"te puzzelt et* Paradijsparade Morgen défilé in Breda, zondag 10 mei nat. ritmische kampioenschappen Uamea-Celei GÜ De Kleine 'i HOORNTJE Idylle 'AAN DE VECHT ZATERDAG 2 MEI 1959 P DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Veertig jaren Katholieke turnsport I-ïoewel al vóór 1919 katholieke gym nastiekverenigingen in de verschillende bisdommen gevestigd waren, werden in de lente van dat jaar vrijwel gelijktijdig twee diocesane bonden opgericht en wel in Breda en 's-Hertogcnbosch; Limburg was daarin, zij het minder officieel, eni ge jaren tevoren voorgegaan. De toenmalige kapelaan (thans pas toor) W. Blink, die ook de principiële voetbalsport tot leven had gewekt, was ook in de gymnastiekorganisatie de grote promotor. Tot de pionierende verenigingen mogen worden genoemd ^SS (Breda 1918), St. Christoforus, St. Willibrordus (resp. Gin- neken en Breda) zomede St. Quadratus (Bergen op Zoom). Bekendheid genoten de jaarlijkse bondsdagen, die sinds de stichting achtereenvolgens in Breda, Dongen, Oosterhout en Bergen op Zoom werden gehouden. In 1921 werd door eerder genoemde drie diocesane bonden, de NGF (Ned. Gymnastiek-Federatie). gesticht. Tot 1926 moest worden gewacht vooraleer ook damesverenigingen werden opgericht. De gestage groei van de turnsport in dit bisdom nog steeds worden nieuwe verenigingen opgericht heeft het aan tal verenigingen op 35 gebracht met een ledental van ca. 7000 In het jongste ver leden zijn verschillende goede keurtur- ners uit hun midden naar voren geko men; we noemen hier slechts Antoon Kerremans (meervoudig landskampioen) en André Sins (vele ren in landelijke keurploeg). Aan het hoofd van de thans jubilerende afdeling staat het aktieve be stuur onder presidium van L. Melis; de heren Stuitjes en v. d. Linden staan hen resp. als secretaris en penningmeester dagelijks ter zijde. Met zo'n prachtige staat van dienst mag het veertigjarig bestaan wel met enige luister worden gevierd. En dit geschiedt allereerst morgen. Dan wordt in de ka tholieke kerk van Breda een z.g. turners- inis opgedragen tijdens welke Z.H.E. 'e Bisschop de predikatie zal houden. Na afloop hiervan is er een groot défilé van ca. iro gymnasten (alleen uit Breda), dat op het bordes van het stadhuis zal worden afgenomen door Mgr Jos. Baeten Bisschop van Breda en burgemeester mr dr. C, N. Kortman. Op zondag 10 mei LAWNTENNIS BELGIE—NEDERLAND 1—1 Te Brussel is een begin gemaakt met de uuvis cuoweustrijd JieigieNeder land. Na het eerste enkelspel was de stand 10 in het voordeei van de .Bel gen. Hrichani (Belg) versloeg t-ie> van Eysden (Ned.) met 61, 6—2, 63. Door een overwinning van Willem Ma- ris in het tweede enkelspel is de stand na de eerste dag 1—1 geworden. Wnlem Maria versloeg de Berg Froment met 6—4, 6—4, 7—5. ATLETIEK NIEUW EUROPE28 RECORD DlciCUbWURi'üN De Pool Piatkpwski, Europees kampi oen iyoö, heelt tijdens atieueKwedsuij- den in rvonsiue het Buropees record dis cuswerpen verueterd met een worp van 57.0& meter, Dit is 57 cm verder dan het oude record, dat sinds 11.12/55 met 56.9b meter op naam s.ond van de Italiaan Adolfo (Jonsoiini. WIELRENNEN DE RONDE VAN TUNESIë De zevende etappe van de Ronde van Tuue*ie van öouk ei Arba naar Beja over 'n iustand van 145 km is gewonnen door de Duitser Hanske in 4 uui 10 min. en 20 sec. De verdere uitslag luidt: 2. Di Girolamo (Italië) 4.10.14; 3. Dewitte (België); 4. Giogl (Italië); 5. Laiolaw (Engeland); 7 ex aequo een groepje waarin de drager van