S)e Ê<2id6e(Soti4cmt Regeringsverklaring van het nieuwe kabinet Eerbiediging van de menselijke persoonlijkheid ais grondbeginsel Dulles' begrafenis bijna een Afscheid directeur C. M. van Hamersveld DINSDAG 26 MEI 1959 50ste JAARGANG No. 14719 Directeur: C. M .v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 TOPCONFERENTIE Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p.w., 12.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 et p. m.m. Telefoontjes 11.50. De minister-president prof. De Quay heeft hedenmiddag in de Tweede Kamervergadering de regeringsverklaring uitgesproken. Na een dankwoord aan dr. Beel vooi diens arbeid als informateur en bemiddelaar vroeg de minister-president allereerst de aandacht voor hetgeen aan de totstand koming van dit kabinet is voorafgegaan. Het kabinet, dat thans is gevormd, telt onder zijn leden geen geestver wanten van de fractie der Partij van de Arbeid. Het onderscheidt zich voorts van nagenoeg alle naoorlogse voorgangers doordat het niet tot stand is gekomen in overleg met de fracties. Er bestaat derhalve generlei formele binding tussen fracties en kabinet. De ervaring heeft voidoende geleerd, hoe moeizaair de procedure is om in overleg met fracties of fractievoorzitters te komen tot zodanige for muleringen van een regeringsprogram, dat daaruit formele bindingen kun nen voortvloeien. De nu gekozen weg, waarbij zulk een formele binding niet aanwezig is, geeft een extra accent aan de in ons staatsbestel geldende eigen verant woordelijkheid van de regering voor het bepalen en het ten uitvoer leggen van het door haar te voeren beleid, alsmede aan de eigen verantwoordelijk heid van het parlement, die tot uitdrukking komt in zijn medewetgevende taak en in de democratische controle op het regeringsbeleid. Handhaving van de christelijke grondslag onzer beschaving Vervolgens gaf de minister-presi dent in grote lijnen een inzicht in de beginselen, waardoor de' regering zich bij het voeren van haar beleid zal laten leiden en van een aantal richtlijnen waarvan de regering op het stuk van het concrete beleid zal uitgaan. De regering rekent de handhaving en versterking van de democratische instellingen en van de idee der democratische instellingen en van de idee der democratie meer in het alge meen tot haar eerste plichten. Het kabinet hecht eraan tot uit drukking te brengen, dat 't hiertoe in de eerste plaats rekent de christelijke grondslag onzer beschaving, welke van zoveel betekenis voor de ontwik keling der menselijke persoonlijk heid is. Het is de overtuiging van de rege ring, diat een essentiële voorwaarde voor een goede samenleving gelegen is in de eerbiediging en de bevor dering van de vrijheid van de mense lijke persoon en van diens persoon lijke en maatschappelijke verant woordelijkheid, uiteraard onder er kenning van de eigen verantwoorde lijkheid van de in het maatschappe lijk verkeer optredende privaatrech telijke en publiekrechtelijke institu ties. Aldius moet naar het oordeel der regering in de samenleving aan zelf ontplooiing in vrijheid een eerste plaats worden gegeven. Daartoe be oogt de regering in de eerste plaats bevordering van de maatschappelijke en culturele ontplooiing van de mens in de samenleving en van zijn aanpassing aan snel wisselende om standigheden. Voorts ziet hij ener zijds als haar plicht voorwaarden te scheppen, die het de mens .mogelijk maken door eigen inspanning in wel vaart en welzijn te leven, anderzijds zal de regering steeds die maatrege len nastreven, welke gericht zijn op de voorziening in de behoeften van maatschappelijk en economisch zwak keren. Het behoeft nauwelijks betoog dat een volgend uitgangspunt voor het regeringsbeleid de erkenning is van de grote betekenis van het gezin als kern der samenleving. Het gezonde Nederlandse gezin is een onmisbaar element in onze samenleving, een ele ment, dat de krachten in zich bergt die het ons volk mogelijk maken de problemen van onze tijd met moed en energie te overwinnen. Voor het overwinnen van die Drnblemen is sa menwerking noodzakelijk