S)e £eidóe6oii/ttmt Kolencrisis leidt tot crisis in de K.S.G. Vandaag beslissende dag voor Hoge Autoriteit Compromis voorstel Oproep van de Kerken in Nederland Als er die stilte is Einde van de opstand in Indonesië? Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 4 MEI 1959 50ste JAARGANG No. 14702 BUREAUX: PAPFNGRACHT 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826 Giro 103003. Abonnemenspr. 10.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p kwart. Franco p.p. 8.- Advert.: 17 ct p mjn. Telefoontjes f 1.50 Vandaag wordt in Luxemburg de beslissende bespreking gevoerd tus sen de leden van de Hoge Autoriteit der Europese Kolen- en Staalge meenschap en de speciale raad be staande uit ministeriële vertegen woordigers der zes K.S.G.-landen over de vraag of in verband met de kritieke toestand op de kolenmarkt maatregelen tussen de regeringen onderling genomen dienen te wor den dan wel of de Hoge Autoriteit gebruik zal mogen maken van de haar bij het verdrag toegekende supranationale bevoegdheden en zij de zes landen na afkondiging van de „uitgesproken crisistoestand" (art. 58) o.a. een beperking van de pro- duktie en de invoer van steenkool uit derde landen zal kunnen voor schrijven (art. 74). Zoals men weet heeft het hoge gezagsorgaan geen volledig supra- OPROEP TOT GEBED Liet was een ernstige en ook een historische gebeurtenis, toen gis teren in alle kerken van Christen- Nederland een kanselboodschap werd voorgelezen, waarin opgeroepen werd tot gebed voor de vrede. Deze gezamenlijke Oproep tot ge bed duidt op een groeiende samen werking in de Nederlandse christen heid en wie zou zich daarover niet verheugen? Hij duidt ook op de ernst van de wereldtoestand, waaraan wij teveel gewend zijn geraakt, om er ons sterk over te verontrusten. Aansluitend op deze gebeds-oproep beleven wij de Lente-kruisdagen heden, morgen en woensdag waar in wordt gebeden, dat wij, „omdat wij op God vertrouwen, van tegen spoed mogen gevrijwaard worden", en in de litanie van alle heiligen de voorspraak wordt ingeroepen van de hemelse gemeenschap om bevrijd te worden van „pest, hongersnood en oorlog". Tevens herdenken wij vandaag de ontelbare slachtoffers van de voor bije oorlog en morgen de vreugde van de herwonnen vrijheid. Dank- en smeekgebed gaan in deze kruis-dagen gepaard en iedereen wordt uitgenodigd bijzonder in deze dagen vóór Hemelvaart zich aan te sluiten bij het gebed van Christen- Nederland om uitkomst in de moei lijke toestand, waarin de wereld op nieuw verkeert. nationaal gezag en heeft het op grond van het verdrag in bepaalde gevallen zoals bijv. ten aanzien van de afkondiging van een uitgespro ken crisistoestand, de instemming nodig van de ministerraad. Sedert meer dan een jaar bevindt de kolenmarkt zich in een precaire situatie en nemen de voorraden bij de mijnen, doordat de vraag belang rijk ten achter blijft bij de produk- tie, op verontrustende wijze toe. Deze abnormale ophoping van kolen bij de mijnen wordt voornamelijk veroorzaakt door de nog niet geheel geëindigde economische achteruit gang, door het grote gebruik van aardolie als energiebron en door de invoer van steenkool uit de Ver enigde Staten op grond van de lang lopende contracten, die indertijd, toen er nog een kolenschaarste heerste, werden afgesloten. Ook op lange termijn acht men de vooruit zichten voor de kolenmarkt echter weinig gunstig, daar verwacht wordt, dat de aardolie de komende jaren nog meer dan tot nu toe het geval is, de steenkool als bron van energie voor de industrie en als huisbrand zal gaan verdringen. Het merkwaardige is intussen, dat eigenlijk alleen België, dat grote moeilijkheden ondervindt bij het sluiten der niet-renderende