LEXI VRAAGT EXCUUS De sfeer in Genève wordt er niet beter op DE ZWARTE Ter nagedachtenis van Foster Dulles Parij ijse advocaten bedreigd Discussies meer polemisch dan constructief Gromyko beschuldigt nog altijd visie op televisie DINSDAG 26 MEI 1959 TW I.ETDSE COTTHANT PAGINA 6 Zelfs Gromyko ier begrafenis Voor de aanvang van de vergade ring der ministersconferentie te Ge- nève is gisteren het overlijden van Foster Dulles herdacht. Minister Selwyn Lloyd van Enge Eisenhower, bondskanselier Aden auer en premier Menzies van Austra lië en een tiental ministers van buitenlandse zaken aanwezig zijn. De ministers van buitenlandse za ken, van wie reeds bekend is dat zij naar Washington zullen gaan. zijn minister Luns. von Brentano (West- Duitsland), Foedjijama (Japan), Pel- la (Italië), Couve de Murville (Frank- land noemde Dulles een groot en goed ryk), Selwyn Lloyd (Engeland), Gro' mens en zei er trots op te zijn dat hij! myko (Sowjet-Unie) en vanzelfspre- De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Her ter, was er van overtuigd, dat de aanwezigen, hoe zij ook tegenover de onderhavige proble men mochien staan, het er over eens zijn, dat de wereld door het overlij den van Dulles een staatsman heeft verloren, wiens integriteit, energie en toewijding lange tijd een inspiratie zullen blijven voor het werk ter be kend Herter (V. S.). PAUS NEEMT DEEL AAN SACRAMENTSPROCESSIE De Paus heeft toegezegd te zullen deelnemen aan de grote sacraments processie, die donderdag van de ba siliek Santa Maria in Ara Coeli in houd van de vrede en gerechtigheid. Rome uitterkt naar het Colosseum. De Russische minister van buiten-1 Onder de triomfboog van Constan- landse zaken, Gromyko, condoleerde tijn wordt een altaar opgericht. Daar Herter en voegde hieraan toe, dat hij Dulles vijftien jaar lang heeft ge kend. Ook de Oostduitse afgevaardig den Grewe en Bolz spraken met sym- zal de Paus een toespraak houden de zegen met het Allerheiligste ge ven. Hij heeft er vanwege zijn leef tijd vanaf moeten zien om de gehele Door de zeer grote vraag naar Lexington kan het voorkomen, dat uw leverancier u niet altijd volledig kan voorzien. Wij bieden u hiervoor onze verontschuldigingen aan en verzoeken u nog even geduld te willen oefenen. Binnen zeer korte tijd hopen wij door een belangrijke verhoging van de aanvoer weer ruimer te kunnen leveren. FROM AMERICA'S BEST TOBACCOS pathie over Foster Dulles. Grewe j processie mee te trekken Radio Va gaf uiting aan zijn bewondering voor I tikana en de Italiaanse radio zenden Dulles. ,die zo lang voor de vrede de toespraak van de Paus en de ze- I heeft feestreden". Mikojan over Dulles Anastas Mikojan, eerste vice-pre mier van de Sowjet-Unie, heeft maan. dagavond op een receptie te Moskou PAUS ONTVING K.L.M.-ERS Paus Johannes XXIII heeft gister morgen in particuliere audiëntie ont- meegedeeld, dat de Russiche regering! vanS®n de heer R. J Vogels, hoofd d(: dood van Dulles „zeer" betreurt. I jan, afdeling „public relations en Hy noemde Dulles „een toegewijd en °e Pijman, hoofd vertegen- zeer groot staatsman en een zeer krachtige verdediger van zijn stand punt". woordiger van de K.L.M, voor Italië vergezeld door hun echtgenoten en leden van de KLM-staf te Rome. De „Wij houden van krachtige mannen^eer Vogels richtte zich met enkele en niet van onzekere figuren", aldus Mikojan. Op de vraag of de betrekkingen tussen de V. S en de Sowjet-Unie misschien veranderingen zullen on dergaan door het overlijden van Dul les, antwoordde hij: „Deze twee din gen de dood van Dulles en de be trekkingen tussen de Sowjet-Unie en de V. S. houden geen verband