Vermoorde baby onder kachelplaat begraven Vissen stierven aan sterk insectendodend vergif Prinses Beatrix opende jeugdcentrum te Rotterdam Met „geleende" auto tegen boom gevlogen visie op televisie Idylle AAN DE VECHT MAANDAG 25 MEI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Bezoek aan kleine kinderbewaarplaatsen Het nieuwe jeugdcentrum van de centrale Hervormde jeugdraad „De Heuvel" aan de St. Laurensplaats te Rotterdam dat zaterdagmorgen door burgemeester Van Walsum werd ge opend is zaterdagmiddag door de jongeren in gebruik genomen. Met 'n groot aantal stormden ze de deuren binnen. Deze ongewone opening kreeg wel een bijzon-der cachet door de aanwe zigheid van prinses Beatrix, die met kennelijk genoegen het gehele ope ningsprogramma mee „afwerkte". De prinses, die een beige zomer jurk, een dito jas en een rose hoedje droeg, was op een niet-alledaagse manier onderdeel van 't feestpro gramma evenwel bij de St. Lau rensplaats aangekomen, nl. met een motorboot die geëscorteerd werd door vaartuigjes met musicerende jongelui. Bloemen, met een oranjelint bij eengehouden, werden haar aangebo den door de 10-jarige Johanneke Schoch, het dochtertje van ds. M. L. W. Schoch, de aan de jeugdraad ver bonden jeugdpredikant. Op weg naar een podium bij de Laurenstoren passeerde de hoge be zoekster de „erewacht" van 20 jon gens, die een parodie ten beste ga ven, een koortje dat een welkomst lied' zong en 15 jongelui, die, burge- H. K. H. prinses Beatrix heeft za terdagmiddag een bezoek gebracht aan het nieuwe jeugdcentrum van de Centrale Hervormde Jeugdraad „De Heuvel" te Rotterdam. Hier inspec teert de prinses de merkwaardige erewacht. Straks komt de schadevergoeding Na 16 dagen intensief onderzoek zyn het Rijksinstituut Zuivering Af valwater (het RIZA) en het Rijksin stituut voor de Volksgezondheid te Utrecht in samenwerking met het la boratorium van de Shell te Pernis thans definitief achter de oorzaak van de grote vissterfte in Zuid-Holland gekomen. Gebleken is, dat de vergif tiging is veroorzaakt door filtermate riaal, afkomstig van de Shell, welk materiaal wordt gebruikt bij de be reiding van Endrin, een zeer sterk in sectendodend vergif. Deze stoffen zijn inderdaad terecht gekomen op de vuilnisstortplaats bij Gouderak waar zij zich met het water vermengden en via het gemaal in Gouda in de boezem van Rijnland kwamen. meesters uitbeeldend, gezamenlijk 'n welkomstrede uitspraken. Toen volgde de massale ingebruik neming, vlaggen gingen omhoog, schoten weerklonken en klokken luidden. Daarna betrad prinses Beatrix het gebouw, bezichtigde verschillende ruimten om te eindigen in de zaal voor de „vrije expressie". Hier was zij getuige van een wedstrijd tussen mr. G. E. van Walsum, burgemees ter van Rotterdam, en ds. Schoch. Beide heren kregen een bal van klei en moesten deze in drie minuten be werken tot een voorwerp. De bur gemeester ging het niet zo handig af en hij bracht het tot een voetbal. Ds Schoch, die het misschien wel eens meer had gedaan, toverde een oor uit de kleimassa te voorschijn en de prinses wees hem dan ook als de winnaar aan. Zij kende hem de erepalm toe, omdat hij de beeldende en musische kunst in zijn werk ver enigd had. Na een défilé van de verschillende jeugdgroepen en cabaret vormde het aanbieden van de St. Laurenspen- ning door ds Schoch aan de prinses i het sluitstuk. Op deze door Louki Metz ontworpen penning staat o.m. een rooster uitgebeeld, waarboven verrijst de laurierboom, de steeds groene boom van de overwinning, waaraan St. Laurens zijn naam ont leent, alsmede het silhouet van de toren, die in Rotterdam zijn naam Prinses Beatrix had des morgens een bezoek gebracht aan de Beatrix- kinderbewaarplaats aan de Korte- naerstraat in Rotterdam, waar zij 'n kinderfeest bijwoonde ter gelegen heid van het 75-jarig bestaar. der Vereniging tot instandhouding van kleine kinderbewaarplaatsen. De