en ook daarvan zal de regering bij het voe ren van zijn beleid uitgaan. Samen werking in ons volk tussen verschil lend gerchiet groepen en belangen, samenwerking ook met andere vol ken. De regering zal ernaar streven in haar optreden zowel op nationaal als op internationaal terrein daartoe te inspireren. OP INTERNATIONAAL TERREIN De internationale verhoudingen worden in het huidige tijdsbestek in hoge mate gekenmerkt door spannin gen, die ook hun weerslag vinden in ons volk. De regering is zich bewust van de beperkte mogelijkheden, wel ke zij heeft tot het beïnvloeden van deze verhoudingen. In samenwerking met anderen streeft zij alles na wat een positieve bijdrage kan leveren tot het scheppen van de voorwaarden voor een vreedzame internationale samenleving. De solidariteit van het Westen, onder meer belichaamd in de Noordatlantische Verdragsorganisatie, blijft daartoe een primaire voor waarde. Ten aanzien van de hulpverlening gg j aan onderontwikkelde gebieden zal het tot dusver gevoerde beleid, waar aan de regering grote waarde hecht, voortgang vinden. De verhouding tot Indonesië baart de regering ernstige zorgen. Zij zal de verdere ontwikkeling nauwgezet blijven volgen. Harerzijds blijft het streven gericht op verbetering van de betrekkingen. De totstandkoming van een Euro pese economische associatie het streven naar vrije handel tussen de zeventien Europese landen blijft de regering zien als een politieke en economische wenselijkheid en nood zakelijkheid. De regering wenst op positieve wijze in de Europese ge meenschappen aan een krachtiger Europa mee te bouwen en zal haar verdragsverplichtingen terzake niet alleen naar de letter, maar ook naar de geest uitvoeren, inclusief de mede werking aan de totstandkoming van rechtstreekse algemene verkiezingen van het Europese parlement. Zij is er zich daarbij van bewust, dat de eco nomische integratie in de ruimste zin slechts kan worden gediend door een intensivering van de poli tieke samenwerking en een verster king van het institutionele kader en met name van het supranationale ka rakter van de drie gemeenschappen. Zijn aandacht richtend op het ko ninkrijk verklaarde de minister-pre sident, dat bij voortduring over eenkomstig de geest van het statuut zal worden gestreefd naar bevor dering van het wederzijdse begrip en naar versterking van de band tussen de landen van het koninkrijk, mede door intensief overleg over alle aan gelegenheden. waarbij belangen zo wel van Nederland als van Suriname en van de Nederlandse Antillen zijn betrokken, alsmede door het verle nen van wederzijdse by stand. Ten aanzien van Nederlands Nieuw- Guinea zal het te voeren beleid er op gericht blijven, dat aan de bevolking van dit gebiedsdeel door toepassing van het beginsel van de zelfbeschik king de mogelijkheid wordt verze kerd haar toekomstige politieke sta tus zelf te bepalen. Daartoe zullen op bestuurlijk, sociaal-economisch en cultureel terrein effectieve maatrege len worden getroffen, welke de autochtone bevolking zo spoedig mo gelijk in staat zullen stellen tot zelf bestuur. Op internationaal niveau zal de regering evenals tot dusver, sa menwerking met andere regeringen bevorderen, in het bijzonder waar deze samenwerking ertoe zal kunnen leiden, dat de toepassing van het be ginsel van zelfbeschikking zal kun nen worden versneld. DEFENSIE Bij de bepaling van de defensie uitgaven zal enerzijds rekening wor den gehouden met de nieuwe plannen van de N.A.V.O.,, anderzijds nauw gelet worden op de bedragen, die de met ons land vergelijkbare Navo- landen aan hun defensie uitgeven. In het bijzonder zal worden gelet op een doelmatige controle en een efficiënte bedrijfsvoering. In verband met de steeds grotere gecompliceerdheid van de moderne wapenen en het mate rieel, welke het steeds moeilijker ma ken deze te doen bedienen door per soneel, dat slechts voor een normale diensttijd onder de wapenen is, zal de mogelijkheid van uitbreiding van het beroepspersoneel onderwerp van on derzoek vormen. Daarbij zullen te vens de voordelen worden overwo