Saneringsplan betaald voetbal van de baan Nederland België zaterdagvoetbal gaf ruime 4-0 zege voor Nederland Dubbel enthousiasme toch nog bekoeld MAANDAG 25 MEI 1959 DE LEIPSE COURANT PAGINA 8 Coupe Canelle bleef behouden Het Nederlandse zaterdagelftal heeft in het gemeentelijke sportpark te Zwolle met 40 gewonnen van het Belgische elftal. De ruststand was 3—0. De „Coupe Canelle", de wisselbe ker die elk jaar als inzet geldt voor het drielandentournooi tussen Neder land, België en Frankrijk, blijft daardoor in Nederlands bezit. De ont moeting FrankrijkNederland, die op 25 april in Parijs werd gespeeld, ten de Belgische aanvallers bijzonder zwak, zodat Woudsma (DES) slechts één keer werkelijk in actie moest komen. Dat was vijf minuten voor het einde bij een schot van rechtsbin nen Terny (Oost-Vlaanderen), die de Nederlandse doelman languit naar de hoek liet duiken. Bepaald groots was ook het spel van de Nederlanders niet, maar het was veel directer en bovendien lag het tempo bij onze landgenoten hoger. eindigde namelijk in een 4-3 zege Het *rote verschil schuilde echter eindigde namenjK in een zege jn de be,de aanv0]slinies Hadden de voor onze landgenoten. Scheidsrechter Bronkhorst liet nBBelgen geen middenvoor die de aan- afloop van de wedstrijd Nederland v.° n?ir.Jl België wel duidelijk blijken, wie hij de beste speler van het veld had ge vonden. Hij liep naar middenvoor Harm van Dalfzen toe en overhan digde hem de bal, waarmee de mid denvoor van SC Genemuiden even tevoren drie doelpunten had ge scoord. Dit als huldeblijk voor zijn grootse spel. Ondanks de overwinning met 40, die het Nederlands zaterdagelftal in het gemeentelijk sportpark te Zwolle op België behaalde, heeft deze wed strijd niet aan de verwachtingen vol daan. De Belgische ploeg was aan zienlijk zwakker dan de elftallen, die de vorige twaalf wedstrijden tegen ons land speelden. Weliswaar kwa men de Belgische zaterdagvoetbal lers vooral in de tweede helft, tot aardige combinaties, maar het tempo was veel te laag om tot gevaarlijke aanvallen te komen. Bovendien scho landers was Van Dalfzen een voort durend gevaar. Reeds na twee minu ten spelen maakte doelman Raskin kennis met de schutterscapaciteiten van de Genemuidenaar. Van Dalfzen pikte een verre uittrap van doelman Woudsma op en na een korte dribbel volgde een geweldig schot, dat Ras kin veel te moeilijk was (10). Na dat rechtsbinnen Nieuwstraten eer- Een moment uit de zaterdag in Zwol le gespeelde „zaterdag-interland" tussen Nederland en België, welke door onze landgenoten met 40 werd gewonnen. We zien hier de Neder lander H. van Dalfzen in botsing met de Belgische doelman Raskin. Het lijkt wel, of ze een duel uitvechten, terwijl de bal ergens in de lucht zweeft. der tegen de paal had geschoten, kreeg deze van Van Dalfzen een prachtige kans de score te verhogen (20). Tien minuten voor rust ver werkte doelman Raskin een fraai schot van Henk van Delfzen tot cor ner, maar toen Harm drie minuten la ter een enorme kogel in de hoek los te, dook de Belgische doelman te vergeefs (30). Vijf minuten na de hervatting vond Van Dalfzen het tijd voor zijn derde doelpunt; een voorzet van rechts buiten Bout kopte hij vallend in (40). Hoewel linksbuiten Van Putten (Unicum) en Bout (Huizen) nog tegen de lat schoten, kwam in de stand geen verandering meer. De wedstrijd, die bij prachtig voor jaarsweer werd gespeeld, werd bijge woond door 9000 toeschouwers. DRIE PROTESTEN BIJ GOUDA—DE SPARTAAN. De beslisingswedstryd tussen Gou da en de Spartaan voor het kam pioenschap van de eerste klasse A (amateurs), gistermiddag op het ter rein van VUC in Den Haag gespeeld, die na de officiële speeltijd eindigde met de stand 21 in het voordeel van Gouda krijgt nog een vervolg voor