S)e Ccid6c0oti4cmt Gromyko wil Polen en Tsjechen er in halen Waarom andere landen er ook niet bij De guerilla in Indonesië Spanning in Algerije op 13 mei Vrachtwagen drong kerk binnen KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 13 MEI 1959 50ste JAARGANG 1 3 mei No. 14709 De Gaulle aan de macht I De Gaulle aan de galg Directeur: C. M .v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur; L. C J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p. p. f8.Advert.: 17 et p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Hei Wesien siemde niei voeisioois ioe De ministers van Buitenlandse Zaken van de vier grote mogendheden hebben dinsdagmiddag in het Volkerenpaleis te Genève geen overeenstem ming bereikt over een Russisch voorstel Polen en Tsjecho-Slowakije onmid dellijk als volwaardige deelnemers aan de conferentie uit te nodigen. Tegenover dit voorstel van de Russische minister, Gromyko, stelden de ministers van de Verenigde Staten, Groot-Brittanië en Frankrijk, respectie velijk Herter, Lloyd en Couvé de Murville, de toelating van Italië. De bijeenkomst heeft bijna anderhalf uur geduurd. Gromyko, die dinsdag voorzitter was, heeft dadelijk na de opening de kwestie van de toelating van Polen en Tsjecho-Slowakije ter sprake ge bracht. Deze kwestie dient, zei de Russische minister, te worden geregeld voordat andere vraagstukken aan de orde komen. Hij wees erop, dat de Sowjèt-regering van meet af heeft aangedrongen op deelneming van deze twee landen aan de conferentie over Duitsland. Het gaat hier niet om een procedurekwestie, maar om een zaak van een grote politieke betekenis. den uitgenodigd Het is in de eerste plaats de taak van de vier grote mo gendheden een oplossing van het Duitse vraagstuk te zoeken. Verder hebben andere landen een even groot belang bij een vredesverdrag. Hij noemde onder meer Nederland. Het zou onjuist zijn deze landen niet als volwaardige gesprekspartner aan de conferentie te laten deelne men, omdat zij langer dan de andere landen gebukt zijn gegaan onder de Duitse bezetting. Bovendien, aldus Gromyko, zijn deze landen meer dan eens het doelwit geweest van agres sieve plannen van Duitse militaris ten. Herter en Lloyd antwoordden, dat zij gaarne zouden zien, dat in een la ter stadium over toelating van andere landen wordt gesproken. De Ameri kaan vond dat in het begin alleen de vier grote mogendheden maar met elkaar moeten spreken en hij drong er bij Gromyko op aan de conferen tie niet te houden met procedure kwesties. Ook Lloyd zei dat haar zijn oordeel de tijd voor de door Gromyko voorgestelde toelating nog niet rijp is. Hoe minder delenemers des te meer kans op succes, aldus Lloyd. Volgens een Britse woordvoerder zei Herter ook, dat als Polen en Tsje cho-Slowakije aan de conferentie mo gen deelnemen omdat zij een slacht offer van Duitse agressie waren, hoe staat het dan met Nederland, België, Luxemburg, Denemarken en Noor wegen? Couvé de Murville bleek eveneens van oordeel te zijn dat de conferen tie nog niet op het punt is gekomen, waarop andere landen moeten wor- Indonesische regeringstroepen heb ben met landingsboten een aanval gedaan op Manudju, in het opstan dige gebied in Midden-Celebes, aldus persberichten uit Makassar. Deze meldden, dat aan de landing een bombardement was voorafgegaan op stellingen der opstandelingen. Vaartuigen van de Indonesische ma rine hebben beslag gelegd op drie buitenlandse schepen, die in havens in dit gebied lagen, van waaruit smokkelhandel wordt gedreven. Nadat de westelijke ministers had den gesproken, antwoordde Gromyko, dat hij geen overtuigende redenen had gehoord voor uitstel van de toe lating. Polen en Tsjecho-Slowakije dienen van het begin af aan de con ferentie deel te nemen. De ministers zullen woensdagmid dag om half vier weer bijeenkomen en de bespreking over toelating van andere landen voortzetten. MOSKOU STAAT EROP! De Russische plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken Zo- rin heeft dinsdagavond na de bijeen komst van de vier ministers tot ver slaggevers gezegt, dat de Sowjet-Unie er op blijft staan, dat er „een posi tieve beslissing" over toelating van Polen en Tsjecho-Slowakije wordt genomen. De Sowjet-regering is het in het geheel niet met de westelijke landen eens, dat dit maar een pro cedure-kwestie is. Hij wilde geen antwoord geven op de vraag, of de Russen de vergader zaal zullen verlaten, indien er geen overeenstemming wordt bereikt over het vraagstuk van Polens en Tsjecho- Slowakije's toelating: In conferentie kringen was men dinsdag van oor deel, dat de westelijke landen zullen instemmen met toelating van Polen en Tsjecho-Slowakij als volwaardige deelnemers bij de besprekingen van aangelegenheden, die. voor deze lan den van direct belang zijn, maar Ita lië dient dan eveneens als volwaar dig deelnemer op dezelfde voorwaar den aanwezig te zijn. Van andere zijde w;erd vernomen, dat men betwijfeit of de ministers ooit zullen toekomen aan het opstel len van een agenda. Ongeregeldheden worden gevreesd Vandaag 13 mei wordt in Algerië de verjaardag van de opstand van 13 mei 1958 gevierd, welke het voor spel is geworden van het aan de macht komen van generaal De Gaulle. In Algerië, dat de stoot heeft ge geven en De Gaulle heeft gepous seerd, hebben velen er allang berouw van, dat zij De Gaulle naar voren hebben geschoven. In de afgelopen dagen Is een felle pamflettenoorlog gevoerd tussen aan hangers van een officiële herdenking en „activisten", die vandaag willen „rouwen" uit protest tegen de zachte Algerijnse politiek van De Gaulle. Maandagavond is het reeds tot vechtpartijen met de politie gekomen, toen „activisten" bij het oorlogs monument in Algiers demonstratief de slachtoffers van de slag van Ga- rigliano (Italië) herdachten. By deze betoging werden kreten als „De Gaulle aan de galg" gehoord. Dinsdag heerste er in Algiers een gespannen sfeer. Het leger zond mu ziekcorpsen uit om openlucht-con certen te geven om de mensen in de stemming te brengen voor de her denking van de „verbroedering" die woensdag op het programma staat. Op een persconferentie is verklaard, dat de „activisten" de feestelijkheden zullen boycotten. De autoriteiten hopen dat veel mensen aan de officiële herdenking zullen deelnemen, die o.a. een mili taire parade, kransleggingen en een massabijeenkomst op het forum om vat. Er zijn niettemin uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen. Als onderdeel hiervan zijn 45.000 man van de militie opgeroepen. De Geneefse conferentie geopend Een overzicht van de ronde tafel in Genève: v.l.n.r. de vertegenwoordigers van Amerika, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en de Sowjet-Unie. De vierkante tafels herbergen links de Westduitse delegatie en rechts die van Oost-Duitsland. DEMONSTRATIE TE PARIJS Hoewel in Frankrijk de 13e mei niet gevierd wordt heeft toch een aantal uiterst-rechtse politici, tegen standers van de „zachte politiek" van De Gaulle in Algerije, zijn aanhan gers opgeroepen tot een massale demonstratie op de Champs Elysees in Parijs, vanavond om zes uur. Naar verluidt treft de politie uit gebreide veiligheidsmaatregelen,, om ongeregeldheden tegen te gaan. De organisatoren van de demonstratie zeggen dat het de bedoeling is „kalm en waardig" via de Champs Elysees naar de Are de Triomph te marche ren. Maar de autoriteiten schakelen de mogelijkheid van linkse contra- demonstraties niet uit. De terreur van benden van Alge rijnse nationalisten i Parijs is in de laatste tijd toegenomen. Volgens de Franse politie zijn in april in dit ge bied 25 Mohammedanen gedood. Als één van de oorzaken noemt zy de groeiende macht van de natio nale Algerijnse beweging MNA ir Parijs. Aan de activiteit var de meer militante FLN-organisatie aldaar werd in de herfst praktisch een eind gemaakt. Voorts