S)e CéidaeSoii/fcatvt m Geen overeenstemming bereikt in Luxemburg Bonn maakt meeste bezwaren IMPASSE IN LUXEMBURG Prins Juan weer bij de parade Nehroe blijft in vrede met China Prof. Beel vraagt mening van vijf fractieleiders Het brandde in Brussel Radio-actief water DINSDAG 5 MEI 1959 50ste JAARGANG Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent 20826 Giro 103003. Aboonemenspr. f0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p. kwart. Franco p.p. f 8. Advert.: 17 ct P man. Telefoontjes f 1.50 Geen goede beurt voor Europese gedachte In de gisteren te Luxemburg gehouden bijeenkomst van de raad van mi nisters der E.G.K.S. en de leden van de Hoge Autoriteit heeft men nog geen overeenstemming kunnen bereiken over de gewijzigde voorstellen van de Hoge Autoriteit om tot een oplossing te komen van de crisis op de kolen- markt. De besprekingen worden heden voortgezet. De moeilijkheid schuilt voornamelijk in de voorgestelde beperking der steenkoolproduktie in de zes landen. Vooral van Duitse zijde blijkt men zich categorisch tegen een der gelijke -'gemene produktievermindering te verzetten, waarbij men van Franse zijde wordt gesteund. De Duitse bondsrepubliek schijnt zich niet door de Hoge Autoriteit te willen laten voorschrijven, welke maatregelen zij bij een crisis in haar land moet nemen. Ook tegen andere punten van het compromis-voorstel hebben Frankrijk en Duitsland zich gekeerd. „WH ZIJN ER NIET UITGEKOMEN" „Wij zijn er niet uitgekomen en ik geloof dat, wanneer morgen de voor stellen van de Hoge Autoriteit in stemming komen, de vereiste meer derheid in de raad van ministers niet telijke oplossing voor België gevonden kan worden, welke los staat van ar tikel 58 (de afkondiging van de kolen- crisis) en artikel 74 (het bere kenen en beperken van de invoer en de produktie), welke artikelen de raad van ministers in de meerder- gehaald zal worden. Dit zal dan tot heid dus niet wensen te zien toege- mijn grote teleurstelling zijn", aldus i past. verklaarde gisteren de Nederlandse minister van economische zaken pro fessor Zijlstra op vermoeide toon toen de onderhandelingen te middernacht werden afgebroken. Professor Zijlstra voegde hieraan toe, dat hij niet wist, welke conclu sies de Hoge Autoriteit zal trekken uit de verwerping van haar voorstellen. Tijdens het laatste uur der bespre kingen van gisteravond blijken de ministers het er vooral over gehad te hebben wat de gevolgen voor de gemeenschap zullen zijn, wanneer de voorstellen van de Hoge Autori teit verworpen worden. Men ont veinsde zich daarbij niet, dat een der gelijke gang van zaken ongunstige repercussies zal hebben op de Europese gemeenschapsgedachte. Professor Zijlstra verklaarde ver der nog, dat de fundamentele be zwaren tegen de voorstellen voorna melijk van Duitse en Franse zijde gekomen zijn, doch dat deze niet pa rallel lopen. De vraag is thans of vandaag nog een partiële of gedeel- I JIT DE ROES van de bevrijding en de opluchting over 't einde van de oorlogsnachtmerrie is een saamhorig heidsgevoel geboren, dat geleid heeft tot een grotere samenwerking op eco nomisch terrein. Dit samengaan is jammer genoeg beperkt gebleven tot West-Europa wegens de houding van de Sowjet-Unie, wier agressiviteit weer geleid heeft tot een militaire samenbundeling van Westerse af weerkrachten in de Nato. v Op diverse onderdelen van het eco nomische leven heeft men intussen de na-oorlogse idealen in 0 practijk gebracht en thans blijkt, dat de theorie heel wat minder mooi lijkt als zij in de prac tijk wordt toegepast. Men komt dan voor de practische consequenties te staan en deze voelt men aan den lijve en in de portemonnaie. Zo is het ook gegaan met de Ko- In ieder geval heeft men in krin gen rondom de conferentie de indruk dat de Hoge Autoriteit alles in het werk zal stellen om een breuk te ver mijden en het gezicht van de ge meenschap te redden. Duits compromis-voorstel. Behalve