de witte trui Carsl- son (Zweden) en onze landgenoot Frits Knoopt allen in 4.17.54. Na de zevende etappe luidt het alge meen klas-iment: 1. Carlsson (Zweden) 28.36.21; 2. Frits Knoopt (Nederland) 28.42.40; 3. Giorgi (Italië) 28.49.1; 4. Karlsson (Zweden) 28.51,57 5. Sweeck (België 28.56.53. WAGTMANS WON IN FRANKFORT De Nederlandse wielrenner Wout Wagtmans heeft in Frankfoort de „Gro te prijs van Frankfort", een internatio nale stayerwedstrijd over 2 manches van 30 km, gewonnen. Hij legde in totaal een afstand van 59 km 950 mtr af. Tweede werd de Duitser Holz (59 km 460 mtr) en derde diens langenoot Scholl (59 km 320 mtr). Wagtmans won de eerste manche met Holz op 480 en Scholl op 680 meter, maar in de tweede rit moest hij met een achterstand van 50 meter genoegen ne men met de tweede plaats. Nu werd Scholl eerste. BOKSEN FLOYD PATTERSON BEHOUDT ZIJN TITEL In een te Indianapolis gehouden wed strijd tegen de Brit Brian London, me: de wereldtitel in het zwaargewicht als inzet, heeft de huidige kampioen Floyd Patterson zijn titel behouden Hij ver sloeg de Brit door k.o. in de elfde ronde. zullen t.g.v. dit jubileum de tweejaar lijkse nationale ritmische kampioensch pen worden gehouden; een en ander vindt plaats in de schouwburzaal „Con cordia". Vooral zal het bestuur te 12 uur recipiëren. In afd. A. van deze wedstrijden zien we de bekende kampioensploegen uit Den Haag, Rotterdam, Eindhoven, Am sterdam en Bergen op Zoom. In de B- groep treffen we niet minder dan 18 ver enigingen uit alle streken van het land. Ritme en muziek, charme en gratie zul len samenwerken tot een prachtige en genotvolle middag voor de ongetwijfeld vele belangstellenden. VOETBAL HONGARIJE VERSLOEG OOST-DUITSLAND Het Hongaarse voetbalteam heeft gis teren in Dresden met 10 gewonnen van Oost-Duitsland. Het beslissende doelpunt werd gemaakt in de veertiende minuut van de tweede helft door rechtbinnen Goeroecs, die op een mooie voorzet van dinksbuiten Fenyv i van twintig meter afstand hard en houdbaar voor doel man Spcikenagel inschoot (01). Daar mee kreeg Hongarije loon naar werken, want de gasten hadder zich op het door de regen -er glad geworden veld s4eeds de beste ploeg getoond. LEIDSE JUNIOREN—UVS Hedenmiddag te half zes zal het Lelds Juniorenelftal een oefenwedstrijd spelen tegen een UVS-jeugdelftal. Voor het Leids elftal zijn de volgende junio ren uitgenodigd: P van Hal, R Wiggers S. den Os (allen Roodenburg). A Paar- dekoper, P. Kerstens (Docos), G Wort- man (Alphense Boys), M. M, v d. Klauw (VVSB), M. v. d. Kaay. H. Ver meer UVS), A. Ouwerkerk, L. Hoo- gervorst (Altior), F. de Jong (LDWS), H. van Dijk (Foreholte), H. van Hage (Rouwkoop) en K. van Paridon (KRV) De samenstelling van het elftal zal voor de wedstrijd, welke op het UVS-terrein plaats vindt, geschieden. Foreholte. Morgen thuis. Foreholte THB, aanvang 2.30 uur en te 12 uur Foreholt 2UVS 5. In Zoeterwoude speelt Foreholte 4 een wedstrijd tegen de concurrent SJC 3, welke de Voorhou- ters bij een zege, zeer dicht bij een kam pioenschap brengt. Aanvang 2 uur. Op Hemelvaartsdag speelt Foreholte te Noordwijk te 2.30 uur tegen SJC. AUTOMOBILISME DE 11e INTERNATIONALE TULPENRALLYE Niet minder dan zeven protesten wa ren ingediend tegen de eindklassementen van de 11e internationale Tulpenrallye. De internationale jury heeft langdurig vergaderd om deze protesten te behan delen. Zes ervan werden afgewezen. De grootste moeilijkheden leverde het pro test van J. C WallworkJ. H. Brooks (GB) op. Ijverig hebben de juryleden in Huis ter Duin te Noordwijk gespeurd naar de beide Britten, doch zowe Wall work als Blooks waren en bleven spoor loos. Aangenomen wordt, dat de kans dat het protest wordt aangenomen vrij wel nihil was. Al met al had de 11e Internationale Tulpenrallye gisteravond nog steeds geen officiële winnaar. PAARDESPORT Prins Ali Khan kan tevreden zijn. Nadat woensdag een van zijn paarden Taboun de 2000 guineas race van Newmarket gewonnen had, zegevierde gisteren weer een paard uit zijn stal, Petite Etoile, een driejarige merrie in de 1000 guineas ren over een veld van veertien paarden. Op de tweede plaats eindigde favoriet Rosalba en derde werd weer een paard van Ali Khan Pa- raguana. Petite Etoile werd gereden dor Douglas Smith en verdiende een bedrag van 13.000 pond sterling. HANDBAL HVS Morgen speelt HVS om 12 u. thuis tegen Olympia uit Den Haag. De opstelling is: C. Vreeswijk, A. v. Leeuwen, L. v. Vliet, T. Overdevest. R. de Winter, R. Boogmans, N. v. d. Helm, C. v. d. Helm, R. Sep, R. v, Schie, A. v. Schie. Het eerste jun elftal gaat naar Noordwijk en speelt om 1 uur tegen NSV, vertrek 11,30 u. HVS II jun spe len om 1 uur op de Buurtweg in Was senaar tegen Raaphorst I, vertrek 11.30 uur. Charme voor Uw handen (Advertentie) Van Kastanjes en Lindebomen De kastanjebomen bloei en. Een heerlijk gezicht: vanuit een berg van for se groene bladen, die nis duizenden groene handen 't zonlicht grijpen, springt 'n woud van witte bloem trossen omhoog, als kaar- *sen op een luchter. Er zij veie plekjes in Leiden, waar men de kas tanjeboom en zijn bloe sems kan bewonderen. De mooiste plaa'f daarvoor is naar onze smaak altijd de Nieuwsteeg waar te genover „Templum Salo- monis" en forse kastanje omhoog torent, tegen de achtergrond van het Pie- terskt k-dak, als om te herinneren aan de schep per van deze devote boom. Maar ook in het Plant soen en langs de Zoeter- woudse- en Witte Singel vindt men vele kastanjes Icnand, die zeer bijzon der op deze bomeifgesteld is, hoorden wij onlangs vragen: „Hoe zou het toch komen, dat de kastanjebo men langs de singels soms over -ote afstanden ver vangen zijn door linde bomen". Inderdaad het verschil valt direct op. De oorzaak hiervan ligt in het feit, dat er in de vorige eeuw en mis schien ook not, in het be gin van deze eeuw langs genoemde singels een aan tal blekerijen hebben ge staan. Als „nazaten" daar van treft men er nog ver schillende wasserijen aan In vroeger dagen werd de was op de gazons langs de singels in de zon ge bleekt. Kastanjebomen ge ven nogal veel loog af. Daardoor kwamen er „roestvlekken" in de was en dus waren deze bomen een dreiging vooi de pro pere wasvrouwen. Daarbij moet worden aangetekend, dat de vrucht van de kastanjes wel ge bruikt werd voor de fa- brikage van zeep. Een wonderlijke tegenstrijdig heid, in één boom ver enigd. Ter wille van een sier lijke begroeiing van de stadswallen heeft men toen lindebomen aange plant. Die leverden geen enkeJ gevaar op. Hoewel de lin- dé een loot is van de zeer uitgebreide familie der Tilia's, (over de gehele wereld verspreid 40 ge slachten met 350 soorten) zijn er maar enkele soor ten in Europa inheems. De voornaamste hiervan zijn de "rote- (of Zomer- linde) en de Kleine Linde, ook genaamd de winter- linde. Ze hei. ben beide onge lijke, hartvormige en zaag- randige bladen. De twee slachtige bloemen zijn vijftallig, geel of wit, ze staan op een lange steel die gedeeltelijk