weigeren vele Noord-Afrikanen de gevraagde con tributies voor de nationalistische or ganisaties te betalen. Zij worden dan gebrandmerkt als verraders en wor den (dikwijls in de kelder van een Noord-Afrikaans hotel) „berecht" en „terechtgesteld". De FLN geeft daar bij volgens de politie de voorkeur aan wurging als de eenvoudigste methode van „executeren". Jacqueline werd iöch gered Jacqueline Desmont (links), het 22-jarige Belgische meisje, dat sedert zondagmiddag in een nauwe gang in een grot te Han-sur-lesse zat opgesloten, is dinsdagraid dag uit haar benarde positie gered. Jacqueline zat sedert zondag, toen de gang ten gevolge van een plotseling opgekomen regen- en onweersbui gedeeltelijk vol liep, tot haar middel in het ijskoude water. Haar toestand is thans bevredigend. Zij kon op eigen kracht door het nauwe gat kruipen, dat toegang geeft tot de plaats, waar zij zat opgesloten. Toen zij uit de gang. kwam, was zij met modder bedekt. Vliegongelukken in Amerika Een „Viscount" van de Amerikaan se „Capital Airlines" is dinsdag ten noordoosten van Baltimore neerge stort. De maatschappij maakte bekend, dat volgens de eerste berichten alle 27 passagiers en de vier leden der bemanning om het leven zijn geko men Het toestel was op weg van New York naar Atlanta in Georgia. Het was het tweede toestel van de „Capital Airlines" dat die dag ver ongelukte. Tevoren was bij Char'es- ton in Vest-Verginia een Constella tion" van deze maatschappij by een landing naast de rolbaan terechtge komen en in braqd gevlogen. Twee personen werden gedood en dertien mensen liepen verwondingen op. Het viermotorige toestel, dat volkomen werd vernield, had 41 mensen aan boord. De kernwapenproeven Premier Macmillan verklaarde dinsdag in het Lagerhuis, dat uit de recente briefwisseling van president Eisenhower, hemzelf en Chroesjtsjef over de kwestie der kernproeven „een bemoedigende toenadering tot een ge meenschappelijk standpunt" blijkt. Alle partijen op de Geneefse con ferentie schijnen nu bereid te zijn de mogelijkheid van beperkte inspec tie, die ik enige tijd geieden opperde, verder te bestuderen, zei hij. Toen de premier hierna opmerk te, dat voorzover hij wist sedert de herfst van het vorige jaar geen kern proeven meer zijn gehouden, ver klaarde de Labourafgevaardigae Bevan, dat men dan maar de kern wapenconferentie in Genève in per manente zitting moest houden als er geen akkoord werd bereikt. Macmillan geloofde echter, dat er in de komende paar maanden een compromis zal kunnen worden uitge werkt langs de lijnen, die hij heeft voorgesteld ,die Chroestjtsjef heeft aanvaard en die Eisenhower nu be reid is te overwegen. Moskou kan niet bouwen op 0. Duitsers De Amerikaanse onder-minister voor het leger, Wilbert Brucker, heeft dinsdagavond in Omaha ge zegd, eraan te twijfelen, of de Rus sen wel zullen kunnen rekenen op de Oostduitse troepen, als het tot een oorlog op beperkte schaal in Duits- land mocht komen. Hij verklaarde, dat deze mening j gebaseerd was op zijn ervaring, korti geleden in Berlijn opgedaan. De Oostduitse divisies zullen waar schijnlijk slechts vechten met Rus-' sische kanonnen in de rug, aldus Brucker. Hij zei voorts, dat hem uit gezag hebbende bron was meegedeeld, dat slechts 4 a 5 procent van de Oost duitsers tegen hereniging van Duits land zou stemmen, zo er geheime verkiezingen gehouden zouden wor den. Gevangenisoproer geëindigd De opstand in de gevangenis van Fort Pillow in de Amerikaanse staat Tennessee is gisteren tegen het mid daguur geëindigd, zonder dat geweld is gebruikt. De bewakers, die als gijzelaars wa ren vastgehouden, bleven ongedeerd. De ontevreden gevangenen zullen naar de hoofdgevangenis in Ashville worden gebracht. De opstand zal hun niet aangerekend worden als hun straftijd wegens goed gedrag zal worden verminderd. BRANDENDE ALCOHOL. Bij een ontploffing op de kust vaarder „Busama" in de haven van Wewak (Australisch