Streekconcours Landelijke Ruiterij te Zoeterwoude i SNRUILACTIE STADSNIEUWS 19 MEI 1959 DE LEIDSE COURANT Leidse lantaarn brandt in Veere Op de avond van Eerste Pinkster dag heeft de burgemeester van Vee- re. Jhr. I. F. den Beer Poortugaal, in de tuin van huize „d'Olymolen" aldaar een gaslantaarn ontstoken, die jarenlang gebrand heeft op het Leidse Rapenburg vóór de woning van de advocaat en procureur dr. mr. W. Hugenholtz. Toen op het Rapenburg de oude straatlantaarns, die met haar gas- kousje zo'n romantisch licht ver spreidden, door electrische werden vervangen, kocht dr. mr. Hugenholtz de lantaarn vóór zijn huis aan om deze te doen plaatsen in de tuin van zijn woning te Veere, van welk plaatsje hij stadsadvocaat is. Dat de lantaarn juist eergisteren te Veere is „onthuld",houdt verband met het feit, dat dr. mr. Hugenholtz, die voorzitter van de vereniging „Vrien den van Veere" is, daar zijn verjaar dag vierde en na het diner zijn vrien den even wilde herinneren aan een stukje oud-Leiden, dat zij allen zo goed hadden gekend. Drie eerste prijzen voor „St. Jeanne d Are" Het is verheugend, dat het op Tweede Pinksterdag gehouden streekconcours van de Landelijke Ruiterij van de LTB bewezen heeft, dat ondanks de motorisering in de landbouw, de echte paardensport zich toch hardnekkig handhaaft. In de vroege morgen kwamen de ruiters van „St. Jeanne d'Arc", Zoe terwoude, „St. Hubertus" Lisse en „Oldebarneveld" Berkel bijeen om met hunne prachtige paarden de wedstrijden aan te gaan. In de voormiddag ging de strijd om de individuele, vier en achttal len dressuur. Hiervan waren de uit slagen :Ring I. 1. Nelly Postma met Nel, St. Hub. 88'/! pnt; 2. Nelly Rot teveel, Bruin, St. Hub. 85'/!; 3. Kees V. d. Arend, Asferid, Oldeb. 84'/:; 4. Kees Persoon, Victor, Oldeb. 84; 5. Ria Vermolen, Fieta, St. Hub. 79'/». Ring II. 1. Arend v. d. Tas, La Jonny, Oldeb. 108; 2. F. v. d. Burg, Cronger, Oldeb. 106; 3. J. Schrama Sjaantje, St. Hub. 105'/!; 4. M. Duy- neveld, Noza, St. Hub. 105; 5. J. Rot teveel, Tonia Rola, St. Hub. 103. Ring III. 1. H. Elfering, Bruin, St. Hub. 107; 2. Jo Onderwater, Pête Mête, J. de A. 92; 3. B. v. d. Burg, Rij jou, Oldeb. 91; 4. Nel Buitendijk, Hantella Oldeb. 90; 5. J. v. d. Burg, Jopie, Oldeb. 84. Ring IV. 1. Rita Westerman, Chief Whip, Oldenb. 102'/!; 2. J. Wester- man, Jota, Oldenb. 97; 3. André v. d. Burg, Arenko, Oldenb. 96. Viertallen: 1. Oldenbarneveld, klasse G. 89'/!; 2. St. Hubertus klasse G. 83'/.. Achttallen: 1. Oldenbarneveld klasse Z. 96; 2. St. Hubertus klasse L. 95; 3. St. Jeanne d'Arc klasse L. 90'/.. De jury bestond uit de heren: de Jager, de Gooyer, Vlaar, Duin en Kelderhuis. Concourleider was de heer A. P. de Boer, bondsconstruc- teur. Voor een talrijk opgekomen publiek vingen om 2 uur de spring- nummers en demonstraties aan. Onder commando van de instruc teur van „St. Jeanne d'Arc", de heer L. C. van Beurden, werd de ope ningsparade onder het spelen van het Wilhelmus geformeerd waarna burgemeester Smeets en pastoor Emmen de groepen inspecteerden. Burgemeester Smeets sprak een ope ningswoord en reikte de prijzen uit van de in de morgen verreden wed strijden. Het best geplaatste achttal van Oldenbarneveld gaf een door het pu bliek zeer gewaardeerde demonstra tie. Groepsringen. Onder grote spanning werd het groepsspringen uitgevoerd. De uit slag was: 1. Leo Onderwater en Piet van Bemmelen met Odelfa en Karei, St. Jeanne d'Arc 27'/s; 2. Bas en Jan van der Burg met Bijjou en Jopie, Oldenbarneveld 26'/!; 3. Arend v. d. Tas en Gerard de Veld met Jonny en Majesteit, Oldenbarneveld 24; 4. Gerrit van Leeuwen en Jan Wester man met Ninone en Ida, Oldenbar neveld. Als altijd had de vrijheidsdressuur weer veel belangstelling. Het koppel Bas en Jan van der Burg met Bijjou Cronja, Oldenbarneveld verkreeg 7'/!, Leo de Jong met Nora, St. Jeanne d'Arc 7 en P. van Bemmelen met Karei 6'/s pnt. Bijzonder span nend was het individueel springen B. De uitslag van de demarrage was Jac. van Leeuwen G.Pz. met Joza, St. Jeanne d'Arc 0 fouten; Nelly Buitendijk met Hantella, Oldenb. 