i Kath. Invalidebond „St. Liduina" afdeling Leiden vierde lustrum Geestige feestavond met opvoering van een maskerspel'' LEIDSE KELNER TE DE KAAG VERONGELUKT BïBHaff'Esïr.- Jaarvergadering HCW en NEM: goede financiële positie Twee welpen door auto aangereden Kapelaan C. W. Thomas (Leiden) 25 jaar priester MAANDAG 25 MEI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Vol luister heeft gisteren de Ned. zijn openingswoord kon de heer Lub Katholieke Invalidenbond „Sint Li- wederom pastoor Tijnagel begroeten, duina" afd. Leiden en omstreken zijn alsmede pastoor Blok en de geeste tweede lustrum gevierd. i lijk adviseur kapelaan C. W. Thomas. Dankbaar gebruik makend van het) Van de eerder ter receptie aanwezige gulle aanbod van particulieren, die afgevaardigden waren er ook vele op hun auto beschikbaar hadden gesteld i deze feestavond present, zijn vele leden 's morgens om acht i uur bij elkaar gekomen in het SintHierna heeft „Judocus", onder Antoniusclubhuis aan de Lange Mare j grote hilariteit, verschillende beken- om hun feest te beginnen met een de Bonds-functionarissen persoonlijk gezongen H. Mis, gecelebreerd door i begroet, ook de g.a. die juist op dat de geestelijk adviseur kapelaan C. W. I moment niet in de zaal was. Van Thomas. Na de H. Mis namen allen plaats aan de feestelijk gedekte ontbijttafel, versierd met anemonen en lthyris en met de bloemstukken die de een na de ander, werden binnenge bracht en die tegelijk met hun geluk wensen werden aangeboden door be vriende bonden en ondernemingen. Er was een felicitatietelegram van mgr. Jansen, bisschop van Rotterdam, die bij zijn vertrek uit Leiden het be stuur aangespoord had tot blij vend enthousiasme voor het prachtige deze omstandigheid maakte Judocus gebruik om de kapelaan openlijk (en behoorlijk) op de hak te nemen, dub bel pleizierig overegens toen bleek, dat Judocus en kapelaan Thomas één en dezelfde was! Het toen volgende maskerspel tekst, regie, maskers en geluidstech niek, van a-z het werk van de kape laan! was 'n geestig verhaal van Na de pauze was het woord aan het echt vaderlandse paar Thomas- vaer en Pieternel in een berijmde levensloop der jubilerende bond, ge volgd door een alleraardigste bruiloft van Kloris en Roosje, compleet met stoet en gasten. Aan dit feestelijke slot ging een tot het hart sprekende vertolking vooraf van een toneelschets van Wïm Snit- ker; in een eveneens berijmde tekst hebben Thomasvaer, Pieternel en Stevenoom dit ontroerende spel ge bracht. Zij en de overige medespelers verdienen alle lof. De ziel van deze avond was de enthousiaste kapelaan, die vele vrije uren met liefde heeft geofferd aan de voorberedingen. Als dank ont ving hij een door een lid vervaardigde singel. De heer Tilman heeft hulde ge bracht aan het actieve bestuur. De een verliefde jonge dochter zonder, j leden heeft hij het grote nut der pro- later mét, paardestaart. paganda in eigen kring geschetst. Hoe eerder wij het ministerie een Doordat de tekst was opgenomen ledenlijst met 10.000 namen kunnen werk van de Invalidenbond Het nog °P de geluidsband en de leden-spelers voorleggen, hoe beter aldus spr. Wij steeds groeiende ledenaantal bij de ui.tsl},itend de daarbÜ behorend- oprichting tien jaar geleden, waren er zevenentwintig, nu meer dan hon derd leden bewijst de ijver en de moeite waarmee de bestuursleden aan de wens van de bisschop hebben pogen te voldoen en zij zagen hun arbeid beloond met presentjes, die werden aangeboden door de bond. Ook verschillende leden, die sinds de oprichting bij de bond waren aange sloten werden met een cadeautje ver rast, evenals enkelen die met onver moeide ijver donateurs hebben ge worven. Vervolgens werd geïnstalleerd als bestuurslid en medisch adviseuse me juffrouw dr. E. Gans, die, zelf min der valide, haar medeleden hoopt te kunnen bijstaan met haar deskundige raad. Vol trots heeft toen kapelaan Tho mas, geestelijk adfviseur de geluids versterker gedemonstreerd, die de bond hem bij zijn zilveren priester jubileum, (waarvan het morgen de dag is, doch dat zondag parochieel gevierd wordt) had aangeboden. Nadat