Scherp Leidse schoolkinderen herdachten de doden Plechtigheid bij het Bevrijdingsmonument Actie .Zomerzegels' schenkt levensvreugde Gedenk de militaire oorlogsslachtoffers POTLOOD EN GEEST Toneeluitvoering „Tot Ieders Genoegen" was bedenkelijk en geen genoegen DEV gal bloemrijke feestavond MAANDAG 4 MEI 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Hedenmorgen heeft de Leidse schooljeugd degenen herdacht, die in de tweede wereldoorlog hun leven gaven voor de vrijheid van Neder land. Meer dan tweeduizend kinderen, leerlingen van de hoogste klassen van de lagere school, van B.L.O. en van het V.G.L.O. waren daartoe gekomen naar het herinneringsmonument op het talud tegenover de Rijnsburger- singel. Voor de aanvang van de eigenlijke plechtigheid legde elk van de kinde ren een bloem of een kleine ruiker op het gazon voor het beeld, dat daardoor geleidelijk aan veranderde in een kleurig paneel. Nadat ze hun bloemen hadden neergelegd, stelden de kinderen zich voor het hek op- Het wachten duurde hen kennelijk wel wat lang en het was er een druk geroezemoes. Dat deed zeker geen afbreuk aan de plechtigheid van het moment. Integendeel: het accentueer de het niet-begrijpen van de honder den kinderen, van wie er niet één de bange oorlogsdagen heeft meege maakt. Op die gedachte lag ook de nadruk In de toespraak die de heer C. Zand bergen van het Comité Bevrijdings dag tot de kinderen hield. Voordat de heer Zandbergen het woord nam, had eerst het Leids Politie Muziekgezel schap een couplet ten gehore gebracht van de koraal „Blijf bij mij, Heer". De heer Zandbergen zeiae, dat de kinderen de zin van deze herdenking waarschijnlijk niet zullen begrijpen Hun ouders daarentegen zeker wel Het is zo jammer, dat zovelen hun le ven gegeven hebben voor vrijheid en recht en dat reeds nu weer gesproken moet worden van een ileuwe oorlog. Spr. drukte de kinderen op het hart, vriendelijk en behulpzaam te zijn voor iedereen en te bidden, dat nooit een nieuwe oorlog de wejreld zal teisteren. Bij het klinken van koraalmuziek hesen zeeverkenners de nationale driekleur aan de vlaggemasten, die ter weerszijden van het standbeeld stonden opgesteld. Toen de vlaggen halfstok hingen speelde de kapel een couplet van het Wilhelmus, waarop een minuut stilte volgde. Nadat het tweede couplet van het volkslied was gespeeld, gingen de kin deren met hun onderwijzers terug naar hun scholen. GEM. AANKONDIGING INZAMELING HUISVUIL In verband met de Bevrijdingsdag op 5 mei a.s. zal het inzamelen van huisvuil uit die percelen, welke ge woonlijk op dinsdag worden bediend, die dag plaats vinden véór 13 uur. Men gelieve daarom vooral te let ten op het beginsignaal van de op haal dienst en de emmers tijdig bui ten te plaatsen. De directeur Gemeentelijke Reinigings- en Ontsmettings- dienst. 1 oirl" Ereschuld en dankbaarheid Gedurende de volgende week met uitzondering van Hemelvaarts dag zal in Leiden en omliggende gemeenten wederom de jaarlijkse collecte worden gehouden ten bate van de te dezer zake samenwerken de militaire fondsen, te weten het Fonds 1815 voor oorlogsslachtoffers en hun nagelaten betrekkingen, het Karei Doormanfonds, Stamil, het Van Weerden Poeli..anfonds en het Comité „Ereschuld en Dankbaar heid". Dank zij de voorbeeldige activi teit van de Leidse Koksschool heeft de opbrengst in de laatste jaren een steeds stijgende lijn te zien gegeven. Moge dit zo blijven No. 519. Horizontaal: 1. deel van een schip, 4. nu en dan, 8. lichaams deel, 10. zaadkorrel ener vrucht, 11. algemeen kiesrecht (afk.), 12. rivier in Egypte, 14. scheikundig element (afk.), 15. het uitspansel, 17. gem. in Limb., 19. ontelbaar. 