prinses deed met de kinderen, ook die uit de twee andere dagver blijven der vereniging, en die allen getooid waren met feestmutsen en vlaggetjes, een polonaise door het gebouw. Daarna gaven de kinderen een vertoning van het „Circus Kinder land". Tenslotte deelde de prinses ballonnen uit, waarmee in de tuin werd gespeeld. Voor haar vertrek heeft prinses Beatrix ook nog de babyzaal bezich tigd. 1 dode, 3 zwaar gewonden In de nacht van zaterdag op zon dag hebben vier jongelui uit Tilburg bezit genomen van een aldaar om 20 minuten voor twee op de Markt ge parkeerde personenauto van de heer M. Goyarts uit Goirle bij Tilburg. In snelle vaart reden de vier jon gelui geen van hen bezat een rij bewijs door de Bommelerwaard. Omstreeks drie uur gistermorgen zijn ze bij het dorpje Well in volle vaart tegen een langs de weg staande boom gebotst. De auto werd totaal verpletterd en stortte van de hoge dijk naar beneden. Ruim twee uur later vond een veehouder, die ging melken, de verpletterde auto met de vier zwaargewonden. De voor de auto liggende 18-jarige P. van G. overleed ter plaatse. Hij had de auto bestuurd. Twee anderen, de 19-jarige H. D. en de 19-jarige G. van S. werden zwaar gewond. Voor het leven van de vierde inzittende, de 18-jarige A. S. wordt gevreesd. Alleen S. was bij kennis toen men de jongens vond en van hem vernam de politie wie de wagen had bestuurd. Huishoudster bekende De Groninger politie heeft een 36- jarige huishoudster uit Groningen gearresteerd en ingesloten, beschul digd van kindermoord, subsidiair kinderdoodslag. Zij is inmiddels voor de officier van justitie geleid. Dit drama heeft zich reeds enkele maanden geleden afgespeeld, doch de zaak kwam eerst aan het rollen, toen op aanwijzing van een 54-jarige bewoner van de Concordiastraat, een alleenstaande man, een onderzoek werd ingesteld onder de vloer van zijn woning. De man had iets vreemds in huis ontdekt en hij had zijn huishoudster met een emmer zand zien lopen toen hij onverwacht thuis kwam. Het vloerzeil in de voorkamer lag anders en het vloer kleed lag over de kachelplaat. Zijn huishoudster, met wie hy -ongenoe gen had gekregen, is kort daarna vertrokken. Losse plank. Bij onderzoek ontdekte de politie een losse plank vlak achter de kachel in de voorkamer. Onder de vloer werd 'n in staat van ontbinding ver kerend lijkje van 'n baby gevonden. De vrouw werd opgespoord. Aanvan kelijk ontkende zij, maar viel uitein delijk door de mand. Het bleek, dat zij in verwachting was toen zij als huishoudster in dienst kwam bij de alleenstaande man. Ze bemerkte al spoedig, dat de man niet op kinderen gesteld was. Tijdens afwezigheid van de man werd het kind geboren zonder bij stand van een arts of vroedvrouw. De huishoudster wikkelde het kind in een molton deken. Extra emmer zand. Het kinderlijkje heeft ze ongeveer een week verborgen gehouden in 'n koffer onder 't bed. Daarna heeft zy het onder de vloer gestopt. Zij kreeg evenwel ongenoegen met de bewo ner, maar voordat zij de woning ging verlaten, heeft zij een extra emmer zand op het lijkje willen storten om ontdekking te voorkomen. Op de Laan van Meerdervoort te Den Haag is zaterdagmiddag een 67-jarige wielrijder uit de Muider- bergstraat aldaar door een auto ge grepen en zodanig gewond, dat hij ter plaatse is overleden. De wiel rijder reed ter hoogte van Meer en Bosch; hij is door onbekende oorzaak gaan slingeren en werd daarbij ge grepen door een hem passerende auto. Priesterwijdingen bisdom Haarlem Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft zaterdag in de kathe draal van Haarlem de H. Priester wijding toegediend aan: Petrus Joan nes de Reus, Judocus Henricus van Ombergen, Jacobus Joseph Maria Postma, Hendrikus Joannes Gertru- dis Spruyt, Petrus Joannes Cornelis Maria van der Velden, Joannes Wil helmus Besemer, Petrus Joannes Christianus Bollerman, Wilhelmus Maria Joseph