0 fouten; Bas van der Burg met Bij jou, Oldenb. 0 fouten; A. v. d. Burg met Arenko, Oldenb. 4 fouten; A. v. d. Tas met La Jonny, Oldenb. 8 fou ten. Bij de demarrage gaf Bas van der Burg een geweldig tempo en prach- Van links naar rechts de prijswin naars Jac. van Leeuwen, Nel Bui tendijk, B. v. d. Burg, A. v. d. Burg en Arend v. d. Tas. tige sprongen te zien maar Bijjou weigerde bij de 4e hindernis tot driemaal toe en moest daardoor ge- disqualificeerd worden. Jaap van Leeuwen reed het parcour met Joza zeer snel 35.02 sec. en weer geheel foutloos waardoor hij de eerste prijs verwierf. Mej. Van der Burg gaf met Hantella ook een prachtige presta tie met slechts 4 fouten en een snel heid van 40 sec. 2e prijs. Bas van der Burg werd op 3, A. v. d. Burg op 4 en A. v. d. Tas 5 geplaatst. In het laatste springnummer in dividueel L.M.Z. werd B. van der Burg met Chief Whip le met 0 fou ten en 64.07 sec.; J. v. d. Burg met Jopie 2e met 8 f. en 84.05 sec.; G. v. d. Veld met Majesteit 3e met 12 f. en 92 sec. Viif klavertjes drie gaven tot slot een zeer fraaie demonstratie waar bij de groep bruinen van Oldenbar neveld 1 werd; de zwarten van St. Hubertus 2 en de zwarten van Ol denbarneveld 3. In de pauze werden twee pyrami- des gereden waarvan St. Hubertus uitblonk door het twee hoog kla- roenblazende ruiters en Oldenbarne veld door eén drie ruiters hoge py- ramide. Het was een prachtig concours, waarvan getuigd kan worden dat alle deelnemende ruiterijen weer veel waren vooruitgegaan. Het tem po van de nummers lag dikwijls te langzaam, hetgeen zijn oorzaak wel zal hebben in het deelnemen van sommige ruiters aan meerdere num mers. Ook de terreinaccommodatie was zeer goed verzorgd. De geluids installatie voldeed minder goed, waardoor wij de openingsrede van burgemeester Smeets ook niet kon den verstaan. JAC. v. d. SALM VEERTIG JAAR KOORZANGER De luister van de Pinksterlitnrgie mocht de jubilaris, de heer Jac. N. van der Salm, niet meezingen, maar nu genieten op zijn ere-plaats in de De heer 5. J. Bizot kreeg bronzen onderscheiding 40 Jaar bij NZH De heer S. J. Bizot, conducteur- treingeleider bij de Noord-Zuid Hol landse Vervoersmaatschappij werd vanmorgen op het Stadhuis te Lei den ontvangen, daar hij veertig jaar in dienst is van de NZH. De burge meester van Leiden sprak hem toe, er op wijzend, dat de houding van de conducteur bepaalt, hoe het reizend De burgemeester speldt de heer Bizot de bronzen medaille op publiek denkt over de vervoersmaat schappij. Wat de heer Bizot betreft, de maatschappij kan er zich in ver heugen, dat men destijds het besluit heeft genomen de heer Bizot in dienst te nemen. Hij heeft zich een plichtsgetrouw en ijverig employé getoond, die bovendien altijd zeer voorkomend en behulpzaam optrad. Na nog gesproken te hebben over „de verdwijnende tram" en zich ge waagd te hebben aan enige toe komstvoorspellingen ten aanzien van het vervoer, speldde de burgemees ter de heer Bizot de bronzen me daille verbonden aan de orde van Oranje Nassau op de borst, als offi ciële erkenning van de regering voor de verdiensten van de jubilaris. De heer Bizot was tijdens deze huldiging, die om half tien plaats vond, vergezeld van zijn echtgenote, zoon en schoondochter. De directeur van de NZH de heer J. Jurrissen sprak daarna nog enige woorden van gelukwens, waarbij hij hem de bron zen draagmedaille van de onder scheiding overhandigde. Bij deze plechtigheid waren voorts tegen woordig mevrouw Jurrisen, de chef van de vervoersdienst de heer Th. v. Hetum de chef van het vervoerskan- toor te Leiden, de heer Th. Thomas en enige andere Leidse employé's. De jubilaris is ook in het vereni gingsleven geen