Uitslaande brand te Veenendaal Gekibbel over advertentie Idylle DE VECHT dn. le1dse CüUKaJN i PAGINA 9 Drie gezinnen dakloos Door een felle brand zijn gister middag drie gezinnen aan de Prins Bernhardlaan te Veenendaal dakloos geworden. Door onbekende oorzaak ontstond brand in een schuur ach ter het perceel no. 129, bewoond door de familie Van Wakeren. De bewoners waren afwezig en hoewel een buurman de brand spoe dig ontdekte, kreeg het vuur, eer de brandweer aanwezig kon zijn, de kans over te slaan naar een ander schuurtje. Aangewakkerd door een straffe wind sloegen de vlammen vervolgens over naar de rieten da ken der woningen. Hierin kon het vuur zich zeer snel uitbreiden en ofschoon de brandwe ren van Utrechts en Gelders Veenen daal spoedig ter plaatse waren en het vuur binnen een half uur hadden gedoofd, konden zij toch niet verhin deren, dat perceel no. 127 geheel uit brandde. Van de aangrenzende wo ningen gingen de zolderverdiepingen geheel verloren en deze huizen liepen grote waterschade op. Keizer Haile Selassie van Ethio pië zal eind juni een bezoek aan Mos kou brengen, zo is officieel te Addis Abeba bekendgemaakt. Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I. 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.3'5 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 MiddagklokNoodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.00 Metro- pole ork. 14.45 Italiaanse voocale poly- phonie. 15.30 Kamermuz. 16.00 Bij beloverdenking. 16.30 Strijkkwart. 16.50 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Lichte muz. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Vocaal ens. 19.30 Radio krant. 19.50 Pol. caus. 20.00 Prome nade-of k. en radiokoor. 30.45 Klankb.: Dit kleine land. 21.10 Lichte muz. 21.30 Gram, met comm. 22.00 Perio dieken parade. 22.10 Kerkorgel. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Zaalsportuit slagen. 23.2024.00 Gram. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 18.OO Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym v. d. vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 V. d. huisvr. 11.15 Gram. 12.00 Promenade-ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Promenade-ork. (verv.).' 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Dansmuz. 13.55 Beursber. 14.00 Sopr. en piano. 14.30 Alles op één kaart. 15.25 V. d. vrouw. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17/5 V. d. jeugd. 18.00 Nws. 18.15 Re- gerings uitz.: De Zilvervloot, 'n spaar- potpourri. 18.25 Lichte muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Ga er ^ens even voor zitten. 20.00 Nws. 20.05 Omr.ork. 21.05 De Conferentie van dr. Bracke, hoorsp. 21.35 Volksliedjes. 21.50 Voordr. 22.20 Lichte muz. 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. te New York en gram. 23.2524.00 Discotaria. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Int. politiek. 20.30 Docu mentaire. 21.00 De zotskap, toneel stuk. VATIKAANS."i RADIO (21m67; 31mlO; 41m21; 48m47; 196 m.) 17.00 uur: Oude muziek op oude muziekinstumenten, uitgevoerd door de „Concentus Fidesque antique, o.l.v. Quarant? mjn.v. I laria Luisa Car- bone, sopraan. Hoever ga je mee? Tot de volgende halte, ik moet naar 't postkantoor om te sparen. Irnnl HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK I1—- ..U meet tmA. &e** Advertentie) Chef pleegde fraude in fruitveiling In Goes is bij de veilingvereniging Zuid Beveland een ernstige fraude ontdekt, die te maken heeft met de hoeveelheden ingezonden en afge leverd fruit. Het onderzoek, dat een gedeeltelijke opheldering van deze fraude bracht, heeft geleid tot het ontslag van de chef van het