3<ontakt Scherp Inleggerstegoed Leidse Spaarbank gunstiger door daling rentevoet De Oegstgeester raad gat toestemming tot aankoop van gronden Leids Stud. Zangkoor en Orkest J. J. Boerakker, Leiden, 25 jaar bij V D 146e Afdeling Ned, Kath. Middenstandsbond te Zoeterwoude-Leiderdorp opgericht DONDERDAG 28 MEI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Jeugdspaarwei werkte in 1938 bevredigend De daling van de kapitaalrente heeft de ontwikkeling voor De Leid- Ondanks deze verhoging gaf de ex ploitatierekening nog een voordelig saldo aan van ƒ754.17. Van de ver lies- en winstrekening kon uiteinde lijk 84.171.94 aan de algemene re serve worden toegevoegd, aldus de met de groepen sche Spaarbank in het jaar 1958 guns- commissie van dagelijks beheer van tig beïnvloed. Naarmate de marge i de Leidsche Spaarbank in haar ver tossen obligatierente en de spaar bankrente inkromp, werd bet inleg- gerstegoed over het boekjaar ver hoogd. Op 1 jan. 1958 was het tegoed slag over het jaar 1958. De reserve bedroeg aan het eind van het jaar door toevoeging van dit laatste bedrag en door aftrek van van 40.233 (v. j. 38.773) spaarders het gerealiseerd verlies bij verkoop "nmnMnn v effecten ad. ƒ69.826.56, ƒ3.579.406,41. Op 19 juni '58 werd het bijkantoor in het nieuwe stadsdeel zuidwest ge opend. Het bezoek aan het nieuwe bijkantoor was bevredigend. Naar mate de bebouwing in het nieuwe stadsdeel voortschrijdt, zal het kan toor des te beter aan zijn bedoeling kunnen beantwoorden. Op 1 oktober trad de jeugdspaar- wet in werking. De spaarbank heeft aan de premie van het Rijk een extra premie van 10% toegevoegd. Aan het eind van het boekjaar hadden ƒ27.650.835,— (ƒ27.073.433,—). Op 31 december '58 liet het tegoed een to taal alen van ƒ30.705.363,Ingelegd door 42.287 spaarders. Tot deze ontwikkeling heeft zeker bijgedagen de verhoging van de door de spaarbank vergoede rente tot 3 LEIDS PSYCHOLOOG IN AMSTERDAM GEPROMOVEERD De heer S. Wiegersma, die verbon den is aan de afdeling geestelijke ge zondheid van het Nederlands Insti tuut voor Preventieve Geneeskunde te Lelden, is gisteren gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbe geerte aa i de gemeentelijke univer siteit van Amsterdam op een proef schrift getiteld „Belangstellinge- onderzoek bij de differentiatie na de lagere school". Promotor was prof. dr A. D. de Groot, hoogleraar in de toegepaste psychologie aan de ge meente universiteit. In een der aan het proefschrift toegevoegde stellin gen, wordt opgemerkt dat het in brede kring in ons land nog bestaan de gebrek aan trots op en vertrouwen in het Nederlandse vakmanschap een sterk remmende factor is in het streven om het gemiddelde niveau van de vakbekwaamheid in Neder land op een hoog peil te brengen. EEN RIDDER MEER IN LEIDEN Leiden telt verschillende ridders onder zijn bevolking. Dezer dagen is hun aantal met één vermeerderd. De hee. Gerard EJshof, wijnhandelaar aan de Haarlemmer straat, is namelijk benoemd tot rid der in de Ordre des chevaliers du Cep" (De orde van de wijnstok). Voor hij deze benoeming mocht aan vaarden heeft de nieuwe ridder eerst de belofte moeten afleggen, dat hij altijd de zaak van de wijn zal zijn toegedaan en dat hij nooi1. :et wijn zal knoeien. En ridder Elshof doet geen water in de wijn! Met vliegend vaandel een slaande trom tro': gisteravond de Leidse har monie „Trouw en Durf" naar de wo ning van zijn voorzitter, deheerlJzer- man aan de Borneostraat om hem een Mrenade te brengen. Deze serenade was een onderdeel van de viering van het vijftigjarige jubilpum. Het mu ziekkorps wilde door deze openbare uitvoering aan de heer IJzerman to nen, hoezeer men zijn stuwende lei ding waardeert. Er werd gezellig ge musiceerd, hetgeen vele luisteraars en kijkers naa.