alle leden verrast waren met 'n zakje fruit zijn allen naar hun huis teruggereden, maar het bestuur ging naar het ziekenhuis om de leden, die daar waren opgenomen, in de feestvreugde te laten delen. Receptie. Het bestuur recipieerde zondag middag in het Antonius-Clubhuis en mocht daar o.m. namens het gemeen tebestuur de gelukwensen in ont vangst nemen van wethouder St. Menken. Voorts waren daar de be stuursleden van de Alg. Ned. Inv. Bond, de kerkbesturen van de paro chies St. Petrus en O.L.V. Hemel vaart en St. Joseph, een afvaardiging van de Transportarbeiders „St. Boni- faciusi", pastoor Tijnagel o.f.m. en vele anderen. Mgr. Jansen zond een gelukstelegram, deken Haring had in een hartelijk sohrijven van zijn belangstelling blijk gegeven. Namens de Ned. Bond van Mil. Oorlogsslachtoffers sprak de heer Jager. Hij maakte de leden v. St. Li duina" attent op de succesvolle inva liden-sport, zoals die in zijn Bond op steeds grotere schaal wordt beoefend. Ook de aanwezigheid van de heer Tilman, afgevaardigde van het lan delijk hoofdbestuur, alsmede verte genwoordigers van de afd. R'dam en de Bollenstreek is door de jubile rende vereniging bijzonder op prijs gesteld, dit bleek wel uit het door de heer D. Lub (voorzitter) gespro ken dankwoord. Een groot aantal bloemstukken sierde de bestuursta fel. Feestavond. Onder het motto „Het is toch alle maal poppenkast" is men des avonds tezamen gekomen voor een intieme feestelijke viering van het jubilé. In mimiek verzorgden, gingen de door hen gedragen maskers „leven". Een wonderlijk experiment, ontsproten aan de fantasierijke geest van kap. Thomas, die kennelijk van ontstaan en gebruik der maskers een speciale studie heeft gemaakt. Hoe raak was de uitbeelding getroffen van de zus- ter-directrice van de meisjesschool en hoe fijn haar klassiek-religieuze tekst! zullen dan kunnen profiteren van meerdere en grotere faciliteiten. Het dankbare applaus der aanwezi gen zal voor het bestuur en medewer kers de beloning zijn geweest voor hun vele werk en, hoewel voorzitter en geestelijk adviseur in hun voor woord in het programma het tegen deel beweren, zij zullen zéker ver diensten voor de hemel hebben ver zameld, óók de spontaan belangeloos musicerende „Loeiende Koehoorns". Sten sen stichting opgericht TER BEVORDERING VAN WETENSCHAP Tijdens de algemene vergadering van het Thijmgenootschap is medege deeld, dat een stichting in het leven is geroepen, welke tot taak heeft de bevordering van de wetenschap door Nederlandse katholieken. De stichting is mogelijk geworden op initiatief en door financiële steun van leidende katholieken uit het be drijfsleven. Zij zal katholieke weten schap-beoefenaars in staat stellen „vrijgesteld" zich enige tijd te wij den aan wetenschappelijk onder zoek. De stichting draagt de naam „Sten- sen-stichting", ter herdenking van de beroemde Deense geleerde Niels Sten- sen, die in 1686 te Schwerin overleed als bisschop van Hannover. Niels Stensen, die een bekend ana toom was, woonde en werkte ook enige jaren in Leiden. In 1667 werd hij katholiek; in 1677 bisschop van Hannover. De apostoli- Nieuwe „Henry Dunant" kwam in de vaart Zaterdag is het nieuwe hospitaalschip van het Neder landsche Roode Kruis aan het hoofdbestuur van het Roode Kruis overgedragen. Op de foto zien we de „J. Henry Dunant" tijdens een vaart op de Rijn. bouw der N.V. de jaarlijkse alge mene vergadering van aandeelhou ders der N.V. Hollandse Constructie werkplaatsen te Leiden plaats onder praesidium van mr. H. J. M. Loeff, die in korte woorden het overlijden memoreerde van de heer ir. M. Bon- gaerts, die vel° jaren commissaris en president-commissaris is geweest der N.V. en die enkele weken geleden vrij plotseling is overleden. Mr. Loeff schetste hem als een zeer kun- Bij het oversteken van de zeer cügi ondernemend, integer en inne- drukke rijksweg Amsterdam-Den mend mens, die zich jaren geleden Voorzichten niei onbevredigend Zaterdagmorgen vond in het ge- eenzetting over de stand van zaken Haag, is gisteravond tegen tien uur een 57-jarige kelner, de heer W. J. L. uit Leiden, door