Protesten tegen zandzuigplannen in Haarlemmermeer en Noordwijkerhout Jaarvergadering van jubilerende ,Sl. Chrisioffel' Peek&Cloppenburg Gemeenteraad van Zwammerdam DINSDAG 26 MEI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Vrees voor verzilting van goede bollengronden KVOB zal zich binnenkort uitspreken over al ot niet uitbreiden van areaal De katholieke bollenkwekers ver enigd in de KVOB zullen binnen kort in vergadering bijeen worden geroepen. Men wil nl. snel zijn stand punt laten horen inzake het areaal voor volgend jaar. Moet dat uitge breid worden of niet? Uiteraard of er bollen te veel of tekort zullen zijn, daar kan geen mens nu wat zeggen. De heer Nijssen wilde de leden er toch op attent maken, dat in het PVS verleden jaar is gesteld, dat men zich niet moet laten beinvloeden - Z.H.I1 ilic U JUUC t 1HLC11 UC111V1UCUCI1 h«"Hh"T\'n JSÜ* door een momentopname of dooreen woord, maar op voorstel van kring Bollenstreek-Midden zal men gebruik maken van het recht om als vrije organisatie zijn stem te laten horen. Dan weet „Den Haag" op tijd welke wensen er onder het vak leven. Dit besluit werd genomen tijdens de ledenvergadering van de KVOB, die gisteren in De Leeuwerik te Haarlem werd gehouden. Voorzitter Ant. Nijssen moest tot zijn spijt mededelen, dat de CAO nog niet is goedgekeurd. Het loon van 74.per week voor de vakarbei ders wil het College van Rijksbe middelaars teruggebracht zien ƒ72.De voorzitter vertelde, dat men van industriële zijde bezwaren had gemaakt tegen deze lonen. Van de zijde van de KVOB is des tijds het initiatief genomen om te komen tot goedkope systeembouw voor bollenschuren. Meende men aanvankelijk dat het ontwerp ge schikt was voor de kleinere bedrij ven, in de praktijk is gebleken, dat het meer geschikt is voor de grote en middelgrote bedrijven. Voor de kleine bedrijven wordt nu een ander ontwerp uitgewerkt. De heer Nijssen deelde mede, dat men zal protesteren tegen het voornemen om in de Haarlemmer meer een meer te gaan zuigen van ruim 60 ha en in de Oosterduinen bij Noordwijkerhout een meer van ruim 30 ha. Deze meren zouden het gevaar van verzilting in de bollenstreek vergroten. Van de afd. Noordwijkerhout was het voorstel binnengekomen om de huur en verhuur van teeltbewijzen soepeler te maken en de mogelijkheid open te stellen deze voor meerdere jaren te huren en verhuren i.v.m. de ontwikkeling in de Euromarkt. De vergadering ging met dit voorstel op aanraden van het hoofdbestuur niet accoord. Wel zal men op advies van de afd. Noordwijkerhout stappen gaan ondernemen om te voorkomen dat bij verkoop van grond registra tierecht verschuldigd is over de bol len, die op dat land staan ook al zijn die bollen helemaal niet in de koop prijs inbegrepen. De afd. Hem-Venhuizen stelde voor het teeltrêcht van tulpen uit te brei den met 5%. Men sprak hier uitvoe- „Sint Christoffel", de katholieke vereniging van handelsvertegen woordigers, handelsagenten en ver zekeringsinspecteurs, houdt gewoon lijk te Utrecht de jaarvergadering, maar deed dit zaterdag bij uitzon dering te Rotterdam, nu de afdeling aldaar 60 jaar bestaat en daarom feest viert. De algemene voorzitter, de heer P. J. M. de Graaf, wees hier in zijn openingsrede op. Vervolgens gaf hij een overzicht over wat er in de laat ste tien jaren al dan niet is b ereikt, memoreerde voorts het ontstaan van nieuwe artikelen door nieuwe grond stoffen als plastic en kunstvezels en de ontwikkeling in de electro-tech- nische branche en duidde mede in verband daarmee op de noodzaak van een goed geschoold korps van handelsvertegewoordigers voor het bedrijfsleven. Volgens spr. geeft ver der de stiching van de vaktontwik- keling