21. voorzetsel, 23. ontkenning (spreektaal), 24. lid woord, 25. plechtige gelofte, 27 kreet, 28. cirkelvormig voorwerp, 29. niet gevuld. Verticaal: 1. papiermaat, 2. zwaard vis, 3. emeritus (afk.), 5. voorzetsel, 6. verkeerd, 7. bij elkaar behorende voorwerpen, 9. stad in Gelderland, 12. telwoord, 13. bloem, 15. donkere zolder in molens, 16. jongensnaam. 18. landman, 20. de buitenrand van een rad, 22. maand van het jaar, 24. aanwijzend voornaamw., 26. afkor ting van dyne, 27. voornaamwoord. Oplossing morgenavond. Geslaagd voor het Doet. ex Gen. II de heren M. D. van Houten te Den Haag, W. A. Kaasjager te Schevenin- gen, P. A. W. Lindenburg te Den Haag, G. W. H. Overdijk teKatwijk aan Zee en J. M. van LJzerloo te Rijswijk. Geslaagd voor het Semi-artsenex mej. N. Bensink te Voorburg en mej. C. W. Thesingh te Nieuw Loosdrecht. Geslaagd voor het Artsex. mej. T. Bakhoven te Rotterdam en de heren J. H. Nleuwenhuijs te Dordrecht en H. v. Rees te Vught. VERBOUWING VAN HEINEKEN'S DEPÓT De bouwtechnische dienst van de N.V. Heineken's Bierbrouwerijen heeft het verbouwen van het Heine- ken's-depót aan de Rembrandtstraat opgedragen aan de firma J. Stouten te Leiden. KORTE golf Tijdens werkzaamheden aan de achterzijde van een perceel aan de Weteringschans te Amsterdam is zaterdagmorgen een 20- jarige schil der verongelijkt. De jongeman was aan het plamuren, toen de ladder waarop hij stond, uitgleed. Hij viel van ongeveer 6 meter hoogte op een stenen trap In zorgwekkende toe stand is hij overgebracht naar het Wilhelmin -gasthuis. De Nijverheidsorganisatie toe gepast natuurwetenschapoelijk on derzoek heeft hedenochtend in het Kurhaus te Scheveningen haar 25- jarig bestaan herdacht. Bij deze her denking voerden Z.K.H. Prins Bern- hard en de staatssecretaris van eco nomische zaken, dr G. M. J. Veld kamp, het woord. Te Donauschingen in Wect- Duiisland is zaterdag de vliegleraar Fritz Harlos om het leven gekomen, doordat hij tijdens een looping uit zijn toestel viel. De opbrengst van de Zomerzegels werd altijd goed besteed. Tal van no- i den kon'en worden gelenigd. De op brengst van de Zomerzegels schonk weer talloze landgenoten levens-1 vreugd** maar nog velen wachten op die levensvreugde. Jeugdige asthmapatiëntjes wachten op behandeling in een asthma-cen- trum, die aanpassing van de spasti sche kinderen vergt enorme kapita len, door het wegvallen van de rijks- steun dreigt het zo kostbare werk voor 1250 gehandicapte padvinders en padvinsters in moeilijkheden te ko men, honderden rheuma-patiënten wachten o; herstel, oud-verpleegsters verkeren in behoeftige omstandighe den, evenals oud-huisbezoeksters, beeldende kunstenaars en letterkun digen. Zelfs kleine bedragen kunnen voor al deze mensen meer levens vreugde betekenen. Daarom komen ook dit ;aar weer de Zomerpostzegels. Op 11 mei zijn ze weer verkrijgbaar bij de postkantoren, waar de plaatse lijke comité's van de Zomerpostzegels tevens de bij de zegels behorende prentbriefkaarten te koop zullen aan bieden. De bekende kunstenaar Lex Horn ontwierp de postzegels en ook de briefkaarten. Zij laten zien, wat in Nederland door volharding en een drachtige inspanning werd en wordt bereikt. Het zijn afbeeldingen van echt Nederlandse arbeid: Het Delta plan. Voor de philatelisten komen er eerstedag-enveloppen met een kaart van de deltawerken, waarop een ge hele serie zegels kan worden geplakt. De Leidse amateurtoneelvereni ging TIG heeft getracht haar mis greep van de vorige keer goed te maken door het spel van Alex At kinson „Four winds" op het reper toire te plaatsen. Het is spijtig te moeten constateren dat zij daarin slechts ten dele