Regeringsverklaring Scherp POTLOOD EN GEEST Gemeentewerken Leiden tijdelijk naar Wittesingel DINSDAG 26 MEI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Het financieel-economisch beleid dient te worden afgestemd op de handhaving van het interne en ex terne monetaire evenwicht. Het in terne montaire evenwicht is één der fundamentele voorwaarden voor het bereiken van de in sociaal en econo misch opzicht zo uiterst belangrijke waardevastheid van het geld. Het externe monetaire evenwicht impli ceert een betalingsbalansoverschot, dat onder meer in verband met de groei van ons met name voor de werkgelegenheid zo belangrijke goederen-, diensten- en kapitaalver keer voldoende is. De verbreding en verdieping van onze economie kan worden bereikt mede met behulp van een sociaal-economisch en fi nancieel beleid, dat voor de daarop gerichte activiteiten van het bedrijfs leven werkgevers en werkne mers tezamen het juiste klimaat •chept. Zo zal het voor de ontwik keling van de werkgelegenheid zo belangrijke industrialisatiebeleid worden voortgezet. Mede zal bijzon dere aandacht dienen te worden ge schonken aan een verdere verbete ring der verbindingen te land en te water om de noodzakelijke econo mische ontplooiing mogelijk te ma ken en aan de eisen van het zich zeer snel ontwikkelende verkeer te kunnen voldoen Voor die gebieden, waar de groei der werkgelegenheid achterblijft, zal een regionaal welvaarts- en wel zijnsbeleid worden gevoerd, waarbij het accent valt op het regionale in dustrialisatiebeleid, doch waarbij tevens de ontwikkeling van andere welvaartsbronnen, waaronder het toerisme, voor bepaalde gebieden zal worden nagestreefd. De verkeers- geografische ontsluiting van deze gebieden dient in verband daarmede krachtig te worden bevorderd. Maat regelen worden voorts onder ogen gezien ter verbetering van de pro- duktievoorwaarden van agrarische bedrijven. Tenslotte zal de uitvoering van het Deltaplan en de Zuiderzee werken voortgang blijven vinden. In het gehele regeringsbeleid zal grote aandacht geschonken blijven worden aan de positie van het mid den- en kleinbedrijf. Met het oog daarop zal het dusverre gevoerde algemene en specifieke midden- standsbeleid op krachtige wijze worden voortgezet. BELASTING EN HUREN Dc belastingdruk is in Nederland wel zeer zwaar geworden. Niettemin is verlichting slechts mogelijk, in dien een voorzover de groei van het nationaal inkomen de toeneming van de omvang van het staatsbudget overtreft. Op dit doel zal het beleid der regering mede zijn gericht. In een zodanig fiscaal beleid zal prio riteit moeten worden gegeven ener zijds aan verlaging van de belasting druk daar, waar deze onevenredig hoog moet worden geacht (als men zeer sprekend voorbeeld van laatst bedoelde situatie ziet de regering het thans bestaande belastingtarief voor ongehuwden), anderzijds aan struc tuurverandering in de belastingwet geving, teneinde knelpunten voor de economische groei weg te nemen. Onze bevolkingsgroei stelt niet slechts eisen voor wat betreft de werkgelegenheid en produktiviteit, maar evenzeer met betrekking tot het scheppen van voldoende 'woon gelegenheid; dit is te meer noodza kelijk gezien de nog bestaande wo ningnood. De bestrijding daarvan zal dan ook met kracht worden voortgezet. Met name in gebieden, waar het woningtekort reeds sterk is ingelopen, zal ook aan krotoprui ming aandacht worden geschonken De regering zal ernaar streven om te geraken tot een uitbreiding van de woningvoorziening en -exploita tie door het