S)e CéidaeSoti/fco/nt Genève laat nog geen vorderingen zien EEN OGENBLIK DREIGDE ONENIGHEID Ned. kustvaarder gezonken Chroesjtsjef over westelijke voorstellen Politie in geestelijk gewaad Directeur: C. M .v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 DINSDAG 19 MEI 1959 50ste JAARGANG No. 14713 CHROESJTSJEF ZIET ER WEL IETS IN Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p.w., f 2.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advert.: 17 et p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Westelijke voorstellen vormen één geheel De bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van maandag, die drie uur heeft geduurd, heeft in feite slechts een bevestiging van de be kende standpunten der twee partijen opgeleverd. De Rus Gromyko, verwierp de westelijke voorstellen, omdat ze „niet kunnen dienen als basis voor wederzijds aanvaardbare besprekingen". Wel zouden bepaalde denkbeelden die in het plan zijn opgenomen afzonderlijk kunnen worden behandeld. Gromyko dacht daarbij aan: het beginsel van een non-agressie-verklaring van de „Grote Vier", bepaalde aspecten van het ontwapeningsvraagstuk en Instelling van een zóne met beperkte bewapening in Europa. Enige uren vóór de ministers in het Geneefse Volkerenpaleis bijeen kwa men, hadden de drie westelijke mogendheden echter verklaard, dat zij niet willen praten over een regeling van het Berlijnse vraagstuk los van het probleem van Duitslands hereniging en andere ermee verbonden proble men. De voorstellen van het westelijke pakket kunnen afzonderlijk worden besproken, maar niet los van elkaar worden geregeld. GEEN SPLITSING In de westelijke verklaring wer den de berichten tegengesproken, volgens welke het Westen bereid was het pakket te splitsen. Deze berichten vonden hun oorsprong in een mede deling van gezaghebbende Ameri kaanse zijde, dat de Amerikaanse regering liever een akkoord over een tijdelijke regeling van Berlijn wenst dan een mislukking, van de conferen tie van de vier grote mogenheden. Gromyko sprak bijna een uur, waarna de Amerikaan Herter op zijn beurt door de Sowjet-Unie opgestel de ontwerp voor een vredesverdrag met Duitsland verwierp. Van praktisch standpunt bezien, zou het Russische voorstel niet t<jt een regeling van het Duitse vraag stuk leiden, doch een grootaantal nieuwe problemen scheppen. In de internationale betrekkingen is de souvereiniteit van een staat immers één en ondeelbaar. De opvatting van de twee bestaande Duitse staten, waar de Sowjet-Unie van uitgaat, is legaat en politiek onaanvaardbaar en men kan er in de praktijk niet mee werken. Een regering voor ge heel Duitsland kan niet die van Oost- of West-Duitsland of die twee teza men zijn; zij moet het resultaat zijn van vrije verkiezingen. Herter legde er tenslotte nogmaals de nadruk op, dat de Ver. Staten niet van plan zijn de Oostduitse regering te erkennen als vertegenwoordigster van een deel van het Duitse volk. Maandag kwam ook de Oostduitse minister van Buitenlandse Zaken, Bolz, aan het woord, die evenals Gro myko het westelijke plan verwierp. Wij kunnen niet begrijpen, zei hij, waarom het vredesverdrag met Duits land afhankelijk moet zijn van af spraken over de sterkte van de strijd krachten der Grote Vier. Volgens Bolz valt de hereniging van Duits land niet onder de bevoegdheden van deze conferentie. De conferentie wordt dinsdagmid dag voortgezet. De patriarch van Lissabon, kar dinaal Cerejeira, heeft zondagavond bij het dorp Almada aan de zuidelijke oever van de Taag tegenover Lissa bon een groot Christusbeeld gewijd. Het beeld dat 28 meter hoog is staat op een sokkel van 82 meter. Het ge heel staat op een heuvel van 133 m. hoogte. IJmuiden maakte zich voor de vangst gereed De Nederlandse kustvaarder „Hen- riëtte B" is ter hoogte vaji La Coru- na in het noordwesten van Spanje gezonken, nadat alle negen opvaren den aan boord waren gegaan van het Britse motorschip „Gartwood". In de nacht van zaterdag op zon dag had het schip