gen van verandering van de lich tingssterkte en/of verkorting van de diensttijd zowel voor de betrokkenen als voor de nationale economie. De regering acht het noodzakelijk, dat de behandeling van het reeds bij de Sta- ten-Generaal ingediende wetsontwerp tot aanpassing van de dienstplichtwet aan de gewijzigde grondwet spoedig voortgang zal vinden. FINANCIEEL BELEID Prof. de Quay kwam voorts spre ken over het financiële en sociaal- economische beleid. De regering streeft de bevordering van een evenwichtige groei van onze econo mie na, zowel in de breedte als in de diepte, waarvay de vruchten in de vorm van geestelijk en stoffelijk welzijn aan alle geledingen van ons volk ten goede zullen moeten ko men. Aan de "handhaving van een hoog niveau van werkgelegenheid en het bevorderen van voldoende woongelegenheid zal hoge prioriteit worden verleend. De regering stelt zich voor zeer binnenkort aan de Kamer een nota over te leggen, waarin het gehele complex van voorzieningen op het stuk van lonen en andere arbeids voorwaarden enerzijds en huren en consumentensubsidies anderzijds is vervat. (Vervolg op pag. 2). De Quay zet zijn koers uit TREKKING THUISFRONTLOTERIJ Ten overstaan van notaris A. J. W. Kropman uit Delft, heeft de trekking plaats gevonden van de door de Stichting Nationaal Katholiek Thuis front aangelegde Leden werf-loterij. Trekkingslij sten zijn te verkrijgen bij Het Kath. Thuisfront, Anna Paulow- nastraat 48, Den Haag. De boerderij van H. van der Doelen aan de Broekstraat in Geffen is maandagmiddag door brand ver woest. Van inboedel en la/ndbouw- inventaris is zo goed als niets gered'. Enkele varkens en biggen kwamen in de vlammen om. (jok een schuur brandde af. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Op aandeelhoudersvergadering van N V. ,,De Leidsche Courant" In de heden gehouden vergadering van de N.V. „De Leidsche Courant" had het afscheid plaats van de direc teur, de heer C. M. van Hamersveld, aan wie op een vorige, buitengewone vergadering van aandeelhouders op zijn verzoek eervol ontslag was ver leend, bij het bereiken van de 70-ja- rige leeftijd. De president-commissaris, de heer M. P. van der Weyden, hield een toe spraak, waarin hij de voorname plaats schetste, die de heer Van Ha mersveld gedurende bijna 30 jaren heeft ingenomen in de n.v. „Hij was een vertrouwde kapitein op ons schip" aldus spr. „die koers wist te houden in de richting, welke hij de beste achtte voor het welzijn van het bedrijf, dat onder zijn dagelijkse lei ding was gesteld". Na de levensloop van de afgetre den directeur te hebben weergegeven, zeide spr.: „Door goede en kv/ade ja ren heen, bleef de heer Van Hamers veld op de brug, en ook in de kwade jaren had hij het vertrouwen van de commissarissen, want de directeur is het, die uit de aard van de zaak lei ding heeft te geven aan het bedrijf. Hij moet dagelijks zijn aandacht schenken aan de grote lijn, maar veelal ontkomt hij ook niet aan de detail-zaken. Hij staat aan het hoofd van een bedrijfsgemeenschap en van het juiste of het onjuiste inzicht van de directeur hangt het af, of telkens rekening wordt gehouden met de tel kens wisselende omstandigheden. De Heer Van Hamersveld was een man die al door zijn vorige werk kringen doorkneed was in het vak aan wie ook de belangen van het per soneel met vrucht konden worden toevertrouwd. Degenen, die de heer Van Hamers veld in 1929 in deze functie hebben benoemd, verwachten uiteraard uit de ingewonnen inlichtingen, dat hij ons bedrijf zou kunnen leiden en tot ver dere bloei brengen. In deze verwach tingen zijn zij niet teleurgesteld. Aan deze verwachting heeft de heer Van Hamersveld met inzet van geheel zijn persoon en al zijn krachten voldaan, en hij heeft daarmede aan de Leidse Courant en aan de katholieke zaak in deze stad en dit gewest een grote dienst bewezen." De president-commissaris herinner de vervolgens aan het zilveren jubi leum van de heer Van Hamersveld als directeur van de Leidse Courant in 1954, waarbij hij benoemd werd tot ridder in de Orde van de H. Grego- rius de