Vierde étappe van Olympia's Tour onrechtmatig voor Henk Buis De Kleine Paradijsparade Moss snelste in training te Zandvoort ZATERDAG 30 MEI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 Hij finishte op geleende fiets: Deen Pedersen verdiende de zege Henk Buis uit Vijfhuizen reed gis teravond triomfantelijk in Breda de ereronde van de vierde étappe, terwijl de Deen Pedersen onopgemerkt in de menigte verdween. Maar eigenlijk had het andersom moeten zijn. Want Buis had enkele kilometers voor de finish een lekke band gekregen en had toen de racefiets van een toeschouwer gretig geaccepteerd, hetgeen in strijd met de reglementen is. De jury werd weliswaar door volgers van deze misstap in ken nis gesteld, maar kon geen strafmaat regel toepassen omdat het feit niet'door officials was geconstateerd. Het is in Nederland een gewoonte, dat de offi cials tien vijftien kilometer voor de eindstreep de karavaan verlaten en naar de aankomstplaats rijden. Het is tot vrijdag altijd goed gegaan Nu ech ter bleek hoe noodzakelijk het is, dat de wedstrijd van de eerste tot de laatste meter officieel wordt gecontroleerd, want als Buis die fiets niet had aange nomen, zou Pedersen, die zich in de laatste tien kilometer uit het peloton had losgemaakt, ongetwijfeld als win naar over de streep zijn gegaan. Dit was het onbevredigende slot van de vierde étappe, die wederom geen opmerkelijke verschuivingen in de klas sementen bracht. Zilverberg behield de oranje trui, Frans Balvert zakte drie plaatsen, terwijl Van der Ven de twee de plaats van hem overnam. Ook in het algemeen ploegenklassement kwam vrij wel geen wijziging. De Zwaluw, die met zes man vertegenwoordigd was in het grote peloton, dat 15 seconden na win naar Buis binnenkwam, bleef leider in het algemeen ploegenklassement. Alleen het puntenklassement veranderde want leider Harry Scholten kreeg liefst vier lekke banden en moest de groene trui afstaan aan Mik Snijder, die als vijfde binnenkwam. De met veel spanning tegemoet ge ziene rit van Stein naar Breda over bijna 180 km., waarin volgens insiders, de „slag" zou vallen, heeft na een lange saaie aanloop drie uitlooppogingen strandden al na enkele kilometers een bijzonder chaotisch en sensationeel slot gekregen. Na 116 km. bij Vessem waren Hame link, Buis, Van der Ven en Jonker aan de zoveelste vlucht begonnen. Zij kre gen de hulp van Solaro, Knoops. Ent hoven en Aanraad en gezamenlijk for ceerde dit achttal een voorsprong van ruim een minuut. Hagel- noch regen buien konden de koplopers meer rem men, maar er kwamen andere elemen ten een spaak in het wiel steken. In Moergestel begon de aftakeling. Daar zat Van der Ven, die de belangen van de Zwaluw moest verdedigen, wanho pig te zwaaien, Hy had een lekke band, maar zijn ploegleider was achter het peloton gebleven om de oranjetruidrager Zilverberg eventueel snel te kunnen bijstaan een merkwaardige gedachte overigens, omdat de oranjetrui in ieder geval in handen van de ploeg zou blij ven. door Van der Ven Van der Ven trok de consekwentie en stapte ontmoe digd af. Goirle, de woonplaats van Zilver berg, was uitgelopen om de held van deze week te kunnen begroeten en juichte uitbundig naar de in de bedrie- gelijk veel op de echte oranjetrui lijken de gele trui van de Bredenaar Aanraad, die in de kopgroep vrijwel steeds tus sen de wielen bleef. Buis en Enthoven, de enigen, die de klassering van de Zwaluw in het ploe genklassement zouden kunnen akntasten demarreerden samen in Tilburg, liepen honderd meter weg en gingen toen op zitten om wat te drinkenBij het uitrijden van Tilburg zette ontbinding zich voort. Frits Knoops, die nog niet tot opzienbarende prestaties in deze toer is gekomen, gleed in een bocht onderuit en ook voor hem was het