vergroeid is met een eigenaardige bleekg ie vleugel. Het vruchtje is een eenzadig nootje. De grote linde is in zijn geheel zoals de naam 1 zegt wat for ser dan de kleine. De linden verdragen sterke snoeiing doordat ze over et sterk uitstoe- lingsvermogen beschikken Van de Tilia's zijn ver schillende bastaardsoor ten bekend. Ir onze strc ken komt het meest voor de „Hollandse Linde", een bastaard van de zomer en de winterlinde. Had de kastanje een wel zeer te genstrijdig karakter, de linde doet in meer op zichten dan zijn aanwezig heid bij blekerijen, aan de textielin iustrie denken. Dé bast van de linde wordt namelijk in Rusland ook gebruikt voor de fabrikage van touw en vlechtwerk, en zelfs voor weefsels en schoenen. Ook bestaat er in de Aziatische landen een lin- de-achtige, de jute, die de grondstof leverd voor ju tezakken. De Hollandse linde bloeit ongeveer in juni. Men hoeft de bloesem niet te zoeken want ze verspreidt een bedwelmen de, zware, zoete geur. De bloesem geeft namelijk veel nectar af. Daarom ook ls -e zeer geliefd bij de bijenhouders. Maar behalve dat, szit de lindebloesem ook ge neeskrachtige eigenschap pen. wordt in volle bloei geplukt en aan de lucht gedroogd. Ze kan dan als thee" worden ge bruikt, als zweetmiddel en ter ireiding van lin debloesemwater. Het lindenhout, ten slot te, is een zachte, taaie en heel goede loofhoutsoort, die gemakkelijk splijtbaar en fijn van nerf is. Het is bovendien zeer weinig aan vormverandering onderhe vig en daardoor goed te bewerken. Als het droog bewaarL. wordt, heeft het een lange houdbaarheid Het is door dit alles zeer bruikbaar voor beel/hou wers. Lindenhout heeft eigenlijk maar één minder goede eigenschap en dat is dat het onooglijk is: vuil-wit, tot geelachtig van kleur. Daarom worden lin- denhouten beelden dik wijls geschilderd, Het Ne derlandse museumbezit telt tal van zulke gepoli- chrom eerde snijwerken die zelfs nog dateren uit de middeleeuwen. Horizontaal: 1. buis, 3. bijzonder uitkomend, 9. raamscherm, 11. zijtak Wolga, 12. karakter, 15. schaker van Helena, 16. voortgang, 18. klein kind. 20. vermoeid, 21. telwoord, 22. pers. voornaamw., 23. optelling, 25. zeevis zuigt zich vast aan de rotsen; de al vleesklier gebruikt voor insuline, 33. insektje, 35. zware zoete wijn, 37 voorzetsel, 38. dikke boterham. 40. voegwoord, 41. soort, 42. bout van 'n varken, 43. let wel (afk. Lat.), 44 voorvoegsel, 45. meisjesnaam, 47. deel van het gelaat, 49. meisjesnaam, 50. verschil tussen bruto- en netto ge wicht, 52. deel van het skelet, 54 ke ver, 55. eilandje ten W. van Attika in de Golf van Egina, 51 iemand die treitert, 59. bijwoord, 60. voorzetsel, 61. gezwind, 63. muzieknoot, 64. vis- korf met deksel, 66. edel, 68. ouder wetse rustbank, 69. gem. in N. Brab. 71. lis, 72. vooruitstekend stuk grond Op 't Kamper Eiland bij het Rechter- "ep, 73. voegwoord. Verticaal; 2. merkteken op maten en gewichten, 3 linkerzijrivier v. d. Theisz, 4. stad in Frankrijk, 5. soort, 6. figuur in het kaartspel, 7. stad in Italië, 8. kaart, kleur die boven de drie andere gaat, 10. rund, 11. deel van een helm, 13. boom, 14. vogel, 17. vogel, 19. mannelijk beroep, 22. kleur, 24. bedektbloeiende plant, 26. boom, 27. uitgestrekte mosvlakte of steppe inz. in N. Rusland, 28. voor voegsel, 29. bekend Nederl. schilder, 31. moeras ten Z. van Argos. Heracles doodde de hydra van...., 33. oud- Noorse zeegod, in 't bezit van de bron der wijsheid, 34. mandje, 36 huisdier, 38. bundel, 39. kloostervoogd, 44. aardsoort, 45. vis, 46. lichaamsdeel, 48. holte in een muur. 49. roem, 50. plaats aan de Straat van Gibraltar; de Z.