onbekende. Jaren lang is hij reeds secretaris van „St. Raphaël", de R.K. Bond van ver- vervoerspersoneel, afdeling Leiden en secretaris van de plaatselijke stichting van het Mgr Mutsaerds- herstellingsoord. De rest van deze feestdag werd in huiselijke kring doorgebracht. Ten huize van de jubilaris aan de Da Costastraat 96 vond vervolgens nog een korte huldiging plaats, waarbij de directeur van de NZH, de chef en de waarnemend chef van de vervoersdienst aanwezig waren. Er werd met waardering gesproken over de werklust en de ijver van de jubi laris, welke van de heer Van Hetum een enveloppe met inhoud en een oorkonde ontving, waarna mevr. Bi zot bloemen in ontvangst mocht ne men. De heer Jurrissen bood na een hartelijke toespraak het vererend ge tuigschrift van de maatschappij van Nijverheid en handel met de gouden medaille aan. Namens de NZH gaf de heer Jurrissen daar nog de gouden draagmedaille bij. Onder de vele blij ken van belangstelling was ook een geschenk van het jubileumfonds en van St. Raphaël. De jubilaris dankte geroerd voor het medeleven. kerk. De zinspreuk „zingen is dubbel bidden" werd voor hem nu na veer tig jaren zo sterk aanvaardbaar; dat hij na de plechtige hoogmis moest bekennen niet veel gebeden te heb ben. Zijn hart was bij het koor toen hij het „Veni Creator Spiritus" hoor de ruisen, de lofzang door hem wel duizend keren voor alle huwelijks missen meegezongen of gespeeld op het orgel, toen hij alsmaar luisterde naar de verdienstelijke uitvoering van de mis waarnaar zijn bekoring uitgaat, de vierstemmige van Jan Nieland waarvan hij elke noot en te ken van de partituur zo goed kent. De plechtige H. Mis werd gecele breerd door deken Juffermans met assistentie van kapelaan Wilmink en pater van Beurden OSC. Na de H. Mis zong het koor „Laudate Domi- num" van Philip Loots. Na de kerkelijke viering verenig den zich rond de jubilaris en zijn echtgenote, in het Don Boscohuis, aan een feestelijk ontbijt, deken Juf fermans, kapelaan Wilmink, de leden van het kerkbestuur en de leden en adspirant leden met hunne dames. Aan deze zeer gezellige dis sprak de deken een huldigingsrede. De dag waarop de H. Kerk het feest van de H. Geest viert is wel bijzonder ge schikt om een zangersjubileum te vieren omdat een koorzanger in de goede geest zijn taak moet vervullen geheel in dienst van God en de H. Kerk. Spr. getuigde dat de jubilaris in dit besef veertig jaar geleden is toegetreden als lid van het koor en zich al die jaren voortreffelijk aan zijn taak heeft gewijd. Spr. dankte voor de vele diensten aan de kerk'van St. Jan Onthoofding bewezen en wenste deze trouwe koor zanger toe dat God hem nog vele ja ren mag sparen. Als president van het zangkoor reikte de deken namens de Ned. Gregoriusvereniging het ere-diploma uit. Aan mevr. van der Salm bracht spr. hulde en dank voor het blijmoe dig offer van de afwezigheid van haar man voor het bijwonen van re petities en de plechtigheden. De de ken liet deze woorden vergezeld gaan met de aanbieding van zeer fraai bloemstuk. Namens de zangers sprak de heer G. P. van Leeuwen secretaris, van de vriendschap en de offers allen ten voorbeeld. De vele verdiensten op sommende noemde spr. zeer in het bijzonder het tijdperk 19191940 waarin de jubilaris naast wijlen de heer de Boer de orgelbegeleiding vervulde, het fungeren als penning meester en als waarnemend direc teur. Als geschenk bood spr. een ar tistiek rookgarnjtuur aan. De oud-directeur de heer.Schouten sprak van het goede begrip van het bewaren van de goede geest, waar naar de jubilaris steeds streefde, waarna de heer J Dobbe, erganist, en de directeur de heer A. Wesselingh veel waarderende woorden spraken. Het koorlid, P. de Vogel, huldigde de jubilaris in dichtvorm. De laatste spreker was de heer Q. H. Onder water lid van het kerkbestuur. De jubilaris sprak in zijn dank- f Nog slechts t/m 23 mei Grandioze Uw oude fototoestel Is 7",10.