particulier initiatief, ook op het gebied van arbeiderswonin gen en goedkope middenstandswo ningen; de mogelijkheid tot grotere (Vervolg van pag. 1) zelfstandigheid en taakverruiming der woningbouwverenigingen wordt nader onderzocht. Ernstig zal wor den gestreeft naar bespoediging van het herstel van een evenwichtige woningmarkt; in dit verband wenst de regering een geleidelijke liberali satie op het stuk van het bouwen, de vestiging en het verhuren libe ralisatie, hetzij streeksgewijze, het zij van bepaalde huurklassen te be vorderen, teneinde op deze wijze tot de terugkeer van meer normale ver houdingen in de woonseetor te gera ken. Onder meer ter gedeeltelijke over brugging van de nog bestaande af stand tussen de alsdan te verwach ten kostprijshuren en de thans gel dende huren acht de regering het totstandkomen van een huurverho ging geboden. Dit heeft een belangrijke beteke nis voor de financiering van de over- heidshuishouding; de drukkende subsidielast met betrekking tot de woningbouw kan daardoor worden verlicht. Een verdere sanering van het overheidsbudget zal worden na gestreefd door afschaffing van het consumentensubsidie op melk. De in het algemeen belang nood zakelijke huurverhoging en de te treffen maatregel op het stuk van het consumentensubsidie zullen tot. een stijging van de kosten van le vensonderhoud leiden. De regering zal, onverminderd haar standpunt ten aanzien van het systeem van loonvorming, in verband daarmede compensatiemaatregelen bevorderen. Aldus zal op een niet onbelangrijk deel van de voor loonsverbetering beschikbare ruimte beslag worden gelegd. LOONSYSTEEM Wat het loonsysteem betreft aan vaardt de regering in beginsel de gedachte van een gedifferentieerde loonvorming. Het institutioneel ka der voor een afgerond stelsel hier van zal worden voorbereid. Door een en ander zal een verbe tering in de welvaartspositie van de werknemers zich niet voltrekken langs de weg van een algemene wel- vaartsloonronde, die onder meer grote gevaren inhoudt voor de stabi liteit van het prijspeil, doch langs de weg van herziening der bedrijfs taks- en ondernemingsgewijze over eengekomen regelingen van lonen en andere arbeidsvoorwaarden, met inachtneming van het invoeren van de noodzakelijk geachte compensa tiemaatregelen bij de komende huur verhoging en de afschaffing van het consumentensubsidie op melk. In verband met het invoeren van een gedifferentieerde loonvorming enerzijds en de positie der laagstbe- zoldigden anderzijds is de regering voornemens binnenkort aan de so ciaal-economische raad het verzoek te richten, een advies uit te brengen met betrekking tot de wenselijkheid en mogelijkheid van een wettelijke regeling van het minimumloon. De regering erkent, dat bij de in voering van de gedifferentieerde loonvorming bijzondere problemen rijzen voor personen, die niet werk zaam zijn in het bedrijfsleven. De bedoelde problemen hebben haar volle aandacht. Op korte termijn zal de regering onderzoeken in hoeverre de toe- en bijslagen op de Invaliditeits- en On gevallenrenten van de beneden 65- jarigen dienen te worden verhoogd. Op grond van sociale en ook van economische motieven rekent het ka binet het zich tot taak, mede door het bevorderen van daarop gerichte spe cifieke maatregelen, er krachtig toe bij te dragen, dat brede lagen van ons volk zich duurzaam persoonlijk bezit kunnen verwerven. Zo wordt onder meer gedacht aan de bevordering van winstuitkeringen aan werknemers, gepremieerde spaarregelingen, eigen woningbezit en