Luttikhuizen, Harris Carlo Antoon Brautigam. Joannes Leonardus Wenneker, Antonius Her- manus Joannes Weyermars, Petrus Joannes Josephus van Duin, Petrus Koeleman, Adrianus Cornelis Tim mer, Joannes Theodorus de Vries, Bernardus Antonius Maria Peters, Meinardus Petrus van Ophem, allen theologanten van het Groot-Seminarie Warmond. Mgr. heeft tevens de wijding van het Subdiaconaat toegediend aan: Joannes Marinus Veldt, Antonius Nicolaas Joseph Doodeman, Johannes Henricus van Duin, Simon Clemens Tol, Cornelis Antonius Maria Backx, Henricus Clemens-Hofbauer Maria Peet, Joannes Swart. Johannes Hu bertus Jozef Heikens, IJsbrand Cor nelis Tuyn, Adrianus Joannes Leyen, Joannes Wilhelmus Maria Levelt, Petrus Joannes Hink, Gijsbertus Her- manus Wouterus Mols, Mattheus Joannes de Groot, Godefridus Adria nus Nicolaas Velzeboer, Petrus Theo dorus Vincentius Maria Bosma, Joannes Nicolaas Duin, Harry Corne lis Elbertus Schaapherder, allen theo loganten van het Grootseminarie Warmond. Priesterwijdingen bisdom Rotterdam Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft zaterdag in de ka thedraal te Rotterdam tot subdiaken gewijd de eerwaarde heren: Bergen-Henegouwen, K. J. Boeker, J. A. A. Breukel, A. H. Ch. van Eijk, J. M. J. Groeneveld, A. J. W. Groe- newegen, A. W. C. Heijsteeg, J. G. M. van Kan, Th. H. J. van Kester, A. D. B. Kloostermann, P. J. M. Lamsber- gen, H. M. Litjens, H. P. Neijen, A, H. F. Planken, G. M. F. van Sloebe, J. B. M. Werver. Tot priester gewijd: de eerwaarde Strafrechtelijk schijnt aan de vis- vergiftiging niet veel te doen te zijn. Het is evenwel niet uitgesloten, dat de vele gedupeerden langs civiele weg hun rekening kunnen indienen. Het gif is nu wel zo goed als ver dwenen en de vissers verschijnen al weer op de Nieuwkoopse plassen, het Brasemermeer en de Kaag, maar in het Aarkanaal, de Gouwe, de Heij- manswetering en in de Oude Rijn schijnt voor de vissers nog maar erg weinig kans op succes, want men neemt aan, dat alle witvis in deze wa teren dood is. Hengelaarsbond verontrust. De Algemene Hengelaarsbond heeft de ministers van verkeer en water staat en van landbouw, visserij en voedselvoorziening telegrafisch drin gend verzocht spoedige behandeling van het wetsontwerp op de waterver vuiling te bevorderen. Dit besluit viel gisteren in Amsterdam op de alge mene ledenvergadering van de 100.000 leden tellende bond. In het telegram spreekt de bond zijn ernstige veront rusting uit over de watervergiftiging in Zuid-Holland en over de verbijs terende nonchalance, waarmee zwaar vergiftigde afvalstoffen in de open bare wateren van dit dicht bevolkte gebied zijn gestort. De bond heeft niet beslist of er gerechtelijke vorderingen tegen de verantwoordelijke maatschappijen en instanties zullen worden ingesteld. Het bestuur wil eerst een overzicht krijgen van de schade, die aan de visstand in de Zuid-Hollandse wate- is toegebracht. De omvang van de schade is nog niet bekend. Prés". Er waren veel filmgrapjes bij. Extra ging een korte filmreportage van Alfred van Sprang over de Ne derlandse expeditie naar het Ster rengebergte in Nieuw-Guinea; inte ressant, maar wat instructief na een vol uur pret. „Priesterarbeiders" en telecording. Helmut Schwartz's „Priesterarbei ders" heette te zijn een fantasie; maar de voorstelling ervan bracht toch wel duidelijke herinneringen aan hetgeen enkele jaren is gepasseerd rondom de Mission de France. Beheerst was de regie van Wim Bary en vooral het spel van Han Bentz van de Berg en Bernard Droog was overtuigend. Dit spel was noodgedwongen opgenomen in telecording, maar was nu gelukkig scherp gehouden en daarom niet hin derlijk. In dit verband kan worden aangekondigd, dat de NTS zich een bandapparaat voor telecording zal aanschaffen, waardoor t.v. program's ma's kunnen worden vastgelegd langs electrische weg en op korte termijn kunnen worden uitgezonden. Dat zal vooral