3)e C<2id6e(Eoii^cmt Dulles in Washington ten grave gedragen De koude oorlog was vergeten RAKET MET APEN DE LUCHT IN Koppen bijeen in Washington Belangstelling uit alle delen der wereld Russin vraagt asiel Eisenhower verzamelt zijn gasten Rendez-vous Albanië in Gouden KABO-kelk geschenk aan Paus KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 28 MEI 1959 50ste JAARGANG No. 14721 Directeur: C. M .v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p.w., f2.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Eenheden van leger, marine en luchtmacht en andere militaire dien sten marcheerden voor de affuit naar de grafplaats, het hoogste pun{ op het kerkhof vanwaar men uitziet op de Potomacrivier en de hoofdstad. Na een eenvoudige plechtigheid bij het graf werden kanon- en ge weerschoten afgevuurd. Het militaire escorte vouwde de vlag, die de kist gedekt had, op en overhandigde deze aan mevrouw Dulles, die haar zal bewaren. Tenslotte betuigden de president en mevrouw Eisenhower hun deel neming aan mevrouw Dulles voordat deze het graf verliet. In een sobere maar indrukwekkende plechtigheid is gisteren het stoffelijk overschot van de vroegere minister van Buitenlandse Zaken der V. S., John Foster Dulles, ter aarde besteld. Van heinde en ver waren ministers en staatslieden gekomen om de overledene de laatste eer te bewijzen en zelfs de koude oorlog werd een ogenblik vergeten. Onder de buitenlandse deel nemers aan de begrafenis waren twee regeringshoofden, de Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, en de Australische premier, Menzies, een aantal ministers van Buitenlandse Zaken, onder wie dr. von Brentano (West- Duitsland), dr. Figl (Oostenrijk), Wigny (België), Couve de Murville (Frankrijk), Selwyn Lloyd (Engeland), Foejiyama (Japan), Pella (Italië), Zorlu (Turkije), Gromyko (Rusland) en mr. Luns, die tevens voorzitter van de Navo is. Enkele regeringen werden niet ver- Dulles werden tijdens de dienst geen tegenwoordigd door haar ministers toespraken gehouden, van buitenlandse zaken, maar door. Tijdens de dienst, die een half uur andere leden van het kabinet. Me- duurde, zat de Russische minister vrouw Tsjiang Kai-Sjek, de echtge-van buitenlandse zaken, Gromyko, note van generaal Tsjiang Kai-Sjek, naast de secretaris-general van de vertegenwoordigde nationalistisch NAVO. China. Tot de aanwezigen behoordenNa de eenvoudige Prebyteriaanse asiel te vragen, verder de secretaris-generaal van de J dienst volgde met groot seremonieel j V.N., Hammarskjoeld, en de secre-1 de begrafenis in de nabijheid van het Enige uren tevoren was haar echt- taris-generaal van de NAVO, Paulgraf van de onbekende soldaat op de genoot, kapitein Alexander Dimitrief Hma rlnrlpn ppn 7waarnPW0n(jp Henri Snaak. I glooiende heuvels van het. nationale Der vlieetnie naar Moskou vertrok- uuuc,,l De 35-jarige Nina Dimitrief, echt genote van adjunct-marine-attaché van de Sow jet-Russische ambassade jren beeld van de uitvaart van John Foster Dulles in Washington. Militairen, afgevaardigden van alle onder- te Londen, die sinds zaterdag j.l. was delen van leger, vloot en luchtmacht, dragen de kist, welke is bedekt met de Amerikaanse vlag, van de verdwenen, heeft zich woensdag naar het Britse ministerie van buitenland se zaken begeven, waar zij een on derhoud gehad heeft met twee leden van het Russische ambassade-perso- I neel. Daarna besloot zij in Engeland Bethlehem-kapel naar de grote kathedraal van Washington voor de uitvaartdienst. Sportvliegtuig neergestort Henri Spaak. glooiende heuvels van het nationale kerkhof van Arlington. De grote Presbyteriaanse kerk te! Meer dan 200 auto's volgden de Washington was bijna geheel gevuld [lijkwagen op zijn weg door het Rock met genodigden en officiële fuoctio- Creek Park en langs de straten, die narissen. Vooraan waren speciale de overledene vroeger dagelijks ging plaatsen voor president Eisenhouwer, I Van zijn huis naar het departement, mevrouw