$L£UmGAT öéjmWAD Nieuwe toonzaal „Potterie Zaalberg" geopend „Trouw en Durf" (T en D) ontving nieuw koper bij gouden feest P Leiden pikt een graantje mee van Holland Festival Strijkijzer veroorzaakte felle brand in Leiden 5,.-YNDAG 25 M£1 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Feestelijke bedrijvigheid in de Leidse Herensingelparochie Bij eerste plechtige H. Mis van weleerw. heer C. M. v. d. Westen De Herensingelparochie te Leiden father P. van der Westen, fungeerde was in het afgelopen weekend weer als diaken en kapelaan J. A. M. van op de been naar aanleiding van de Adrichem als subdiaken, priesterwijding en de eerste plech- Father Van der Westen hield de tige H. Mis van een zoon van de pa- feestpredikatie en nam als punt van rochie, de weleerw. heer C. M. van uitgang de passage uit het evangelie, der Westen, die zaterdagmorgen in de waarin verteld wordt van een kathedrale kerk van Rotterdam werd vrouw, die werd genezen, slechts gewijd. I door de zoom van het kleed van Je zus aan te raken. Jezus was zich Om zeven uur zaterdagavond werd bewust van de kracht, die van hem hij met de staatsie en de hartelijk-was uitgegaan. Deze gebeurtenis in heid, die kenmerkend is voor de sfeer het H. Evangelie geeft een beeld van in deze parochie in de kerk van O.L. de kracht, die van de priester uit Vrouw Hemelvaart en St. Jozef aan de Herensingel ingehaald. De leden van de mannelijke en vrouwelijke jeugdbeweging stonden kan gaan. Bij zijn wijding ontvangt deze een veelvuldige macht, in het bijzonder die van het woord. God draagt zijn macht aan de priester vóór de kerk opgesteld, toen de neo-over, hij spreekt tot ons door onze mist in een auto de ingang van de I priesters en de priester spreekt kerk bereikte. daarom met Gods gezag. „Dit is een In de kerk wachtten vele bruid- dag", aldus de predikant, „van bezin- jes met erebogen en de neomist werd J ning op de wondere macht van de door de parochianen het welkomst-priester, dank zij Gods genade. De lied toegezongen op de wijze van: I priester dient zich ook te bezinnen „Uit de landen en de steden". op de taak, die hem wacht, waarbij De pastoor van de parochie, pastoorhij het gebed van de gelovigen steeds J. A. van Kleef, verwelkomde de j nodig heeft, neomist en sprak van de grote i vreugde van allen bij deze uitverkie- Van half drie tot vier uur volgde zing. Hij wees op het feit, dat in deze een drukke receptie ten huize van de tijd vele neomisten voortkomen uit familie Van der Westen waar onder de Herensingelparochie; van henmeer geestelijken uit Leiden, vele kwamen twee uit het gezin Van der i parochianen, de jeugdbeweging, Westen. Op uitnodiging van de pas- vrienden en relaties van hun belang- toor gaf de neomist hierop aan destelling getuigden. De neomist ont- parochianen zijn priesterlijke zegen, i ving vele geschenken, waarna een kort lot werd gecele-1 Het feest werd besloten met een breerd door de neomist. kort danklof te vijf uur, gecele- Inmiddels stonden de leden van de breerd door de neomist, die van de Harmonie al klaar om, volgens I gelegenheid gebruik maakte een har- traditie, de jonge priester een sere- telijk dankwoord te spreken, nade te brengen. Vergezeld van pas-1 toor en familie stond deze op het balkon van de pastorie, waarna de muzikanten een paar pittige marsen en een „lang zal hij leven" lieten ver klinken. Met veel hartelijkheid werd de neomist ook in zijn ouderlijk huis, Waldeck Pyrmontstraat 74, ontvan gen. De deur van de woning was ver sierd in de kleuren geel wit en met rozetten. Juichend werd hij verwel komt door de buurtgenoten en de R.K. harmonie, die intussen een „rondje" door de parochie had ge maakt, bracht even