verzekeringsbedrijf overduide lijk aan, wat samenwerking tussen werknemers- en werkgeversorganisa ties op het terrein van de vakontwik keling vermag tot stand te brengen. Naar aanleiding van door de af deling Heerlen gemaakte opmerkin gen stelde het bestuur zich op het ng over, ook al meende het hoofd- standpunt, dat het niet op het ter- bestuur dat men niet op de zaakrein van de vereniging ligt nieuwe vooruit moest lopen. Het was de vormen van verkoop, zoals de post- heer Witteman van de Kring Bollen-orderbedrijven, af te remmen, best gewas in een bepaald jaar door het feit. dat een bepaald land in een bepaald jaar wat minder af neemt. Men wil daar, dat men de zaken groter ziet en los van de gang van zaken in het lopende jaar, om dat één jaar nooit een basis kan vor men. Toen de afd. Hem. Venhuizen het voorstel introk was de keus niet moeilijk toen de leden werd gevraagd of men op korte termijn opnieuw bij elkaar zal komen om zich uit te spreken voor of tegen uitbreiding. Vrijwel alle aanwezigen waren voor het spoedige bepalen van het stand punt, ook al omdat het seizoen prao een tulp: de rode darwinhybride Köl- ner Dom van J. Jonkheer Zn., Noordwijkerhout. Dat zal stellig de hekkesluiter wel zijn. A. Twaalfho ven, Akersloot, toonde de decoratieve Allium Karataviense en de roserose allium Ostrowskianum en de boeien de pluimhyacint Muscari plumosa. P. Nijssen Zn, Santpoort, etaleerde een trits nieuwe Hollanse irissen, die we nog wel eens terug zullen zien. Het Proefstation v. d. Bloementeelt te Aalsmeer liet tenslotte zien dat men lilium Regale niet te vroeg moet rooien en niet te vroeg moet planten, een vergadering wil men als bloemkweker goede re sultaten boeken. tisch weer voor de deur staat en men over een maand of daaromtrent bijna niemand meer krijgt. Het gevaar van de buitenlandse culturen kwam ook nog ter sprake en men stipte o.a. aan, dat tulpen soorten als Lustige Witwe en Pro minence, die hier nu zo duur zijn, die hoge prijzen niet hebben te dan- ken omdat de Duitse broeiers ze zo j waarvan 2 voorwaardelijk, heeft de HONDERD PROCENT BOETE VOOR TE LAGE BELASTINGAANGIFTE Vier maanden gevangenisstraf, graag in hun kassen hebben, maar officier van justitie vanochtend ter omdat men ze ginds opplant en voort van de economische politiè- gaat kweken. rechter te Amsterdam geëist tegen Aan het slot werd een motie van drie firmanten van een door hen zelf de afd. Noordwijkerhout voorgelezen opgebouwd bedrijf, die erkenden, dat i.v.m. de plannen om een meer te zuigen in de Oosterduinen te Noord wijkerhout. Men wil met de meeste klem protesteren tegen deze plannen. Van de zijde van de gewestelijke raad van het Landbouwschap zal men bezwaren maken tegen de plan nen om een meer te zuigen in de Haarlemmermeer. In beide gevallen zal goede bollengrond verloren gaan en wordt het gevaar op verzilting vergroot, wat men een aanslag op het voortbestaan van de bloembollen cultuur noemt. 60-jarig bestaan streek centrum, die betoogde dat de KVOB als vrije organisatie heus nietj behoeft te wachten tot de PVS om| advies vraagt. Laten we zelf het ini tiatief nemen. „Dat is een van de weinige vrijheden, die ons in de PBO nog is overgebleven". De afd. Hem en Venhuizen wilde <üe kwekers, die nog geen 75% van hun teeltrecht benutten, uitsluiten van een uitbreiding. Daar was de heer Witteman fel tegen. Wat hebben deze mensen misdaan, dat men het hun niet wil geven? Ze dienen in ieder geval te voren te weten, dat men niet deelt in de uitbreiding als men geen 75% van zijn teeltrecht benut. Het kan het gevolg zijn van een toevallige omstandigheid men onder de 75% blijft. De voorzitter was het met de heer Witteman eens, dat men niet be- Het jaarverslag maakte melding Leiden, 26 mei 1959 Tot onze verbazing lazen wij in uw nummer d.d. 25 mei, dat u de zojuist geopende R.K. zeilschool, in de ge meente Alkemade, de tweede R.K. zeilschool in Zuid-Holland noemde. Uit het mei-nummer van „de Rug zak", het maandelijkse mededelingen blad van de K.V.C., Katholieke Va kantiehuizen en Jeugdherbergen Cen trale. is ons echter bekend, dat er reeds enige tijd te Oude-Wetering, TT ,T_, |P SUS .