zijn geslaagd. De Nederlandse titel „Kwartet in mineur" bleek een zielige vlag, die een troebele lading moest dekken; een drie-stuivers-roman, waarin ge sold wordt met huwelijksmoraal en ongeoorloofde verhoudingen als nor maal worden beschouwd, culmine rende in een laffe moord en zelf moord, de toeschouwers achterlatend met de wrange herinnering aan een verwoest huwelijk en de problema tiek der moderne principelozen. Derhalve opnieuw een slechte keuze, hetgeen ons dwingt de ver antwoordelijken te adviseren zich ernstig te beraden; handhaving in een tijd van verminderende toneel interesse mag niet bereikt worden door een vlucht in het ongepaste. Men dient rekening te houden met de ge voelens en principes van alle toe schouwers. De door Ab van der Linden be werkte tekst heeft aan de goede krachten van TIG vrij hoge eisen gesteld. Uiteraard biedt een derge lijk stuk veel ruimte voor emotionele momenten welke, over het geheel genomen, slechts moeizaam een middelmatig, onbevredigend peil bereikten. Het moet ons van het hart: ook de altijd zo secure, straffe regie van de heer Arentzen heeft hier en daar gefaald. O.a. is het on begrijpelijk dat men, na een flinke wandeling in een duidelijk hoorbare storm en stromende regen, kurk droog ln een onberispelijke regen jas binnenkomt. Ook een recher cheur, al staat hij boven de wet, zal zijn hoed afzetten bij het binnentre den en kennismaken. Afgezien van dit alles fteeft het goede spel van enkelen het stuk ge dragen en het waard gemaakt er tot het einde kennis van te nemen. Hen stellen wij ook niet verantwoorde lijk voor net feit dat „Kwartet in mineur" niet „tot ieders genoegen" is geweest. Steve Graham, de zwakkeling en romanticus, was een voortreffelijke creatie van Piet Horrée; zijn gedes illusioneerde echtgenote Molly (mevr. Boom-Schild) ontbrak het juist op de critieke momenten aan de nodige overtuigingskracht. Enige momenten van ,fer uit" te zijn wil- j len wij haar by zo'n moeilijke rol i graag vergeven. Bijzonder effectvol was het beheerste spel van de be drogen arts Forrest, de moordenaar I van zijn echtgenote, die zich ten- 1 slotte door zelfmoord een gerechte- l|jk vonnis bespaart. Ton Arentsen heeft hieraan een moeilijke taak ge had daar elke vorm van charge deze l rol zou hebben gebroken. Nu was hij echt het murw gemaakte slachtoffer van een fatale vrouw, dat slechts nog genoegdoening eist voor zijn ver woest leven. Jimmy Whalen (Nico van Tilburg) kampeerde op hé"t ter rein der Graham's met zijn.... (ja, wat was het?), een gescheiden vrouw Deborah (Tiny Beekman). Beiden hebben hun rollen met over- tuiging gebracht al hopen wij, dat I zij de onverantwoordelijke waanzin in hun tekst t.a.v. huwelijksnormen I niet met innerlijke overtuiging zul- len hebben gezegd! j Mevr. T. Eigeman-Nekeman en mevr. E. van Rossen-Pennenburg hebben door persoonlijke inzet veel bijgedragen tot het enigszins aan vaardbaar maken van dit milieu, resp. als serveerster en als moeder van de door de fatale doktersvrouw ontspoorde zoon. Inspecteur Morgan (J. A. Bodenstaff) was wat te vlak en te burgerlijk. Al met al een voorstelling met een onmiskenbaar spanningselement de aanwezigen konden in de pau ze schriftelijk melden wie de dader zou zijn en daarmede, na loting on der de intelligenten, een prachtige fruitmand winnen doch behalve hetgeen wij t.a.v. de inhoud meen den te moeten melden, een draakje, dat voor spelpeil en regie gehono reerd zou kunnen worden met een onvoldoend gemiddelde. Moge TIG in oktober het seizoen beter beginnen. Haar goede krach ten en grote groep supporters zijn dit zeker waard. LEIDSE REDDINGSBRIGADE HAD EEN GOED JAAR