paksta- tion, de 36-jarige J. L. uit Goes. De directie van de veiling zocht al geruime tijd naar de verschillen, die geregeld optraden bij de hoeveel heden ingezonden en afgeleverd fruit. Tenslotte rees de verdenking tegen de chef van het pakstation, die al vele jaren werkzaam was op de vei ling Goes. De werkzaamheden van L. werden gecontroleerd Bij deze con trole kwamen de onregelmatigheden aan het licht. De politie te Goes, die in deze zaak gemengd werd, heeft hem gearres teerd en verhoord. L. is inmiddels weer op vrije voeten gesteld. Het aan de veiling onttrokken fruit werd in handen gegeven van verscheidene fruithandelaren, die, naar wordt aangenomen, te goeder trouw zijn geweest. Ontsnapte knaap op heterdaad betrapt Inspecteur brak pols bij achtervolging Een inspecteur van het hoofdbu reau van politie te Amsterdam zag, toen hij met een militair in een auto onder het oostelijke viaduct van het Centraal Station reed, een knaap op verdachte wijze aan een bromfiets scharrelen. Toen de auto stopte sprong de jongeman op een fiets en reed weg. Een achtervolging werd ingezet en bij de Zeedijk sprongen de inspec teur en de militair uit de wagen en wisten de knaap te grijpen Toen de inspecteur de jongen in de auto wilde duwen zag deze kans zich los te ruk ken en nam opnieuw de benen. Wederom zetten de twee mannen de vluchteling na waarbij de inspec teur zeer onfortuinlijk kwam te val len. Hij liep een zware hersenschud ding en schaafwonden aan zijn ge zicht op en brak bovendien zijn lin ker pols. De militair wist de knaap te grij pen. Het bleek een 14-jarige Amster damse jongen te zijn, die uit een in richting te Amersfoort was ontsnapt. Hij had daar een fiets weggenomen en deze willen „ruilen" voor een bromfiets. De knaap werd naar het politiebureau overgebracht in af wachting van zijn terugbrenging naar Amersfoort. „St. Rafael" ontevreden over positie spoormannen Vele leden van de bedrijfsgroep spoorwegen van de Ned. Kath. Bond van Vervoerspersoneel „St. Rafaël" hebben tijdens de gisteren in Utrecht gehouden algemene vergadering hun onbehagen over de onderhandelings positie van het spoorwegpersoneel bij de regeling van zijn loon- en arbeids voorwaarden geuit. Gezien de ervaringen bij de jongste onderhandelingen over de loon- en arbeidsvoorwaarden, drong men met klem aan 01 een regeling, waarbij het spoorwegpersoneel volwaardig partij zal zijn bij het tot stand brengen van wijzigingen in de arbeidsvoorwaarden. Veel kritiek uitter de afgevaardig den op de thans in behandeling zijnde aanpassing van de spoorwegpensioe nen aan de algemene weduwen- en wezenpensioenwet. Zij verklaarden, zich niet te verzetten tegen aanpas sing, maar te verwachten, dat tegen over een vermindering van hun rech ten een redelijke compensatie zal staan. Men pleitte in het bijzonder voor het tot stand brengen **an een beter evenwicht tussen de premie en de pensioenrechten. De algemene vergadering onder streepte de opvatting van het bedrijfs- groepbestuur, dat men bij de Neder landse Spoorwegen 'angs de weg van de geleidelijkheid tot realisering van arbeidstijdverkorting dient te konen. De vier aftredende 'bestuursle den, de heren P. Joosten, W. van I eeuwen, H. Rijssemus en P. van Zeil werden herkozen. Nabootsing of eigen idee? Voor de president van de rechtbank te Amsterdam heeft dinsdagochtend een kort geding gediend tussen een combinatie van damesconfest'ebedrij- ven (Daco) en een modemagazijn (C. en A.). De inzet van dit rechts geding was „de oorspronkelijkheid van een reclamevondst". Daco be schuldigt C. en A. er n.l. van sedert december vorig jaar in de dagbladen \rijwel indentieke advertenties te