3)e Banden tussen Iran en Nederland nauwer aangehaald »De toon is verzoenend, inhoud blijft hard« HET STAATSIEBEZOEK VAN DE SJAHGriekse koning Keizerlijke belangstelling olie-research voor EEN TON ZOUT Bonn arresteert O.Duitse spionnen DONDERDAG 21 MEI 1959 50ste JAARGANG No. 14715 Directeur: C. M .v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur; L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Russen willen een ton zout opeten Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p.w., f2.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Nadat de hoge gasten gisteren in het paleis op de Dam het middagmaal hadden gebruikt, waarbij mede aanzaten de prinsessen Beatrix, Irene, Mar griet en Marijke, ontving de Sjah in gezelschap van de koningin en de prins, in de fraaie Van Speykzaal het hoofd en de leden van het stads bestuur, zowel wethouders als raadsleden. De Sjah ver scheen, evenals de prins in donkergrijs costuum; de vorstin was gekleed in een lichte, oranje deux-pièce, een bruine stola over de arm. In een kort welkomstwoord, waarin hij er aan herinnerde dat Nederland reeds in de 16e en 17e eeuw handelsbetrek kingen met Perzië onderhield, zei burgemeester Van Hall dat de bevolking van Amsterdam zich verheugt in de vooruitgang van Perzië en dat aan een eventuele oproep „voor arbeidskrachten, kennis of ervaring, waarover onze stad mocht beschikken en die voor uw land benut kunnen worden, gaarne gevolg zal worden gegeven. De Sjah beantwoordde deze in het Engels uitgesproken rede eveneens In het Engels. Hij zei bekend te zijn met de nauwe banden tussen zijn land en Amsterdam en met de kennis en de wetenschap waarover Amsterdam beschikt. Hij sprak de hoop uit, dat zijn land hiervan veel gebruik zal kunnen maken bij het omvangrijke werk, dat daar wordt verricht. Terwijl de koningin zich onge dwongen met enkele vrouwelijke raadsleden onderhield, sprak de kei zer met die wethouders en raadsleden over de problemen van de grote stad, vooral over het verkeersvraagstuk, dat ook voor Teheran, zeer nijpend is. Hij liet zich voorlichten over de haven en over het bedrijfsleven. Om kwart over dirie vertrok het gezelschap met gevolg in auto's naar het laboratorium van de Koninklijke Shell benoorden het LJ. Het vorstelijk gezelschap werd daar ontvangen door het voltallige presi dium der Bataafse Petroleum Maat schappij en enige directieleden van de Koninklijke Shellgroep. Terstond na het verlaten van de auto reeds, had koningin Juliana een fraaie boe ket bloemen ontvangen. CONFERENTIE- SPEL DAT DE RUSSEN een heel andere instelling hebben ten opzichte van de wereldproblemen dan het Westen, behoeven wij niet meer te betogen. Genève demonstreert dat weer ten voeten uit. Zoals Chroesjtsjef dezer dagen zei- de tot een groep Amerikanen, zijn de Russische gedelegeerden te Genève bereid een ton zout en meer op te eten, als zij maar succes behalen. Voor de Russen speelt de tijd niet dezelfde rol als voor ons. Zij zijn er in Genève echt „voor gaan 0 zitten" en zijn bereid er weken en desnoods maanden te blijven zitten vergaderen. Wester se ministers hebben altijd het idee, dat zij meer te doen hebben en dat conferenties als die van Genève slechts tot doel hebben om lastige hinderpalen uit de weg te ruimen, maar ze zorgvuldig te cultiveren. Stel je voor, dat er eens geen boze kapitalisten meer waren en dat er eens geen zwarte Westerse achter grond zou zijn, waartegen de lich tende figuren van Chroesjtsjef, Gro- niyko en consorten zo mooi konden afsteken. Ze zouden wel kunnen in pakken. Voorlopig behoeven zij zich geen zorgen te maken, er zijn nog'tegen stellingen genoeg. In Genève dienen de Russen hun voorstellen in, die onaanvaardbaar zijn voor het Westen en het Westen dient zijn voorstellen in, die geen schijn van kans