Dulles en andere verwan-Duizenden stonden langs de weg. ten van de overledene. Bij de hekken van het kerkhof Mevrouw Dulles en haar drie kin- werd de kist overgenomen door een deren kwamen in de kerk kort voor-1 affuit, die getrokken werd door zes dat de dienst begon. Even tevoren I paarden, waren de president en mevrouw Eisenhouwer met hun zoon John ge arriveerd. Bij de mahoniehouten kist, die be dekt was met de „stars ans stripes" stonden erewachten. In de omgeving waren kransen van anjelieren, gla diolen, en rode rozen gelegd. Op speciaal verzoek van mevrouw per vliegtuig naar Moskou vertrok- eVolgens het Britse blad „DailyHedenmorgen om 10.10 uur is door Mail" werd kapitein Dimitrief om po- °nb®kende oorzaak Piper p*cef litieke redenen onder arrest geplaatst de PH-NFE, eigendom van de N.V. in de Russische ambassae. Hij zou Aero Limburg, bestuurd door de woensdagmiddag onder geleide van sportvlieger P. O. Gilissen uit Maa^- twee mannen van de Russische staats- tocht, plotseling neergestort ten zui- veiligheidsdienst naar de luchthaven den van het vliegveld Beek in Lim- van Londen zijn gebracht, vanwaar burg- De PH-NFE was de lucht in- hij met een Russisch passagiersvlieg- nLLh„: tuig is vertrokken. Koninklijke verhuizing lam te verhuizen en het paleis te Laeken aan zijn zoon, koning Bou- dewijn, over te laten, illustreert de aard van de moeilijkheden, welke in België gerezen zijn tussen een groot deel van het volk en het hof. Reeds geruime tijd smeulde er een latent misnoegen over het feit, dat de jonge koning Boudewijn zich zo weinig spontaan gedroeg, dat hij een soort kluizenaarsleven leidde en zich teveel terugtrok binnen de 0 grenzen van het gezin van zijn vader, koning Leopold. Men vermoedde, dat koning Boude wijn zich in zijn hart nooit had neer- gelegd bij de z.i. onrechtvaardige men in Genève de weerslag van troonsafstand van zijn vader en datDulles' dood zal ondervinden, ant- deze nog altijd veel te veel invloed woordde minister Luns ontkennend, het regeringsbeleid Informele politiek Nu er zovele kopstukken der in ternationale diplomatie in Washing ton aanwezig zijn, zou naar ver luidt president Eisenhower van daag een diner willen organiseren voor alle ministers van buitenlandse zaken, waarbij ook bondskanselier Adenauer en premier Menzies van Australië aanwezig zouden zijn. Ook Gromyko zou dus aanzitten aan deze maaltijd. Donderdagochtend zou president Eisenhower in het Witte Huis met de ministers van de Grote Vier over Berlijn en Duitsland beraadslagen, aldus een bekendmaking van het Witte Huis. Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland verklaarde woensdag na zijn bezoek aan president Eisen hower te geloven, dat de Geneefse conferentie „tot iets" zal leiden. Minister Luns achtte het nog te vroeg voor kansberekeningen over Genève. Gevraagd of hij gelooft, dat New York in de erezaal van het vliegveld de pers afweerde. Gevraagd naar zijn mening over Dulles, antwoordde Gromyko: „Ik geloof toch echt niet, dat dit het ge schikte moment is om een politieke verklaring af te leggen". uitoefende van zijn zoon. Het misnoegen daarover werdde zer dagen acuut, toen een ander lid van de koninklijke familie, kroon- De Russische minister-president Chroesjtsjef, heeft woensdag te Scu tari in Albanië nogmaals kritiek ge oefend op Italië en Griekenland. Italië handelt heel onverstandig door de Verenigde Staten gebied voor de aanleg van lanceerbanen voor raketten ter beschikking te stel len. Italië komt hierdoor in groot ge vaar. In het geval van een aanval op de Sowjet-Unie zullen de Russen in de eerste plaats proberen de lanceer banen voor raketten te vernietigen. Deze bases liggen niet in verlaten ge bieden maar in streken waar men sen wonen, aldus Chroesjtsjef. der van de training van de parachu tisten, welke training geconcentreerd is op het vliegveld Beek. Behalve de bestuurder waren in het vliegtuig ge zeten de chef-instructeur, de heer