belangrijk zijn in verband met de eurovisie-journaaldienst, die inde afgelopen week weer op het scherm is gekomen. Jeugdprogramma's. Heden, maan dag wordt een film gedraaid van de gemeente Amsterdam over „Mensen, dieren en planten in het Amsterdam se bos" en woensdag volgt een repor tage over het tot stand komen van de krant. De Hoge Veluwe. De KRO geeft woensdag een reportage van een be zoek aan het nationale park De Hoge Veluwe, wederom het Gastenboek met Louis Frequin, de rubriek „Voet licht en camera" en een praatje van Maria v. d. Eist over vilt. Aetherklanken „En passant" en Doorsnee van Hom meles. De Vara bracht zondagavond de eerste aflevering van „En passant", dat was een reportage over „mensen en meningen in het voorbijgaan". Van hen die „in het nieuws" waren, noemen we de hoofdrolspelers uit de Amerikaanse film „House of the se ven hawks" en de artisten van de Engelse comedy-show „Going dutch" die in juni te Amsterdam in première gaat. Een Amsterdamse politieman gaf de kijkers een bepaalde visie op het Leidseplein van Amsterdam. Daarvoor was men bijeen in Belle- vue, waar Dolores Janofskaja, bege leid door de pianist Enrico Neck- heim. iets ten beste gaf van een jonge Nederlandse dichter. Stukken en brokken van „Pension Hommeles" uit vorige uitzendingen werden ver volgens aaneen geregen en brachten prettige herinneringen aan de schrijf ster Annie Schmidt en de bekende vertolkers uit deze rubriek. Het be sluit was een serie sport van de voor bije zondag. „Plus of min" en Scherzo. Voor de laatste keer bracht Johan Bodegra ven zijn quiz voor de NCRV. Het was ook nu een vrij tam spelletje, waar aan eerder bekroonden deelnamen; het waren de weerman Joop den Ton- kelaar, Hans Hamstra en de journa liste Marga Kerklaan. Deze laatste werd ook nu winnares en haar prijs, verschillende spelletjes, schonk ze aan de ten tonele gebrachte jongens en brigadier De Roos uit de Warmoes- straat te Amsterdam. Ramsey Shaffy, bekend tonelist en schilder, gaf in een kwartiertje kleinkunst geïmpro- heren: P. F. G. van den Bosch, G. J.viseerde variaties op „In Holland M. Brinkman, H. M. F. Doolven, J. J I. van Haaster, R. G. W. Huysmans, J. J. Kerklaan, A. A. M. van der Kook, C. H. J. de Korte, C. J. de Leede, G. E. van der Logt, H. A. A. Mourik, G. L. M. Paardekooper, H. P. R. A. van der Plas, M. F. M. van Rooijen, Th. C. J. v. Rooijen, G. J. J. M. Toussaint, H. P. J. M. Verhoeven, H. P. Warmerdam, C. M. van der Westen, J. A. Zaal, J. G. M. Zuid geest, allen studenten van het theo- logocum te Warmond voor het Bis dom Rotterdam. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 De Dou che. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit.kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. Vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d. kind. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.30 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele iuistert, caus. 12.00 Middag kloknoodklok. 12.03. Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewij zer. 13.20 Gram. 13.30 Amus. muz. 14.00 Pianospel. 14.25 Gram. 14.35 V. d. vrouwen v. h. land. 14.45 Gevar. progr. 16.00 V d. zieken. 16.30 Zie- kenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Buitenleven op Curasao, caus. door Loes van der Steen. 18.00 Amateurprogr. 18.20 KVP, pol. caus. 18.30 RVU: De weg der filosofie van twijfel tot zekerheid, door Prof. Dr. C. A. van Peursen: Tweede lezing: Descartes. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 sportpraatje. 19.35 Gram. 20.30 Omr. ork., koor en sol. 21.30 Van rups tot vlinder, caus. 21.55 Instr. kwart. 22.15 Viool en piano. 22.45 Avondge bed en liturg.kal. 23.00 Nws. 23.15 Lichte muz. 23.3524.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Hammondorgelspel. 11.15 V. d. zieken. 12.00 Jazzmuz. 12.20 Regeringsuitz.: Land.rubr.: Huishoudelijke voorlichting voor de vrouw op het platteland. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Metropole ork. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Gram. 13.55 Beursber. 14.00 Kamermuz. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. Vrouw. 15.30 Kamermuz. 15.55 Gram. 16.00 Studeren en genezen, caus. 16.10 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nws 18.15 Gram. 18.20 Instr. kwint. 18.55 Paris vous parle. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Cabaret. 20.00 Nws. 20.05 Radio-re vue. 21.05 Progr. over Hamburg. 21.35 Gram. 21.45 Act. 22.00 Flim- geven, een vlot gesprekje gevoerd I praatje. 22.15 Koorzang. 23.00 Nws. met de cartonist Catrinus, de jonge 23 15 Beursber. te New York. 23.16 opera-zanger Huib Quispel aan „het New York calling. 23.21—24.00 Mo- woord" gelaten en oude herinnerin- I derne muz. gen aan het Scheveningse strand op gehaald; dit laatste met enkeie foto's uit het Rijksprentenkabinet te Lei den. Wat daarna als amusement volg de, was wel aardig, maar vaak een copie van Manders' „Germain des staat een huis". Het was een prettige openbaring. Daarna heeft Jelle de Vries in de rubriek „Scherzo" een aardig politiek nummertje wegge- TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Tekenfilm. 20.30—22.15 Film- progr. door Bart In 't Hout 32) Oom Eduard pauzeerde weer even, hij keek Bert terloops eens aan en wijdde toen al zijn aandacht aan zijn sigarettenpijpje, waarin hij zorgvul dig zijn sigaret stopte. Bert tipte de as van zijn sigaret, sloeg zijn benen over elkaar en voelde zich licht on behagelijk Al was hetgeen de heer Bergman tegen hem zei, niet van on aangename betekenis, het is nu een maal voor een verliefde jongeman niet prettig met het voorwerp van zijn liefde te worden geconfronteerd door een oom, zelfs al was deze oom hem verre van onsympathiek. „Dus dat is dat!", zei oom Eduard, toen hij z'n sigaret in zijn pijpje had en daar behagelijk aan trok. „Nu het thema: Tiny en haar papa. Ter in leiding nog dit: ik zou mij wel wach ten er over te praten, wanneer ik niet het gevoel had, dat jij het dient te weten. De oorzaak, dat Tiny op het ogenblik niet al te best met haar papa botert, is...." Als het Fatum ooit in z'n duivelse listigheid er op had gehoopt Eert te verslaan, hem tot op de zo'en van zijn schoenen murw te maken, hem uit te wringen als een natte doek, dan was het dit na afloop van de confidenties, die de heer Bergman aan Bert deed betreffende de onenig heid, die Tiny van haar papa ge scheiden hield, wel gelukt. Had Bert zich daarstraks tijdens het ongeluksspelletje tennis met Tiny een aardworm gevoeld, nu wenste hij, dat hij er een was en diep in de aarde kon wegkruipenMaar ter zake! „De oorzaak, dat Tiny op het ogenblik niet al te best met haar papa botert", zei de heer Bergman, terwijl hij zich vertrouwelijk naar Bert overboog, „is van delicate aard. De kwestie is namelijk, dat mijn broer enige dagen geleden aan Tiny als zijn verlangen kenbaar maakte, dat zij ten huize van een zakenrela tie een zekere jongeman zou ont moeten, van wie zij nog nimmer had gehoord, ja: van wiens bestaan zij niet eens op de hoogte was. Dat laatste was nu wel niet zo erg, want men moet iemand één keer ont moeten om hem te leren kennen. Doch de bedoeling van deze ont moeting, zoals mijn broer haar dui delijk maakte, dat deed het hem. De betreffende jongeman is namelijk de neef van bovengenoemde zakenre latie, de naam weet ik niet of is me ontschoten, maar dat doet er weinig toe. Wat ik zeggen wil is dit: er is weinig fantasie voor nodig om te ra den, dat een huwelijk tussen genoem de jongeman en Tiny mijn broer als zeer aanlokkelijk voorkwam. O, hij heeft niet gezegd: Tiny, ik v/il, dat je met die-en-die jongeman trouwt, het enige wat er nog aan ontbreekt is de kennismaking en die kleinigheid zullen we even in orde maken. Zó heeft hij zich niet uitgedrukt, maar wat hij wel heeft