mij nen en door de daaruit voortvloei ende werkloosheid, zich rechtstreeks heeft uitgesproken voor het afkon digen van de crisistoestand. Frank rijk en Duitsland blijken er tegen te zijn, in de eerste plaats omdat zij kennelijk de Hoge Autoriteit niet al te veel macht willen geven en in de tweede plaats, omdat zij op het standpunt staan, dat het nog wel losloopt met de kritieke toestand op de kolenmarkt en zij er bovendien niets voor voelen ten behoeve van België hun produktie te beperken en de zorgen van dit land te delen. Ook Italië is als kolenimporterend land slechts gedeeltelijk geïnteres seerd in de maatregelen, die de hoge Autoriteit voornemens is te treffen om de kolenmarkt te saneren. Slechts Nederland en Luxemburg schijnen bereid te zijn hun Benelux- partner in bepaalde opzichten te steunen. Compromis-voorstellen. Om een impasse te voorkomen is de Hoge Autoriteit plotseling met nieuwe voorstellen gekomen, die een soort compromis betekenen, waarin rekening wordt gehouden met de opvattingen van de Franse en de Duitse regering. De nieuwe voor stellen voorzien weliswaar nog steeds wijl de besnoeiing van de produk- en de uitvoer van kolen, het bevrie zen van de voorraden en steun aan bepaalde groepen mijnwerkers, die door werkloosheid zijn getroffen, doch de toepassing van deze maat regelen zou de Hoge Autoriteit wil len beperken tot zes maanden, ter wijl de besnoeiing van de produk tie niet zou worden opgelegd door contingenten, doch bereikt zou moe ten worden door een vrijwillige pro- duktiebeperking door de mijnen zelf. Mocht de raad van ministers ook deze voorstellen (die dus minder de nadruk leggen op supranationale maatregelen dan op het initiatief van de regeringen en mijnen zelf) verwerpen, dan zal de Hoge Auto riteit hieruit zonder twijfel de con clusie trekken en haar ontslag aan bieden. Sjah op reis De sjah van Perzië is gisteren in Genève aangekomen voor een bezoek van twee dagen aan Zwitserland. Morgen zal hij naar Engeland ver trekken. Ook zal hij nog Denemar ken en Nederland bezoeken. Zaterdag had de sjah in zijn paleis afscheid genomen van de leden van de beide Kamers van het Parlement. Op de receptie ten paleize, verklaar de de sjah dat hij met verlangen uit ziet naar zijn bezoek aan Engeland. „Met de regering en het volk van dat land hebben wij thans de nauwste banden en vriendschap" aldus de sjah. Hij prees ook Nederland en De nemarken. Hij zei dat technici van deze landen een belangrijke rol heb ben gespeeld bij de uitvoering van grote projecten in Iran. Toi inkeer en gebed voor de vrede onder de volkeren Ir. deze dagen gedenken wij de verschrikkingen, die de tweede wereld- oorlog bracht over land en volk. In deze dagen, waarin wij de vijftigste verjaardag van onze Vorstin moch- ten vieren, zijn wij ons te meer bewust van de grote waarde van het leven in vrede en gerechtigheid. Maar in deze dagen drukt ons ook opnieuw de verontrusting over de strijd tussen de volkeren. Ons vervult de huivering over de atoomkracht als machtsmiddel in han den van regeringen en de daaruit voortvloeiende verantwoordelijkheid van de overheden tegenover de mensheid. Nu in de eerstkomende tijd de regeringsleiders zich opmaken voor een uiterste poging om door overleg te komen tot een dienend samenleven op deze aarde, waar de afstanden kleiner, maar de tegenstellingen tegelijk zo veel groter worden, roepen de Kerken van Nederland tezamen allen die van deze nood zijn vervuld, op tot gebed voor de zo noodzakelijke samen werking der volkeren. rse Kerken, hoezeer zich van haar gescheidenheid bewust, willen niette- min vasthouden aan de eenheid die in Christus is. Daaraan ontlenen zij de vrijmoedigheid om tezamen in deze