-punt van Spanje, 51. Z. punt van de tunnel door de S. Gotthard, 53 speelgoed, 54. deel van een boom 55. mijnheer (Spaans), 56. zwart in de wapenkunde, 58 wiel. 60 stapei, 62. zoon van Noë, 65 jongensnaam. 66. bakje, 67. heden, 70. oude lengte maat. Allen, die een juiste oplossing in zenden op nevengaande kruiswoord puzzel, dingen weer mee naar een van de twee prijzen, die we ook deze week weer ter beschikking stellen. Wie het kansje wagen wil, dient zijn inzending uiterlijk voor donderdagmorgen 12 uur, te (doen) bezorgen aan de Puz zelredactie van dit blad. OPLOSSING VORIGE WEEK Horizontaal: 1. Maarn, 5. Assen, 9. kaïk, 11. anti, 12. Ne, 14. maranta, 16. eb, 17. alt, 19. sonde, 20. Ede, 21. ijk, 22. he, 23. om, 24. spelt, 27. re, 29. do, 30. nu, 31. o.l., 32. L.K., 33. km, 35. biest, 38. af, 40. Ur, 41. gl, 43. eng, 45. Naomi, 48. kea, 50. dl, 51. Bedford, 53. kr, 54. tube, 55. Sara, 57. corso, 58. Nanna. Verticaal: 1. Menam, 2. A.K., 3. ram, 4. Nias, 5. ante, 6. sta, 7. si. 8. Nobel, 10. kroep, 11. Andel, 13. el, 15. An, 16. ed, 18. tijm, 20. eer, 23. ook, 24. sub, 25. ere, 26. tot, 28. elf, 34. mug, 36. iradé, 37. Samos. 38. alk, 39. medoc, 42. Garda, 44. nl, 45. Nebo, 46. of, 47. Iran, 49. e.k., 51. bus, 52. dra, 54. tr. 56. An. De gelukkigen van de vorige week zijn de heer P. Driehuis, Nassaustraat 14 te Bodegraven en mej. A. M. van Dijk, Rijnsburgersweg 32 te Leiden. Zij krijgen hun prijzen zo spoedig mo gelijk toegezonden. Huidgenezing Huldiulve'heid Huldgetondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder (Advertentie) De hond moet beweging hebben. „Hoe zag die olifant er dan eigen lijk uit?" x- jyiEN KAN ONS NIET uit het hoofd 1T1 praten, dat het droevige, kabi- netloze tijdperk zijn stempel heeft gedrukt op Koninginnedag 1959. Op Soestdijk en naaste omgeving uitge zonderd hebben er donderdag vele tranen gevloeid; prof De Quay heeft er een paar weggepinkt, enige goed willende adviseurs schreiden van te leurstelling en De Bilt zette de sfeer nog wat aan met de gemeenste, win derigste en somberste weer?kwaliteit die het zo overvloedig in voorraad heeft. Leiden heeft zich dit noga] aange trokken en de gro te massa van zijn inwoners heeft ra dicaal geweigerd, een voet buiten de deur te zetten. Wij kunnen dat vat ten, maar een buitenstaander „we reden donderdag door Leiden, maar er was geen kip te zien, laat staan Leidenaars" komt zoiets als hoogst onbegrijpelijk voor. Maar als je droog en beschermd in een auto zit is de gedachtengang nu eenmaal heel an ders; dan ben je al gauw rijp voor feestelijke gevoelens, dunkt ons. Maar laat men zich niet ons, Sleu telstadbewoners, vergissen. We hebben wel degelijk feest gevierd en hóe. We hebben met beide voeten in een plas staan trappelen van spanning bij het krijgshaftig défilé des morgens. Huiveringwekkend was het beluiste ren van het lied: „Hoe zou het ko men, dat ik zo van Holland hou", door de aubadiserenae kinderen. En eerlijk, ook wij hebben weieens de neiging, ons dit af te vragen. Na het middaguur hebben we uit pure be langstelling een man van nog jeug dige leeftijd nagelopen die in z'n dooie eentje de streek rond de Hoog landse kerk verkende, steegje in, steegje uit, in een speedmarstempo zoals we dat in onze diensttijd niet hebben meegemaakt. Mijn hemel, wat kon die man lopenals de men