effectenbezit. Een ernstige bezinning op het te voeren garantiebeleid voor de land bouw achtte de regering noodzakelijk Verlaging der daarmede voor de over heid jaarlijks verbonden kosten is ge boden. Hierbij moet met name wor den gedacht aan het producentensub- sidie op melk. Het te voeren land bouwbeleid zal overeenkomstig het terzake gestelde in het advies van de sociaal-economische raad gericht op: 1. Het bevorderen van een zodanige nettobij drage van de agrarische sector, dat het nationale produkt door een zo gunstig mogelijke aan wending van de beschikbare pro- duktieve krachten zo groot moge lijk wordt; 2. Het bevorderen -"an een redelijk bestaan in de agrarische sector. GEESTELIJK WELZIJN Meer nog dan de materiële welvaart is voor geheel ons volk het geestelijk welzijn van betekenis. Wil Nederland zijn plaats in de rij der volkeren handhaven, dan zullen bij de snelle ontwikkeling van we tenschap en techniek aan ons onder wijs en wetenschappelijk onderzoek hoge eisen moeten worden ges'eld. Daarbij plaatsen de sterke bevolkings groei en de in korte tijd verdubbelde belangstelling voor het voortgezet on derwijs or voor uitermate moeilijke problemen. De reg iring zal Tnstig streven naar verbe'.ering van de doelmatigheid van het onderwijs. Daartoe is allereerst nodig, dat voor de verschillende tak ken van onderwijs voldoende bekwa me docenten beschikbaar zijn. Ook dient een letere aanpassing van het onderwijs aan de verschillend? rapa citeiten der leerlingen te worden be vorderd. BINNENLANDS BELEID Ten aanzien van het binnenlands beleid zeide de minister-president, dat de regering decentralisatiezover di mogelijk is binnen het kader van het algeme i belang, voorstaat Daartoe zal mede moeten strekken een spoe dige beh-ndeling van aan de S'aten- Generaal aangeboden ontverp van wet, regelende de fi anciële verhou ding tussen Rijk en gemeenten. In dit verband zal de regering de mogelijk heden tot uitbreiding van het plaat selijke L ilastinggebied onder het oog zien. Voor de grote agglomeraties, wel ker besturn problemen niet kunnen worden opgelost door middel van grenswijzigingen, en/of intercommu nale samenwerking zal worden i slreefd naar het scheppen bij de v.et "an nieuwe bestuursvormen, afge stemd op d bijzondere behoefte van het betrokken geb'ed. Voorts deelde de minister-president n ede: dat een snelle invoering van de weduwen- en wezenwet zal worden bevorderd, waardoor een spoedig in diening en behandeling van voorstel ler tot nadere aanpassing van de ambtelijke pensioenen aan de sociale verzekeringswetten noodzakelijk is; dat een onderzoek naar de herzie ning van het ondernemingsrecht zal worden ingesteld; dat een definitieve regeling van de kwestie-voetbalpool al worden ïage- streefd na herzienin, der loterijwet en dat bij de voortzetting van de par lementaire behandeling v. d: alge mene kinderbijslagwet de hiertegen gerezen bezwaren orgvuldig zullen worden overwogen. De regering hoopt, aldus eindigde spr. dat haar contact met de volksv .