de spelregel- en protestcommis sie. Niet minder dan drie protesten zijn er namelijk ter tafel gebracht, waarvan twee door De Spartaan en één door Gouda. Dit maakte een ver lenging noodzakelijk. Aanvankelijk was door de heer J. C. Brinckman, lid van de algemene vergadering amateurvoetbal en te vens districtsbestuurder, in overleg met enkele officials bepaald, dat er 4 X 7Vs minuut zou worden ver lengd, doch dit werd later gewijzigd in die zin, dat er een einde aan de extra speeltijd zou komen, zodra de een doelpunt was gescoord. Dit laat ste geschiedde in de tweede verlen ging, toen Frederiks Gouda's derde voltreffer lanceerde. De Spartaan protesteerde tegen het niet toekennen van een doelpunt, dat J. van Scherpenzeel in de 29e minuut scoorde uit een hoge pass van Hem- minga. Hierbij zou van Scherpenzeel een tegenstander echter op ongeoor loofde wijze heben belaagd, waar voor de scheidsrechter floot. Het tweede protest gold Gouda's tweede doelpunt, in de 22e minuut van de tweede helft gescoord door Kruit- bosch; volgens de Spartanen in bui tenspelpositie, welke mening de grensrechter deelde, gezien zijn vlag gen. Na overleg met deze keurde scheidsrechter C. J. v. d. Berg het doelpunt goed. Daarop tekende Gouda protest aan tegen het eerste doelpunt van de Spartaan, dat door Zijde werd ge scoord uit een strafschop, welke on rechtmatig zou zijn toegekend. Het was Hemminga, die zich op unfaire wijze een scoringskans had zien ont nomen door de Goudse achterspeler De Vries; en dat in het strafschopge bied. De scheidsrechter was dan ook radicaal in zijn vonnis: strafschop. Door deze protesten is èn de uitslag, èn het kampioenschap van Gouda op losse schroeven komen te staan. Er zijn namelijk nu nog vele mogelijk heden, waarbij Gouda echter wel aan de meest gunstige kant zit. MEXICO—ENGELAND 2—1 Het Engels voetbalelftal heeft in Mexico City een nieuwe nederlaag geleden. De Britten verloren met 21 van Mexico, Ruststand 11. 33 vóór - 34 tegen Het door het bestuur van de sec- eens had betoogd, dat het sanerings- tie betaald voetbal van de KNVB op- plan over de ruggen van de clubs in gestelde saneringsplan voor het be- j de eerste divisie uitgevochten dreigt taalde voetbal in een periode van te worden, hield de heer Kruyver 3 4 jaar zou het aantal betalende I (bestuurslid van de sectie betaald clubs worden teruggebracht tot 54 is zaterdag tijdens een oriënterings vergadering in Amsterdam van de sectie met één stem verschid door de clubs naar de „ijskast" verwezen. Van de aanwezige betalende clubs verklaarden er 33 zich vóór het plan, terwijl 34 clubs tegen stemden. De heer A. H. Martens, voorzitter van de sectie, deelde na de stemming mede, dat het bestuur van het be taalde voetbal voorlopig niet op dit saneringsplan zal terugkomen. Wel greep hij de strohalm, die hem door enkele sprekers was toegestoken: het instellen van een „overgangsklasse", waarin zowel betalende als amateur clubs zullen kunnen uitkomen. De heer Martens zei te denken aan ten minste twee overgangsklassen in plaats van de te vormen ene tweede divisie. Het sectiebestuur zal op kor te termijn een enquête onder de be talende club6 houden over dit onder werp ten einde zo spoedig mogelijk besprekingen over deze „overgangs klassen" met de sectie amateurvoetbal te kunnen openen. In deze enquête zullen de betalende clubs ook ge peild worden over eventuele moge lijkheden om de competitie aantrek kelijker te maken. Sommige sprekers hadden hierop aangedrongen. Als de vier voornaamste punten, die de stoot tot het ingrijpende sa neringsplan hebben gegeven noemde de heer Martens: a. Dat er clubs in voetbal) een laatste dringend be toog tot de vergadering om toch vooral de consequenties onder ogen te zien: „Als we nog enkele