plaatsen als zij reeds reed: vijf man nequins naast elkaar n.et een gemon teerde fotografische achtergrond. „De advertenties van beide con fectiebedrijven beslaan gehele kran tenpagina's en uit alles blijkt dat ge daagde deze idee van mijn cliënt heeft nagebootst", zei mr. R. P Kokosky. •Pleiter beschouwde dit als een on rechtmatige daad en vroeg de presi dent de immitatie te verbieden. Mr. A. F. Blar:, die namens ge daagde het Woord voerde, betoogde dat er hier van nabootsing geen spra ke is. De idee van deze arvertentie- vorm is in Zwitserland opgedaan, maar mijn cliënt is het eerste confec tiebedrijf, dat deze in het oog sprin gende fotomontage, die technisch zeer moeilijk uitvoerbaar is, door Neder landse vakmensen heeft laten samen stellen. „He4 is geen onbehoorlijk ge bruik van andermans ideeën en even min is er sprake van aantasting der auteursrechten. In de dagbladadver tentie moet iedei bedrijf de vrijheid worden gelaten zijn artikelen op de meest aantrekkelijke wijze aan te bieden", aldus mr. Blaisse. De president zal op 19 mei uitspraak doen. Te Haarlem is gisteravond aan de gevolgen van een schedelbasisfra^tuur een 76-jarige heer overleden. Hij werd gistermiddag op de Rijksstraatweg in Haarlem-noord, toen hij de rijbaan wilde oversteken, aangereden door een motorrijder. Deze werd met een hoofdwond en een gebroken enkel in St Johannes de Deo-ziekenhuis opge nomen. Op de Haarlemse keuring nog bloemen genoeg Het bloemibollenseizoen raakt op zijn eind, maar daar kon men maan dagmorgen in de keuringszaal van het Krelagehuis niet veel van zien. Men liep, bij wijze van spreken, tot op borsthoogte tussen de gladiolen, de tulpen en de irissen. Zeer veel belangstelling trok de prachtige groep gladiolen van Konij nenburg en Mark te Noordwijk. Bijna twintig verschil ende variëteiten wa ren ten toon gesteld en stuk voor stuk prima van kwaliteit. Als baas boven baas zouden we willen noemen de immer boeiende rose Friendship, de rose rood gevlekte Melody, de typische Hamlet en Kisswalz. Niet minder de aandacht trok de grote groep vaste plantirissen van de fa. van Tubergen, Haarlem. We no teerden o.m. de merkwaardig ge vormde blauwe Pectorum, de myste rieus getinte Oriental Splendour, de prachtige bruin met purper gekleur de Barcarolle en de wijnrode May- time. Bij de bolirissen waren het vooral de donkerder blauw gekleurde sport uit wedgwood die onder de naam Ideal door G. Hommes, Heiloo, naar voren werd gebracht en de fraai blauwe Blue Giant van Eckhart, Uit geest, die de aandacht trokken. Tulpen waren er nog bijzonder veel, onder meer een fraaie groep nieuwe breeders van Frans Roozen, Vogelenzang, waaronder verschillen de heel goede aanwinsten. En dan was de fa. Gebrs. Mantel, Avenhorn, er weer met een tafel vol Rembrandt- tulpen de merkwaardige Cameleon naast Laburnum en de nodige Cop land en Bartigon verlcpingen. Een zeer interessante groep en stellig de meest volledige collectie die er ge teeld wordt. De gele Sterling Forest van G. v. d. Meij's Zonen, Lisse, von den we een uitstekende tulp en ook Gladiolen kwekers vergaderden Het gaat de gladiolenkwekers de laatste jaren behoorlijk voor de wind. Het aantal kwekers groeit als gevolg daarvan dan ook met de regelmaat van de klok, het areaal breidt zich uit en in de na-uorlogse jaren is de gladeooi van een bij- een hoofdartikel geworden. Voerde men in het seizoen 19491950 bnna 385 miljoen stuks uit met een waarde van 12 miljoen, in het seizoen 19561957 was de uit voer al opgeloken tot 620 miljoen stuks ter waarde van bijna ƒ22 mil joen. Dat werd gistermiddag meege deeld in de vergadering van de Ned. Gladiolusvereniging die in Haarlem werd gehouden en waar tevens werd bekend gemaakt dat de /ereniging hard op weg is naar het tweeduizend ste lid. Voorzitter L. Krouwel kon van die tweeduizend slechts .