«r- tegenwoordiging zodanig zal zijn, dat de idee van de demowatie daardoor in ons volk versterkt wordt, dat de be grippen politiek en de 'ocrat'ie oor ons volk positief tegemoet getreden zullen worden en dat er groot begrip moge blijven voor het voorrecht, dat wij hebben in een democratisch land te leven in ons koninkrijk onder het Huis van Oranje. Moge Gods ~egen op onze gezamen lijke arbeid rusten. No. 537. Horizontaal: 1. dier met kostbaar bont, 5. telwoord, 6. voorzet sel, 8. muzieknoot, 9. grond die bij een hoeve behoort, 10. familielid, 13. boom, 14. niet van hetzelfde gevoelen, 17. soort van hert, 18 snoekbaars. Verticaal: 2. hond, 3. aarden vuur- potje, 4. zijtak Donau, 6. hoog bouw werk, 7. waar, waarheid (bargoens), 8. lidwoord, 11. spil van een wiel, 12. twijg, 15. tijdrekening, 16. land in Europa (afk). Oplossing morgenavond. Oplossing No. 536. Horizontaal: 1. Losser, 5. e.a., 6. Ie, 7. Epe, 9 aks, 10. Pan, 11. horde, 13. die, 15. koe, 17. Leo, 19. ar, 21. nu, 22. lemmet. Verticaal: l. lap, 2. st, S. elk, 4 rest, 5. eer, 8. epode, 9. Andel, 12. akal, 14. Dou, 16. ore, 18. ent, 20. om. „d Oprechte Amateur" voor de microfoon Opnamen in Stadsgehoorzaal De foyer van de Stadsgehoorzaal was gisteravond herschapen in een radio-studio. Er stond op het podium een batterij microfoons en het „Op name over vijf tellen van nu" was niet van de lucht. Een geheimzinni ge stem, afkomstig van de opname technicus die in een ander deel van het gebouw zijn geluidskeuken had ingericht leverde zo nu en dan com mentaar. Er werden opnamen gemaakt voor twee programma's van „d'Oprechte Amateur" die worden uitgezon den in het AVRO-programma van 8 en 22 juni. Er hing een sfeer van nervositeit in de zaal. Dat kon niet anders want voor ve len was het de eerste keer dat zij prestaties voor „de radio" konden laten horen. En dat is wel reden om zo goed n\ogelijk voor de dag te ko men Vaak gaan „amateurs" gebukt on der het idee „We zijn maar ama teurs", men kan toch niet het uiter ste van ons vergen". Dat zou een excuus moeten zijn voor feilen in hun optreden. We menen, dat dit idee zich ook gisteravond van verschillende ama teurs meester maakte. Over het al gemeen lagen hun prestaties niet op een opvallend hoog niveau. Er wa ren natuurlijk uitzonderingen. Daar waren bijvoorbeeld het mondharmo nicatrio „The Adlers" uit Koog aan de Zaan en de Klaus Flenter Combo uit Zaandam, die zeker in staat zou den zijn, voor gezellige muziek te zorgen op een amusementsavond. De „Dutch Skiffle Group" uit Den Haag daarentegen, trachtte door show en geen „good show" zijn gebrek aar. capaciteiten te verhullen. Het Trio Verlaan: de heer Verlaan uit Ncordwijkerhout en de gebroeders Delprado uit Leiden maakte een val se start maar na het eerste nummer gaven zij blijk, wel degelijk beheerst en onderhoudend te kunnen musi ceren. De accordeoniste Coby Mol be heerst technisch haar accordeon met 120 bassen maar haar voordracht liet onder invloed van haar zenuwen soms wel wat te wensen over. In het ernstige genre trad de heer Burgerjon uit Leiderdorp voor het voetlicht met enkele klarinet-stukjes waarbij hij aan de piano goed terzij de werd gestaan door mevrouw Poortman. Mevrouw Brodhaag en Rene Ade- boi uit Den Haag vielen op door hun voordracht, verlucht met zelf-gecom- poneerde guitaar-composities. We moeten erkennen, dat de ra dio-opnamen van een programma al tijd anders klinken, dan de radio uitzending zelf. Daarbij willen we zeker niet vergeten, dat het werk van de stichting „d'Oprechte Ama teur" gericht is op de verantwoorde besteding van de vrije tijd. Men re- kene de uitslag (derhalve) niet doch telle het doel alleen. LEIDEN LEENT EEN MILJOEN B. en W. verzoeken de raad te be sluiten, ten laste van de gemeente Leiden met een door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen geldgever een geldlening aan te gaan ten bedra ge van 1.000.000, op te nemen op 1 juli 1959 tegen een rente van 4% per jaar en overigens op de voorwaarden, welke B. en W. nader met de geld gever zullen overeenkomen. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Vrij Doet. ex. Rechten de heer H. J. Houtman te Leiden. i aanwezig is, het gebouw zo nodig uit te breiden, indien de maximum prog nose zou worden benaderd. Een voor het gebouw gunstige plaats acht het college het terrein achter „Oud-Hortuszicht" aan de Wittesin- gel 59. Zoals daaruit blijkt, zullen er tingscapaciteit van het Stadhuis ge- i worden ondergebracht de afdelingen Prefabachter Oud Hortuszicht Reeds jaren wordt met de huisves- woekerd. Intern getroffen voorzie ningen hebben enige verlichting ge bracht, doch thans moeten verder gaande maatregelen onder ogen wor den gezien. Hierbij hebben b. en w. gedacht aan het elders onderbren gen van de dienst van gemeentewer ken. Hoewel deze dienst een zeer groot deel van het Stadhuis in beslag neemt, bouw- en woningtoezicht, de afdeling bouwunde, de gehele onderafdeling A van de afdeling civiele werken en van de onderafdeling B de bureaus landmeetkunde, onderhoud plantsoe nen en onderhoud bestratingen en rioleringen. In het Stadhuis zullen voorshands blijven gehuisvest de af deling stedebouw, de overige bureaus an de onderafdeling B van civiele is de beschikaber ruimte geleidelijk werken, de administratie en de afde- aan totaal onvoldoende geworden. Wegens ruimtegebrek moest reeds een afdaling van genoemde dienst buiten het Stadhuis worden onderge bracht, n.l. in het pand Breestraat 117, terwijl andere afdelingen ook met grote moeilijkheden wat de werk ruimte betreft hebben te kampen. Hieruit blijkt, dat al bij een nor male ontwikkeling van de stad een ling volkshuisvesting, welke het pand Breestraat 117 zal ontruimen. De kosten van de bouw worden begroot op 274.000, welk bedrag in vijftien jaren ten laste van de be- drijfsbegroting van de dienst van ge meentewerken kan worden afgeschre ven. B. en w. zullen omtrent de ten gevolge van de overplaatsing van de dienst van gemeentewerken nodige eigen gebouw voor de dienst de beste vernieuwing of aanvulling van de Vóór honderd aar Uit de Leydsche Courant van Dingsdag 26 Mei 1859. Uit de Leydsche gemeenteraad Adres van B. van Kleef en A. Kellner, waarbij deze zich beklagen om het uitkloppen van vloerkleeden en tapijten door Hasselman en Pander op een erf, dat wel aan hen toebehoort doch in de nabijheid van de wo ningen der adressanten is gele gen, en waartegen zij mitsdien, als voor hen zeer hinderlijk, voorziening vragen. (Besloten wordt aan de straf verordening de bepaling toe te voegen, dat kleden kloppen op eigen erven alléén vergund is na verkregen toestemming van B. en W., welke niet wordt ver leend „dan wanneer het geble ken is dat geburen daardoor niet worden benadeeld) oplossing vormt. De noodzakelijkheid daarvan zal nog meer naar voren komen bij de ontwikkeling der gemeente, welke te verwachten is binnen het kader van de randstad Holland. Vanzelfspre kend zal deze groei behalve uitbrei ding van de dienst van gemeentewer ken, ook uitbreiding van de secre tarie, die al geruime tijd over te wei nig ruimte beschikt, medebrengen. Derhalve wordt door het college van b. en w. de stichting van een eigen gebouw voor de dienst van gemeen tewerken overwogen. Aangezien met de stichting van een definitief gebouw tenminste vier a vijf jaren gemoeid zullen zijn en de huidige situatie niet langer kan en mag voortduren, is een noodoplossing onvermijdelijk. B. en w. menen deze te hebben gevonden door het bou wen van een tijdelijk houten kantoor gebouw in geprefabriceerde construc tie, waarin