jaren een tweede divisie handhaven betekent dat zelfmoord voor die clubs". Hij had van de leiding van het amateur voetbal vernomen, dat men in die kringen niets voelt voor een afdeling „onafhankeljj ken". Toch werd deze mogelijkheid na de voor het bestuur teleurstellende uitslag van de stem ming door voorzitter Martens niet geheel terzijde geschoven blijkens zijn mededeling om na de enquête alsnog met de leiding van het ama teurvoetbal over een „overgangs klasse" te willen gaan praten. DE BUITENLANDSE CONTRACT SPELERS. Op een zaterdag in Amsterdam gehouden vergadering heeft de heer A. H. Martens, voorzitter van de sec tie betaald voetbal van de K.N.V.B., medegedeeld, dat het de clubs aan geraden wordt geen contracten met spelers van vreemde nationaliteiten af te sluiten voordat de vereiste werk vergunningen zijn verleend. Het be stuur van de sectie had van de be treffende rijksinstantie vernomen, dat slechts reële verzoeken voor een-j werkvergunning in overweging wor den genomen. Het is zelfs niet uitge sloten, dat bestaande werkvergunnin- DAAROM is Mascotte 3x beter De Vierbondentournoo en Zondagelffal eindigde op de laaisie plaais, Haarlem winnaar Het jaarlijkse Vierbondentoernooi voor zondagelftallen heeft voor het vertegenwoordigend elftal van de Leidse afdeling maar een matig suc ces opgeleverd en toch hebben de jongens een goede dag gehad. Welgemoed was men naar Haarlem getrokken, wellicht niet te optimis tisch, hetgeen verklaarbaar is, omdat de Leidse afdeling nimmer veel suc cessen in dit toernooi heeft kunnen boeken, maar er werd niettemin toch met enthousiasme begonnen in de strijd tegen Haarlem. De gastheren waren evenwel dadelijk in de meer derheid en reeds na 6 minuten kon de Haarlemse midvoor zijn elftal de leiding geven (0—1). Daarna werd Leiden geleidelijk aan sterker, maai de afwerking faalde en onveranderd kwam de rust. Toen er gewisseld was, ontspon zich een spannende strijd met Haarlem opnieuw in de meerderheid. Uit een vrije trap nabij de rand van het strafschopgebied schoot Van Belkum fraai in de uiter ste hoek, doch de doelverdediger wist op het nippertje redding te brengen. Haarlem kwam steeds meer opzetten en reeds .enkele minuten later was het door de midvoor weer raak (03). Hij vond het evenwel nog niet voldoende en scoorde nog een maal (0—4) zonder dat de Leidse vertegenwoordigers daar iets tegen over konden zetten. Op het andere veld werd voor de eerste ronde de wedstrijd Amster damN.-Holland gespeeld, die door het elftal van N.-H. met 3—0 werd gewonnen. In die tweede ronde werd N.-Hol land evenwel met 20 door Haarlem "opt, maar Leiden kon het tegen ïterdaim weer niet bolwerken en verloor met 30. Reeds na 2 minu ten hadden de Amsterdammers de leiding genomen door hun links binnen, waarop de Leidse ploeg, be ducht voor een nieuwe nederlaag, feller aanpakte, een heftig offensief op Amsterdam opende, maar alles zonder resultaat. Na een gelijkop- gaande strijd van 'n kwartier doel puntte tenslotte de linksbinnen van Amsterdam (0—2) en de midvoor voegde daaraan nog een punt toe (03), waarmede tenslotte het einde kwam. In de eindronde w.rd Haarlem ver volgens door Amsterdam met 10 iklopt en op het hoofdveld bonden i elftallen van Leiden en N.-Holland de strijd tegen elkaar aan. In een in behoorlijk tempo gespeelde wed strijd wisten de Leidse vertegen woordigers een gelijk spel uit het vuur te slepen en daarvoor hebben zij alles op alles gezet. Toen reeds spoedig na het begin N.-Holland de leiding nam (01). stelde Leiden zich danig te weer, bevreesd dat het weer de verkeerde kant zou opgaan, gaf zich geheel om tenminste in de laatste wedstrijd tot een behoorlijk resultaat te komen. Dit zwoegen werd beloond met een goed doelpunt van een der gebr. Sassen (11). N.