«ww «w- aan **et Braassemermeer, een R.K. hoeft te" wachten tot"*hêt PVS "de zeilschool bestaat, „de Meerkreuk" Wat lezers schrijven mening van het vak vraagt. Hij achtte deze vergadering echter niet geschikt om een uitspraak te doen. Uit de vergadering gingen stem men op, dat men beter kon wachten totdat men de zaak beter kon over- - zien. Hoe de handel zal verlopen en genaamd, onder auspiciën van ge noemde K.V.C. De derde Zuid-Hollandse R.K. zeil school overigens succes toewensend, verblijven wij, hoogachtend, J. v. d. WESTEN J. v. d. HOORN. van de bijzondere aandacht, door „St. Christoffel" in het afgelopen jaar aan de Euromarkt besteed. Het aan tal leden steeg in dat jaar met 387 tot 2972 in totaal. De heren F. J. G. Werter te Utrecht, algemeen secretaris, en J. H. Hogema uit Leeuwarden werden in het bestuur herkozen. Weke'ijkse keuring in Haarlem zij in de jaren van 1952 tot 1957 een te lage aangifte hadden ingediend voor de inkomstenbelasting. Medegedeeld werd, dat de fiscus hun thans over vier jaren ieder een navordering van circa 65.000 had gezonden plus als straf een boete van 100 procent, dus per persoon nog een 65.000. Bovendien werden ze nu nog strafrechtelijk vervolgd. DE BANK OVERVAL TE MAASLAND De rechtbank te Rotterdam heeft vanochtend drie mannen, die in de nacht van 13 op 14 februari j.l. een mislukte overval op de bank van Maasland gepleegd hebben, conform de eis veroordeeld. vlot model in frisse kleuren - prachtige kwaliteit katoenen tricot. - Felisol, dus... kleurecht Speciale J.M. prijs 3 jaar (Advertentie) de diploma's uit. Het diploma werd behaald door: C. Th. Baars, B. Th. M. Clemens en J. A. J. Clemens te Abbenes; W. M. Tel te Heemstede, C. Alders, F. J. Boele, W. Th. M. de Boer, H. G. Duwel, M. De 26-jarige varensgezel J. V. uit F Mesman en M. M. J. Pieterse te Het was opnieuw iris wat de klok op de wekelijkse keuring in Haarlem wenste te slaan. Daar stond o.m. een prachtige collectie nieuwe baard- irissen van de fa. Veen uit Naarden met zeer grote bloemen en prachtige tinten. Al deze nieuwigheden waren uit Amerika geïmporteerd. We noe men o.a. de prachtige blauwe Pasha, de ongemeen fraaie Cordelia, lila met cap' rose vlag, de zeer aparte Constant j schie Zee alle opvarenden van het Wattez, rose met geel, de blauwwitte gezonken Deense schip „Oluf Sven Leiden kreeg drie jaar gevangenis straf met aftrek. De 35-jarige schoonmaker W. S. uit 's-Gravenhage kreeg twee en een half jaar gevangenisstraf met aftrek. De 44-jarige havenarbeider A. A. A. H. uit 's-Gravenhage, die in de auto had zitten wachten, kreeg een jaar gevangenisstraf met aftrek. KORTE golf Acht brandweerlieden en twee politiemannen hebben maandag zwa re verwondingen opgelopen, toen een brandweerauto op *veg naar Glusk in Zuidoost-Polen in volle vaart tegen een boom reed. Achter af bleek, dat de plaatselijke brand weer van Glusk alleen maar de brandsirene had laten loeien als eer bewijs aan eeï: overleden collega. Keizer Haile Selassie van Ethio pië zal van 7 tot 20 juli een officieel bezoek aan België brengen. Het Duitse vrachtschip „Horn- heeft maandag in de Caraïbi- White City en de goudgeel met oran je getekende Orange Creamo. Maas Van Stein, Hillegom, lieten