Foto-Ciné JAN WOLFSLAG N.E.M. Leiden had lagere exploitatie-rekening De Engelendaelschool te Leiderdorp speelt hoofdrol in NAVO-instructiefilm CADEAU Artistieke avond omlijstte receptie van eerbiedwaardig Toonkunst" WOENSDAG 13 MEI 1959 DE LE1DSE COURANT PAGINA 5 Er marcheerde gisteren een troep soldaten langs de Ericalaan in Leider dorp. Mensen, die in de zon zaten draaiden hun hoofden langzaam in de richting vanwaar het massale rhytme van hun voetstappen klonk. De soldaten bleven in de Engelendaelschool niet onopgemerkt: eerst keek één jongen en toen, langzamerhand, keken alle kinderen van hun werk op. De onderwijzers en onderwijzeressen, die in alle andere gevallen hun pupillen tot de orde geroepen zouden hebben, keken zelf óók. Dat hoorde erbij, al stond het niet op het lesrooster. Het hoorde zo in een scène van de film „Tien Kaarsen", die gisteren en eergisteren in en om de Engelendaelschool werd opgenomen, in opdracht van het NATO-hoofdkwar- tier te Fontainebleau. vens, uit water nieuw land. Vrijheid aangepast aan de tijd. Dan komen de soldaten voorbij: In zijn droom ziet hij in el'k van de soldaten een ogenblik een burger. (Dat vereiste een grootscheepse ver kleedpartij). De kop van de onder wijzer wordt Erasmus, Hugo de Groot en George Washington. „Tien Kaarsen" door W. J. van de Poel Het moest een instructiefilmpje worden, dat de soldaten van de vijf tien landen, die zijn aangesloten bij de Noord Atlantische Verdragsorga nisatie, inzicht geeft in de geestelij ke basis, waarop de samenwerking rust. Het idee voor het scenario kwam van de heer W. J. van de Poel, de bekende cineast uit Leiderdorp, die werkzaam is bij de televisie- film en fotodienst van de Koninklijke Landmacht. Het NAVO-hoofdkwar- tier heeft hem een Amerikaans-Ne derlandse staf van filmtechnici „ge leend" om zijn idee werkelijkheid te maken. En dat is geenszins een een voudige kwestie. Het verhaal. Het scenario vertelt van een jon getje, dat tijdens de geschiedenisles in dagdromen wegzakt. (Zo span nend vertelt 't hoofd van de school, de heer N. J. J. van der Kroft, over de 80-jarige oorlog). De „meester" trekt een vergelij king met het ontstaan van de Ver enigde Staten van Noord Amerika. De jongen is niet bij de les. Horend over de dreiging van het Spaanse juk droomt de jongen dat hij ergens aan het front zit. Hij beschermt zijn klas; schiet straaljagers met een stengun neer en slaat een eskadron tanks in zijn eentje uit elkaar. De kinderen van de klas juichen hem toe als hun redder. De klas juicht heus, maar dat is omdat de jongen jarig is. Het ver haal gaat verder. De Hollanders ma ken hun wereld groter. Uit ruines nieuwe huizen, uit land nieuwe ha- DE VERGIFTIGING IN DE ZUID-HOLLANDSE WATEREN Het rijksinstituut voor zuivering van afvalstoffen heeft Shell chemi sche fabrieken n.v. te Pernis om me dewerking verzocht bij het onderzoek van watermonsters, afkomstig van plaatsen in Zuid-Holland, waar de plotselinge vissterfte is opgetreden. Deze medewerking is gaarne toege zegd, zo deelt de voorlichtingsdienst van 'de Shell mee. Het onderzoek is inmiddels ter hand egnomen. Grote figuren, die de basis legden voor vrijheid en democratie en voor samenwerking tU9sen de volkeren. Door dat vrije land rijden de kinde ren na school naar huis. Daar viert de jongen zijn verjaar dag. Er komt een grote taart met Tien Kaarsen. Voordat de taart wordt aangesneden, spelen broertjes en zusjes in een balletstukje het sprookje van Roodkapje. De Boze Wolf wordt op de vlucht gejaagd: in de dappere jager ziet men één ogen blik een soldaat van de NAVO- strijdkrachten. Dan worden de Tien Kaarsen uit geblazen. De geschiedenisles biedt de scena rioschrijver natuurlijk de meeste mogelijkheden. Het bindt verleden, heden en toekomst. Maar de moei lijkheden zijn ook niet van de lucht. Zo trapte een van de spelende figu ranten een bal weg, die precies langs de marcherende soldaten rolde. Er waren maar twee „shots". Men kon niet opnieuw beginnen. De bal blijft nu rollen, zolang als de film zal draaien. Tussen twee opeenvolgende scènes gingen twee van de bewoonsters van de Ericalaan die in de voortuin hadden gezeten, naar binen om het eten laar te