noodseinen uitge zonden, waarna de „Gartwood" zes van de negen opvarenden aan boord nam, De kapitein en twee andere op varenden zijn nog een tijd aan boord van het schip gebleven dat zware slagzij maakte. De „Henriëtte B" vervoerde een lading erts, die in de ruimen is gaan schuiven en dat heeft tot gevolg ge had, dat 't schip dertig graden slag zij maakte. De rederij L. Smit en Co heeft naar aanleiding van het bericht, dat de „Henriëtte B" is gezonken, meege deeld dat de „Poolzee", die de „Hen riëtte B" op sleeptouw heeft geno men, niet gemeld heeft dat het schip is vergaan. Ook IJmuiden heeft op feestelij ke wijze vlaggetjesdag gevierd. Een kleurrijke optocht van jeugd en sportverenigingen trok door de stad en langs de gepavolseerde schepen. Wierook voor Chroesjtsjef De Sowjetrussische premier Nikita Chroesjtsjef, heeft zaterdag tijdens een plechtigheid in het Kremlin de Lenin-vredesprijs ontvangen. De oorkonde en de gouden me daille van de prijs-1958 werden hem overhandigd door professor Dmity Skobeltsyn, voorzitter van het inter nationale comité van de Lenin-prijs. Skobeltsyn prees in een toespraak Chroesjtsjef om zijn „soepelheid en vermogen om de internationale kwesties te analyseren". Chroesjtsjef doet al het mogelijk opdat alle lan den in vrede zullen leven en hun ge schillen op vreedzame wijze regelen. De voorzitter van de Indiase vre- desraad, Sunderlal, maakte het nog mooier. Hij zei dat de Sowjet-pre- mier „een der meest religieuze lei ders van de mensheid" was. Ohroesjtsjef zei echter in zijn dankwoord, dat hij het hiermee niet eens was. „U bent een gelovige, zo zei hij tegen Sunderlal, ik ben een ongelovige en dat is de waarheid". Sommige zijn een bespreking waard De Sowjet-premier en partijleider Nikita Chroesjtsjef heeft zaterdag tij dens de uitreiking van de Lenin-vre desprijs 1958 ernstige kritiek gele verd op het pakket westelijke voor stellen, dat in Genève is ingediend, doch tevens verklaard, dat het be paalde kwesties bevat, die een be spreking waard zijn. Die kwesties moeten echter afzonderlijk bespro ken worden, zei hij. Hij zei, dat de westelijke voorstel len hem „een bittere smaak" hadden gegeven. Het zijn in essentie de oude voorstellen, die niets anders waren dan plannen voor de koude oorlog en uitvoering van de westelijke politiek vanuit een positie van kracht. De Westduitse Bondskanselier, Aden auer, is de werkelijke auteur er van. De argumenten, die het Westen ter verdediging van de voorstellen aan roert, zijn berekend om van Sowjet- zijde scherpe kritiek uit te lokken, zodat later de gehele verantwoorde lijkheid op de Sowjet-Unie kan wor den afgeschoven. Chroesjtsjef herhaalde het beken- Vijf kinderen in een voorstad van Philadelphia zijn omgekomen bij een brand, die veroorzaakt was door dat hun moeder tijdens het roken van een sigaret was ingeslapen. Haar man al naar zijn werk gegaan voor dat de brand uitbrak. de Sowj et-standpunt, dat eerst de kwestie van vredesverdragen met Oost- en West-Duitsland aan de orde moet komen, dat op die basis de Ber lijnse kwestie moet worden opgelost door van West-Berlijn een vrije 6tad te maken en dat overigens de kwes tie van Duitslands hereniging door de Duitsers zelf moet worden geregeld. De westelijke mogendheden weten best, dat hun voorstellen niet kunnen worden aanvaard, zei hij. In feite is het plan ook voor het Westen onaan vaardbaar, omdat eigenlijk geen van hen hereniging van Duitsland wenst. Een vroeger lid van de Russische geheime politie Peter S. Eriabian, heeft onlangs voor een commissie van het Amerikaanse Congres verklaard, dat veel geestelijken in Rusland, o.w. de metropoliet Nikolai, secretaris voor buitenlandse kwesties van de Russische orthodoxe kerk, agenten zijn van de Russische geheime politie. Eriabian, die in 1954 de Sowjet- ambassade in Wenen verliet en naar het Westen overliep, zei dat gedu rende meer dan twintig jaar iedereen, die in Rusland geestelijke wilde wor den, zich bereid moest verklaren