-ofl5.- waard. Inlichtingen bijuwfotohandelaar Geen belangstelling voor dode vis Vanmorgen kon men voor het eerst weer visacten te Leiden halen. De heer H. de Jong, ambtenaar-schrijver ten stadhuize had zich vanmorgen vol verwachting achter een tafel geplaatst. Enige borden wezen de aspirant- vissers in de goede richting, maar hoewel andere jaren rond de tijd, waarop wij de foto maakten (tien uur) al een stevige rij van visliefhebbers werd g.evormd ,was de belangstelling thans nog maar minimaal. De heer De Jong had slechts een stuk óf acht vergunningen uitgeschreven. Het behoeft geen betoog dat de belangstelling voor het vissen door de vissenplaag die de wateren rond Alphen en Leiden getroffen heeft aanzienlijk is verminderd. De vissers zien er waarschijnlijk geen brood in, nu de vis met een schepnet zó uit het water te halen is, terwijl er bovendien nog een ernstige waar schuwing, bestaat, de vis niet aan te raken en zeker niet op te eten. (Foto: De Leidse Courant) woord over de stimulans van zijn vrouw, die hij alle echtgenoten ten voorbeeld stelde, en uitte zich in grote dankbaarheid tot God en aan allen die hem huldigden en door ge schenken en de aanbieding van het erediploma op deze dag vriend schap en waardering hebben betuigd. ZOETERWOUDE <H R Wandelsportvereniging „Zwieten" Zaterdag jl. heeft de W.S.V. „Zwie ten" met een flinke groep deelge nomen aan de wandeltochten uitge schreven door de Wassenaarse Poli tie schiet- en sportver. in Wassenaar, door goed wandelen wist de W.S.V. „Zwieten" in de afdeling burger wandelgroepen de 1ste prijs te be halen. Het parcours was prachtig en de gehele organisatie was bij de Wassenaarse Politie in goede han den. Zaterdag 23 mei a.s. zal de W.S.V. „Zwieten" deelnemen aan de Dui venvoorde tochten in Voorschoten, vertrek kwart over één van de Hoge Rijndijk. „Vakopleiding Bouwbedrijf' op vooriichtingstoernee Het georganiseerde bouwbedrijf is zich terdege bewust van de zware taak, die het heeft in de wederop bouw van Nederland en in de voor ziening in volkshuisvesting. Het ge troost zich alle inspanning om aan de gestelde eisen te voldoen. Daarbij rea liseert men zich in de bouwwereld wel, dat een voldoende, en voor de verschillende branches juiste aanwas van vaklieden van wezenlijk belang is. Om deze aanwas te bevorderen, besteedt de „Stichting Vakopleiding Bouwbedrijif" veel aandacht aan de objectieve voorlichting over het bouw bedrijf en de toekomst, die de jeugd daar wacht. Daartoe heeft de stich ting een mobiele 'beroepenvoorlich- tingsapparaituur vervaardigd, waar mee tlhanis een rondgang gemaakt wordt door de provincie Zuid Hol land. Onder Ier ing van het onderv ijzend personeel zullen alle leerlingen viain de hoogste klagen van de lagere school een bezoek brengen aan deze beroeps voorlichting. Uitgenodigd wor den de scholen uit: Leiden, Oegstgeest Rijnsburg, Katwijk, Nbordwijk, Sas- senheim Hillegom, Valkenburg, Voor hout, Noordwijkerhout, Warmond en Lisse. (D vooriichtingstoernee komt te Leiden, in de Boerhaavezaal, Vrou- wemkerksteeg, van 25 mei t/m 12 juni; te Katwijk, zaail Haasnoot, L. Dwarsstraat 5 van 15 juni t/m 19 juni; in Rijnsburg, lokaal, L. O. school Korte Vaart van 22 juni t/m 24 juni; te Sassenheim, 't Bruine Paard, Hoofdstraat 241, 25 en 26 juni; te Noord wijk, in Rest. „De Beurs" Voor straat 123-125 van 29 juni t/m 3 juli; en in Oegstgeest, in Ver Geb. Irene, Endergeesterstr. weg 1 van 6 juli t/m 9 juli. Ook belangstellende ouders zijn van harte welkom. Circustoernee begon met een optocht WÊÈ Het Duitse circus Krone is in Utrecht zijn tournee door Nederland, welke tot oktober zal duren, begonnen. In Utrecht werd een grote circusoptocht gehouden, waaraan ruim honderd circusartiesten en honderd vijftig dieren hebben deelgenomen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10