maken. Het eten heeft een half uurtje moeten wachten, want de dames werden uit de keu ken teruggehaaldZe waren on misbaar op de achtergrond. Babyion overbrugd De heer Van de Poel paart een al ziend oog aan een groot aanpassings vermogen. Dat is zeker noodzakelijk, wil men een film samenstellen als de „Tien Kaarsen" want de rolprent moet de spraakverwarring van Ba byion overbruggen. Ze moet zo sug gestief worden, dat de soldaten van vijftien verschillende landen het verhaal begrijpen, terwijl gespro ken woord zoveel mogelijk achter wege blijft. Het heeft hier en daar alleen een functionele taak. Gelukkig heeft de heer Van de Poel nog tal van wondermiddelen achter de hand: één daarvan is een gedresseerde hond uit Amersfoort, die voor de Boze Wolf moet door gaan. Uit bijna alle NAVO-landen ko men kleine stukjes film. die ingelast moeten worden om de gedachten aan de internationale samenwerking op de toeschouwers over te brengen. Zo komt uit Turkije een opname van een minaret, (de ingang van de mos kee wordt in Den Haag gefilmd); uit Denemarken komt 'n agent; een De camera is ingesteld; „camera man" Christie zet de aanduiding van de komende scène op de spoel. Een van de assistenten houdt de gegevens daarvoor voor de borst. Op de ach tergrond de school en de kinderen, die spelen, totdat de heer Van der Kroft de schoolbel gaat luiden. hoogvliegend vliegtuig krijgt de heer Van de Poel uit Washington. Omstreeks half juli heeft hij alle losse illustraties aan zijn grote ver haal toegevoegd en kan de film gaan draalen. Het van de week v. d. Fotografie: GRAMMOFOON PLAAT met Fono-Foto-tips! 9 f/m 23 mei grandioze INRUILACTIE! Uw oude fototoestel is 7.5010.- of 15.- waard Loop deze week eens even aan bij: Breestraat 123 t.o. Stadhuis Tel. 21851 Leiden Haarlemmerstraat 102 naast Bata Tel. 32778 Leiden Noordeinde 30 Tel. 24670 Leiden (Advertentie) Bij gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de Maatschappij voor Toon kunst te Leiden werd gisteravond in de stemmige Grote Pers van de Laken hal een intieme feestelijke bijeenkomst gehouden. Een groot aantal genodigden was hier aanwezig om het bestuur van de jubilerende maat schappij hun gelukwensen aan te bieden. Naast burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot en echtgenote en de wethouders A. J. Jongeleen en J. C. van Schaik zagen wij verscheidene burgemeesters en wethouders uit de omlig gende gemeenten. Voorts waren o.a. aanwezig prof. dr. H. J. Lam, rector- magnificus van de Leidse Universiteit, de rijksinspecteur voor het muziek onderwijs, dr. J. Daniskas, en vele vertegenwoordigers van Leidse culturele instellingen, van het Leids Studentencorps en van WSL. geschiedenis van de maatschappij. Toonkunst neemt, aldus jhr. v. Wei- Ier, steeds een toonaangevende plaats in in het culturele leven van Leiden. De maatschappij heeft voorspoed ge kend, maar evenzeer ging zij gebukt onder de malaise en werd haar leven bedreigd. In 1934 begonnen de depres siejaren; er was een grote achter uitgang en men stelde zelfs ophef fing voor. Nieuwe plannen werden echter ont- Toonaangevend voor Leids cultureel leven Het openingswoord werd gespro ken door jhr. ir. A. C. von Weiier, voorzitter van het college van com missarissen van de Maatschappij voor Toonkunst, die een korte uiteen zetting gaf van de eerbiedwaardige worpen en in 1937 kwam de wending ten goede; in Oegstgeest werd een af deling gesticht en de aankoop van het eigen perceel Rapenburg 22 werd het symbool van de vooruitgang Velen hebben hun beste krachten aan Toonkunst gegeven, vooral aan de tegenwoordige directeur de heer H. Geirnaert zwaaide spr. lof toe. De school telt thans 1500 leerlingen, van wie er 400 uit de omgeving ko men; 50 leerkrachten zijn aan de Op de feestelijke bijeenkomst ter ge legenheid van het 125-jarlg bestaan van de maatschappij voor Toonkunst, Leiden werd o.a. het woord gevoerd door de rijksinspecteur voor het mu ziekonderwijs, dr. J. Daniskas. Ge heel links ziet men jhr ir A. C. von Weiier, voorzitter van het college van commissarissen der Maatschappij met naast hem mevr. Van Kinschot en de burgemeester. school verbonden. Nog ziet alles er niet rooskleurig