H. Plaizier, en twee leerling-parachu tisten. ZE BELANDEN IN DE OCEAAN Van de Amerikaanse raketbasis te Cape Canaveral is donderdag een Ju- piter-raket met twee levende apen gelanceerd. Vijf minuten na de lancering werd officieel bekend gemaakt, dat de start goed gelukt was. Waarnemqfs kon den de- raket, die om 2.35 uur plaat selijke tijd de lucht in ging, gedu rende drie minuten volgen. Het is de bedoeling, dat de neus- kegel, waarin de twee apen Zitten, J na verloop van vijftien minuten in De 38-jange sportvlieger Gilissen, de Oceaan belandt, waar schepen in 34-jarige H. Plaizier en een der leer-,t doelsebled gereed liggen om hem ling-parachutisten werden bij het te sporen> ongeluk gedood. De andere leerling- parachutist is zwaar gewond. werking, en schimmelkiemen en eistof ter bestudering van de wer king der straling en gewichtloosheid op celdeling en vruchtbaarheid. Neuskegel opgevist. Later is gemeld, dat de neuskegel uit de Atlantische Oceaan is opge vist. Legerfunctionarissen verklaarden later dat de apen nog in leven wa ren kort voor de neuskegel in de oceaan viel. De raket werd om 08.35 uur Ne derlandse tijd afgeschoten. De neus kegel is om 10.07 uur Nederlandse tijd opgevist. oammer bestaat uit 10 pagina's Het doelgebied ligt op circa 2.400 k.m. ten zuidoosten van Florida, mid den in de Atlantische Oceaan. Het zal wel enkele uren duren voor men de neuskegel met de twee apen „Able" en Baker", zal hebben opge spoord. „Able" is een z.g. Rhesus-aapje van circa drie kilogram. „Baker" is een eekhoornaapje van nog geen half ki- Tijdens de algemene audiëntie m i0gram. de St. Pieter te Rome heeft de voor- Zij zijn verbonden met instrumen- zitter van de Kath. Bond van Over- ten, die hun reacties, ademhaling, heidspersoneel, de heer A. Weyters, temperatuur, hartslag en bloeddruk aan paus Johannes een gouden kelk meten. Vooral hun reacties tijdens de aangeboden( welke bestemd is voor negen minuten van de reis, dat de I demissie). [werking van de zwaartekracht nietl De KABO maakt een tien-daagse merkbaar is, zijn belangrijk, pelgrimsreis ter gelegenheid van het i in december hebben de Amerika- 50-jarig bestaan van deze bond. Er j nen een proef genomen met een aap- j nemen 285 leden deel. i je, „Gordo", dat toen echter niet te- i Kardinaal Giobbe heeft voor alle ruggevonden is. deelnemers een H. Mis opgedragen Een woordvoerder van de NASA en de voorzitter en zijn echtgenote (het Amerikaanse bureau voor lucht- i en enige andere personen in audiëntie en ruimtevaart) verklaarde donder-1 ontvangen. De Chinese minister van defensie, maarschalk Peng Teh-Hoeai, wordt al erkende hij dat men zijn inspira tie en ervaring zal missen. „Ik heb op het ogenblik niets zeggen". Dat waren de lakonieke vandaag eveneens in Albanië ver woorden, waarmede de Sowjet-Rus-1 wacht, zo heeft het Albanese pers prins Albert, plotseling zijn verloving j sische minister van buitenlandse za- bureau Ata woensdag bekend ge- bekend maakte met een Italiaanse ken, Gromyko, bij zijn aankomst in I maakt. Het bezoek valt samen met dat prinses. Op zichzelf was daar niets op i tegen, maar hij had de regering daar-1 over moeten raadplegen. Nog erger i werd het toen bekend werd, dat men de Paus verzocht had het huwelijk van de kroonprins in te zegenen. De Belgische wetgeving schrijft voor, dat het burgerlijk huwelijk moet1 plaats vinden vóór het kerkelijk hu welijk en van een kroonprins ver wacht men, dat zijn huwelijk zal plaats vinden in België zelf. Nu is een huwelijk door de Paus ingezegend of ficieel tevens een burgerlijk huwe lijk, want Vaticaanstad is een soeve reine staat en daar bestaat geen splitsing tussen een burgerlijk en een kerkelijk huwelijk. Nu men de Paus eenmaal gevraagd heeft en deze heeft toegestemd kan men de aanvraag niet meer intrekken, terwijl van de andere kant van de Paus niet ver wacht kan worden, dat hij een hu welijk sluit, dat alreeds (althans bur gerlijk) ergens anders gesloten