het compromis-voorstel van de Hoge Autoriteit ligt bij de besprekingen ook een voorstel ter ta fel, dat is ingediend door de Duitse bondsrepubliek. In dit memorandum j hoofd te bieden aan de crisis door: le een zuiver vrijwillige beperking van de produktie, zoals is neergelegd in het amendement van de Hoge Autoriteit op haar aanvankelijke voorstellen; 2e. de beperking van de invoer in gezamenlijk overleg, hetzij door een vrij akkoord van de lidsta ten, hetzij door invoering van rech ten op de invoer van steenkool met uitzondering van een vrij contin gent, zoals dit thans in Duitsland plaatsvindt; 3. een eventuele instel ling van een certificaat van oor sprong teneinde in een deel van de gemeenschap te verhinderen dat uit derde landen steenkool wordt inge voerd; 4e. meer maatregelen om de bijzondere problemen van België op te lossen. Prins Juan Carlos de Bourbon, een kleinzoon van wijlen koning Alfonso XIH van Spanje, is zondag bij een grote parade in Madrid het middel punt van de belangstelling geweest. De parade, waaraan 12.000 mili tairen deelnamen, werd gehouden ter gelegenheid van de 20e verjaar dag van de beëindiging van de Spaanse burgeroorlog. De troepen trokken aan de Spaanse staatschef, generaal Franco, voorbij. Enkele waarnemers te Madrid zijn van oordeel, dat het verschijnen van de prins in de parade betekent, dat generaal Franco hem in het open baar voorstelt als de man, die hij ge kozen heeft als aanstaand kor ->g van Spanje. De prins wordt op om leid voor vlieger. (Reuter) Ondanks Tibet Premier Nehroe heeft maandag in het parlement te Nieuw Delhi ver klaard, dat India ondanks de gebeur tenissen in Tibet zijn politiek van vreedzaam naast elkaar leven zonder tot militaire bondgenootschappen toe te treden, z-voortzetten. In antwoord op een vraag zei hij ook, dat India vasthoudt aan zijn opvatting, dat Communistisch China tot de V.N. moet worden toegelaten. De premier deelde mee, dat er tot dusver bijna 9.000 Tibetaanse vludh- stelt de Duitse -delegatie voor het telingen asiel in India hebben gekre- NA GESPREK MET BURGER De woordvoerder van prof. Beel deelt ons het volgende mede: Prof. Beel heeft gisteren achter eenvolgens met mr. Burger, en met prof. mr. Romme de politieke situa tie besproken. Hij zal heden achtereenvolgens daarover besprekingen voeren met prof. mr. Oud, dr. Bruins Slot en dr. Tilanus. - Mr. Burger heeft aan prof. Beel medegedeeld, dat de fractie van de Partij van de Arbeid onveranderd bereid blijft tot het voeren van on derhandelingen, die zouden kunnen leiden tot het mede dragen der re geringsverantwoordelijkheid door de P. v. d. A., zulks onder erkenning zijnerzijds van de moeilijkheden die als dan zouden zijn te overwinnen. Prof.' Beel is van oordeel, dat zo danige onderhandelingen slechts vrucht kunnen dragen, indien vooraf zekerheid wordt verkregen nopens overeenstemming van inzicht over enige punten van het regeringsbe leid, die van wezenlijke betekenis zijn en die bij de besprekingen, door hem onmiddellijk na de verkiezingen als informateur met de fractievoor zitters gevoerd, als controversieel naar voren zijn getreden. fractie-voorzitters van K.V.P., V.VJ)„ A-R.P. en C.H.U. waarin hij deze punten heeft omschreven. Hij heeft hun verzocht hun standpunt terzake hem uiterlijk woensdagavond 6 mei kenbaar te maken. Verklaring van mr. J. A. W. Burger. De fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer, mr. J. A. W. Burger, heeft gister middag na zijn onderhoud met prof. dr. L. J. M. Beel tegenover het ANP de volgende verklaring afgelegd. „Prof. Beel heeft met mij de poli tieke situatie doorgenomen. Ik heb gen. Hij sprak in een debat over de Tibetaanse kwestie, dat in weerwil van protesten van de communisten en een partijloze afgevaardigde werd gehouden. De premier deelde mee, dat er tot dusver bijna 9.000 Tibetaanse vluch telingen asiel in India hebben gekre gen. Hij sprak in een debat over de