-en g ring per centage welkom heten. Na het over leden erelid, de heer V/illem Jonk heer uit Hillegom, herdacht te heb ben wierp hij een blik terug op het afgelopen jaar. De hoge prijzen der dikke maten hadden zich niet tot het eind kunnen handhaven, de prijzen van de kleine maten waren daaren tegen voortdurend opgelopen. Of dit een „einmalig" verschijnsel zal zijn kon spr. niet beoordelen. In zijn jaarvc. lag zei secretaris J. H. L. Vink, dat het ledental dat een jaar geleden op 1606 stond in middels is uitgegroeid tot 1906 en sinds 1 januari ,Sjn er, zo deelde penningmeester KL Velthuys later mede, weer 125 nieuwe bij gekomen. De directeur an le keuringsdienst, de heer F Limburg zei o.m., dat de medewerking der kwekers in de nieuwe gebieden vaak gro'er is dan in de oude cultuurcentra. De culturen op de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden breidden zich voortdurend uit en beslaan reeds een derde van het totale gladiolenareaal. Een bestuursvoorstel om de statu ten zodanig te wijzigen dat het maximum aantal bestuursleden van 11 op 13 wordt gebracht ging zonder slag of stoot onder de hamer door en men stapte ook af van de bepaling dat er minstens drie Westfriese kwe kers in het bestuur moeten zitten. Bij de bestuurverkiezing werden in de plaats van de aftredende heren A. A. J. Philippo en J. J. de Wit ge kozen de heren Th. v. d. Meer uit Noordwijk en C. de Wit, Bovenkar- spel. Als nieuwe leden werden geko zen de heren A. de Wit, Sommelsdijk en J. van Waveren, Haamstede. de nieuwe zeer forse breeders van P. v. Kouten, Breezand, mochten er wezen. D. v. Buggenum, Hillegom, zag aan zijn fraaie nieuwe gele lelie- bloemige tulp Sole Mio een getuig schrift van verdienste toegekend. Fre Singer, Wijdenes, bracht ae eeuwen oude maar nog altijd gevraagde Zo- merschoon naar voren. C. Broeze, Beverwijk, eta'eerde een groepje prima tulpen die alle van het groot- bloemige John Scheepers-type zijn. Gerritsen Zn., Voorschoten, bracht naast het alleraardigste narcisje Baby Moon nog 'n kleinbloemige jonquille naar voren, Baby Star, die nog iets dieper geel van kleur is dan voor gaande. Heel mooi. Verder waren er nog diverse groepen tulpen en andere bolgewassen, maar veel nieuws kon den we daarin niet ontdekken. Wernink's beton In de dezer dagen gehouden jaar vergadering van de N.V. Wernink's Beton Maatschappij te Leiden is het dividend op de gewone aandelen vastgesteld op 8 pet. Drs J. F. Pos- thuma werd als commissaris herko zen. De directie deelde mede, dat de conclusie door een deel der finan ciële pers uit het jaarverslag getrok ken, als zou de in 1958 ontvangen uit kering wegens goodwill van de doch teronderneming over 1957 de laatste uitkering zijn geweest, onjuist is. Ook over 1958, 1959 en 1960 heeft de vennootschap recht op dergelijke uitkeringen. Deze zullen geboekt worden in de jaren, waarin zij wor den ontvangen. LEIDSCHENDAM Kleuter door zandaufo overreden en gedood Gistermiddag, omstreeks half twee is het 3Vi-jarige jongetje Antonius J. Remmerswaal in de Rozen'.aan door een zandauto overreden en op slag gedood. Het knaapje was aan het spelen en toen het vanuit de langs de weg staande heesters de rijweg opliep, kwam het juist vóór de zwaar bela den zandauto. De wagen werd be stuurd door de chauffeur W. R. uit Wassenaar. Deze werd nog wel op het gevaar gewezen maar het was toen reeds te laat om een aanrijding te voorko men. Het jongetje kreeg beide wie len over het lichaam en was onmid