ook een enorme groep Iris Germanica zien, naast vele bekende soorten in to taal prijkten er ruim dertig verschil lende variëteiten stonden er ook de zeer mooie paarse Minney Colquit, de bruinrode Red Ward, de „smoky" Grand Canyon met paarse tekening op bruine lip en aparte dofbruinrode Prairy Sunset. Een collecte nieuwe Hollandse iris- opgepikt. De bemanning van het Deense schip was in reddingsboten overgegaan kort voordat hun schip zonk. De oorzaak van de ramp is niet bekend. HILLEGOM DIPLOMA-UITREIKING R.K. TUINBOUWSCHOOL Vorige week vond de diploma-uit reiking plaats van de r.k. lagere tuin- sen die veel belangstelling trok was bouwschool in hotel Flora te Hille- die van D. v. Buggenum, Hillegom. gom. Na het openingswoord van de Een zaaisel met fors gebouwde en voorzitter van de commissie van toe- goed gevormde bloemen. Ludwig von zicht, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Beethoven, geel met blauwe vlag, Nispen tot Pannerden, burgemeester vonden we een der meest opvallende van Hillegom werden door een 4-tal uit de groep en ook Johann Strauss, J leerlingen enkele korte voordrachten wit met lichtblauwe standaard, Ri- gehouden, welke door de betrokkén chard Wagner, geel met witte vlag leerlingen uit onderwerpen van de en Chopin, geel met lichtblauwe vlag leerstof waren samengesteld, zagen er prima uit. De altijd boeien- I Hierna sprak W. Tel namens de de Sparaxis toonde P. Rumphorst, klasgenoten woorden van dank tot Uitgeest, verschillende variëteiten, waarvan de rode Fire King een der meest opvallende was. Interessant was de witte Anthericum van de fa. Hoogervorst uit Oegstgeest. Antheri cum is de zgn. berglelie die voorkomt in de Balkan-landen en in Klein- Azië. Het is een sierlijke vaste plant, die maar weinig wordt gekweekt. Blue Giant is en blijft een beste blau- de heer Schlaman, directeur van de tuinbouwschool, en bood hem een rookstandaard aan. Na de pauze reikte de voorzitter Hillegom; N. M. Baars, J. J. M. Berg man, L. D. van den Burg, A. H. J. Duineveld, J. F. Hogervorst, IJ. A. Kleijhorst, N. J. Reeuwijk, J. M. Schoone, W. Steenks en E. M. van der Zwet te Lisse; Th. A. Dobbe te De Zilk. VOORSCHOTEN Autotocht ouden van dagen. De 24e tocht zal plaals vinden op dins dagmiddag 23 juni a.s. Collecte van 813 juni. Aanmelding auto's: (Liefst vóór 9 juni) van bewoners van het gedeelte Ieidseweg vanaf de Hofweg, richting de Vink, en de Rijndijk bij de heer M. W. Meyer Rijndijk 68, van bewoners van het overige deel van Voorschoten bij de heer H. N. Muller, Schoolstraa 49. Aanmelding van Ouden van Dagen en Invaliden, uiterlijk 6 juni 1959 aan dezelfde adressen. Collecirices gelieven zich te vervoe gen bij mej. M. Eggink, Leidseweg 32. Brandweerwedstrijden. Zater dagmiddag 30 mei a.s. zullen in Voor schoten de provinciale brandweer wedstrijden worden gt ho-uden. Dit zijn de wedstrijden in de klasse IV, IVa en IVb. Deze wedstrijden begin nen om 1 uur 's middags én worden gehouden op Adegeest. In klasse IV zijn 13 deelnemers, allen gemeente lijke brandweerkorpsen. In klasse IVa komen 18 Bedrijfsbrandweer korpsen elkaar bekampen. In klasse IV komen 12 BB brandweerkorpsen uit. Om ongeveer 5 uur 's middags zal de prijsuitreiking plaats vinden. Gemeenteraad. De raad van de gemeente Voorschoten wordt voor een openbare bijeenkomst bijeenge roepen op vrijdagavond 29 mei a.s. des avonds om 8 uur. De agenda ver meldt: Ingekomen stukken en mede delingen. Het aangaan van een vaste geldlening ten bedrage van 210.208 Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare ULO. B. en W. stellen voor te benoemen mevr. Andriessen Eterman te Leiden. Wijziging van de destructieverordening voor