verdeelde wereld op te roepen tot inkeer en gebed. Wfj mogen ons niet laten beheersen door de angst voor de gevaren van een nieuwe wereldoorlog Evenmin mogen wij ons, door deze angst gedre ven, beperken tot de strijd tegen het verkeerde gebruik van de atoom krachten, waardoor alle leven op aarde vernietigd staat te worden. Wij dienen, ook ieder persoonlijk, bovenal gericht te zijn op een geest van solidariteit tussen de volkeren der wereld en daarin onze bijdrage te leveren. God regeert, ook in het atoomtijdperk. Ook in dit tijdperk spreekt de Boodschap van de dood en de opstanding van Christus ons van Zijn over. winning en Zijn heerschappij. Juist daarom mogen wij ons in onze gebeden tezamen wenden tot de levende God,opdat Hij in Zijn genade de rassen en volkeren der wereld tot elkander brenge en verlichting schenke aan de overheden, die de verantwoordelijkheid dragen voor het samenleven der volkeren in gerechtigheid en vrede. Daarom vragen de Kerken allen, die uitkomst uit deze bedreiging van menselijke en bovenmenselijke machten niet van de mens alleen Verwach ten, om met haar de al-machtige God aan te roepen om Zijn verlossende kracht. Moge het Hem behagen het internationaal overleg, dat in de eerstvol gende weken te Genève zal plaats vinden, te gebruiken tot overwinning van het wantrouwen tussen regeringen, tot voorkoming van de uitbarsting van het geweld en tot groei van het onderling begrip en dienstbetoon der volkeren. ^ooit zal 't geheel uit onz' herinnering verdwijnen dat gillend, gierende geloei van de sireen, dat angstig ronkende geluid van de V-één, zal 't bij herdenkert vaak diep onze ziel nog schrijnen I"\it alles ligt nu al weer lang in het verleden, want 't leven dat gaat voort, wat men ook lijdt. Toch moeten wij aan hen, van tijd tot tijd, nog denken, die vol moed tot 't eind hebben gestreden. aat ons die ène avond in het jaar, als er die stilte is voor hem en haar, en 't land opnieuw 't sireengeloei laat horen, dan met gebogen hoofd eerbiedig staan, en vol ontzag ons denken laten gaan naar hen, die ook voor ons, 't leven verloren. Onderhandelingen Het Indonesische leger heeft via niet officiële personen contact opge nomen met de rebellen ter bespre king van mogelijkheden om tot een beëindiging van de strijd te komen, zo heeft de Indonesische legerleider luitenant-generaal Nasoetion in Dja karta verklaard. Eerder had de landmacht de afge lopen week verklaard, dat de re bellen op Sumatra en Celebes hadden aangeboden om de strijd te beëindi gen. Volgens chef-staf Nasoetion vragen de rebellen zich nu alleen nog maar af: „hoe zij hun gezicht en hun leven kunnen redden". Hij herhaalde vroegere verklarin gen, dat er geen politieke compro missen met de opstandelingen moge lijk zijn. Het leger is evenwel bereid, om „een grootmoedige houding" aan te nemen. Opstandige militairen zou den in het leger kunnen worden op genomen en scholieren en studenten, die zich bij de opstandelingen had den gevoegd, zouden worden terug gestuurd naar school. „De leiders van de opstand wacht echter een proces, daar is niets aan te doen", aldus Na soetion. Hij voegde hier aan toe, dat de opstandelingen moeilijkheden ondervonden bij hun bevoorrading, zodat zij tot terrorisme hun toevlucht moesten nemen. Een Westduisc sportparachutist, die zondag deelnam aan een "lieg- feest nabij Kopenhagen is in een hoogspanningsdraad -an de plaatse lijke lectrische spoorweg terecht ge komen. Hij werd door een hefschoef- vliegtuig gered. Hij was ongedeerd, maar de treinen hadden ruim een half uur vertraging. Zaligverklaring te Rome De Canadese kloosterzuster Maria Margaretha d'Youville, die in de acht tiende eeuw de congregatie van de Canadese