-Hol land hernam evenwel de leiding (12) en vergrootte ieze zelfs (13), maar nadat van doel gewisseld was, wist de rechtsbinnen uit 'n algemene aanval de achterstand te verkleinen (23). Daarna kreeg Leiden de kans op de gelijkmaker, maar de links buiten, geheel vrij staande voor de keeper, schoot de bal precies tegen hem aan. Dat namen de LVB-ers niet en zij pakten opnieuw stevig aan totdat B. Sassen tenslotte bij een algemene aanval over rechts met een fraai en onhoudbaar doelpunt de ge lijkmaker- wist te scoren (33). Zij kregen zelfs nog de kans op de over winning maar ook deze werd niet benut. De eindstand van het toernooi werd tenslotte: 1. Haarlem 4 pnt (doelcij- fers 61); 2. Amsterdam 4 pnt. (4—3); 3. N.-H. 3 pnt. (6—5), 4. Lei den 1 punt (310). DE KNVB-POOL. Gisteravond heeft zich één deelne mer gemeld, die alle 15 uitslagen in de KNVB-pool goed had. Hij heeft dus de kans op de eerste prijs van 65.180. Voor de tweede prijs van 27.935 meldden zich reeds pl.m. 50 candidaten. LUGDUNUM-WILHELMUS 3-1 De jonge Lugdunum ploeg heeft door enthousiast spel een verdiende overwinning behaald. De Kikkers weerden zich geducht ook al kwamen zij in techniek iets te kort, maar toonden zich zeker niet de minderen. De eerste aanvallen waren voor de thuisclub echter zonder succes, totdat na een misverstand in de Lug- dunum-achterhoede Thoms kon scoren (0-1). Groen wit gaf de moed niet op en na een half uur spelen gelukte het Bavelaar gelijk te maken (1-1). In de tweede helft ongeveer een zelfde spelbeeld. Steeds was de thuisclub in de aanval en nu lukte het Pet de stand op 2-1 te brengen. Wel poogden de gastheren nog een beter resultaat te bereiken, maar de stug verdedigende groen wit achterhoede hield stand. Met een goed gericht schot bracnt Leget de eindstand op 3-1. L.F.C. winnaar Het veteranentournooi, dat Lug dunum ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan organiseerde, is uit nemend geslaagd en groen wit heeft de gasten op lofwaardige wijze ont vangen. L.F.C. won ongeslagen dit tour- nooi. Deelnemende verenigingen waren: A.S.C.; Docos; L.D.W.S.; L.F.C.; Roodenburg; U.V.S. De uitslagen waren: L.F.C.-Roodenburg 1-0; A.S.C.- Lugdunum 3-0; U.V.S.-L.D.W.S. 0-0; Roodenburg-I ugdunum 4-0; U.V.S.- A.S.C. 0-0; L.F.C.- L.D.W.S. 1-0; Docos-Lugdunum 0-0; L.F.C.-A.S.C. 0-0; Docos-U.V.S. 2-1; Roodenburg- L.D.W.S. 1-0; Docos-L.F.C. 1-2; Lug- dunum-U.V.S. 0-1; iRoodenburg- A.S.C. 0-0; Docos-L.D.W.S. 0-1; Lug- dunum-L.F.C. 0-0; U.V.S.-Rooden burg 0-2; Docos-A.S C. 0-0; L.D.W.S.- Lugdunum 2-1; U.V.S.-L.F.C. 0-3; Roodenburg-Docos 6-0; A.S.C.- L.D.W.S. 2-0. De eindstand: L.F.C. 10 pnt.; Roo denburg 9 pnt.; A.S.C. 8 pnt.; L.D.W.S. 5 pnt.; U.V.S. 4 pnt.; Docos 4 pnt.; Lugdunum 2 pnt. Zaierdagelfial behaalde 3e prijs en Haarlem ook hier winnaar In Velsen heeft het Leids Zaterdag afd. elftal een redelijke prestatie ge leverd. De ploeg speeldie beter dan algemeen was verwacht, hetgeen in het eerste treffen tegen Haarlem bleek. Wel boekte Leiden reeds in de eerste minuut een 10 aohterstand na een strafschop veroorzaakt door hands van aanv. Holland (Rouw koop) maar na de hervatting maakte Marijt (Noordwijk) gelijk (11). De strijd tegen Amsterdam, dat technisch beduidend beter speelde, had een zeer spannend verloop, om dat de Leidse verdediging, met doel man Wassenaar (Rouwkoop) in top vorm, heel lang stand hield. Juist na dat Kinkel (Woubrugge) voor een open doel had gemist, kon Amster dam een voorsprong nemen die het ondanks verwoede pogingen van Lei den niet meer afstond (1—0). Het duel tussen LeidenN.