later ook hier een klinkende serenade. Om half tien, de volgende morgen, werden de feestelijkheden voortgezet in de plechtige H. Mis, die door de neomist werd opgedragen. Na het „Asperges me" werd hij opnieuw plechtig naar het altaar geleid, fami lieleden sloten zich aan, alsmede een delegatie van de parochiële verken- nersgroep, waarvan de neomist in zijn jeugd deel heeft uitgemaakt. Langs het pad stonden gidsen en wel pen opgesteld. Het koor van de parochie zong on der leiding van de dirigent, de heer A. J. Hoogeboom, de wisselende ge zangen van Drievuldigheidszondag. Versterkt met het parochiële kna penkoor zong men op zeer verdien stelijke wijze de vierstemmige Mis van Perosi. De heer Heetveld bege leidde aan het orgel. Vermeld mag worden de solo, die door een van de knapen van het koor tijdens het Communie-uitreiken werd gezongen: het „Ave Verum" van Mo zart. DR. J. T. BUMA, UIT LEIDEN. NAAR ENGELAND EN AMERIKA Dezer dagen is dr. J. T. Buma, waarnemend directeur van het Ne derlands instituut voor Praeventieve Geneeskunde te Leiden, voor een stu diereis van twee maanden naar En geland en Amerika vertrokken. Dr. Buma maakt zijn reis op een privé- beurs en niet uit hoofde van zijn functie. In Engeland zal dr. Buma die een adviserende functie heeft bij het Nederlandse Huisartsen Genootschap een aantal wetenschappelijke- en onderwijs-instituten bezoeken, waar men zich in het bijzonder bezighoudt met vraagstukken van huisartsenge- neeskunde alsmede met de opleiding en de nascholing van de huisarts. Deze instituten zijn onder meer ge vestigd in Londen, Manchester, Aberdeen en Edinburg. In Amerika zal dr. Buma vooral studie maken van vraagstukken over de organisatie der gezondheidszorg in het noord-oosten der Verenigde Sta ten en in Toronto. Hij zal daar centra bezoeken, waar men tracht te komen tot een meer gecoördineerde en ge- inteereerde aanpak van gezondheids problemen. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Maandag 25 Mei 1859. Uit de Leydsche gemeenteraad Een adres van eenige ingeze tenen der gemeente Leyderdorp nabij de Heerenpoort woonach tig, houdende het verzoek om die poort langer dan nu het ge val is open te stellen. Ten fine van raad en berigt ge steld in handen van B. en W. Het gouden jubileum van de Leidse er vele goede plannen zijn voor de Harmonie-Kapel „T. en D." is zater- toekomst. Spr. betreurde het gebrek dag op luisterrijke wijze herdacht aan belangstelling bij de jongeren met een druk bezochte recepte n de voor de beoefening der serieuze mu- middag en een tot in de puntjes ver- ziek of fanfare. Dit schept een pro- zorgd avondfeest. i bleem voor de toekomst, waarvan Dat deze kapel bij de burgerij en de crossing moet worden gezocht in in het stedelijk verenigingsleven een gezamenlijk overleg met de zuster- belangrijke plaats inneemt is wel verenigingen. Het zou jammer zijn in- overduidelijk gebleken uit het grote dien de bestaande gezelschappen t.z.t. i aantal afgevaardigden dat aan het de str«d z<™d™ moeten staken door missie, de heer P. Stouten, sprak reeipiërende bestuur gelukwensen Sebrek aan jongere krachten die de eeJ 'fS gekoesterde wens die kwam aanbieden; ook het gemeente- taak der ouderen dienen over te ne- vervulling is gegaan, bestuur gaf acte de presence in de I persoon van wethouder J. C. van i »3-Oct. ver. werd vertegen- Schaik, die hulde bracht aan de le-1 ^oordigd door mr. Ph. J de Ruyter den voor en trouw en aan het bestuur j de Wildt en de heer N. A. Comman- voor de durf om de problemen te lijf e^r' ,Z1Ï boden een enveloppe met te gaan en op te lossen. „T. en D." I inhoud aan ter versteviging van de is een begrip voor onze stad gewor- verenigingskas. den, aldus