agent te worden van de geheime po litie. Onze kikkers stelden teleur Het jaarlijkse internationale spring- tournooi voor kikkers te Angels Camp bij San Francisco in Califormë. waaraan voor het eerst Nederlandse springers deelnamen, heeft weer mil joenen Amerikanen aan hun televisie- j toestel gehouden. Veruit de grootste sprong maakte Kilimanjaro uit Ke nia, die de buitenlandse titel won met I een meesterlijke prestatie van 5 me- ter, 61,3 cm. Enkele minuten later liet hij het er echter lelijk bij zitten toen de finale werd gestreden: hij I weigerde zich ook maar één centime ter te verplaatsen en werd wegens deze onsportieve houding gediskwali ficeerd. De Californische kikker „Two Snap" veroverde de eerste plaats met 4 meter 81,4 cm en werd door drie Californische collega's gevolgd. Het Nederlandse team van vijf Broek-in-Waterlanders, waarvan 2 reserves waren, bracht het er min der goed af. De hope des vaderlands „Jan de Springer", van wie men nog de verste verwachtingen had, kwam niet boven de 1 meter, 29,5 cm. „Springend Waterland" bleef onder de meter: 97,7 cm. Er moet eohter worden opgemerkt, dat ook de andere Europese kikkers zich blijkbaar in het Californische klimaat onwennig voelden, want de beste springer, de Italiaan „Milano", kwam niet verder dan 2 meter, 79,4 cm. Daar kwam bij, dat de Nederlan ders bijna ongetraind waren, omdat de tijd van voorbereiding kort en in Nederland het wedstrijdreglement niet bekend was. Het tournooi werd door een 20.000 personen bijgewoond. De eerste prijs was 2.000 dollar. Claxon-hulde aan Hollandse zeeslepers Honderden, onder wie vele buitenlanders, waren on danks het vroege uur naar Hoek van Holland getrokken om het schouwspel van het binnenbrengen van het reuze-dok te zien. Om ongeveer zes uur in de morgen konden de automobilisten een toeterconcert aanheffen om Hollands glorie wat extra te onderstrepen. Jammer was, dat de zon nog verstek liet gaan en het over de gehele zeemonding tamelijk heiig was. Het 50.000 tons dok, dat voorheen dienst heeft gedaan bij de Engelse Koninklijke Marine in Portsmouth, betekent weer een vergroting van de dokruimte in de Rotterdamse haven. In de bergen verongelukt De echtgenote van de gereformeer de predikant uit Oldehove, ds. D. van Keulen, is op zaterdag voor Pinkste ren bij een bergwandeling in Tirol dodelijk verongelukt. Het echtpaar Van Keulen was on derweg naar Griesenau, toen het door een onweersbui werd overval len. Ondanks de waarschuwingen van haar man verliet mevrouw Van Keu len op een bepaald moment de nor male route. Zij viel toen van een 100 meter hoge rotswand naar beneden. Zondagmorgen vroeg is het stoffelijk overschot van mevrouw Van Keulen door een berggids gevonden. Het is overgebracht naar Kirchdorf. Mevr. Van Keulen was moeder van drie kinderen. WRAAKNEMING VAN KANNIBALEN In het district Purari in Austra lisch Nieuw-Guinea heeft maandag een groep in de bergen levende kan nibalen eenoverval gedaan op het dorp Matuari en de plaatselijke po- litie-agent gedood en opgegeten. De kannibalen achtervolgden daar na de dorpelingen, die naar een kamp van de Australische Oliemaatschap pij in de nabijgelegen Bwata vlucht ten, voordat zij zich in de bergen te rugtrokken. De polite-agent, Obu, had melding gemaakt van moeilijkheden in het dorp. De laatste drie jaar was geen mel ding meer gemaakt van kannibalis me in dit deel van Australisch Nieuw-Guinea. De politie zal een ach tervolging inzetten. ULBRICHT NODIGT HERTER UIT De Oostduitse communistische lei der Walter Ulbricht heeft zondag de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Christian Herter, uit genodigd Oost-Duitsland te bezoeken om zelf vast te stellen, dat de over eenkomst van Potsdam daar was uit gevoerd. In westelijke kringen te Genève beschouwt men deze uitnodiging als louter propaganda. Geen van de drie westelijke grote mogendheden erkent de Oostduitse regering. SHAH VAN PERZIc VAART NAAR NEDERLAND Gisteravond om tien voor acht is de