- de Borneostraat trok. Uitlopers van het Jongeren-Kon- takt Leiden '59 zijn de verschillende groepen, die zich gevormd hebben en hun werkzaamheid al begonnen i zijn. Het is gebleken, dat er nog een hele groep jongeren (vanaf 18 jaar!) is, die zich al of niet heeft opgegeven, dat doet 't er niet toe maar die in ieder geval ook het KONTAKT voort wil zetten in één of meerdere te vor men gespreksgroepen. Daarom: vrijdag 29 mei a.s. des avonds om 8 uur samenkomst van allen, die interesse hebben, in de Ro- manuszaal, achter de Hartebrugkerk. Laat er niemand zijn, die zegt: ik had gedacht ook wel een uitnodiging te krijgen. DIT is een uitnodiging en wie verdere verduidelijking wenst, komt vrijdagavond. Dan wordt alles duidelijk (er). Wie niet kan en toch wil, melde zich bij: p. H. Hagen o.f.m pastorie jongeren een overeenkomst bij de Haarlemmerstraat 106, tel. 20401, of Leidsche Spaarbank gesloten. WIJN BESTELLEN &LSHOF BELLEN Telefoon 21023 Haarlemmerstraat 139 (Advertentie) POTLOOD EN GEEST No. 539. Horizontaal: 1. zeehond, 3. woud, 5. Europeaan, 7. lied, 9. lui paard, 11. son ordre (afk.), 12. maan stand, 13. veter, 16. vaarwel, 17. boom. 19. deel van het gelaat, 20. sluiskolk. Verticaal: 1. buitenhaven, 2. tweede letter van het griekse alfabet, 3. vaartuig, 4. krachtig, 6. snelle voort gang, 8. ten dele, 10. keurig, 11. grap penmaker, 14. berg bekend uit het testament, 15. eenmaal, 18. stap. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 538. Horizontaal: 1. gelag, 5. tree, 6. roek, 8. ram, 10. ras, 13. ara, 15. paperclip, 16. era, 17. pap. 18. dek, 20. orde, 22. Odor, 24. engel Verticaal: 1. ge, 2. eer, 3. arm, 4. go, 5. torpedo, 7. klapper, 9. aarde, 11. Aar, 12. spa, 13. alp, 14. Ria, 18. den, 19. koe, 21. de, 23. dl. De lichie muze op Bonavenlura lyceum Drie sinistere figuren maken de kantine van het Bonaventura-Ly- ceum onveilig en verkondigen op overduidelijke wijze, dat zij „proef werkgangsters" zijn. Als de bezoeker nog staat na te trillen over zoveel slechtheid, wordt hy plotseling verrast door twee lief tallige jongedames, die met nadruk verklaren dat zij de romantiek niet schuwen. Even later verschijnen twee bakvissen ten tonele die in een lachstuip verzeild zijn geraakt en daar voorlopig niet uit zullen komen. Wat er daar aan de hand is?? Oud-leerlingen van die school zijn aan het repeteren voor hun caba retprogramma. „De overbelichte Mu ze", dat op maandag 1 juni en dins dag 2 juni in de Leidse Schouwburg wordt gepresenteerd. Stemmingen, liedjes en schetsjes wisselen elkaar af en met grote vaart wordt een aantrekkelijke mengeling van humor, sentiment en kolder de zaal in geschoten. Als er gepauzeerd wordt voor een kopje koffie hebben we een gesprekje met een van de meisjes. ,.We vinden 't enig", zegt ze, „al gaat er heel wat ttfd in zitten en moeten we stevig aanpakken", en ze kijkt even ondeugend in de rich ting van de heer Joosten, leraar aan het lyceum, die de regie voert. „We nemen in het programma de lichte muze op de korrel en dat is leuk werk. AJs 't publiek er net zoveel plezier aan beleeft als wij, worden de avonden een groot succes". Pater Körver is er bijgekomen en getuigt: „De jongelui hebben hard gewerkt om er 'n goede avond van te maken. Weken lang is er gerepe teerd. Ze verdienen twee uitverkoch te zalen; ik reken zelfs op 'n derde avond, want de ouders, leerlingen, oud-leerlingen en alle vrienden van ons lyceum mogen dit programma niet missen. Iedereen is welkom!" Vol ongeduld zit de heer B. John Mayer, leraar Engels, alweer achter de vleugel te preludiërëen op een volgend liedje, over een dwaze ver liefde jongeling die niet precies weet hoe hij 't zijn geliefde zeggen moet. We blijven nog even zitten, ofschoon we al lang weer ergens anders moes ten zijn. Tijdens 't gesprek tussen 'n woedende papa en 'n kandidaat schoonzoon zijn we maar weggegaan, anders weten we alles al en dan is voor ons de aardigheid er af. Toen wij bij de deur waren, hoorden we ineens „Baardaap" roepen. Of 't bij 't programma hoort weten we niet, maar aangezien onze kin glad is, geloven we van wel. 