een belangrijk deel voor de dienst huisvesting zal vinden. De opzet van het gebouw is zodanig ge kozen, dat in eerste instantie tot eind 1963 in het gebrek aan ruimte van de dienst van gemeentewerken wordt Voorzien, terwijl de mogelijkheid AANDEELHOL ERS- VERGADERING N.V. DE LEIDSCHE COURANT In de h -?den gehouden aandeelhou dersvergadering van de N.V. „De Leidsche Courant" wirden de bp'ans en winst- en verliesrekening goedge keurd. Het dividend werd vastgesteld op 9 pet gelijk vorig jaar). Tot commissarissen werden herko zen de heren J. L. H. Boeien, W. van der Meer en dr H. A. G. M. Walen kamp. De wijziging der statuten werd in tweede lezing aanvaard er zal voor gedragen worden ter koninklijke goedkeuring. GELDEN VOOR HET ONDERWIJS TE LEIDEN Het onderwijs vraagt offers van de gemeente Leiden: B. en W. stellen de raad voor, ten behoeve van de openbare school voor b.l.o. aan de Marnixstraat een aanvullend cre- diet te verlenen van ƒ40.475,19; voor de aanschaffing van meubilair voor de Hervormde school voor u.l.o., Noordeinde 3, een bedrag van 17.215,evenzo voor meubilair ten behoeve van de r.k. school voor u.l.o, aan het Vrouwenkerkhof een bedrag van 5.848,45 en voor meu bilair voor de r.k. school voor u.l.o. aan de Haarlemmerstraat 34 een be drag van 3.911,50. Voor de vernieuwing van stalen ramen in de achtergevel van de Her vormde u.l.o.-school Noordeinde 3 ten slotte, vragen B. en W. de raad een bedrag van 2.925, 40 JAAR BIJ CLOS EN LEEMBRUGGEN Heden herdacht de heer J. van Duuren zijn 40-jarig dienstverband bij de N.V. P. Clos en Leembruggen. De directeur, mr. C. J. Leembrug- gen. sprak namens de directie de jubilaris toe die zijn loopbaan in de I kammerij begon. Na de opheffing van de kammerij werd de jubilaris in de voorspinnerij te werk gesteld waarop hij een half jaar geleden overgeplaatst werd naar het voorga renmagazijn. De heer Leembruggen merkte op, inventaris een afzonderlijk voorstel aan de raad doen. Voorts zullen de financiële conse quenties, voortvloeiende uit het ge bruik van het Oud-Hortuszicht-com- plex door de dienst van gemeentewer ken, te zijner tijd worden geregeld. B. en w. verzoeken de raad, zijn fiat aan bovenstaande voorstel te ge ven. Nederlanders in Japan Tentoonstelling in Museum voor Volkenkunde Met deze kleine tentoonstelling over Nederlanders in Japan en hoe de Japanners hen zagen en uitbeel den, wil het Rijksmuseum voor Vol kenkunde de aandacht vestigen op het feit, dat het op 2 juli a.s. 350 jaar geleden zal zijn, dat de schepen Roode Leeuw met pijlen en Grif fioen op de rede van Hirado (Kyüshü) aankwamen en men toe stemming vroeg en kreeg om ter plaatse een handelskantoor (facto rij) van de Verenigde Oost-Indische Compagnie te vestigen. Dit was het begin van een merk waardige ontwikkeling in de han dels- en culturele betrekkingen tus sen beide landen. De Nederlanders op Deshima, Orandajin, zoals de Japanners hen noemden, genoten gedurende twee eeuwen het vaak twijfelachtige voorrecht de enige vreemdelingen te zijn, die op Japan handel dreven. Via Deshima vonden Westerse me dische, natuurkundige, militaire we tenschappen ingang, bewondering en navolging in Japan. Japanse „rangakusha" („beoefenaren der Hollandse wetenschappen") legden zich toe op de bestudering van al het nieuwe, voornamelijk door mid del van de Nederlandse taal en Ne derlandse boeken. Uit de reeks van namen, die hier te noemen zijn, brengen we Philip Franz von Sie- bold in herinnering. Zijn naam is nauw met Leiden en in het bijzon der