uit, zo besloot; spr, zijn inleiding, er is nog veel. dat zor gen baart, we staan voor zware las ten en de moeilijkheden vragen om een spoedige oplossing. Niet vastgeroest aan verleden. Burgemeester Van Kinschot memo reerde in een enkel woord de be langrijke plaats, welke Toonkunst in het Leidse culturele leven inneemt. Over een hoge leeftijd wordt altijd met eerbied gesproken, maar on danks haar ouderdom is de maat schappij niet vastgeroest aan het ver leden, maar vertoont een jeugdig enthousiasme. De burgemeester uitte de bewondering van het gemeente bestuur voor de schone resultaten, welke behaald zijn in de loop van deze 125 jaar. Dr. J. Daniskas, rijksinspecteur voor het muziekonderwijs, zei dat het mu ziekonderwijs als uitstekende volks pedagogie de tegenhanger is van de steeds verder vorderende mechani satie in het leven. Voor Toonkunst is er in het heden en verleden slechts één richtsnoer, ni. om hen, die dit werk moeten doen met de grootste zorg uit te kiezen. Op deze manier kan men beschikken over de beste staf van directie en leerkrachten die er op muziekscholen in Nederland te vinden is. De avond werd verder ar tistiek gevuld met het optreden van het ensemble Sonata da Camera, waarvan onze muziekrecensente u elders meer vertelt. DIPLOMA-ZWEMMEN VOOR LEIDSE GOLFBREKERS A.s. dinsdagavond te half zeven zal er door de Leidse Golfbrekers weer gelegenheid worden gegeven tot diploma-zwemmen. In verband hiermee komen het meisjesuur van 6.30 en het jongensuur van 7.10 te vervallen. Evt. gegadigden voor het diploma- zwemmen kunnen zich woensdag tussen 5 en 6 uur opgeven aan de Overdekte. BIOSCOPEN. De films in de week van 815 mei zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino „Mon oncle", alle leeftij den. Lido: „Zondaars in spijkerbroek", strikt volwassenen. Luxor: „Ontembare hartstocht", 18 jaar. Trianon: Afgekeurd. Rex: „Geen genade voor bandie ten", 18 jaar. (Donderdag: „Charlie's Tante", (volw.). Het jaai-verslag over 1958 van de Nederlandse Eicctrolasch Maatschap pij N.V. :e Leiden is oanmerkelnk minder gunstig dan dat van de H.C.W. Op de verlies- cn winstreke ning wordt melding gemaakt van een winstcijfer van ƒ912.145 tsgen het vorig jaar 1.378.671. Na de gebrui kelijke afschrijvingen en reserverin gen resteert oen bedrag van ƒ655.148, dat men als volgt wil verdelen: Aandeelhouders 15 procent 360.000 gulden; uitkeringen volgens artikel 19 200.944; dotatie reservefonds 100.000; naar nieuwe rekening ƒ1.201. Men schrijft onder meer: De gevolgen van de bestedingsbe perking en de scherpe concurrentie zijn in het afgelopen boekjaar van grotere invloed geweest dan men aanvankelijk verwacht had, hetgeen duidelijk te iien is aan de resultaten, LEIDSE FOTO-AMATEURS ONDER HET OOG VAN EEN VREEMDE „MEESTER" De bijeenkomst van de Leidse foto- amateurs, gisteravond in De Doelen, had een bijzonder karakter, omdat de voor de laatste wedstrijd ingezonden kleurendia's ditmaal niet door een der eigen leden maar een jurylid, de heer J. van Meteren uit Delft, wor den besproken. Ook nu bleek weer, hoe moeilijk het is, een sterke col lectie van gelijkwaardige kwaliteit samen te stellen. Dat kwam tot uiting door de grote verschillen in het pun tental per dia van verschillende in zenders. De heer Van Meteren advi seerde dan ook, voor een volgende wedstrijd slechts één serie per deel nemer in te zenden, waardoor het ge heel op een veel hoger peil zou ko men te liggen. Er waren enige fraaie plaatjes te bewonderen, zoals de macro-opne ming van een krab en een slak van C. de Haas, de gasvlam van J. Ver steeg en de stillevens van J. G. Gom- pelman. De voorzitter besprak na de pauze aan de hand van de getoonde dia's de verschillende merken kleuren film die in de handel zijn. Het bleek, dat de kunstlichtfilm over het alge meen veel fraaier van kleur is, waar schijnlijk ook omdat hier veel min der nevenfactoren bij het belichten een rol spelen. vooral als men deze vergelijkt met die van 1957. Het saldo exploitatierekening be droeg 1.220.539 v.j. ƒ2.838.036). Aan interest werd ontvangen 125.467 136.853). Belastingen ƒ100.000 1.200.000). Men stelt voor een dividend van 15 procent (22 procent) uit te keren