't Beste is U zelf ervan te overtuigen! d. Velden, Haagweg 49, tel. ZD1Ö4. Leidse agenda DONDERDAG, 28 MEI R. K.-E.H.B.O., Leiden. Vervolg cursus. R. K. Lyceum, Mariënpoel- straat, 8 uur nam Causerie met lichtbeelden ovei Nieuws-Guinea door pater Van Nu- nen o.f.m. „In de Vroolijcke Arke" Lange Pieterskerkkoorsteeg 15, 8 u. nam. APOTHEKERSDIENSTEN Geopend apotheek Kok, Rapen burg 9, tel. 24807. Sanering Deutzstraat voortgezet Gisteravond kwam de raad van de gemeente Oegstgeest in openbare vergadering bijeen onder voorzitter schap van burg. H L. du Boeuff. Aanwezig waren 13 leden; afwezig de heer Macowit en een vacature. De geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid werden door een commissie, bestaande uit mr. Berg- meyer, mevr Kramer en mevr. Smits Witvliet, onderzocht en er werd besloten de heer J. T. Brouwer te laten. In de vacature van een lid in de commissie overbruggingsuitkeringen aan pachten werd benoemd de heer T van Nieuwkoop. Onder de ingekomen stukken was een verzoek van de Horecaf oi d« N.V. „Het Witte Huis" op zaterdag- Buurban brachten het Leids Stu denten zangkoor en orkest, gister avond in de gehoorzaal een program ma ten gehore met werken, die men om hun schoon moet liefhebben. Werd een belangrijk concert met goedklinkend resultaat, want wordt in de Leidse studentenkringen serieus gemusiceerd. In de Missa Brevis van da Palestrina bereikte het koor al gauw een magistraal hoog tepunt van bloeiende glans-vertol king. Van de meest geperfectioneer de a cappella kunst, die passend is en overeenkomt met de luister van de eredienst. De kyrië is een rustig en simpel gebed. Wondermooi is de uit werking van het Christe eleison; fu- gatisch de 2e keer Christe eleison. Sober opgesierd is de Gloria in fraaie dialogen. Qua tekstdéclamatie her innert het „Credo" aan de Gloria. De Sanctus is een voortreffelijk toon- weefsel, zwierig en voornaam het Benedictus en pieus het Agnus Dei. Opgetogen zijn we over het koor, waarin helaas de heren weer in de minderheid zijn, en de tenoren het minst bedeeld. Beschaafd en intelli gent is dit misiceren. Een sextet zong twee delen uit de Messe a trois voise" van André Caplet in 1922 geschreven (vergissen wij ons niet) voor een klein Normandisch knapen koor. 't Was ontroerend mooi, zes jonge welluidende meisjesstemmen de de len: O Salutaris Hostia en Agnus Dei zo puur en rein te horen vertol ken £,en argeloos samengaan van stemmen, rhythmisch en toch vrij, in de zo eenvoudig lijkende en toch zo gecompliceerde harmonische wen dingen in deze mooie muziek, waar van wij volop hebben genoten. Het kamerorkest „Collegium Mu sician" zette alles op alles om onder de zeer nauwgezette leiding van Huub Buurman de Partita in modi antichi van Herman Strategier waai- dig te verklanken. Wat niet zo heel gemakkelijk is. Want al gebruikt de componist de oude kerktoonsoorten, met zijn hart en geest vol van poëti sche en verheven ideeën gaat hij toch niet voorbij aan de muzikale evolutie. En al houdt hij zich streng aan de klassieke modi vast, die hij benut en Zorgzaam expediteur avond na 24 uur in de gelegenheid te stellen, haar inrichting langer open te houden, muziek te maken en er te laten dansen. B. en W. stelden voor, ian adres sant het volgende mede te delen: 1. Dat de raad niet bereid is, te be vorderen, dat het sluitingsuur voor café's enz. op een later uur dan 24 uur wordt gesteld, noch dat het ver bod tot het maken van muziek uit de alg politieverordening vervalt of ruimer wordt gesteld. 