een passerende personenauto gegrepen en gedood. De heer L. was werkzaam in een van de vele café-restaurants te Kaag. Na het beëindigen van zijn dagtaak was hij op weg naar huis. Hij wilde daartoe, naar men aanneemt, van de bus gebruik maken. Bij het overste ken naar de halte voor de bus naar Leiden, zo neemt de politie aan, heeft hij onvoldoende op het verkeer gelet. Een dode Zaterdagmiddag om half vier fiet sten twee welpen, de 10-jarige J. H. van der Meer en de eveneens 10-ja- rige J. Smulders op de Van Vreden- burchweg te Rijswijk in de richting Wateringen. Uit de tegenovergestelde richting kwam een bestelauto, be stuurd door J. C. S. uit Den Haag. Plotseling ontstond een defect aan het linkervoorwiel, als gevolg waarvan het stuur de bestuurder uit handen geslagen werd. De auto schoot van de rechter rijweg, over de ongeveer 6 meter brede plantsienstrook, de lin kerrijbaan op. De twee jongelui wer den gegrepen. Het jongetje Van der Meer werd tegen en hek gedrukt en zodanig gewond, dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis, de Ur- de belangen der HCW had aange trokken en het genoegen heeft mo gen smaken dat de N.V. onder ver- op het ogenblik. Deze is tot nu toe niet onbevredigend. De N.V. is goed voorzien van orders, doch men heeft op het ogenblik alleen te kampen met het euvel dat de klant, die iets bestelt, ook onmiddellijk levering wil hebben. Gelukkig is de laatste tijd hierin enige verbetering te be merken. Dat wil evenwel niet zeg gen, dat 1959 even goed zal zijn als 1958, want de prijzen zijn behoorlijk minder en de winst in het vooraf gaande jaar was grotendeels een ge volg van voordelen buiten het gewo ne bedrijf. In de hierna volgende vergadering de Ned. Electroksch Mij. schillende directies tot bloei is mo-1 den de jaarstukken cvriieens goed- gen komen. gekeurd en het divident vastgesteld Op de vergadering waren 12 aan-op 15 De directeur van de N.E.M., dealhouders vertegenwoordigd met 1 de heer H. Hofman, deelde naar aan- 53.32 aandelen, uitbrengend 9040 leiding van een uit de vergadering stemmen. gestelde vraag over de concurrentie Bij de bespreking van de balansvan Duitse fabrieken mede, dat er en verlies- en winstrekening wees de voorzitter erop, dat het jaar 1958 zeer gunstig voor de HCW is ge weest en dat de jaarrekening een be drag over de 4 miljoen gulden aan geeft, het hoogste tot dusver bereikt, terwijl er 'n saldo-winst is van ruim 2 miljoen gulden, waarvan 57% in het bedrijf blijft. T.a.v. de bedrijfsvoorraden op de balans van 1.871.473 tegen een be drag van 3.570.817 in het vooraf gaande jaar merkte de directeur, de heer ir. E. F. E. Bongaerts naar aan leiding van een gestelde vraag op, dat twee jaar geleden grote voorra den moesten worden aangehouden i.v.m. de lange levering voor de walsafdeling, terwijl die materiaal- voorraad noodzakelijk was om op korte termijn werken te kunnen uit voeren. De voorz. gaf tevens nog een uit voerig overzicht van het aandelenbe zit, ook in aanverwante ondernemin gen, waaruit de gunstige financiële positie der N.V. duidelijk blijkt. De jaarrekeningen werden ten slotte goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 20%, waarvan 6% als interim-dividend is betaald, terwij'l de heer dr. P. J. M. Jansen als com- sulakliniek te Wassenaar is overleden. J. Smulders kreeg geringe hoofdwon- missaris werd herkozen, den. Tenslotte gaf de directeur een uit- Tien jaar Katholieke Nationale bond voor EHBO „Tableau" uit het maskerspel, ge speeld door en voor de invaliden. Gouden medaille voor scha ijver van deze geneeskundige vnr,r-jUor Rornort als bisschop was zeer groot. Een pro-; VUUrzillGi DcrgcTS ces tot zalig-verklaring is reeds enige j In de tien jaar van zijn bestaan tijd aanhangig. 