me» elkaar". De Russische minister vond Dulles minder star dan Adenauer. „Als men Dulles een situatie uitlegde en hij be greep deze, was hij bereid zijn op vatting te wijzigen, hetgeen men van Adenauer beslist niet kan zeggen", aldus Mikojan. Ter begrafenis Op de begrafenis van Dulles zullen drie regeringsleiders president Verscheidene Parijse advocaten, die Algerijnen hebben verdedigd, die van verzetsdaden of ondergrondse activi teit in Frankrijk worden beschuldigd, hebben dreigbrieven ontvangen, waarin „ook u" stond. Deze woorden slaan op de moord op een Mohammedaanse jurist, de 34-ja- rige Mokrane Oeld Aoedia, wiens lijk zaterdag in een gang van zijn kantoor werd gevonden. Aoedia heeft onlangs de verdedi ging gevoerd van Algerijnen, die be schuldigd waren van een moordaan slag op Jacques Soustelle, die destijds de minister van voorlichting van De Gaulle was. De dreigbrieven waren genum merd, kennelijk om aan te geven in welke volgorde de bedreigingen ten uitvoer zullen worden gelegd. Gral'e verzocht voor von Schirach woorden tot de Paus en bood hem een Delfts blauw bord aan De Paus ant1 woordde zeer vriendelijk en herin nerde er aan. dat de KLM de gehele wereld omspant. Hij legde de nadruk op de waarde van de burgerlucht vaart. Gestrafte laksheid Eberhard Nitsche, de directeur van de kabelbaan van de Drachenfeis, is wegens onachtzaamheid veroordeeld tot zeven maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Op 14 september van het vorige jaar gebeurde met de kabelbaan een ongeluk dat 17 mensen het leven kostte. Onder de 112 gekwetsten be vonden zioh ook enkele Nederlan ders. Tijdens het proces tegen Nitsche werd vastgesteld dat het kabeltrelntje overbelast was geweest en dat ge regelde controle op naleving van de veiligheidsvoorschriften achterwege was gebleven Voor dat uitblijven van toezicht stellen de rechters 'n ambte naar, Karl Sauriër, aansprakelijk. Hij kreeg negen maanden voorwaar delijk. Nieuwe koers St. Gregoriusver. Bevordering van eigentijdse kerkmuziek Prof. dr. J. Smits van Waesberghe dag voor directeuren, voorzitters, S.J., sedert oktober van het vorige moderators van kerkkoren en leiders jaar voorzitter van de 80-jarige Ne- j van jongenskoren. Het accent ligt derlandse St. Gregorius-vereniging, dit maal zwaar op de jongenskoren. Op de viermogendheden-conferentie te Genève heeft gisteren de Russische minister Gromyko nogmaals het standpunt van de Sowjet-Unie weergegeven Hij meende, dat de ministers de beide Duitse staten een kans moeten geven om elkaar te benaderen, zo men tenminste de Duitse eenheid wer kelijk wil herstellen. De Duitse democratische republiek heeft zijn eigen voorstellen over het herstel van deze eenheid en West-Duitsland misschien ook. De vier mogendheden kunnen de Duitsers helpen en wel door het sluiten van een vredesverdrag. Gromyko verklaarde met nadruk, dat het sluiten van het vredesverdrag tegelijkertijd de oplossing van de kwestie-Berlijn moet inhouden. Tenslotte zei hij, dat hij op dit ogenblik niet over Berlijn wilde spreken, doch dit vraagstuk op een volgende vergadering zou aansnijden. voor een vredesverdrag :net Duits land. Lloyd verklaarde, dat uitvoering van het door de Sowjet-Unie voor gestelde verdrag „een nieuwe ramp over Europa zou brengei Couve de Murville -reeg Gromyko of de Sowjet-Unie door middel van het door haar voorgestelde vredes verdrag beoogt een soort controle op de Bondsrepubliek uit te oefe; en. De conferentie van maandag werd gekenmerkt door levendige debat ten, dde wel een scherpe tegen stel ling vormden tot d< van te voren geprepareerde redevoeringen van voorgaande vergaderingen. Zo