einde geko men. Het ging nu snel. 12 km. voor Breda losten achtereenvolgens Solaro, Jonker en Hamelink. Enthoven bleef staan met een lekke band, zodat alleen Aanraad en Buis nog waren overgeble ven. Ook hun werden de renners-zor gen niet bespaard. Toen Aanraad plot seling naar voren schoot werd het dui delijk dat er iets met Buis aan de hand moest zijn. Wat dat was bleek pas la ter. Want Buis bleef nog een tijd lang goed volgen op enkele tientallen meters achter Aanraad. Toen ook Aanraad door de pech in de kraag werd gegre pen en met een lekke achterband van de fiets moest, liet Buis pas merken wat er met hem was gebeurd. Hij had hon derden meters op een leeglopende band gereden. En laat Buis nu toevallig af stappen op de plaats waar een toeschou wer met een racefiets stond. De Haar lemmermeerder wist zich een zondaar toen hij de fiets accepteerde om de laatste 2 km. af te leggen. Maar wie kan het een renner, die zoveel tegenslag heeft ondervonden, eigenlijk kwalijk nemen? Misschien alleen de Deen Pe dersen, die het fel jagende peloton, dat de achterstand op de koplopers snel had verkleind, had verlaten en die door deze misgreep van Buis de verdiende zege werd onthouden. Dagklassement: 4e étappe van Stein naar Breda, over 179 km, 1. Buis (de Kampioen, Haarlem) 4.11.15 (met bon. 4.10.15)2. Pedersen (Denemarken) j 4.11.22 (met bon. 4.10.52); 3. Aanraad j (Sportief) 4.11.26 (met bon. 4.11.11); 4. Hofmans (Sportief) 4.11.30; 5, Snijder I (de Kampioen) z. t.; 6. Van Straten (Rotterdamse Leeuw) z. t.; 7. Jansen '-(Rott. Leeuw) z. t.; 8. Corstjens (Wil- helmina, Eindhoven) z. t.; 9. Van der 'Sluis (de Zwaluw) z. t.; 10. Bastelaar (Pedaalridders) z. t.; 11. Swanefeld i (Feyenoord) z. t.12. Van der Steen i (Wilhelmina) z. t.; 13. Van der Putten (de Spartaan) z. t.; 14. Wim van Smir- I ren (le Champion) z. t.; 15. Van der Horst (Feyenoord) z. t. In deze étappe is Van der Berg (Pe- I daalridders, Rotterdam) uitgevallen. De renner Hofmans (Sportief, Breda) werd door de wedstrijdcommissarissen wegens het plegen van onoirbare han- delingen op de openbare weg uit de j strijd verwijderd. I Ploegenklassement: 1. de Kampioen (Haarlem) 12.33.59; 2. Sportief (Breda) 12.34.11; 3. Wilhelmina (Eindhoven) 12.34.30; 4. de Zwaluw (Vlijmen) z. t. 5. de Pedaalridders (Rotterdam) z. t. Algemeen ploegenklassement: 1. de Zwaluw 56.18.32; 2. de Kampioen [56.24.11; 3. Militairen 56.24.17; 4. Pe- We hebben 'n op zolder daalridders 56.24.25 5. Wilhelmina I 56.24.33. Algemeen klassement: 1. Zilverberg (de Zwaluw) 19.24.09; 2. Van der Ven (de Zwaluw) 19.27.29; 3. de Jongh (de Zwaluw) z. t.; 4. Van der Lee (de Zwa luw) 19.27.48; 5. Balvert (Olympia) 19.27.57; 6. Walravens (de Zwaluw) 19.28.03; 7. Niesen (Wilhelmina) 19.28.29 8. Buis (de Kampioen) z. t.; 9. Hugens (Militairen) 19.28.33; 10. Swanefeld (Feyenoord) 19.28.34; 11. Snijder (de Kampioen) z. t.; 12. Solaro (Militairen) 19.28.45; 13. Van Straten (Rotterdamse Leeuw) 19.29.11; 14. Brinkman (Pedaal ridders) 19.29.17. In het puntenklassement heeft Snij der met 78 punten de leiding voor Swanefeld, die 83 punten heeft. i AU verton tie) I De instrumentmaker A. Raave jr., Middenweg 63 In Amsterdam, heeft in zijn vrije tijd op zolder een wedstrijd valk gebouwd. Negen maanden heeft de heer Raave Jr. hieraan gewerkt. Gister morgen zorgde een kraanwagen ervoor, dat het „werkstuk" veilig uit het zol derraam werd getakeld. Schelpen en Zeesterren Het strandseizoen is weer aangebroken. Welis waar heeft men daarvan nog maar weinig kunnen merken. Behoudens enkele bijna te warme dagen is het weer nog niet zo geweest, dat men zich één dag-lang in lui nietsdoen kon vergeten op het war me zand. Eerlijk gezegd het lig- gen-zonder-meer aan het strand verveelt ons eer der