is. Men had dat van tevoren moeten be denken en moeten regelen. Nu dat niet gebeurd is, krijgt koning Leo pold de schuld, want het wordt aan hem toegeschreven, dat de regering opnieuw gepasseerd is. Zodoende is een pijnlijke situatie ontstaan, welke koning Leopold er ten slotte toe gebracht heeft om voor de tweede maal het veld te ruimen. Eerst deed hij afstand van zijn troon, thans van zijn paleis. Vermoedelijk is dit besluit een wijs besluit, want zelfs indien alle geruch ten onwaar zouden zijn, is het toch raadzaam de aanleiding daarvan weg te nemen. De dieper liggende oorza ken verdwijnen daar echter niet mee. van de Sowjet-premier Chroesjtsjef en diens minister van defensie, maar schalk Malinofsky. De Oostduitse premier, Otto Gro- tewohl, vertoeft op het ogenblik ook in Albanië. dag, dat er geen plannen bestaan om een aardsatelliet met apen er in te lanceren. Onderzoek op dat terrein doet de luchtmacht vanaf de basis Vandenberg in Calnifornië De lucht macht is van plan vier muizen met een „ontdekker"-satetlliet in een baan om de aarde te brengen en weer te rug te laten keren. De vorige week zou* een proef worden genomen, doch die moest wegens slecht weer wor den uitgesteld. De neuskegel van de Jupiter bevat voorts biochemisch materiaal, als cel- lencultures van gist, mais, larven van de fruitvlieg en menselijk bloed, voor de bestudering van de stralings- Iets zachter Woensdag heeft H. M. de Koningin op het paleis Soest dijk gouverneur Speekenbrink en zijn echtgenote, als mede de gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen, de heer Lampe ontvangen. Bij deze gelegenheid werd H. M. de Koningin een aantal lijsten met handtekeningen van scholieren van de Nederlandse Antillen aan geboden, als een huldeblijk bij haar vijftigste verjaardag. (Medegedeeld door het KNMI. J Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) VERANDERLIJK Veranderlijke bewolking met slechts enkele verspreid voor- komende buien. Zwakke tot ma- tige wind tussen noordwest en zuidwest. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 29 Mei: zon op 04.30; onder 20.45; maan op 01.11; onder 12.24. Hoogwaterstanden 29 Mei: v.m.8.36; n.m. 9.09. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. geheel bew. 6 c. licht bew. 7 zwaar bew. 10 half bew. 11 zwaar bew. 9 zwaar bew. 9 regenbui 8 geheel bew. zwaar bew. 7 zwaar bew. 7 licht bew. 11 licht bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt half bew. zwaar bew. geheel bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. 10 HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN De noordelijke tot noordwestelijke LONDEN stroming van koude lucht is zwakker AMSTERDAM geworden, doordat het hogedruk ten BRUSSEL westen van Schotland zich naar het LUXEMBURG westen terugtrok en de depressie bij PARIJS de Baltische staten zich over Rusland BORDEAUX naar het oosten verwijderde. Boven GRENOBLE de Britse eilanden bevindt zich een NICE frontenstelsel, dat zachte lucht insluit BERLIJN en dat behoort bij een zwakke sto- FRANKFORT ring bij Schotland.Deze storing ver- MüNCHEN plaatst zich in zuidoostelijke richting ZURICH naar Zuid Noorwegen. Ten gevolge GENèVE hiervan zal de bewolking weer toe- LOCARNO nemen, terwijl verder plaatselijk wat WENEN regen of motregen kan vallen. De INNSBRUCK wind krimpt naar westelijke richtin- ROME gen, maar blijft zwak. De tempera- AJACCIO turen bereiken daarbij iets hogere ALGIERS waarden dan vandaag.. In de lucht drukverdeling boven de oceaan ko men enkele wijzigingen, die van be lang kunnen zijn voor het weer op langer termijn. Zo daalt de luchtdruk bij IJsland en wordt de stroming in door langzaam aan de baan vrijkomt Voor zijn hond is iedere man een Na- de hogere luchtlagen zonaal, waar- poleon; vandaar dat honden altijd zo voor depressies, die naar Noord-Eu- populair zijn geweest, ropa zullen gaan koersen. Aldous Huxley. 18 Korreltje

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1