat uiteindelijk geen overeen stemming werd verkregen met de Bouw- en Handelmij. J. J. Berghout N.V. te Rotterdam hebben B. en W. de onderhandeling met deze firma verbroken. De voorz. zeide dat het hem speet'maar door 'te lang wachten achter de algemene begraafplaats en het verlenen van een duurtetoeslag over 1959 aan het daarvoor in aan merking komend gemeentepersoneel. Subsidie. Vier verenigingen hebben subsidie aanvraag ingediend waarvoor de Cul turele Raad van advies diende. De Leiderdorpse padvinders ontvangen 35.en de Gymver. Sparta f 350.—. Over de derde aanvrager, de korfbal ver. Velocitas, was men het niet zo gauw eens. De Culturele Raad had geadviseerd ƒ475.te verstrekken. Bij bestudering van de begroting bleek een verschil van 200.bij de opbrengst der contributie en wilde B. en W. deze subsidie verlagen tot 375.—. Na uiteenzetting door het be stuur der vereniging werd dit ver schil opgelost waarop B. en W. als- Narcissenkwekers breiden areaal met 3 pel. uil Vrees voor impori van zieke bollen uit Engeland Op de vergadering van de ver. De Narcis, die gistermiddag in De Nachtegaal te Lisse werd gehouden, heeft men om. breedvoerig ge sproken over de gevaren die verbon den zijn aan de import van narcissen uit Engeland. Prof. van Slochteren van het laboratorium voor Bloem- bollenonderzoek te Lisse deelde o.m. mede, dat 23% van de kwekerijen in Engeland is aangetast door een tul penaaltje. Op dat land worden ook narcissen gekweekt. Wanneer nu bollen van die besmette gronden in Holland geïmporteerd worden, loopt men hier een groot gevaar dat deze ziekte zich ook door de bollen streek zal gaan verbreiden. Het be stuur van De Narcis zal in samen werking met Plantenziektenkundige Dienst en de Keuringsdiensten maat regelen treffen. Men denkt aan een bepaling om alle geïmporteerde bol len direct van de havens naar een centraal punt te laten brengen, waar de bollen een warmwaterbehande ling moeten ondergaan. Uiteraard zou de zekerste weg een invoerver bod zijn, maar dat kan men nooit doen. Zo'n verbod zou ongetwijfeld werken als een boemerang Een voorstel om 6000 narcissen- bollen aan te kopen en die te laten broeien om straks van 25 maart tot 3 april groots voor de dag te kunnen komen op de Floriade I960 te Rotter dam, ondervond geen tegenwerking. Dat was wel het geval met het voorstel een topperklasse in te voe ren tot 175 per mand voor trompet-, grootkronige en dubbele narcissen. Het wekte wel enige verwondering dat dit voorstel op de agenda prijk te, daar men enige maanden geleden een dergelijk voorstel had afgewezen en het aan critiek op het bestuur niet had ontbroken. Nu kreeg men dit vorstel zij het in een enigs zins gewijzigde vorm, maar in we zen weinig verschillend opnieuw te bespreken. Het kreeg ook na zeer uitvoerige besprekingen geen schijn van kans. Met algemene stemmen werd hier na besloten het PVS te adviseren om het teeltrecht van narcissen met 3% uit te breiden. De import van Engelse narcissen bracht heel wat tongen in beweging. Het gevaar voor de verspreiding van het tulpenaaltje is zeker niet denk beeldig en het bollenvak heeft hier al problemen genoeg op te lossen om er nog een ziekte bü te krijgen. Men zal de zaak zo regelen dat alle ge- Volgend jaar echter gaat Rotterdam schrijven voor van het P.V.S., ge- al zqn eerste 500 woningen op Ka- richt aan de organisaties die leden pelles grondgebied plaatsen. *van de Commissie van Bijstand voor Eerst na bijna drie uur vergade ren kon voorzitter Ant Nijssen de hamer voor het laatst laten vallen. tot de voorwaarden, het omzetbedrag vaar e wordt gesmoord. zal door de korting niet verminderen .»