dan we zeggen kun nen. Wanneer wij een kwartiertje het droge zand door onze handen hebben laten stromen, zoeken wij iets anders. We gaan dan naar de vloedlijn en con strueren er allerlei moei lijke waterbouwkundige miniatuurwerken. Wan neer binnenkomend vloed water alle wallekanten heeft ondermijnd, is ook de aardigheid van dit „kin derspel" af. Wij krabbelen dan over eind en gaan wat langs 1 strand wandelen. Hadden we bij het graafwerk al kennis gemaakt met dui zenden schelp-scherven op wandeling langs de waterkant verheugen wij ons in de prachtige vor men en kleuren van de schelpen, die er bij hele banken tegelijk liggen. Eik- van deze schelpen getuigd van een klein drama. Elk van hen is he geraamte van een „gesneuveld" zee dier. Wij zeggen „geraam te" maar dat wil niet zeg gen, dat de voormalige eigenaars er omheeen heb ben geleefd. Ze hulsden in die schelf en vonden er een stevig en veilig tehuis, waarin ze zich konden terugtrekken als de harde strijd om het bestaan, die ook op de zee bodem wordt uitgevoch ten, te zwaar dreigde te worden. Dat is karakteris tiek voor weekdieren, tot welke klasse de bewoners van de schelpen behoren. Andere weekdieren zijn de slakken. Verschillende van hen wonen in een grot-achtig bouwsel waar van de enige toegang vaak door een dekseltje wordt afgesloten, als de blode slak zich er in heeft te ruggetrokken. Maar nie' altijd is dat de afdoende beveiliging. Er zijn zee dieren, die de slak met huis en al opslokken er dan de schelp met hun krachtige tanden kraken Daarom zijn er andere slakken, waarvan het huis is bezet met stevige ste kels. Sommige slakken kun nen hun kruipvoet zó snel samentrekken dat ze er een flinke sprong mee maken. Zo is hun de gele genheid geschapen, zich snel in de waterplanten te verbergen. Er zijn ook slakke' soorten, die het zonder huisje moeten stel len. Wel hebben die vaak de beschikking over na tuurlijke schutkleuren maar daarnaast scheiden verschillende vin hen ook een kleverige vloeistof af die als een rookwolk in het water blijft hangen en die de ademhalingsorga nen van de vissen prik kelt. Een soort gasaanval dus Mosselen hebben een bijzonder sterk ontwikkel de voet, waannee ze kun nen graven en zich onder het zand voortbewegen. Oes'::rs. daarentegen, moeten het hebben van de kracht in de spier, die hun twee schelpdelen samen houdt. Wie wel eens heeft geprobeerd de schelp van een oester te openen, zal over de Herculische kracht van het kleine monster kunnen meepraten. Toch wint de zeester het van de oester. Ze zet zich op de gesloten oester en hecht haar zuigvoeten aan de onderste schelp. Dan begint een strijd op leven en dood. De zeester ziet niet in één keer kans de brandkast van mevrouw Oester te kraken maar de aanhouder wint, al scheelt het soms weinig. Wijken de oesterschel pen eenmaal vaneen, dan laat de zeester er haar maag invallen en slurpt de weke oester op. Zee sterren zijn echter rovers, die ook andere schelpdie ren vervolgen. Maar niet altijd slagen ze er in, de buit te bemachtigen. Er zijn soorten zoals de kamschelp die snel kun nen springen, door hun schilden dicht te drukken. Er wordt dan een straal water met een schok uit de schelp gedreven, zodat een soort van raketmotor ontstaat. Door het regel matig openen en sluiten van de schelpen, giert de kamschelp met redelijke snelheid door het water. WIELRENNEN DE RONDE VAN ITALIë Het klassement van de dertiende etap pe van de Ronde van Italië, van Rimini naar Verona (233 km), luidt: 1. Poblet (Sp.), 5 uur 56 min. 12 sec., 2. van Looy (Belg), 3. Benedetti (It.), 4. Fantini (It.), 5. van Geneugden (Belg.), 6. Monti (It.), 7. A. Darrigade (Fr.), 8. Nencini (It.), 9. Marsili (It.), 10. Wijnsber_e (Belg.), 14. Baldini (It.), 30. Anquetil (Fr.), 32. Gaul (Lux.) allen in dezelfde tijd als Poblet. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Gaul (Lux.) 53.01 38, 2. An quetil (Fr.) op 34 sec., 3. Zanboni (It.), op 2.33, 4. van Looy <B.) op 2.57.5, 5. Carlesi (It.) op 4.06, 6. Ronchini (It.) op 4.28, 7. Poblet (Sp.) op 4.29, 8. Defilippis (It.) op 5.12, 9. Massignan (It.) op 5.15, 10. Hoevenaers (Belg.) op 5.51. LEIDSE REN- EN TOURVER. SWIFT Morgen laatste rit voorjaarscomp. (tijdrit) A en B klasse 40 km; C. en D. klasse 24 km. Start te Oud-Ade 10 uur precies. Bertus Zoet (Swift) werd 1ste bij de Nieuwelingen te Zundert (Brabant) en 6e bij de Nieuwelingen in Zwyn- drecht. Cees van Amsterdam (Swift) werd j.l. zondag 6e bij de nieuwelingen in Waspik. VOETBAL Het Nederlands elftal zal op 3 april 1960 op een nog nader te bepalen plaats in ons land de returnwedstrijd spelen tegen Bulgarije. Drie weken later, op zondag 24 april, volgt de wed strijd BelgiëNederland. Het aantal betalende verenigingen in de KNVB-competitie is met 1 vermin derd. De Groninger tweede divisieclub Oosterparkers gaat terug naar het ama teur-voetbal. Op de jaarvergadering van deze ver eniging werd het betreffende bestuurs voorstel met grote meerderheid 69 stemmen voor, 4 tegen en 1 blanco aangenomen. Oosterparkers zal naar het bestuur mededeelde, in de eerste klasse amateurs worden ondergebracht omdat de club bij de overgang naar het betaal de voetbal in de toenmalige tweede klas se een plaats innam, die recht gaf op promotie. SPARTA'S KAMPIOENSELFTAL OP HET STADHUIS ONTVANGEN Bestuur en eerste elftal van de R.V. en A.V. Sparta zijn ter gelegenheid van het behalen van het kampioenschap van Ne derland in de Burgerzaal van het Rotter damse stadhuis officieel door B. en W. ontvangen en toegesproken door de bur gemeester, mr. G. E. van.Walsum. AMSTERDAM—REAL MADRID OP 30 JUNI Nu Real Madrid zich geplaatst heeft voor de halve finales van het toernooi om de Spaanse voetbalbeker, ondanks 'n nederlaag met 01 tegen Sevilla in de returnwedstrijd, is het zo goed als zeker, dat de in Amsterdam te spelen wedstrijd tussen het Amsterdamse elftal en Real Madrid op 30 juni zal worden gespeeld. De zondagsrust is er de oorzaak van, dat het nationale elftal van Noord Ier land niet bij de wereldkampioenschappen 1962 aanwezig zal zijn. De Noordierse voetbalbond zou don derdag een amendement te behandelen krijgen van de belangrijke club Linfield om de regels inzake het spelen op zondag te wijzigen vóór de wereldkampioen schappen 1962. Het voorstel werd niet in stemming gebracht omdat te weinig clubs het wilden steunen. Zo zal dus het land, dat in 1958 de kwarfinales bereikte, bij de volgende we reldkampioenschappen voetbal niet ver tegenwoordigd zijn. LAWNTENNIS NEDERLANDSE PLOEG VOOR WIMBLEDON De KNLTB heeft de volgende speel sters en spelers ingeschreven voor deel neming aan het Wimbledon-toernooi, dat van 22 juni t.m. 4 juli wordt gehouden. Mej. F. Marinkelle, mej. M. Moritz, P. van Eysden, H. van de Weg en H. Goris. Voor het internationaal toernooi van jeugdkampioenen dat tegelijkertijd te Wimbledon wordt gehouden, schreef de KNLTB in: mej: M. Moritz en E. Schnei der. Pes 1 juni begint voor ons land de z.g. zomerperiode, dit zijn de maan den juni, juli en augustus. Het aantal zomerse dagen die wy in deze pe riode hadden is de laatste jaren nog al sterk onder het normale geweest. Wanneer wij de laatste 30 jaar na gaan dan is duidelijk te zien dat het niveau tot 1946 zich normaal om de gemiddelde lijn heen bewoog. Deze periode werd afgesloten met het top jaar 1947, wat inderdaad een meteo rologisch unicum is geweest. Hierna is het echter met onze zo mers misgegaan! Tot en met 1958 la gen wij steeds ver onder het gemid delde. Het jaartotaal bereikte zelfs alleen