hebben bij de Rus sen. Is dat een reden om maar naar huis te gaan? Neen, want de Russen weten uit iedere conferentie munt te slaan; er komt altijd wel iets voor hen uit de bus. En het Westen spe culeert op de belustheid van Chroesjtsjef voor een topconferentie en vraagt zich af, hoeveel entrée de Russische leider wenst te betalen om met Eisenhower aan één tafel te zitten. Zo hopen beide partijen op een voordeeltje en er wordt geduch- tig gevist, niet op de grote vergade ringen in het Volkenpaleis, maar daar buiten om. Voorlopig houdt men aan weerskanten het been strak en wenst men de beide „pakketten" voorstellen te beschouwen als één geheel. Maar op een gegeven mo ment schieten de touwtjes om „pakketten" toch los en komen er een paar puntjes vrij, waarover men het min of meer eens wordt. Dat kan dan de agenda vormen van de a.s. top conferentie. Wij wachten maar geduldig af. Alvorens met die voorgenomen rondgang door 'het bedrijf te begin nen, gaf jhr. mr. J. H. Loudon, lid van het presidium een uiteenzetting over hetgeen men ging bezien. De Sjah, koningin Juliana, prins Bernhard en de opperjagermeester van de hoge gast. Abolfath Atabay, elk aan het hoofd van een. aantal leden der gevolgen, begavéh zich naar diverse afdelingen van het researchbedrijf. De Sjah bezocht al lereerst de proeffabriek ten behoeve van de oliewinning en voorts het centrum van destillatie en dampfase- chromatografie. Zeer geïnteresseerd stelde de keizer herhaaldelijk vragen over détails. In het destillatiecentrum dat ook in de rondgang van onze vorstin was betrokken, deed konin gin Juliana mee aan een reukproef met verscheidene vloeistoffen. In de bibliotheek van het labora torium verenigden zich tenslotte de vier groepen, men toefde nog korte tijd daar ter bezichtiging van de ge- exposeerde uit aardolie vervaardigde plastische materialen. Om vijf uur keerde het vorstelijke gezelschap naar het paleis terug. (Zie vervolg op Pag. 7) Vanmorgen om half twaalf is het Griekse koningspaar ten Vaticane gearriveerd voor een statiebezoek aan Z.H. de Paus. Het is 520 jaar ge leden, dat de laatste Griekse soeve rein een officieel bezoek aan de Paus bracht; het was in 1439 de iaatste keizer van Byzantium, Johannes VH3 Paleologos, die deelnam aan het algemeen concilie van Florence. De ontvangst geschiedde vanmor gen volgens een bijzonder plechtig ceremonieel. Paus Johannes ging zijn hoge gasten tegemoet en een harte lijke begroeting volgde bij de deur van de kleine Troonzaal. Na een privé-gesprek volgde het voorstellen van het koninklijk gevolg. De H. Stoel heeft gedurende hun verblijf te Rome de Griekse koning en koningin de Villa Madama ter be schikking gesteld, daar Griekenland geen gezantschap bij de H. Stoel heeft. HITLER IN KERKRAAM. In de Martinmunster te Landshut (Beieren) zien Hitier, Goering en Goebbels op de gelovigen neer vanuit 'n nieuw glas-in-lood-raam, zo meldt de Frankforter „Abendpost". In het raam zijn de drie vroegere Nazi-lei ders voorgesteld als beulen van de martelaar Sint Castulus. Zij zijn af gebeeld met een duivelse uitdruk- ding op hun gezicht. In Genève zijn de stellingen ingenomen Sowjet-ontwerp is geen »diktaat« De ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk, de Sowjet-Unie en de V. S. zijïi woensdagmiddag te Genève drie uur en een kwartier bijeen geweest. De Amerikaanse minister zei, dat de juiste benaming van het „pakket" van de Sowjet-Unie niet Sowjet-ontwerp-vredesverdrag met Duitsland is, maar „Sowjet-verdrag voor de blijvende verdeling van Duitsland". De westelijke mogendheden zullen geen enkel compromis aangaande fundamentele beginselen, waaronder de hereniging van Duitsland, aan vaarden. Wij zijn bereid, zo zei hij, de hereniging van Duitsland een weinig langer uit te stellen, zij het ook met tegenzin, maar