_i_ De zaak wordt teruggewezen naar het dagelijks bestuur dat contact zal op nemen met de bond van Bloembol lenhandelaren. De M. P. regeling. De voorzitter leest vervolgens een In het Wllhelmiagasthuis te Am sterdam is gisteren overleden de 32- jarige heer B. G. Dunnebier, die gisterochtend in de Vijzelstraat met zijn motorfiets slipte en ernstig ge wond raakte. Zij nog vermeld, dat de vergadering werd bijgewoond door Prof. v. d. Want, de directeur van het Labora torium voor Bloembollenonderzoek, door de technisch adviseur prof. dr. Van Slochteren en door de voorzitter der Kon. Alg. Ver. v. Bloembollen cultuur jhr mr dr O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden. met het maken van een goed plan en interne moeilijkheden der firma en een besluit over mogelijke pre mie-verlaging waren oorzaak dat de fa. Berghout zijn plannen niet kon realiseren. In de vacature van voorzitter van het Bureau Sociale Zorg, door het vertrek van de heer Broxterman werd gekozen de heer Meerburg. De nog niet zo lang geleden gebouwde Chr. Nat. School aan de W. de Zwij gerlaan heeft reeds te kampen met ruimtegebrek en zal nu twee lokalen huren van de oude school voor 400.per jaar en lokaal. Herziening uitbreidingsplan.' Aan de orde was vervolgens een herziening van het uitbreidingsplan. Deze herziening van het uitbrei dingsplan betreft de volgende drie onderdelen: 1. De gronden, gelegen ten N.O. van de MunnJkkenweg. Het is niet reëel deze gronden te handhaven als agrarisch gebied, om dat deze percelen een onderdeel vor men van een agrarisch bedrijf, dat zijn gronden grotendeels heeft lig gen in de tot woonwijk bestemde Munnikkenpoldex 2. De gronden, gelegen nabü de N.V. Ned. Durisol aan de Achtho- venerweg. De N.V. Ned. Durisol heeft drin gend grond nodig voor uitbreiding van het fabrieksterrein. 3. De gronden, gelegen tussen de Ryn en Achthovenerweg. Een bezwaarschrift van de heer Blom, die zich door dit plan geschaad voelde werd aanvankelijk, vooral door de heren Kleiss en Nievaart, sterk ondersteund. Nadat echter door de voorz. uiteengezet was, dat deze gTond bestemming had in het uitbrei dingsplan en daardoor niet aan de heer Blom verkocht kon worden werd het voorstel z.h.st. aanvaard. In verband ook met de realisering van het uitbreidingsplan is het nood zakelijk dat de gemeente de beschik king krijgt over een perceel grond toebehorende aan de heer Smit. De deskundige voor de gemeente, de heer C. van Dijk, is echter niet tot overeenstemming kunnen komen. Daar de grond dringend nodig >s stellen B. en W. voor tot onteigening over te gaan. Daar de heer Smit be kend was met de bestemming van deze grond toen hij dit in oiffrnd«*n kreeg, kon de raad zich met het voor stel verenigen. Een verzoek van dc woningstich ting Patrimonium om uitstel van be taling van aflossing gemeentelijk voorschot werd ingewilligd in ver band met de hoge onderhoudskos ten welke noodzakelijk moeten plaatsvinden. Tot slot werd de de structieverordening aangepast aan aan die van Leiden pn wa* men ge naderd tot de rondvraag waar de heer Nievaart vroeg wie het toezicht uitoefende en zeggingschap had over de speelweide in het Zijlkwartier. Dit is het bestuur der speeltuinver. die ook uitmaakt of en waar gekorf bald wordt. Dit laatste is mogelijk terwijl er ook voor de kleintje# nog speelgelegenheid overblijft. De heer Goddijn dankt de voorz. voor de verwelkoming bij zijn in trede in de raad en vraagt mede werking van B. en W. voor het tegen gaan van arbeid op zondag, zomede verbetering van de toegang aan de Leiderdorpse kant naar de Rijnover gang. Dit is eigenlijk de taak van het Rijk zegt de voorz. daar deze de eige naar is van de grond maar hij zal overwegen wat er aan te doen :s. De heer De Graaf vraagt verbetering van uitzicht op het kruispunt Van der Valk Bouwman weg, Acacialaan, Hoofdstraat door het verwijderen van de bomen in de tuin eertijds beho rende aan