1 heeft de Katholieke Nationale Bond voor EHBO zich over het hele land uitgebreid. Hij telt thans ongeveer 1500 afdelingen en 25000 leden. Er is geen plaats van betekenis in ons land of de katholieke bond is er vertegen woordigt. Aldus constateerde de voorzitter, de heer A. M. Bergers uit Rotterdam op de zaterdag te Utrecht gehouden algemene vergadering van de Kath. Nat. Bond voor EHBO. In de werkvergadering des och tends werd ondermeer besloten het bureau van de bond voorlopig in Rot terdam te laten maar naar een betere huisvesting uit te zien. De bijeen komst .werd onder meer bijgewoond door de vicaris generaal van het aartsbisdom, mgr. Th. Hendriksen, namens de bisschop. In de namiddagvergadering, die in bedrijven in Nederland zijn, die denken soortgelijke werken te kun nen maken als de N.E.M. Wanneer er nu een kleine teruggang in de conjunctuur optreedt en men gaat kapitaalsinvesteringen afremmen, gaan de klanten uitzien naar goed kopere aanbiedingen. Wanneer nu 20 van de vraag per jaar wegvalt, dan vindt er een teruggang plaats in prijzen, in personeelsbezetting, enz. Bij de Duitse bedrijven, die veelal over eigen grondstoffen beschikken laat men de prijzen soms zakken ten koste van de winst op dc afdeling grondstoffen. Daardoor begon in 1957 reeds een daling van de prijzen, doch sinds vrij recente datum valt weer enige opgang te constateren. Met het oog op de ontwikkelingen, welke het gevolg kunnen zijn van de totstandkoming van de Euromarkt, wordt nagegaan op welke wijze de werkingssfeer kan worden uitgebreid. Reeds zijn contacten met binnen- en buitenlandse bedrijven gelegd, ter wijl tevens door de instelling van een ontwikkelingsafdeling een begin is gemaakt met de uitbreiding van het fabricagcprogramima, voorname lijk op het gebied van de apparatuur en installaties voor chemische bedrij ven. In verband met een en ander zal de wetenschappelijke staf moe ten worden uitgebreid, waarvoor weer verdere investeringen nodig zijn. Op het ogenblik is het bedrijf vol bezet. De levertijden .venst men ech ter ook- hier nog veel korter. De hui dige situatie stemt evenwel niet tot ongerustheid, temeer wijl de kans tot heropneming van projecten, die door de bestedingsbeperking werden uitgesteld, daarbij zeer wel mogelijk Het zilveren priesterfeest van de verband met het tienjarig bestaan van de organisatie een feestelijk ka- weleerw. heer Corn. W. Thomas ka rakter droeg, werd de jubilerende pelaan van de St. Petruskerk te Let- bond gecomplimenteerd door de ver- den'.ls ?st1?,ren ingejet' wordt mor- schillende verenigingen en organise- «en herdacht en zondag gevierd, ties voor de volksgezondheid. Kapelaan Thomas t reeds meer Het bestuur kende zijn voorzitter, dan tien jaar Lesnaar en de pare de heer Bm-gers, bij deze gelegenheid chianen kennen hem dus allen, in als eerste de „Mgr. Veningsmedaille bijzonder de jonge parochiaantjes, m goud toe. zoals de fraaie begelei- op wie hij een bijzondere aantrek- dende oorkonde zeide. „wegens on- kingskracht uitoefent, en de invali- vermoeide pioniersarbeid en wijs be- den van Leiden en omstreken, voor leid De medaille draagt de naam wie in zijn priesterlijk hart een grote van mgr. Venings, die jaren lang piaats is ingeruimd, geestelijk adviseur van de bond was.Maar de meeste parochianen keo- Meegedeeld werd dat de bond bin- nen hem als een forse, soms wat ver- i mugeu iiwu: nenkort onder de naam By stand 3 strooide persoonlijkheid, die in zijn. Het feest wordt a.s. zondag kerke- een actie gaat ontplooien tot bestnj- meestal korte, predikaties het hart lijk gevierd. ding van de verkeersongevallen. De der luisteraars weet te treffen doorl Van 122 uur is er receptie in het actie zal een preventief karakter dra-de directheid van zijn aanspraak,! gebouw van het Wit-Gele Kruis, Ka- £en- door zijn oprechte, mannelijke gods- merlingh Onneslaan 22. vrucht en door de fijnzinnige en soms geestige beeldspraak. Er is in die preken van kapelaan Thomas nooit iets wat hol, theatraal of afgesleten aandoet. Zijn toespraken ontspruiten aan zijn door geen traditionele remmin gen gesnoerd kunstenaars-gemoed en •an zijn priesterlijke liefde en be langstelling voor het leven der men sen. In de omgang met de parochianen is deze forse man vriendelijk en me delevend, een hartelijk priester, die de harten verovert door de ongekun steldheid van zijn kunstenaarsziel. Alle parochianen mógen hem!

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6