spr. en geeft steeds fleur 'nerkten wij op de heer H. aan onze feestdagen. Het deed spr. i Gr°e"erldaf1, bestuurslid van genoegen te weten, dat het thansf Kon. Ned. Federatie van Harmo- goed gaat met de vereniging en dat;"1®" e.nFanfaregezelschappen, be- stuursleden van de Ver. Koninginne dag, Toneelver. TIG en „Het nieuwe toneel", Accordeonvereniging DVV, Expositie in voormalig „Witte Huis", Rijndijk Bij gelegenheid van de opening van de nieuwe toonzaal van de Pot terie Zaalberg, in het voormalige „Witte Huis" aan de Rijndijk te Zoeterwoude, heeft de directeur van het stedelijk mustum „De Lakenhal", drs J. W. van Wessem, zaterdagmid dag een tentoonstelling geopend van moderne pottebakkersprodukten. De tentoonstelling, die de naam ONFORTUINLIJKE BROMFIETSER Op de wegkruising Zoeterwoudse- wegVoorschoterweg is gistermid dag, even half vier, een bromfietser tegen een hek gereden. De man brak zijn linker-enkel. De bromfietser, de 47-jarige heer G. P. uit Leiden, kwam Leidse Universiteit Burgerlijke Stand Geb.: Anita, d. v. A. v. Hemert en H. v. Roijen; Hendrika M., d. v. H. J. Siebert en A. J. Verbaan; Marijke, d. v. S. Pracht en T. N. v. d- Hoogt; Wilhelm ina M., d. v. W. F. v. Leeu wen en M. Truyers; Cornelis G. M., z. v. G. v. d. Hoorn en M. J. Fransen; Bernardus J., z. v. F. C. Scheffer en M. Turk. Overl.: M. Los, 34 jr., man; H. Le- get, 84 jr., man. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zijn benoemd aan de rijks universiteit te Leiden: voor het tijd vak van 1 september 1959 tot en met 31 augustus 1960 tot wetenschappe lijk hoofdambtenaar bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte (vulgair, christelijk en middeleeuws Latijn), P. G. van der Nat, thans leraar aan het Nederlandsch Lyceum, te 's-Gra- Na de H. Mis zong het koor nog venhage, gerekend van 1 januari het „Sancta Maria" van Mozart. Ook 1959, tot wetenschappelijk hoofd- de uitvoering tijdens de andere plech-1 ambtenaar voor de natuurkunde dr. tigheden van onder meer het „O H. C. Kramers en dr. Z. Dokoupil, quam amabilis" en „Ave verum" i beiden thans wetenschappelijk ambte- door het gehele koor verdient ver- naar 1ste klasse, gerekend van 1 melding. maart 1959 tot wetenschappelijk De neomist werd bijgestaan bij het. hoofdambtenaar in vaste dienst bij de opdragen van zijn eerste plechtige H. faculteit der letteren en wijsbegeer- Mis door pastoor J. A. van Kleef, als te dr. G. Schönle, thans wetenschap- presbyter assistens, terwijl zijn broer, pelijk ambtenaar 1ste klasse, gere kend van 1 januari 1959, tot weten schappelijk hoofdambtenaar bij de sterrenwacht dr. A. B. Muller, thans wetenschappelijk ambtenaar, alsnog voor het jaar 1959 tot wetenschappe lijk hoofdambtenaar voor de natuur kunde dr. W. J. Huiskamp. Leidse agenda MAANDAG. 25 MEI ARKO. Gespreksavond, prof. Bee- mei' over „Schuldbesef en Boete" Officiersmess Doelenkazerne, 8 uur nam. „d'Oprechte Amateur", Radio-op- name finale-auditie, Stadsgehoor zaal 8 uur nam. Leidse Amateurfotografen. Zwart- v/it-opnamen tentoonstelling Karl stad, De Doelen, 8 uur nam. DINSDAG 26 MEI Gem. Bedrijfstechnische School. Tentoonstelling werkstukken, School Medusastraat 24, 7—9 uur nam. „St. Franciscus van Assisië", Kath. Kapperspatroons, ledenbijeenkomst Romanuszaal, kwart voor acht nam WOENSDAG, 27 MEI Rozenkranskrulstocht, St. Petrus- kerk, kwart voor zeven naan. Gem. Bedrijfstechnische School. Tentoonstelling werkstukken, School Medusastraat 24, 79 uur nam. Vereniging van Metaalindustrieën. VMI. Jaarvergadering. Ontvangst ten stadihui2e, 12.30 uur, waarna geza menlijke koffiemaaltijd in het Waag gebouw (jaarredie) 13.4514.45 uur naim. Leids Studentenzangkoor en Leids studenten kamerorkest, „Collegium Musicum", Stadsgehoorzaal, 8 u. nam. Slultingsavond K.A. Bijeenkomst groepen der K.A., St. Jozefparochie bij de zusters Carmelitessen, Oude Vest, 8 uur mm. DONDERDAG, 28 MEI R. K.