de heer Vromestein. De heer Kleiss tenslotte dankt de raad voor het vertrouwen in hem ge steld door hem te kiezen als wet houder. Hy hoopt onder de goede leiding van de voorz. te groeien tot een wethouder voor zijn taak bere kend en zal alles in het werk stel len en naar Leste weten handelen en werken om de belanken'van Lei derdorp te dienen. Hierna sluiting. Gemeenteraad van Nieuwveen Geen toewijzing woningbouwcontingenl 1959 Gisteravond kwam de raad van Nieuwveen onder voorzitterschap van burgemeester B. Kammenga ten raadhuize in openbare vergadering bijeen. De heer T. Baas was met ken nisgeving afwezig. By de ingekomen stukken be vond zich een teleurstellend schrijven dat de gemeente Nieuwveen, als eni ge in de Rijnstreek, voor het jaar 1959, niet in aanmerking komt voor een toewyzing uit het woningbouw- contingent. De zogenaamde premie bouwwoningen vallen niet onder dit contingent. De heer L. van Vliet vraagt, of er aan deze tegenvaller voor de gemeente nog iets te doen is. De voorzitter deelt mede dat b. en w. reeds stappen hebben onderno men by de betreffende instantie. In verband met het 10-jarig be staan van de UNESCO, wordt een jubileumbijdrage gevraagd. B. en w. stellen de raad voor f 10.voor deze instelling beschikbaar te stellen. De raad kan zich hiermede verenigen. Van de zwemvereniging „De Ver betering" was een verzoek ingeko men om een extra subsidie van 600 ter dekking van het exploitatietekort. B. en w. stellen de raad voor, dit te kort te verlenen onder de uitdruk kelijke voorwaarde, dat het bestuur der vereniging in de toekomst een voorzichtiger beleid voert. De raad gaat hiermede akkoord. Eveneens was een verzoek ingekomen van de plaatselijke afdeling van de Ned. Vereniging EHBO om het nadelig saldo van f 11.20 toe te kennen. De raad gaat hiermede akkoord onder dezelfde voorwaarden als voor de zwemvereniging. Op voorstel van b. en w. besluit de raad over te gaan tot aanschaffing van verduisteringsgordijnen voor een lokaal der O.L. school. De kosten worden begroot op f 200.Daar het vak handenarbeid op de O.L. school opnieuw wordt ingevoerd besluit de raad voor dit doel 250.beschik baar te stellen. Overeenkomstig het verzoek van G. S. wordt de Gemeenschappelijke Regeling Maatschappelijk Werk ge wijzigd. De duurtetoeslag over het le en 2e t half jaar 1959, voor het gemeente- treft perceel kadastraai bekend "on" der sectie C no. 3277 en de bebou- wingsstrook H langs de Langeweg. In het tevoren geldende uitbreidings plan van 19 sept. 1948 was bebouwing van deze strook toegestaan, en was ook gelijkelijk omschreven in het plan van 19 febr. 1958. In de loop der laatste jaren zijn hier reeds 6 woningen gebouwd. B. en w. zijn van mening, dat de zienswijze van G. S„ nu hierin de gehele bebouwingsstrook langs de Langeweg wordt betrokken, mogelijk op een vergissing berust, en stellen derhalve de Raad voor tegen deze beslissing bij de Kroon in beroep te gaan. B. en w. adviseren de raad voorts gunstig te beslissen op het verzoek van het bestuur Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs te Oude-Wetering om medewerking tot vernieuwing schoolmeubilair, totaal begroot op ƒ9.981,—. De door b. en w. voorgestelde wij ziging winkelsluitingswet, behelst een juiste omschrijving van de winkels in de watersportcentra, waardoor het mogelijk is dat in de periode van 15 mei t/m 15 sept op zondagen en op werkdagen tot een later sluitingsuur personeel, wordt door de raad gecon- J geopend kunnen zyn, terwijl voorts tinueerd. Bij de aanbieding van de gemeen terekening over het jaar 1957, bleek dat deze op de gewone dienst sloot met een batig saldo van ƒ3000. Daar de huidige slangen van de brandweer reeds 5 jaar oud zijn en geleidelijk aan vervangen moeten worden, besluit de raad over te gaan tot aankoop van 10 slangen a 200 meter met inbegrip van de koppe lingen, waarmede een bedrag ge moeid is van f 2400. Ook wordt over gegaan tot de aankoop van een doel matige ladder a ƒ420.