SCH 16liep vlot van Leidse stapel B en W straften keurmeester KIEKEN Speciale wettelijke regeling nodig voor westelijke agglomeraties Jeugdige bende te Utrecht opgerold RECHTSZAKEN DONDERDAG 28 MEI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 „Boot lanceerde opnieuw moderne trawl logger Onder zeer grote belangstelling, zo wel van genodigden als van publiek, had gistermiddag van een speciaal hiervoor gebouwde dwarshelling by de n.v. scheepsbouw- en reparatie- werf „De Hoop", voorheen gebr. Boot te Leiden de tewaterlating plaats van de ultra-moderne trawler SCH 16, de Aafke. Het schip werd gebouwd voor re kening van de n.v. rederij en haring- handel Jac. den Duik en Zn. te Sche- veningen. Het wordt zowel voor-de trawl- als voor de vleetvisserij inge richt. Mevr. Aafke den Duik—Stadig, echtgenote van de directeur der re derij, verrichtte de traditionele doop, waarna een vlotte stapelloop volgde. De tewaterlating ging zelfs met zo veel vaart, dat honderden, die de „snoekduik" van het schip aan de overzijde van het kanaal afwachtten, een, paar natte voeten haalden. De lengte over alles van de SCH 16 bedraagt 43.50 meter, de breedte is 7.60 en de holte 4 meter. In het van een koelinstallatie voorziene visruim kunnen 1100 kantjes of 2800 kisten worden geborgen. De accom modatie voor de bemanning laat niets te wensen over; zo worden bij voorbeeld alle hutten centraal ver warmd. Het schip wordt uitgerust met 2 stuks Stork Ricardo-motoren, type A.R.O. 218, elk van 504 pk. Deze kun nen zowel gelijktijdig worden bediend (zoals bij het varen naar en van de visgronden) als afzonderlijk (bij het- vissen). Er is een Lister hulpaggre gaat van het type Freedom Fr. L.M. 6 cyl., 48 pk. Technisch wordt de Aaf ke met de modernste snufjes uitge rust. Het schip zal waarschijnlijk half juli zijn proefvaart kunnen maken. Na de tewaterlating werd een bij eenkomst gehouden in Het Gulden Vlies. De heer P. Boot jr. heette hier met een geestige toespraak de aan wezigen welkom. Hij releveerde, dat mevr. Den Duik uit (Katwijkse) re derskringen stamt. Ter gelegenheid van de door haar verrichte doop 'booc hij mevr. Den Duik twee zilveren kandelaars met inscriptie aan. De heer D. A. den Duik ging hierna in grote trekken de geschiedenis van de 88 jaar geleden door zijn grootva der gestichte rederij ia. Men voer toen met bomschuiten van 5000 tot 6000. Daarna volgden de loggers, die nu, vaak veertig jaar oud. nog meedoen. Tenslotte kwamen de traw lers in de vaart. In de SCH 16 zijn beide visserij vormen, de drijfnet- en de t ra v/l visser ij, op gelukkige wijze verenigd. Tenslotte sprak de heer C. M. Tunt- ler namens de Scheervaarinspectie. Hij uitte zijn waardering inzake de geslaagde „dwarse st pelloop" en sprak zijn bewondering uit voor het bijzonder fraaie en moderne schip, waarin zich de vooruitg?ng in het visserijbedrijf manifesteert. De watermassa, door Aafke in be roering gebracht, bespringt de kijkers, aan de overkant van de Zijl. JONKER FOTO TOE STEL ZEQTt Watersport: geknipt om te (ook in kleur) ZOMERDIENSTREGELING MAARSE KROON Met ingang van zondag 31 mei a.s. wordt een nieuwe dienstregeling van kracht bij de N.V. Autobusonderne ming Maarse en Kroon, Aalsmeer. Lijn 2 Aalsmeer-Leiden. Teneinde aansluiting van deze dienst te Lei- muiden en Aalsmeer op andere lijnen te verbeteren, wordt de vertrektijd uit Leiden met 5 minuten vervroegd tot op het hele uur. De vertrektijd uit