2 Dat het geven van gelegenheid tot dansen volgens art. 56 der D^ank- wel tot de bevoegdheid van de bur gemeester behoort, zodat de raad terzake niet competent is. Mr. Bergmeyer is niet direct vóór langer openstelling, doch zou toch gaarne zien, dat ruimer verlof werd gegeven tot latere sluiting voor be sloten clubs en familiefeesten. Spr. meende te iveten, dat men wel eens teleurgesteld wordt. De he- rer. v. d. Voet en Veen konden de gedachtengang van de heer Berg meyer goed volgen en bepleitten soepele toepassing der verordening Het voorstel van b. en w. wordt aan genomen. De raad stelde vervolgens diverse straatnamen vast in het „Floraplan". Voorstel tot aankoop van gronden in Oegstgeest-r.oord. Van de Erven Dc. Vos 1250 30 ha grond met opstal- Ier tot een bedrag van 200 OOo. verder 240 m2, toebehorende aan J. v d. Hoonaard a 3.per m2; en 2 percelen grond van de Gebi. C. en N. van Rijn, groot 1.05.80 ha tegen de prijs van 2.— per m2. Voor schadevergoeding komt hier nog bij een bedrag van 39.870, zo dat de prijs in totaal bedraagt f61.036. Ver. 3000 m2 grond, toebehorende aan de firma Homan en Co. tegen de prijs van ƒ2 25 per m2 met een scha devergoeding van 1000. De heer Veen juicht deze voorstel len toe, waarvan het voorstel met alg. stemmen wordt aangenomen Voorstel tot wijziging van de be paling in het ambtenarenreglement inzake gratificatie bij ambtsjubilea die het mooie orkeststuk beheersen, werd, na een opmerking van de heer tooh weet hij diverterend te musice- Blansjaar, aangenomen, ren. De vertolking was juist van stijl, I Voorstel tot het aangaan van een Voor het eerst dit jaar zullen door de samenwerkende werknemersorga nisaties, t.w. de Alg. Bedr. Voedings en Genotmiddelen, de Ned. Centr. Chr. bond van werknemers in de voe dings- en genotmiddelenbedrijven en de Ned. Kath. bond van arbeiders in Voedings en Genotmiddelen „St. Jo ris", de vakantiebonnen der slagers worden verzilverd. Op 1 juni a.s. wordt aan alle sla gers uit Leiden en omstreken, werk zaam in het particuliere bedrijf, de gelegenheid gegeven, in de Jacoba- zaal van de Burcht, des avonds van 7 tot 10 uur hun bonnen in te wisse len. Zij moeten zich daar met hun boekje, waarin de zegels geplakt zijn van mei 1958 tot 30 april 1959, mel den om het geld in ontvangst te ne men. Zij, die geen of te weinig bon nen hebben ontvangen, worden ook op die datum verwacht. levendig; lenig en bewogen de inter pretatie. De orkestklank muntte in elk opzicht uit; strijkers, hout en niet te vergeten „het koper". Aan de jonge dirigent on'.gaat niets, en met een sober gebaar legt hij zijn wil op, waaraan met de grootste nauwlet tendheid werd gehoor gegeven. Te recht 'heeft 't talrijk auditorium van harte gejuicht om de ernstige repro ductie. Fri'A DE PAUZE was het programma gewijd aan Joh. Seb. Bach met gedeelten van twee Cantates voor koor, sopraan en alt-soliste, continuo en orkest. Aldus is de bezetting in Cantate „Brich dem Hungrichen de.n Brot" waarbij zich in Cantate: „Gott der Herr ist Sonn und Schild" nog een bas-solist voegt. In de ware zin heeft „de speelman gods", lutheraan Bach zijn geloof in muzikale sym bolen uitgedrukt. Het zijn ware pronkstukken! Bach ten voeten uit. Het orkest begon fris en gespannen en heeft knap de spanning durven vasthouden, tot het einde toe. De polyfonie bloeide op in een als vanzelf in elkaar grijpend lijnenspel. Glorieus vertolkt werd de cantate 79 Koor en koralen muntten uit, eveii als orkest, continus- en diverse obli galen va.i blokfluit en koper; wij ho pen niemand te vergeten in ons waar derend woord. En de dirigent was de bezielende kracht van alles- de stuur man die met vaste hand leidt naar het hoge doel. De slisten waren Nellie Dijkhuizen, sopraan, Mies Wemelsfel- der, alt en Wim Huner, bas, die met veel toewijding en overgave hun par tijen en ensembles zongen. Bloemen voor solisten en dirigent en hartelijk- enthousiaste toejuichingen van uit de zaal. J. Kortmann. geldlening groot f 60.000. voor de bouw van 2 lokalen van de v.g.l.o.