wij wensen er geen af stand van te doen, zoals het gevolg zou zijn, indien wij akkoord gaan met een onmiddellijk vredesverdrag met een verdeeld Duitsland. Alleen het gehele Duitse volk kan over de toekomst van de Duitse natie beslissen. Herter verzocht de Sowjet-delegatie in te stemmen met een ernstige bespreking van de westelijke voorstellen in de komende dagen, daar deze een poging zijn om uit de moeilijkheden te geraken. HET HANGT AAN ELKAAR Minister Lloyd (Engeland) ver klaarde naar aanleiding van Russi sche kritiek op het westelijke pakket voorstellen, dat de grote kwesties, welke thans worden behandeld, wezenlijk met elkaar zijn verbonden, „of wij willen of niet". De Russische voorstellen vormen eveneens een „pakket", zo zei hij. Gromyko sprak tegen, dat de Sow jet-voorstellen de verdeling van Duitsland zouden verlengen. Hij ontkende, dat het Sowjet-ont werp een „diktaat" is, zoals Lloyd had gezegd, want de Sowjet-Unie wenst, dat de hereniging het werk van de Duitsers zelf is. Hij eindigde met de verklaring dat de voornaamste taak van de confe rentie er niet uit bestaat de menings verschillen te accentueren maar te streven naar een gemeenschappelijke basis en een compromis. Een Amerikaanse woordvoerder zei na afloop van de vergadering over Gromyko's verklaring alleen, dat deze er kennelijk een is welke moet worden bestudeerd. De Westduitse woordvoerder zei van Gromyko's toespraak: „De toon is verzoenend, de inhoud blijft hard". Een woordvoerder van de Sowjet- delegatie zei, dat de conferentie „een belangrijk en delicaat stadium" be reikt. Hij weidde hierover echter niet verder uit. Westduits aanbod? Volgens de Geneefse correspondent van de „New York Times" is West- Duitsland bereid niet-aanvalsverdra- gen met Polen en Tsjecho-Slowakije te sluiten en dit op de Geneefse-con ferentie aan te bieden. Adenauer had voorts ook het voorstel van von Brentano goedgekeurd om de diplo matieke betrekkingen met Jeze beide landen en Bulgarije, Roemenië en Hongarije te herstellen. De niet-aanvals'verdragen zouden tegemoetkomen aan Gromyko's uit lating van woensdag over „de be zorgdheid van Duitslands buren ten aanzien van het doel der Duitse politiek". De prinsessen Beatrix en Irene verlaten het Koninklijk paleis op de Dam op weg naar het Rijksmuseum. „Als wij niet van mening waren geweest, dat de conferentie te Genève i goede resultaten zou opleveren, zou-1 den wij niet bereid zijn geweest er 1 aan deel te nemen". Dit heeft pre mier Chroesjtsjef van de Sowjet- Unie dinsdag gezegd tegen Ameri kaanse zakenlieden uit Florida, die hem in Moskou een bezoek brachten. „Maar om succes te hebben moet j men zich grote inspanningen getroos ten", aldus Chroesjtsjef. „Een Rus sisch spreekwoord zegt, dat men een ton zout moet opeten om iets moei lijks te volbrengen. De ministers van buitenlandse zaken zullen veel zout moeten opeten vóór hun besprekin gen met succes bekroond zullen wor- den". Functies in C.D.U. ties mogelijk. Hij zei, dat het politie onderzoek in deze zaak met Pinkste ren was begonnen. De Russische premier verklaarde, dat de Russen, zo dit nodig mocht zijn, bereid zijn om meer dan een ton zout op te eten. „Maar mochten de ministers er niet in slagen om het zout bij de eerste poging op te eten en te verteren, dan zullen nieuwe pogingen gedaan moeten worden. De toestand in de wereld is erbarmelijk. Men moet een einde maken aan de koude oorlog" aldus Chroesjtsjef. Chroesjtsjef zei dat de Sowjet-Unie geen oorlog wil en er ook geen een zal beginnen. „U en uw kinderen kunnen rustig slapen, want ik kan u verzekeren, dat de Sowjet-Unie nooit een oorlog zal ontketenen". Een baggermachine heeft bij Staffestein uit de rivier de Main circa duizend zilveren munten uit de veertiende en de vijftiende eeuw op gehaald. Ook zijn