de ge meente Voorscholen. Geldlening. De N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten heeft de ge meente een vaste geldlening aange boden van 210.200, Waarvan 133.200 zal dienen voor de financiering van de stichting van de r.k. school in de Vliet wijk en 77.000 vooi de financie ring van de uitbreiding van de school met de Bijbel. De looptijd van de le ning is 30 jaar, rente 4yx% per jaar. Aflossing in 30 zo veel mogelijk ge lijke jaarlijkse termijnen, aanvangen de 1 juni 1960. Vervroegde aflossing is in de eerste 10 jaren niet toege staan. LEIDSCHENDAM ARTI ET CHARITATI. De katholieke gemengde zangver eniging Arti et Charitati heeft na een lange tussenpauze weer haar melo- dieu-se klanken laten horen. Alvo rens de dirigent de heer J Woerde man de leiding op zich nam heeft de voorzitter van de vereniging, de heer C. Groenewegen, uitleg gegeven over de lange tijd waarin Arti vele moei lijkheden heeft moeten overwinnen. Het aantal zangers en zangeressen nam geleidelijk af waardoor de we kelijkse repetities niet meer tot haar recht kwamen. Het gevoig was dat ook naar een nieuwe dirigent moest worden uitgezien. Door de benoe ming van de heer Woerdeman zijn de moeilijkheden verminderd hoewel radio en televisie nog steeds rem mend werken. Arti is nu de moeilijkheden in vol doende mate te boven gekomen en als bewijs is het koor weer voor het voetlicht gekomen. De belangstelling was zeer bevredigend want de grote zaal van het patronaat was goed be zet. De avond werd ingezet door het kinderkoor „Klein Arti". De samen zang van de diverse liederen was bij zonder aardig zodat het kinderkoor door welgemeend applaus werd be loond. Het gemengde koor voerde daarna o.a. uit het Pelgrimskoor van Verdi, an der schonen blauen Donau van Strauss. De Twee Jagers van Blatt- macher en tot slot enige passages uit Die Jahreszeiten van Haydn. Met reden mag vermeld worden dat de prestaties van de vereniging weer op het oude peil zijn teruggekomen, zodat verwacht mag worden dat Arti weer tot grotere muzikale ontplooiing zal komen. Ook de Haagse accordeonclub Con Anima die tussen de zangnummers optrad werd herhaaldelijk door ap plaus beloond. Onder voorzitterschap van burge selecties waren van J. Boon, Boven- i 7 XJr^.n kar.npl ,n r. Ko.tpr „it kwam de raad van Zwammerdam bij- karspel en G. Koster uit dezelfde plaats. En dan was er zo waar nog Nieuwe regering voor het eerst bijeen Bij de rondvraag informeert de heer v. d. Vlist of er nog iets l$omt van de bouw van een postkantoor. De voorzitter zegt, dat de PTT maar niet tot een beslissing komt. Het oude gebouw is echter ongeschikt, terwijl de exploitatie veel te duur is. De heer van Wieringen wijst op de langdurige afsluiting van de Vinkebuurt. Voor het verkeer naar het dorp is dit be zwarend. De voorzitter zegt toe con- tact te zullen opnemen met Alphen De nieuwe ministerraad is maandagmorgen voor het eerst in de Trèvessaal te 's-Gravenhage bijeengekomen, dingnet in de Broekvelden en Vetten- aan den Rijn. Uit de ingekomen stukken blijkt, dat de verlichting aan de Zij dew eg in de Tempelpolder thans een feit zal worden. De kosten voor de vijf aan te brengen lichtpunten bedragen 3180. Naar aanleiding van een ver zoek van het bestuur van de Tempel polder om een bijdrage in de kosten van verbetering van de Zijdeweg gaf de raad als zijn oordeel, dat dit bil lijk is. De polderlasten ad. 100 HA zijn toch al heel hoog. Tot onderwijzeres aan de Openbare Lagere School (Kon. Julianaschool) wordt benoemd mej. D. T. Dering te Amsterdam. De salarissen van de ge meentewerklieden zullen worden ge wijzigd, terwijl zij tevens een duurte- toeslag krijgen. Bij de punten: aankoop