in 1953 het niveau van het zo- mer-gemiddelde, terwijl de jaren 1954 en 1956 een minimum aan zomerse dagen te zien gaven. Aan het begin van de zomermaanden van 1959 zijn wij uiteraard iets optimistisch ge stemd door de goede lente die wij nu achter de rug hebben en als wij de cijfers bovendien nog eens bekijken dan wordt het nu toch werkelijk wel eens tijd dat de weergoden ons de komende maanden veelvuldig van zo merse dagen laten genieten! Stirling Moss schoof met een grijns zijn stofbril omhoog. Tevreden kleuterde de Britse top-coureur uit zijn zware Coo per: het was gelukt, maar vijf ronden had hij in de eerste training- voor de grote prijs van Nederland nodig gehad, om beneden zijn snelste ronde-tijd van de Grand Prix van verleden jaar te blij ven. Direct al in de tweede ronde ston den de klokjes van de chronometers stil op 1 min. 37.8 sec., een tijd die slechts 0.2 sec boven zijn snelste ronde van ver leden jaar ligt. Drie ronden later was het gebeurd: 1 min. 37.1 meldde de stem van de speaker aan de ruim duizend toeschouwers, die de coureurs gadesloe gen, toen zij hun trainingsronden draai- Maar Moss kon er niet genoeg van krij gen. Even liet hij zijn mecano's aan de vwarte Cooper-Climax sleutelen. Opnieuw ging de stofbril voor de ogen en even later kon de leider van de Walker-renstal zijn pupil vertellen, dat het nu toch wel genioeg was geweest voor de eerste dag, want opnieuw had Moss zijn „record" scherper gesteld. Zijn beste tijd was 1 min. 36.8 sec., want neerkomt op een ge middelde van 155,921 km/u. De verrassing van de eerste trainings dag was voorts de bijzonder goede tijd die Joakim Bonnier bereikte. De Zweed met het karakteristieke puntbaardje kwam tot 1.37.6 en werd daardoor twee de op de „ranglijst". Verrassend is stel lig ook de 1.38.4 van de Brit Innes Ire- Kiiu, wat hem een gedeelde 4e plaats opleverde. Het debuut van de nieuwe As ton Martin's formulie I-wagens was te leurstellend Roy Salvadori reed zijn snelste ronde in 1.40.7, zijn teamgenoot Carol Shelby bracht het niet verder dan 1.40.7. Wij zeiden het al: Moss kon er niet ge noeg van krijgen. Toen zijn eigen Cooper al weer achter de pits stond kroop hij in de Porsche rensport van Carel Godin de Beaufort. De Nederlandse coureur had als beste tijd 1 min. 47.2 sec. uit die Por sche kunnen halen. Moss had maar en kele ronden nodig om te wennen aan die lichtere wagen, toen liet hij de tijdwaar- nemers 1 min. 44 sec. noteren. „Neen", zei de blonde Brit, „dat is geen wagen om een Grand Prix rnee te winnen. Wan neer is nog een half uurtje ermee kan draaien kom ik wel tot 1 min. 41 sec., doch dat is dan ook wel het uiterste wat erin zit". Toen stapte de Brit tevreden in zijn wagen óm terug te rijden naar zijn ho tel. Op deze foto ziet men hoe Moss, een van de favorieten, bij de pits ongeduldig achterom keek, terwijl monteurs aan zijn glanzende Cooper Climax werkten. Door de Kon. Ned. Honkbalbond is een boekje uitgegeven over de honkbal- sport, waarvoor Martin Bremer dc tekst j verzorgde. Vooral na de strijd om het Europese kampioenschap, in juli 1958 te Amster dam, is de belangstelling voor de daad werkelijke beoefening van honkbal, in het bijzonder bij de jongeren, sterk ge groeid. Het bestuur werd hierdoor belast met het probleem, op welke wijze in de la cune van voorlichting over honkbal kon worden voorzien. „Speel zélf honkbal", de uitgave welke thans voor ons ligt. is de eerste oplos sing van het voorlichtingsvraagstuk. Het boekje zal o.a. ter beschikking worden gesteld van de leerlingen van de middelbare scholen; de leraren lieha- melijke opvoeding zullen aan de hand van het boekje één of meer lessen aan de 1 honkbalsport kunnen wij len.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 12