Leimuiden wordt daardoor ge wijzigd van 12 minuten in 15 minuten voor ieder heel uur en de aankomst in Aalsmeer vervroegd van 10 tot 7 minuten over ieder heel uur. De dienst om 23.00 uur uit Leiden, welke voorheen werd beëindigd te Leimuiden, wordt doorgereden tot Aalsmeer, waardoor de laatste ver binding op deze lijn vanuit Leiden naar Aalsmeer wordt gebracht van 22.00 op 23.00 uur. De vertrektijd van de laatste dienst van Aalsmeer naar Leimuiden wordt vervroegd van 0.10 tot 0.05 uur. De dienstregelingtijden van Roe- lofarendsveen zuid naar -noord en op het traject Leimuiden-Nieuwe Wetering-Leiden 2ijn als gevolg van de vorenomschreven wijzigingen, overeenkomstig aangepast. Lijn 4 Alphen a. d. Rijn-Amsterdam Suriname plein. Ter verkrijging van betere aansluitingen te Aalsmeer, wordt de vertrektijd van alle diens ten uit Leimuiden in de richting Am sterdam vervroegd van 12 minuten tot 15 minuten voor het gehele uur uit Leimuiden. Lijn 5 Leiden Amsterdam Sur. pl. De vertrektijd van alle ritten van deze lijn uit Amsterdam is gewijzigd van 5 n^inuten in 3 minuten voor het gehele uur. Deze wijziging betreft in combinatie met de' wijziging in de dienstregeling voor lijn 8 (zie hierna) wel de belangrijkste verbetering van deze gehele zomerdienstregeling 1959, aangezien thans de diensten van de lijnen 5 en 8 te Badhoevedorp in beide richtingen op elkaar aanslui ten. Lijn 7a Nieuwkoop-Amsterdam H.S. De diensten met vertrektijd 17.55 en 14.25 uur uit Amsterdam, krijgen als eindpunt Nieuwkoop Kerkstraat in plaats van Zevenhoven, zoals voor heen. Aankomsttijd te Nieuwkoop Kerkstraat wordt 18.46, resp. 22.25 u. Lijn 7b Leimuiden-Amsterdam H.S. Aan deze lijn wordt een nieuwe dienst toegevoegd, welke om 16.25 u. vertrekt van Amsterdam naar Lei muiden, aankorpst 17.40 uur. Deze dienst wordt uitgevoerd op werkda gen, behalve op zaterdag, doch niet gereden via Rode Paal. Jaarvergadering Ver. Nederl. Gemeenten In het gemeentelijk concertgebouw te Haarlem is vanochtend de twee daagse jaarvergadering begonnen I van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Een zeer groot aantal i gemeentebestuurders woonde de ver- I gadering bij. De ochtendvergadering van van daag is geopend door de voorzitter j I der vereniging, de burgemeester van 's Gravenhage, rar. H. A. M. T. Kolfschoten, die het regeringsont werp kritiseerde betreffende de fi- I nanciële verhouding, dat z.i. met be- trekking tot de uitbreiding van het gemeentelijk belastinggebied nog minder vooruitzichten biedt dan het rapport van de commissie-Oud. I De heer Kolfschoten besprak voorts de herziening van de ge meentewet, waaromtrent een com missie uit de vereniging, een rapport dat als verenigingsadvies dient, heeft i samengesteld. Bij enkele hoofdpun ten van dit advies stond spr. nog stil. Daar is in de eerste plaats al dus spr. deze zeer belangrijke j vraag: moeten wij aansturen niet op handhaving in hoofdlijnen van de bestaande gemeentewet, maar in tegendeel zoeken naar een geheel nieuwe opzet, die de schepping van Thorbecke onherkenbaar zal ver anderen? Nauw verband hiermede houdt het volgende probleem: is niet de tijd aangebroken om van de ver gaande uniformiteit van ons gemeen telijk bestuursstelsel in meer of min dere mate afstand te doen? Beide vragen heeft het bestuur in hoofdzaak ontkennend beantword. I Voor de meeste gemeenten is de be-1 kende en vertrouwde hoofdstructuur van onze gemeentewet nog