woningen Kerklaan 5 t.m. 9 en woningbouw stelt de voorzitter voor in geheime zit ting te gaan. Als de openbare zitting wordt heropend blijkt de raad het eens te zijn geworden over de aan koop van gemelde woningen voor 16.000 en besloten te hebben tot de bouw van een complex voor ouden van dagen woningen. In het terrein ten ZW van de Bui tendorpstraat kunnen plm. 12 van de ze woningen worden geplaatst. Het ligt in de bedoeling het plan voor deze woningen in zijn geheel te laten ma ken door het architectenbureau van Donkelaar en Bodegraven te Woer den. De huur van de woningen zal plm. 12 bedragen. De woningen hebben een woonkamer, een slaap kamer en een logeerkamer, douche en bergruimte. Medewerking wordt verleend aan het tot standkomen van een waterlei- broek. De gemeente Reeuwijk gaat hier een waterleiding aanleggen :'n het kader van de „onrendabele gebie den". Zwammerdam garandeert een gedeelte van de opbrengst, per wo ning plm 70. De rentevergoeding van en aan het gemeentelijk wening- bedrijf wordt voor 1958 gesteld op 4!4%. De huren van de woningen Withen- luststraat en Vosholstraat worden de finitief vastgesteld op 11 per week. Voordat tot vaststelling van de ge meenterekening 1957 wordt overge gaan brengt de heer v. d. Vlist rap port uit namens de raadscommissie die deze rekening heeft nagezien. Het verheugd hem, dat er een behoorlijk batig saldo is, zodat ook voor de ko mende jaren daaruit geput kan wor den. Mede verheugend is dat dit jaar het tekort kleiner was dan voorheen. De toelichting van de commies ter secretarie de heer Melissant is door de commissieleden op prijs gesteld. Zonder hoofdelijke stemming wordt daarop de rekening vastgesteld met de volgende cijfers: Gew; dienst Ink. f 493.481.48, Uitg. 500.885.21, Kap. dienst Ink. 2.291.977.62. Uitgaven 3.429.799.46. Tenslotte wordt De heer Zwetsloot heeft onlangs ge reden achter de vuilniswagen van Zwammerdam. Steeds weer moest de koetsier van de bok om met een ha mer een en ander aan de wagen te herstellen. Het verwondert hem, dat het vrachtje in Zwammerdam is aan gekomen. De voorzitter zegt, dat B. en W. een eventueel herstel van de wagen al hebben besproken. Ook is wel ge dacht aan een gebruikmaken van de diensten van Alphen aan den Rijn en Bodegraven. Maar in verband met de nog steeds hangende grenswijziging is dit waarschijnlijk beter van niet. De heer Rijkaart bepleit 'n op rui me schaal helpen van aanvragers van premiebouw. De voorzit ter zegt, dat het aantal liefhebbers te Zwammer dam daarvoor niet zo groot zal blij ken, gezien het verleden. Wanneer over de Rijksweg zo'1 kunnen worden gebouwd verwacht de heer Rijkaart echter wel belangstelling. Voor bouw in de Vinkebuurt minder. Het algemeen gevoelen is, dat iede re medewerking moet worden ver leend en ook dat getracht moet wor den nu eindelijk eens een beslissing te verkrijgen inzake een nieuw uit breidingsplan voor Zwammerdam over de Rijksweg. De heer Edelman is mede van mening, dat voor het voortbestaan van Zwammerdam ver in twee gevallen een studietoelage sterking van de kom Zwammerdam toegekend in samenwerking met de provincie, groot elk 200 per jaar. nodig is. De heer Bisschop wijst weer eens op de slechte toestand van de Oud- Bodegraafseweg vóór de spoorbaan. De voorzitter zegt, dat hij via de prov. waterstaat nog eens zal trachten de polder tot onderhoud aan te sporen. Maar de polder geeft de schuld aan de gemeente Bodegraven vanwege het slachthuis. En Bodegraven zegt, dat het gemeentegebied van Zwammer dam is. De heer Bisschop: dus het is feite lijk een kwes'.ie van „De Grote Drie". Daarna wordt de vergadering ge sloten.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8