gezegd, was voor een meisje als Tiny ruimschoots vol doende om te begrijpen, waarom haar vader een ontmoeting met genoemde jongeman zo op prijs stelde. Mis schien kun je je enigszins' voorstel len, hoe Tiny daarop heeft gerea geerd. Het huis was te klein vóór haar en natuurlijk is ze niet ten huize van de zakenrelatie van haar vader verschenen en heeft ze desbe treffende jongeman niet ontmoet. De dag daarop is ze naar mij toege komen. Dit is in het kort verteld de reden van de kleine onenigheid tus sen Tiny en haar papa. En deze kleine onenigheid is, naar de brief te oor delen, die Tiny vanmorgen van haar papa heeft ontvangen, nog niet bij gelegd. Enfin, dat zal zo lang wel niet duren. Sjorszo heet m'n broer zal wel begrijpen, dat hij op die manier bij Tiny niets bereikt. Kijk: nu moet je niet denken, dat mijn broer haar tot dit huwelijk heeft willen dwingen. Nee, daarvoor houdt hij te veel van zijn dochter. Waarom hij zich er dan aan heeft gewaagd een toespeling te maken op een hu welijk, dat hem als zeer aanlokkelijk voorkwam? Och, Sjors is een beste kerel, pienter een uitstekend zaken man, maar van liefde en zo heeft hij weinig verstand. Misschien heeft hij daarom zó ge redeneerd: mijn dochter is nog niet verloofd en voor zover ik weet is de v/are Jacob nog niet komen opdagen. Waarom zou ik haar niet een handje helpen? O, ik geef toe: het is niet helemaal in de haak en in zulke tedere kwesties als liefde mag men zich niet mengen. Maar ik weet stellig, dat Sjors het gedaan heeft zonder er van tevoren diep over na te denken en zeker ook, zonder voor af zijn vrouw te raadplegen. Want zij zou het zeker niet hebben goed gekeurd. Enfin dat zal hij inmid dels wel reeds hebben gemerkt, want Sofietje is niet voor de poes. Dit is de zaak. Nu weet je, waarom Tiny onder deze omstandigheden liever niet over haar papa spreekt". De heer Bergman zweeg. Bert was in trance en dit behoeft ons nauwe lijks te verwonderen. TinyTiny was het meisje, dat hij die zaterdag avond bij oom Brogus had moeten ontmoeten....??!! Nu ja er was een klein kansje, een schimmetje van een kans, dat een gril van het Fatum hen beiden hetzelfde had laten be leven, doch deze mogelijkheid kwam bij Bert niet eens op. Hij ontwaakte langzaam en zei, om maar iets te zeggen: „Zozo „Ben je er van onder de indruk gekomen?", vroeg oom Eduard lachend. „Zo erg behoef je het je niet aan te trekken. Ik hoop, dat ik je nu niet een al te slechte indruk heb gegeven van m'n broer Sjors, want dat was geenszins myn bedoeling. Ik weet stellig, dat hij er in zijn hart al lang spijt van heeft, maar hij is een koppige vent en wil dat natuur lijk niet erkennen". „Eh.vroeg Bert en hij her kende zijn stem ternauwernood, zo was zij veranderd, „heeft Tiny ook nog over die jongeman gesproken? Ik bedoel „Inderdaad", antwoordde oom Eduard lachend. „Ze schijnt nog aan m'n broer gevraagd te hebben, hoe de betreffende jongeman over de kennismaking dacht. O, had toen Sjors gezegd, die jongeman doet pre cies wat zijn oom van hem verlangt. Je begrijpt, hoe Tiny nu over hem denkt. Ze noemt hem een „Piet- Lut", een „Jan-Salie", en het is voor hem te hopen, dat hij Tiny nooit ont moet, want dan zal ze hem zeker on gezouten de waarheid zeggen". „O....", zei Bert, met moeite iets wegslikkend, dat zijn keelgat ver sperde. „Enliet hij er met moeite op volgen, „hoehoe denkt u over hem?" „Ik?" vroeg oom Eduard een beetje verbaasd. „Och, ik wil hem niet te hard veroordelen. Misschien is hij van zijn oom afhankelijk. Al hoewel: als het een flinke vent is, dan laat hij zich op die punten niet door z'n oom commanderen. Een neef kan veel respect hebben voor z'n oom, maar als het om een meisje gaat, dan moet hij desnoods zijn oom durven trotseren. Nee, als ik eerlijk m'n mening moet zeggen, dan vind ik hem een beetje zielig „O", zei Bert. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5