verklaarde Herter op een ge geven moment met nijdige stem, dat Oost-Duitsland, de bevolking van beide Duitslanden in acht genomen, vier a vijf maul :oveel man onder de wapens heeft dar. de Bondsrepu bliek. Gromyko antwr ordde daarop, dat Herter bij zijn berekening van de De Amerikanase minister Herter nam het op voor West-Duitsland. Hij verwierp met kracht de Russische beschuldiging over het Westduitse militairisme en verklaarde, dat Oost- Duitsland militair veel krachtiger is ontwikkeld dan de bondsrepubliek. De Engelsman Lloyd en de Frans man Couve de Murville verwierpen eveneens de -"tussische voorstellen heeft in een persconferentie Utrecht een ingrijpende koerswij ziging en een daarmee verband hou dende reeks van plannen van de ver eniging bekend gemaakt. Het Gregoriusblad het orgaan van de vereniging, heeft een geheel an dere en veel bredere opzet gekre gen. Het eerste nummer verschijnt volgende week. Het Pascal Smietsfonds, waarover de St. Gregorius-vereniging kan be schikken, schrijft voorlaan op gere- Het is de bedoeling dat deze land dagen geregeld zullen worden ge houden, telkens met een ander thema. Eigentijdse kerkmuziek. Als voorwaarde voor heropbloei van een kerkmuziek, die aanspreekt, stelt de nieuwe voorzitter van de St. Gre- goriusvereniging de bevordering van eigentijdse kerkmuziek, van muziek, „die nog geschreven moet worden". ,Ik zou het kerkmuzikaal leven in voor kerkmuziek en stelt daarnaast aanmoedigingsprijzen beschikbaar Drie zoons van de leider van de, voor jonge kerkmusici, vroegere Hitlerjugend, Baldur von i Tenslotte is de R.K. Kerkmuziek- Schirach, hebben de ministers van school te Utrecht grondig gereorgani- buitcnlandse zaken van de Verenigde I seerd. Zij is omgebouwd tot een Ne- Staten, de Sowjet-Unie, Groot-Brit-1 derlands Instituut voor Katholieke tannië en Frankrijk maandag te Ge- j Kerkmuziek en biedt voortaan ook nève verzocht hun vader, die gedeti- mogelijkheid voor een laureaatsstu- neerd is in de vier-mogendheden-ge- die. Tevens is er met ingang van 1 vangenis te Spandau (Berlijn), op september een koorschool voor ion- vrije voeten te stellen. gens-koorzangers aan verbonden. I Deze koorschool begint dit jaar met Het tribunaal van Neurenberg voor drie klassen en 42 leerlingen, de berechting van oorlogsmisdadigersDe van plannen borrelende St. Gre- heeft von Schirach tot twintig jaar ^orius-vereniging treedt voorts zon- gevangenisstraf veroordeeld. Hij is dag 14 juni in het gebouw Tivoli te één van de drie belangrijke ooi-logs- utrecht naar buiten met een land- misdadigers die nog in gevangenschap zijn. De anderen zijn Rudolf Hess en Albert Speer, die respectievelijk een levenslange en een gevangenisstraf van twintig jaar uitzitten. Hess was plaatsvervanger van Hitier en Speer minister van de bewapeningsindus trie. Hartversterking Britse geleerden werken aan een elektrisch apparaat voor het stimule ren van een zwak hart, aldus meldt het Britse blad „Daily Herald". Het apparaat, dat zo groot is als een lucifersdoosje, wordt door middel van een chirurgische ingreep in het li chaam aangebracht en geeft de pa tiënt schokken en het ritme van een normale hartslag. Het apparaatje zal o mde drie dagen moeten worden op gelde tijden compositieprijsvragen uit j Nederland stervend achten, indien wij Seladen, wat gedaan zal kunnen wor- en door een ander apparaat tegen de huid te drukken ter hoogte van de stimulator van het hart. Op het ogenblik worden in het volgens de voorschriften zouden wor- Londense Guy-ziekenhuis proeven I den afgenomen?", door welke han- genomen op honden, aldus de „Daily del wij ze onzekerheid