sen hem in de gaten kregen was hij al weer het hoekje om, 's Avonds hebben wij ons gemengd onder het op het Stadhuisplein saam- gestroomd publiek, dat gefascineerd de verrichtingen van tientallen swinglustigen gadesloeg. Wat een pret hebben we daar gehad ontzettend. wat een plezier. En die dansers en danseressen ook al. Ze vermaakten zich zo uitbundig, dat. ze van louter lol geen lachje meer op hun gezicht konden krijgen. Nu en dan zagen we er een paar van vermoeidheid wan kelen en werden weer verse krachten gegrepen die eveneens het lachen verleerden. Toen dachten we weer aan de kabinetscrisis- Prof Beel be treedt het strijdperk opnieuw. Wat hij tegen dit werk op mag hebben, grijze haren kan hij ei tenminste niet meer van krijgen. Misschier heeft dit motief wel extra gegolden Wie zal het zeggen EEK. door Bart In 'I Heul 15) Eendekroos scheen een sterk ont wikkeld eigendomsgevoel te hebben, hetgeen echter bij natuurmensen meestal voorkomt. Het „my home is my castle" was voor Eendekroos een tastbaar begrip, zij het dan niet in de betekenis, die de Angelsaksen daaraan hechtten. Het was voor Een dekroos van nul en generlei beteke nis, dat het buiten tachtig graden was in de schaduw en het kwam een voudig niet in hem op, dat een mens onder deze omstandigheden een ver blijf in zijn keuken kon prefereren boven een onaangename roostering in de open lucht. „Als u niet binnen wilt komen", zei Bert op een toon, alsof hij daar gemakkelijk in kon berusten, „doet u dan alstublief dat geweer weg. Ik heb niets geen trek in een blauwe boon." Eendekroos was een man van prin cipes en zoals de meeste principiële mensen liet hij zich niet gemakkelijk „Als die hond vals is, laat u hem van zijn stuk brengen. Zonder het geweer veg te nemen, herhaalde hij gedeeltelijk z'n vraag van daarstraks. „Ik mot eerst weten wat je in mijn huis doet." „In de eerste plaats", pareerde Bert handig, „is dit huis niel van jou, maar van een zekere meneer de Graaf. In de tweede plaats zou ik tegen de beste vriend van de man, die zich voor jou krom werkt om jou in dit huis te kunnen laten wonen, niet zo'n hoge toon aanslaan." Zoals de meeste natuurmensen was Eendekroos gevoelig voor eenvoudi ge, krachtige taal. De zekerheid, waarmee het geweer op Bert was gericht, verslapte enigszins en met een stem, waarin duidelijk aarzeling en verbazing met elkaar om de voor rang streden, vroeg hij: „Meneer Olivier? Ben-u een vriend van hem?" „Noem je hem „meneer Olivier"?, vroeg Bert. „Mij ook goed Als je nu eindelijk maar eens binnen wilt ko- dan alstublieft waar hij is." „Assik er ben, doet ie niks", zei men." Wonder boven wonder scheen Een dekroos er toe bereid aan de uitno diging gehoor te geven, hij volgde dezelfde weg, die Bert was gegaan, slingerde zijn benen over het kozijn en stond in de keuken. Hij leek nu iets groter dan zo even, al reikte hij met de top an zijn rode kruin nog niet tot dé strop van Berts das. Eendekroos droeg een broek, die waarschijnlijk eens van Engels leer was geweest, doch die in de huidige gedaante wat de kleuren be treft niet ongunstig afstak bij een schilderspalet Via een gordelriem volgde een ruigwollen hemd, dat de hals vrij liet en duidelijk was te zien, dat Eendekroos ook op z'n borst rood behaard was. Dan volgde een stoppel baard van mh stens vier dagen en via een oaar kleine achterdochtige wa- terblauwe oogjes, een woeste haar dos, die een roverhoofdman jaloers moest hebben gemaakt, Bert kon moeilijk