-E.H.B.O., Leiden. Vervolg cursus. R.K. Lyceum, Mariënpoel- straat, 8 uur nam APOTHEKERSDIENSTEN Geopend apotheek Kok, Rapen burg 9, tel. 24807. No. 536. Horizontaal. 1. gem. in Over., 5. bekende afkorting, 6. lid woord (Fr.), 7, gem. in Gelderl., 9. bijl, 10. bosgod, 11. troep ongeordende krijgers, 13. aanwijzend voornaamw,, 15. rund, 17. jongensnaam, 19. slede, 21. heden, 22. kaarsepit. Verticaal: 1. stuk stof, 2. sint (afk.), 3. ieder, 4. overschot, 5. achting, 8. lyrisch gedicht, 9. gem. in N.-Brab., 12 foefje (Indonesië), 14. Nederl schilder uit de 17e eeuw. 16. vreem de munt, 18. boomloot, 20. voorzet sel. Oplossing morgenavond. j van de Zoeterwoudseweg en wilde rechtsaf de Voorschoterweg oprijden. Daarbij kon hij de macht over het stuur niet houden. Hij vloog van de weg en reed in de berm tegen het hek. De EHD bracht de onfortuin lijke bromfietser naar een zieken huis. Het bestuur van de Leidse Katho lieke Harmoniekapel verzoekt drin gend aan alle muzikanten, aanwezig te willen zijn op de repetitie, mor genavond om acht uur in het zaaltje aan de Maria Gijzensteeg. Het con certprogramma wordt doorgespeeld voor woensdagavond. Er mag dus niemand ontbreken!! Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het arts-examen mej. M. Jongsma te Leiden. De meisjes van de R.K. Vakschool aan 't Galgenwater hadden var 19 t.m. 22 mei 'n fietsrally, onder lei ding van pater Ering en nun lera ressen. Dank zij de uitstekende orga nisatie en het mooie weer hebben de leerlingen reusachtig genoten. Zij zien nu reeds uit naar 'n volgende, keer. draagt van „Raku Yaki", is ingericht in de nieuwe toonzalen. De naam die de heer Zaalberg de expositie gege ven heeft, is ontleend aan het Japans „Raku" is de benaming voor een oud aardewerksoort dat speciaal voor de theeceremonie bestemd was. De naam betekent spelen of vreugde. De theeceremonie is gericht op het ontdekken van de schoonheid in de eenvoudige dingen, die ons omrin gen. „Daarop" aldus de heer Meindert Zaalberg moet ook het ontvangen van onze gasten gericht zijn". De samengestelde karakters dragen dus de betekenis van „met vreugde gebakken". In zijn welkomstwoord aan vrien den en genodigden gaf de heer Mein dert H. Zaalberg een verklaring van zijn visie op het oude handwerk van het pottenbakken, die hij op de voor gevel van de toonzaal heeft uitge beeld. Hij heeft daarvoor het prae- historische Chinese symbool gekozen voor „Het ontstaan voor alles wat geschapen is" tegen de achtergrond van het Kruisteken; het geheel om geven door de oud-chinese tekens voor de vier elementen der schep ping: aarde, water, vuur en wind. Het zijn deze elementen, waarmede de pottenbakkei werkt. Spr. dankte voorts allen, die aan het tot stand komen van de toonzaal hebben mee- gewerk. Drs Van Wessen gaf hierop een beschouwing over het pottenbak kersvak, zijn betekenis in de oudheid en het heden. Hij legde hierbij de nadruk op de vreugde van het schep pen, die de pottenbakker door zijn schepping op zijn medemens over brengt. Potter.bakkei'swerk wordt niet gemaakt, het groeit Niet alleen hardt het vuur de scherf maar het geeft tevens gestalte aan het vuur van de maker. Als kantekening hier bij gaf hij een beschrijving van de persoon van Meindert H. Zaalberg, zoon en vader van belangrijke pot tenbakkers. Met de beste wensen voor het steeds groeiende bedrijf, verklaarde hij de nieuwe toonzalen voor ge opend. Na deze openingspeech maakten de genodigden een