bij de examens Herald". I zou zijn veroorzaakt. I-s het juist, dat vóór de datum van de schriftelijke eindexamens gym nasium een vertrouwelijk schrijven van het departement van O en W. is uitgegaan naar de besturen en rec toren der gymnasia, waarin wordt medegedeeld, dat een K.B tot wij ziging van de bestaande eindexa menregeling binnen Kort zal verschij nen en waarin de inhoud van dit verwachte K.B. reeds wordt mede gedeeld met de bedoeling daar bij 't examen 1959 reeds rekening mee te houden, heeft het Tweede Kamerlid mej. Nolte schriftelijk aan de minister gevraagd. Tevens vraagt zij of het juist is dat van deze wijziging, die ook veran dering zou brengen in de taak van de gecommitteerden aan deze geen me dedeling is gedaan doch dat hun in tegendeel gevraagd is „zoveel moge lijk te willen zorgen, dat de examens ons doodstaren op het gregoriaans", aldus prof. Smits van Waesberghe, „al blijft het gregoriaans de muziek, waarin de ware geest der kerkmu ziek ongerept zuiver te vinden is." De St. Gregorius-vereniging ziet het als haar taak de muzikale opluistering der godsdientplechtigheden weer te doen aansluiten bij het levensgevoel van deze tijd. Kustvaarder „Corale" thans geborgen Twee jaar geleden gezonken De twee jaar geleden in de Wes- terschelde bij Vlissingen gezonken Nederlandse kustvaarder „Corale" is thans geborgen door het bergingsbe drijf Van den Akker. De berging van het schip, dat geladen was met erts en een grote hinder opleverde voor het scheepvaartverkeer, ging met vele moeilijkheden gepaard. Men moest het schip in stukken snijden. Het karwei werd door honderden mensen vanaf de Vlissingse boule vards gadegeslagen. Uit het water van het Spui is gisteravond kwart voor zeven te Amersfoort opgehaald het lijkje van een vijfjarig jongetje, L. J. S. Het kind was gistermiddag half vijf van huis gegaan met een vriendje. Bij een verkeersongeval is gis termiddag de vijfjarige J. W. van der Vlies uit de Horrurnelsstraat te Rotter dam ernstig gewond geraakt en na dien overleden. Het ventje wilde in de Libellen straat met zijn autoped achter een geparkeerde auto langs oversteken. Daarbij werd hij aange reden door een taxi. De jongen werd naar het ziekenhuis Bergweg ver voerd, waar hij later is overleden. Oudste R'damse taxichauffeur begon als vlieger Te Rotterdam viert morgen de heer J J. van Bussel zijn vijf-en-zeven tigste verjaardag. De heer Van Bus sel is de oudste taxichauffeur van Rotterdam, maar hij is tevens een van de eerste Nederlanders, die een vliegbrevet hebben gehaald. Hij ging in 1910 vliegen en haalde in 1911 als derde Nederlander het brevet van de Féderation aeronautique internatio nale. Tot 1914 heeft hij door het ge hele land met een Blériot vliegde- monstraties gegeven. Hierna heeft hij de vliegerij opgegeven voor zijn taxibedrijf. grootte der Oostduitse strijdkrachten, de leden vain sportorganisaties en jeugdverenigingen had me 'geteld. Herter heeft echter niet gerept over de raketbases in West-Duitsland, al dus Gromyko. Naar de mening van waarnemers dreigde de sfeer in Genève gisteren slechter tt worden Er weru meer ge improviseerd -an op v torgaande ver gaderingen en de discussies waren eerder polemisch d*.r constructief Men verwacht, dat de kwestie Ber lijn op één van de komende bespre kingen de hoofdschotel zal vormen. BETERE SAMENWERKING De minister van Economische Za ken heeft opdracht gegeven een on derzoek in te stellen naar de wense lijkheid en de mogelijkheden van economische samenwerking in het schoenherstellersbedrijf meldt de „Volkskr.". Afhankelijk van de resul taten is de minister bereid maatrege len te