De algemene ledenvergadering van de Leidse Reddingsbrigade werd ui café-rest. „Royal" gehouden. Uit de jaarverslagen van secretaris, pen ningmeester en prop. commissie bleek, dat er in het afgelopen jaar een verheugende activiteit is geweest Hoogtepunten waren het 40-jarig be staan, de districtswedstrijden in „de Zijl" en de prestatietocht. Voor de diverse cursussen zwemmend redden slaagden 5 leden en 24 jeugdleden. De heer L. Lans werd hoofdinstruc teur. In het bestuur kwamen belang rijke wijzigingen: de heer A. Linscho- ten bedankte, wegens drukke werk zaamheden, als voorzitter en werd als zodanig opgevolgd door de penning meester, de heer A. van Egmond. In diens plaats werd als penningmees ter gekozen do heer C. Mulder. De scheldende voorzitter werd met alg. stemmen, voor zijn vele verdiensten in het belang der Brigade, als erelid benoemd. Van de andere bestuursleden wer den herkozen mevrouw B. van Dorp, de heer P. H. Stouten en de heer G. de Roos (secretaris). In 2 vacatures werden gekozen mevr. J. G. de Boer en mevr. N. Jongkind. De voorzitter deelde nog mede, dat ook zwemtijd was toegewijzen in „de Zijl" en wel de maandagavond, van 7 uur af. Leidse aeenda DINSDAG 5 MEI Vanlty-fair t.b.v. Bouwfonds WSL. Pieterskerkplein 11 uur v.m. Dienst Welzijnszorg Leger. Ope retteprogramma. Cantine Doelen kazerne, 8 uur nam. Volksd&nsbal door Comité Bevrij- dinsdag, St. Antonius clubhuis, 8 u. L.J.A.-K. O. Jazzconcert met quintet Pim Jacobs en de „New Or leans Seven". Stadsgehoorzaal, 8 u. Apothekersdiensten. Leiden: ge opend apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552. Oegstgeest: geopend apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tele- i foon 26274. 1 Bij 70-jarig bestaan De grote zaal van Den Burcht was zaterdagavond kwistig met bloemen versierd ter gelegenheid van het ze ventigjarig bestaan van de Leidse Tuiniers- en Bloemistenver. D.E.V. Ingesteld als een zieken- en wedu- wenkas voor getroffen collega's, heeft deze ver. vanaf haar oprichting blijk gegeven van een goed inzicht in de mogelijkheden tot verheffing van het vak. Zij gaf in 1901 de eerste stoot tot het technisch onderwijs in Leiden en omstreken, het initiatief tot plan- tenkweekwedstrijden, tuinaeuringen en tentoonstellingen, ook het kwe ken van planten in de scholen, de z.g. floraliawedstrijden vonden hun oorsprong bij D.E.V. De voorzitter van de feestcommis sie, de heer W. P. Dool, bood met zijn medeleden D. Ernst en P. Piket, zijn bestuur en medeleden een prachtige gëestavond, een resultaat van drie jaar voorbereiding. In zijn welkomst woord begroette hij naast bestuur en leden, de erevoorzitter, de heer J. Jonker en echtgenote en het erelid J v. d. Berg, en memoreerde het we gens hoge leeftijd verhinderde ere lid, A. Zwart, welke beide laatsten bijna 70 jaren trouwe leden geweest zijn. Spreker richtte zich 'n 't bijzon der tot de voorzitter, de heer J. H. Smit, onder wiens bezielende leiding de ver. groeide en bloeide en van wiens uitgebreide vakkennis en dui delijke voorlichting alle leden steeds profiteerden. Namens de leden bood spr. het bestuur twee prachtige wis selbekers aan, andere belangstellende verenigingen hadden plaquettes en medailles aangeboden. De verdere avond werd op voor treffelijke wijze verzorgd door het cabaretgezelschap van Fred Bour- gonje die in hun show „In kleuren en geuren", de aanwezigen met hun goed verzorgde muziek verrasten, de dolle grappen van Cap Klinken berg deden de zaal schateren van het lachen. De entre-acte muziek was toever trouwd aan „The Rhythme Boys" o.l.v. Nico Muuse, die ook het gezel lig samenzijn na afloop van het ca baret