Nieuw-Guinea) is een lid van de bemanning om gekomen en zijn zestien man gewond. Elf personen worden vermist. De „Busama", die ca. 20.000 liter alcohol vervoerde, vatte onmiddellijk vlam. Spoedig stond de haven in lichterlaaie, nadat de brandende al cohol zich over een gebied van een vierkante mijl had verspreid. Was slaap de oorzaak? De Sint Trudokerk van Zundert aan de rijksweg Breda-Antwerpen heeft gistermorgen om half vijf „be zoek" gehad van een zware trekker met oplegger. De bestuurder, een chauffeur van een Amsterdamse fir ma, had ter hoogte van de kerk de bocht in de weg moeten nemen, maar in plaats hiervan reed hij rechtdoor het trottoir op, ramde twee betonnen palen en twee vlagge- masten en schoot vervolgens door de muur van de kerk. Enkele glas- in-loodramen werden vernield en verder ontstond aanzienlijke schade aan het kerkinterieur. De chauffeur van de zwaar bescha digde wagen bekommerde zich ver der niet veel om de ravage, ging on middellijk staan liften en vervolgde in een personenauto zijn reis. Men dacht aan de grenspost Wernhout, dat de bestuurder onder de invloed van alcohol had gereden, maar later kwam vast te staan, dat dit niet het geval was. Men vermoedt thans, dat de man door slaap overmand was. Het werkboekje was na maandag morgen half acht niet meer ingevuld. Zelfde weeriype De Bilt, 13 mei 10.00 uur. Het boven Scandinavië gelegen gebied van hoge druk heeft het afgelopen etmaal vooral in zuidwestelijke rich ting een belangrijke versterking on dergaan. Er strekt zich nu een gor del van hoge druk uit van Noord- Rusland via de Noordzee en de Brit se eilanden naar het zeegebied ten westen van Portugal. Doordat ook boven Frankrijk de barometer is gestegen is de ooste lijke wind iets zwakker geworden. Er wordt echter nog steeds zeer droge continentale lucht aangevoerd, waar in in het grootste deel van het land maximumtemperaturen boven 20 gra den worden bereikt. In het Oostzee gebied komen nu kleine luchtdruk dalingen voor. Dit heeft tot gevolg, dat de wind iets meer noordoostelijk gaat worden. In het kustgebied kan daarom morgen de temperatuur een weinig lager worden dan vandaag. Enkele wolkenvelden in de hogere niveaus, die samenhangen met een boven Polen in de bovenlucht aanwe zige storing, kunnen overdrijven. In het algemeen blijft het echter over wegend zonnig. Morgen nieuw kabinei Van de zijde van prof. Beel is me degedeeld dat hij goed vertrouwen heeft dat hij morgen, donderdag ver slag van zijn bevindingen zal kunnen uitbrengen aan H.M. de Koningin. Vandaag zou prof. Beel nog enkele leden van het demissionaire kabinet op de hoogte brengen van de stand van zaken, onder andere geldt dit voor minister Struycken, die zich van het begin van de formatie af niet meer voor een ministerszetel beschikbaar heeft gesteld Omtrent één departement (sociale zaken) verwacht de heer Beel nog eer definitief antwoord van een aan gezochte candidaat Dit nummer bestaat uit 10 pagina's (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). OVERWEGEND ZONNIG. Droog en overwegend zonnig. Zwakke tot matige noordooste- lijke wind. Aan de kust iets la- gere middagtemperaturen, elders i weinig verandering in tempera- i tuur. 14 Mei: zon op 04.49; onder 20.24; maan op 10.28; onder 00.44. Hoogwaterstanden 14 Mei: v.m. 7.09; n.m. 7.39. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK J ROME AJAOCIO MADRID MALLORCA ALGIERS weer temp. onbew. 12 C. licht bew. 10 licht bew. 14 regen 12 geh. bew. 9 Licht bew. 12 onbew. 14 onbew. 12 onbew. 10 onbew. 14 geh. bew. 14 licht bew H licht bew. 16 zwaar bew. 11 M onbew. 11 geheel bew. 7 onbew. 9 onbew. 10 half bew. 14 licht bew. 11 geh. bew. 10 licht bew. 17 geh. bew. 15 onbew. 11 onbew. 12 zwaar bew. 16 Korreltje Een criticus is een man, wiens horloge vijf minuten voorgaat op de horloges van andere mensen Sainte-Beuve

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1