altijd doelmatig. I Ook de uniformiteit van het ge meenterecht voor vrijwel alle ge- I meenten wil het bestuur der vereni ging behouden. Alleen voor de be- - - •- 9 Jongens: 110 inbraken Negen Utrechtse jongens tussen de 17 en 26 jaar hebben in de afgelopen maanden 110 inbraken gepleegd. Hun totale buit was ongeveer 90.000. In Utrecht kwamen de laatste jaren tal rijke inbraken voor, die qua „uit voering" veel op elkacu- leken. De dieven drongen de kantoren van fabrieken en instellingen binnen door het forceren van een deur of een ruit aan de achterzijde van de betreffende gebouwen. Op enkele uit zonderingen na, namen zij alleen geld mee en geen waardevolle voor werpen. De opbrengst van de ver schillende strooptochten varieerden van 8.000 tot enkele tientjes. Na grondig speurwerk is de Utrechtse recherche er in geslaagd, een van de daders, een 17-jarige loodgieter, die zijn beroep vaarwel had gezegd voor de roof, aan te nouden. De jon gen werd aan de tand gevoeld en noemde de namen van de acht andere medeplichtigen. Zij zijn inmiddels voorg leid voor de officier van justitie, die opsluiting van drie van de verdachten heeft ge last De politie vermoedt dat zekere W., de oudste en enige gehuwde van de groep, de leider was. Hij is drie maal aangehouden, maar de recherche rnoest hem steeds bij gebrek aan bewijs weer op vrije voeten stellen. Van de 90.000 is niets teruggevonden. De daders heb ben het geld namelijk besteed aan allerlei uitjes in Amsterdam. langrijke agglomeraties, met name in het westen des lands, acht spr. een speciale wettelijke regeling nodig. Ook is het wenselijk dat wijkraden en functionele raden een wettelijke basis ontvangen. Het bestuur heeft voorts aan de regering geadviseerd wettelijk vast te leggen, dat B. en W. gehouden zijn voor door hen gevoerd zelfbe stuur verantwoording af te leggen tegenover de gemeenteraad, behou dens het geval, dat het algemeen be lang eist de inlichtingen of slechts in een besloten vergadering of in het geheel niet te verstrekken. De heer Kolfschoten sprak ten slotte over de wenselijkheid van een meer zelfstandig beleid der gemeen ten met betrekking tot de investe ringen. ,De gemeenten willen erkenning van de nuchtere waarheid, dat plaatse lijke organen, bekend met de plaat selijke omstandigheden en verant woordelijk aan plaatselijk gekozen vertegenwoordigers, nog altijd het beste in staat zijn om de belangen van het plaatselijk bestuur in al zijn volheid te behartigen en daarmede, een groot menselijk goed te dienen. POSTBODE STAL AANGETEKENDE STUKKEN 15 maanden geëist Ter wille van de bescherming der poststukken die aan de P.T.T. ter ver zending zijn toevertrouwd en ter waarschuwing aan postambtenaren, die misschien plannen mochten heb ben om ook eens iets weg te nemen, heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam gisteren te gen de 25-jarige P.T.Ta-besteller J. C. T. uit Amsterdam een gevange nisstraf geëist van een jaar en drie maanden met aftrek van de tijd in preventieve hechtenis doorgebracht. Verdachte had zich in het tijdvak 19571959 als besteller bij de PTT, waar hij nu is ontslagen, op een post kantoor in Amsterdam-zuid uit brie ven en pakketten de inhoud toege ëigend. De brieven vernietigde hij. De drie hem in de dagvaarding ten laste gelegde feiten gaf verdachte toe. Zelf schatte hij het door hem op deze wijze ontvreemde geld op on geveer 500 gulden en het aantal brie ven op 50. Het