verzorgde. Het was een uitste kend verzorgde avond, waarvoor het dankwoord van de heer J H. Smit aan de leden van het feestcomité zeer zeken op zijn plaats was. FEESTAVOND VAN „VERI" De voorzitter van de personeels vereniging van de Rijksdienstveri ficatie Zee- en Luchtmachtinstru menten „Veri", de heer J. F. de Badts, was verheugd woensdagavond een volle zaal met genodigden en leden te mogen verwelkomen in het St. Antonius Clubhuis. O.m. Was aanwezig de voltallige directie van de dienst, terwijl ir M. G. A. Haale- bos, momenteel zelf buitenlands ver tegenwoordigd werd door zijn echt genote. Na een enigszins aarzelend begin had het cabaretgezelschap van de personeelsver. van het Ministerie v. Justitie weldra de goede toon te pakken en het wist op een onge dwongen en zeer beschaafde wijze de aanwezigen een prettige avond te bezorgen. Vooral de sketohes wer den vlot en amusant ten tonele ge bracht. De conferencier, Joop Jon ker was in „Een vrouw kleedt zich" en de overige sketches voortreffelijk. De climax bracht echter het uitste kende optreden van The Close Har mony Singers o.l.v. Joop Knies en als solisten Minne de Vries en Henk v. d. Veer, die blijk gaven van een muzikaal talent, dat met het beste op dit gebied kan concurreren. Het dankbare applaus en het dank woord van de voorzitter waren dan ook zeer verdiend. De balleider, de heer C. van Hol land, lid van het bestuur van de pers.ver. wist na het cabaret m.m.v. „The Blue Moon Combo" o.l.v. P. Logeman, de talrijke nablijvers nog enkele gezellige uurtjes te bezorgen. Op het middernachtelijk uur werd een driewerf hoera uitgebracht bij de de aanvang van de vijftigste ver jaardag van H.M. de Koningin. Deze enveloppen moeten, voorzien van naam en adres van de belangheb bende, uiterlijk op da dag van uitgifte aan het loket van een postkantoor worden afgegeven. In 1958 heeft de verkoop van Zo merpostzegels netto een bedrag van 218.000 opgebracht. In 1959 zal steun worden verleend aan: Fonds voor bijzondere doelein den van het Voorzieningsfonds voor Kunstenaars; Ondersteuningsfonds voor Letterkundigen; Steuncomité voor Beeldende Kunstenaren; Neder- landsch Kunstverb.; stichting Rheu- ma-tehiuizen; Nederlandse Centrale Vereniging voor Gebrekkigenzorg; Koninklijke Nederlandse Centrale Vereniging tot bestrijding van TBC; Prinses Irenefonds; Asthmabestrij- ding; Dr. Winthrop M. Phelps-stich- ting: voor Spactische kinderen; Na-, tionale Federatie voor de Geestelijk Volksgezondheid; Gezinszorg' Natio naal fonds voor Bijzondere Noden; Erefonds voor Oud-verpleegsters; Fonds Ouid-Huisbezoeksters TBC-■be strijding; Federatie van Instellingen voor de ongehuwde moeder en haar kind. Verder ontvangen plaatselijke of regionale instellingen een eenzelf de karakter een bepaald peicentage van de opbrengst. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Maandag 4 Mei 1859. Parijs Aan de troepen, die Vrijdagavond alhier naar Lyon zijn vertrokken, werd door de bevolking een zeer luidruchtig uitgeleide gedaan. Er was een ontzettende volksmenigte op de been. De lucht weergalmde van de kreten: leve Italië! weg met Oostenrijk! Het was een ware triomftogt. De dagbladen geven zich veel moeite om die geest- drift levendig te houden. Burgerlijke Stand Geboren: Jannetje d. van T. H. Smits en P. Kramer. Marcel z. v. H. C. van Duuren en J. Welbergen. Anto nius Cornelis z. v. P. Duindam en A. C. Hoogenboom. Elisabeth d. v. L. Ouwerkerk en E. van der Blom. In- grid Hendrika Adriana d. van L. W. Döll en M. W Smit. Anna Maria d. v. K. van Dijk en A. M. Los. Klasina dr. v. J. Zwaan en H W. Kralt. Jan Feije z. v. F. Brinks en P. Verduyn. Sara d. v. J. S. Oostra