dellijk dood. BRAND TE EERBEEK IN KAMPEERCENTRUM Hedenmorgen is het gebouw, waar in het cafe-restaurant is gevestigd van het kampeercentrum „Colden- hove", eigendom van de Nillmy, ge heel uitgebrand. Morgen zou er een groot gezelschap komen en daarvoor was men bezig met het aanmaken van het grote for nuis. Vermoedelij' is een vonk op het rieten dak terecht gekomen. Na elf dagen in Rotterdam gewerkt te hebben met het systeem van de „betaalde waarschuwing", ook wel de „politiële transactie" genoemd is vast komen te staan, dat 958 op heterdaad betrapte verkeersovertreders in Rot terdam meteen op straat aan de agent hebben betaald. Aan 759 anderen is een oproeping uitgereikt, d.w.z. zij hebben zich voor de kantonrechter te verantwoorden. Voorheen werden 70 a 80 personen per dag voor dezelfde feiten op het matje geroepen, zodat het aantal bekeuringen ongeveer ver dubbeld is. President Soekarno is in Rome aangekomen voor een particulier be zoek van drie dagen. Woensdag wordt hij door president Gronchi ontvan gen. Donderdag bezoekt hy het Vati- caan. Dit laatste bezoek draagt een officiëel karakter. De Amerikaanse acteur Peter Lorre, die in Spanje is voor filmopna men, is maandag door een zonnesteek getroffen. Aanvankelijk dacht men dat de 60-jarige acteur een hartaanval had gekregen. Zeventig Britse Lagerhuisleden (69 socialisten en één conservatief) hebben een motie ingediend voor af schaffing van de doodstraf in Enge land. Een groep opstandelingen heeft maandagavond bij verrassing de stad Gracius in het westen van Honduras bezet. Er ligt daar slechts een klein garnizoen van de regering. Aan bei de zijden zijn enkele doden gevallen. President Heuss van de Bonds republiek is na een verpleging van tien dagen in een ziekenhuis wegens griep naar zijn residentie terugge keerd, maar blijft nog onder dokters behandeling. De Amerikaanse luchtmacht heeft meegedeeld, dat thans een nieu we vloeibare raketbrandstof wordt geproduceerd, die bijna driemaal zo krachtig is als de tot nog toe gebruik te. Volgens berichten uit Gangtok hebben Chinese troepen in hun strijd tegen de Tibetaanse verzetsstrijders gifgas en vlammenwerpers gebruikt. Dit nieuws heeft de Tibetaanse vluch telingen in India zeer geschokt. B. de Koning showde de zomer in ,,De Landbouw" te Noordwijk In „De Landbouw" op de Boule-1 met wijde rok. waaronder vaak een vard in Noordwijk aan Zee toonden pettycoat wordt gedragen. Bijzonder vier vlotte mannequins op gezellige aardig was een zwart jurkje met wijze een uitgebreide collectie bad- kleurig randmotief in de rok dat costuums, badjasjes, badlakens enook bijzonder geschikt is als cock- zomerjaponnetjes van de firma B. de Koning Leiden-Noordwijk. In het eerste deel van de show waren er ook drie heel jeugdige mannequins in de dop, die op schattige wijze lie ten zien wat er voor haar op dit ge bied allemaal bij de firma de Koning te koop is. Zeer veel belangstelling was er uiteraard voor de badcos- tuums, waarmee dan ook de show geopend werd. De badcostuums, ver vaardigd van lastex en katoen, zagen wij in vrolijke en zonnige dessins en in veel verschillende modellen, wel ke alle prima van pasvorm waren; ook voor de zwaardere en de oudere dames was er ruime keuze. Het al lernieuwste op het gebied van bad pakken was een costuum met korte ingezette mouwtjes. De korte badjasjes in kleurige streepdessins met effen kraag en manchetten of in pasteltinten zijn ideaal voor gebruik aan strand of in zwembad, evenals de badlakens wel ke wij ook in zonnige dessins zagen. Zonnepakjes waren met ballon broekjes en korte rokjes en driedeli ge pakjes bestaande uit blouse, rokje en short. Ook de