- school „Duinzicht", ging zonder be spreking onder de hamer door. Een voorstel tot het huren van het gebouw „Irene" als tijdelijk gym nastieklokaal werd, na een opmer king van mr Bergmeyer, eveneens goedgekeurd. Besloten wordt 2400 m2 grond aan de Piet Heinlaan te verkopen voor de bouw van een kleuterschool. Besloten werd zonder besprekin gen: 1. aankoop van perceel Deutzstr. 13 voor 15.500. 2. Dit pand te verkopen aan G. Glasbergen voor 10.000. 3. Opzegging van de huur van het perceel Deutzstr. 16, bewoond door de heer Glasbergen. De heer Veen juicht dit voorstel toe. Wanneer alles zijn beslag heeft gekregen en perceel Deutzstraat 16 is afgebroken, dan kan één-richtings- verkeer worden ingesteld, waardoor het verkeer in de Geversstraat wordt ontlast. Bij de rondvraag gaf mr Berg meyer te kennen, zo mogelijk meer vergaderingen te beleggen. Hij vindt de interval nu te lang. Voorts zou de heer Bergmeyer willen weten of er reeds plannen zijn voor woningbouw in samenwerking met de „Bouwkas dei Ver. v Nederlandse gemeenten". De voorzitter zeide, hierop in een volgende vergadering te zullen ant woorden, nadat de heer Veen het gesprokene door de heer Berg meyer had ondersteund. De heer Blansjaar wees op het ge vaar voor de kinderen aan de Wyt- tenbachweg, wanneer daar de nieu we school in gebruik wordt geno men. B. en W. zullen e.e.a. bezien. VUf en twintig jaar achtereen heeft de heer J. J. Boerakker gewerkt bij de afdeling expeditie van Vroom en Dreesman te Leiden. Hedenmorgen was er een kleine adempauze voor hem. Hij werd het middelpunt van een huldiging, die het hele personeel hem bereidde op de afdeling heren- confectie. Namens het personeel sprak daar de bedrijfsleider, de heer G. M. Gribnau, die de zilveren jubilaris uit naam van het gehele personeel een fauteuil aanbood. De heer W. A. H. Mulder, assistent chef van de expeditie sprak woor den van hulde uit naam van de col lega's van de expeditie. Hij bood de heer Boerakker een rookstandaard aan en om de gaven compleet te maken een kist sigaren Sigaren kwamen ook van de collega's van de meubelafdeling, die de feesteling hun hulde betuigden bu monde van de heer J. Innemee die een vlot ge dicht improviseerde. Vele bloemstuk- bijeenkomst met leden van de direc tie in de lunchroom op het dakterras, door de adjuct-directeur, mr. J. M. Kerckhoff, beoordeeld met een: „Het was uitstekend". Spr. prees de wij ze waarop de heer Boerakker gedu rende 25 jaar de zorg heeft gedragen voor alle goederen, die verzonden werden, vaak over de hele wereld. De jubilaris toonde zich daarbij een zorgzaam, vakkundig en bekwaam man, die dikwijls zelf het initiatief heeft moeten nemen om fouten in verpakking of begeleidende papieren te corrigeren. Eenvoud en zorg zaamheid zijn ook zijn persoonlijke trekken. Met zijn gelukwensen, mede namens de directie, overhandigde spr. de heer Boerakkei een geschenk onder couvert. Daarbij bleef het niet want Ook namens de Kon. Maat schappij voor Nijverheid en Handel, in welker kringen de verdiensten van de jubilaris waren doorgedrongen, reikte de heer Kerckhof de feesteling het getuigschrift voor 25 jaar trouwe diensten over, dat vergezeld ging van de bijbehorende legpenning en een draagmedaille Nadat men nog enige tijd in gezelligreid had doorgebracht, ken getuigden van de sympathie, die i werd de jubilaris naar huis gebracht, de collega's hebben voor de heer waar hem in de loop van de dag nog Boerakker en zijn werk. tal van collega's en kennissen kwa- Dat werk werd later, in intieme l men feliciteren. Voor de oprichting van de 146e Af deling van de Ned. Kath. Midden standsbond