met het Rijksmuseum voor Vol kenkunde verbonden. Zijn Japanse verzameling vormt immers de grondslag van dit museum. Hier wordt getoond hoe de Ja panners ons zagen, d.w.z. hoe zij de kómó, de „roodharigen" met de lan ge neuzen en blauwe ogen, zagen. We werden scherp geobserveerd en is het wonder, dat juist het vreem de aan, met en bij ons de Japanner heeft geboeid en zijn aandacht heeft getrokken? Zo houden deze uitbeel dingen ons soms een spiegel voor, en dat hoeft waarlijk geen lachspiegel te zijn! Hall miljoen voor bouw van Gerei. ULO te Leiden Nadat de raad op 14 oktober 1957 het bestuur van de Gereformeerde Schoolvereniging medewerking toe zegde voor de stichting van een ULO- school in het zuidelijk stadsdeel, ver zoeken Li. en W. de raad thans zijn goedkeuring te hechten aan navolgen de besluiten: ten behoeve van de stichting van een school voor uitgebreid lager on derwijs aan de Diepenbrocklaan, uit gaande van het bestuur van de Gere- b»LdnUUb^\«f.av0e]daldeinEhn I Schoolvereniging, een kre. s£ak d" uif dat de jubUarS van 500 000 ^ikbaar «e stel- evenveel^nhno /nTg^e I te heid zijn werk zou mogen verrich- aVn?»SnKÏHn bouw,ter.rein ten. Als dank overhandigde de di- Diepenbfocklaan groot plm 900 m2 tegen een vergoeding van 30 per m.2 (bouwrijp en opgehoogd tot NAP). De gereformeerde ULO-school zal zes klassen en een vaklokaal tellen. recteur de gebruikelijke enveloppe. Hierna spraken nog de heer v. d. Heijden als directe chef en de heer I. Hartevelt namens het jubileum fonds. De heer Van Duuren bracht de rest van de dag door in de hui selijke kring. Pater van Nunen o.f.m., die mis sionaris is in Nieuw Guinea (Wissel meren) en momenteel met vacantie in Leiden verblijft, zal donderdag a.s. in de Vroolijcke Arcke spreken over zijn werk in de missie. Hij zal hierbij interessante lichtbeelden ver tonen. Pater Van Nunen verricht in de wildernis van Nieuw Guinea onderzoekingen in verband met zijn etnologische studies. Hij hoopt over de resultaten van zijn onderzoekin gen een proefschrift te schrijven. Donderdagavond is iedereen har telijk welkom, het begint om acht uur. Aan de Vrije Universiteit slaagden voor het candidaatsexamen in de economische wetenschappen de heren D. P. v. d. Voort en J. Boter, beiden te Leiden. AANKOOP PERCEEL LANGEGRACHT 30, LEIDEN Het perceel Langegracht 30 wordt omgeven door gebouwen, die reeds eigendom van de gemeente zijn. Het bezit, ook van genoemd perceel, is voor de gemeente van belang. B. en W. stellen daarom de raad voor, te besluiten tot koop, in het belang van de volkshuisvesting, het aangeduide huis en erf, voor de prijs van f 3500, in totaal, vermeerderd met de op de aankoop vallende kosten van rond 100,—. BIOSCOPEN. Casino: „Achter gesloten gordijnen" volwassenen. Lido: „Les tricheurs", volwasse nen. Luxor: Afgekeurd. Trianon: „Pikant verlof in Parijs" volwassenen. Rex: „Met bloed geschreven". 14 jaar. (Donderdag: „Strijd om het heelal", 18 jaar). Directie wisseling Mus. v. Oudheden, Leiden Tijdens een gistermiddag in het Rijksmuseum van Oudheden te Lei den gehouden bijeenkomst heeft mr F. P. Th. Rohling, chef van de afde ling Oudheidkunde en Natuurbe scherming van het departement van onderwijs, kunsten en weten schappen, namens de minister van dit departement, dr A. Klasens ge ïnstalleerd als directeur van dit mu seum. Alvorens mr Rohling hiertoe over ging, sprak hij namens de minister een uitvoerig dankwoord tot de juist afgetreden directeur, dr W. D. Wijn gaarden, die sinds 1920 aan dit mu seum verbonden