Tibetaansee kwestie, dat in weerwil van protesten van de communisten en een partijloze afgevaardigde werd ge houden. India zal aan de vijf beginselen van een vreedzaam naast elkaar bestaan vasthouden, ook al zou geen enkel an der land dat doen, aldus Nehroe. „Het is echter een tragedie voor Tibet en een nog grotere tragedie voor velen van ons, dat iets waarvoor wij ge ijverd nebben en .dat ligt verankerd in deze vijf beginselen of in de begin selen van Bandoeng, in de geest van de mensen ernstig heeft geleden". Iedereen, die beweerde, dat de Da lai Lama tegen zijn wil naar India was gekomen, was volgens de premier volkomen onbekend met de feiten. De in China geuite beschuldigingen, dat India „Imperialistisch" en „ex pansionistisch" is, hadden de premier zeer geschokt Dergelijke aantijgingen konden echter niet het minste onder zoek naar de feiten verdragen. Ook de Chinese bewering, dat de Indiërs „stromannen of werktuigen" van de i Britse regering zijn, wees Nehroe als I ongefundeerd van de hand. Volgens hem was het standpunt van India ten aanzien van Tibet verschillend van dat van de Britse regering. Churchill in Washington Sir Winston Churchill is maandag Koningin en Prins eerden doden H. M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hebben gistermorgen een krans gelegd bij het nationaal monument op de Dam te Amsterdam. hem meegedeeld dat de Party Ï2 Washington De 84- de Arbeid onveranderd bereid bliift ®nts? staatsman werd op het len en Staal Gemeenschap (K.S.G.)., De concurrentie op dit terrein heeftIn, verband hiermede heeft prof. West-Europa in vroeger jaren heel i "ee* een schrijven gericht aan dc wat narigheden opgeleverd en daar-j om heeft men een belangengemeen schap gesloten met aan het hoofd een boven-nationaal lichaam, de Hoge Autoriteit. Maar de deelnemende lan-1 den (Frankrijk, W.-Duitsland, Italië1 en de Benelux) konden er niet toe be sluiten om aan deze Hoge Autoriteit alle macht in handen te geven. De Hoge Autoriteit moch wel besturen, j maar de regeringen hielden uiteinde lijk de touwtjes in handen door mid del van een bijzondere raad van mi nisters. Dat gaat goed, zolang de gewone dagelijkse dingen behandeld en be- j redderd worden, maar zodra er wer- kelijk grote maatregelen genomen j moeten worden beginnen er spannin gen op te treden. Dat is nu ook het geval met de z.g. kolencrisis in West-Europa. Heel globaal genomen komt dit hierop neer, dat er teveel kolen worden ge produceerd naar verhouding tot het verbruik, welke overvloed nog wordt vergroot door kolenleverantie-con- tracten met Amerika. Dus zegt de Hoge Autoriteit: de productie moet omlaag en de leverantie uit Amerika moet verminderd worden. Maar nu komen de poppen aan 't dansen; nu willen met name Frankrijk en Duits land zich niet laten voorschrijven, dat en in welke mate zij hun productie moeten verminderen. „Als dat nodig is, zullen wij dat zelf wel uitmaken", zeggen ze. Dat dit een terugval is in het oude individualisme en de oude concurren tie-mentaliteit is zonder meer dui delijk. Het zou jammer zijn, wanneer men vandaag in Luxemburg geen uitweg uit de impasse zou kunnen vinden. de Arbeid onveranderd bereid blijft tot het voeren van onderhandelingen die zouden kunnen leiden tot een meedragen der regeringsverantwoor delijkheid door de Partij van de Ar beid, onder erkenning van de moei lijkheden die alsdan zouden zijn te overwinnen. Ik heb hem voorts meegedeeld, dat waar mijnsinziens dit hem bekend was terwijl tot dusver niet geble- ke is de bereidheid van de K.V.P. tot zodanige formatie, dat ik de volg orde van deze bezoeken niet heb be grepen". vliegveld begroet door president Eisenhower, met wie hij in de ko mende dagen besprekingen zal voe ren. Het laatste traject van zijn reis, van New York naar Washinton, maakte hij in het vliegtuig van de Amerikaanse president. Sir Winston verklaarde bij zijn aankomst, dat hij was gekomen voor een rustig