rondgang langs de tentoongestelde voorbeelden van pottenbakkerskunst. Daaronder zijn tal van gebruiksvoorwerpen, die uit munten in sierlijke eenvoud, ge bruiksvoorwerpen, die niet alleen functioneel zijn. daar de thans in gebruik zijnde in strumenten verouderd zijn. Spr. hoopte hiermede onze stad nog lang te laten genieten en bracht dank aan de velen die voor de inzameling der gelden hadden gezorgd. Voorzitter IJzerman zei wel iets van de voorbereidingen te hebben bemerkt, doch heeft niet kunnen vermoeden dat men erin zou slagen zo iets tot stand te brengen. Spr. bracht grote dank aan de werkzame jubileum-commissie en aan al de ge vers. Na deze gezonde feestviering, aldus spr., kunnen wij ons weer pre senteren met een verjongd hart in de vorm van nieuwe instrumenten. Mevr. Boelhouwer, echtgenote van de dirigent, en mevr. v. d. Pluym, echtgenote van de tamboers-instruc teur, ontvingen bloemen evenals mevr. de Jong als dank voor de gastvrijheid aan het bestuur be toond. Ir. de Jong ontving een grote foto van de gehele T. en D.-groep. Ook de heren Boelhouwer en v. d. Pluym R.K. Harmonie, „Concordia" Politie- muziekgezelschap, „Nieuw Leven", K. en G. en Werkmans Wilskracht. Laatstgenoemde harmonie had T. en D. een serenade willen brengen tij dens de receptie, doch met het oog op de verkeersmoeilijkheden op de zaterdagse Breestraat, kon de politie hiervoor geen toestemming verlenen. De diverse sprekers onderstreepten hun gelukwensen met de aanbiedin gen van nieuwe repetoire-stukken of ,1CiC„ uuclliUUWCI C11 v> Q r-mvm schonk een I ™erdfn ,met cen attentie bedacht. Een leuk moment was het toen het fraaie vaandelmedaill.e. De beschermheer van T. en D., ir. M. C. de Jong, complimenteerde zijn harmonie met deze gedenkwaardige mijlpaal. Speciale hulde bracht spr. aan de voorzitter W. IJzerman. Een vereniging kan iets bereiken als het bestuur kans ziet een team te vor men, de voorzitter heeft dit team steeds op voortreffelijke wijze ge leid. Spr. wenste succes bij het stre ven naar uitbreiding en verjonging. Aan het slot van de receptie, die ook door vele donateurs en oud leden werd bezocht, heeft de heer IJzerman een dankwoord gesproken en aan gemeentebestuur, 3-Oct-ver. en Ver. Koninginnedag een blijvende medewerking toegezegd. Spr. sprak de wens uit dat het T. en D gegeven moge zijn nog vele jaren door de Leidse straten te marcheren. De feestavond. De feestavond in de Stadsgehoor zaal werd geopend door mevr. Kee- reweer, namens de jubileum-com missie, met een welkomstwoord aan genodigden en donateurs. Onder luide bijval betraden de bestuursle den met hun dames de zaal en wer den als gasten verwelkomd. Mevr. Keereweer droeg hierna het jubileum-geschenk over, door bij dragen van leden, donateurs en vele andere begunstigers bijeen gebracht: een geheel nieuw, compleet instru mentarium, uitgestald op het toneel en schitterend in de gloed der schijnwerpers. De voorzitter der jubileum-com- jongste lid der harmonie, „kleine Kees", zijn dirigent en leermeester spontaan een geschenk overhandig de. Cabaret. Hierna is een uitstekend cabaret programma ten tonele gebracht waarvan een stampvolle zaal ten volle heeft genoten. Hoogtepunten waren het optreden van „The Hado- ry|s", een spring-act op een verend zei, en Maria Zamora en haar vir tuoos ensemble. Herman Teunissen bracht zoet-gevooisde klanken uit zijn electronisch orgel, vooral de po pulaire melodieën vonden letterlijk en figuurlijk aller instemming Onze bekende Nederlandse cabaretière Inge Larksen zong haar, tegenwoor dig zeldzame, Hollandse liedjes; de dwazen Gerry en Ferry verhoogden de feestelijke stemming met hun vermakelijke kolder-cocktail. Bijzonder