over het van 1.600.000 tot 2.400.000 verhoogde kapitaal. Hiervan is 6 pro cent interimdividend reeds betaal baar gesteld. Burgerlijke Stand Geboren: Anna Clasina d. van J. Roest en H. Scheurwater. Reginald Anthonius Maria z. v. W. de Romijn en G. L. van Schaik. Sanne d. v. C. Hannaart en E. M. van Went. Her mine Cornelia d. v. G. H. Stellmacher en H. van Lochem. Elisabeth Johanna d. v. K. F. van den Broek en E. J. van der Blom. Johanna Louise d. v. G. de Geus en E. Bourgonjen. Jo hannes Franciscus z. v. A. Dubbelde- man en A. M. Strijk. Ria d. v. G. J. Duiveman en F. Camphens. Wllhel- mina Petronella d. v. G. de Koning en M. Meijers. Henele Francisca Ma ria d. v. F. W. E. van Beek en A. M. T. van Leijden. Cornelia Joanna Ma ria d. v. F. W. E. van Beek en A. M. T. van Leijden. Wilhelmina Baren- dina d. v. P. H. Smittenaar en W. J. de Does. Overleden: C. F. de Kier 69 j. man. H. Zwart 43 j. vrouw. D. van Norden 51 j. man. A. I. H. van Hartevelt 87 j. echtgenote van P. M. Leune. J. M. Oppelaar 83 j. weduwe van C. van Tilburg. Gehuwd: A. G. de Langen en M. M. van Diemen. D. Oudshoorn en S. Mun- nik. W. H. Stuurop en K. Beena, J. Zwart en A. A. M. van Goozen. M. v. Dam en H. T. Semp. FATHER J. H. SCHOLTEN t Op de missieprocure der Congrega tie van Mill Hill is telegrafisch be richt ontvangen, dat father J. H. Scholten uit Ootmarsum (Overijssel) cp 11 Mei, na 30 jaar missie-arbeid i te Kisumu (Oost-Afrika) is overle den. Father Scholten was 53 jaar oud. „Bloembollencultuur" Sassenheim wil nieuwe plannen Niet Haarlem-Hillegom maarHaarlem De gisteravond gehouden vergade ring van de Koninklijke Vereniging van Bloembollencultuur, afd. Sassen heim, kenmerkte zich niet door grote eensgezindheid over de beursplannen Haarlem-Hillegom, zoals deze in de beschrijvingsbrief van de a.s. Alge mene Vergadering werden naar vo ren gebracht. Na een welkomstwoord door de voorzitter, de heer J. Heemskerk, werden in behandeling genomen de amendementen Vogelenzang-Benne- broek en Wassenaar, inhoudende de punten 4 en 5 van de Algemene Ver gadering in te trekken en nieuwe voorstellen in behandeling te nemen, ten aanzien van de plannen Haar lem-Hillegom, Het bestuur stelde voor, deze amendementen niet aan te nemen. De vergadering was een andere mening toegdaan. De voorzitter antwoordde hierop: „Laten wy vertrouwen hebben in het hoofdbestuur, zodat het de plannen van thans kan gaan uitwerken"; hij was niet voor de amendementen. De amendementen Vogelenzang- Bennebroek en Wassenaar werden zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Er waren 88 leden aanwezig. Wat de plannen Haarlem-Hillegom betreft, zei de voorzitter dat het be stuur voorkeur voor Haarlem had, als meest geschikte plaats met goede verbindingen uit noord zowel als zuid. „Maar als wij met Haarlem als beurs-plaats accoord gaan, moeten wij ook met het plan accoord gaan; dit zijn de consequenties". Uit de discussies, die over dit plan ontstonden bleek, dat de vergade ring niet voor het plan Haarlem, imar ook niet voor Hillegom was, maar dat de afd. Sassenheim een ge heel nieuw plan wenste en wel in Haarlem. Voordat men tot stemming over ging, schorste de voorzitter de ver gadering om de leden en het bestuur gelegenheid te geven tot onderling overleg. Na heropening werd een motie voorgelezen met de volgende strek king en tot aanvulling der amende menten: „Plan in huidige vorm niet aanvaardbaar, niet te stemmen over beide plannen, andere plannen te ont werpen en Haarlem als plaats te handhaven", welke motie met alge mene stemmen werd goedgekeurd. Voor het geval dat zowel amende menten als motie op de algemene vergadering zouden worpen verwor pen, sprak men zich uit met 30 stem men vóór Haarlem, 34 vóór Hillegom, blanco 20. Het punt contributieverhoging werd met algemene stemmen aange nomen, terwijl als afgevaardigden naar de Algemene Vergadering in Haarlem werden gekozen de heren J. Heemskerk en B. D. Kaptein; plaatsvervangers de heren A. Berg man en J. W. Koning. Tot slot deed de voorzitter nog en kele mededelingen over de „Floriade 1960" en maakte hij de namen van de commissieleden der afd. bekend.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5