-Hol land leverde de Leidse vertegen woordigers een overwinning op. In de eerste helft een volkomen gelijkopgaande strijd, waarbij de Leidse verdediging, waarin naast doelman Wassenaar nu ook rechts back Barnhoorn (Noordwijk) opviel, kranig werk leverde. In de tweede helft gaf Pos (Hazersw. Boys) Lei den een voorsprong, welke niet meer werd afgestaan (10). Na afloop heeft de vice-voorzitter van de afd. Haarlem de prijzen uitge reikt, waarna de herën Nieuwkerk (Amsterdam) D. Goedh-irt (Leiden) en Van Keulen (N.-Holland) de afd. Haarlem lof hebben toegezwaaid voor de prima organisatie. De volledige uitslagen zijn: Leiden Haarlem 11; AmsterdamNoord Holland 11; HaarlemN.-Holland 20; Amsterdam—Leiden 10; Lei denN.-Holland 10; Haarlem- Amsterdam 00. Finaleuitslag: Haarlem 4 pnt., 31; Amsterdam 4 pnt., 21; Leiden 3 pnt., 22; N.-Holland 1 pnt., 14. VREDENBURGH—ALPHEN 2—1. De laatste competitiewedstrijd heeft Alphen niet in een overwinning kun nen omzetten. Alphen verloor met 21. Het is een slecht gespeelde wed strijd aan weerszijden geworden. Na ca. 30 minuten gaf Tuinenburg aan Alphen de leiding, met welke stand, bij een voortdurend Alphen meer derheid, werd gedraaid. Na de rust speelde Vredenburgh sterker. Na ca. 12 minuten kwam de gelijkmaker. Kort daarop bereikte Vredenburgh de 21 meerderheid, waarvoor de midvoor zorgde. Alphen reageerde hierop met een serie, zij het vruchteloze, aanvallen. 10 Minu ten voor het einde kreeg Alphen een penalty toegewezen. Mees schoot keurig in maar tot ieders verbazing liet de scheidsrechter de penalty overnemen. Toen werd naast gescho ten. financiële moeilijkheden zijn en zul- gen niet verlengd zullen worden, len komen. b. De te grote Spreiding i De heer Martens deelde voorts van het spelersmateriaal en daardoor mede, dat een onder de clubs gehou- een remming van de verbeteringden enquête over het al dan niet af- van het spelpeil, c. De onder diverse schaffen van de protesten tot resul- clubs bestaande stroming tot terug keer naar het amateurvoetbal en d. Dat het amateurvoetbal niet altijd als gatheer zal willen optreden voor terugkerende verenigingen, die on der de financiële moeilijkheden zijn bezweken. Er volgde een lange rij van spre kers, voornamelijk tegenstanders van het saneringsplan van het sectiebe stuur. Alleen de heer Henstra van E.D.O. verklaarde zich een pertinent voorstander: „Ik juich persoonlijk het plan toe". De heer De Rooy (De Valk) zei nog nooit steekhoudende motieven voor sanering te hebben gehoord. „We kunnen ook van sommige eredivisie clubs vragen: „Hoe klaren ze het fi nancieel?" Hij zei dit naar aanlei ding van het plan, waarin de ere divisieclub buiten schot blijven. „De eredivisieclubs mag blijkbaar geen haar gekrenkt worden", aldus de heer De Rooy. Nadat de heer Bakker (KFC) nog taat heeft gehad, dat 31 clubs zich voor afschaffing en 36 clubs zich te gen afschaffing van de protesten heb ben uitgesproken. Elf clubs voelden iets voor een proefjaar. Gezien het resultaat van deze enquête zal het sectiebestuur voorlopig niet op deze materie terugkomen. AMATEURS IN ZUID I WILLEN SPLITSING. Het bestuur van de Landelijke Bond van amateurverenigingen in Zuid I heeft in zijn zaterdag te Roo sendaal gehouden vergadering be sloten, te zullen trachten voor het sei zoen 19591960 te komen tot split sing van de zuidelijke le klase. Men acht de huidige toestand ongewenst. Vooral voor de clubs in Zeeland, West-Brabant en Zuid-Limburg is deze splitsing welhaast een nood zaak, aldus de L.B.A., daar zij per seizoen thans tussen de 2500 en 4000 km. moeten afleggen. Een grote menigte aanhangers van I kampioen was geworden. Zij moesten I de wedstrijd verlengd werd op grond Gouda stormde het veld op, nadat ovenwei hun enthousiasme nog twee- van een protest van de Spartaan, bekend was geworden, dat hun club I maal zeven minuten uitstellen, omdat I

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8