stukken van meta len dozen opgehaald, die het ver moeden hebben doen rijzen, dat de eigenaar indertijd de munten in de ze dozen in de Main heeft laten zak ken om ze te verbergen. De intocht van de hoge gasten op de door het Amsterdamse gemeentebestuur ter ere van de Sjah van Iran aangeboden receptie in het Rijksmuseum. Vele personen, die worden verdacht van sp.onage voor Oost-Duitsland zijn de laatste dagen in West-Duits- land aangehouden. Een groot aantal van hen bekleedde functies in de C.D.U., de regeringspartij van kanse lier Adenauer. Volgens het Westduitse ministerie van Binnenlandse Zaken hadden de meeste verdachten opdracht gekre gen inlichtingen te verzamelen over de Chr. Democratische Unie. Een C. D. U.-woordvoerder deelde desgevraagd mede, dat op het partij- hoofdkwartier in Bonn woensdag verscheidene arrestaties zijn ver richt. De arrestanten zouden allen slechts ondergeschikte posities hebben bekleed. De West-Berlijnse minister van Justitie, Kielinger, maakte bekend dat er in West-Berlijn zes mensen zijn aangehouden. Vier van hen wa ren lid van de C.D.U., twee van hen hadden zitting in de wijkraden. Van de twee anderen zou er één in con tact zijn geweest met de Westberlijn- se liberale Vrije Democratische Par tij en één met de rechtse Duitse Partij. Kielinger achtte nog meer arresta- Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Tijdens een herdenking van de Duitse invasie te Canea op Kreta is woensdag een laagvliegende Griekse straaljager iin aanraking gekomen met de punt van het mameren oor logsmonument, waarbij zich honder den mensen hadden verzameld. Het toestel oloog in brand en stortte vlak bij de menigte neer, zonder iemand te raken. De piloot was op slag dood. Uit het monument waren echter enige marmeren blokken los geraakt, die een jongeman en een kind troffen. Ook zij werden op slag gedood. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). DEZELFDE OF IETS HOGERE TEMPERATUREN Zonnige perioden, maar in hoofdzaak in het zuiden van het land hier en daar ook een re gen- of onweersbui. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Matige tot vrij krachtige oostelijke wind. 22 Mei: zon op 04.38; onder 20.36; maan op 20.31; onder 04.53. 22 Mei: 13.56 v.m. Hoogwaterstanden 22 Mei: v.m. 2.52; n.m. 3.21. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: Weinig verandering Boven Europa verandert de lucht drukverdeling slechts langzaam. Van Schotland tot Noorwegen handhaaft zich een hogedrukgebied, aan de flank waarvan droge lucht met gema tigde temperaturen via het Oostzee gebied naar het noorden van Neder land stroomt. De lucht in het zuiden van het land is warmer en vochtiger en aangevoerd om een lagedrukge bied boven Frankrijk. In dit lagedruksysteem komt vrij veel bewolking voor met hier en daar wat regen of onweer. Aangezien het lagedrukgebied bo ven Frankrijk zijn invloed nog iets naar het noorden uitbreidt, bestaat er voor het zuiden van ons land de komende 24 uur kans op een regen- of onweersbui. Voor het noorden van het land is de kans op regen gering. In het temperatuurverloop komt niet veel verandering. HELSINKI zwaar bew. 4 C. STOCKHOLM zwaar bew. 12 OSLO licht bew. 9 KOPENHAGEN onbew. 6 ABERDEEN motregen 7 LONDEN geh. bew. 10 AMSTERDAM zwaar bew. 12 BRUSSEL zwaar bew. 13 LUXEMBURG onbew. 13 PARIJS regen 15 BORDEAUX mist 11 GRENOBLE zwaar bew. 10 NICE geh. bew. 16 BERLIJN geh. bew. 9 FRANKFORT half bew. 13 MüNCHEN onbew. 10 ZURICH niet ontvangen GENèVE licht bew. 10 LOCARNO zwaar bew. 11 WENEN mist 14 INNSBRUCK onbew. 8 ROMF niet ontvangen AJACCIO zwaar bew. 12 MADRID niet ontvangen MALLORCA licht bew. 17 ALGIERS li?ht bew. 12 Korreltje De beste prediker is hij die zijn eigen vermaningen ter harte neemt. (Shakespeare)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1