en S. van den Wijngaard. Jan z. van R. C. M. van den Bosch en C. J. Elijzen. Afd. Palestina: winstpunt voor Rijksmuseum van Oudheden Het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden boekte woensdag een winst er. een verliespost. De winst was de opening van de nieuwe Palestijnse afdeling, waarmee de reorganisatie van de eerste verdieping van het mu seum werd afgesloten; het verlies was het officiële afscheid van dr. W D. van Wijngaarden als directeur. Dr. van Wijngaarden heeft twintig jaar geleden het directoraat van het museum aanvaard met de taakstel ling, deze Rijkscollectie te reorgani seren naar de eisen des tijds en de behuizing daaraan aan te passen. Tij dens dit directoraat vielen de crisis jaren, de oorlogsjaren en de moeilijke economische omstandigheden nadien, zodat naar zijn eigen woorden ,,'s lands moeilijke financiële omstan digheden" de onaantrekkélijke muzi kale achtergrond vormden van zijn arbeid. Noodgedwongen bleef de ar beid dan ook onvoltooid. Het strekte hem niettemin tot voldoening, dat hij er desondanks in was geslaagd, door de opening van de Palestijnse afde ling de reorganisatie van één verdie ping nog voltooid te zien tijdens zijn directoraat. Deze nieuwe Palestijnse afdeling, waaromheen de bezittingen van aan verwante culturen zijn samenge bracht, is als gesloten beeld van meer dan 8000 jaar in dit rijke cultuurge bied uniek voor het Europese conti nent. Slechts het British Museum in Londen kan op vollediger collecties bogen, doch deze zijn niet op ook maar enigszins vergelijkende wijze toegankelijk voor het publiek en zelfs niet voor archaeologische studie doeleinden. De afdeling Palestina /ormt de DIEVEGGE AANGEHOUDEN Een inwoonster van Leiden is door de t politie aangehouden op verden king van diefstal van pakken koffie en thee en het ontvreemden van geld uit de restauratie van het station der Nederlandse Spoorwegen te Leiden. Verdachte bleek de koffie te hebben verkocht. Volgens goede gewoonte houdt de Buurt- en Speeltuinvereniging „De Professorenwiik" morgenavond om half zeven weer een korte herden kingsplechtigheid bij de bevrijdings boom in de Zeemanlaan. Ditmaal zal de heer J. van Harteveld, bestuurslid van deze vereniging, een herden kingswoord uitspreken. Het Leids Politiemuziekgezelschap, dat vooraf een rondwandeling door de wijk maakt, en een mannenkoor o.l.v. de heer Louis van Wijngaarden, verle nen aan deze plechtigheid hun mede werking. De cursus tot opleiding voor het Eenheidsdiploma E.H.B.O., welke werd gegeven onder auspiciën van de vereniging E.H.B.O.-Dienst-Leiden en onder leiding stond van dr H. J. Keegstra is wederom succesvol ge ëindigd. Voor het examen slaagden: de dames: K. Bernard-Mulder; H. M. van Wijland-Willems; H. Bij-Stikke- lorum; Th. M. M. v. d. Klauw-van Elk; A. G. de jager-Koning; R. Bos- Vorstenbosch; E. de Boer; J. v. d. Berg; M. C. BronsgeestW. Ladan; J. H. M. Gordijn; J. de Mooy; P. de Mooy en J. E. C. Bergers, de heren: J. H. C. Kriek; F. J. Prins; A. v. d. Reijden; J. van Nieuwkoop; A. M. Ie Mair W. v. d. Reijden; F. de Winter en H. A. Verkaik. 