begrijpen, hoe Ollie Eende kroos een sympathieke kerel had ge vonden. Een hernieuwd geblaf aan de an dere kant van de keukendeur leidde Eendekroos' aandacht van Bert een ogenblik af. Hij maakte aanstalten de keukendeur te openen, doch Bert kon nog bijtijds vragen: Eendekroos en hij opende de deur. Het volgende ogenblik stoof een or kaan naar binnen, een ogenblik zag Bert van Eendekroos niets meer dan een ruige peper- en zoutkleurige vacht Het monster, dat tegen Een dekroos opstond, scheen ouiten zich zelf van vreugde. Toen scheen hij zich te herrinneren dat hij nog ie mand had gehoord, want hij staakte de begroeting van z'n meester en Bert zag een paar geweldige kaken en een paar loerende ogen op hem gericht. Hij verwachtte niets anders of de hond zou dadelijk op hem aan vallen, doch een bevel van Eende kroos, „Noor" zo was de naam van de hond - ging liggen. „Zo", zei Bert, met geforceerd op timisme, „nu kunnen we eens rustig praten. Je weet dl is, dat ik een vriend ben van meneer Olivier. Wat zeg 4e er van, dat ik hier een poosje kom logeren?" Eendekroos was niet de man om daar dadelijk Iets op te zeggen. Hij zette eerst z'n geweer in een hoek en legde toen een paar slappe konijntjes onder de keukentafel. Toen zette hij zich in de keukenstoel die Bert voor zich van de aardse modderkluiten had willen ontdoen en zei toen, met de harnckkigheid natuurmensen ei gen: „Azzik dat zeker maar geloven wil...." „Wat?" „Dattu een vrind ben van meneer Olivier „Maar als ik het je toch zeg....!" „U ken wel zoveel zegge „Luister eens, meneer Uittenboo- gaardBert begon zich kwaad te maken, doch Eendekroos viel hem kalm in de rede: „Zeg maar liever Eendekroos „Hoor dan eens, meneer Eende kroosbegon Bert opnieuw, doch weer liet de roodharige hem niet uit praten: „Gewoon: Eendekroos. Ik ben geen meneer." „Voor de duivel", viel Bert uit, „wil je me nu uit laten praten? Eerst behandel je me als een struik rover, als een inbreker en nou val je me steeds in de rede. Ik zal je noemen, zoals ik wil. Versta je dat?" Eendekroos keek hem aan, met z'n mond een beetje open. In z'n kleine oogjes kwam een blik van ontzag. „Geen minuut langer", tierde Bert verder, „wil k in dit verwenste huis van je blijven. Noem je dit een huis? Een zwijnenstal is het. Ik ga vandaag nog terug en meneer Olivier zal je leren hoe je z'n vrienden moet be handelen In zijn kwaadheid wilde Bert de daad bij het woord voegen, doch Eendekroos zei: „Ho ho, meneer, zo heb ik het niet bedoeld.... Ik wil u niet het huis uitjagen „Het lijkt er anders wel op" grom de Bert, die bleef staan. „Nou, wat wil je? Vlug een beetje, want m'n tijd is beperkt...." „Dus u wilt hier blijven logeren?" vroeg Eendekroos te overvloede. „Dat is te zeggen", zei Bert nijdig, „nu niet meer...." „Meneer Olivier", vervolgde Een dekroos en er kwam zelfs iets van om-vergiffenis-vragen" in z'n klei ne oogjes, „had me toch wel een briefie kenne schrijve. Ik kan toch niet ruiken wie u bent Iedereen ken wel zegge, dat ie een vrind is van meneer Olivier. Dat zult u me toch motte <?eve." „D'r zit een grond van waarheid in je woorden", zei Bert, doch hij liet er ironisch op volgen: „Maar niet iedereen zou hier wil len blijven. En als het er overal in huis zo uitziet als In deze zwijnen stal van een keuken bedank ik ook voor de eer." „Jk mot nog afwasse.zei Een dekroos, alsof dit als excuus kon gel den voor de rommel, die in de keu ken heerste. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8