opvallend waren ook de prestaties van „The Movers", een man en een pop, welke laatste ech ter tenslotte een charmante, super- elastische dame bleek te zijn. Gerry Roeland heeft de verschillende nummers in dit uitgebreide en uiterst beschaafde programma aan elkaar geregen met vlot-geestige conference. Het was reeds middernacht toen de heer W. F. van Wijk de danslus- tigen tot een polonaise nodigde. On der zijn leiding en op het ritme van „The Rythme Makers" is men nog enige uren gezellig bijeen gebleven. Brandweercommandant door glas gewond Zaterdagavond heeft een felle brand gewoed in een jercecl aan de Mors- straat. De zolderverdieping *'m het pand k»ceg zware brandschade. Tij dens de blussingswerk"aamheden werd de commandant van de brand weer, de heer S. W. Hagedoorn, door vallend glas aan het hoofd gewond. De brand woedde op de zolderver dieping var het huis Mcrsstra ,t 4, waarin de Ijzerhandel Vroom geves tigd is. De zolderverdieping was voor bewonim geschikt gemaakte, door het aanbrengen van enkele .houten wanden, waardoor drie kamers en en een overloop onstonden. Twee van deze kamers en de overloop wer den geheel verwoest. Het vuur ont stond, nadat de bewoonster was thuis gekomen. Ze had des morgens gebruik ge maakt van een strijkijzer, dat ze op het lichtnet aansloot door een „plug- fitting" aan de huiskaraerlamp. Na dat ze klaar was met strijken had ze het ijzer uitgeschakeld door de lamp uit te draaien. Ze zette toen het strijkijzer op de divan. Toen de bewoonster thuiskwam, draaide ze het licht aan, waardoor het strijkijzer warm werd en de divan begon te branden. Er volgd- een fel le binnenbran die een ogenblik het karakter kreeg van een uitslaande brand, toen de ramen van de achter- zijnde onder invloed van de hitte be zweken. De brandweer was toen al ter plaatse, zodat het vuur niet veel kans kreeg. Tijdens de blussingswerkzaam- heden begaf zich ook de commandant van de Leidse brandweer, de heer Hagedoorn, in het huis. Hij werd door vallend glas getroffen, toen een lig- raam van een „koekoek" naar bene den kwam. Hij kreeg een diepe snij wond aan het voorhoofd. Ter plaatse werd hij van een noodverband voorzien, waar na de EHD hem naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerde. Nadat de wond was gehecht, ging de heer Hagedoorn terug naar de brand. De woning op de eerste verdieping van het brandende huis kreeg veel waterschade. De totale schade die door het vuur werd veroorzaakt, is nog niet bekend. Het verkeer in de Morsstraat was tot kwart voor twee gestremd. Bedevaart naar Banneux 13-14 juni Ongeveer getijktijdig hebben de verschijningen van Maria in Beau- raing en in Banneux plaats gevonden (1932'33). Beide plaatsen -.ijn be devaartplaatsen geworden en elk jaar trekken er vele pelgrims uit verschik lende landen naar deze bedevaart oorden. Ook voor Banneux wordt deze gelegenheid weer opengesteld. Bij de heer H, C. B. Starmans, Mo lenweg 47 Nootdorp kunt u alle in lichtingen over deze bedevaarten ver krijgen en ook folders aanvragen. Er gaan verschillende bedevaarten, maar een van deze bedevaarten vertrekt uit Leiden op zaterdag 13 juni 's mid dags 2 uur vanaf de Beestenmarkt. De tocht gaat van Leiden naar Den Bosch, waar een bezoek wordt ge bracht aan de Kathedraal. Vandaar gaat men naar Sittard, waar 's avonds in de Basiliek van O. L. Vrouw een avondmis wordt opgedragen. Daar wordt ook overnacht. Zondagmorgen vroeg vertrekt de bedevaart uit Sittard naar Banneux, waar om 10 uur de plechtige Hoog mis wordt opgedragen en waar dan verder de verschillende plechtighe den als ziekenzegen en processie plaats hebben in de middag. Om 4 uur vertrek uit Banneux en met een Gebrek aan