bedrag der vermisingen op het genoemde postkantoor was echter veel hoger. De president noemde de werkwij ze van verdachte wel zeer listig. Hij had namelijk een nieuwe besteller, die uit de provincie kwam en nog niet precies met de ligging der straten op de hoogte was, aangeboden hem bij het sorteren behulpzaam te zyn. Bij deze werkzaamheden zag hij kans een brief, waarvan hij dacht dat er iets van zijn gading in zou zitten, in zijn zak te steken. De verdediger schetste zijn cliënt als een zielige figuur en hij kon diens gedrag, in tegenstelling tot de pre sident, niet bepaald listig noemen. Circus Allhoff koopt „moordende'' beer De Himalayabeer, die op Eerste Pinksterdag de eigenaar van het dierenpark te Apeldoorn, de heer L. Put, dusdanige verwondingen toe bracht dat deze enke'.e uren later stierf, is door circus Althoff aange kocht. Het circus wil het dier, nadat het getemd is, in haar programma's la ten optreden. De gevaarlijke beer is vanmorgen onder extra bewaking naar Zutphen vervoerd. na yrijspraak door rechter Burgemeester en Wethouders van de gemeente Harderwijk hebben ondanks vrijspraak door de recht bank te Zwolle de keurmeester eerste klasse van Vee en Vlees, de heer G. V. uit Putten, een lichte, dis ciplinaire straf opgelegd. De keurmeester werd er van ver dacht, dat hij afkeuringsbewijzen voor het centraal bureau slachtvee- verzekeringen onjuist zou hebben in gevuld. De heer V. was door de rechter vrijgesproken omdat het ten laste gelegde niet kon worden bewezen. Op grond van het gerechtelijk dossier wilden B en W de keurmeester als nog ambtelijk straffen. Tijdens zijn verdediging voor het college van B en W voerde de heer V. woens dagmiddag aan, dat dit college niet het recht heeft hem na de rechter lijke uitspraak nog eens te straffen. Hij deed uitkomen, dat hem bekend is, dat de Officier van Justitie te Zwolle het college verboden had, ge bruik te maken van het gerechtelijk dossier. Verdachte en diens pieiter vreesden aanvankelijk, dat de keur meester in rang zou worden ver laagd en dat hij op het laboratorium te werk zou worden gesteld. De uitslag van het beraad door B en W werd de keurmeester telefo nisch medegedeeld door de burge meester: verdachte zal een schrifte lijke berisping krijgen en zijn schor sing wordt met ingang van vandaag ingetrokken. De heer V. gaat met deze uitspraak accoord, hetgeen be tekent, dat hij vanochtend weer in dienst trad. President Soekarno van Indo nesië is woensdagavond voor een of ficieel vriendschapsbezoek te Mexico aangekomen. De president van Mexi co, Lopes Mateos, en diens minister van buitenlandse zaken, Tello, heet ten Soekarno welkom. LEIDERDORP UITBREIDING RIOLERING EN VERBETERING HOOGMADESEWEG Bij de aanleg van de centrale rio lering is gebleken, dat het riool waarop de woningen aan de ostzijde van de Hoogmadeseweg lozen, zo slecht is, dat het noodzakelijk ver nieuwd moet worden voordat de zui veringsinrichting in gebruik geno men wordt. Het ingenieuersbureau, dat de di rectie voert over de aanleg van de centrale riolering, adviseert derhalve bedoeld riool te doen vervangen. Het rapport van het ingenieursbe- reau is voor B. en W. aanleiding ge weest de gehele situatie langs de Hoogmadeseweg te onderzoeken. Tussen de Hoofdstraat en de Dr. de Bruijnestraat is aan de rechterzijde, gerekend van de Hoofdstraat, geen trottoir aanwezig. De voetgangers, die hier van deze weg gebruik ma ken, verkeren