2 Candidaten moesten worden af gewezen. Vijftig jaar in Jean Pesijnshofje Vorige week donderdag, op konin ginnedag, was het vijftig jaar gele den, dat de gezusters Van der Kaay zich vestigden in het Jean Pe sijnshofje aan de Kloksteeg. De bei de dames, Jacoba (76) en Helena (82) wonen er thans van alle bewoners het langst. Ze wilden geen drukte hebben bij het gouden jubileum, maar desondanks kwam toch het re gentencollege, met burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, de bejaarde bewoonsters van het Pesijnshofje op deze gouden dag gelukwensen. middenmoot van de nieuwe zaal als hoofdbestanddeel van de hier onder gebrachte collecties. De zaal bestaat eigenlijk uit drie aansluitende ge deelten, nl. de Grieks-Egyptische af deling, de Palestijnse en de afdeling met betrekking tot Mesopotamië en aangrenzende gebieden. De Palestijnse collectie toont voor namelijk aardewerk, benevens enig brons- en glaswerk, waaruit duidelijk het eenvoudige karakter van de Pa lestijnse culturen spreekt. Dit land is door de millenia heen een „breuk gebied" geweest, waar zowel geolo gisch als cultureel en religieus niet een bepaald patroon zich gedegen en rustig kon ontwikkelen. LEIDERDORP DE HEER H. BROXTERMAN NAAR LISSE De heer H. Broxterman alhier, pro curatiehouder van de Twentse Bank te Leiden, is met ingang van 1 juli a.s. benoemd tot directeur van de Twentsche Bank te Lisse. Het is de bedoeling dat de heer Broxterman ook in Lisse gaat wonen, zodat in de naaste toekomst zijn zetel in de ge meenteraad vacant komt. Hij zal wor den opgevolgd door de heer P. W. J. Goddijn die als nr 3 op de lijst voor kwam. Daar de heer Broxterman te vens wethouder is, moet bij zijn ver trek een nieuwe wethouder gekozen worden. Rectificatie ongeval. In onze cou rant van vrijdag 1 mei j.l. vermeldden wij een ongeval met een bromfiets, waarbij het 6-jarig meisje T. ernstig aan de ogen verwond zou zijn. De ge volgen blijken echter in het geheel niet zo ernstig te zijn geweest; de ogen zelf werden niet geraakt. Z0ETERW0UDE- LEIDERD0RP Feest van de Arbeid. Nadat gis termorgen de H. Mis voor de- KAB was opgedragen, verenigden allen zich in de grote zaal van het paro chiehuis voor een gezamenlijk ont bijt. Pastoor Kouwenhoven, die slechts even aanwezig kon zijn, sprak een kort openingswoord, waarbij hij allen aanspoorde tot liefde voor de arbeid en tot goede samenwerking. Na het feestelijk ontbijt richtte de voorzitter, de heer Goddijn. zich tot allen, verheugde zich over de grote Scheepsberichten AVERDIJK 3 mei te Rotterdam; FRIESLAND (ssm) 3 mei te Vlaardin- gen; HATHOR 2 mei van Rotterdam naar Bremen, 3 mei te Hamburg; KY- LIX (t) 4 mei van Rotterdam naar Noordzee (proeftocht); LINDEKERK 2 mei te Rotterdam; MAASLLOYD 2 mei van Rotterdam naar Bremen; PURME- REND (t) 3 mei van Rotterdam naar Curagao; SCHERPENDRECHT (t) 3 mei te Rotterdam; WESTERDAM 2 mei van Rotterdam naar New York; DELFT 4 mei te Antwerpen; GORDIAS 4 mei te Bremen; KELL1A (t) 4 mei te Puerto la Cruz; KERM1A 4 mei te Cu racao; KHASIELLA (t) 4 mei te Stan- low; LIEVE VROUWEKERK 4 mei van Suez naar Dubai; OUWERKERK 4 mei te Marseille; P. G. THULIN 3 mei van ChanaraJ naar Balboa; PYGMA LION 4 mei van Puerto Barrios naar Cabimas; RIDDERKERK 4 mei te Ge nua; SCHIE 3 mei rede Beyrouth. Marktberichten ROTTERDAM, 4 mei. Vee. Aan voer 1833 stuks. 1125 vette koeien, 708 varkens. Vette koeien 320360 300—320 280—285, varkens 175—173 —170. Vette koeien aanvoer Iets kor ter, handel redelijk, en even stijver in prijs, prima's boven notering. Var kens aanvoer even -r.eer, handel ta melijk, prijzen iets hoger, enkele pri ma's boven notering, zware varkens van 1.61—1.63. LEIDEN, 4 mei. Groente. An dijvie 58—92, Peulen 2.45- 2.85, Snij bonen 1.653.30, Postelein 5472, Prei 1018, Rabarber 1421, Spina zie 1321, Stoofsla 1020 Tomaten A 2.05—2.30, id. C 2.15, id. CC 1.15— 155."Uien 818, Waspeen 1320. Witlof 51—88, per 100 kg. Bloemkool A 38—80, id. B 30—56, id. C. 21—26, Komkommers A 45 -58, id B 4050 id. C 33—46, Sla 5 -11.90 per 100 stuks. Peterselie 4.20—4.80, Raapste len 2.40—4.90, Radijs 5—12, Selderij 5.307.80 per 100 bos.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2