zusters van liefde heeft opgericht, is zondag zalig verklaard. Toen het desbetreffende besluit van Paus Johannes in de Sint Pie- ter werd voorgelezen, onthulden le den van het personeel van de basi liek twee wandtapijten, waarop haar twee wonderen staan afgebeeld, na melijk de miraculeuze genezing van twee vrouwen, die artsen als onge neeslijk hadden aangemerkt. De Va ticaanse Congregatie der Riten had de wonderen in februari van dit jaar erkend. Zuster Maria M. d'Youville is de eerste in Canada geboren zaligver- klaarde. De zalige Maria Margaretha werd 15 okt. 1701 te Varenes in Canadat ge boren. Op 21-j. leeftijd trouwde zij met Frangois d'Youville. Zij kregen zes kinderen, van wie er twee pries ter werden. Na een tienjarig huwe lijksleven werd zij weduwe. Vijf jaar later, in 1737, stichtte zij de Congre gatie van de zusters van liefde. Zij stierf in 1771 in geur van heiligheid. Opnieuw nachtvorst De Bilt, maandag 10 uur: Tijdens het weekeinde bleef het weer door de aanvoer van polaire lucht veranderlijk en vrij koud. Een kleine storing, die zondagochtend Ierland bereikte, trok in de nacht van zondag op maandag, vergezeld van tamelijk veel regen, over ons land. Daarna draaide de wind naar noordwestelijke richting en werd de aanvoer van polaire lucht were her steld. Op de weerkaarten treffen we een depressie aan tussen Schotland en Zuid-Noorwegen, die weinig van plaats verandert en langzaam opvult. Verder breidt zich over Engeland een zwakke rug van hoge luchtdruk uit. Deze zal vannacht passeren, waarbij plaatselijk zware nachtvorst verwacht kan worden. Op de oceaan ten westen van Ierland bevindt zich een andere depressie, die zijn in vloed in oostelijke richting naar de Golf van Biscaye uitbreidt, maar die in ons land het weer niet verstoort. Zaterdag heeft burgemeester Kolfschoten van Den Haag het beeld „Paard met ruiter" van de Italiaanse kunstenaar Marino Marini, dat een plaatsje beeft gekregen in de residentie, onthuld. De onthulling verliep echter niet' geheel naar wens, mede door de uiterlijke vormen van het kunstwerk. Er moest mannenkracht aan te pas komen, om het verhullende doek t« verwijderen. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI regen 9 STOCKHOLM onbew. 9 KOPENHAGEN regen 5 ABERDEEN half bew. 3 LONDEN onbew. 3 AMSTERDAM onbew. 7 BRUSSEL regen 7 LUXEMBURG regen 6 r .vrijs zwaar bew. 10 BORDEAUX liaht bew. 6 GRENOBLE licht bew. 4 NICE zwaar bew. 15 BERLIJN zwaar bew. 9 FRANKFORT half bew. 8 MÜNCHEN zwaar bew. 2 Zurich mist 2 GENèVE half bew. 3 LOCARNO geheel bew. 11 WENEN onbew. 8 INNSBRüCK zwaar bew. 2 ROME onbew. 10 AJACCIO licht bew. 9 MALLORCA onbew. 7 ALGIERS onbew. 9 Korreltje 't En gaat geen een verloren, Geen dingen, dat bestaat, 't En wordt geen een geboren, Dat heel en al vergaat. Guido Gezelle. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's (Medegedeeld door het KNMI, Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). NACHTVORST Vannacht hier en daar mist en plaatselijk kans op zware nacht vorst. Morgen overdag zonnige perioden en slechts een verspreid voorkomende bui Zwakke tot matige wind tussen west en noord-west. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen. 5 Mei: zon op 05.05; onder 20.10; maan op 04.17; onder 17.48. Hoogwaterstanden 5 Mei: vm. 2.07; nm. 2.28. Een afdeling; Canadezen van de „Royal Canadian Dra goons" is deze dagen de sast van de Friezen die hen uitnodigden de bevrijdingsfeesten op te luisteren. Onder de 140 man zijn er twee, die daadwerkelijk hebben meegeholpen de Friese hoofdstad te bevrijden Hier trekt de afdeling -- nu zonder helm en geweer over het Zuiderplein bij de Beursbrug.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1