hierdoor voortdurend in gevaar. Het verkeer op deze weg is nog al intensief. Aan de andere zijde van de weg, dus langs de woningen aan het Van Leeuwenpark, is de toe stand niet veel beter. Weliswaar is daar meer ruimte voor voetgangers, doch, langs de weg geplaatste bomen staan op het voetpad, zodat gebrui kers van dit pad voortdurend moe ten uitwijken. Er is nog een ander punt, waarop de aandacht gericht is van B. en W., te weten de plantsoenstroken tussen de twee banen van de Hoogmadese- de Kastanjelaan tot de Acacialaan. Door de werkzaamheden aan de weg. Deze plantsoenstrook loopt van riolering in de secundaire weg is deze plantsoenstrook zwaar bescha digd, zodat herstel een aanzienlek bedrag zou vergen. Er doet zich nu een gelegenheid voor om hierin verbetering te bren gen, namelijk door de plantsoen strook aan weerszijden te voorzien van straatkolken, die aangesloten kunnen worden op de nieuw gelegde riolering in de secundaire rijbaan. Daarbij is het gewenst de plantsoen strook te verhogen tussen trottoir banden, zoals ook bij de plantsoen strook langs de Acacialaan gebeurd is. Tegelijkertijd kunnen dan ook trottoirs aangelegd worden aan weerszijden van de Hoogmadeseweg, zodat deze weg veiliger wordt voor de voetgangers. De nodige toestem ming werd daarvoor verkregen. Bij het uitvoeren van de voorge nomen werken kan ook aandacht besteed worden aan het maken van een voetgangers-oversteekplaats na bij de kruising Hoogmadeseweg Acacialaan. Het ingenieursbureau beveelt aan bovenomschreven werken te doen uitvoeren door middel van onder handse aanbesteding aan de aanne mers firma Koster en Visser te Wad- dinxveen (dezelfde firma die de cen trale riolering in de kom der ge meente aanlegt). Deze firma heeft een prijs bedon gen van 68.352,voor het gehele werk; de raming van het ingenieurs bureau is 69.535. SLAANDE ARGUMENTEN De 51-jarige marktkoopman gaf voor de Haagse politierechter toe dat hij op 7 augustus tijdens de week markt in Sassenheim de marktmees ter die hem een standje gaf, had ge slagen. De verdachte vertelde dat hij oververmoeid was geweest. Zijn vrouw leed aan een zware ziekte en hij had nachten bij haar gewaakt. Zijn twee kinderen had hij maar mee naar de markt genomen, maar het goot de hele dag en ze waren lastig. Van verdriet en ellende had hij toen maar een paar borrels geno men en daar had hij blijkbaar niet tegen gekund. Voor 1934 was verdachte diverse malen veroordeeld, nadien niet meer. Dat zullen we hem maar niet meer kwalijk nemen, zei de officier. Hij vorderde vijfentwintig gulden boete of vijf dagen. De verdachte, die door het ge beurde in Sassenheim zijn plaats is kwijtgeraakt, vertelde door de ziekte van zijn vrouw zo in de schulden te zijn geraakt dat hij elk ogenblik fail liet zou kunnen gaan. Dit bewoog de rechter ertoe hem slechts tien gul den boete of twee dagen op te leg gen. Te Lamego in het noorden van Portugal zijn woensdag zes mensen om het leven gekomen en tien hui zen verwoest uoor overstroming van 10.000 Jonge mensen uit Berlijn, Hamburg, Bremen, Sleeswijk-Holsteln de rivier de Bo. Voorts zijn zeven en andere Duitse streken hebben een pelgrimstocht gemaakt naar het voor mensen gewond en worden er ver- malige concentratiekamp Bergen-Belsen. Er werden kransen en bloemen scHeidene vermist, I gelegd. In een van de graven rust het stoffelijk overschot van Anne Frank.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7