te Leiderdorp Zoeterwou- de H.R. waren girteravond pastoor Kouwenhoven en de he. en F. C. «'.e Hosson de doe. voorzitter, J. Bak ker de directeur van het bureau en de propagandist J. van Zonneveld aanwezig in een daarvoor belegde ver gadering. Na een kort openingswoord door de w.n. voorzitter d» heer Vinkesteyn sprak pastoor Konwenhoven zijn vreugde er over uit, wanneer tot op richting van een afdeling zou wciuen besloten. Hij verwachtte dat wanneer een goede verstandhouding zou wor den gekv eekt er een bloeiende afde ling het resultaat zo* kunnen zijn. De directeur van hel Bureau, de heer Bakker, dankte de pastoor voor de vriendelijke woorden waarmede de oprichting van deze afdeling werd begroet, en gaf daarna een duidelijk antwoord op de vraag „Heeft de MiJ denstan.4 nog een toekomst". Spr. wees daarbij op de veelheid van be langen en zaken waarbij de midden stand besrokken wordt, en daarom is het van zo'n groot belang, dat allen meestrijden voor de belangen van uw gezin, van uw stand en van de Ned. Volksgemeenschap. Wanneer in een goede geest wordt samengewerkt dan zullen er zeker goede en prettige re sultaten te bereiken *ijn. De heer C. Paardekcoper Jr. die met de heer v. d. Krogt als vertcen- woordigers van de afd. Dorp aanwe zig was, verzocht hij de gelukwensen, ook van het Dioc. Bestuur aan zijn vader, d heer C. P. J. Faardekooper. te willen overbrengen hij zijn benoe ming tot Ridder in de orde van Oran je Nassau, welke onderscheiding 'ïem was verleend mede ook door zijn werk voor de Middenstand. De heer v Zonneveld die de vo ï- besprekingen had medegemaakt ver zocht de heer Bakker nog eens dui delijk, het onderscheid te willen be lichten tussen vak- en standsorgaai- satie. Met een zekeri schroom kwamen daarna de vragen los, waaruit de on- clusie getrokken kon worden, dat de oprichting wenselijk en mogelijk vas wanneer enkele mensen zich beschik baar wilden stellen om zich hiervoor te geven. De hulp van de Propagan dist, he* Bureau en het Dioc. Bestuur wprd hun i" ruime mat» toegezegd. Bij acclamatie werden de heren J Vinkensteyn, J. Kok en Th. de Boer als voorlopig bestuur aangewezen Met grote meerderheid van stemmen werd de heer Vinkensteyn df voor zitter van deze nieuwe afdeling Dour pastoor kouwenhoven werd medege deeld, dat kapelaan Keesen als gees telijk adviseur zou optreden Op veler verzoek zal de heer Kluiters het nog jeugdige bestuur zo nodig de helpen de hand bieden. De Dioc. voorzittei d» heer de Hos son, installeerde het nieuwe bestuur en wees daarbij op de beweging van de tijd, welk» ook voor de midden stand van zo groot belang is. Tracht een goede geest te kweken blijft voorlichting vragen en geven, het vormende v/erk is zeer belangrijk ook voor een kleine afdeling. Tenslotte wees de heer v. Zonne veld op de bedevaart van de midden stand naar Heilo op zondag 14 juli a.s. waarvoor men zich alsnog kan opge ven. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Donderdag 28 Mei 1859. Leyden Uit het gemeente verslag; Medische politie tot het verslag der comm. van geneesk. toevoorzigl blijkt, dat in het vo rig jaar zijn aangegeven. 59 lij ders aan ware en 33 aan gewij zigde pokken. Uit de sterflijs ten blijkt, dat overleden zijn 1223 personenvan welke een vierde gedeelte den ouderdom van één jaar nog niet had be reikt. In het Caecilia gasthuis zijn verpleegt 728 zieken. In het nosocomium academicum (het toenmalige academisch zieken huis) zijn verpleegd 352 perso nen. Ouders doodden hun vijf baby's Rechtzittjng begonnen Voor de rechtbank te Rotterdam Is vanmorgen de behandeling begon- nen van de zaak tegen de 36-jarige loodgieter G. C. S. uit Rotterdam en diens 35-jarige echtgenote L. M. M. N. Zij moeten terecht staan omdat zij vijf van hun pasgeboren kinderen resp. in 1951, '52 '54, en '58 