Grote. Onder leiding van de heer Van Hamersveld, vervolgde spr., hebben belangrijke zaken hun beslag gekre gen, van welke zaken spr. een op somming gaf. „Wij begrijpen" aldus spr. „dat het u zelfoverwinning heeft ge vraagd van een zaak, waarin u ge durende 30 jaar geheel uw wezen en kunnen hebt gelegd, de teugels uit handen te geven en aan een jongere kracht over te geven. Hoewel u reden tot dankbaarheid hebt voor alles, wat u met succes hebt mogen doen, zult u met weemoed vervuld zijn, even als dat het geval is met hen, die uw medewerkers en mede-bestuurders zijn, nu het ogenblik is aangebroken, dat de zakelijke banden met het be drijf en de medewerkers een einde gaan nemen." Spr. zeide, dat de heer Van Ha mersveld echter zijn werkkring ver laat op de leeftijd der sterken, in goe de gezondheid, een omstandigheid, die velen van zijn jaren hem zullen benijden. Hij gaat nu omschakelen naar een rustiger levensperiode, maar commissarissen verwachten, dat wan neer zij hem raad vragen, zij daar toe een gewillig oor zullen vinden. Er zal nog een nadere gelegen heid komen, dat de heer Van Hamers veld afscheid neemt van de commis sarissen en medewerkers. „Maar men selijkerwijze bezien, zal dit de laat ste vergadering van aandeelhouders zijn, welke u als directeur mede be paalt". „De leggers van de courant" al dus besloot de president-commissa ris „spreken boekdelen van de moeilijkheden, die u hebt helpen overwinnen. Ónder uw directie is de Leidse Courant en haar drukkerij tot een begrip geworden van de goed- geleide onderneming. Namens allen, die u hier achter laat, wil ik u onze hartgrondige dank betuigen voor alles wat u heeft gedaan in 30 jaren. Gaar ne hopen wij, dat God u nog vele ge lukkige levensjaren zal schenken in dankbare herinnering aan alles, wat u mocht doen". Namens de n.v. bood de president- commissaris de scheidende directeur als aandenken een wandbord van Delfts blauw. De directeur dankte in een korte toespraak voor de hem gebrachte lof, welke hij gaarne overbracht op al zijn medewerkers. Ook dankte hij voor het geschenk. Tamelijk koud Terwijl het hogedrukgebied ten westen van Schotland nog een uit breiding in westelijke richting onder ging, is de luchtdruk in het Oostzee gebied aanzienlijk gedaald onder in vloed van een depressie, die over Finland naar het zuiden trekt. Tussen deze depressie en het hogedrukge bied ontstond een krachtige noorde lijke luchtstroming, waarmee koude lucht uit de Poolstreken naar het zuiden stroomt. Het eerste van de twee fronten, die deze koude lucht begrenzen, naderde vanmorgen de Waddenkust. Beide fronten zullen in de komende nacht ons land passeren, zonder regen van betekenis te bren gen. Een erop volgende storing zal wellicht hier en daar een bui veroor zaken, maar er zullen morgen ook enkele verspreide opklaringen voor komen. Het zal daarbij tamelijk koud. weer zyn. i (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te i 11.15 uur). VRIJ KOUD Vrij koud weer met veel be- j wolking en hier en daar een bui, maar ook enkele verspreide op- i klaringen. Matige, in de kustpro vincies tijdelijk krachtige wind. tussen noordwest en noord. 27 Mei: zon op 04.32; onder 20.43; maan op 00.10; onder 10.05. Hoogwaterstanden 27 Mei: v.m. 6.46; n.m. 7.15. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI zwaar bewolkt 8 C. STOCKHOLM half bewolkt 9 OSLO half bewolkt 14 KOPENHAGEN zwaar bew. 12 ABERDEEN motregen 11 LONDEN geheel bewolkt 9 AMSTERDAM geheel bew. 10 BRUSSEL geheel bewolkt 11 LUXEMBURG onbewolkt 14 PARIJS geheel bewolkt 10 BORDEAUX geheel bewolkt 13 GRENOBLE zwaar bewolkt 13 NICE mist 17 BERLIJN zwaar bewolkt 15 FRANKFORT onbewolkt 12 MüNCHEN onbewolkt 9 ZüRICH onbewolkt 8 GENèVE onbewolkt 12 LOCARNO zwaar bewolkt 14 WENEN onbewolkt 12 INNSBRUCK licht bewolkt 8 ROME tegen 15 AJACCIO onbewolkt 7 MADRID licht bewolkt 13 MALLORCA zwaar bewolkt 14 ALGIERS half bewolkt 16 Korreltje Men verveelt zich bijna altijd in het gezelschap van hen, die wij vervelen. La Rochefoucauld.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1