is geweest. Spr. herinnerde eraan, dat dr Van Wijn gaarden in 1939 de leiding van dit museum in handen werd gelegd. Het zijn vooral de na-oorlogse jaren ge weest., waarin dr Van Wijngaarden van „een verzameling oudheidkun dige vondsten" een museum heeft weten te maken, aldus mr Rohling, een museum dat vooral om zijn ar cheologische verzameling in binnen- en buitenland een naam heeft weten te verkrijgen. Dr Van Wijngaarden, die hierop antwoordde, wenste met het oog op de vele verantwoordelijkheden welke een museumdirecteur nu eenmaal eigen zijn, zijn opvolger „de wijsheid van Salomo, het geduld van Job, de kracht' van Simson en de zachtmoe digheid van Mozes" toe. Nadat ook nog van de zijde van het museum hulde was gebracht voor de werk kracht en energie van dr Van Wijn gaarden, aanvaardde dr Klasens, die zojuist van opgravingen in Egypte was teruggekeerd, zijn taak. Namens de universiteit gaf de rector-magni- ficus, prof. dr H. J. Lam, blijk van zijn belangstelling bij deze directo raatsoverdracht. Voorts waren aan wezig de hoogleraar in de klassieke archeologie, prof. Beijen, de decaan van de faculteit der Letteren en Wijsbegeerten, de conservator, de heer W. C. Braat, curatoren, direc teuren van rijks- en- gemeentelijke musea te Leiden. Chr. technische school in Leiden Zuidwest In verband met de voorgenomen bouw van een christelijke lagere technische school, heeft de vereniging voor Christelijk Nijverheidsonder wijs, gevestigd alhier, het college van B. en W. verzocht, een perceel grond te mogen kopen in het uitbreidings plan „Leiden-Zuidwest". B. en W. stellen de raad voor aan genoemde vereniging ten behoeve van de bouw van een christelijke lagere technische school, te verkopen het perceel bouw terrein, groot pl.m. 14225 vierkante meter, gelegen op de hoek van de Vijf Meilaan en de Johan Wagenaar- laan in het uitbreidingsplan „Leiden- Zuidwest", op de bij dit besluit be horende tekening, gemerkt K 4 2051a, met een rode kleur aangege ven, deel uitmakende van de perce len, kadastraal bekend gemeente Lei den, sectie O nis. 2116 en 2109, voor de prijs van 25.per verkante me ter (bouwrijp maken en opgehoogd tot n.a.p.), zulks onder d voorwaar den, genoemd in de brief van de ver eniging van 16 oktober 1958, en ver der onder de nader door Burgemees ter en Wethouders vast te stellen voorwaarden. Leidse agenda DINSDAG 26 MEI Gem. Bedrijfstechnische School. Tentoonstelling werkstukken, School Medusastraat 24. 7—9 uur nam. „St. Franciscus van Assisië", Kath. Kapperspatroons, ledenbijeenkomst Romanuszaal, kwart voor acht nam. WOENSDAG, 27 MEI Rozenkranskruistocht, St. Petrus- kerk, kwart voor zeven nam. Gem. Bedrijfstechnische School. Tentoonstelling werkstukken, School Medusastraat 24, 79 uur nam. Vereniging van Metaalindustrieën. VMI. Jaarvergadering. Ontvangst ten stadhuize, 12.30 uur, waarna geza menlijke koffiemaaltijd in het Waag gebouw (jaarrede) 13.45—14.45 uur nam. Leids Studentenzangkoor en Leids studenten kamerorkest, „Collegium Musicum", Stadsgehoorzaal, 8 u. nam. Sluitingsavond' K.A, Bijeenkomst groepen der K.A., St. Jozefparochie bij de zusters Carmelitessen, Oude Vest, 8 uur n.m. DONDERDAG, 28 MEI R. K.-E.H.B.O., Leiden. Vervolg cursus. R. K. Lyceum, Manënpoei- straaf, 8 uur nam Causerie met lichtbeelden over Nieuws-Guinea door pater Van Nu nen o.f.m. „In de Vrooliicke Arke" Lange Pieterskerkkoorsteeg 15, 8 u. nam. APOTHEKERSDIENSTEN Geopend apotheek Kok, Rapen burg 9, tel. 24807.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2