sjah van Iran te Aarhus aan boord van Hr Ms De Ruyter geëm barkeerd. Met een gemiddelde vaart van 20 knopen per uur spoedt Hr Ms De Ruyter begeleid door de jagers Hr Ms „Drenthe" en Hr Ms „Limburg", zich thans naar LJmuiden, met het plan om aldaar volgens schema woensdagmorgen te 04.00 uur binnen te lopen. Om ieder oponthoud te be perken, werd de loods, die de kruiser te IJmuiden zal binnenbrengen, reeds voor het vertrek naar Aarhus aan boord genomen. Vandaag zal voor de keizerlijke gast bij goed weer een demonstratie schietoefeningen met spervuur wor den gegeven, waarbij de schepen van het smaldeel een cirkel-formatie zullen innemen. Voorbereiding van het Concilie Paus Johannes heeft zaterdag een eerste commissie ingesteld ter voor bereiding van het Concilie, dat ver moedelijk over twee jaar zal worden gehouden. De commissie, die onder leiding staat van de kardinaal staatssecre taris Domenico Tardini, zal sugges ties en raadgevingen van de bis schoppen inwinnen en de mening van de verschillende departementen van het centrale kerkbestuur in Rome vragen. De commissie zal ook het advies van de theologische uni versiteiten inwinnen en daarna de grote lijnen van de te behandelen kwesties uitzetten en een studie ma ken van de verdere organen, die voor de voorbereiding van het Con cilie nodig zyn. In de commissie hebben de tien secretarissen of assessoren van de departementen van het centrale kerkbestuur in Rome zitting. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Vechtende beer valt man aan SLACHTOFFER BEZWEKEN De 50-jarige F. Put, eigenaar van een vogel- en dierenpark aan de Zwolseweg te Apeldoorn is op Pink sterochtend ernstig gewond bij een door hem ondernomen poging om twee vechtende beren van elkaar te scheiden; hedennacht is de man aan zijn verwondingen bezweken. Toen de heer P. het hok van de beren wilde betreden en het hok had geopend om een einde te maken aan de vechtpartij, kwam een der beren naar buiten en richtte zijn woede op de heer P. Twee buren van de heer P. hebben hem, met behulp van een bijl en een ijzeren staaf, ontzet; ze slaagden er in de beer in het hok terug te drijven. Noordelijke wind De Bilt, dinsdag 10 uur. Het .KNMI deelt mede: Tijdens de Pink- I sterdagen was boven centraal Euro pa een vlak lagedrukgebied aanwe zig, dat gevuld was met warme lucht. Hierin kwam boven Duitsland, Bel gië en Frankrijk vrij veel onweer voor, dat soms grote hoeveelheden regen bracht. Dit was tot dicht bij on ze grens het geval. Een hogedrukge- bied op het oostelijke deel van de Oceaan, dat een voortdurende blok kade vormt voor de Oceaandepres sies, wordt nu aan zijn noordzijde iets aangetast. Voor het weer in Nederland heeft dit evenwel geen onmiddellijke gevol gen. Belangrijke veranderingen zijn er dan ook niet te verwachten. De wind handhaaft zich in de noord- hoek en de kans op regen van bete kenis is klein. (Medegedeeld door het KNMI, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WOLKENVELDEN. Vrij veel bewolking met hier en daar enige regen. Matige wind tussen noord en nood-oost. Wei nig verandering in temperatuur. 20 Mei: zon op 04.40; onder 20.33; maan op 17.35; onder 03.08. Hoogwaterstanden 20 Mei: v.m. 1.09; n.m. 1.38. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden; HELSINKI half bewolkt 8 C. STOCKHOLM licht bewolkt 7 OSLO onbewolkt 9 KOPENHAGEN regen 9 ABERDEEN zwaar bewolkt 7 LONDEN geheel bewolkt 8 AMSTERDAM zwaar bewolkt 11 BRUSSEL geheel bewolkt 10 LUXEMBURG geheel bewolkt 11 PARIJS geheel bewolkt 10 BORDEAUX geheel bewolkt 11 GRENOBLE half bewolkt 11 NICE regen 14 BERLIJN regen 13 FRANKFORT zwaar bewolkt 12 MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS half bewolkt regenbui 13 zwaar bewolkt 12 half bewolkt 12 onbewolkt 14 licht bewolkt 10 zwaar bewolkt 16 geheel bewolkt 16 zwaar bewolkt 9 half bewolkt 14 zwaar bewolkt 17 Korreltje Kritiek wordt zo gauw als kritiek opgevat. (Carmina Burana)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1