bezoek aan een paar oude vrienden uit de oorlog. Het speet hem, dat hij niet in de gele genheid was ook vrienden in Canada op te zoeken. Kranslegging bij het Nationaal Monument Een brandstichter heeft de Brus selse brandweer in de nacht van zon dag op maandag handen vol werk be zorgd. Sinds de dag van de tweede wereldoorlog hebben de brandweer lieden van de Belgische hoofdstad het nog niet zo druk gehad. Een bioscoop brandde uit, een an dere werd door brand zwaar bescha digd, in vier woonhuizen woedde klei ne branden die alle echter snel kon den worden gebrust. De branden moe ten binnen twee uut zijn gesticht. Vijf uur lang heeft de brandweer getracht het vuur in de eerste bios coop te blussen. Vergeefs het ge bouw brandde tot de grond toe af. De huizen in de directe omgeving werden ontruimd. In dekens gehuld renden de bewoners met hun waarde volste bezittingen de straat op. Terwijl de brandweer bezig was kwam er een melding binnen van nog een bioscoopbrand, evenals de eer ste in de buurt van de bekende Grote Markt in Brif seis binnenstad. Het duurde niet lang of er moest ook naar de vier huizen waar brand was uit gebroken blusmateriaal worden ge dirigeerd. De Deense autoriteiten hebben de bewoners van het eilandje Saltholm, dat vlak voor Kopenhagen ligt, ver boden regenwater te drinken, waar op de eilanders in normale omstan digheden zijn aangewezen. Uit proeven was nl. gebleken, dat de graad van radioactiviteit de vei- ligheidsgrens had overschreden. Men zal nu ander water per veerboot naar het eilandje brengen. De waarschu wing van de Deense autoriteiten heeft zich tot nu toe beperkt tot de bewoners van Saltholm. Dit nummer bestaat uit 10 pagina'i Voor een goed RIJWIEL RIJWIELHANDEL „NOORDEINDE" G. v. Dam-Noordeinde 11 H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard hebben gistermorgen een krans gelegd bij het nationaal monu ment op de Dam te Amsterdam. V.l.n.r.: ir. C. Staf, prof. dr. L. J. M. Beel, dr. M. J. Prinsen en mr. C. van Hall. Noordoostelijke wind De Bilt, dinsdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: In de nacht van maan dag op dinsdag breidde zich een rug van hoge luchtdruk over onze omge ving uit. Daardoor viel de wind weg en daalden de temperaturen door de sterke afkoeling plaatselijk toi bene den het vriespunt. Er kwam op vele plaatsen zware nachtvorst voor. Op 10 cm hoogte meldden verschillende stations 3 to'. 4 graden vorst. Een po laire storing bij IJsland verplaatst zich naar het noordelijk deel van de Noordzee, anderzijds daalt de lucht druk in Frankrijk. Dit 'heeft tot ge volg, dat in ons land de wind noord oostelijk wordt, waarbij nog steeds koude polaire lucht wordt aangevoerd. De komende nacht bestaat er dan ook opnieuw kans op nachtvorst. Overi gens behoudt het weer een wisselend karakter. De temperaturen zullen overdag nog beneden normaal blij ven. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.16 uur). OPNIEUW NACHTVORST Opnieuw plaatselijk kans op zware nach .vorst. Mofgen over dag droog weer en weinig be wolking. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak noordoostelijk. On geveer dezelfde middag tempera turen. 6 Mei:" zon op 05.03; onder 20.11; maan op 04.41; onder 18.50. Hoogwaterstanden 6 Mei: v.m. 2.47; n.m. 3.06. Het weer in Europa weer temp. HELSINKI geh. bew. 9 C. STOCKHOLM zw. bew. 4 OSLO h. bew. 6 KOPENHAGEN regenb. 6 ABERDEEN zw. bew. 2 LONDEN licht bew. 4 AMSTERDAM half bew. 4 BRUSSEL licht bew. 4 PARUS zwaar bew. 6 BORDEAUX regen 9 GRENOBLE licht bew. V NICE zwaar bew. 12 B RLUN onbew. 7 FRANKFORT geh. bew. 6 MüNCHlEN half bew. 6 ZüR'ICH zwaar bew. 6 GENEVE half bew. 6 LOCARNO zwaar bew. 10 WENEN zwaar bew. 9 INNISBRUOK onbew. 3 ROME onbew. 13 AJACIO onbew. 11 MADRID zwaar bew. 11 MALLORCA licht bew. 8 ALGIERS licht bew. 11 Korreltje Wat gij niet wilt dat u geschiedt, doe dat ook een ander niet.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1