schouwburg grole handicap Leiden doet ook dit jaar weer mee in het Holland Festival en dit bete kent dat hier wat vonkjes afspatten van het grote vuurwerk, dat op het terrein van de kunst in Nederland wordt afgestoken Holland Festival is een zomer genoegen. Dank zij het feit, dat in ons land en het buitenland de gezelschappen, orkesten en dirigenten minder bezet zijn, in de zomer dan in „het seizoen", lukt het een serie evenementen aan elkaar te breien, die tezamen de lief hebber warm kunnen maken. Maar Leiden moet toch een paar fijne zaken aan zijn neus voorbij la ten gaan En dat komt - het zal niet de eerste keer zijn, dat we hierover moeten schrijven omdat onze stad van bijna honderdduizend inwoners nog steeds niet kan beschikken over een representatieve schouwburg En zolang de Stadsgehoorzaa' nog niet voorzien is van een zaal waarin ieder een een goed zicht op het toneel heeft, is ook deze niet geschikt voor het Holland Festival. Nederlandse tonelisten, die een op voering geven van Shakespeare's „Troilus en Cressida" gaan aan Lei den voorbij. Zij hebben de schouw burg bekeken, en toen een net, maar duidelijk bedankbriefje geschreven. Gelukkig heeft het Nederlands bal let o.l.v. Sonia Gaskeel, dat niet ge daan. Zij staan op het Leids pro- te gebruiken kan men dan om een uur of 10 weer thuis zijn, De kosten voor deze bedevaart be dragen 18,—. De bedevaart zorgt voor logies en vervoer, voor de maal tijden moet u zelf zorgen. Gehoopt wordt, dat zondag 14 juni een stralende bedevaartsdag mag worden en dat vele Leidenaars zien voor deze bedevaart melden orn ook in dat heiligdom van Banneux Maria te gaan vereren. Men kan zich opge ven bij de volgende adressen: fam. v. Teylingen, Nieuwe Rijn 109a, tel. 31991; fam. v. Beukering, Lammen- schansweg 63. tel. 21490: kapelaan A. Wentholt, Herensingel 3. tel. 25450 gramma, maar zullen een aan Leidse afmetingen aangepaste uitvoering geven met 5 études voor 15 dansers. Dat zal gebeuren 23 juni aanstaande. Pieterskerk. De Pieterskerk gaat bij gebrek aan een goede concertruimte in Lei den in dit Holland Festival weer een belangrijke rol spelen en zij, die eer der al op een uitvoering in deze Leidse kerk zijn geweest, zullen dit niet betreuren. De acoustiek hier is goed, er zijn voldoende plaatsen. Op 30 juni wordt hier traditie-ge trouw door het toonkunstkoor van Leiden onder leiding van Iskar Ari- bo een concert gegeven: de Höhe Messe, van J. S. Bach. Medewerken den zijn het Concertgebouwo; kest en de Duitse zangsolisten Emmy Lis ken, Hanni MackCosacki; Charles Holland en David Hollestelle, Albert de Klerk bespeelt het orgel. Tenslotte is er een cpneert in de Pieterskerk door het Concertgebouw orkest, ditmaal onder leiding van Bernard Haitink. die het Concerto grosso van Handel en de Tweede Symfonie in c. kl. t. van Brücker uit voert. En dan krijgt De Waag van Lei den een beurt. Deze ruimte heeft al eens eerder aan musicerende en muziekgenietende mensen onder dak verleend, bij de reünie van marktdirecteuren van Nederland. Nu zal er een kamermuzlek-uitvoe- ring worden gegeven. Het wordt een Bartok-concert, 16 juni om kwart over acht Optreden den zijn Theo Olof, viool, Gaza Frid, Luctor Ponse, piano en andere solis ten. mevr. Th. OnderwaterDevilee, korte onderbreking onderweg om iets Noordeinde 48. De films in de week van 22—29 mei zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Achter gesloten gordijnen" volwassenen. Lid6: „Les tricheurs", volwasse nen. Luxor: Afgekeurd. Trianon: „Pikant verlof in Parijs", volwassenen. Rex: „Met bloed geschreven", 14 jaar. (Donderdag: „Strijd om het heelal", 18 jaar).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2