zomerjurkjes, welke thans tailjapon te dragen Wat betreft de regenmantels, die op deze zonnige show toch niet kon den ontbreken, was er de gezellige sportieve driekwart parkacoat in lichtgroen en een lange mantel in tomaatrood. Ook voor de heel jeugdige dame tjes waren er schattige toiletjes, zo als een tiroler jurkje, bad- en zonne- pakje met bijpassende rokjes of jurkjes en zelfs korte badjas met capuchon. Al deze modellen werden getoond voor een publiek van ruim 600 be langstellenden, die in de beide zalen van het restaurant-café en ook op het terras gezeten waren. De manne quins moesten bij elkaar vele kilo meters afleggen en daarom duurde het wel eens wat lang voor een nieuw model aan de horizon verscheen en de dames moesten zo nu en dan tot matiging van de snelheid worden aangemaand, maar daar stond tegen over, dat dank zij de rondgang over de terrassen, de marine een eerlijke kans kreeg om van al het schoons dat geboden werd méé te genieten. Geestig en vlot commentaar van de bijna alle van katoen zijn, kregen1 show werd gegeven door Truusje wij in ruime mate te zien. Eenvoudig j Verburg, bekend chansonnière en ca- waren de modelletjes en bijna altijdberet-artieste. E. M. B.—E. door Bart in 't Hout 23) Schavuit, die je bent: zeg op, wat je d'r mee gedaan hebt. Of ik hak je aan mootjes. Wat voor recht heeft zo'n mormel als jij bent om mij zo schandalig te beduvelen? Hè? Nu sta je met je mond vol tanden Hallo Bert, kom binnen. Doe de deur achter je toe, het tocht en ik ben schandalig bezweet. Het hele eind van het station hier naar toe komen lopenNou komt er nog wat of moet ik het er uit haten. (Dit was weer tegen Eendekroos Wat heb je me te zeggen?" Eendekroos keek een ogenblik na denkend voor zich uit en merkte toen op, dat het een heel eind lopen was, van het station hier naar toe, maar dat het een mooie avond was. „Een mooie avond?" schreeuwde Ollie. „Wat heeft dat ermee te ma ken! Ik wil weten wat jij met die boot van mij hebt uitgevoerd". Schouderophalen van Eendekroos. „Dat weet ik niet, meneer Oli vier". „Je weet het nietbrieste Ollie. „Je zult het weten. Onmiddel lijk of. Eendekroos keek Bert aan, een bede om hulp in z'n kleine oogjes. „Ik heb al tegen meneer dêar ge zegd, dat ik het wel eens meer heb „Wat?" „Dat ik het kwijt benm'n ge heugen „Kletspraat! Je probeert me te be duvelen, maar de vlieger gaat niet op. Eendekroos", zei Ollie, met be studeerde kalmte(de sterke man, die zich beheerst) „laten we de zaak nog eens onderzoeken". „Ja, meneer....", zei Eendekroos, verheugd, dat hij niet dadelijk voor z'n leven behoefde te vrezen. „Je weet, dat ik het vorige jaar een boot had. „Eh jameneer", zei Eende kroos aarzelend. „Wat: eh-ja, meneer? Ja of nee..", „Ik meen mij zo iets te kunnen herinneren...." liet Eendekroos er voorzichtig op volgen. „Hoor eens even Eendekroos, dat is bespottelijk. Je weet even goed als ik, dat ik het vorige jaar een boot had. Waar hebben we de boot heen gebracht toen ik hier vandaan ging?" „Dat weet ik juist niet meer, me neerzei Eendekroos op kla gende toon. „Dan zal ik je geheugen opfrissen. Naar de zolder, omdat daar de enige plaats was, waar de boot kon liggen. Niet in de kelder, Eendekroos. Denk je werkelijk, dat ik zo gek ben om een roeiboot in de kelder te leggen, die de helft van het jaar onder water staat?" „Nee meneer". „Wat nee meneer?" „Ik denk niet, dat u zo gek bent. „Dat vraag ik je niet. Ik vraag je v/aar je de boot gelaten hebt en je zult het me zeggen, al moet ik je d'r levend voor villen...." Als om zijn bedreiging kracht bij te zetten, haalde Ollie een mes uit z'n zak, doch dit was slechts om het puntje van een