—. Bij de rondvraag vraagt de heer J. van 't Kruis naar de afrastering tus sen de gemeentegrond en de nieuwe herv. pastorie. De voorzitter deelt mede, dat binnen afzienbare tijd hier in voorzien zal worden. De heer L. van Vliet vraagt naai de mogelijkheid om van de nieuw aangekochte bouwgrond aan het Schoterveld, een gedeelte te be stemmen tot speelterrein voor de jeugd. De voorzitter zegt toe dat dit in de toekomst zeer wel mogelijk is. Voorts feliciteert de heer L. van Vliet b. en w. met de verbetering van de totstand gekomen straatver lichting in de gemeente. De heer A. J. van Trigt uit zijn grote bewondering voor het zeer snelle optreden van de plaatselijke brandweer bij de laatst voorgekomen branden. Spr. vraagt zich echter af van welke blussingsmiddelen de brandweer zich had moeten voor zien als zich hier een grote brand had voorgedaan, aangezien er bij de brand van j.l. zondag, aan de W. P. Speelmanweg, meer modder dan wa ter werd gegeven. De voorzitter zegt toe, dat er plannen bestaan tot ver betering van het gedeelte van be doelde sloot. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter deze vergadering. ALKEMADE RAADSSTUKKEN uitbreiding van het aantal zaken mo gelijk wordt. Vervolgens verzoekt b. en w. de raad een crediet te willen verlenen ad ƒ341.000,— voor aanleg van een stamriool en de oprichting van een pompstation t.b.v. de rioolwaterzui vering in de Googerpolder. Hierop zijn thans reeds 374 woningen welke op de Googerpolder het afvalwater afvoeren. In de toekomst zullen nog 305 woningen bij de reeds bestaande woningen in de Googerpolder-Oost gebouwd worden, terwijl voorts plan nen bestaan voor 300 woningen ten Noorden van de Prov. weg in deze polder. Voor verbetering van het wegdek der Langeweg te Roelofarendsveen, Plantage en Veerstraat te Oude-We tering zijn de kosten geraamd op f 70.000,—. Op verzoek van de Onderwljsver- eniging van de L.T.B. wordt de ge meente gevraagd medewerking le verlenen om te komen tot oprichting van 'n r.k. Landbouwhuishoudachool. Aangezien op een landbouwhuis- houdschool de meisjes tot diverse be roepen kunnen worden opgeleid, en omdat een dergelijke school benut kan worden voor Mater Amabilis- cursussen voor oudere meisjes, wordt de raad verzocht een verklaring, waarin oprichting en instandhouding van een landbouwhuishoudachool in deze gemeente gevraagd wordt, vast te stellen. Voor verbetering van de telefoomnstallatie in het gemeente huis en uitbreiding tot 2 netlijnen, hetwelk volgens opgave der P.T.T. aan kosten ongeveer 13.000,zal bedragen, adviseren b. en w. de raad de gevraagde medewerking te verle nen. Door de grenswijziging tussen Al kemade en Woubrugge heeft de Stichting Drinkwaterleiding „De Drie Gemeenten" een plan uitgewerkt, waardoor aansluiting van een aantal verspreide woningen in de Veender- polder mogelijk wordt, alsmede aan leg van een ringleiding, welke de ver binding tot stand brengt tussen de Voor de openbare raadsvergadering persleiding te Hoogmade en leiding op dinsdag 2 juni a.s. vermeldt de Zuid-Einde Roelofarendsveen. De to- agenda o.a. een beslissing van G. S. tale kosten zijn geraamd op ƒ32.700. op het raadsbesluit van 19 febr. 19581 De bijdrage der gemeente aan de tot vaststelling van een uitbreidings- Stichting in het ongedekte tekort der plan in onderdelen voor Roelofarends- exploitatie zal gedurende 30 jaren veen, waarbij G. S. aan het plan hun bedragen 510,85 jaarlijks, waarvoor goedkeuring onthouden, voor wat be- de raad verzocht wordt zijn fiat uit te spreken.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5