onmid dellijk na de geboorte van het leven zouden hebben beroofd. Op vragen van de president ant woordden man en vrouw, dat zij bij de laatste vijf gevallen an zwanger schap de af-.praak hadden gem akt, dat het kind niet in leven mocht blij ven. Er erd geen enkele voorl*erai- ding getroffen en evenmin verl s- kundige of medische hulp ingeroe pen. De man I a dit laatste wel en kele keren willen doen, maar had dit nagelaten omdat de vroftw wei gerde. Uit een langdurig vehóor van de getuigen-deskundigen over het laat ste geval bleek, fat de patholoog-ana tomen dr J. Zeld°nrus en C. B. F. Daamen van mening verschilden jver de doodsoorzaak van het kind. il- gens het oordeel van de laatste kon de baby zjn overleden vorrdat de door zijn collega geconstateerde ver stikkingsdood was ingetreden. Hier na werd de zitting voor korte tijd ge schorst Daders van overval fe Amsterdam voor rechter Vanochtend is voor de rechtbank te Amsterdam de behandeling begonnen van de strafzaak tegen de 26-jarige automonteur H. B. en de 23-jarige monteur G. J. beiden uit Amsterdam en beiden sedert 22 december j.l. ge detineerd wegens de door hen op 17 december j.l. gepleegde overval aan de Kruislaan te Amsterdam, waar zij de toen 20-jarige Gerrit Pfrommer uit Harderwijk met revol verschoten levensgevaarlijk ver wondden. Als een menselijk wrak strompelde om half tien het thans 21-jarige slachtoffer van de overval, die als getuige werd gehoord, steunend op een wandelstok, binnen. Het mag een wonder heten, dat hij het leven er afgebracht heeft. Rooie Henk (zoals de oudste ver dachte wordt genoemd) en Zwarte Gerrit (de bijnaam van de jongste), door de goede \oeding in de gevan genis aanzienlijk dikker geworden dan zij een half jaar geieden waren, traden nerveus en met hun figuur geen raad wetend voor le groene tafel orn door de phesident verhoord te worden. Naar men zich zal herinneren was de kleine Gerrit Pfrommer op de be wuste woensdagavond in december omstreeks zes uur per auto uit Har derwijk vertrokken om in Amstel veen een bezoek aan zün meisje te brengen. Bij Hoevelaken stonden de twee verdachten te 'iften Pfrommer was gestopt, de twee mannen hadden hem gevraagd of zij ..aar Amsterdam konden meerijden, hetgeen de be stuurder goed vond. Rooie Henk stapte achterin, terwijl Zwarte Ger rit naast de bestuurder plaats nam. Het slachtoffer zelf, lichamelijk, maar ook geestelijk de aanslag nog lang niet te boven, gaf vanochtend als eerste getuige zijn visie op wat daarna was gebeurd. (Morgen vervolg) LEIDERDORP Raadsagenda. In de raadsvergade ring van 29 mei 's avonds 8 u. zal be- dag 29 mei des avonds 8 uur zal be handeld worden: onderzoek geloofs brieven nieuw raadslid; verkiezing wethouder in de vacature van de heer C. Broxterman; voorstel onder handse aanbesteding van aanpassing der riolering gedeelte Hoogmadese- weg aan het centraal rioleringsplan voorstel onderhandse aanbesteding van verbeteringswerken aan de Hoog- madeseweg; voorstel verpachting los land achter alg. begraafplaats; voor stel verlening duurtetoeslag over '59 aan het daarvoor in aanmerking ko mende gemeentepersoneel; voorstel subsidiëring van diverse verenigin gen; voorstel intrekking v. h. raads besluit betreffende verkoop van grond aan de Bouw- en Handeimij J. J. Berghout n.v. te Rotterdam; voorstel benoeming lid, tevens voor zitter Bur. Soc. Zorg; voorstel het huren^van twee leslokalen v. h. oude gebouw der Chr. Nat. school ten be hoeve van de W. de Zwijgerschool; voorstel vaststelling van een herzie ning v. h. uitbreidingsplan in hoofd zaak; voorstel voorlopige goedkeu ring plan tot onteigening bouwgrond; voorstel opschorting aflossing ver leende voorschot, voor de jaren 1959, '60 en '61, door de woningstichting Patrimonium.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2