sigaar af te snijden. Toen ging hij met een „plof" op een stoel zitten, alsof hij wilde zeggen: „Het kan me niks schelen, hoe lang". Bert, die in een gemakkelijke tuinstoel was gaan zitten en het tafereeltje tussen Ollie en Eende kroos belangstellend gadesloeg, vond, dat het geheel wel iets weghad van een „third degree" jen derde- graadsverhoor, dat in Amerika wordt toegepast en waarbij het slachtoffer zo lang met een kruis vuur van vragen wordt beschoten, dat hij óf bekent óf van uitputting flauw valt. Ollie was de rechtercom missaris en Eendekroos de schurk. Het enige, wat ontbrak, was de felle lamp, die de schurk recht in zijn gezicht moet schijnen, terwijl de ondervragers juist in het donker zitten om nauwkeurig elke gelaats uitdrukking van de schurk te kum.en gadeslaan. Bert kon Ollie voorstellen de schemerlamp aan te steken, doch bij nadere beschouwing vond hij het verstandiger zich niet met de kwestie te bemoeien en althans niet al te openlijk tegen Eende kroos partij te kiezen. Ten slotte had hij geen reden zich over hem te be klagen, integendeel „Nou, ik luisterzette Ollie het verhoor voort. „Ja, meneer....", zei Eendekroos gedwee. Beantwoord dan mijn vraag: wat heb je met mijn boot gedaan?" Eendekroos krabde in zijn rode pruik, zuchtte eens diep en zei: „Het is niet aardig van meneer, om zo tegen me tekeer te gaan „Wel sakkerloot", barstte Ollie los, „dat is toch je eigen schuld. Laat ik je daarom zo goed als voor een stui ver per jaar hier wonen om m'n boot te verdonkeremanen?" „Meneer weet heel goed", ging Eendekroos op verzoeningsdwin- gende toon voort, „dat ik altijd het beste met u voor heb. Dat kan ieder een in Nergenshuizen hier getuigen. Heb ik het vorige jaar geen angst uit gestaan, elke keer als u in die boot van u stapte? Dan dacht ik: dat is geen boot voor meneer Olivier, dat is hoogstens een bootje voor een slangenmens, maar niet voor meneer Olivier. Ik heb er nachten niet van kunnen slapen bij de gedachte, dat u nog eens zou verdrinken. Steeds moest ik maar denken: dat loopt nog eens verkeerd af. Meneer Olivier moest verstandiger wezen en niet meer in dat bootje gaan zitten. Heb ik het niet dikwijls tegen u gezegd?" Ollie knikte grimmig. „Dus dat kun je je wel goed her inneren. Laat nu de rest ook maar eens drommels snel horen en sta me niet verder te beduvelen. Want je denkt toch zeker niet, dat ik een woord van je verhaal geloof". j.Krelis, uit „de Dorstige Visser", zei Eendekroos voor zijn doen harts-1 tochtelijk en verontwaardigd, „kan het woord voor woord getuigen, dat ik niet lieg. Ik zei nog onlangs tegen Krelis: ik hoop niet, dat meneer Oli vier deze zomer weer met zo'n smal bootje gaat varen, want ik geloof niet, dat ik het dan overleef. Affijn, zei ik er zo overheen, dat zal hij nu wel niet doen. Hij zal wel wijzer zijn en dat bootje van mij nemen. Dat is een stevig bootje, juist ge knipt voor iemand van het postuur van meneer Olivier. Is het geen fijn bootje, meneer (dit tegen Bert). Zeg u nou zelf eens. Is zo'n bootje niet veel beter voor meneer Olivier. Daar kan hij nog eens mee gaan vis senZeg u nou zelf eens". In het brein van Ollie begon iets te schemeren. Opeens nam het met volle kracht vorm aan en hij schreeuwde er uit: „Nou weet ik wat je gedaan hebt, schavuit van 'n Eendekroos, je hebt de euvele moed gehad mijn boot te verkwanselen voor een gewone ordi naire roeiboot, want die tobbe, die je het vorig jaar had was zo lek als een zeef. Dét is jouw bezorgdheid voor mij. Durf eens te zeggen, dat ik lieg!" Eendekroos boog het rode schul dige hoofd, zijn zwijgen was veel zeggend. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9