nemen tot het invoeren van gezonde vormen van enconomische samenwerking. Het initiatief voor het onderzoek is genomen nadat korte lings in de schoenherstellersbranche een landelijke inkoopcombinatie tot stand kwam, waarin de grossiers door hun leveranciers van levering werden uitgesloten. De combinatie is intus sen weer opgeheven. Dat gebeurde voordat van de zijde van het ministe rie de pogingen om een oplossing te zoeken voor de moeilijkheden waren afgesloten en zonder dat het departe ment er vooraf van op de hoogte was gesteld. ROTONDE YPENBURG DEZE WEEK IN GEBRUIK De grote verkeersrotonde, die nabij Ypenburg de schakel vormt tussen de verbindingen Den Haag-Rotter dam en Rotterdam-Amsterdam, zal naar men bij Rijkswaterstaat ver wacht nog deze week gedeeltelijk in gebruik genomen kunnen worden. Op dat moment als het kan woensdag of donderdag zal alle verkeer van Den Haag naar Rotter dam over de nieuwe Rijksweg wor den geleid, die tot nu toe alleen ge volgd wordt door het verkeer naar Delft. Bij het viaduct Brasserskade zoekt het dan weer de oude Rijksweg 13 op. Het verkeer van Amsterdam, dat over Rijksweg 4a op Ypenburg' toe komt, zal via een paar omleggingen eveneens over de nieuwe rotonde zijn weg naar de bestaande Rijksweg 13 zoeken. (Van onze t.v.-medewerker) Gastenboek. Louis Frequin zou a.s. woensdag minister-president De Quay in het Gastenboek willen ontvangen; maar er is die dag Kamerzitting, waarbij Z.Exc. niet kan ontbreken. Nu heeft een van de beide nieuw gekozen vrouwelijke katholieke Kamerleden zich bereid verklaard naar Bussum te komen. De televisie van het Vlaamse NIR en de KRO zetten a.s. zondag hel ge zamenlijke vragenspel „Tele-Dubbel" voort. Wederom zal David Wijnbeek door Paul van de Velde worden ge test op zijn kennis over het Huis van Oranje en wederom zullen Jan Blaa- sei en wielrenner Rik van Steenber gen in Brussel klaar staan om bij niet goed beantwoorde vragen bij te springen door het leveren van de verlangde sportprestatie. In het po- pulair-klassiek concert, dat het Am sterdamse Kunstmaand-orkest o.l.v. Ax ton Kersjes verzorgt zingt Erna S^oorenberg „Der Hirt auf den Fel sen" van Schubert. De vorige keer haci dit orkest ongemeen groot suc ces voor de camera's. „6 juni 1944" Het KRO programma, dat op de historische datum van 6 juni wordt uitgezonden, zal aandacht besteden aan de 15de verjaardag van D-day. Er zullen filmfragmer ten van de in vasie worden uitgezonden, die nog nimmer in het openbaar vertoond zijn Onder de titel „Stukjes en Beet jes" gaat een muzikaal programma schuil, waaruit blijken zal dat letter lijk overal muziek in zit. Vooi die muziek zorgen zowel de grammofoon als bekende musici. Het KRO-pro- gramma zal om 21.30 worden beëin digd, in verband met het daarop vol gend internationaal amusements programma, dat de NTS uitzendt ter viering van 5 jaar Eurovisie. Prof. dr. De Quay zal officieel afscheid van Noord-Brabant nemen op 6 juni te 's-Hertogenbosch. Aldus is in een vergadering van de Kamer vain Koophandel voor Tilburg en omstreken medegedeeld. Tevens werd bekend dat binnenkort een boekwerk verschijnt over de sociaal- economische ontwikkeling van Til burg in de laatste 150 jaren. In dit werk zijn archiefstukken verwerkt, waarover men pas na de oorlog be schikken kon. 47 tyUiMll HEEFT MEN rum hei oiBRjmm- m Tien S,mme. DEnrmm mm MET SELWERK T0R6T, TORÓEN him EH Wm im m NIEUWE BONDEN EN KOMEN ■smmos ter nom Torh moeten m nxr it Irnrk Imn Trouwen fat xn de opfadil Hts ike Meunen loveelmoetk doen 1 om km k houden. mod er iels ion jkhmUrOn' j~ (MMêmtü)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6